Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Ik voelde nog den druk harer zachte hand, de heer H. L. Berckenhoff administrateur voor Botterdam is. Volgens eene correspondentie over het genees- knndig congres te Londen in het Nieuws van den Dagheett dr. De Zwaan, van het hospitaal te 's Hage, in de vijfde atdeeling (chirurgie) belangrijke mededeelingen gedaan nopens eenige door hem voorgestelde wijzigingen in de wijze van werken bij operatiën volgens dr. Pear's methode, en professor Fokker, uit Groningen, in de vijftiende afdeeling over de werking en het nut van antipyretische geneesmiddelen en over den invloed van inwendig gebruikte geneesmid delen op de septicaemie en andere dergelijke ziekten. Bij den raad van state, atdeeling voor de ge schillen van bestuur, is o. m. een koninklijk besluit ingekomen, houdende beschikking op een geschil tusschen den gemeenteraad van Zierikzee en gedeputeerde staten van Zeeland, in den zin dat er geene termen zijn om eene wijziging in het reglement voor het bestuur van het burgerwees huis der gemeente Zierikzee te bepalen. Het XVe Nationaal Zangersfeest is van Vrijdag tot gisteren te Amsterdam gehouden. Vrijdag avond was gewijd aan de ontvangst, met eenige toespraken en de uitvoering van Hol's Feestgroet door AmeteJs Mannenkoor. Daarna had -4e algemeene repetitie plaats. Zaterdag werden door de gansche koormassa der vereenigde lieder tafels ensemblestukken uitgevoerd, met solo's van mej. Gips en de heeren Blauwaert, De Goey en Deckers. Zondag had het kunstenaars-concert plaats, waar behalve de genoemde solisten ook de Utrechtsche violist Smit zich deed hooren. Gisteren eindelijk, de laatste dag van het feest) deden de verschillende liedertafels afzonderlijk de stnkken harer keuze hooren. Het geheele feest is, zoowel op muzikaal gebied als in de daaraan verbonden ontspanningen van anderen aard, uitnemend geslaagd. De volgende bijeenkomst van het verbond zal in 1883 te Bot terdam plaats hebben. Van professor Buijs Ballot verneemt de N. B. C. dat men ook in andere steden het voorbeeld van Botterdam gaat volgen, om de inwoners op te wekken tot giften ten behoeve van de Poolexpe ditie in 1882/83, en dat men in de vergadering te St. Petersburg en bij den heer Snellen van alle zijden erop heeft aangedrongen dat Nederland liever naar Nova Zembla zou gaan, dat door den dood van luit. Weyprecht opengevallen is, dan naar Dickson-haven. Aan het Dagblad wordt uit Assen geschreven: Binnen kort zullen wij hier voor een Neder- landsche Bradlaugh-quaestie staan. De heer dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen, onlangs benoemd tot lid van den gemeenteraad, zal namelijk ver langen zijn betrekking te aanvaarden onder afleg ging van de belofte (niet van den eed), bedoeld bij art. 39 gemeentewet en art. 83 grondwet. De voorzitter is, naar ik verneem, voornemens den heer Hartogh Heys niet tot de belofte toe te laten» op grond dat genoemde heer tot geen kerkge nootschap behoort en de vergunning om de be lofte af te leggen uitsluitend aan de leden van de doopsgezinde gezindte is verleend. buboemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Sommelsdijk S. H. Binkes. Beroepen bij de herv. gem. te 's Heer-Hendriks kinderen en Wissekerke dr. H. E. Faure, predi kant te Doesborgb. komen en brachten den avond bij mij door. Zoodra zij weg waren gaf vrouw Brand mij op een eenigszins geheimzinnige manier een brief die, zooals zij zei, door een van de dames van het hnis gebracht was. Zij had haar gezegd dat ik terug was en verzocht om binnen te komen, maar juffrouw Duval wilde niet blijven. Zij liet den brief achter en verzocht dat ik antwoord zou zenden of den anderen dag op het kaBteel komen. Het was een eenvoudig, maar aandoenlijk briefje, gedeeltelijk geschreven op aandringen van Blanche, gelijk zij zeide. Ik zou my wel herinneren