Laatste Berichten. BUITENLAND. Gambetta in Belleville. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen, 18 Augustus des morgen te 8 uren. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht; President Garfield. Graanmarkten enz. Friesland van het Metalen Kruis, is besloten de vereeniging te ontbinden en de nog in kas zijnde gelden te doen strekken ten behoeve der oud- strijders, die te Leeuwarden wonen en geen leden zijn van de eene of andere aideeling. Bij den zeilwedstrijd tusschen Antwerpen en Walsoorden en terug, 46 zeemijlen, behaalde de Admiraal de Ruyter, reeder W. A. van Maenen, den eersten prijs de Girofla, van den heer P. A. Bundten van Amsterdam, den tweeden prijs. Een bekend Italiaansch bandietenhoofd, Gennaro Salzano, is door de politie gepakt. Er is geen twijfel aan of hij is het en geen ander, want in eene overmoedige bui heeft de man zich vroeger eens voorgoed kenbaar gemaakt. Door een artist in het vak liet hij op zijne borst een portret van zich zeiven tatoueeren, met een pistool in de hand en een aantal doode politieagenten aan sjjne voeten. De groep komt uit tegen eenland- sohap en een zee. De maker van het kunststuk had een profetischen geest. Buiten de bestelling tatoueerde hij op Salzano's borst nog een ketting, zooals ze in de Italiaansche gevangenissen gebruikt worden. Eergisteren is te Keulen de vergadering der maatsohappij voor de hervorming en codificatie van het internationaal recht geopend. De opper burgemeester van Keulen, dr. Becker, heette de vergadering welkom in zijne stad en werd beant woord door sir Travers Twiss, die hem een zeer eigenaardig geschenk bracht. Hij schonk aan de stad Keulen twee afdrukken eener oorkonde welke in het Britsch museum berust, eene machtiging van den burggraaf van Drachenfels aan het Dom kapittel te Keulen tot het hakken van steen uit den Drachenfels, voor den bouw van den Keulschen Dom. De oorkonde is van 1285. Eene tweede beleefdheid aan Keulen bewees sir Travers Twiss door een voordracht over de vrijbrieven in de Middeleeuwen door Engelsche koningen aan Keul- sehe kooplieden verleend. De overige tijd dezer eerste zitting werd besteed aan het jaarverslag van het bestuur en debatten over het recht betreffende papier aan toonder en over wisselrecht. De heer Herbert Gladstone is Lord of the Treasury geworden, dat is hoofdambtenaar bij het departement van financiën aan welks hoofd zijn vader staat. De betrekking geeft duizend pond. Het hout van den Jacaranda-boom wordt uit Brazilië naar Europa uitgevoerd en daar verwerkt onder den ons allen bekenden naam van palisan- d er hout. Waarom noemen wij het echter zoo? Professor Göppert, een bekend Duitsch botanieus, zegt dat het in Brazilië pao santo, dat is heilig hout, heet. Daarvan maakte de Europeesche handel niet alleen palisander, maar ook palaxander, polixander, palivander en polisander, onder al welke namen dit hout bij verschillende volken bekend is. Men verwacht heden de koninklijke toestem ming op de lersche landwet, die dan Zaterdag uitvoerbaar zou zijn in Ierland. De Niagara-wateival wordt des avonds met sterk electritch licht verlicht. Het effect schijnt prachtig te zijn. Mademoiselle Agar, wier ware naam is Florence Leonide Charvin, trad Maandag te Passy in het huwelijk met den heer Marris, een tooneel- speler met wien zij reeds vele reizen in de pro vinciën en in het buitenland maakte. JLonden. Haar men verneemt heeft de heer Parnell besloten de agitatie in Ierland, ook na het aannemen der landwet, voort te zetten. namen Ba- Wind- Toe Tem deb plaatsen. tom. afwijk. rioht. kracht stand lucht. pera tuur. Cels. W ZW 3 z. bew. regen [-15 -15 Groningen. 14.8 2 Helder 14.8 W 1 z. bew. -15 Vlissingen. 