Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Handelsberichten. Beigische brieven. Graanmarkten enz. Prjjzen van Effecten* President Garfield. wichtig doel ons kan inboezemen. Zoo groot als de belangstelling is, welke wij moeten koesteren voor eenig gewichtig onderwerp van wetgeving, nog grooter behoort die te zijn voor eene regeling, welke het leven en de werkzaamheid raakt van ons wetgevend lichaam, van die hooge vertegen woordigende vergadering welke tot voorbeeld gediend heeft voor alle parlementen der wereld en die meer dan een hunner, misschien meer dan sjj allen te zamen, gedaan heelt om by de geheele beschaafde menschheid de zucht naar vryheid te bevredigen en tevens het gezag van wet en orde te handhaven." Wij hebben deze woorden medegedeeld om te doen zien dat Gladstone's antwoord niet is ge weest eene onbeduidende gelegenheids-spetfcft, maar eene wel overdachto aankondiging zijner plannen voor het volgende jaar. „Dood aan de obstructio- nisten l" is echter niet de eenige leuze, welke men in deze woorden heeft te lezen; maar de geheele wijze van werken van het parlement heeft, naar veler gevoelen, hervorming noodig. Al mag men verwachten dat, na het tot standbrengen der landwet, althans de Iersche obstructionisten ge durende eenigen tijd geen spaken in het wiel znllen steken, toch biyven er beletselen genoeg over en vooral is het parlement overkropt met allerlei werk. Daarin verbetering te brengen is een doel, dat zelfs eeu deel der conservatieven toelacht, ofsshoon een ander deel der oppositie, welke voor Gladstone's persoonlijk overwicht beducht is en vreest dat hij de parlementaire eritiek aan banden zal leggen, nu reeds begint te betoogen dat, nu de hartstochtelijke Iersche discussiën vooreen t van de baan zijn, er geen reden bestaat om de „obstructie" te keer te gaan, zoolang die althans niet opnieuw aan 't werk is getogen. Het Greenwich-diner is de gewone voorbode van het einde der zittingen. Men denkt die den 27n dezer te sluiten. Daarna zal weder over geheel Europa het tijdvak aanbreken waarin geen enkele politieke vergadering zitting heeft, waarin geen minister of staatsman een woord in 't openbaar spreekt en waarin de dagbladen van alle landen zich moeten bezig houden met be schouwingen over hetgeen achter den rug of met voorspellingen omtrent hetgeen in aantocht is. Tot beide geven de Fransche verkiezingen ruimschoots stof. Den heeren Floquet enLockroy is in het 11e arrondissement hetzelfde overkomen wat Gambetta in Belleville ondervonden heeft. Zij zijn uitgefloten, uitgejouwd en overschreeuwden toen Lockroy zich, te midden van het tumult, een weinig ongerust toondewerd hij goedhartig ge rustgesteld met de woorden: „Wees niet bang; ge zijt hier in 't midden van goede collectivisten." Of dit hem echter zijne bezorgdheid heeft ont nomen, wordt niet gemeld. Communist of collec tivist, het maakt niet veel verschil en bet is al even gevaarlijk om zich, als het voorwerp van hun afkeer, „in hun midden" te bevinden. Vrij grappig is intusschen de houding van die democratische dagbladen en republikeinen, die vroeger geen woorden genoeg konden vinden om „de majesteit van het volk" te verheerlijken, en nn genoodzaakt zijn om hoogstdezelve majesteit voor een ongelikten beer en een troep bandieten nit te maken. Men heeft gisteren reeds knnnen lezen dat het spektakel van Belleville aan eenige honderden levenmakers, Bonapartisten, clericalen, overzoeniyken en ontslagen misdadigers wordt toegeschreven. Indien dat waar is, is het voor 't minst zonderling, dat al de tienduizend „goed- gezinden" zich door deze handvol de wet hebben laten voorschrijven. Het „radicale comité in het 20e arrondissement," anders gezegd het Gambetta comité, heeft in Belleville een plakkaat