Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwjjs. Kerknieuws. Ovezand, 10 Aug. Bedankt voor het beroep naar Ovezand en Driewegen, door den heer Chr. Hengeveld, predikant te Schore. Marine en leger, De Staatscourant van heden behelst het pro gramma van deze laatste tentoonstelling. Wij ontleenen een en ander aan een brief van Fred. Settler uit het verre Westen der Vereenigde Staten, voorkomende in het Nieuws van den Dag van heden. De brief bevat, dunkt ons, menige gezonde raad voor de velen, die zich ook nitons land naar Amerika begeven, om betere uitkomsten van hunnen arbeid te verkrijgen dan hier moge lijk is. Niet alleen de Amerikaansche werkman, zegt de briefschrijver, maar ook de gezeten burger, vooral in het Westen is met den onbedwingbaren lust tot verandering eu verplaatsing bezield en dit komt den Europeeschen landverhuizer, die zijn tijd weet af te wachten, uitstekend te stade. Daardoor kwam menig Europeaan, die denkt „Eén vogel in de hand is beter dan tien in de lucht", voor een koopje aan eene uitstekende farm of aan een bloeiende zaak. Het komt nl. in de Westelijke Staten niet zelden voor, dat iemand, die eene goede zaak heeft of eene ruime opbrengsten gevende /arm, zich niet kan vereenigen met onze Hollandsche spreuk: „Langzaam gaat zeker", maar lezende dat hier of daar nieuwe mijnen zijn ontdekt, en die berichten vindt men dagelijks in de nieuws bladen met groote letters aangeteekend, de geringe kans om plotseling schatrijk te worden, verkiest boven de zekere maar minder snelle vermeerdering van zijn vermogen, welke hij uit zijne zaken of uit zijn landbouwbedrijf vond, plotseling aan den eersten den besten al zijne goederen verkoopt en naar de bergen trekt, gewapend met spade en pik-houweel en voorzien van een met mailezels bespannen reiswagen, die tevens tot woning en provisieschuur dient. Van elke tienduizend personen, die in 't voor jaar vol moed en vertrouwen op een schitterend succes naar de bergen trekken om naar nieuwe goud- en zilvermijnen te zoeken, en die hier den naam van prospectors dragen, komen er gemiddeld negen duizend negen honderd negen en negentig in den herfst veel armer terug dan zij gegaan waren, of zijn daar, tengevolge der vermoeienissen of wel op gewelddadige wijze, om het leven ge komen. De tienduizendste echter heeft een prachtige mijn ontdekt en heeft daardoor kans om schatrijk te worden. Alhoewel er dus voorbeelden bestaan, en zelfs betrekkelijk velen, dat menschen, die vóór eenige jaren hier kwamen zoo arm als Job, en waarvan enkelen zelfs genoodzaakt waren een pikhouweel te leenen uit gebrek aan middelen om zoo'n stnk gereedschap te koopen, teneinde hun geluk in de bergen te gaan beproeven, nu schatrijk zijn, zoo geloof ik echter ieder die plan heeft om naar Amerika te gaan, te mogen aanraden zich vooral geene al te groote illusiën te maken omtrent het vinden van gond en zilver, maar zich liever voor te nemen door werkzaamheid en het degelijk kennen van eenig vak, zich hier eene toekomst te scheppen, waartoe ruimschoots gelegenheid bestaat, terwijl dan de kans om gebruik te maken van den een of anderen dollemansstreek, van een gonddorstig Amerikaan nog overblijft, om in kor ten tijd goed af te kunnen spelen. Nog een andere zuiver Amerikaansche karakter trek komt den Europeaan dikwijls ten goede, nl. de speel- en speculatiezucht, waardoor velen, die heden rijk zijn, morgen doodarm worden en ge noodzaakt zijn zaken en goederen te verkoopeu, teneinde hunne schuldeischers te voldoen, om dan weer van voren af aan te beginnen. Men ziet gezeten lui in de sample rooms (kroegen) aan de toonbank om hooge sommen met dobbel- steenen gooien, terwijl anderen de meest gewaagde speculatie in zeer twijfelachtige mijnen doen. Het zaken doen en zoogenaamde „geldmaken" zit er bij den Amerikaan zoo in, dat zelfs de rijksten nooit of althans heel zelden buiten allerlei ge waagde ondernemingen kunnen blijven. voor een knaap, die de beste schutter en de vlugste ruiter uit de buurt was