13.3 ZW 3 -14 Maastricht. 11.4 W 8 betr. -14 Sylt 14.9 W 1 z. bew. -15 Shields 10.0 6.1 NNO WNW 2 betr, z. bew. -11 -14 Valentia. 2 Hamburg 14.1 ZW 4 betr. -13 Swinemunde. 14.9 ZW 4 betr. -14 Leipzig. 11.9 wzw 4 z. bew. -15 Carlsruhe 10.4 ZW 5 bew. -16 Grisnez 12.1 WNW 5 1. bew. -14 Parijs. 9.4 ZW 2 z. bew. -12 St Mathieu 6.3 NW 3 betr. -14 Biarritz 6.8 NW 8 regen -21 Perpignan Gbristiaansund 12.7 ZW 1 z. bew. -13 Stockholm. 13.7 w 4 betr. -14 Koppenhagen 12.9 0 2 bf,w. j-14 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'bochtends 8 uren: M. 3.4 G. H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 17 Aug. 'sav. 11 u. 86 gr. 18 'smorg. 8 u. —gr. 'smidd. 1 u. 64gr. 'sav. 6 u. 6 2 gr. F. *Ter Neuzen, 17 Augustus. Bij de aanbe steding op heden alhier, van het eenjarig onder houd van de zeeweringen te Ter Neuzen, onder beheer der genie te Dordrecht, werd daarvan aannemer de heer C. Boot Wz., alhier, voor f 4270. De begrooting bedroeg f 4800. Indien er nog iets ware noodig geweest om den heer Gambetta voorgoed te scheiden van de revolutionair-socialistische partij, welke jaren ge leden van hem hare grootste verwachtingen koesterde, dan ware dit Dinsdag avond gevonden in de vergadering der rue St. Blaise, waarvan onze lezers hierachter het verslag vinden. Do intransigenten, de mannen van den vooruitgang door revolutie alleen, een ras van politieke geluk zoekers met verward brein, welker leiding een man van groote begaafdheden als dr. Clémenceau te kwader ure heeft op zich genomen, zien noch in prins Napoleon of in Buffet, noch in het gansche clericale Frankrijk zooveel gevaar voor de Fran- Bche republiek als in Gambetta, in den liberalen republikein, die ronduit heeft verklaard dat hij slechts het mogelijke wil, de eene qnaestie be handelende na de andere. De vage theorie dezer tot geen maatschappelijken stand terug te brengen liedeD, dezer bohêmes de la politique, zooals een dagblad ze geestig noemt, dezer vijanden niet van zekere classes dirigeantes, maar van ieder die krachtens zijn ambt eenige macht moet uitoefenen, beweert dat enkel eene revolutie een einde kan maken aan de bestaande en door hen erbij ver zonnen maatschappelijke misstanden. Voor geene enkele redeneering vatbaar, welke haar punt van uitgang neemt in het bestaande, zoeken zij het punt door den ouden wijsgeer bedoeld, toen hij vol zelfvertrouwen uitriep: „Geef mij een steun punt erbuiten en ik zal de aarde in beweging brengen Zij vinden het verlangde punt evenmin als Archimedes het vond, maar zij stellen toch de machines hunner holle, met zekeren tact in elkaar passend gemaakte volzinnen op, gereed, zooals zij zeggen, ze in werking te brengen, zoo dra ze bevrijd zullen zijn van den druk van bet ruwe geweld. Mocht dat eens gebeuren, welk eeu val zou men aaoschouwen 1 Welk eene tirannie zouden die vrijheidsmannen uitoefenen Want in geen enkele menschensoort is de liefde voor het zelf uit te oefenen gezag zoo sterk als by die droomers over eene nieuwe maatschappe lijke orde. Een eukele blik op sommige tijdperken der Fransche omwenteling en vooral op de com mune doet dezen karaktertrek sprekend uitkomen. Wij veroordeelen daarom de revolutie niot. Zij is een recht der volken, wanneer wettige middelen tekortschieten om tot hun recht te geraken. De casus voor revolutie is echter niet gesteld, als men den arbeider want dezen bewereD deze communards en Polen zonder kostwinning te be schermen opzet tegen een vooruitstrevend liberalisme als dat van den heer Gambetta, dien men het recht niet heeft te wantrouwen, noch in Belleville, noch elders in Frankrijk. Wij weten niet of het waar is dat deze intran- sigenten op de bedoelde vergadering werden gesteund