N®. 194. 194® Jaargang. 1881. 19 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i-7 regels f.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor Let Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 18 Augustus. VlUsingen, 18 Aug. Door het Engelsche admiraliteitshof is uitspraak gedaan in het rechts geding betrekkelijk den eisch tot schadevergoe ding, ingesteld door het Nederlandsche gouverne ment tegen de eigenaars van het Engelsche stoomschip Fatfield, wegens het in den grond loopen van den Ned. loodsschoener N°. 1 in het Engelsche kanaal, in de maand Mei 1880. FBXJI3L.3L.3B0?O3Sr. De dochter van lord Maskelyne, ZESDE DEEE. Vad^ )ELBl) COURANT. De schuld der aanvaring werd bewezen te zijn geheel aan de zijde van het stoomschip, zoodat de eigenaars veroordeeld werden tot betaling der geheele deugdelijk bevonden, als schadevergoeding geëischte som. By kon. besluit is aan de volgende gemeenten in deze provincie, die door dè uitgaven tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zouden worden bezwaard, een rijkssubsidie verleend: t. w.aanClinge1050, Hoofdplaat f 350, Koewacht f 850, Nisse f 450 en Westkapelle 530. De collecte voor do „school met den bijbel'! heeft alhier 293.47 opgebraoht, waaronder f 30 speciaal bestemd voor de op te riohten school voor on- en minvermogenden. Naar wij vernemen, heeft de heer Kwekkeboom, hoofdonderwijzer te Arnemuiden, bij gelegenheid van den 23en verjaardag van H. M. de koningiD, een pennewerk en zegenwensch vervaardigd, en een en ander in een fraaien zijden koker in per soon naar Het Loo overgebracht. Namens Z. M. den koning en de koningin is hem schriftelijk dank betuigd voor zijn fraai werkterwijl H. M. de koningin, by de besehonwing ervan, hare bij zondere tevredenheid erover uitsprak. Bg den te Antwerpen gehouden schietwedstryd tusschen Nederlandsche schutteryen (pelotonvnur met 5 man) uitgeschreven door de Hollandsche Club aldaar, zyn behaaldde le prys, een gonden medaille, door de rnstende schutterij te Kralingen, met 12 treffers; de 2e prijs, een zilveren medaille, door de schutterij te Gouda en de 3e prijs, een bronzen medaille, door die te Nymegen, ieder met 11 treffers. Voorts hadden de schutteryen van Middelburg, Den Haag en Vlissingen ieder 10, die van Rotterdam 7 en die van Breda 6 treffers. Dinsdag herdacht te 's Hertogenbosch de heer J. F. Meijer, luitenant-kolonelkommandant der divisie kon. marechanssées in Noord-Brabant en do DOOR ROSA MACKENZIE KETTLE. BLANCHE. HOOFDSTUK XXVI. Het was haar in het eerst niet dnideiyk dat Frank Ducie in huis was en dat zij hem gezien had, maar zij voelde innig berouw over zijn smart in zijn afwezigheid, over haar eigen onbezorgd heid en onverschilligheid, zóoals zij het nu noemde, Voor alles wat hy geleden had. Zy zei dat zij hem in haar slaap gezien had en dat hg zoo bleek en verouderd was sedert hunne scheiding. Wat moest zij doen Somtijds meende zij dat zy hem kon beloonen ongelukkig maken; maar dan hing er weer een donkere wolk als een gordijn tusschen hen beiden en hoe zij ook haar best deed, altgd schoten hare krachten te kort om de zware plooien op te lichten. Eerst laat op den volgenden dag werd Frank weer by haar toegelaten en zij ontving hem nu niet geiyk de eerste maal blozend en lachend. Zg was den heelen avond zeer ongesteld geweest m had een slapeloozea nacht doorgebracht, onze Zeeland, den dag waarop hij voor vijftig jaren in militairen dienst trad. De muziek van het 5e reg. inf. bracht den jubilaris eene serenade. Honteraisse, 17 Augustus. De kermisda gen zgn voorbg en in weerwil van alle voorspel lingen der alarmisten hebben wij geen enkelen brand gehad, dank zij de strenge bewaking van politie en particulieren. Op bgna iedere boeren hofstede werd gewaakt door gewapende