I!2ïe Jaargang. 1881. "Maandag 15 Augustus. Gemengde Berichten. No. 190. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Puhlicité G. L. Baubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enx. Middelburg, 13 Augustus. I Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger, Vlissingen, 13 Augustus. Door den sterben golfslag is Donderdag het zeewater over den buiten-aislnitdam der voormalige marinehaven gelcopen, waardoor in den dam eene verzakking gekomen is en de kom daarachter vol liep. Hoewel de aannemer daardoor wellicht schade lijdt, schijnt het voor de uitvoering van het werk van niet veel beteekenis te wezen, wijl de belang rijkste werken aan de sluizen enz. aldaar zijn afgeloopeu. Wij hebben melding gemaakt van den belang rijken val in den zeedijk van den Oud Noord- Beveland-polder. De val had plaats in het deel van den zeedijk, waarachter de inlaagdijk van 1829 eene kuip van ongeveer 70 gemeten vormt. Aan de Goesche courant ontleenen wij eenige bp zonderheden. Op eene lengte van 204 meters is de dijk weg genomen. Des morgens waren er nog menschen overgegaan en te 8 uren begon de dijk te scheuren. Dadelijk luidde men de alarmklok, teneinde de arbeiders uit het veld bij elkander te krijgen, om alsdan te trachten een ringdijk rond den val te werken, teneinde zoo mogelijk verdere onheilen te voorkomen. Ook begon men met vereende krachten den te veld staanden oogst te bergen. Een 130 personen gingen aan het werk, doch het water drong met kracht tot aan dien ringdijk en op drie a vier plaatsen bezweek ook die voor zorg. In minder dan éen uur tijds stond het poldertje blank. De schade is nogal aanzienlijk. Er is niets kunnen gered worden dan de gesnedene tarwe en erwten. Aardappelen, uien, paarden- en snikerpenen zijn als totaal verloren te beschouwen, daar toch door de ontzettende kracht van het water de suiker penen uit den grond naar boven weiden geworpen en met den stroom mede werden gesleept. Het bouwland, ongeveer 70 gemeten grond, was verpacht aan vrachtrijders in de gemeente Colijns- plaat voor wie dit onheil een groote ramp is. Gisteren was de toestand niet verbeterd. De dijk is totaal weg en niet te herstellen. Er staat thans 16 meter water. Een tweede proef tot waterkeering is niet gedaan, daar dit niet kon helpen. Het bouwland is thans geheel onder water. Zelden is zulk een val voorgekomen. Vlissingen, 13 Aug. Het wrak van de Engelsche schoener Mary Ann, welke den 12en der vorige maand nabij Rammekens verongelukte, is door den tegenwoordigen eigenaar, na volhar dend werken en groote inspanning, in deze haren gebracht. De St. Ct. bevat de wet houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop aan de gemeente Grave van de beschik bare vestinggronden aldaar. Met machtiging des konings zijn tot vertegen woordigers van Nederland bij het in September e. k. te Venetië te houden internationaal geogra- phisch congres en de daaraan verbonden interna tionale geographische tentoonstelling benoemd: de heeren W. F. Versteeg, oud-luitenant-kolonel der genie van het Ned.-Indisch leger; dr. C. M. Kan, hoogleeraar in de aardrijkskunde aan de universiteit te Amsterdam, en mr. S. C. J. W. van Musschen- broek, oud-resident van Menado, respectievelijk als afgevaardigde bij de Giunta van gemeld congres en als leden der jury voorgenoemde tentoonstelling. Te Zwolle is Donderdag in 83jarigen leeftijd een man overleden, wiens naam in Nederland terecht éen goeden klank had. Willem Jan Schuttevaer Was de stichter en jaren lang de ziel der naar hem genoemde schippersvereeniging. Alles wat de binnenlandsche scheepvaart aangaat vond bij hem warme belangstelling, en viel er iets te ver beteren, dan was hij onvermoeid. Zoo is het voornamelijk aan hem te danken,— zegt de Zwolsche courant, dat o. a. de haven van Schokland voor onze schipperij werd in stand gehouden. Zijn naam is onafscheidelijk verbonden gebleven aan do zaak van het Zwolsche Diep' Kiemen papier heeft hij er over vol geschreven. Hij heeft het echter niet mogen beleven te ervaren, dat zijn bemoeiingen tot een zegen voor dat vaarwater zijn geworden, integendeel, bij zijn verscheiden is de toestand treuriger dan ooit. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. E. Ct,Er bestaat meer uitzicht op het totstandkomen eener spoorverbinding tussehen IJmuiden en de hoofd stad dan tot dusver het geval was. De heeren Th. Sanders, jhr. J. Hartsen, C, P. Metelerkamp, J. K. De Kruijff en mr. W. Heineken ontwierpen het plan en vroegen concessie voor een lijn Am sterdamIJmuiden, die langs den Zuiderkanaaldijk tot aan de havenplaats zal gaan en doorgetrokken wordt tot de visschershaven, die genoemde heeren buiten de sluizen willen aanleggen. Aan zulk een haven bestaat groote behoefte, daar de groote visschersschepen, voor welke het schutten lastig en kostbaar is, op deze wijze in de gelegenheid zullen zijn, hun visch voor het buitenland dadelijk in de spoorwagens te lossen. Het plan werd door de kamer' van koophandel onderzocht en wat de hoofdzaak betreft bijzonder goed ontvangen. Alleen wenschte men meer details te weten, doch zoowel de aanleg van den spoorweg als van de visschershaven zal in een groote behoefte voorzien. Het plan schijnt te bestaan den spoorweg zoo te doen ombuigen, dat hij een terrein, voor badplaats bestemd, aandoet. De kosten der lijn worden begroot op 2 millioen. De rijksmiddelen brachten in de maand Juli 9.017.626 op een ruime opbrengst in verge lijking van de maand Juli 1880, toen zij 8.335.734 bedroeg, ook ruim tegenover de raming, die f 8.336.999 is. Die ruimere opbrengst is te danken aan de indirecte belastingen, die ruim 3 millioen opbrachten, tegen 2.157.000 in het vorige jaar en tegen een raming van bijna 2 millioen. De registratierechten bereikten een hoog cijfer, namelijk f 1.052.889; maar vooral waren het de successierechten die een ruime bijdrage leverden Tegen een opbrengst van 871.000 in het vorige jaar en een raming van 770.500 brachten zij thans op f 1.654.499. De loodsgelden waren ruim, zij gaven f 103.358 tegen 89.834 in 1880 en tegen een raming van f 77.000. Ook de invoer rechten waren iets beter dan in het vorige jaar. De andere middelen geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De directe belastingen waren als gewoonlijk, de accijnsen iets minder dan het vorige jaar door minderen wijnaccijns en minder accijns op gedistlileerdposterijen en telegrafie-opbrengeten gestadig stijgende. De opbrengst der middelen over de zeven eerste maanden van dit jaar bedraagt reeds 56.945.000, dat is f 1.139.000 meer dan over hetzelfde tijdvak in 1880. Bijna alle middelen deelen in dat meer dere. Zondert men de directe belastingen uit, wier opbrengst eerst in het laatst van het jaar de raming doet bereiken, dan blijft voor de op brengst der andere middelen een bedrag van 44.286.000 tegenover een raming van ƒ43.916.000 een verschil, dat echter hoogstwaarschijnlijk in den verderen loop van het jaar veel gunstiger zal worden. Bij gelegenheid van het XVIIIde Ned. Taal-en Letterkundig congres te Breda, wenseht de aldaar gevestigde rederijkerskamer Vreugdendal een inter nationalen wedstrijd van voordrachten te houden op Vrijdag 2 September.. Als prijzen worden uitgeloofd een verguld zilveren en een zilveren medaille als eerste en tweede prijs voor ernst en voor luim afzonderlijk. Vóór 18 Augustus moet opgave van deelneming geschieden aan den secre taris der kamer, den heer Gerard Blaeser te Breda. Door de Amsterdamache commissie voor een Rijnvaartkanaal in oostelijke richting is aan de inschrijvers op de leening van 3 millioen eene circulaire gericht met kennisgeving dat zij van de uit hun aanbod voortgesproten verplichtingen ontslagen zijn. De commissie meent echter