geweest, hield. Hij had haar bijna niet meer gezien sedert haar huwelijk; niemand betreurde dat treurige geval meer dan bij zelf en hij wensChte vurig iets te kunnen doen om het aandeel dat hij daarin gehad had goed te maken. „Nelly was slechtste onbaatzuchtig geweest en een martelares geworden van de Verkwisting harer familie. Hij was niet alleen de schuldige: ik moest niet vergeten wat Craigie Hall in onze kindsheid was geweest. De bezitting was met schulden beladen, ieder ging zijn eigen gang, en verteerde zooveel hij goed vond, ofschoon de geldkist ledig was. Toen de crisis kwam, moesten de zWaksten natuurlijk het onderspit delven. „Artoe, goede Nelly! Zij was nog wat zij altijd geweest was, zoo goed als een engel! Eu zoo schoon! Indien ik haar kon overreden om haar weduwschap af te leggen, voegde mylord er in vollen ernst bij, zou niemand zich daar meer over verheugen dan hij en dat zou de zaken met betrekking tot de oude schnld, die hem nu zoo zwaar schijnt te, drukken veel vereenvoudigen. Daar haar echtgenoot barbaarsch genoeg geweest was om de bepaling te maken, dat zij haar weduwengeld verliest in geval zij hertrouwt, zou hy haar die zelfde som in quaestie toekennen, indien zjj zich ten gunste van haar vroegeren sainnww verklaarde.^ Het voornaamste voor den landverhuizer is daarom in staat te zijn om in den beginne door den zuren appel te kunnen heenbij ten en alles wat er voorkomt flink aan te pakken, teneinde, zoolang men de kaart van het land nog niet volkomen kent en de taal nog niet machtig is, den kost te verdienen en zich op de hoogte te stellen van de Amerikaansche wijze van werken. Men kan toch gemakkelijk begrijpen, dat, al kent men in zijn geboorteland zijn vak ook door en door, men dan toch nog hier staat voorgroo- tere of kleinere afwijkingen in de practijk, die het den nieuweling onmogelijk maken, al dadelijk tegen een goed Amerikaansch werkman te kunnen concurreeren. Men moet dus weer van voren af aan durven beginnen, en als 't ware een zekeren tijd groen loopen, zooals onze Hollandsche studenten dat plachten te noemen. Gij zijt baar, en men maakt gebruik van uwe baarschheid door u voor een bedroefd beetje loon zwaar en lang te laten werken, iets waarvoor een Amerikaan of iemand, die hier te huis isniet te vinden is. Men noemt hier in 't Westen den nieuwaange- komene tenderfooten deze moet het steeds ont gelden. De een maakt zich natuurlijk veel spoediger burger dan de ander; maar zeker is het, dat kundige en ijverige werklieden hier zeldzaam zijn en derhalve op hoogen prijs gesteld worden, terwijl de werkgever den Hollander, die over het algemeen trouw zijne plichten (ook hier) waar neemt, en niet gaarne telkens van plaats veran dert, spoedig in waarde pleegt te houden en van zelf een voordeelig en vast accoord zal willen aangaan, zoodra hij bespeurt, dat zulk een tenderfoot een flink, kundig werkman is. Door velen wordt schandelijk misbruik gemaakt van den min of meer afhankeiijken toestand van den landverhuizer, en daarvoor zij men op zijn hoede. Zoo woont o. a. in Denver een Luxemburger, die groote zaken doet in een vak, waarvoor veel menschenarbeid wordt vereischt en die in zijn geboorteland een bepaalden agent heeft om goede werklui tot emigratie aan te sporen en tegen een hoog loon (twintig dollars per maand en de kost, dat voor Amerika heel ordinair is) voor hem aan te nemen. Met de gunstige en verleidend klinkende bepaling er bij, dat zij (de emigranten) de onkosten der gehoele reis terug krijgen met de verstreken rente bovendien, zoodra zij twee volle jaren bij hem gewerkt hebben. Terwijl nu geen enkele Amerikaan vroeger begint te werken dan 's morgens om 7 uren en nooit later werkt dan 's avonds zes, met Ij uur rust in den middag, dat is dus 9j uur, zeg: 10 uren per dag werkt, moeten de zoo geworven lieden 154 uur daags en daarenboven een groot deel van den Zondag werken, en vinden daarenboven een alles behalve aangename behandeling. Natuurlijk blijft er nooit iemand langer dan