Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Marine m leger. Weerkundige waarnemingen. 5 Augustus des morgen te 8 uren. Algemeen Overzioht. alhier gehouden vergadering van onderwijzers werd de algemeene bewondering opgewekt door eene belangrijke verzameling leermiddelen, welke de heeren Van der Hoeven en Buijs, eigenaars van het Schoolmuseum, te Botterdam, bij die gelegen heid ten toon gesteld hadden. De openbare school alhier zal verbeterd worden door het plaatsen van twee beschotten met glas, waarvan de aanbesteding heden heeft plaats gehad. Onder de voor het eindexamen der hoogere burgerscholen in Gelderland geslaagde candidaten komt ook voor do heer K. H. M. van de Zande, van Zierikzee. Benoemd tot leeraar in de Hoogdnitsche en Nederlandsche talen aan het gymnasium te Zutien, de heer P. Focken3 te Amersfoort Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Van Galen wordt met den 15n dezer buiten dienst gesteld en de kapt. luit. t/z. A. baron Collot d' Escury eervol van het bevel over dien bodem ontheven Met bestemming buiten 's lands, wordt in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Zilveren Kruis, liggende te WiLlemsoord en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt. luit t/z.J. A. Waldeck. Doordien eenige jongelingen, die zoowel het èxamen voor adelborst bij de kon. marine, als dat voor kadet by de kon. mil. academie afgelegd en aan de beide examens voldaan hebben, aan eene plaatsing als adelborst de voorkeur geven, zullen, in verband met de opengevallen plaatsen, tot kadet bij gemelde academie worden benoemd voor de infanterie hier te lande: A. W. den Beer Poortugael, H. A. Ruysch Lebman de Lehnefeld, J. H. A. Mijaberg, K. G. Ubbena, jhr. A. C. Druyvesteyn, M. D. A. Forbes Wels, L. Melchior, C. J. Tijken, L. J. K. de lieede en G. G. A. Fa- bins; voor de artillerie te lande: Th. M. Roest van Limburg, A. H. W. J. Boom, L. A. van Roijen, C. F. Gey van Pittins, P. Tillema, E. D. Geukama Bakker, A. G. Maris, S. Chr. Gooszen, J. A. G. James, W. A. Frieswijk, jhr. B. L. van Spongier, C. L. G. Schrassert Bert, L. G. Schuur man, A. M. Kollewijn, H. Schutte, J. Chr. P. W. A. Steenkamp, H. van den Broeke, P. E. Pichal en L. G. J. H. Hendrickx; voor de genie hier te landeE. W. van Emden, H. W. Cornelis en M. H. van Rijs bergen voor de infanterie in Oost Indie: G. Caviët, C. R. W. K. van Alderwereldt, J. H. Cornelissen, A. K.F. Swart, J. P. Gen til, jhr. J. Sandberg, K. H. J. Creutz Lechleitner, G. W. Honigh, J. B, Sneb- vangers, Ph. H. Lisnet, C. Spat, J. J. O. Bloem, P. H. Speltie, H. Schokker, R. E. van Dijk, P. K. C. de Bont, S. A. Schut en J. F. van Reste renvoor de artillerie in Oostlndie: J.B.Doijer, A. G. van Os, C. M. Kan, A. P. A. Loijsen Dillie, J. H. Hoekstein, H. R, Mac-Gillavry, E. Lank- hout, H. Kruyne en W. Hemmee; voor de genie in Oost IndiëF. W. G. van der Staay, J. de Knyper, C. F. fl. Tuokermann en W. A. C. Gout. Gisteren ontving de politie alhier bericht dat twee matrozen van Z. M. monitor Hydra te Vlissingen niet na het verstrijken van hun verlof aan boord waren teruggekeerd. Nadat in de ver schillende herbergen een onderzoek was ingesteld, begaf de politie zich naar de hier woonachtige ouderB van een der achterblijvers, waar men de twee matrozen vond op het dak, verscholen achter een schoorsteen. Geboeid werden zij naar Vlissingen vervoerd en daar aan boord van hun vaartuig gebracht. - Bij het baden te Zandvoort zijn Maandag drie personen in de branding en in gevaar geraakt. Een hunner kreeg weer grond onder de voeten en rièp om hulp, waarop de badman zich zonder eenig hulpmiddel in de branding wierp, doch spoedig medegesleept werd. Nu waren er drie personen in gevaar. Twee badmannen met