zich nog niet te kunnen ontbinden. Zij zal technisch en financieel plannen onderzoeken en voorbereid en, om te eeni» ger tijd aan Amsterdam den koristen weg in oostelijke richting naar de bovenrivieren te ver schaffen, en vraagt den deelnemers aan de leening» voor dit doel, 1 van het ingeschreven bedrag ter harer beschikking te stellen. Wij hebben kennis gemaakt met een bij de boek handelaren F. B. den Boer alhier en G. E. Waters ts Londen uitgegeven handigen en bruikbaren gids voor Eogelschen, die een kijkje op Walcheren willen nemen. Het nette boekje, van een kaartje der Vlissingsche havenwerken en het Middelburg- sche stadhuis als titelvignet voorzien, draagt den titel van Flushing-Middelhurg and the Island of Walcheren. Het bevat achtereenvolgens bijzonderheden omtrent den maildienst Queenboro-Vlissingen, aangaande Vlissingen en zijne haven, Walcheren en uitvoeriger omtrent Middelburg en hetgeen daar voor een vreemdeling belangrijks te zien is. De samensteller raadt den vreemdeling drie goed gekozen toeren aan. In de eerste plaats over Koudekerke, Vlissingen en Oost-Souburg naar de Ziiidwatering en Rammekens. In de tweede plaats over Veere, Oranjezon (Overduin) en Dom burg naar Westkapelle en over Zoutelando en Koudekerke terug, en eindelijk een tochtje naar den Sloedam. De wetenswaardigheden langs den weg worden kortelijk opgegeven. Dit geheel wordt besloten door eene herleidings tafel, opgave van hotels, stalhouders en reisgele- genheden, en eene vertaling van enkele den reiziger onontbeerlijke uitdrukkingen van het Engelschin het Nederlandsch. Wij begroeten deze uitgave met genoegen. Wanneer zij, zooals de uitgever ons mededeelt, bg boekhandelaars in Londen, in de spoorweg boekwinkels en op de mailbooten wordt geëxploi teerd en den van het vasteland terugkeerenden Engelschen te Keulen of elders onder de oogen wordt gebracht, kan zg de aanleiding zgn dat menige Engelsche' familie hier een dag of meer komt doorbrengen. Wie het boekje op de reis ter hand neemt, zal het in den regel uitlezen, want de plaatsbeschrij ving wordt aangenaam afgewisseld door historische bgzonderheden en opmerkingen over den tegen woordigen toestand. Of er in dit boekske geene gebreken «ijn? Wel zeker. Om te toonen dat wij het met be langstelling hebben gelezen, willen wij er slechts éen noemen. Ons Middelburgsche stadhuis, met zijn inhoud, wel hetgeen op Walcheren tot het meest bezienswaardige behoort, wordt zeer stief moederlijk behandeld. Het stedelijk museum, de OudheidsTcamer, wordt evenmin genoemd als de bouworde van het oude en nieuwe deel, terwgl de kramerij der vechtende ruiters en voetknechten op heel en half uur, naast de standbeelden in den gevel als eene merkwaardigheid wordt genoemd. Wellicht is zy dit voor een echt Engelschen sightseeer. Deze en misschien enkele andere gebreken zullen gemakkelijk vermeden worden in eene volgende uitgave, welke wij vertrouwen dat het boekje beleven zal, tot voldoening der uitgevers en vooral van den samensteller, die veel moeite heeft besteed aan een nuttigen en zeer gewenschten arbeid. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dingsdag, 16 Augustus a,, niet plaats hebben. Aan de N. E. Ct wordt het volgende gemeld aangaande de voorstellingen, welke Sarah Bern hardt in ons land zal geven Op ZoDdag 23 October komt zij met Jarret, den impressario, en een gezelschap van 22 personen, per staatsspoorweg van Antwerpen te Rotterdam aan, waar zij haar intrek zal nemen in het New Bath-Hotel. Op 24 October zal zij eene voorstel ling geven voor de leden van Ben Doele, waarvoor betaald wordt fr. 6000. Op 25 October zal zij in Den Haag en op 26 October te Amsterdam Marguérite Gauthier spelenden 27en te 's Hage, den 28en te Amsterdam en den 29en te Ütrecht Frou-Frou; den 30en zal zij te Amsterdam blijven, zonder te spelen, maar 1 November er Adrienne Lecoubreur vertoonen; op 2 November zal zij te Arnhem en op 3 November te Leiden Frou-Frou vertoonen; den 4en November vertrekt zij naar Weenen. De prijs der eerste rangen is overal ƒ10. en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Portugal bij het Nederlandsche hof. makine. Yergunning verleend aan dengepens. kapt.