N°. 186. 12ïe Jaargang. 1881. AY oensdag 10 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubï Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. EViiddelburg, 9 Augustus. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. tiebbe biel. hoofdstuk XXI. tijfbe beel. hoofdstuk xxii. IIDÖELBURGSCHE COURANT. Naar wij vernemen zal door eenige leden der dd. schutterij van Middelburg worden deelgenomen aan den internationalen schietwedstrijd te Ant werpen, uitgeschreven bij de opening van een nieuwe schietbaan op 13 en 14 Augustus a. s. Als korpsschutters bij dien wedstrijd zijn door den majoor-kommandant benoemd: kapitein J. M. Boone, fourier Den Doop, sergeant Lako, korpo raals Hejjboer en J. C. Klaassen en schutter J. A. Pieters. Behalve gouden, zilveren en bronzen korpsme dailles zijn ook voor den persoueelen wedstrijd vele aanzienlijke prijzen uitgeloofd, voor welke waarschijnlijk ook andere leden onzer schutterij zullen mededingen. Kloosierzande, 8 Augustus. Heden nacht brandden geheel af de schuur en het zwingel- schuurtje van den landbouwer J. de Vijlder in de Molenstraat alhier. Een paard, twee jonge run deren, een varken en eene groote partij hooi, vlas en graanoogst werden daarbij vernield. Be halve den gêdorschen en ongedorsehen oogst is alles laag verzekerd. Wat het doel der brand stichters is bij deze eenvoudige, brave lieden, is voor ieder een raadsel. Er heerscht hier eene onbeschrijfelijke paniek, want ieder vreest dat den volgenden dag zijne beurt er is om zijne gebouwen te zien at branden. Deze brand is gesticht in weerwil der strenge politie-bewaking in den naasten omtrek. Gaarne breng ik hier een woord van hulde aan de politie voor haren ijver Lij deze gelegenheid, vooral aan den wakkeren brigadier der maréchaussée te Kuitaart. Men vraagt hier wanneer er maatregelen genomen zullen worden om de politie te steunen by hare moeilijke taak om in de herhaalde brand stichtingen klaarheid te brengen. Men klaagt steen en been, maar men doet niets. Men is hier letterlijk het slachtoffer van een of meer boos wichten, die onze gemeente door hunne wandaden in opspraak brengen. Tengevolge der opheffing van de kantoren der directe belastingen en accijnsen te Kruiningen en der rechten en accijnsen te Hansweert, en instel ling van een nieuw kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Hansweert is door den provincialen inspecteur der belastingen te Middelburg tot sub-ontvanger der accijnsen te Kruiningen benoemd de heer H. C. J. Dominicus, wonende aldaar. Voor de neringdoenden te Kruiningen levert deze verandering dus geen bezwaren op, wel voor de ingezetenen van Waarde 33 DOOR ONDER DEN OUDEN WILG. - „st Is een mooi gezicht" zei hij ernstig. „O de maan is grootsch wanneer zij aan den onbe- wolkten hemel troont en zich in het water spiegelt 1 Zie eens kind, hoe plechtig die nachtelijke stilte over het bosch ligt, behalve daar waar die éene lichtstraal valt. Krijg de boeken Jessie 1 Het is reeds laat. Ik kan niet geslapen hebben want ik hoorde uwe stemmen; maar ik lette niet op de klok. Ik zal even een psalm en een gebed lezen en dan gaan wij ter ruste." Jessie legde eerbiedig den grooten bijbel voor Vader neer en by het maanlicht las hij de woorden die hij eigenlijk van buiten kende. Het laatste gebed was altijd geïmproviseerd, en of een enkel woord van ons gesprek zijn oor getroffen had, Weet ik niet, maar het kwam mij zonderling toepasselijk voor, toen hij den zegen afriep over puze billijke wenschen en pogingen en smeekte en Krabbendijke. Deze toch zullen zich met hunne aangiften voor geslacht, gedistilleerd enz., in plaats van