N°. 180. 1 1881; Woensdag 3 Augustus. Nationale Militie, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Oproeping van verlofgangers der liekting 4879. Middelburg, 2 Augustus. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. hoofdstuk xvii. courant. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 28 Mei 1881, A n°. 1860, 3de afdeeling (provinciaal blad n°, 62), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1879, behoorende tot de 10e compagnie (voormalige 22e compagnie) van het le regiment vesting-artillerie om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof mede genomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar bun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Donderdag den 4 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biijetteD, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde nur niet ter aflevering verschijnen, worden bij huu korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den Jen Augustus 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing, bij herstemming, voor een lid van den gemeente raad van Middelburg hebben 282 van de 846 kiezers hunne stem uitgebracht. Bij de verkiezing op 19 Juli jl. kwamen 425 kiezers op. De jaardag van H. M. de koningin werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd door bet bespelen van het carrillon en het uitsteken der vlaggen van alle openbare en vele particuliere gebouwen. Door de dienstdoende schutterij en het garnizoen werd eene parade gebonden, die door den kapi tein der infanterie De Kat werd gekommandeerd. Vlissingen, 2 Augs. Aan den gisteren mid dag gehouden wedstrijd van muziekgezelschappen werd deelgenomen door de Harmonie van Ooster hout, de Harmonie van Biervliet, Accelerando van 29 DOOR BERDE DEEL. QVEB DE G BEN ZEN. Ër werd een groote last van mijn gemoed afgenomen door hetgeen mijne bnren mij vertelden. Natuurlijk had iedereen, behalve ik, al dien tijd geweten dat het niet mijn madeliefje, mijn dier bare Marguérite was met wie Frank Ducie ver loofd was, maar Blanche. Hij was in Italië verliefd op haar geworden, zij schenen volmaakt bij elkander te passen en wareu zeer gelukkig geweest tijdens hun verblijf te Stonelands; doch na hun vertrek haar Londen, waar het huwelijk zeer stil zou gevierd worden, met het oog op het aanstaande afscheid van haar vader en van Marguérite, begon het bruidje te kwijnen en men vreesde dat hare longen aangetast waren. Niets kon haar genoegen geven dan de terugkeer naar de oude hoeve in Normandië en de dokter drong er sterk op aan, dat men haar haar zin zon geven en beproeven Wat de lucht vau haar geboorteland vermocht. Marguérite bad er gewillig in toegestemd om Middelburg, Hoor oefening volmaaktervan Wil lemstad en Ons Genoegen van Vlissingen. De uitgeloofde prijs, een zilver verguld eerme taal en eene premie van 25, voor het verst afkomend gezelschap, werd toegekend aan de Harmonie van Oosterhout, evenals do premie van f 15 voor het gezelschap met het grootste getal werkende leden en een verguld zilveren medaille voor het fraaiste vaandel. De overige gezelschappen ontvingen ieder eeu zilveren vergulde herinneringsmedaille. Aan den wedstrijd voor handboogschutterijen namen deelConcordia van 's Heerenhoek, Jacoba van Beijeren van Goes, Oefening en Uitspanning vau Hausweert, Willem, III en de gaaischieting Eendracht van Vlissingen en Eensgezindheid van Middelburg. De uitgeloofde medailles en eereteekens werden behaald als volgt Het zilveren verguld eereteeken voor den schutter van de meeste punten door P. de Jong van 's Heerenhoek, met 42 punten; een gelijk eere teeken voor de meeste rozen, door D. Maas van Vlissingen, met 2 rozen; een zilveren vergulde medaille voor het vaandel van het peloton dat de meeste punten heeft geschoten, door Concordia van 's Heerenhoek, met 157 punten; een gelijke medaille voor het vaandel der sociëteit die de meeste rozen schiet, door Eensgezindheid van Middelburg, met 4 rozen; zilveren eereteekens voor de schutters vau iedere sociëteit, die uit zijn peloton de meeste punten behaalde, door P. Knuijt van 's Heerenhoek Kusteer van Goes; Luik van Hansweert; W. Velge van Vlissingen; Rech van Middelburg en D. Maas van Vlissingen. Aan Oefening en Uitspanning van Hansweert werd de medaille voor het verst afkomend ge zelschap toegekend. 's Avonds werd voor het lokaal der feestvierende vereeniging eene schitterende gas-illuminatie ont stoken, terwijl rondom de groote Markt eene fraaie giorno verlichting was aangebracht. In de zaal der feestvierende sociëteit werd een zeer geani meerd bal gegeven. Gedurende den geheelen dag en den avond bracht dit feest een ongewone drukte alhier teweeg. does, 2 Aug. Aan de gehouden herstem ming van vier leden van den gemeenteraad hebben, van de 412, 312 kiezers deelgenomen. Van onwaarde zijn 2 briefjes verklaard. Het aantal geldige stemmen was mitsdien 310. Van dit getal zijn uitgebracht op dr. C. A. van Ren- terghem (aftr. lid) 170, G. Van der Hoek (aftr. lid) 165, J. J. Ramondt (lib.) 153, B. Quist (aftr. lid) 149, N. M. Bosdijk (antirev.) 139, J. Donner (antirev.) 139, J. J. B. Wiecking (antirev.) 