door Bonapartisten, clericalen en oude kennissen der crimineele gerechtshoven. De Répu- blique Fr an f ai te verzekert het, en andere bladen bevestigen het. Doch ook zonder dat zonderlinge bondgenootschap aan te nemen, is het een kwade dag geweest voor de intransigenten. Men walgt ervan. Den heer Gambetta kan het gebeurde weinig deren. In de oogen zijner kiezers zeker niet. De vurige woorden, waarmede hij zijn toorn lucht gaf, zullen de kiezers van Belleville niet tegen staan, en er is groote waarschijnlijkheid in het gesprek, dien avond door den Parijschen corre spondent van twee werklieden afgeluisterd. C 'est ég al, zei de een, c'est pas ga qui Cempêchera d'etre nommé dimanehe. Au contraire, citoyen 1 Het is een groote sprong, van de vergadering in Belleville naar het Engelsche hoogerhuis, waar, zooals wij gisteren reeds zeiden, dienzelfden avond de lersche landwet werd afgedaan. Het verslag der zitting biedt niet veel merkwaardigs meer aan. Lord Salisbury herinnerde dat reeds in de tweede lezing der wet was gezegd dat de oppositie in het hoogerhuis het hoofdbeginsel der wet onaan geroerd zoude laten en beweerde dat zij zich getrouw daaraan had gehouden. Hij ging daarop de verschillende twistpunten nog eens na, uitte zijne tevredenheid waar de commons hadden toe gegeven en verklaarde op de andere punten niet meer te zullen aandringen. Er werden toen nog eenige complimenten tusschen beide zijden van het huis gewisseld en de wet werd definitief aangenomen, waarna lord Salisbury verzekerde dat het volkomen waar was wat de heer Glad stone den vorigen avond in het lagerhuis had gezegd, dat er tussoheu de leiders van beide partijen geene afspraak was gemaakt omtrent den gang van zaken in het laatste tijdperk der be handeling van deze wet. Te Stettin is weer een bedroevend schouwspel te zien geweest van Jodenjacht door Duitsche Christenen. De politie deed haar plicht, maar werd met flesschen en steenen geworpen. Zij voorkwam ongelukken en den Joden werd geen haar van het hoofd gekrenkt. Dat is op zichzelf zeer verblijdend, maar het neemt den treurigen indruk niet weg van dezen rassenhaat, door Christen-leeraars aangevuurd. Washington. Dinsdag avond. Het vol gende bulletin werd om zeven uren uitgegeven „De verschijnselen zijn nog ernstig, doeh de patiënt schijnt heden niet achteruit te zijn gegaan. Zijn algemeene toestand is beter dan gisteren. Hij heeft in den namiddag slechts eens gebraakt. Pols 120, temperatuur 37.2, ademhaling 19." Woensdagnacht. De ambtenaren verlaten het regeeringsgebouw, eenigszins gerustgesteld door de verzekering der dokters dat er geen dadelijk gevaar is. Mevrouw Garfield schijnt die hoop te deelen en is minder terneergeslagen dan men zou kunnen verwachten. Het publiek is algemeen overtuigd dat het einde nabij is. In zijn oog neemt de groote zwakte van den president en de moeite welke hij heeft om voedsel te nemen, alle hoop op herstel weg. De wijze waarop de heer Gambetta Dinsdag avond te Belloville ontvangen werd, wordt door de republikeinsche bladen zeer betreurd, wijl het voor de hand ligt dat de monarchaleu uit deze heftige scène alle munt zullen slaan die zij vermogen. Men schrijft het rumoer toe aan hoogstens 400 leven makers, geholpen door vele anderen die hen te goeder trouw tot stilte wilden brengen, maar juist daardoor mede leven maakten. De heer Gambetta heeft, zoolang hij kon, ge vochten tegen het rumoer en den strijd eerst op gegeven, toen het onmogelijk bleek gehoor te ver krijgen. Het tooneel schijnt ons merkwaardig ge noeg om er, aan de hand van een der aanwezige reporters eene eenigszins uitvoerige beschrijving van te geven. De bijeenkomst zou plaats hebben in eene groote