N°. 195, ang. 1881. 20 Augustus. Ditblad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 19 Augustus. FEXJiLi-.ES'roxq-. 41 De dochter van lord Maskelyne, DOO& ROSA MACKENZIE KETTLE. „Nooit in myn leven heb ik my zoo innig COURANT. De Vereeniging tot hervorming en codificatie van het internationaal recht, welke dit jaar te Keulen vergadert en beroemde rechtsgeleerden en staatslieden uit alle landen onder hare leden telt, heeft in hare zitting van Woensdag een besluit genomendat voor alle natiën van beteekenis geacht moet worden. Het had betrekking op de uitlevering van z. g. n. politieke moordenaars en is niet het minst daarom van gewicht, dewijl het voorstel ertoe van een Amerikaan, den beroemden rechtsgeleerde Dudley Field, uitging. Het werd met algemeenen bijval begroet en luidt aldus: «Het congres acht het wenschelijk dat in nitleverirga- traetaten, in welke eene uitzondering gemaakt wordt voor politieke misdaden of overtredingen, eene bepaling worde opgenomen waardoor sluipmoord, of poging tot sluipmoord, begaan met het doel om eene verandering in eene regee ring of in het hoofd eener regeering te brengen op grond van politieke ontevredenheid, onverschillig of deze werkelijk bestaat of niét, niet als politiek misdrijf of overtreding in den zin van het tractaat beschouwd worde, loodat aan personen, welke zich aan eene zoodanige misdaad schuldig hebben gemaakt, hetasylrecht ontzegd worde". De voorsteller leidde zijn voorstel in met de opmerking, datdeze voor het eerst sedert de jongste misdrijven bijeenkomende vergadering van rechtsgeleerden ailer natiën openlijk moet verklaren, dat aan het misdadig streven eener bende boos doeners paal en perk gesteld moet worden. Toen het. asylrecht in de Vereenigde Staten aangenomen werd, kon Washington noch iemand anders be doelen dat zulke verfoeilijke moordaanslagen beschouwd zouden worden als staatkundige ver grijpen, welke door politieke opgewondenheid veroorzaakt worden en daarom buiten het bereik der strafwet moeten blijven. Sir Travers Twiss ondersteunde het voorstel, niet van Eugelands standpunt, maar van het standpunt der algemeens roenschelijkheid, welke verbiedt aan moordenaars dezelfde lucht te laten inademen als aan vrije mannen. Nadat de heer Freeland nog gewezen had op het in gelijken zin genomen besluit van het Institut du droit international, in zijne jongste vergadering te Oxford, werd bet voorstel-Field eenparig aangenomen. In dezelfde zitting werd een voorstel van prof. Van Hamel, uit Amsterdam, aangenomen om het verjaringsrecbt van geldelijke vorderingen op dertig jaren te stellen, in overeenstemming met hetgeen reeds in alle landen wettig is, met uit zondering van Engeland, waar de verjaring reeds na twintig jaren intreedt. ZESDE DEEE. BLANCHE. HOOFDSTUK XXVI. HOOFDSTUK XXVIII. De herfstwind gierde' door het geboomte van het kasteel en joeg ons nu en dan den slagregen in het gezicht. Zware wolken, die in het westen samenpakten, voorspelden een onstuimigen nacht. Wij sloegen zonder een woord te spreken den naasten weg naar de hoeve in; want ik voelde dat het voor Dncie het beste was om Voorloopig elke ontmoeting met Blanche te ver mijden. Vriendschap en familiezwak, dat is alles heel mooi in het verschietmaar wanneer twee jongelieden verloofd geweest zijn is het moeielljk om terstond weer met elkaar om te gaan, Dan is een scheiding noodzakelijk althans voor eenigen tijd. Hij was het geheel met mij eens en zou dien nacht bij mij logeeren, terwijl Marguérite by haar zuBter bleef, totdat ik haar laat in den avond ging halen. Van geheel anderen aard waren drie voorstellen, door den heer Barnard, voorzitter van het Co lumbia-College in New-York, gedaan. Ze betroffen lo het vaststellen eener internationale tijdsbepa