éen, hoogstens twee maanden en profiteert de man van goedkoope arbeiders, zonder ooit genoodzaakt te zijn tot het teruggeven der reiskosten. Ook aan de aankomende landverhuizerstreinen staan agenten gereed van firma 's als de boven genoemde, die „geld maken" tot eenig devies in hun vlag voeren, en die hier niet zoo zeldzaam zijn, om den aankomenden landverhuizer dadelijk werk aan te bieden, mits zij zich voor een bepaal den tijd verbinden, De meesten zijn daar natuurlijk toe bereid en zij, die zichdan voor den kortsten tijd verbinden, zijn gewoonlijk het best af. De hoofden van zulke firma's, ik behoef er wel niet op te wijzen, zijn gewoonlijk wat men hier noemt smart menof wat wij in het Hollandsch zouden kunnen vertolken door „gladde, uitgesla pen lui" zij zien dus al heel spoedig, wanneer soms de een of andere tenderfootdien zij in den val wisten te krijgen, door ijver en getrouwe - „Als ik mijn zin heb zal zij niet lang meer gravin, of rijke weduwe zijn", had oom geantwoord. „Aanzienlijk zal zij altijd blijven door haar persoonlijkheid, en een eerlijken naam zal zij dragenmaar ik zou mij erg moeten vergissen indien zij den gravinnentitel niet even blijmoe dig aflegde als den rijkdom, waarmede zij haar vrijheid en luchthartigheid moest bekoopen. „Overigens zal ik, indien zij mijn aanzoek aan neemt, mylord niet belemmeren in zijn wensch om het verledene goed te maken en ik dank u hartelijk voor de welwillendheid en vriendelijkheid die gij mij betoont." De openhartigheid, de ernst en oprechte vroom heid van oom George gaven hem veel invloed op het zwaarmoedige meisje dat ons allen zoo dierbaar was. Voor het eerst scheen Blanche te beseffen dat het zonde was om toe te geven aan de ziekelijke gevoelens die haar zoo in hare plichten belemmerden. Hoeveel er ook in het verleden mocht zijn dat vergeven en vergeten moest worden, het was onze plicht om ons met hèt tegenwoordige bezig te houden en op de toekomst voor te bereiden. Daar haar vader zulk een wereldsch en wuft man was geweest, rustte er eene zware verant woordelijkheid op haardit kon een keerpunt in zijn loven zijn en het zou misschien aan hare zwakke handen gegeven zijn om hem op den beteren, rechten weg te leiden, of om hem zonde* plichtsbetrachting boven de anderen uitmunt en bieden hem dan vóór de diensttijd verstreken is, reeds eene betere positie aan, terwijl hy biyft profi- teeren van den goedkoopen arbeid vau anderen. In elk geval is het dus maar zaak flink aan te pakken en zich niet te laten ontmoedigen, want iemand die goed werken kan, en dat ook wil, wordt hier op hoogen prijs gesteld en komt op slot van rekening toch altijd goed af. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Balk c. a. J. ter Haar, ontv. te Mak- kinga c. a. polderbesturen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan L. Ongenae, als plaatsvervangend dijkgraaf van de polders Bastiaan de Lange en Caland; C. F. Verroste, als gezworen van den Clarapoldermr. J. A. Bolle, als dijkgraaf van den Oosteren Ban van Schouwenpolder en benoemd tot gezworen van den Clarapolder B. Verroste Aan de H. B. S. voor meisjes te 's Hage zijn benoemd tot leerares aan de overgangsklasse mej. M. J. G. van de Watering, te 's Hage; tot lee rares in de handwerken mej. J. E. G. Boele van Hensbroek, te 's Hage, en tot leeraar in natuur- en scheikunde de heer P. J. Dekkers, te Leiden. Het drgeiyksch bestuur van Amsterdam heeft aan den gemeenteraad voorgesteld om het traktement van den buitengewonen hoogleeraar in de oogheelkunde aan de universiteit te bepalen op f 2500 boven zjjn aandeel in de collegegelden, en aan hem toe te voegen een assistent, op eene jaarwedde van f 1000. Een onzer meest bekende onderwijzers, de heer Lalleman, hoofdredacteur van De Wekker en hoofd van de openbare school te Moordrecht, zal den 30en Augustus zijn veertigjarig feest als hoofdonderwijzer vieren Betreffende het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam worde het volgende mede gedeeld Na een rusttijd van een