loods, waarin ongeveer 6000 menschen konden plaats nemen, terwijl nog 4000 op het terrein daarbuiten den redenaar, zooal niet hooren, dan toch zouden kunnen zien. Alleen de loods was verlicht, daarbuiten was het pikduister. Hier be vonden zich de levenmakers. Toen Gambetta om half negen aankwam, boorde men kreten: „leve de republiek, leve Gambetta I'» dadelijk door scherp gefluit bestreden. Inmiddels nam de heer Métivier den voorzittersstoel in, terwiji twee andere leden van het comité, Garnier en Eabagny, naast hem plaats namen. De presi dent gaf toen den heer Gambetta het woord. Gambetta. Burgers Geschreeuw en leven. Verschillende uitroepen Een aantal stemmen. EétisKétis(Dit is de naam van een der Belleviller socialisten.) Gambetta. Burgers, het is onmogelijk (Wederom oorverdoovend leven.) Burgers, zijt gij het volk van Parijs Hoe, de republikeinsche democratie ia vergaderd in Belle ville, in Parijs, en dat is het schouwspel dat zij biedtEn gij beweert de vrijheid waardig te zijn! Ik vorder eerbied van u voor uwe medeburgers, eerbied voor u zeiven(Zeer goed t Leven.) Hoe, gij zijt hier tienduizend bnrgers sterk, en zoudt gij met u tienduizenden tot onmacht gedoemd zijn door een handvol bezetenen? Gelooft gij dat men zoo goede manieren verspreidt in eene demo cratie, die werkelijk zich zelve meester is? (Toe juiching. Men hoort fluiten.) Burgers, degeeu die daar fluit is een lafaard(Ja, ja Gefluit. Spreek, ga voort!) Ik verlang niet beter dan te spreken. Ik vraag niet anders dan u de waarheid te zeggen (Tumult.) Stil, gy schreeuwers, stil met dat gebrulStil gij die noch schaamte noch geweten kent. (Ja, ja! Bravo'e en gemor.) Wat, ik kom hier. Wat, gij zoudt on machtig zijn de orde te herstellen en de vrijheid van spreken te verzekeren, en gij wilt dat morgen, wanneer Parijs het verslag dezer vergadering zal lezen, wanneer Frankrijk u zal oordeelen, gij wilt dat men dan zeggen zal dat uwe zeden niet iu overeenstemming zijn met de vrijheid, doch dat gij slechts de heftigheid kent, door dwingelandij gekweekt! (Toejuiching.) Gij weet wel dat, indien gij mg aanhoort, ik de man ben om tegen spraak te kunnen verdragen! (Levendige tegen spraak in een deel der zaal.) Ja, het is gemakkelijker Neente roepen zonder te weten wat men zegt, omdat men misschien betaald is om Neen té zeggen. (Juist zoo! zeer goed! zeer goed! Toejuiching. Voortdurend tumult.) Doch, verBtaat het wel, het zal niet in de macht staan van eene minderheid van schreeuwers om de waarheid te verstikken! De drijvers welke hen hierheen hebben gezojden, zullen het niet verhin deren dat waarheid en recht hun dag en hunne zegepraal zullen beleven, vooral hier in dit 20e arrondissement, dat gij wel in onrust kunt brengen, doch niet onteeren of van den goeden weg leiden. (Levendige instemming. Bet rumoer neemt toe.) Wat my betreft, ik ken u lang, gy weet het; sinds lang ontmasker ik u, en het is niet door een veeleer belachelijk dan hatelijk tumult dat gij myn woord of mijne gedachten zult stuiten. (Toejuichingen. Opnieuw geschreeuw en leven.) Gij wilt mij niet laten spreken? Welnu, ik heb iu mijn leven genoeg gezegd mijne denk wijze en mijne politiek zijn genoeg bekend, om het onnoodig te maken ze nogmaals te ontwik kelen. Doch hoort wel de woorden waarmede ik besluit: Gy die schreeuwt, die brult, u zal ik nimmer verwarren met het volk, het ware volk. Gij beschuldigt den man die hier staat, van eeu dictator te zyn Weet gij wat gij zijt? (Beweging. Vernieuwd en harder schreeuwen.) Weet gij het Gy zijt dronken slaven en derhalve niet toerekenbaar. (Salvo van toejuichingen. Achter in de zaal heftig tumult.) Ik heb er slechts éen woord meer bij te voegen, en dat is: den 21en