N°. 188. 124® Jaargang. 1881. Vrijdag 12 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berljjn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 11 Augustus. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. VIJF0E DEEL. Heden morgen om zeven uren ontstond een belangrijke dijk val bij Glasjesnol aan den polder Oud-Noord-Beveland, waarbij 200 meter zeedijk is weggevallen. Men is dadelijk begonnen eene inlaagkade achter het bedreigde punt te leggen. De opgeworpen kade is heden middag te twee uren doorgebroken en het zeewater staat tegen dien inlaagdijk. Heden nacht wordt met 150 man aan de kade doorgewerkt. Woensdag jl. bezocht de commissaris des konings de gemeente Biervliet, die nog voortdurend met eensgezindheid demonstreert tegenover hoogere autoriteit. Alle raadsleden waren eenvoudig thuis gebleven. Niet éene vlag wapperde uit de huizen der ingezetenen. Naar wij vernemen kan de ongezonde toestand, waarin deze gemeente verkeert, nog ontzettend langen tijd duren. Ct.) Naar Het Zuiden verneemt, zullen ook alhier pogingen worden aangewend tot het houden der Augustus-collecte ten behoeve van scholen „met den bijbel." Niettegenstaande alle maatregelen, genomen als waarborg voor eerlijke behandeling en goedé hoedanigheid, gaat het dit jaar tot nu toe met den uitvoer van nieuwe aardappelen uit het Westland naar Engeland zeer slecht, en uitzicht op beterschap is er nog niet. De eenige oorzaak hiervan is, zegt Sempervirena, dat er geene vraag bestaat. In de jongstverloopen jaren, toeu er bij de uitzending van dit artikel uit het Westland zooveel bedrog gepleegd werd, schijnt men in Engeland meer en meer aardappelen nit andere streken getrokken te hebben, waardoor de En- gelsche markten thans ruimschoots voorzien zijn en het Westland gemi3t kan worden. Voor het weinigedat nog vandaar wordt verzonden, wordt weinig geld bedongen, te weinig dan dat de teelders er hnnne gemaakte kosten mede kunnen dekken. ment Amsterdam zal wederom f 1000 subsidie worden gegeven aan de modelschool voor ambachts- teekenonderwijs te Amsterdam. Ten slotte werd een voorstel aangenomen van de departementen Nieuw Lekkerland e.Alblas- serdam en Krimpen a/d, Lek, om een commissie te benoemen om te onderzoeken of het mogelijk en wenschelijk is, regelen in te stellen, teneinde aan de departementsbesturen en aan het hoofd bestuur rechtstreeks invloed en toezicht toe te kennen op de inrichting en het beheer der door de departementen opgerichte spaarbanken, en aan de algemeene vergadering deswege verslag en zoo noodig voorstellen te doen. Behalve de in ons telegram van gisteren ver melde beslniten werden door de algemeene verga dering van het Nut nog toegestaan een crediet van 1000 als bijdrage voor dit jaar in de administra tiekosten van het op te richten pensioenfonds voor werklieden en twee eredieten ten behoeve van de bevordering van het onderwijs in huisarbeid, een van 1000 voor den cursus te Amsterdam en een van f2000 om ondersteuning te verleenen aan de departementen, welke zich deze zaak willen aantrekken. Op voorstel van het departe- ZFETJIIuI-.BTOISr. 3d DOOR MARGUÉRITE. HOOTDSTUK XXIII. Als voogd was lord Maskelyne altijd vriendelijk en trouw geweest en bij znlk een plechtige gelegenheid als deze, zei hij, mocht hij dien belang- r ij ken plicht niet verzaken, ofschoon ik er nooit achter kón komen wie hem dien plicht had opge legd. Hij gaf gereedelijk zijn toestemming tot ons huwelijk, zoodat het onnoodig was om zijn voorgewend gezag te onderzoeken. Het zou mij evenwel aangenamer geweest zijn, indien hij er niet op aangedrongen had om haar een rijke bruidschat te geven; maar ik stond erop dat hij het geld alleen op haar liet vastzetten. Zonder groote onbeleefdheid kon Marguerite het althans niet afwijzen en Blanche had er zoo'n pleizier in dat