hoe lief haar znsje mij altijd gehad had en nu dacht zij dat ik werkelijk nog eenigen invloed op haar zou kunnen hebben. Zij verlangden beiden om my te zien en ik had beloofd in geval van nood een broeder voor haar te zijn- Zij meende ten minste dat ik iets dergelijks gezegd had en zy geloofde dat ik gewoonlijk meer meende dan ik zei. Zij hadden gehoord dat mijn Hoeve ontruimd zou worden en daarom dachten zij wel dat ik weldra thuis zou komen en hoopten dat ik haar dan spoedig op het Heerenhuis zou bezoeken. Daar zij mijn adres in Schotland niet wist, zou zij den brief zelf bij vrouw Brand afgeven en haar verzoeken hem op te zenden. Het was te laat om dien avond nog gevolg te geven aan haar verzoek; maar ik ging vol hoop en moed naar bed, vast besloten den volgenden (lag wijn gelijk te beproeven. Ik zag uit haar De off. van gezondh. Ie kl. by de zeemacht C. H. Schröder, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Met l September a. worden geplaatstaan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, de adelborsten le kl. H. A. Schoonhoven, A. Gelderman, E. O. Kerkhoven, G. J. van der Hout, G. H. Pfeiffer, jhr. W. F. van Spengler, L. A. Boijen, A. W. graaf van Hogendorp en A. Gersenaan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, de adelborsten le kl. J. F. B. van Dijk, F. W. Planten, C. L. Strootman, H. P. J. Tutein Nolthenius, F. Bot, H. van Praag, A. H. F. M. Latour en T. E. W. van Dompseler. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar, onder bevel van den kapt.-lnit. t/z. T. C. Gobée, ter aanvaarding van een oefeningstocht in de Noordzee, den 8en dezer van Texel ver trokken. De minister van oorlog heeft met machti ging des konings in den legertrein een verbete ring ingevoerd, die voorzeker bij het leger gunstig ontvangen is. Daar in oorlogstijd het dikwijls noodig zal zgn, dat enkele compagnieën en esca- drons zeiistaauig optreden en het van zeer veel belang is, dat élk dier onderdeelen van een voertuig voorzien zij, waarop de noodige levens middelen en kookgereedsohappen, administratiekist en de bagage van officieren kunnen medegevoerd worden, heeft de minister een voertuig, onder de benaming van compagniekar, ingevoerd. Door dit voertuig wordt tevens de soldaat van het dragen van den zesmans kookketel ontlast en een uitmuntend middel geboden tot het mede voeren van patronen, om zoo noodig de munitie van den soldaat gemakkelijk te kunnen aanvullen. Zr. Ms. artillerie instructieschip Het Loo vertrok gisteren ochtend naar de Hors, ter voort zetting der schietoefeningen enz. met geschut. De le luit. J. J. E. Francken van het 3e bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom is overge plaatst bij het instructiebataljon. De korporaal N. van de infanterie te Nijmegen, werd onlangs veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren wegens moedwilligen manslaghij had eene publieke vrouw met een revolver dood geschoten. De koning heeft deze straf veranderd in twee jaren correctioneele gevangenisstraf, met opheffing van de smet van eerloosheid en van de vervallenverklaring van den militairen dienst. Naar wy vernemen zal door het bestuur der zomer-concerten in het Schuttershof Donderdag den 18 Augustus, aan de leden dier vereeniging en hunne dames, een buitengewoon concert worden aangeboden, uit te voeren door de stafmuziek van het derde regement infanterie uit Bergen op Zoom. Van de prachtigste aller leliesoorten Lilium Auratum) staan in de bloemisterij van de wed. A. Blaas Ez., alhier twee planten in vollen bloei. De stengels van beide planten zijn ongeveer 190 centimeter hoog en de eene prijkt met 25, de andere met 20 bloemen. Vooral dit laatste is eene bijzonderheid, wijl gewooniyk deze soort slechts van 4 tot 8 bloemen levert. In den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. zijn, ten nadeele van