doen verspreiden, waarin het heet: «Een handvol ellendelingen, wier afkomst niemand weet, zullen er niet in slagen het algemeen stemreoht te ichandvlekken, de rechten der burgers in de waagschaal te stellen en een barbaarsch tumult in de plaats der vrije gedachtenwisseling te doeh treden. Wij zijn nog vrij in 't uitbrengen onzer stem en geen republikein, die dezen naam waardig ia, zal nalaten op den 21en dezer, door op Gambetta te stemmen, voor het recht van vergadering en tegèn de verkorting der vrijheid van spreken op te komen* Het 20e arrondissement heeft niet tot hiertoe in de voor hoede der democratie gestaan, om zich zonder tegenstand te Onderwerpen aan de lafhartige aanslagen van gemeen volk zonder eer Of vaderland." Heftig genoegEen aristocraat van den ouden stempel zou met niet meer minachting over zyne tegenstanders knnnen spreken. Zeker is het niet onmogelflk, dat by wijze van terugwerking op het inderdaad onwaardige tumult vsn Belleville, de herkiezing van Gambetta met een buitenge wone meerderheid verkregen wordt. Maar hoe billijk ook de verontwaardiging der heeren radi calen zy, een weinig gematigdheid voor de eer zame eitoyens in pet en kiel, dien zy zoo vaak honing om den mond gesmeerd hebben, ware toch wel het minst dat men van hen zou mogen ver langen. Het grappigst is de radicale Bappil. Uit dezen lien wij dat do heer Lockroy niet alleen uitge scholden en uitgejouwd, maar dat hij door de „goede collectivisten" op den grond geworpen, geslagen en slechts met moeite door de commis sarissen ontzet is. Daarna heeft men de twee eandidaten in triomf over den Boulevard rondge dragen. t>e Bappel verhaalt dit alles natuurlijk met verontwaardiging. Daarna laat hij volgen: „Dat is nu 't gevolg van men raadt nooit wat, van het serutin d! arrondissement! Laat ons hopeu dat het de laatste maal is dat men er ons op trakteert." O politieke kwakzalvery, uw vaderland is het schoone Frankrijk en de oogendienaars van het volk zijn uwe profeten! Ten slotte een nieuwtje, dat wy onze lezers verzoeken tot de voorafgaande apostrophe in geenerlei verband te brengen. De sultan van Turkije, zoo wordt uit Konstantinopel geseind, toont de levendigste belangstelling in het werk der heeren Bourke en Valfrey, betreffende de regeling met de Turksehe schuldeischers. De notulen van iedere zitting der financieele com missie moeten onverwyld onder de oogen van den Grooten Heer gebracht worden. Ook wil hij de beide heeren in particuliere audiëntie ontvangen. „De twee Dnitsche leden der commissie, meldt het telegram, zijn reeds druk aan 'twerk der voorbereiding en de geheele zaak wordt in 't al gemeen met een drukte en ijver behandeld, welke geen twyfel toelaat aan de goede voorne mens der regeering." Mooier kan 't niet. Jammer dat er zulke onaan gename spreekwoorden omtrent „goede voorne mens" in de wereld zyn. Washington, 17 Augustus. Het bulletin van heden avond halt zeven zegt: De president is nog beter dan heden ochtend. Hij heeft gedu rende den dag niet gebraakt. De maag behoudt het door inspuiting daarin gebrachte voedsel, alsook het vleeschextract met water, dat de lijder op de gewone wijze door slikken inneemt. Met de wond gaat het voortdurend goed. Pols 112, temperatuur 98.08, ademhaling 18. Washington, 18 Augustus (2 uren des ochtends). De president slaapt, en de bedienden hebben sedert half elf de geneesheeren niet behoeven te roepen. Terwijl men hem gisteren vleeschextract gaf, openbaarden zioh kenteekenen van slapheid van de maag. De poging werd opgegeven; men zal die hervatten, maar zy wordt met groote bezorgdheid tegemoet gezien. Brussel, 18 Augustus. Sedert het oogenblik dat onze Salon dit jaar geopend is, wordt men letterlijk doof van het alarm dat opgaat tegen de menigte ten toon