scaphander en gordel gewapend kwamen te hulp. Een uitgeworpen boei miste te eenenmalehet doel. Eindelijk met behulp van een vlet, die meermalen door de branding terugge- „Ach, ik geloof niet dat er meer gestaan hebben" zei ik met een blik op den groenen krans die met opzet omlaag scheen te hangen, teneinde de nieuwsgierigheid van het jonge meisje te be schamen. „Jongens snijden altijd hunne namen in de boomen. Ik heb het wel honderdmaal ge daan, zonder eenige bedoeling. Als gij uitgerust aijt, Jessie, moesten wij liever verder gaan." Zij gehoorzaamde my schoorvoetend. Het levensgeheim van dien ernstigen man, indien het er een was, kwam mij te heilig voor en ik wenschte volstrekt niet het te ontsluieren. Wij wandelden stiizwygend voort langs den poel die onder den wilg gevormd werd door dat de stroom buiten «ijne oevers trad. In vroegeren tijd moet daar een soort van zomerhuisje of koepeltje geweest rijn; maar de mnren waren ingezakt en het dak raakte byna den grond. Inderdaad in de bosschen van Graigie was de natuur aan zichzelf overgelaten, ofschoon enkele plekken getuigden van het werk van menschen- b&hden. [Wordt vervolgd.) worpen werd en van een man te paard, werden de beide heeren gered. De badman, die tiet eerst tot redding was toegesneld, is echter het slachtofler van zija edel streven geworden. Wel werd hij gegre pen maar te vergeefs beproefden dokter en helpers de levensgeesten op te wekken. De ongelukkige was een jonge man van 22 jaar, sedert kort gehuwd. Van andere z'Jde wordt bericht, dat de bad knecht vermoedeiyk niet is verdronken, maar door den schrik in zee aan een beroerte is overleden. De 23e geboortedag vau H. M. de koningin is gisteren in de residentie met het gebruikelijke feest vertoon herdacht. De stad was vol vlaggen en overstroomd met vreemdelingen. H. K. H. prinses Marianne reed vroegtijdig met de zoontjes van prins Albert van Pruisen door de stad. De jonge prinsen wuifden met nationale vlaggetjes de voorbijgangers toe. Als gewoonlijk hield het garnizoen parade, geïnspecteerd door generaal Queyaen. De Malie baan was aan alle zijden omzoomd met een dichte menigte, die na verloop der parade zich ver spreidde in de met vlaggen versierde lanen van het flaagsche bosch, alwaar des avonds een groote feestverlichting met muziek van gemeentewege plaats had. Een eerepoort met het gekroonde naamcijfer der koningin en de jaartallen 1858 en 1881 aan het einde van de laan by de Boschbrug boeide het oog reeds van die plek af. De sociëteitstent was als naar gewoonte schit terend verlicht met eerebogen en guirlandes. Da vyvers vormden echter het glanspunt. Even vóór de brug die ze scheidt, schitterde een kolos sale halve zon, in het midden waarvan de koninklijke E blonk. De verlichting van de oevers, met duizenden lampions, te midden van het over hangend gebladerte, voldeed bij beide vijvers ook bij uitstek. Doch bet fraaist was de tweede vy ver. Daar, als in een feeënsprookje, verrees een lust slot, fonkelend langs alle lijnen, bijzonder goed ontworpen en uitgevoerd. De begoocheling werd voltooid door een ele- ganten Venetiaanacheu gondel, die, keurig verlicht langs steven en boorden, over het kalme water gleed, voortbewogen door gecostumeerde gonde liers, terwyi van onder den vlammenden hemel, die het lichtschip overspande, zachte tonen over het water ruischten. Een burgemeester in eene Limburgsohe gemeente, die tevens lid van den raad was, maakte het hof aan een zijner vrouwelijke ingezetenen. Haar broeder drong op trouwen aan, meer dan den galant lief was. Wat doet de burgemeester? Hy weet te bewerken dat de lastige bloedverwant tot lid van den raad gekozen wordt. Voortaan zal deze dus moeten kiezen tnsschen zyn lidmaat schap van