vijftal weken zijn de kweekelingen teruggekeerd. Het afgeloopen schooljaar mocht voor allen ge lukkig genoemd wordensterfgevallen of ernstige ongesteldheden kwamen onder de kweekelingen niet voor, en van besmettelijke ziekten bleef de i irichting verschoond. Zij genoot ruimschoots de belangstelling, welke zy ten volle verdient. Bijna 1400 personen maakten gedurende den afgeloopen cursus gebruik van de gelegenheid om het onderwijsdes Woensdags tusschen 10 en 12 uren by te wonen en de muziekuitvoering te hooren, waarmede deze les besloten wordt. Eene kwee- keling, Jaantje Vos uit Nieuw Pekela, werd na een verblijf van 9 jaar op de meest eervolle wyze ontslagen, en uit het fonds van wijlen den Iuit.- adm. Van Einsbergen, daarvoor bestemd, werden haar alle werktnigen en hulpmiddelen medegege ven, welke bestuurders begrepen dat haar ter voorziening in eigen behoeften door handenarbeid nuttig en dienstig konden zyn. De nieuwe cursus wordt met hetzelfde getal, 68 kweekelingen hervat, waardoor de plaatsen niet alleen bezet zyn maar stellig een dozyn meer opgenomen werden dan de beschikbare ruimte, strikt genomen, toelaat. Het getal aanvragen is echter voortdurend zóo groot, dat het uiterste beproefd en in 't werk gesteld wordt om daaraan te voldoen. Onder de kweekelingen bevinden zich vier paar zusters, benevens drie broeders uit éen gezin. De Prins-Alexander-Sttchting te Bennekom, welke als een voorschool van het instituut kan beschouwd worden en 1 Nov. 11. werd geopend, is niet alleen geheel bezet, maar de aanvragen om plaatsing zijn ook daar reeds zóo talryk, dat tot het optrekken van de beide vleugels zal dienen besloten te worden, waardoor twee zalen van 48 vierk. M. oppervlakte kunnen verkregen worden. .UB roer of kompas te laten voortdobberen op den stormachtigen oceaan des levens. Diezelfde denkbeelden waren ook toepasselijk op haar tóekomstigen echtgenoot, wiens miskende aanspraken haar geweten moesten bezwaren, be weerde oom, die niets afwist van de lichtzinnigheid van Frank bij eene andere gelegenheid en alleen oordeelde naar zijn Vurig verlangen om weer met zijn verloofde ver eenigd te worden. Zou zij die goede opwellingen te kwade willen keóren zou zy de liefde die baar haar geheele leven omringd had willen minachten, evenals de schoonste gave welke de Voorzienigheid een vrouw beschoren heeft de oprechte liefde van een man die alleen wenscht haar gelukkig te maken Zou dit ook niet het beste middel zgn om de rust en vrede van haar vader te verzekeren? Oom wist volstrekt niet welk aandeel de vleierijen en ondoordachte gezegden van Frank Ducie gehad hadden in het verbleeken der wangen zijner eigen lieveling, anders zou hij moeielijk de zaak van den afwezige zoo ijverig bij zijne bruid hebben kunnen bepleiten. De kleur van Blanche's wangen steeg en verdween beurtelings, terwyi zy eerbiedig naar hem luisterde. Toen zij mij dit gesprek mededeelde, verheugde ik my zeer over zyn onwetendheid en de hare van de leelijkste trekken, die ik van het karakter van baar minnaar kende. Hy kon nog een braaf man worden, naar ik hoopte, en daarom voegde De heer J. Kromsigt, predikant te Cortgene heeft bedankt voor het beroep naar Loon op Zand. De eerste lnit. van het korps mariniers J. M. Ripping, behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Van Galen en belast met het be vel over het daar aan boord ingescheepte detache ment mariniers, wordt ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps. Aan boord van het stoomschip Zilveren Kruis wordt geplaatst de le luit. J. A. H. Jockin en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers. De by ons leger nieuw ingevoerde compag nieskarren zullen, behalve twee draagbaren, byien, schoppen enz., kunnen medevoeren Levensmiddelen voor een dagofficiers-can tine; haver voor de paarden der kar voor een dag bagagekistjes der officieren; administratiekistjes der compagnie of van het eskadronkleer-, zadel en schoenmakersgereedschap; patronen (10 per man); 25 tienmans kookketels