den heer J. M. Kakebeeke te Goes,honderdduizend zaaioesler3, ter waarde van ongeveer duizend gulden, gestolen, welke oesters in bakken op perceel 100 der Yerseksche oester bank gereed stonden, om den volgenden dag te worden uitgezaaid. De daders zijn nog niet bekend. OCt.) brief dat zij den toestand harer zuster niet zoo somber inzag als lady Nairn en dat zy verwachtte dat ik haar eenigszins zou kunnen opbeuren. Het zou Margnérite onmogelijk geweest zijn ooit uitsluitend aan zich zelf te denken, maar ik was overtuigd dat zij my nu toch niet alleen ter wille van haar zuster tot zich riep, maar ook omdat zy behoefte had aan steun en mgn genegenheid op prys stelde. Zelfs de koele bries over de Heide kon mij niet verkwikken, toen ik mij den anderen morgen naar het Heerenhuis begaf, teneinde de beslissing omtrent mijn lot te vernemen. Ik liet den moed ge heel zinken, toen ik bedacht hoeveel verschil er tusschen ons bestond, hoe beschaafd en verfijnd de beide zusters waren, hoe zeer lord Maskelyne den geest en de schoonheid van Marguérite be wonderde. Frank Ducie had mij immers, niettegen staande zgn verliefdheid op Blanche, gezegd dat Marguérite de vrouw was die hij op aarde het meest bewonderde en vereerde. Maar die bange vrees werd weer eenigszins verdreven door het denkbeeld dat zy zoo zeer gewenscht had dat Frank mijn vriend zou worden. Ik stapte moe diger voort en gevoelde dat ik met eenig recht mocht gelooven dat de dame van mijn hart, hoever ook boven mij verheven, van mijn kindsheid af, levendig belang gesteld had in mijn nederig bestaan. Door den officier van justitie te Zierikzee wordt het publiek, ook ten platten lande, ge waarschuwd tegen een sluwen bedrieger, van omstreeks 30 jaren en vrij gunstig voorkomen, die eerst door allerlei leugens en verhalen de lieden voor zich inneemt en verschalkt en meestal eindigt met het ter leen vragen van gelden en andere zaken. Hij heeft reeds meer dan éen slachtoffer bedrogen. Te Maastricht heeft de hamster of korenwolf zich wéder vertoond. In een nest werden dertien jongen gevonden. Dat deze dieren zich ook nog met andere vruchten dan graan voeden, blijkt daaruit dat in het nest eene hoeveelheid van ongeveer 25 liter aardappelen werd aangetroffen. Het standbeeld van Van der Werff, de vorige week in de fabriek van de heeren Ent hoven te 's Hage gegoten, is thans geheel van den vorm ontdaan. Daarby is gebleken, dat het geheele werk met den besten uitslag bekroond is. Het lijk van den overleden Italiaansche gezant bij ons hof, kommandeur Bertinatti, is gisteren met zeer veel plechtigheid ter aarde besteld. De minister van buitenlandsche zaken en de drie oudste leden van het Haagsche corps diplomatique droegen de slippeH van het lijkkleed. De stoet werd vooraf gegaan door een bataljon grenadiers met de koninklijke kapel van het regiment en gevolgd door de vertegenwoordigers van Z .M. den koning, van den kroonprins en van prins Frederik, be nevens een aantal anderen, uit verschillenden hoofde tot het bewijzen der laatste eer aan den overledene geroepen. Door den gemeenteraad van Tilburg is, behoudens nader te maken bepalingen, concessie verleend aan den heer A. L. Festen, burgemeester van Hees wijk, tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van het station Tilburg over Berkel, Oisterwijk, Haaren, Esch, St. Michiels- Gcstel, den Dnngen, Middelrode, Heeswjjk, Dinther en Heesch, naar Oss en Lithoyen aan de Maas. Door eenige kiezers te Koevorden zijn be zwaren gemaakt tegen de onlangs gehouden her stemming voor leden van den gemeenteraader moeten nameiyk by de eerste stemming 5 en by de herstemming 6 personen gestemd hebben, die, doordien zij in staat van faillissement verkeeren, het radikaal van kiezer hebben verloren. Beide malen heeft hun medestemmen van invloed kunnen zijn op den uitslag der stemming. Zondag