Augustus zullen de stemmen der ware en eerlijke burgers mij over deze schan- delyke behandeling wreken. (Nieuw salvo van applaudissement. Gewéldig rumoer.) En gij, handvol schreeuwers, zult den dag na de verkiezing weder in uwe oude gewoonten ver vallen, maar weet het wel, ik zal u tot in het diepste uwer holen weten te vinden. Herhaald toejuiching. - Het tumult neemt toe.) Ik zal er niet meer bijvoegen. Ik sta hier, en daarop stel ik prijs, als de getrouwe, standvastige en big vende lasthebber van het 20e arrondissement. De anderen, ik veracht ze, ik oordeel ze, zooals de stem des volks ze zal oordeelen. (Langdurige toejuiching. Leve de republiek! Leve Gambetta! Kreten en gefluit). Van able zijden Sluit de vergaderingSluit de vergadering De heer Metivieb staat op, zet zijn hoed op en verklaart de vergadering gesloten. (Kreten van'. Leve de republiek! Leve Gambetta! Weg met Gambetta 1) Oostbubg, 17 Aug. De aanbiedingen waren heden zeer klein, terwijl onder den indruk van het natte weder, houders ver boven vorigen prijs hielden. Door hoogst benoodigden werd daaraan toegestaan, en dien volgende zijn de prijzen aan merkelijk hooger te noteeren, inzonderheid voor tarwe en rogge. Er is betaald voortarwe f 10 a f 11.75 enkele 12; rogge (1881) f 8 af 8.30 wintergerst f 5.50 a f 5.75; haver f 4.50 a 5; paardeboonen f 7.50 a f 8; koolzaad op 12.25 gehouden. Middelburg, 18 Aug. Heden bestond de kleine aanvoer uit Walcheren voor 't grootste gedeelte uit jarige tarwe en nieuw koolzaad. Van de overige jarige soorten werd bijna niets geveild. Door het ongunstige weder voor den oogst zyn de prijzen der granen en peulvruchten merkelijk gerezen. Jarige tarwe werd voor verbruik f 1.75 a 2 hooger betaald. Van nieuwe Walchersche tarwe werden enkele monsters geveild, die vóór den regen waren binnen gehaald en waarop dus geen oordeel over de qualiteit kan genomen worden; ze zijn volgens de notering verkocht. Nieuwe rogge f 0.50 a f 0.80 hooger. Dito win tergerst f 0.55 a f 0.65 hooger. Dito zomergerst f 0.45 hooger. Witte-, bruine-, paarden- en plat- teboonen niet ter markt. Van nieuwe groene kookerwten waren de aanbiedingen wat ruimer, met levendige vraag, zijn die 1.75 a f 2 hooger betaald. Karweizaad volgens noteering aangeboden. Koolzaad met afnemenden aanvoer door plaatse- ïyke olieslagers en voor verzending tot 0.25 hooger verkocht. Jarige Walchersche tarwe f 11.75 a f 12; middelbare/ 11.60 a f 11.70nieuwe dito f 11.75 a f 13nieuwe rogge f 8.50 a /8.80 dito Walchersche wintergerst f 6.75dito zomer gerst f 6.25nieuwe groene kookerwten f 12.50 a 12.75karweizaad op f 14 gehouden winter- koolzaad f 11.90 a f 12. gemiddelde maektpeijzen. Versche boter f 1.25 a f 1.35eieren per 100 stuks f 3.80. Beegen op Zoom, 18 Aug. Puike jarige witté tarwe 11.— a f 11.50nieuwe dito f 11.— a f 12.—; mindere f 8.75 a 10.75roode f 9.— a f 11.—; rogge f 7.85 a 8.50boekweit 6.50 a f nieuwe dito f 6.— a 6.50zomergerst f 5.60 a f 5.50haver 9.50 a f 10.—kookerwten f 10.50 a f 11.25; paardenboonen f 8.— a f 8.10kanarie zaad f8.— a f 9.—; bruineboonen f 9.— a /ll.—; witteboonen f 9.25 a11.50; duivenboonen f 8.50 a f 9.—; koolzaad 11.50 a 12.—. Suiker flauw f 28 op 88 graden disponibel; meiassen onveranderd; boter per stuk f 1.05, i kilo/—.70;eieren per 26 stuks f 1.10. Pry ze» vao üJ tl'©eten» Amsterdam. 17 18 8 T A AT 8 E E N 1 H E S. Aug. Aug. JHederL Cert.N. W. Sch. 2i pet. 68| 68| Hitn dito dito. 3 r 82f VsZ\ dto dito dito. ..4 103 f 103 f dito Obl. 1878 1000. 4 103J België. Certificaten2J Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Uongarye. Obl. Leening 1867 fl. 120 dito Goudleennmg s s i 5 9n

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3