zooals vroeger naar Kruiningen, thans naar het hoofdkantoor Hansweert moeten begeven. De verandering in genoemde kantoren kan dus niet gezegd worden in 't voordeel der belastingplichtigen te zijn. (G. Ct.) De St. Ct. bevat de wet tot goedkeuring van eene grensregeling met verkoop en ruiling van buitengronden bij den spoorwegdam in de Ooster- Schelde, gesloten met G. A. G. P. baron van der Duyn van Maasdam c. s. Het programma der wedloopen voor paarden, den 20en Augustus te Bussum te houden, toont dat de jonge vereeniging krachtige medewerking vindt. Er zijn acht verschillende wedstrijden, zoowel in het rennen als in het draven onder den man en voor het rijtuig. Voor elk der nommers van het programma zijn een voldoend aantal paarden ingeschreven. De harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, waarvoor een prijs van ƒ2000 is uitgeloofd, telt 33 mededingers. De af te leggen afstand bedraagt 4000 meter, en men heeft dus met geheel andere eischen aan paard en ruiter te doen dan bij de gewone Holiandsche en Friesche harddraverijen, waar paard en ruiter zich op een afstand van nauwelijks een paar honderd ellen geweldig inspannen, maar daarom nog niet toonen dat zij tegen de inspanning eener langere baan bestand zijn. Met het stelsel der korte banen heeft de vereeniging geheel gebroken. Men is bij dezen wedstrijd zeer nieuwsgierig hoe de uit Ber lijn aangegeven paarden van Russisehen oorsprong zich zullen honden. Voor de officieren van ons leger is een wedren met hindernissen opengesteld, waarvoor zich negen deelnemers hebben aangegeven. Als het feest door mooi weder begunstigd wordt, zal het zeker een druk en vroolijk tafereel zijn op de Bussemer renbaan. Aan eene Haagsohe correspondentie der Zutyh. courant ontleenen wij „Van anti-revolutionaire zijde schijnt men zich aan den aanmatigenden toon, die tegenwoordig in de ultramontaansche pers wordt aangeslagen, volstrekt niet meer te ergeren. Bij de gemeente raadsverkiezingen heeft zelfs de Standaard (alias dr. A. Kuyper) haar geestverwanten verlof ge geven om zich reeds bij eerste stemming met de ultramontanen te verbinden, en ondanks den Papen- haat onder de orthodoxen, waarvan de Standaard altijd zoo hoog opgeeft, is van dat verlof gretig gebruik gemaakt. Voorloopig profiteeren de anti revolutionairen van die combinatie het meest. Te Amsterdam zijn dientengevolge nu reeds twee dat, als het met onze hoogste belangen strookte, onze hartewensch vervuld mocht worden. Daarna werden zeer weinig woorden meer tus- schen ons gewisseld; maar het was mij als een antwoord op mijn stil gebed dat de post mij den volgenden dag een brief van Suzanna bracht, met het verzoek om haar echtgenoot te ontslaan van het toezicht op mijne zaken daar hij het nu meer dan druk had met zijne eigen. De Heerenhoeve was gereed en hoewel dankbaar voor mijn goed heid om hun een tijdelijk verblijf te bezorgen, zouden zij nu zeer gaarne hun eigen woning betrekken; hoe eerder zij erheen gingen hoe beter, daar zij dan het werkvolk konden wegzen den dat nu nog met de laatste werkzaamheden treuzelde. Vrouw Brand drong sterk op hun vertrek aan en verlangde blijkbaar naar mijn terugkomst; zij had hun verzekerd dat zij best in staat was om het huishonden te besturen tot dat ik thuis kwam, 'tgeen zeker heel spoedig zou zijn. Suzanna belootde mij echter dat haar man zooveel mogelijk mijne belangen zou behar tigen, als de verhuizing en zijn eigen werk het toelieten. Noch Jessie, noch haar vader zeiden een woord om mij te weerhoudenzij waren even verlangend om hun gast te zien vertrekken, als vrouw Brand om mij te zien komen en zeer hnlpvaardig