lieden. Dat zulks niet altijd zonder gevaar plaats heeft, wgl daarbg vuurwapenen in handen van onge- oefenden komen, is in een paar gevallen gebleken. Zondag nacht viel een schot in de buurtschap Hoek van 't Bosch en binnen weinige minuten waren burgemeester en een paar politieagenten ter plaatse aanwezig, in de hoop natuurlijk een brandstichter te kunnen inrekenen. Zij konden echter niets ontdekken, dan dat een der bewakers door onbekendheid met het stellen der hanen van een tweeloopsgeweer midden in den boomgaard, waar hij met nog een paar andere bewakers op verschillende punten post gevat had, een schot had laten vallen, gelukkig zonder iemand te tref fen. Gisteren morgen wilde een landbouwerszoon het personeel der hofstede oefenen in de behan deling van een revolver en ging daarbij zoo onhandig te werk, dat een der knechts een schot in de rechterzgde kreeg. Gelukkig werd de kogel door een rib tegengehouden en later in 'smans kousen weêrgevonden. Eene geringe huidver wonding was het eenige gevolg van dit treffen. Zullen wij nn binnen kort kunnen „trammen," vraagt men bier, sedert bekend geworden is, dat de trameommlssie de nog ontbrekende ƒ300 bgeen en zich bereid verklaard heeft daarvoor eene verbintenis met de concessionarissen aan te gaan Als deze laatsten nn maar wat spoed maken, dan zal 't wel lukken. Blijkens de laatste opgave van het hoofd comité tot behartiging van de belangen der Transvaalsehe Boeren zijn aan verschillende by- dragen nog ontvangen f 4023. Daaronder komen vooruit Java ƒ2000van het Transvaal-comité te Middelburg 1500uit St. Martin 150uit Rotterdam, overgeschoten gelden van het album 125; van de kamer van rhetorika te Sluis f 3.34 enz. Onder de leiding van den inspecteur van den waterstaat Conrad is de ingenieur van den waterstaat in het 4e rivier-arrondissement M. B. G. Hogerwaard, te Gorinchem, belast met de werk zaamheden van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede en is aan hem toegevoegd de ing. van den waterstaat in het 2e rivier-arr. P. H. Kemper, te Utrecht. Daar de regeering de werkzaamheden aan dat arme lelie zag er als geknakt uit en liet haar bleeke hoofdje treurig hangen. Ik geloof dat de liefde van Frank herleefde op het oogenblik toen hg haar zoo terneergeslagen zag. Hy stapte schielgk de kamer door naar de canapé waarop zy lag, want zg was veel te zwak om op te zitten. Op haar uitdrukkelgk verlan gen waren Marguérite en ik tegenwoordig, maar wij zaten op de verst afgelegen vensterbank en namen geen deel aan het gesprek. Nooit, zelfs als aankomend meisje, had Blanche er zoo lief en teer uitgezien. Marguérite hal haar met liefderijke zorg bijna als een bruid getooid, met het kleedje dat zg op onzen trouwdag had aangehad, en een ruikertje lila herfstbloempjes op de borst gestoken. Ik geloof dat mijn lief vrouwtje nog vertrouwde dat zij zou kunnen huwen en dat een gelukkig huwelijksleven haar naar lichaam en geest zou versterken en de angsten en zorgen van het verledene als een boozen droom verjagen. Ik daarentegen beschouwde haar even als op onzen trouwdag, als een bruid des hemels, te rein en te heilig voor aardsche vreugd en veel te zwak voor het gelukkigste huiselijk leven, dat toch ook altijd zijne zorgen meebrengt. Iets van dien aard moest ook in het gemoed van Frank Ducie omgaan, toen hij eerbiedig naast haar neerknielde, zonder het te wagen de blanke hand aan te raken, die op den rand van de canapé rustte. „Moet het zoo zgn, Blanche?" sprak hij kanaal zoo spoedig mogeiyk wenscht te zien aanvangen, hebben bovengenoemde ingenieurs de aanschrijving ontvangen om uiterlgk 15 Septem ber zich op hun standplaats Utrecht te bevinden, Het roodvonk onder het garnizoen te Bergen op Zoom is dermate toegenomen, dat aan de onder de wapens