Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. OnderwijSi Driewegen. De raad dezer gemeente heeft de jaarwedde voor een (hulp)onderwijzer van ƒ600 gebracht op ƒ650. Marine en leger, Rechtszaken, Burgerlijke stand. markt, die dan gedempt moeten worden. Zeer verstandig men vangt dan twee vliegen ineen klap. Het komt mij echter voor dat men er zeer wel drie kon vangen, door bij deze gelegenheid een volledig plan tot demping van alle overbodige grachten en slooten vast te stellen. Wanneer de Turf- en Houtmarkt gedempt zal zijn, blijven er nog slechts enkele grachten over, die, bij de onvoldoende waterverversching in onze stad, ten gevolge van onze afhankelijkheid van het hoog heemraadschap van Delfland, uit een hygiënisch oogpunt nadeelig en voor geenerlei belaDg onmis baar zijnde Amsterdamsche en de Stille Veerkade, de nog niet gedempte gedeelten van het Spui, de Nieuwe Haven, de Brouwersgracht, een gedeelte van de Prinsengracht, de Nieuwe Uitleg en de Hooigracht, zoomede nog enkele kleine slooten. Gaat men tot bet dempen van de Hout- en Turfmarkt (éen gracht die aan de éene zijde Hout- aan de andere Turfmarkt heet) over, dan zal daarvan het droogleggen van enkele andere wateren, die „dcod" loopende, bepaalde modder poelen worden, het noodzakelijk gevolg moeten zijn. De gelegenheid zou dus nu zeer schoon zijn om een flink besluit te nemen en geun half werk te verrichten. Er kan slechts éen bezwaar tegen bestaan gebrek aan plaats voor de aardappel- en groenten- schuiten, die thans op het Spui liggen of aan de Prinsengracht. Doch mij dunkt dat deze even goed als de beurtschepen, een geschikte plaats zonden vinden in de buitensingels, die onder alle omstandigheden moeten worden behouden. Het is te hopen dat onze gemeenteraad nu eens van de gelegenheid zal gebruik maken om zonder eerst de oplossing der eindelooze rioolkwestie of den aanleg eener binnenhaven af te wachten, een maatregel te decreteeren die waarlijk een zegen zon zijn voor de stad. Sedert eenige weken houdt zich alhier een Amerikaan op, die, naar men zegt, ijverig in de weer is om propaganda te maken voor de socia listen. Het is dr. Edward Nathan Ganz, te Bos ton woonachtig en daar san het hoofd staande van een revolutionair tijdschrift. Men zegt dat deze vreemdeling, lid van het bestuur van het socialisten-congres, te Londen onlangs gehouden, en daar geageerd hebbende als n°. 22, men weet dat de congresleden niet bij naam bekend waren, maar met nommers werden aangewezen een zending voor het congres heeft te vervallen. Van de tolheffing tusschen Den Haag en Sche- veningen zijn militairen in dienst vrijgesteld. De minister van oorlog tracht thans van het ge meentebestuur van Den Haag te verkrijgen dat het alle militairen in uniform van die heffiiig zal vrijstellen-, want, zegt hij, een militair, die in uniform is gekleed, moet geacht worden in dienst le zijn. Wij betwijfelen het of de Haagsche gemeenteraad het gevraagde privilege zal ver- leenen. Overigens komt ons de opvatting van de uit drukking „in dienst" nieuw voor. In uniform staat gelijk iret in dienst, zegt de minister. Voorvallen als onlangs te Nijmegen geschieden dus in dienst Gedeputeerde staten van Utrecht hebben uit spraak gedaan in zake het bezwaarschrift, dat bij hen tegen de laatstgehouden verkiezing van leden van den gemeenteraad van Amerongen was inge diend en de verkiezing gehandhaafd. Naar wij vernemen zal weldra een wetsvoorstel om de rechtbank te Hoorn te herstellen, bij de tweede kamer worden ingediend. Vad Dinsdag 80 Augustus wordt te Utrecht de algeraeene vergadering gehouden van de Neder - landsche vereeniging van gemeente-ambtenaren waar, onder meer, zal behandeld worden een voorstel van het bestuur omtrent bet aanbevelen bij de regeering van de oprichting van een pensioen-, weduwen- en weezenfonds voor gemeente-amb tenaren. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 16 Augustus a., niet plaats hebben. Marguérite luisterde vol deelneming en medelijden inet het arme kind maar zei dat zij niet geloofde dat Frank haar had willen bedriegen, doch zich had laten meeslepen door haar schoonheid en eenvoud, zonder te vermoeden hoe veel kwaad hg stichtte. Zij was overtuigd dat zijn hart geheel aan Blanche toebehoorde en zij hoopte hog altijd dat zij eenmaal gelukkig samen zouden zijn. Ik was minder hoopvol, doch wilde haar hare illusies niet benemen. Het was mij een Verlichting om het gesprek een andere wending te kunnen geven en haar te vertellen wat oom mij medegedeeld had. Er zijn tweede huwelijken, ofschoon zij tot de uitzonderingen behooren, die even heilig zijn als een eerste vereeniging en dit, tusschen George Forbes en lady Nairn 't welk zes maanden later gevierd werd, en de oude banden, in hou jeugd geslagen, doch door om standigheden verbroken, weer aaneenhechtte, be hoorde daar zeker toe. EINDE VAN HET VIJFDE DEEL. [Wordt vervolgd,) Vanwege het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem, zal eene proef worden genomen met het houden van kleine tentoonstel lingen voor den tijd van veertien dagen of drie weken in verschillende steden des lands. Deze tentoonstellingen zullen bepaalde vakken van kunstnijverheid omvatten. Dit stelsel wordt doel matiger geacht dan het houden van kunstbe schouwingen gedurende een enkelen avond omdat de ambachtslieden beter in de gelegenheid zullen zijn, do tentoonstelling te bezoeken en nader te bestudeeren. De Staats-courant bevat het volgende verslag van de verwachtingen van den oogst in de pro vincie Zeeland. De tarwe heeft een goed gevulde aar, doch is meestal weinig uitgestoeid; ook zijn brandaren niet zeldzaam. Zoowel van dit gewas als van de wintergerst en de rogge zal de opbrengst niet hoog zijn. De zomergerst en vooral de haver zijn schoon opgegroeid en zullen bij goed oogstweder een ruim beschot geven. De boekweit, welk gewas alleen in een gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen voorkomt, geeft uit zicht op een voldoend beschot. De paardenboon vertoont een zwaren struik, doch hier en daar schijnt de peulaanslag te heb ben geleden van de hitte; toch schijnt de op brengst over het geheel vrij ruim te zullen zyn. De witte en bruine (stam-) boonen staan niet onvoordeelig. Zij kunnen, zonder verderen tegen spoed, een goed beschot opleveren. De erwten zijn voor een groot gedeelte mislukt. Van de vroeg en op goeden grond gezaaide kan meestal nog eene voldoende uitkomst worden verwachtoverigens zal menige akker niets of bijna niets opleveren. Het koolzaad is meestal niet gul opgegroeid; de opbrengst is dan ook over het geheel zeer matig. Van het vlas werd over het geheel de goede verwachting niet teleurgesteld. Men verkreeg voor de goede qualiteit voldoende prijzen. Bij meestal voldoende qualiteit schijnt de quantiteit van lint en zaad over het geheel middelmatig te zijn geweest. De aardappelen geven tot dusver eene zeer smakelijke vrucht, bij matig beschot. De