zij als haar zuster behandeld werd, dat dit onzen weerzin verminderde. Niets was vriende- Igker en vleiender dan de houding van lord Maskelyne tegenover mjj. Hij had altjjd getoond De slotzitting van het medische congres te Lon den werd Dinsdag in St. James Hall gehouden. Prof. Huxley hield er eene redevoering over de verwantschap der biologische wetenschappen met de geneeskunde. De heer Mac Cormac, algemeen secretaris van het congres, deelde mede dat de bijeenkomst boven de stoutste verwachtingen was geslaagd. Er waren 3.210 leden ingeschreven, en 119 ver gaderingen zijn door de verschillende af deelingen gehouden. Deze hebben 293 uren zitting gehou den, waarin 464 schriftelijke en 360 mondelinge mededeelingen werden gedaan. Behalve de reeds genoemde bijdragen van Nederlanders vinden wij er nog een van prof. Fokker vermeld, over de organismen die besmettelijke ziekten voortbrengen. Het congres nam, op voorstel der afdeeling voor physiologie, de volgende motie aan: „dat dit congres als zijne overtuiging uitspreekt dat proeven op levende dieren in het verleden van de grootste waarde voor de wetenschap gebleken zijn, en onmisbaar zijn voor hare vordering in de toekomst; dat het derhalve, met sterke afkeuring van het onnoodig berokkenen van pijn, van oor deel is dat in het belang van menschen en dieren, het niet wenschelijk is bevoegde personen te beperken in dergelijke proeven." De oogheelkundige afdeeling heeft een stel bepalingen ontworpen voor het beproeven van het gezichtsvermogen van menschen die te land of ter zee signalen moeten bedienen. Deze bepalingen zullen worden verzonden naar de Engelsche re geering, met verzoek een onderzoek naar hare bruikbaarheid te willen instellen én ze, na goed keuring, aan te bevelen aan andere regeeringen. Die Zuid-Afrikaansche Patriot schijnt, zooals wij uit onderstaand stukje zien, maandelijks een gedichtenblad uit te geven, waarin hare lezers het overvloeiende gemoed in verzen kunnen uitstorten. Verzenmakerij is echter aanstekelijk; de Patriot ondervindt het en komt er voor nit in een ge moedelijk woord aan hare lezers, dat wij te liever overnemen omdat het ons weer een eigenaardig dat hij mij mocht lijden en hij scheen de toekomst van Marguérite gerust aan mij toe te vertrouwen. Van lieverlede werden de beide heeren, zoo geheel verschillend van karakter, doch door zoo vele herinneringen verbonden, eikaars trouwe medgezellen. Wanneer ik mijn gast zocht, was ik bijna zeker van hem op het Kasteel te vinden, waar ik natuurlijk ook een trouw bezoeker was, of ik vond hem bij den stroom, waarin de land heer hem vergunning tot visschen gegeven had. Mylord hield 'daar niet van, maar hij sloeg oom toch vaak met belangstelling in zijn liefhebberij gade. Op zekeren dag na het eten, waarvoor oom iets te laat was gekomen, daar hij zijne gewoonte van stiptheid op de klok wel wat begon te laten varen, vertelde bij mij dat lord Maskelyne voor het eerst gesproken had van de hulp die hij hem verleend had in zijue tijden van schulden en geldverlegenheid. Hij had nooit geweten hoeveel verplichting hij had gehad aan den vroegeren eigenaar van Birklands, tot dat hij bij het nazien van familiepapieren die oude schuldbekentenis gevonden had en hij verlangde thans zeer om die zaak te vereffenen. Sedert hij de bezittingen van zijn Engelschen bloedverwant aanvaard had, was hij meestal buitenslands geweest en had hij zijue zaken niet behartigd zooals het behoorde, maar hij wilde zich nu hier vestigen en, ofschoon zijn onachtzaamheid in menig opzicht leed berokkend staaltje geeft van de taal onzer Zuid-Afrikaansche stamgenooten. „Dis wonderlijk, schrijft Oom Jan in de Patriot, om te sien, hoe die diggees ontwaak is, onder Afrikaners, van die Patriot in die wereld is. As ons al die gedigte wat ons al in die 5^ jaar