gekomen lichting van 1878 de toegang tot de verschillende kazernes is ontzegd. Voor den eersten nacht werden de militairen in ver schillende rijksgebouwen onder dak gebracht, terwijl een gedeelte in tenten werd gelegerd. Een gerucht dat bij het 5e reg. infanterie te 's Bosch mazelen en roodvonk gelijktijdig zouden zijn uitgebroken, is als zeer overdreven te be schouwen, daar er zich slechts een paar gevallen van mazelen hebben voorgedaan by kinderen van gehuwde militairen. In den brief van onzen Haagschen correspon dent, opgenomen in ons nommer van Dinsdag jl., werd melding gemaakt van de aanwezigheid in Den Haag van zekeren dr. Edward Nathaniel Ganz, algemeen secretaris van het onlangs te Londen gehouden socialisten-congres. De redactie van het Vaderland heeft naar dezen vreemdeling onderzoek gedaan en van hem de verzekering ontvangen dat het doel van zyn verblijf uitsluitend was te Scheveningen de zee baden te gebruiken en eenige volstrekte rust te genieten. Op de vraag of hg hier te lande geen propaganda dacht te maken, antwoordde hy, dat Nederland geheel buiten het arbeidsveld der anarchisten ligt. „Wij zoeken de volkeren gelukkig te maken," zeide hg, „maar het Nederlandsche volk is met den regeeriugsvorm, dien het bezit, tevreden. Waartoe zouden wij hier dus veranderingen trach ten te maken We zouden daardoor slechts bereiken wat we niet willen." Op de vraag of het congres van Londen ook eenig besluit had genomen over het houden eener vergadering in Nederland, antwoordde ons de vreemdeling„Gij vergist u waarschijnlgk. Er is sprake geweest van een congres der fractie van Zürich in Holland; doch wy, anarchisten, zgn geenszins bondgenooten van de Züricherof Leipziger socialistenwij bestrijden hen even krachtig, als de reactie. Ik geloof overigens niet, dat de Ziiricher socialisten naar Holland zullen komen." De heer Ganz deelde mede, dat hij zijn domi cilie heeft te Boston, waar hy de Liberty redi geert en een socialistisch tgdschrift; hij was ook de uitgever van de Anarchistdie voor eenigen tijd zulk een sensatie in Amerika verwekte. Hij heeft in de laatste jaren het grootste ge deelte van zijn tijd in Europa doorgebracht. Hy is een man van 36 jaren, van zeer donker en kalm, „verlangt gij werkelijk dat ik mijne aan spraken op dit lieve handje laat varen? Ik kan mijn langdurige ballingschap moeielijk anders verstaan." Blanche verroerde zich niet en kon gedurende eenige oogenblikken niet spreken. Eindelgk, juist toen Marguérite haar wilde te hulp komen en des noods voorspreken, zei zij zacht: „Ziet gg zelf niet Frank hoe het met my gesteld is? Ik heb meer dagen zoo als gisteren, waarop myn geheugen weg is. Daarna komt het met een geweldigen stroom terug en dreigt het weinigje verstand dat God mij gegeven heeft weg te spoelen. Mgn familie kent mgn zwakheid, heeft geduld met mij en bemint mij er misschien des te meer om. Maar hoe zou ik het maken onder vreemden, als het hoofd van een huisgezin? Het is veel beter dat gij mij in mijn eigefa winter- huisje laat, evenals de vogeltjes, waarvan ik u gisteren vertelde. Waarlijk, waarlijk, beste neef, het is veel beter dat zulke misdeelden als ik in hun nestje kruipen en niet trachten een vlucht te nemen, waarvoor hunne vleugels de kracht missen." Zij sprak met tusscheupoozen, gedurende welke haar gewoonlgk zoo ongeduldige minnaar droevig en gedwee wachtte. Toen zij met spreken ophield, zei hij zacht „Gy placht mij vroeger nooit „neef" te noemen." De oogen van Blanche Vulden zich met tranen. levendig uiterlijk en kleine gestalte; hij schijnt een man van studie te zijn en spreekt tamelijk vloeiend Fransch, Engelsch, Duitsch, Russisch, Spaansch en Italiaauscb. Dit alles klinkt zeer vriendelijk en onschuldig. Wg moeten echter opmerken dat indien de