met ketelhaken voor eene compagnie of 15 tienmans kookketels met ketelhaken voor een escadron; 10 soepbakken; 10 distributiezakken5 hakmessen1 waterkuip; 1 vleeschbord2 distributielepels; 2 vleeschmeBsen; 1 roerijzer; 1 vleeschvork; 2 emmers; 1 koffie ketel 4 kokspakken. Voortaan zullen aan elk oorlogschip, dat naar zee bestemd is, op last van den minister van marine verstrekt worden twee maximum en mini mum-thermometers, ter waarneming van de tem peratuur van het zeewater. Men meldt aan het N. t). d. D „De spanning op de in staat van oorlog ver- keerende forten Voordorp, Ruigenhoek en de Gagel wordt steeds grooter. Maandag morgen kwam het bericht, dat voorondersteld werd dat de vijand al dicht bij de door ons leger bezette Grebbelinie was genaderd, 's Nachts is nu éen vierde der bezetting op wacht, alle hekken en toegangen zyn gesloten en de brugplanken opge nomen men moet dan met een schuitje overvaren. Aanhoudend worden op allerlei uren van dag en van nacht de bezettingen in onverwachtsch alarm geoefend. „De voeding en ligging zyn goed, er wordt hard gewerkt, doch er zyn niet veel zieken. De ka nonnen zijn nagenoeg allen gereed om den vyand te ontvangen." Men make zich niet ongerust. Het ziju slechts oefeningen. IStf 1» >1 i r Tr- 'ii—j__! De justitie van hier heeft zich heden vroeg tijdig naar Groede begeven tot het onderzoeken van een daar vermoedelyk gepleegden kindermoord. A. d. M., wiens vrouw den 3en dezer van twee lingen is bevallen, is, onder verdenking een dezer kinderen verduisterd te hebben, gevangen genomen. Alle goede geesten, zoo schryft men ons uit Vlissingen, schijnen samen te spannen, om Vlissing's Mannenkoor te overladen met weldaden. Mocht deze vereeniging zich op 31 Juli 11. verheugen in het geschenk eener prachtige banier, den volgenden dag een drietal medailles ontvangen en op den avond van het feest zich door den directeur van het muziekgezelschap van Ooster hout een muziekwerk, getiteld Bede voor den koningzien aanbieden, heden werd zij verrast met een geschenk van mejuflrouw Van Unen te Krabbendijke, voormalig lid van het gemengd koor, bestaande uit twee prachtige gouden kwasten om boven aan het vaqpdel te hechten. Dinsdag kwamen ongeveer 300 deelnemers aan het Amsterdamsche Zangersfeest te IJmuiden aan met de stoomboot Prins van Oranje. Dicht bij den aanlegsteiger gekomen, hieven de zangers het God save the Queen aan tereere van het bij de sluizen gemeerd Engelsch pleizier-stoomjacht Grif/in, welk lied door de Engelschen met een hoerawerd beantwoord. Onder het spelen van de zeer goede muziek trok de stoet nu door de straten van het dorp. Te 3 j uur ongeveer vertrokken de vrolijke bezoekers onder het spelen en zingen der volks liederen. By de afvaart van de Prins van Oranje werden de zangers met kanonschoten gesalueerd door de Engelschen aan boord van het genoemde jacht, dat de Nederlandsche vlag in top had, in dank voor het bij de aankomst gezongen Engel- sche volkslied. ik mijn bede by die van oom dat zy haar geluk niet op het spel zou zetten en zyn geduld al te zeer op de proef stellen door de scheiding te lang te rekken. Blanche stemde er nog niet dadelijk in toe om hem terug te roepen; maar Marguérite, die weldra de engel van mgn huis zou worden, schreef hem op bemoedigenden toon dat Blanche bepaald kalmer en beter werd, ofschoon wg om harentwil alle aandoening vermeden. Wanneer de stille plech tigheid, die op de volgende week bepaald was, voorbij zou zgn, wilde lord Maskelyne met zyn dochter op reis gaan en dan zou er met minder gevaar een ontmoeting met hem kunnen plaats hebben, dan wanneer hy op het kasteel kwam. Zij was zeker dat Blanche hem zeer miste en naar hem verlangde en het was alleen om zynentwil dat zij zoo over het verledene tobde; maar nu haar gezondheid sterker werd, zou men beter met haar kunnen redeneeren en haar overtuigen dat de verlenging van die scheiding hun beiden een noodelooie pynigiug oplegde. {Wordt nrntgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2