N°. 181. 124* Jaargang. 18811 Donderdag 4 Augustus. Nationale Militie. SCHUTTERIJ. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Oprichting van eene Slachtplaats. Oproeping van verlofgangers der lichting 1878. Bereteeken. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. .Ik wil liever alleen gaan, mijn jongen, als Ik er al heen ga" zei oom George met nadruk. .Ik Wil daar liever niet met anderen zijn; ik luister zoo graag naar hetgeen de heek fluistert, naar hét rnlschen van den wind door de boomen, het trippelen der konijnen door de varens en het ppringea der visóbjes in het water. Op een Middelburg, 3 Augustus. EINDE VAN HET DERDE DEEL. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Stavenlsse, 2 Augustus. By de onlaags MIDDELBURGSCHE COURANT. - - - t-SSTEV. - De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat, bij hna besluit van beden, aan A. Leljnse en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is ver leend, om perceel M n*. 90a, in Klein Vlaanderen alhier, in te richten tot slachtplaats. Middelburg, den 1 Augustus 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 28 Mei 1881, A n°. 1860, 3de afdeeling (provinciaal blad n°. 62), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1878, behoorende tot het le, 4e en 7e regiment infanterie, het le, 2e, 3e en 4e bataljon van het 8e regiment infan terie en de le, 2e en 3e compagnie hospitaal soldaten, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van klee ding en nitrnsting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hnn verlofpas, teneinde rechtstreeks naar bun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Vrijdag den 5 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, b^ den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hnn verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hnn herstel vervoegen y.ij zich bij hun korps. Middelburg, den 2en Augustus 1881. De burgemeester voornoemd, P I G K De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien het besluit van Z4 M. van den 5 Decem ber 1861 {Stbl. n°. 149) houdende instelling van een eereteeken voor eervollen langdurigen werke- lijken dienst bij de schutterijen enz. voor hen, die 28 DOOR llEBDfi DEEL V E B DE GBEHZEH. HOOFDSTUK XVII. Ja, ja, het is veel aangenamer", zei oom George eenigszins droomerig. «Ik weet ten minste nog wel dat ik het ook vond, en dat nergens de vogèltjes zoo heerlijk zongen en het water zoo Vrooltjk stroomde als onder de berken takken* Ik ben er in jaren niet geweest, maar ik denk hiet dat het er veel veranderd is. Ik zou het gaarne nog eens terngzien." .Willen wij dan wachten totdat gij op een toderen dag mee knnt gaan? Daar zal Jessie zeker niet tegen hebben en wij zullen ons beiden ik uw gezelschap verhengen." onder de werkking der tegenwoordige wet van den Hen April 1827, voor zichzelven gedurende 15 jaren of langer in werkelijken dienst zijn ge weest en zioh aanhoudend onberispelijk hebben gedragen In aanmerking nemende dat jaarlijks de opgaven, met de staten van dienst daartoe betrekkelijk behooren te worden ingezonderd roepen bij deze op, alle binnen deze gemeente zich bevindende tegenwoordige en voormalige officieren, onderofficieren en verdere leden der schutterij, die in den loop van dit jaar in de termen zijn gekomen en verlangen met het daarbij bedoeld eereteeken te worden begiftigd, om zich tot dat einde vóór den 20 Augustus a. ter secre tarie dezer gemeeute aan te melden. Middelburg, den 1 Augustus 1811. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Heden heeft alhier de opening plaats gehad van de gisteren ingeleverde stembriefjes ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Middelburg, bij herstemming tusschen de heeren F. G. Spren- ger en J. P. Fokker. Van de 282 briefjes werden 7 van onwaarde verklaard, zoodat het getal geldige stemmen 275 bedroeg. Op den heer F. G. Sprenger waren uitgebracht 212 en op den heer J. P. Fokker 63 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. v I i Vllssingen, 3 Aug. Heden middag is met goed gevolg van de kon. maatschappij de Schelde te water gelaten de torpedoboot no XVIII. Vllsslngeu, 3 Augustus. Het laatste deel van het feestprogramma, door de kon. handboog schutterij Willem III en het muziekgezelschap Ons Genoegen opgemaakt, bestaande in verschil lende volksspelen alswatersteken, zakloopen, sprietloopen, mastklimmen enz., is gisteren in de beste orde afgeloopen en door een daarop gevolgd volksbal besloten. Het