bij het bespoedigen mijner toebereidselen voor de reis. directeuren van de Vrije Universiteit in den gemeenteraad gebracht. Te Delft, waar vroeger bijna uitsluitend liberale gemeenteraadsleden ge kozen werden, is nu de meerderheid reeds cleri- cital. Te Üfreulic winnen tötfnnen als Calkoen en Godin de Beaufort het van steunpilaren der vrijzinnige richting. Te Rotterdam kunnen onze geestverwanten nog slechts met moeite het terrein handhaven. En ook in het noorden (vooral in Friesland) wordt het aantal gemeenteraden, waar de kerkelijke partyen baas zyn, steeds grooter. En denk niet, dat zich alleen te Amster dam kat verschijnsel voordoetdat kiezers, die juist het tegenovergestelde van orthodox zijn, toch op orthodoxe candidaten gaan stemmen. In tal van streken van Friesland en Overijsel ziet men hetzelfde gebeuren. Ook in mijne gemeente zoo schreef mij dezer dagen een predikant uit laatstgenoemd gewest hebben boeren op anti revolutionairen gestemd, die als modern bekend staan en vroeger met warmte voor de liberalen ijverden. Wij willen het maar eens met de anderen probeeren, gaf mij een van die bekeerlingen ten antwoord, want de liberalen zyn te duur. En toen ik met hem over de zaak doorsprak, bleek het mij, dat hij geloof had gehecht aan de in strooibiljetten en kranten van orthodoxe zijde steeds herhaalde bewering, dat de belastingen veel minder drukkend zullen worden al3 de libe ralen uit het bestuur zijn." „Dat financieele overwegingen grooten invloed hebben op landbouwers, die slechte jaren hebben gehad en met moeite hun pacht kunnen betalen, is zeker verklaarbaar, maar minder verklaarbaar is het, dat er zijn, die werkelijk geloof hechten aan de valsche voorspiegelingen van de confes- sioneelen. Zelfs op het punt van het onderwijs zouden de kerkelyken, als zy aan het bewind kwamen, nog veel duurder zijn dan de liberalen. De openbare school zouden zy nolens volens in stand moeten houden, maar tevens zouden er millioenen noodig zijn om aan al de aanvragen om subsidie voor't byzonier onderwijs te voldoen. Niet alleen de inrichtingen van lager, maar ook die van middelbaar en hooger onderwijs zouden een beroep doen op de schatkist en naar alle waarschijnlijkheid zou de bodem van die schatkist nog veel schielijker zichtbaar worden dan thans. „Opmerkelijk is het, dat mr. De Savornin Loh- man, lid van de tweede kamer voor het hoofdkies district Goes, die in vroegere j aren zoo gewel dig tegen de katholieken te velde trok dat het eerst zeer veel moeite kostte laatstgenoemden te bewegen zyn candidatuur te steunen thans op een nauwer bondgenootschap met Rome aandringt en er zelfs aan dr. Kuyper een grief van maakt, dat bij bij de herstemming te Zevenbergen niet zonder reserves den nltramontaanschen candidaat geholpen heeft. Bedenk toch zoo ongeveer Er waren evenwel toch tranen in hare oogen toen Jessie mij onder den kamperfoelie vaarwel zei eu oom drukte mij met aandoening de hand. Het was alsof een van zyn eigen jongens do wyde wereld inging, na zijn zegen afgesmeekt te hebben. Ik dacht aan tante Jessica, hij geleek zooveel op haar. Alsof hij nog niet kon scheiden, verge zelde hy mij langs twee of drie akkers, sprak allerlei, maar niet over hetgeen ons beiden het meest ter harte ging, totdat wij bij den grooten straatweg over Caster Fell ten tweede male afscheid namen. Ik sliep dien nacht in een kleine herberg aan do Tweed en dacht aan het huis bij bet Schot- sche meer, aan Jessie's liederen en bemoedigende woorden, toen ik de maan zag opgaan over de rivier die de twee landen scheidt. EINDE VAN HET VIERDE DEEL. spreekt de heer Lohman den heer Kuyper toe