den raad, of zyn lust om den burge meester tot zwager te krygen. Want te gelijk met dezen mag hy, na het huweiyk, niet zitten, dewijl de gemeentewet het zwagerschap tusschen leden van den raad verbiedt. Op de buitenplaats van den heer F. d. R., even buiten Bergen op Zoom, zyn door het in storten van een steiger vier personen verwond. Twee hunner zyn in bet gasthuis opgenomen. In het Westen en Noorden van Friesland zyn Zaterdag, tijdens een hevig onweder, hagel- steenen als duiveneieren gevallen, waardoor op vele plaatsen de vensterruiten verbrijzeld werden. Ook in Noord-Holland zyn hagelsteenen van bijzondere grootte gevallen. De autoriteiten in de Vereenigde Staten zoeken ijverig naar de inladers der helsohe ma chines, welke te Liverpool zyn ontdekt. Men vreest echter vergeefs te zullen zoeken; zelfs de voerlieden die de vaten naar boord brachteD, is men nog niet op het spoor. De havenbeambten en het personeel der stoomvaartmaatschappijen houden een schetp toezicht om zulke verzendingen voor het vervolg te voorkomen. Het is echter onmogelyk ieder vat of iedere baal, die uitgevoerd wordt, te onderzoeken. Intusschen komen van verschillende plaatsen berichten omtrent de makers der helsche machines. Te Peoria (Illinois) zou zekere Crowe, een Iersch nationalist, zooals de Iersche partij in N.-Amerika zich wel eens meer noemt, openlijk erkend hebben dat hij de kistjes voor de helsche machines had gemaakt, terwyl bij het binnenwerk had besteld te New-York, waar er nog vry wat in bewerking zyn. Crowe zegt dat de vereeniging welke hy vertegenwoor digt, van oordeel- is dat wegens hare handelingen in de Vereenigde Staten geene vervolging kan worden ingesteld; zy zal haar werk voortzetten tot Engeland recht zal doen in Ierland. Een ander dezer heeren, O'Hara, te St. Louis (Missouri) zeide aan een dagbladsehryver, dat de iu beslag genomen dynamietklokken te St. Louis vervaardigd waren. Het plan was ze te Plymouth aan boord van Engelsche pantserschepen te brengen. Sinds 20 Juni waren 86 van die klokken verscheept waarmede men Engelands zeemacht wil aanvallen, als het beste middel om het ryk te verzwakken. Een duizendtal mannen hebben zich vereenigd tot dezen oorlog tegen de kroon van Engeland, „Wij zijn opstandelingen tegen het gezag. Weten schap stelt éen man in staat er duizend te dooden; dat is geen moord het is burgeroorlog". Daarop liet hy den reporter de werkplaats zien, waar nog een aantal uurwerken ter verzending gereed stonden. De toestand van President Garfield blijft zeer bevredigend, en de gencesheeren koesteren de vaste verwachting dat zij den patiënt voor zijn vaderland zullen behouden. Er blijft echter eene zwakke zyde. De kogel zit nog in de wond en men weet niet waar. Wei gelooven de medici dat bij voor in den buik boven de leisstreek zit, maar men heeft daarvan geene volkomen zeker heid. Met peiling der wond kan men den kogel niet vinden, waarschijnlijk wyi de wond zich achter den kogel min of meer gesloten heeft. Men heeft nu voor dit onderzoek een zeer gevoelig werktuig op het oog, de inductie-schaal van Hughes, die de aanwezigheid van zeer kleine hoeveelheden metaal aanwyst door de storingen welke zich voordoen in den electrischen stroom. Het toestel is zoo gevoelig dat het een gering onderscheid in het gewicht van twee muntstukken aangeeft. De toepassing van dit instrument om den kogel te vinden, zal geschieden door den beroemden electroloog Graham Bell, aan wien Hughes het instrument met eene toelichting heeft gezonden, waaruit blijkt dat men niet alleen de plaats van den kogel bij benadering, maar zelfs met groote juistheid zal kannen bepalen. De uitslag van dit onderzoek zal waarschijniyk binnnen kort bekend worden, en als het gunstig afloopt, zal de verwonding van den president ten slotte nog van belang voor de wetenschap zijn geweest. 