fraaiste weder begunstigde de uitvoering, terwijl de opgewekte stemming van de groote menigte toeschouwers onderhouden eu bevorderd werd door de aardigheden, die znlke volksvermaken met zich brengen. Het feestvierend muziekgezelschap Ons Genoegen luisterde een en ander door mnziek op. Zoo mogelijk was deze dag nog drukker en vroolijker dan de vorige. <in €ioes, 3 Aug. De uitslag van de gemeente raadsverkiezing is van groot gewicht voor de toekomst van onze gemeente. koelen morgen zal ik mijn hengel nemen, terwijl gij mjjn werk doet, en in den stroom gaan vis- schen; er waren indertijd prachtige forellen, in den poel onder den onden wilg. Sedert het mijn eigendom is geworden heb ik dat water nog niet aangeroerd; maar in mijn jengd vischte ik er dikwijls, elk gestolen water is dierbaar. Niet dat ik niet vrij was om een hengel te dragen en mijn angel uit te werpen waar ik goedvond, 'tzij aan grootvaders kant van den stroom, of op den grond van mylord. Ik deed hier in die dagen vrij wel wat ik goed vond." Oom George zuchtte weer bij de herinnering aan het verleden. Ik wist dat hij in zijn jengd een groot visscher was geweest; maar ik had hem nooit aan die liefhebberij zien toegeven, evenmin als aan eenige andere nitspanning. Vroeg en laat was hij aan het werk en altijd ernstig, werkzaam en bezadigd. Jessié was zeer verbaasd toen ik haar vertelde dat ik haar vader zijn lang ongèbruikto hengel roede had zien voor den dag halen en toen ik haar dien avond, als naar gewoonte, zat voor të lezen kwam mijnheer Forbes binnen en ging heel stil aan de tafel zitten met een doos vol met allerlei schatten, zorgvuldig gekozen naar den smaak der visschen in zijn water en in dat van anderen, en begon een kunstvlieg te maken. Hij zei geen woord toen Jessie merkte wat hij deed en de fraaie veertjes en insectenvlèngels bewon derde, dié in hen hoekje van het doosje lagen, Nu aan de liberale partij de zege gebleven is, bestaat het vooruitzicht dat op den eersten Dinsdag in September, hij de aftreding van den heer Van Swinderen als wethouder weder een liberaal als lid van het dagelijksch bestuur zal gekozen worden. Aanstaanden Vrijdag zal, naar wij vernemen,in den gemeenteraad een interpellatie tot burgemeester en wethouders gericht worden over hun besluit, om leerlingen, die het onderwijs in de nuttige handwerken, dat een bij de wet verplichtend gesteld leervak is, niet volgen, ook het bij wonen der lessen in de andere vakken te ontzeggen. Het is wenschelijk dat het publiek verneme en inzie, dat burg. en weth. in deze niet anders konden handelen, wilden zij de wet, volgens letter en geest, uitvoeren en daarom juichen wij het toe, dat eene interpellatie plaats zal hebben. De uitslag van de herstemmingen voor leden van de gemeenteraden is, voor zoo ver ons be kend is, als volgt 's Gravenpolder. Getal kiezers 55. Inge leverde geldige biljetten 43. Gekozen K. Bakker met 24 stemmenJ. Remijn verkreeg 16 stemmen en C. J. Labrijn 1 stem. Vlissingen. Ingeleverde geldige biljetten 220. Gekozen A. Koppejan met 132 en P. J. Siegers met 128 stemmen; J. W. Willekens be kwam 99 en C. Veldheer 69 stemmen. Hengstdijk, 2 Augustus. In de vorige week werden alhier door den bouwkundige Han- nink uit Goes de noodige opnemingen gedaan voor eene nieuwe school en onderwijzerswoning. Ver langend ziet men uit naar het tot stand komen van beiden, want reeds sedert jaren bestaat daaraan dringende behoefte, doch de geringe geldelijke krachten onzer gemeente zijn oorzaak, dat zonder krachtige hnlp van het rijk geene verbetering te wachten is. Als men nagaat dat bij onze inkom stenbelasting iemand, die geacht wordt f 750 jaarlijksch inkomen te genieten, te betalen heeft f 22.50 en iemand van f 2500 inkomen f 125, en daarbij in aanmerking neemt dat het getal aan- geslagenen in de hoogere klassen uiterst gering is, dan zal men inzien dat onze eigen krachten onvoldoende zijn. Dat de opcenten op de grond en personele belasting tot het maximum zijn opgevoerd, behoeft geen vermelding. Het ontbreekt overigens ons gemeentebestuur geenszins aan belangstelling in 't openbaar onder wijs. Dit blijkt o. a. hieruit, dat onlangs de jaarwedde van het hoofd der school is verhoogd van f 700 tot f 850. Zoo ergens dan voorzeker is hier rijkshulp noodig en verdiend. De verslaggever van het Handelsblad bij de maar toen zij die opnam sloeg hij haar opmerk zaam gade, nam ze haar af en legde ze weer netjes op hun plaats. Zij waren niét geschikt voor deze maand