dat wy met de katholieken moeten samengaan, niet alleen om de liberalen te verslaan maar ook om samen te regeeren en een nieuwe schoolwet "fe- ÏB&koül .Alsof niet de op beginsel berustende verdeeldheid terstond weder te voorschijn zou komen als de bondgenoóten geroepen werden, niet alleen om af te breken, maar ook óffi Op 'te bouwen Een inzender in de Goesehe courant, de heer W. K. Plas Cz., die met de stoomboot Herman van de Inmanline van Antwerpen naar New-York is vertrokken, is niet zeer tevreden over de bej handeling aan boord. „Eindelijk, schrijft hij, zijn wij te Milwau kee aangekomenwij zijn 18 dagen op zee geweest, hebben twee dagen te New-York moeten bly ven en drie dagen en nachten gespoord. „Op de boot hebben wij goed weer gehad, maar zeer slecht eten's morgens kregen wy slechte koffie met wat brood, 's middags watersoep met een stuk vleesch en aardappelen, waar de schoten dik inzaten, 's avonds het overschot van boonen, rijst of gort, of watersoep met een stuk hard scheepsbeschuit. „Ik zal nog meer schrijven over de maatschappij de Inman Line. Te New-York aangekomen, bracht men ons door een agent der maatschappy naar een logement genaamd de Stad Luxemburg Daar hebben wy driemaal gegeten en een nacht op de planken geslapen en daarvoor moesten wy 2 dollars per hoofd betalen. „Wij moesten eten hebben om drie dagen en drie nachten te sporen. Een agent der bewuste maat schappij bracht ons bij een bakker en slager, waar alles meer dan de helft te dnnr was. Wy kochten zulks echter by een anderen bakker en slager zonder agent, wat de helft in prys scheelde. Zoo wordt men te New-York geleid door die heeren agenten." De te Rotterdam gevestigde afdeeling van Het Nederlandsch Tooneel is, voor zoover het spelend personeel betreft, samengesteld nit de dames: C. Beersmans, A. Burlage Verwoert, C. L. Faassen v. Velzen, G. M. Schepers, Jeanne de Groot, D. Hoedt, C. van Eijken, Albertine Heijblom, M. Chrispijn van Westerhoven, Poolman Huysers, H. De la Mar Kley, A. M. Vink Verwoert, H. Luers, C. van Velzen. En de heerenD. J. A. Haspels, J. M. Haspels, A. J. Le Gras, Rosier Faassen, Ch. de la Mar, H. Spoormans, A. L. Mutters, H. Poolman, D. Schramade, H. F. Vink, G. J. Keerwolf, A. L. v. d. Heuvel jr., M. A. v. d. LugtMelsert, Hi E. Huijgens, Victor Faassen. De algemeene administratie, gevestigd fe Am sterdam, wordt gevoerd door de heeren Stumpff als directeur en Róssing als secretaris; terwijl HABSTÊSIïEi Nog nimmer was de hoeve op de heide mij zoii huiselyk voorgekomen als by myn terugkomst uit het Noorden. Men zag er allerlei sporen van de tegenwoordigheid eener vrouw, daar Suzanna erop aangedrongen had om eenige meubelstukjes en sieraden achter te laten, die, ofschoon op zich zelf onbeduidend en weinig kostbaar, mijn zit kamer een heel ander aanzien gaven, 't Was zonderling dat zij meer geschikt waren voor een dame dan voor een landbouwer, maar dat hinder de mij volstrekt niet. De bloemen, die zij geplukt had alvorens dé plaats te verlaten waar zij hare wittebroodsweken had doorgebracht, waren ook zeer verschillend van de smakelooze ruikers, die de vrouw gewooniyk maakte. De frissche bries over de Heide bewoog; de bevallig opgenomen neteldoeksche gordynen en bracht een heerlijken bloemengeur mede van den tuin, waarin Marguêrite gewandeld en het uitzicht bewonderd had, terwijl lady Nairn in de kamer1 j zat te rusten. Ik verbeeldde mij beiden te zien en van dat oogenblik af wist ik dat ik de vrouw gevonden bad, die mij een trouwe levensgezellin zou zijn. Suzanna en haar man kwamen my dadeiyk verweL

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1