's Graveuleage. By de herstemming voor den gemeenteraad werd herkozen de heer Stam (lib.) en gekozen de heer Lisman (cons.) Aange zien een biljet te veel in de bus gevonden werd, moet voor de derde vacature een tweede vrye stemming plaats hebben. Amsterdam. Bij de herstemming voor den gemeenteraad werden gekozen de heeren Gosschalk met 1214, Joosten met 1127 en Glin- derman met 1107 stemmen. De heer Heldt be kwam 813 stemmen. Londen. Uit de verklaringen der Ameri- kaansche regeering wordt afgeleid dat zy Hartmaan zal uitleveren, indien zijn identiteit bewezen wordt. Ba- Wind- Toe Tflun. ÏTAMEH DJfiB rom. stand pera- tuur. Gels. PLAATSE». afwyk. richt. kracht lucht. Delfzyi H \- 5.8 Z 2 1. bew. k 16 Groningen, -i - 6.6 Z 1 b< w. -16 Helder H - 6.3 Z 1 bew. -16 Vlissingen. ■j - 6.6 ZW 1 1. bew. - 20 Maastricht. - - 6.8 z w 1 betr. -17 Sylt 4- 7.9 wzw 3 helder -16 Shields - 2.8 zw 5 betr. -16 Valentia. f- 3.6 ZW 3 betr. -16 Hamburg - 8.8 zzw 3 bew. -15 Swinemunde. - 8.4 w 2 1. bew. -15 Leipzig - 7.2 NNO 2 helder -15 Carlsruhe - 5.6 zw 2 1. bew. -12 Grisnez - 6.9 ZZW 2 1. bew. -16 Parijs - 7.7 stil 0 helder -13 St Mathieu - 7.8 ZW 3 helder -16 Biarritz - 4.9 0 3 betr. -20 Perpignan Christiaansund Stockholm. - 1.5 WNW 4 helder -J (-14 Koppenhagen 9.1 W 2 z. bew. H -14 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 1 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 2 Aug. 'sav. 11 u. 62 gr. 3 'smorg. 8 u. 69 gr. 'smidd. 1 u. 73 gr. 's av. 5 u. 70 gr. F. Van de voorbereiding tot de verkiezingen in Frankryk valt nog niet veel mede te deelen. Natuuriyk wordt in alle deelen van het land druk voor personen gewerkt, maar het ware karakter der verkiezingen kan eerst uitkomen, als de heer Gambetta in eene redevoering zal verklaard hebben, welke beginselen hy in zijne gehoopte regeeringsmeerderheid vertegenwoordigd wil zien, Donderdag zal hy na tafel te Tours over politiek spreken, doch het groote diecours-programme blijft waarschyulijk bewaard voor de kiezers van Belleville. Een merkwaardig voorval in dezen strijd der meeningen is het bedanken van den heer Rouher voor eene nieuwe candidatuur in zyne vaderstad Riom. De oude dienaar van het keizerryk, dien men indertjjd den vice-keizer noemde, schryft aan zijne kiezers dat, dadelijk na den dood van prins Louis Napoleon, in Zoeloeland, het voornemen by hem was opgekomen om zich terng te trekken nit de politiek. Sedert dien dag had hy geen politieken stryd meer gevoerd en de tribune slechts beklommen om economische of speciale quaesties te bespreken. Als trouwe dienaar ia het geluk, trouwe vriend in kwade dagen heeft hij zyne taak volbrachthy wydt zich voortaan alleen aan het verleden. Die woorden zijn vol beteekenis. De heer Ronher is niet de eerste de bestebij behoort niet tot de valetaille van het keizerrykde hervormer van Frankryfcs handelspolitiek heeft zyne plaats gemarkeerd in de geschiedenis van zyn vaderland. En daarom is het zooveel waard dat deze man erkent dat voor zijne politieke gevoelens, voor het Bonapartisme thans geene plaats meer is in de vertegenwoordiging van Frankryk. Den dag na het treurig einde van den jongen prins gevoelde hij dat hy enkel meer in de kamer zat als econo mische specialiteit, niet meer als de vertegenwoordi ger van een anderen staatsvorm, wyi de vervulling zyner wenschen door den assegaaislag van een Zoeloe was onmogelyk gemaakt. Rouher was de man niet om zich aan te sluiten by het quasi- democratisch visch-noch-vleesch Bonapartisme van prins Napoleon. Hij verlaat de kamer, evenals reeds enkelen zyner geestverwanten deden, wyl het Bonapartisme geen doel