namiddag heeft op den spoorweg ZandvoortHaarlem een klein déraillement plaats gevonden. Een paar van de achterste wagens van den trein, die te 4.13 uit Zandvoort behoorde te vertrekken -— doch gelijk de meeste treinen van dezen spoorweg te laat vertrok ontspoorden op een wissel. Het gevolg daarvan was een stremming in het verkeer, terwijl de trein van 4.13 zulk een oponthoud ondervond, dat de aan sluiting met Amsterdam werd gemist. Trouwens by de minste drukte van het vervoer op dezen spoorweg ontstaat gemis aan aansluiting, en telkens gebeurt het, dat de passagiers voor Amsterdam een uur en meer oponthoud hebben te Haarlem. De regeling en het toezicht op dezen spoorwegdienst schijnt zeer veel te wenschen over te laten. (N v. d. D.) Jansen,een berucht inbreker, die brandbrie ven schreef aan den burgemeester van Beers, wekt een algemeene onrust in de omstreken van Grave. Op zijne gevangenneming is eene premie gesteld. Zaterdag had men hem bijna. In eene herberg op den weg naar Mill bevonden zich vier personen die der kasteleines bekend waren en een ander die haar verdacht voorkwam. Een brievenbestel ler, Gerritsma, knoopte een geBprek met den onbekende aan, waarin deze mededeelde dat hij een verver uit 's Hertogenbosch was en naar Nij megen ging om werk te zoeken. Hij verliet da delijk daarop het huis. De brievenbesteller, ge volgd door de anderen snelde hem na en had het geluk of liever ongeluk hem te grijpen met de woorden „Jansen, als je naar Nijmegen moet, ga toen zij op mij leunde bij het stappen over de loopsteenen; ik hoorde haar lieve, weemoedige stem, toen ik erin Volhardde om haar verkeerd te verstaan en ik vervolgde mijn weg niet geheel zonder hoop. Het Heerenhuis zag er vroolijker uit dan toen ik er myn eerste en laatste bezoek aan den land heer bracht. Er hingen geen onweerswolken boven het oüde, grijze gebouw en de oude boomen waren zóo vol bladeren dat zij alle sporen van verval bedekten. Het hooi was binnengehaald en het koren golfde in den wind; in de gracht sprongen de visschen telkens op om naar de vliegen te happen. Ik dacht aan de Fransche zusters, toen ik Marguérite en Blanche in den tuin gewaar werd, met hare hooge Normandische mutsen en katoenen japonnen, die haar het uiter lijk gaven van vreemde boerinnetjes. Ditmaal kwam mijn lieveling mij tot aan het hek te gemoet en sprak een paar woorden fluisterend tot mij. Het was een kort, maar zalig oogenblik. Mijn aanzoek had eigenlijk reeds lang geleden bij den Heksendoorn plaats gehad. Zoodra Marguérite haar zuster verliet en het gras overstak om mij te verwelkomen, wist ik dat zij mij toebehoorde. Blanche onving mij alsof ik reeds haar broeder ware. Wij hadden geen geheimen voor haar en haar schoon gelaat helderde op toen zij zag hoe gelukkig wy waren. Zij zeide dat Marguérite n»y je verkeerd." De mau rukte zich onmiddellijk losj haalde een revolver te voorschijn en vuurde twee schoten op Gerritsma af, die een schampschot aan het been en een in de lies ontving en nederstortte. Toen de andere personen Jansen wilden volgen, keerde deze zich om en dreigde iedereen neer te schieten, die hem wilde aanraken. Toen de mare chaussees kwamen, was de vogel gevlogen. Daarna is des nachts te Beers in een boeren woning ingebroken. De dief had zich door het dak een weg gebaand. De vrouw des huizes, ge rucht hoorende, riep haar man en knecht, waarop de inbreker, zijn plan verijdeld ziende, met luide stem riep: „Als jelui buiten durft komen, schiet ik jelui doodDenkelgk is Jansen, wel vermoe dende dat men hem in de omstreken van EBOharen en Mill zocht, te Beers opnieuw zijn geluk gaan beproeven. De wonden van den brievenbesteller zijn niet gevaarlyk. Vjjf leden van den gemeenteraad van Kampen hebben eenparig hun ontslag genomen, ten gevolge van de verkiezing van den heer W. G. Boele tot raadslid. Yijf jaren geleden