ge stelde „naaktheden." (Cachez, cachez ce sein que je ne saurais voir) is het refrein dat men van alle kanten hoort. Toegevende dat er in al dit rumoer een deel schijnheiligheid en een ander deel zedigheid op kommando schuilt, erken ik dat sommige personen in gemoede verontwaardigd zijn over hetgeen hun te zien gegeven wordt. Op 't gevaar af van iets te zeggen dat hun zeer verbazen zal, moet ik hun verzekeren dat hun verontwaardiging den ver keerden kant uitgaat. Er zyn losbandigheden op den Salon te vinden, welke de jury te lichtvaar dig heeft toegelaten en waar men zich met recht tegen zou kuanen verzetten; maar ze zijn niet daar waar vele verontwaardigde eerlijke leden ze zoeken. De ware kunst is nooit onknisch. Zij verheft en heiligt wat zy aanraakt. De bandelooze grap. pen van een Rabelais, de pittige uitvallen van een La Fontaine, een Molière, zijn zelfs niet bij vlek ken in de zon te vergelyken. Ze hebben hun redenen, of worden verontschuldigd door de zeden van den tijd waarin ze geschreven werden. „Ieder jaar, - zei Goethe, de koning der kunst rechters, lees ik een stuk van Molière, even als ik van tijd tot tijd eenige gravures naar Italiaansche meesters bezie." Nu hebben Titiaan, Raphael, Garavaggio, even goed als Rubens, het naakt met eene niet twijfelachtige voorliefde behandeld. Zy hadden daarvoor vele goede redenen, maar de voornaamste was deze, dat zonder grondige stndie van het naakt geen meester in de schilder- of de beeldhouwkunst gevormd wordt. Het naakt is de alpha en de omega der groote knnst. „Ieder wysgeerig stelsel, heeft Renan gezegd naar aanleiding eeuer schilderij van Ary Scheffer, is onvolkomen, dewyl het de oneindigheid binnen zekere grenzen Zoekt te brengen. Alleen de knnst heeft geene grenzen." Wachten Wij ons dan, de bloemen der verbeelding, de scheppingen van het genie te willen wegen met de weegschaal van het koele verstand. Alleen die werken zyn af te kenren, welke eene onzedelijke bedoeling Lebben, Eu wat de kunstenaars betreft die zich aan het naakt wagen zonder er bekwaam toe te zijn, deze worden genoeg gestraft, want zij maken zioh be lachelijk. De Baigneuse van De Kegel behoort niet tot de werken dezer soort. De schilder heeft bekwaamheid genoeg, maar hij is niet gelukkig in de kens van zijn model. Geheel anders zyn de Baigneuses van Benner. Hier kan men zeggen dat het naakt omslnierd wordt door de knische hand van den meester. Teekening, modelleering, stand, alles is zoo rein van stijl, dat dit werk, indien de achter grond wat minder grauw was, den prys zou betwisten aan de Magdalena van Jules Lefebvrè, welke aan die van Correggio denken doet, zonder haar nochtans te evenaren. De Dood van Agrippina, van J. A. Rixens, is een laatste bewijs voor mijne stelling. Men kent de geschiedenis. De moeder van Nero, aan een eersten moord-aanslag ontkomen, door hare volge lingen in haar keizerlijk vertrek alleen gelaten, ziet de nieuwe moordenaars naderen. Zij heeft zich opgericht en tracht te vluchten, maar het is te laat. Op dit oogenblik werpt zij, met eene beweging van alles trotseerende schaamteloosheid, haar opperkleed af. „Het is niet mogelijk, zegt zij, dat Nero u gezonden heeft. Ziehier den schoot waaruit hy geboren werd. Stoot toe, zoo gij durft. Feri ventrem De schilder heeft dit moeilijke en gevaarlijke onderwerp met groote stoutmoedigheid aangevat en het bewyst voor de macht der knnst, dat de dramatische kracht van dit tafereel den toe schouwer volkomen beheersobt en hem voor alle andere aandoeningen onvatbaar maakt. Deze schildery is, met de Canossa van Cluy- senaer, welke men voor de tweede maal ten toon stelt, de eenige waardige vertegenwoor digster van een kunstvorm die, in België althans, op den achtergrond raakt. Zoo min Sliogeneyer, die