gedruk het in 'n boek moes versamei, dan sou dit'n dik boek wees. OnB spreek nou niet eens van die menigte wat op plek wag. As daar iemaDd was, wat al syn tijd daaraan kon bestede, dan sou die Patriot in plaas van alle maande alle weke'n gedigteblad kon nitgewe. En as ons dan nog daarby sou opneem alles wat ons ontvang, waar sou dit dan heenloop? Ons wil die gees nie stuit, volstrek nie; almalwat goeje gedigte maak, kan maar stuur; eendag is'n dag dan kom hulle in. Maar met 'n woord van asse- blief goeje goed! Eige werk, wat nagesien en duidelik geskrywe is, kryg altyd die eerste plaas. Die wat dit kan stuur behoef nie bang te wees, dat dit in die vuur gaat. „Party mense het egter 'n wonderlike gedagte. Hulle stuur miskien 'n gedig uit 'n boek afge- skrywe met die vrindelik versoek om dit te ver taal en d a d e 1 i k te plaas tot Engelse versies toe. Andere weer verhaal een of ander grap o'er vryery of trouwery nie eens 'n g e d i g en seg: „Oom Jan moet tog asseblief hiervan 'n versie maak." So was daar laas nog 'n jonkman, wat die sak gekry het en door 'n ander vryer voorgesny was, wat ewe vrindelik vraag, dat oom Jan op die kerel nog 'n versie moet maak. Hy beskryf die jonkman syn kleere, syn ou perd, ja tot syn lang neus toeNou vraag ik, wie kan sulke mense almal plesier Dan sou ons wel 'n gedigte-fabriek mag oprig. Nee dit is 'n ontmo'en- likheid. Ons kan dit goed begryp dat iedereen graag syn gedig die eerste wil nagesien he; mar as almal die eerste is wie sal die laaste wees „Ons seg dit nogeensdig maar op, rym so veul as julle kan. Is dit die eerste maal sleg, die twede maal gaat dit beter, die derde maal nog beter en so voort; en eindelijk kom dit reg dan is dit tijd van stuur om gedrukt te worde. Eers kind, dan jongeling of jonge dogter, en dan man of vrouw; so eers rymelaar, dan rymer en dan as jy aanleg het digter 'nMens word nie op één dag 'n Vondel, 'n Bil- derdyk, 'n Cats, 'n Newton, 'n Victor Hugo of wie ook; maar die wat aanleg het en anhon die win; al word by nie so beroem as die manne. „Ons bet mos nou niks geseg om iemand af te skrik? Dis glad nie ons bedoeling nie. Integen deel ons wens dat alle mensa digters was, en dat ons puur in digmaat met makaar kan praat dan sou ons ons woorde meer moet wik en weeg. Toe dan vrindewat goeje goed het, stuur maar gerus, dis welkom. Eendag sal ons julle so 'n paar lessies gewe oer die verskillende soorte had, hoopte hij toch dat hef nog niet fe laat was om weer iets goed te maken. „Ja, ja, dat is gemakkelijk gezegd, mylord! 01 Hij kan zoo mooi praten, Harry, en hij heeft altijd de kunst verstaan om een slechte Zaak te verdedigen hoe erger het was, des te mooier redeneerde hij", vervolgde oom„ik moet van hem houden als wij samen zijn en de zaken beschouwen zooals hij doet, ofschoon in vroegere tijden meer dan éen huiselijk geluk verstoord is door zijn lichtzinnige manier vau denken en handelen. Maar haatdragendheid leidt tot niets. Het leven is te kort om wrok te koesteren en dus heb ik hem vergeven, te meer daar hij inderdaad plan schijnt te hebben om zich te beteren." Mijnheer Forbes zweeg een oogenblik met een peinzend, somber gelaat. Ik stoorde hem niet in zijne overdenkingen. „Een van de zwaarste zonden, die hij op zijn geweten heeft, is dat hij zijn zuster tot die ellendige verbintenis gebracht heeft. Zij deed het om haar familie van een wissen ondergang te redden en het offer dat zij bracht om haar broer de gevangenis te besparen is haar duur te staan gekomen. Hij kromp ineen toen ik hem vertelde hoe zeer zij, dat vroolijke lieve meisje dat ik mij herinnerde, veranderd was. Dat trof hem; maar hij neemt alles zoo luchtig op en zal het wel spoedig weer vergeten. Ik zei hem dat ik nu geen geld noodig hkd en meer dan genoeg bezat om voor mijn van digmaatdoet intusse maar