had de heer Boele ook als zoodanig zitting en gebruikte hg bij een geschil, waarbij hij in de minderheid was, woorden die de meerderheid zeer ergerden. Daarop nam by zijn ontslag. Nu de heer B. weder is gekozen en de benoe ming heeft aangenomen, hebben vgf leden, die tot de vijf jaren vroeger geërgerden behooren, bedankt en hnn mandaat ter beschikking der kiezers gesteld. Yolgens een by het gemeentebestuur van Bergen op Zoom ingekomen plan zal de daar nieuw te bouwen concert- en schouwburgzaal worden opgericht aan de noordzijde van de Para deplaats, zoo dat de 1000 m' grond een rechthoek vormen van 40 m. aan de straatzyde en 25 m. diepte. Wanneer eene boerderij afbrandt komt meestal vee in de vlammen om. Dikwijle is dit een gevolg van de moeilijkheid, om de beesten, die door den schrik onhandelbaar geworden zijn, de brandende schuur te doen ontruimen. Deze halstarrigheid kan overwonnen worden door het vee te blinddoeken. Dan laat het zich gewillig leiden. Deze raad van de Leeuwarder courant kan goed zyn, maar in de uitvoering misschien even bezwaarlijk als het op andere wyze redden van het vee. Het maandblad Neueste Erfindungen und Erfahrungen keurt in zgn Juli-afievering de ge woonte af, om zout te strooien op den bodem van het vat, waaruit het rundvee drinken moet. Men tracht ermee te bereiken, dat het vee het zout geheel oplikt, maar men vergeet dat op die wijze de dorst der runderen eerst recht geprikkeld wordt als men meent, dat eraan voldaan is. Zoekt men den opnieuw ge wekten dorst dadelgk door andermaal voorgezet water te bevredigen, dan nemen de dieren meer vocht op, dan voor eene goede vertering van het voedsel dienstig is. Bevredigt men den dorst niet, dan maakt men zich schuldig aan een volkomen doellooze dieren- plagerij, die zich niet ongewroken laat. In de Landw. Lehranstalt te Worms is berekend, dat koeien van zekere hoeveelheid voedsel meer melk maken, als men haar zout geeft met het droge voer vóór het drenken, dan wanneer men ze zout in den drinkbak voorzet met het doel, dat ze het zullen oplikken. Het volgende telegram aangaande den toe stand van president Garfield werd Zondag avond om acht uren verzonden De president had een rustigen nacht, doch kreeg heden eene herhaling van koorts. De pols was des middags 104 en de temperatuur 37.7. 's Avonds om zeven uur was de pols 104, temperatuur 38.4, ademhaling 20. Toch heeft hij gegeten en geslapen, terwijl de wond vrij en gezond afscheidt. Gisteren morgen seinde men dat deze herhaling van koorts veel ongerustheid wekte, wijl men de vorming eener nieuwe etterbolte en de nood zakelijkheid eener nieuwe operatie vreesde. Zoo is het ook geweest, want een later telegram zegt dat gisteren wederom, en met goeden uitslag is geopereerd. Zaterdag zgn te New-York 60 menschen van de hitte gestorven. De Engelsche minister Courtney, de bekende voorstander van het goed recht der Transvaalsohe Boeren, heeft het onder-secretarisschap van binnenlandsche zaken verwisseld met dat van koloniën. Zyn voorganger in deze nienwe be trekking, de heer Grant Duff, ging als gouverneur naar Madras. wezenlijk op haar verzoek geschreven had, daar Blanche ons gaarne gelukkig wilde Zien en Mar guérite nooit aan zich zelf dacht. „Ik moet u zeggen, Harry," sprak zij mét een droeven glimlach, „dat ik myn geheele levén nooit aan iets anders dan aan mg zelve gedacht heb, tot nu kort geledon en God heeft my vóór die zelfzucht gestraft, daar ik, niettegenstaande ik alles heb wat ik wenschen kan, toch niet ge lukkig beu. Misschien wordt ik beter en sterker als ik my zeiven een poos leer vergeten en ik geloof dat ik het meeBte kans daartoe heb, wan neer ik tracht Marguérite, die altyd slechts aan my dacht, en u, die steeds zoo lief voor mij waart, samen gelukkig te maken." Wordt Hrvotgi,)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2