ling, temps cosmopolite2o het aannemen eener internationale munt-eenheid op den grondslag van een gram 9/10 fijn goud; 3o het invoeren der internationale eenheid van maat en gewicht. Tegen deze voorstellen werd aangevoerd dat ze afweken van het doel der vereeniging: de behandeling van internationale rechtsvragen. Wat de munt-eenheid betrof, merkte men op dat het voorstel neerkwam op de algemeene invoering van den gouden standaard, waartegen de belangen van verschillende natiën zich vooralsnog verzetteD. Men bezorgde daarom aan beide voorstellen eene eervolle begrafenis, door ze voor de zitting van het volgende jaar in handen eener commissie te stellen. Gelukkiger was de heer Barnard met zijn derde voorstel, dat van Engelsche zijde, waar men, zooals bekend is, nog niet tot het metrische maten- en gewichtenstelsel bekeerd is, levendig bestreden werd. De vergadering over woog echterlo dat de eenheid van maat en ge wicht voor het verkeer der volken hoogst wen schelijk is; 2o het in 1799 door de internationale wetenschappelijke commissie te Parijs vastgestelde metrische stelsel door de beschaafde volken aan genomen is; 3o het de plicht van elke op beschaving aanspraak makende natie is, zich bij de overige volken tot het verkrijgen eener zoo gewichtige en voor de menschheid zoo weldadige hervorming aan te sluiten. Op deze gronden besloot de vergadering aan de regeeringen van alle staten, bij welke het metrische systeem van maten en gewichten nog niet ingevoerd is, het verzoek te richten om de wenschelijkheid van het spoedig invoeren daarvan in overweging te nemen, als het eenige middel om tot de zoo gewichtige eenheid van maat en gewicht over de geheele aarde te geraken. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden gedurende het 2e kwartaal 1881 door het postkantoor Middelburg. België. E. Kopp, mej. M. Schouten en A. Corrê, Antwerpen, Bentein, Gent. Frankrijk. M. van Thiel, Hyères, M. N. Ga- briël Joly, Parijs. Oost-Indië. Mej. E. Bourisius, Padang. Vllssingen, 19 Aug. Naar wij vernemen, heeft de collecte die alhier gehouden is vanwege de vereeniging De School met den Bijbel opge bracht f 250. Hierbij moet nog gevoegd worden de opbrengst der buitenwijken, die thans nog niet bekend is. Sint Maartensdijk, 19 Aug. Met ingang van heden is de heer A. van Nieuwenhuize, brie- „Dus die jdroom is voorbij," zei Frank den volgenden morgen toen hij afseheid nam. „Ik heb niet beter verdiend en toch kan ik er nog niet in berusten: mijn leven zal geruimen tijd vergald zijn, maar zij heeft gelijk. Ik zon haar nooit kunnen aanzien zonder op baar lief gelaat weer die beseffeloosheid te ontwaren, waarmede zij my gisteren ontving; die onschuldige, kinderachtige, onnoozele biydschap, die mij meer bedroefde dan tranen. Zeg haar dat ik in haar besluit berust, ofschoon het mij meer smart dan ik zeggen kan. Na een langen slapeloozen nacht zie ik in dat het beter is dat wij scheiden en ik zal my trachten te verzoenen met het denkbeeld dat wij, als wij elkaar na jaren nog eens ontmoetengoede vrienden zullen zijn." Hij drukte mij harteiyk de hand, doch vervolgde na een poos: „Eer ik uw huis verlaat moet ik n echter nog een paar woorden over een ander onderwerp zeggen. Myn geweten wordt steeds gekweld door het bewustzijn dat ik een schaduw geworpen heb op het leven van iemand die u dierbaar is. Ge loof my, ik deed het niet met opzet. Bijna ieder een is zelfauchtig als hij gelukkig is en ik was zoo vervuld van mijn eigen gelnk, dat ik eerst na myn vertrek de beteekenis begreep van dien droeven blik, dien ik ontmoette, terwijl myn hart vol was van liefde voor eene andere. Maar hij vervolgde mg en ik heb hem nooit vergeten. vengaardöï alhier, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor, terwijl de heer