te Brussel dezelfde werken ingezonden heeft als te Gent, als Gérard of Brozik, met zijn Co- lumbus en zyn Feest bij Bubens, kuanen op den naam van historieschilders aanspraak maken. Hun werken getuigen van eene nauwgezette studie der kleederdrachten en personen van het tydvak dat zy behandelenzy schilderen machtig mooi de stoffen, de wapenen, al het bijwerkmaar het leven, de eenheid, de gedachte, ontbreken. De Nederlandsche schilders hebben het bij het rechte eindzy schilderen wat zij zien. Men is gelukkig teruggekomen van de meening dat de kleederdraoht van onzen tyd zich niet tot schil deren leent. Waartoe altijd dat putten nit den uitdragerswinkel der middeleeuwen? Men heeft slechts een blik te werpen op het prachtige doek van Bastien Lepage, Het hooien, om in te zien dat de kleederen er niets toe doen en een geopend oog voor de poëzie der werkelykheid voldoende is om alle oude boeken eu rariteiten-kasten te kunuen missen. Het stuk van Lepage stelt een maaier voor, die in het veld in slaap is gevallen naast zijne helpster. Deze is klaar wakker, ademt met volle teugen den geur van het ge sneden hooi in en ziet met wyd geopende oogen in de ruimte. In Nederland zon dit stuk nog meer opgang maken dau in België, want de Hollandsche schil ders hebben te allen tyde uit de werkelijkheid geput en de voorkeur gegeven aan eenvoudige onderwerpen boven alles wat een letterkundig of tooneelmatig karakter draagt. Er is een lange tyd toe noodig geweest om de Fransche en Belgische meesters te doen inzien, dat het schoonste onderwerp voor den knnstenaar is het wedergeven van datgene wat hij onder zyne oogen heeft, door zijne kunst geschikt, geordend en in 't licht gesteld. In de Vlissingsehe Courant van Donderdag 18 dezer, beveelt „een Vlissingsch kiezer" den heer De Jager als lid van den gemeenteraad aan. Wat de schryver van dat uitmuntend gestelde artikeltje bedoelt, is mij een raadsel. Wil hy slechts stemmen verbrokkelen van de liberale partij en daardoor den anti-revolutionairen het veld ruimer maken Hy scharrelt met uitdrukkingen als „geboren Vlissinger" en „eigen hulp", die niet kunnen slaan op den candidaat van Plicht en Beeht. Maar, wat wil hij dan toch Als eene overigens niet kwade moeder niet in staat is zelve hare huishouding te besturen, zou dan zoo'n huishouden er zooveel by verliezen als eene flinke huishoudster de taak van die moeder overnam Men veeht tegen „vreemdelingen" en „niet ge boren Vlissingers"maar waarom? Zijn ook deze geen leden van de gemeente? Dragen zij niet evenzeer hare zware lasten, en helpen zij die den ond-Vlissingers niet verlichten Is hun blik niet vaak ruimer, en de ondervinding die zij elders, of in hun eigen administratieven werk kring hebben opgedaan, voor eene gemeente als Vlissingen niet van grooter waarde, dan die van een gewonen winkelier of werkbaas Zyn ze niet minstens even ontwikkeld en veel onafhan kelijker, omdat ze niet verplicht zijn, iemand naar de oogen te zien? Of zou 't het algemeen belang schaden, als ze met de byzondere belangen miuder nauwkeurig bekend zijnde, deze niet op den voorgrond stelden? Dwaal ik, dan wensch ik den „Vlissingsohen kiezer'' veel succes met zyn door eerlijkheid en vlijt uitmuntenden candidaat, hoeWel ik voor mij zwaardere eischen zou stellen voor heu, die de belangen moeten vertegenwoordigen van eene stad, welker toekomst, by een verstandig en verlicht beheer, nog niet zoo hopeloos is als menigeen het wel doet voorkomen. een geboren vlissinger. Vlissingen, 19 Aug. Naar zee vertrokken de Engelsche bark Janegezagv. Watson, naar New-Castle. Gent, 19 Aug. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 29.rogge fr. 21.50; gerst fr. haver fr. 20.— boekweit fr 17.50; paarden- boonen fr, 17.50; koolzaad fr. 34.