late soorten staan gunstighier en daar vertoont zich wel de ziekte, doch daar de knolzetting ver is gevorderd, verwacht men minder nadeel van haar dan gewoonlijk. Hoewel de opkomst der suikerbiet tewenschen liet en veel overzaaien en bij planten noodig was, is dit gewas later goed gegroeid en kan het nog een ruim beschot opleveren. Hetzelfde geldt voor mangelwortelen en paar- depeeën. Ajuin laat tot dusver slechts eene middelmatige uitkomst verwachten. Karweizaad gaf een laag beschot. Klaver, lucerne enz. leverden eene ruime snede. De weilanden waren achterlijk in het voorjaar, doch later naar wensch bezetde hooi-inzameling viel bijna overal buitengemeen gunstig uit. Naar aanleiding der oefeningsmanoeuvres, waar- bij enkele onzer forten in de linie van verdedi ging bezet zijn, schrijft men aan het Handelsblad: Omtrent de Utrecbtsche linie wordt wel eens verhaald dat, als men een zeer trouwen hond uit Amsterdam te Apeldoorn losliet, men het dier in de hoofdstad niet zon terugzieD, zoo de verde digers der forten dit wilden beletten. Het is zeer goed mogelijk dat dit verhaal opgaat, maar dan is het ook niet te verwonderen dat er toen, eenige jaren geleden, werd bijgevoegd, „als alles in de Utrechtsche linie behoorlijk geregeld is." In de laatste jaren is men wat de forten betreft, veel vooruitgegaan en eene, zelfs niet oppervlakkige beschouwing zou doen gelooven dat men, in éen a twee dagen, het gemakkelijk zoo ver kan brengen om een overmachtigen vijand het hoofd te doen stooten. Gaat men evenwel werkelijk tot de bezetting over, dan zal big ken dat er nog verbazend veel moet geregeld worden. Er moeten dan vuurmonden in batterij gebracht, blindeeringen gemaakt, ver gravingen gedaan worden, enz. Hier ontbreken bal ken, daar rijshout, elders planken, om niet te spreken van de zeer uitgebreide werkzaamheden voor huisvesting en verpleging van de troepen. Eene groote menigte voorwerpen moeten van andere plaatsen of forten aangevoerd, en sommige zelfs aangekocht worden en men ziet dat er veel, zeer veel te doen is overig gebleven. Schoppen, spaden, pikhouweelen en verder gereedschap, materialen voor worsten en schanskorven, wat niet al is er noodig voor het maken van éen schietgaten toch waarlijk, het gaat niet, om dat alles steeds klaar te hebben liggen, om de eenvoudige reden, dat het veel te veel geld zou kosten. mabiee. Bevorderd tot luit. t/z. 2e kl. de adelborsten le kl. F. J. Stam, H. Herman, L. A. van Asperen van der Velde, L. J. van der Mandele, J. G. A. Goedhart, W. T. de Booy, G. L. Goedhart, J. H. Commij», S. Woldringh, J. Beeokman, J. B. Mulder, M. W. L. Olivier, B. Nierstrasz, G. C. D. baron van Hardenbroek, H. T. Hoven, jhr. H. L. Wichers, E. E. Dullemond, D. A. van Drooge, P. D. Holtzapffel en G. Witsen Elias. Toegekend, op verzoek, aan den off. van adm. 39 kl. K, J. van den Bossche, éen jaar verlof, onder stilstand van nonactiviteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Bevorderd tot off. van adm. 3e kl. de scheeps klerk G. Belle. Op verzoek is de luit. t/z. le kl. W. van Hasselt, eervol uit den zeedienst ontslagen, met vergunning tot het blijven dragen der activiteits-uniform van zijnen rang. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Arnhem G. F. baron van Asbeck, thans be taalmeester te Maastricht. Op nonactiviteit gesteld de off. van adm. 3e kl O. R. Paehlig van het wachtschip te Willemsoord, en K. J. van den Bussche van het fregat Evertsen. Overgeplaatst van het wachtschip te Amsterdam naar dat te Willemsoord de off. van adm. 3e kl. J. G. Vos; de off. van adm. 3e kl. W. G. L. Bru- nings van het opleidingschip Admiraal van Was- senaer naar het wachtschip te Amsterdamde scheepsklerk A. A. J. Schilt van de Leeuwarden naar de Evertsende scheepsklerk A. L. Koops van nonactiviteit op de Leeuwarden de scheeps klerk J. A. C. Bouman van de Zilveren Kruis naar de Admiraal van Wassenaer en de scheepsklerk R. F. baron van Heerdt tot Eversberg van nonactiviteit op de Zilveren Kruis. Indertgd heeft de officier van justitie te Assen zekeren J. Ebbinge aldaar doen in hechtenis nemen ter zake van een burgerlijk geschil over een hooileverantie; Ebbinge is weer spoedig los gelaten en de officier verklaarde, dat het in drift was geschied. Daarmee is E. echter niet te vreden en hg heeft nu een adres aan den koning gericht, waarin hij de zaak breedvoerig uiteenzet en ten slotte verzoekt, dat Z. M. hem als staats burger recht moge verleenen en mitsdien: „awat de ongewettigde inmenging in een burgerlek geschil, als boven omschreven, betreft, zoodanige maatregelen tegenover den officier van justitie te Assen te nemen, als Z. M. zal vermeenen te behooren, opdat een herhaling van dergeigke handelingen worde voorkomenb wat de on wettige arrestatie van reqnestrant betreft op Maandag den 9 Mei 1881, de gestelde autoriteiten te gelasten te dier zake tegen den officier van justitie te Assen eene strafvervolging in te stellen conform de wet." Gisteren namiddag is een 9jarige knaap, die aan de Loskade alhier zeer nabij den waterkant speelde, te water geraakt en, niettegenstaande spoedig pogingen tot redding werden in 't werk gesteld, verdronken. Nadat gedurende meer dan een balf uur met dreggen in het kanaal was gezocht, werd het lijk op het droge gebracht. Ofschoon nog pogingen werden aangewend om de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet ge lukken. Ook de Vlissingsche dd. schutterij is bij den internationalen schietwedstrijd te Antwerpen door eenige officieren en onderofficieren vertegenwoor digd. Uit Arnhem wordt gemeld dat Z. M. de koning het beschermheerschap beeft aanvaard over den Plantentuin aldaar. In zake de aanvrage om vergunning tot het leggen van rails voor een stoomtramweg Tiel Kuilenburg hebben de besturen der gemeenten Tiel, Buren en Beusichem aan de beeren Crans Go. medegedeeld, dat de wyze, waarop de be langhebbende gemeenten door genoemde heeren op het sleeptouw worden gehonden en bij voort during teleurgesteld, hnn ten hoogste onaangenaam wordt, en dat, wanneer véor 1 September a. s. niet op ernstige wijze aan de tot standkoming der lyn wordt begonnen, zij onherroepeiyk van alle verdere onderhandelingen met die heeren af zien, en zich zullen trachten te verstaan met andere aanvragers. Toen Vrijdag avond op Z. M. ramschip Schorpioen, te Nieuwediep, eiectrisch licht ont stoken was, werd 't op den Zeedijk van 'Texel, voor 't Oudescbild, waar eene groote meuigte naar 't schoone kunstlicht stond te kijken, zoo licht, dat men zonder veel inspanning eene courant kon lezen. De afstand was ruim 2 uren. Zoo lezen wij in de N. Rott. Ct. Hoewel het bij de tegenwoordige inrichting van politie en justitie en met het oog op de aan deze ten dienste staande middelen bijna onge- looflijk schijnt, is de beruchte inbreker en brand- brievenschrtjver Gerard Jansen nog steeds op vrye voeten en verspreidt hij in de omstreken van Grave vrees én schrik. Zondag