A. Klok, tele grafist 2e klasse, met dien datum ontheven wordt van het waarnemend directeurschap, om aan het kantoor te Botterdam werkzaam gesteld te worden. St. Maartensdijk, 18 Aug. Indien de kalender niet Augustus aanwees, zou men wezen lijk gelooven reeds in November te lijn. Onop houdelijk wisselen storm- en regenvlagen elkander af, die in hevigheid niet voor denajaarsbnien onderdoen. Jammer, erg jammer is het voor de tarwe. Dui zenden schoven staan te smachten naar een beetje droogte. Het is echter te vreezen, dat deze te laat zal komen, en niet meer goed zal kunnen maken, wat de regen bedorven heeft. Weinige schoven toch zullen er te vinden zijn, waarin zich geen geschoten aren bevinden, en schoten dikwgls van een vingerlengte. De schade, daardoor onzen landbouwers berokkend, is onberekenbaar. Houdt het weer nog eenige dagen zoo aan, dan zal dit kosteiyk landbouwproduct nauwelijks nog voor varkensvoeder geschikt zijn. Even treurige berichten als in het bovenstaande van onzen correspondent te St. Maartensdijk, worden uit andere deelen des lands gemeld. In Engeland zgn de vooruitzichten niet minder on gunstig. Zoo betoogde de heer Caird gisteren in de Timet, dat het natte weder der jongste weken nagenoeg alle goede verwachtingen, die men op grond van den warmen zomer gekoesterd heeft, den bodem heeft ingeslagen. Vooral het oosten van Engeland, waar de meeste tarwe verbouwd wordt, heeft veel geleden. Overal vertoont zich schimmel en terwijl de oogst, zonder de jongste zware regens, vermoedelijk gelijk gestaan zou hebben met een van de goede jaren vóór 1875, kan men nu reeds verzekerd zgn dat een derde van het tarwe-land minstens 10 pet. minder zal opbrengen. Deze teleurstelling wordt in Engeland vooral zwaar gevoeld omdat een goede oogst dit jaar aan den zwaar geteisterden landbouwer eenige dringend noodzakelijke, tijdelijke verlichting had kunnen geven. In alle takken van het landbouw bedrijf is achteruitgang waar te nemenhet aantal schapen alleen is sedert 1879 met 12 pet. vermin derd. Men vreest dat een aantal Engelsche pachters, die bg den aanvang van dit jaar reeds op den rand van een failliet stonden, na den ongnnstigen uitslag van dezen oogst genood zaakt zullen wezen hun pacht op te geven. Door de keurmeesters over de voedingsmiddelen te Amsterdam zgn in de afgeloopen maand onder scheiden personen meermalen in overtreding be vonden wegens het te koop hebben van bedorven snikergoed en biscuits, kaas in rottenden staat, Ik had gespeeld met gevoelens, waarvan ik de kracht niet gegist had. Gescheiden van het wezen dat ik aanbad, had ik mijne ledige uren zoek gebracht in het gezelschap van iemand die beter verdiende dan het voorwerp eener gdele be wondering te zijn. Maar mijn straf is rechtvaar dig. Jessie zal mg vergeven en medelgden met mij hebben, dat weet ik, als zij hoort dat de hoop waarover ik baar zoo zelfzuchtig in het vertrou wen nam, verijdeld is, dat ik een zwerveling ben zonder doel, want ik kan het hnis waar ik Blanche als myn vrouw zou gebracht hebben, niet betrekken. Zeg aan lord Maskelyne dat ik voor eenigen tijd op reis ga en het verledene zal trachten te vergeten, of liever dat ik mijn best zal doen om door de ondervinding die ik opge daan heb, een beter mensch te worden." Blanche droeg haar beproeving moedig en kalm en alleen Marguérite wist hoe zwaar die haar viel. „Het was niet goed dat wij zouden trouwen," zei zij de eerste maal toen zg mij na het vertrek van Frank zag, tot mg, „ik ben blij dat hij bet eindelgk ook inzag. Wat zou ik hebben kunnen doen om hem vooruit te helpen in de wereld Ik weet dat hij eerzuchtig is en als hy geen blok aan het been heeft, ligt er een edel, nuttig leven voor hem. Hij zal gaan reizen, lid van het par lement