socialisten, anarchisten of andere „weldoeners" der volken goed mochten vinden apostolen naar ons land te zenden, het waarschijnlgk niet het beste middel zou zijn om achter hun plannen te komen wanneer men deze propaganda-makers persoonlgk daaromtrent ondervroeg. Een inzender in de N. li. Ct vestigt de aan dacht van den minister van marine op het volgende. In de maand Februari bood een loodavaartuig, op last van den commissaris der loodsen te Maassluis, onder groot levensgevaar voor de bemanning, hulp aan het op den Hoek van Holland zittende Spaansehe stoomschip Soto. Het gelukte de boot vlot te brengen en met blijdschap vernam men dat een flinke geldsom gestort was, als belooning voor den verstrekten bijstand. De bemanning der loodsboot heeft daarvan echter tot dusver niet alleen niets ontvangen, maar zelfs van hare chefs vernomen dat er geen kans voor haar op eenige uitkeering bestaat. Niet zonder reden herinnert de inzender hierby aan 't geval der schrg vers van de landswerf te Amsterdam. Daar viel aan het gepleegde onrecht niets meer te doen, dewijl de autoriteiten, door rechtstreeks tegenover hare ondergeschikten onge lijk te bekennen, haar aanzien benadeeld zouden hebben. Tegenover het loodspersoneel van Maassluis behoeft echter gelukkig van een gepleegd onrecht nog geen sprake te zgn. Indien de re geering of hare ambtenaren aanvankelgk van meening geweest zijn dat het bergloon van de Soto ten bate van de schatkist gehouden mocht worden, dan kan de minister, zonder eenigszins aan zgne waardigheid te kort te doen, op die zienswijze terng komen en gelasten dat aan hen, die voor een moeilijk en gevaariyk werk hun even waagden, ook het loon worde uitgekeerd dat daarmede verdiend is. Te Rotterdam bestaat groote ontevredenheid omdat het bestuur der sociëteit Harmonie (De Doelen) mej. Sarah Bernhardt en haar gezelschap voor éene voorstelling, alleen voor de leden der sociëteit toegankelijk, geëngageerd heeft. Men zon dit kunstgenot gaarne aan het geheele publiek, in den grooten schouwburg, aangeboden zien. De heer J. J. Schilrmann maakt echter in de N. B. Ci. de nuchtere opmerking, dat indien men Sarah Bernhardt hebben wil, men haar moet be talen. Dit nu hebben de Rotterdammers voor groote kunstenaars niet over. Goquelin maakte verleden jaar, na eene mislukte, zeer dure voor- Maar wij zijn neef en nicht en goede vrienden* dat kan nooit veranderen Frank. Gij ziet, ik heb mgn familiebanden leeren erkennen en liefhebben, maar ik vrees dat wij nooit meer dan neet en nicht kunnen zgn en ik hoop dat wg elkaar toch altgd welgezind zullen blijven. Zeg my dat gy niet boos op mij zgt." „Neen ik ben niet boos, maar bedroefd. Ik kan mij niet geheel in mijn lot schikken. Moet het zoo zijn, Blanche? Kan mijn liefde niet het aangewezen middel tot uw herstel zyn Zou zij u niet sterk en gelukkig kunnen maken? Geloof mij, zij zal u nooit begeven." „Ik ben overtuigd dat gy uw best zoudt doen om mg te helpen", zei Blanche droevig, „maar beste Frank, lieve neef, ik kan niet voor mijzelf instaan, zelfs niet van den eenen dag tot den anderen. Het ligt aan mij, niet aan u en ik kan en wil u niet binden aan mijn onzekere toekomst. Ik mag u niet blootstellen aan hetgeen my mis schien boven bet hoofd hangt. Ik kan alles verdragen, hopen en vertrouwen, maar indien het geluk van een ander vanhetmgne afhing, indien telkens wanneer ik mg zwak en vergeetachtig voelde, de vrees mij moest bekruipen dat hg, dien ik liefheb eronder leed, zou ik het niet kunnen uithouden. Myn vader is er niet bang voor en hg is ook door hemelsche en aardschó wetten gebonden om voor zgn zwak kind te zorgen, Marguérite is mijn zuster, Harry doet mij altijd goed. Ik ben rijk aan zegeningen^

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1