et Maandag nacht heeft hy te Beers op twee verschillende plaatsen weten in te breken, met een behendigheid en overleg een betere zaak waardig. Den nacht daarop is er inbraak ge pleegd te Haps in Het Hert, een herberg gelegen aan den Graafschen Dyk in de nabyheid van groote bosschen. In de herberg Het Nieuwland ongeveer een half uur van daar verwyderd, vond men ook sporen van inklimming, en des morgens de des avonds goed gesloten staldeuren openstaan. Maandag nacht heeft men beproefd te stelen by den landbouwer Th. de Ryk te Groeningen. Dinsdag nacht werd ingebroken bij M. van Hees te Oploo. Deze diefstallen, de wijze van „werken" in aan merking genomen, kunnen alle wel op rekening van Jansen worden gezet. Donderdag jl. bevond hy zich in de nabijheid van Leeland en trad in het Lage Hecke een woning binnen, alwaar hy te drinken vroeg. Toen de vrouw, die alleen thuis was, hem nog al ernstig aanzag, zeide hy„Het is waar, ik ben Jansen, wees maar niet bang, ik zal je geen kwaad doenGeen wonder dat het volksgeloof hem bijzondere gaven toeschryft, o. a. dat hij Zich in een kat kan veranderen. De man is klein van gestalte, 1.6 M., ODgeveer 30 jaren oud, ongunstig uitzicht, bleek, de eene schouder hooger dan de andere, roodachtig haar, soms zwart ge kleurd, kleine gluipende, grijze oogen, nu en dan een klein, rossig kneveltje. Daar hij gouden voorwerpen medeneemt, schijnt hij een heler te hebben. Liep Zaterdag het gerucht dat hij op klaaf» helderen dag in Grave geweest is, volgens het beweren van een soldaat, die hem by het uitgaan van het huis herkende, moet hij eergisteren in een kroeg nabij de kazerne koffie hebben ge bruikt. Zooals altyd verzuimde men de politie kennis te geven. Donderdag jl. heeft men ook te Oeffeit een vergeefsche klopjacht op hem gehonden. Te Utrecht loopt het volgend zonderling gerucht Donderdag moest op eene school aan deMaria- plaats een kind schoolbly ven toen het te 5 uren die school verliet, wachtte een man het kind op en nam het mede, onder bedreiging wanneer het schreeuwde. Hy ging vervolgens naar het Lncaa- bolwerk, alwaar hij op het stilste gedeelte het kind opnam eu te water wierp, en zich uit de voeten maakte. Het meisje werd gered en naar de ouderlijke woning gebracht, waar men zich in gissingen verdiept. Volgens mededeeling van het kind, zou de man in grys pak met fantasie-hoed gekleed zyn. (JV. R. Ct.) Naar het Handelsblad verneemt, bestaat er kans op het tot stand komen van een geregelden stoombootdienst van Amsterdam op Suriname. Er is namelijk door een oud-koopvaardijkapitein een plan ontworpen voor een halfmaandelykschen dienst met 4 stoomschepen van 750 ton laadruimte, die op deu len en 16en van elke maand van Amsterdam en van Suriname vertrekken en de reis in 3 weken afleggen, waaronder de lijd voor het aandoen van Engeland en Demerara is be grepen. Overlading van goederen te St. Nazaire (Frausche mail) of vervoer slechts van en tot Demerara met de Engelsche mail wordt dan overbodig. Steun van de regeering, door middel van een brievenmail-contract is zeker te verwachten. De Maatschappij voor Volkskoffiehuizen te Amsterdam zal dezer dagen een tweede koffiehuis openen, op den Haarlemmerdyk. Het eerste kof fiehuis, op Rapenburg, wordt aanmerkelijk uitge breid, teneinde aan de groote vraag naar logies beter te kunnen voldoen. Het aantal logeerka mers wordt daarom verdrievoudigd. De badplaats Wijk aan Zee lag tot kort geleden achter een vrij boog