worden, allerlei plichten van een landheer boter in vuilen en ransigen staat, karnemelk met brak water verdund, enz. Binnen kort zal hier te lande eene vergadering worden gehouden van de permanente commissie der Association internationale de gêodêsie. Als voorzitter zal fungeeren de Spaansche generaal der genie Ibanez, voorzitter der internationale commissie voor de maten en gewichten te Parijs. Z. M. de koning zal zich door een der leden van zijn huis doen vertegenwoordigen bij het huwelijk van den kroonprins van Zweden en Noorwegen met prinses Victoria van Baden, dat in de volgende maand in Duitschland zal worden voltrokken. Bg de wet van 27 Juli 1881 no. 140 is art. 20 van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor dit jaar (verbetering van den Botterdamsehen waterweg) verhoogd met f2.340.000, en daardoor gebraeht op 2.500.000. Opmerkelijk is het, dat in het officieele Staats- blad, waarin deze wet is opgenomen, eenige egfers niet zijn ingevuld. Het slot van het eenig artikel lnidt namelijk: «Ten gevolge van deze verhooging wordt het totaal der ne afdeeling der staatsbegrooting voor 1881 gebracht op en het eindcijfer van hoofdstuk IX der staatsbe grooting voor het dienstjaar 1881 nader vastgesteld op Men heeft dns bg het departement van water staat de moeite niet genomen de begrootingswet van hoofdstak IX met de aanvullingen na te gaan en de cgfers op te tellen, en aldus is aan Z. M. een ontwerp ter onderteekening voor gelegd, dat niet behoorlgk was afgewerkt. Nie mand schijnt dat verzuim te hebben opgemerkt, noch de minister van waterstaat, die de wet contrasigneerde, noch die van justitie, die haar uitgaf, noch de ambtenaren van het kabinet des konings, die haar ontvingen, noch die der lands- drukkerg, die haar in druk brachten. {Hbl.) In het Maandblad tegen de Kwakzalverij komt de redactie met kracht op tegen de Holloway- pillen. Dezen zyn volstrekt niet zoo onschadelijk als men wel meenen zou. De schrijver maakt gewag van de aanzienlijke sommen, die Holloway voor kunst als anderszins uitgeeft, en zegt naar aanleiding daarvan: „Ofschoon de sommen, waarvan in die berichten sprake is, zeker verbazingwekkend zyn, is het zeer goed mogelijk dat de berichten volkomen waar zijn. Want Holloway heeft zonder twijfel millioenen verdiend en gaat nog steeds daarmede voort. Nu hij zijn rijkdom bg millioenen telt, heeft hy aan geld niet genoeg, maar zoekt hy ook een naam, een naam van kunstkenner en weldoener der menschheid. Het zai hem echter en magistraat te vervullen hebben, en mettertyd een goed huwelijk doen: neen, het is veel beter dat hij vrij is l" Na dien tijd sprak zij bijna nooit meer van haar eigen leed, zg gedoogde niet dat het ons geluk verduisterde, of het leven van haar vader vergalde. Zoodra zij er zich toe in staat gevoelde nam zij haar plaats aan het hoofd van zijn huishon den weer in; en liep rond, somtijds als in een droom, maar altgd vriendelijk en telkens als zij in zijn nabgheid kwam, bracht zij een glimlach om zijne lippen. Al was zg niet geroepen, zooals zij zonder morren zeide, om de hoogere plichten der vrouw, als echtgenoot en moeder te vervullen, vond zy toch een geschikten werk kring in haars vaders huis. Haar zachte aard had een zeer goeden invloed op zijn opvlie gend karakter; hy werd haar lief gezelschap nooit moede en bewonderde haar streng plichtgevoel dat haar noopte zich alle andere genoegens te ontzeggen. j,Ik geloof niet dat ik een greintje meer waard ben om het onuitsprekelijke geluk te smaken van die engel in mijn huis te hebben, dan Frank Dncie, maar ik stel het meer op prijs," zei lord Maskelyne, toen wij op een April-morgen van het volgende jaar weer op het terras voor het kasteel stonden.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1