of voor de plaats die hij wilde bezoeken, zei hij eindelijk, toen hij als met weerzin genoopt werd te spreken en de vraag te beantwoorden, waarom hij die mooie dingetjes uit zijn verzameling niet gebruikte, maar alleen eenige doffe grijze die zij lang niet zoo aardig vond. Visoh was niet altijd met schitterende kleuren te vangen, dat hing af van den tijd en van het voedsel dat iij zochten. Die prulletjes die zij zoo mooi vónd, dengden eigenlijk voor niets en hadden al lang weggegooid kannen worden maar »Daar, daar" zei hij op zachter toon „laat ze maar liggen kind. Zij doen geen kwaad waar zij liggen en reeds zoovele jaren gelegen hebben; ik zie hen zoo graag. Ge ziet Jessie vader is niets wijzer dan gij en hij houdt ook van schoone, nuttelooze Zaken I" Hij bergde zijn ijzerdraad, zijdë en garen op, sloot zlju doos en nam die mede. Hij moest den anderen morgen Ver weg en dus vroeg op en op het pad. nijverheids-tentoonstelling te Leeuwarden besluit zijne uitvoerige berichten, waarin hij aan al het lofwaardige waardeering geschonken heeft, met deze woorden: „Verwaarloozing van den vorm, gebrek aan smaak, is het hoofdkenmerk van het meerendeel der tentoongestelde voorwerpen. Op de soliditeit valt doorgaans niet at te dingen. Dat is zeker eene verdienste, maar daar het oog nn eenmaal ook iets wil en te recht, zal onze nijverheid, indien zij niet door bnitenlandsehe mededingers al meer en meer overvleugeld wil worden, met vaster overtuiging de hnlp der kunst moeten inroepen. Tot het vestigen van die overtuiging kan de vereeniging, welke deze tenstoonstelling in het leven riep, veel hydragen. Laat zij na de thans opgedane ervaring met nog duidelijker letters vermeerderd en verbeterd teekenonderwijs in hare banier schrijven, en deze tentoonstelling zal niet vruchteloos zyn geweest. gemeentebestuben. Goedgekeurd het san J. H. van Erckelens, burgemeester van Stad- en Ambt- Delden, op verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeenten. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Domburg e. a. G. G. van Bnttingha Wichers, ontvanger te Brouwershaven e. a. {Zie Laatste Berichten van gisteren.) pensioenen. Op verzoek, op pensioen gesteld ten bedrage van ƒ1300 'sjaars, de off. van gezondh. le kl. W. K. Dilg, van het personeel van den gen. dienst van de landmacht. biddbbobde*. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. J. H. Pannekoek, algemeen secretaris van het gouv. van Ned. Indie: mr. L. A. P. F. Buyn, directeur van justitie in N. I.; C. M. Gude, majoor der art. van het leger in N. I.; Raden mas adipati Tjokro Negoro, regent van Ponorogo (residentie Madioen op Java): G. Duyekinck, lid van den raad van hestnnr der kolonie Suriname (thans met verlof hiér te lande) en J. Spanjaard, hoogleeraar te Delft, en tot broeder dierzelfde orde; P. J. Beerhorst, bode ter alg. secretarie te Batavia. koloniën. Eervol ontslag verleend, uit 's lands dienst, wegens voortdurende ziekte, aan den O. I. ambtenaar H. C. A. Werner, laatstelijk verifioa- teur 5e kl. bij de in- en uitvoerr. en ace. in N. I. consuls. De heer Jose Ginehra, benoemd tot vice consul der Nederlanden te Porto-Plata, is in die hoedanigheid door het Dominikaansch gou vernement erkend. VIEBDXS DEEL. OHDEB DEE OVDBK W 11 6. HOOFDSTUK XVIII. Craigie Hall bleek een veel schooner plaats fti zyn, van den kant van het donkere berken boach gezien, waar Jessie een oogenblik inde schaduw bleef rusten, dan ik ooit gevonden had, wanneer ik erover de weide naar keek. Het beekje scheen zooals oom xeide tot zich zelf te spreken en ik was benieuwd wat het tot hem zeide, waardoor hy er veel liever alleen naar luisterde. Voor my was het niets dan een murmelende beek; maar toen Jessie haar bleek gelaat erover been boog meende ik dat het ook voor haar een geschiedenis te vertellen had. Eensklaps wendde zy zich af en zeide „Zie eens Harry daar staan letters in deri stam van dien onden wilg. Dat zijn de voorlet ters van vaders naam. Denkt gij dat hy ze erid gesneden heeft? O, ik kan my niet voorstellen dat hy ook eenmaal zoo jong en dwaas geweest is, als wg; maar hebt gy wel gezien dat hij znchtte en tranen in de oogen had gisteren avond toen hij over deze plaats sprak Kijk; hier staat het, G. F.; heel diep ingesneden, alsof hy het voor altyd wilde laten staan. En wat staat daar boven, onder dien klimop? Ik wil hem niet atrukken, maar het is jammer dat hy óver de letters gegroeid

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1