duin, dat men moest overkiimmen om de zee te aanschouwen. Dat ongerief is uit den weg geruimd door de door graving van het dnin en den aanleg eener nieuwe straat die Zaterdag plechtig werd ingewijd. Aan Times en Daily News werd uitGenève gemeld, dat prof. Raoul Fictet, de man die het middel vond om door persing zuurstof vloeibaar te maken, een nieuw model van stoomvaartuig heeft uitgedacht, dat, daar het zich niet door maar over het water bewegen zon, eene snelheid van 60 kilometer in het uur zou kunnen bereiken. Er is een dergelijk vaartuig in aanbouw tot proefneming. Vergissen wy ons niet, teekent de N. R. Ct. hierby aan, dan werd hetzelfde denk beeld, om raderschepen over het water te doen heenglyden, vroeger reeds in een geschrift geop perd en uiteengezet door een landgenoot, den ingenieur Huet. - De nationale schouwburg te Praag is tot op den grond toe afgebrand. De brand, die gelukkig niet tydens eene voorstelling uitbrak, wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven. Het overwicht der Engelschen in vreemde landen, waar het anderen volken niet gelukte zich te vestigen, is volgens bewering van Méry ont staan nit den tegenzin der wilden om ben te verslinden. Het vleesch der Engelschen nl., over- zadigd van rhabarber en andere purgeerende zelfstandigheden, brengt de maag der Kannibalen zoo in de war, dat zij er ongerust over worden. Uit die ongerustheid ontstaat afgrijzen, en daaruit weder eerbied. Vandaar dat de Engelschen langs scheikundigen weg groote volksplanters zijn ge worden. Een Amerikaansche dame ontving dezer dagen uit Europa een bouquet, dat de volgende bloemen bevatte: een klaver van 't graf van George Elliott, een viooltje van Melrose Abbey, een boter bloempje van do Quineey's laatste rustplaats, een takje klimop van Walter Scott's oude woning te Abbotsford en een blauw klokje van het graf van Helen Mc. Gregor. Amsterdam. By de heden gehouden trekking der 3pet. Amsterdamsche loten van 1874 zyn da volgende 24 seriën uitgeloot: 246, 1287, 1418, 2456, 2952, 3243, 3354, 4519, 4547, 5829, 6786, 6831, 8397, 9190,10413,11260, 12248, 12272, 12300, 13449, 16015, 18102, 20066, 20143, De 25 premiëu vielen ten deel als volgt*. Serie 8397 no 7 100.000; s. 3354 no 6 f1000 s. 11260 no 4 en s. 8397 nc 3 ieder ƒ500; s. 2952 no 2; s. 12300 no 5; 16015 no 10 s. 12300 no 8; s. 20143 no 9; s. 10413 no 5 s. 246 no 2; s. 4519 no 2; en s. 2952 no 3 ieder ƒ200; s. 4547 no 1; s. 8397 no 4; s. 9190 no 7} s. 12248 no 7; s. 6786 no 4; s. 3354 no 2; s. 246 no 7; s. 20066 no 5; s. 8397 no 2} s. 20143 no 2s. 4547 no 5 en s. 12248 no 6 ieder ƒ150. De overige in de getrokken seriën begrepen nos. zijn losbaar met ƒ100. De aflossing geschiedt op 1 Januari 1882 bij de Nederlandsehe bank te Amsterdam. Amsterdam. De stoomboot Voorwaarts kwam heden middag te halt drie te IJmuiden binnen. Van 7 tot 14 Augustus 1881. Middelburg. Ondertrouwd: M. C. Jeras, jm. 47 j. met J. A. Henrij, wed®. 40 j. j. van Randwijk, jm. 31 j. met R. de Visser, jd. 23 j. BevallenM. A, Botting, geb. Flipse, d. F. Gil lissen, geb. Scholtec, d. P. W. Timmerman, geb. Hillebrand, z. E. A. van Eek, geb. van Gelder, z. M. Wondergem, geb. Koeleman, z. H. M. Sprenger, geb. Broeder, z. T. P. Lorier, geb. de Munck, z A. Dikkenberg, geb. de Muijnck, z. F. M. Lar- sen, geb. van Dalsnm, d. R. Leijs, geb. Bolleman, z. J. Dobbelaar, geb. Goedbloed, d. J. L. R. Net, geb, Soberppingh, z,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2