meer heeft en dns geene politieke party moer vormt. Hy wijdt zich aan het verleden, wyl de toekomst hem niets biedt. Terwijl de maker van het bekende tractaat met Engeland van 1860, waarby Frankryk voor het eerst het gebied van den vrijen handel betrad, zich van het tooneel der politiek verwijdert, treedt in Engeland eene richting op, welke breken wil met het vry handels stelsel ten bate eener politiek van représaillet. Tegenover de freetraders verheft zich een bond van airtraderseen zeer handig gekozen naam. De vereeniging is opgericht om uitbreiding te bevorderen van den handel met alle landen en vooral met de verschillende koloniën van Enge land, die met het vereenigd koninkrijk willen handelen op de grondslagen van redelijk vrij ver keer, en ten tweede, om te streven naar zoodanige verandering in de nit- en invoerrechten, waardoor verhinderd zal worden, dat de producten van die vreemde staten, welke weigeren in fair trade met Engeland te handelen, ongeoorloofde concurrentie voeren met den nationalen arbeid. De beginselen der vereeniging worden in de volgende vier punten aangegeven: lo Geene vernienwing van haudelstractaten, tenzij men ze opzegbaar make met waarschuwing een jaar vooraf, zoodat geen belemmering van dezen aard Engeland in den weg zal staan om snik eene fiscale politiek aan te nemen als de belangen van het rijk en de handelingen van vreemde na tiën zullen voorschry ven. 2o De invoer van ruwe stoffen voor binnenland- sche fabricatie vry uit alle landen, om de Engel sche nijverheid sterk te maken in de concurrentie. 3o Heffing van inkomende rechten van de pro ducten van vreemde staten, welke weigeren de Engelsche waren vryen toegang te verleenen op hnn gebied, met dadelijke opheffing derzelfde rechten voor de natie welke besluiten zal Engelsche waren vry toe te laten. 4o Een matig inkomrecht van alle artikelen van voeding uit vreemde landen, behoudens vryen invoer dezer artikelen uit iedere Engelsche kolo nie, die redelijk vryen toegang verleent aan de nijverheidsproducten van het moederland. (Men weet dat de half-zelfstandige Engelsche koloniën hare eigen fiscale politiek voeren.) Men wil dns het beginsel van reciprociteit hulr digen, met toelating van vrij verkeer waar dit met bet beginsel niet in stryd is, en in de 4e bepaling eene bescherming van den Engelschen landbouw, voornameiyk tegen Amerika. Een eigen telegram uit Berlyn van een der Londensche avondbladen luidt: In tegenstelling van de rust welke er in den regel des zomers heerscht, merkt men nu aan het departement van bnitenlandsche zaken een koortsige haast op. Men is er bezig met de quaestie van Tunis. De mogendheden zyn ongerust geworden door de in Tunis heerschende anarchie en willen eene betere bescherming van de daar wonende Europeanen tot stand brengen. Mynheer de Redacteur! In uw vorig nommer betoogt T. dat, daar „ons volk voor een groot deel Christelijk is," eene eenmaal gegeven vergunning eenvoudig weer mag worden ingetrokken Ik onderstel dat uwe lezers reeds znllen ge dacht hebben: zulk een systeem is toch wel niet Christelijk en de redeneering is voóral niet logisch. Met een glimlach znllen daarbij uwe katholieke lezers ontwaard hebben hoe T. zijne specifiek-protestantsche opvatting vry pretentieus als de Christelijke voorstelt. Maar, mynheer de redacteur, de kermistent huisvest thans, zegt T., eenige apen. Laat ons hopen dat deze geen ergernis znllen geven A. Vllggingen, 3 Augustus. Gisteren avond binnengekomen de Engelsche bark Jane, gezagv. WatBon, met steenkolen van New-Castle. Volgens ontvangen telegram arriveerde het barkschip Lnetor et Emergokapitein J. Haasnoot, heden behouden to Kopenhagen,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2