jnlle bes, tel _y.eral die lettergrepe en vergelyk jou versies met ander gedigte, daardeur sal julle al 'n flukse stap vooruit bom." Door ingelanden van den Borssele polder is be noemd tot waterbouwkundige voor het binnenbe- heer de heer C. van Asperen te Borssele. De ingenieur A. J. Krieger, te 's Bosch, heeft concessie aangevraagd voor don aanleg van eene stoomtramlij n SchagenBarsingerhorn, Winkel, Aartswoud, Hoogwoud, Opmeer (Spanbroek), Sijbe- karspel, Benningbroek, Wognum, Hoorn met de daarbij behoorende zijtakken van Winkel over Nieuwe Niedorp naar het station Noord-Schar- woude en van Benningbroek over Midwoud, Oostwond, Twisk en Opperdoes naar Medemblik. De St. Ct. bevat de wet tot bekrachtiging van eredieten door den gouv.-gen. van Ned.-Indië ge opend boven de begrooting van Ned,-I .ilië voor het dienstjaar 1879. Aan het uittreksel der verslagen omtrent de werkzaamheden der commissiën van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers over 1880, ontleenen wij de volgende bijzonder heden. Uit Amsterdam had er in 1880 geen direct vervoer van landverhuizers plaats naar een transatlantische haven. Wel is 't getal emigranten aanzienlijk geweest, maar zij namen hun weg over Rotterdam, Antwerpen, Bremen en Hamburg. Te Rotterdam zijn bij het bureau der commissie in geschreven 11.549 landverhuizers, d. i. 6.946 meer dan in 1879. Bij meerdere directe scheepsgele genheid zou dit getal nog grooter hebben kunnen zijn. Van de 11.549 landverhuizers waren 3360 Nederlanders en 8189 vreemdelingen. Over de behandeling der landverhuizers was geen klacht ingekomen. Uit Harlingen vertrokken 376 land verhuizers. Uit Dordrecht en Vlissingen is be richt, dat over die gemeenten geen landverhuizers zijn vervoerd. Wij lezen dat te Roermond de spoorwaebter Laarmans is overreden door een trein, terwijl hij waarschijnlijk slaapdronken was. Het gebeurde 's avonds om elf uren. Hoeveel uren bad die man dien dag moeten dienst doen? Was er wellicht in de onredelijke eischen zijner werkgevers reden om slaapdronken te worden Op 25 September a. en volgende dagen zal té Madrid bet vierde internationaal congres der Vereeniging van Amerikanisten gehouden worden. Bij die gelegenheid zal, behalve eene tentoonstel ling van voortbrengselen der Amerlkaansche Flora, ook eene van oude Amerikaansche voorwerpen geopend worden. kind te zorgen, Die oude schuld behoefde heni dus niet te drukken, maar wat ik hem moeielijker kon vergeven, was de verwoesting van mijn jongelingsgeluk en van mijn hoop ten opzichte zijner zuster. Ongehuwd of gehuwd heb ik haar nooit vergeten ofschoon ik geloof dat ik mijn plichten als echtgenoot en vader trouw vervuld heb. Wat Nellie Ducie voor mij geweest was in mjjn kindsheid, jongelingsjaren, jeugd en op mannelijken leettijd, dat behoefde ik hem niet te zeggen, want hg wist het heel goed. Wat Eleonora, gravin Kairn, nog voor mij was, alhoewel zij voor anderen door zorg en verdriet verteerd mocht schijnen, dat durfde ik nauwelijks uitspreken; maar, Harry, ik heb hem ronduit gezegd dat, indien de toewijding van al wat mij nog van het leven overbleef, gevoegd by de reinste liefde van vroeger in staat was om haar bart te winnen, ik ha&r nog ten huwelijk zou vragen. „En wat antwoordde hij daarop?" vroeg ik met een hartelgken druk van de flinke, manne* lijke hand, die oom mij in zijn ontroering toestak. „Mijn oordeel over lórd Maskelyne zal veel af hangen van zijn antwoord op nw gulle bekentenis." „O, hij gedroeg zich geheel als een fatsoen- lgk man", zei mijnheer Forbes, „men verrast hem niet licht. Hij zei da.t er niemand in Engeland of Schotland was, dien hij liever als schoonbroer zou willen hebben, indien zijn zuster nog de ge negenheid voelde die bij voor een sterke voorliefde

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1