-luit. t./z. tit. A. J. Dumont tot het dragen der activiteitsuniform van zgn rang. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de adelborst le kl. J. J. van Laar. Ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken op pensioen gesteld, de off.- machinist le kl. bij 's rijks stoomvaartdienst J. C. Graue, onder toekenning van een jaar- lgksch pensioen van f 1200 en eene verhooging van f 825 's jaars voor werkelgk verbiyf in mil. dienst in 'srgks overzeesche bezittingen en koloniën en tussehen de keerkringen; bevorderd tot off.-mach. le kl. de otf.-mach. 2e kl. J. Gudde benoemd tot off.-mach. 2e kl. bg 's rgks stoom vaartdienst de machinist le kl in het vaste korps machinisten J. Gout. belastiïtgeu. Verplaatst de controleurs der dir. bel., invoerr. en acc.A. P. R. van Beusekom, van Hansweert naar Zalt-Bommel, en jhr. J. L. A. van Haeften, van Deventer naar Gouda. bidderokdeh. Benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer A. graaf de Thomar, laatstelijk buitengewoon gezant Te Schoondijke werd Donderdag 11 Aug. de 38ste algemeene vergadering gehouden van onderwijzers in 't arrondissement Oostburg, onder voorzitterschap van den heer Gerritsen, arron- dissements-schoolopziener. Behalve door een 19tal leden werd deze vergadering bijgewoond door den heer De Smidt, burgemeester van Schoondgke, en den heer A. den Hamer, onderwijzer in Indië, met verlof hier te lande. De voorzitter besprak het nieuwe leerplan, gaf eenige wenken en verleende inlichtingen aan de onderwijzers die deze verlangden. Bij den wedstrgd in het improviseeren werd aan den heer De Buisonjé door de commissie van beoordeeling de prys toegekend. De heer Den Hamer hield eene voorlezing over het onderwijs voor kinderen van Indo-Europe anen in Ned-Indië, welke met gespannen aandacht werd aangehoord. Den heer Den Hamer werd het eere-lidmaatschap der vereeniging opgedragen. -—Ontslagen, eervol op verzoek, als leeraar aan de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden dr. Vitus Bruinsma. Het ramschip Stier kwam Donderdag en het ramschip Buffel en het artillerie-instructiesehip Eet Loo arriveerden gisteren in de haven van Nieuwe- diep, van hun oefeningen op de reede van Texel en in de Noordzee. De iuspectenr van administratie J. C. L. K. van Wely wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef der afdeeling soldyen, schafting en kleeding bij het dep. van marine, en vervangen door den inspecteur van administratie F- Wolfson. De luit. t./z. 2e kl. W. van Voss, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog brengt in de St. CL ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand October weder pupillen op de pupillenschool te Nienwersluis zullen worden geplaatst. Van de openstaande plaatsen zullen er eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet- militairen (waaronder ook te verstaan gepaspor- teerde schepelingen en militairen), tegen betaling eener jaarlgksche bgdrage van 50; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn by de zee- öf bij dó landmacht hier te lande of in Oost- en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst als militair of schepeling gepensioneerd ot gegageerd werden of overleden zijn. Voor de vereischten tot toelating en nadere inlichtingen verwgzen wij naar de Staatscourant. Heden morgen zijn eenige officieren, 5 korps- schutters, benevens andere leden onzer dd. sohut- terg, naar Antwerpen vertrokken om daar aan den internationalen schietwedstrijd deel te nemen»

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1