— lynzaad fr. 34.—lynkoeken fr. 25.50koolzaadkoeken fr. 19.50; boter fr. 3.— per kilogram; eieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen, 19 Aug. Boter per kilogram f 1.45 a 1.38. Eieren f 4.40 per 104 stuks. Amsterdam, 19 Aug. Raapolie op 6 weken f 341. Lynolie 30. Amsterdam. 18 19 STAATSLEBNINGEN. Aug. Aug. NederL Cert.N. W. Sch. 2* pot. 681 68ft dito dito dito. 3 82} 82} dito dito dito. 4 103} 1031 dito Obl. 1878 f 1000. 4 103} 1031 BSelgië. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 79 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 i 961 dito Goudleenning5 84} 84} dito dito fl. 500 6 101} 101 Italië. Cert. Adm. Amsterd. E 87 Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 66& dito Febr.-Aug. 66} dito Jan.-Juli. 5 67} 67} dito April Oct. 5 66}f 67 dito dito Goud 4 80} 80f Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 79 Portng.Obl.Btl. 1853/1869. 3 53& 53} dito dito 1876. 6 103& 103} dito dito 6e Ser. 1878 £100 6 103} Rusland. Obl. Hope C. 1793/1815 5 99} 99} Cert Inschr. 5* Serie 1854. 5 59} 59} dito dito 6" 1855. 5 83 82} Obligatiën 1862 5 dito 1864/10005 97} 96} dito 1864 100.5 93} dito 1877 dito5 93} 93} dito Oostersche 1* serie. 5 58} 58} dito dito 25 58} 58} dito dito 3" B 58} 58& dito 1872 gecons. dito. 5 90} 90} dito 1873 gecons. dito. 5 91} 91f dito 1850 1" Leening dito. 4} 91} dito 1860 2' Leening dito. 4} 86} 86} dito 1875 gecons. dito 4} 81} 81} dito 1880 gecons. dito4 72} 72} Cert. Hope C° 1840 4 63 dito 2", 3" 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie Leening 1867/69. 4 79 79} dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 40 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 #27} 27} dito dito 1876 2 45 dito Binnenl. Es. 5000-100001 25}} 25} dito dito 1876 2 41} Turkije. Obl.Alg. Sch. 1865 5 17} 17} dito dito 1869 6 16} 16} Egypte. Obl. Leening 1876 4 78} 78} dito dito 1876 5 98} 98} Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito 1876 4} dito dito 1871 5 dito dito 1864 6 Rrazilië. Obl. Londen 1865 5 101} dito Leening 1875 5 101} dito 1863 100 4} INDUSTRIEELS EN ÏINANCIEKL* ONDERNEMINGEN. Stfederl. Afr. Hand.-V. aand. pet. 216} Ned. Hand.-Maatsch. aand rescontre5 114} 114& Ned. Ind. Handelsb. Aand. 115 Stoomvaartm. Java Obl. .5 dito Zeeland Aand, dito Obl - 5 dito gegarand. dito. 4} Duitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Ooitenrjjk. Aand. O. H. B. SPOORWEG-LEEHINGEN. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 109} dito Maats, tot Expl. van St.-Spw. Aand. t l?. Ned. Centr sp. Aand f 250. 45} 45} dito gestemp. Obl. f 23573} 73} Ned. Ind. Spoorw. Aand. 145 Ned.Ryn-spw.volget.Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 fflongar jjc. Theiss. Spoorw. Aand. fl. 200 5 dito dito Obl. -5 87} 88 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 53} 53} Oostenrijk. F, O. Sp. Obl. Polen. Wars.-Bromb.Aa,nd. 54} Warscbau-WeenCn dito. 81 81 Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 134} 133} dito Hypoth. Obligatiën. 4} 94 95 dito dito dito 4 - Baltische Spoorweg Aand. 3 57} 57^ Chark.-Azow Oblig. 100. 5 91} Jelez-Griasi dito5 88} Jelez-Orel dito f 1000. 5 Kursk.-Ch.-Az. Obl. 100 5 86 Losowo-Sewastopol f 1000. 5 - Morschansk-Sysran. Aand. 5 72} 72} Mosk.-Jaroslaw Obl. £100. 5 100} 100} Mosk.-Kursk dito dito 6 Mosk.-Smol. dito dito .5 Orel-Vitebsk Obl. dito 5 91} Poti-Tiflis dito f 1000. 5 91} Riaschk-Wiasm Aand. 5 72} <2| Zuid West spoorw.-Maats. 5 M» tm» Amerika. Cent. Pac. Obl. 6 115} dito California Oregon dito. 6 iw Chic. N.-W. Cert. Aand. dito dito 1* hyp. Cert 1000. 7 dito Mad. Ext. Obl. io, ditoMenomoneeD". 500-1000 7 121} dito N.-W. Union. dito. 7 118} dito Wiuoua St, Peter dito. 1 i 3

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3