138, L. M. van Campen (lib.) 100. haar te vergezellen en er waren in allerijl toebe reidselen gemaakt om haar aan de hoeve, in de nabijheid van Let Collines, te ontvangen. Dat vooruitzicht deed Blanche reeds goed. Op den hoek van mijn schoorsteenmantel vond ik eeu briefje van Marguérite zelf. Zij kon niet nalaten, schreef zij, mij te zeggen hoe hartelijk Blanche en zij deelden in het fami lieleed dat mij zoo eensklaps genoopt had mijn woning te verlaten. Zij waren daar heengereden en zeer teleurgesteld geweest, toen zij mij niet thuis vonden. Zij vreesden dat ik een verkeerde opvatting had ten opzichte van Frank, die nu als een broeder voor haar was. Zij hoopte dat wij elkaar toch nog eens zouden ontmoeten. Als Blanche haar niet meer noodig had, zou haar thuis zijn bij de zuster van lord Maskelyne, de douairière gravin Nairu. Die dame had groote liefde voor haar op gevat en zij waren overeengekomen om samen te gaan wonen, wijl zij beiden alleen op de wereld waren en behoefte aan gezelschap hadden. Dit plan werd echter verijdeld door de ziekte van Blanche en het uitstellen van haar huwelijk. Zij waren nu in Normandië en de tijd harer terug komst was onbepaald. Lord Maskelyne was met zijn aanstaanden schoonzoon in zijn jacht naar de Middellandsche zee en nu Marguérite niet bij de douairière was, informeerde ik niet waar die zich op het oogenblik bevond. Ik bleef niet lang in mijn huis, maar nadat ik Gekozen zijn dus doheeren: dr. Van Renterghem, Van der Hoek, Ramondt en Quist. Bij de eerste stemming waren de stemmen al dus verdeeldVan Renterghem 133, Van der Hoek 130, Quist 123, Bosdijk 123, Ramondt 121, Donner 118, Wiecking 108, Van Campen 74. Beide partijen hebben bij de herstemming meer krachten in het veld gebracht. De liberale meerderheid ia den raad blijft echter behouden. Uzendjjke, 31 Juli. Heden werd het nieuwe vaandel der muziekvereeniging Geduld overwint alhier voor het eerst vertoond, onder de tonen der fanfaren, gedirigeerd door haren kapel meester, den heer V. J. Vermast. De gelden voor dit zeer fraai bewerkte vaandel ziju saamgebracht door de zeer weinige gewone en eenige werkende leden. Zoo ooit iets van pas gezegd is bij der gelijke gelegenheden, dan waren dit nu de woorden van lot door den voorzitter gericht tot den kapelmeester, die in alle deelen zich berekend toont voor zijne taak. De plechtigheid werd opgeluisterd door een con cert in den buitentuin (het zoogenaamde ravelijn) van den heer D. N. Benteijn, daartoe door dezen welwillend afgestaan, doelmatig ingericht en ver sierd. Mocht het weder niet schoon zijn, toch bleef de regen achterwege en kon het programma geregeld ten uitvoer worden gebracht. Bij gelegenheid van den geboortedag van H. M. de koningin wordt heden op Het Loo een gala diner gegeven, waarbij de luit.-generaal Van der Heidenen een 40tal andere generaals en hoogge plaatste personen 's konings gasten zijn. Door de directie der M. tot Expl. van Staats spoorwegen zijn tot adjunet-inspecteurs benoemd de heeren I. F. Gerlings en G. De Fremery, eerst genoemde in het district Harlingen-Nieuweschans- Zwolle en laatstgenoemde in het district Eindho ven—Maastricht. Nadat Zaterdag de opening had plaats gehad van het panorama van Langlois, in den Bezuiden- hout te 's Hage, dat den slag bij de Pyramiden, op den 2Ieu Juli 1798 voorstelt, werd gisteren Mesdag's panorama van het Scheveningsehe strand, in de Zeestraat, geopend. Het werk van Langlois wordt als schilderij vrij algemeen bewonderd. De veldslagen-panorama's zijn echter reeds zeer alledaagsch geworden. Daarentegen schijnt Mesdag's tafereel een werk van oorspronkelijke kunstwaarde. Daar ligt de zee, aldus wordt het in de N. R. Ct beschreven, met de grootste waarheid en schoonheid weergegeven. Heerlijk is de diepe kleur, heerlijk het spel van zonnelicht en schaduw over de wijde vlakte, heerlijk het onafzienbaar eenige bevelen gegeven had, liet ik de zorgen voor de ontvangst van het jonge paar aan vrouw Brand over. Over eenige weken, zei zij, zou de Heerenhoeve gereed zijn en zij zon hen met veel meer blijdschap zien vertrekken dan komen. De heuvelen waren getooid met den eersten zomer- do» toen ik ten tweeden male de grenzen over trok en met een veel luchtiger stap naar Birklands terugkeerde, dan die waarmede ik Carter Teil over getrokken was om het huwelijk van Suzanna te gaan bijwonen. Ik wensehte alleen dat ik voor Jessie even goede tjjding meebracht als voor mijzelven. Ik zag haar oplettenden blik, toen ik genoodzaakt was den naam van lord Maskelyne te noemen eu van het uitstel van het huwelijk van zijn dochter met Frank Ducie te spreken. Mijnheer en mevrouw Kennedy wisten er natuurlijk van en betreurden de ziekte der bruid; daar zij veel belang stelden in den jongeling, die zoolang bij hen gewoond had. Oom George, die veel met zijne plannen voor machineriëen en verbeteringen op had, zei dat het erg jammer zou zijn indien die flinke, ondernemende jongen een ziekelijke vrouw kreeg, die hem in zijne goede voornemens belemmerde. ,0, maar zij zal wel beter worden vader," zei Jessie. „Gij ziet hoe veel sterker ik al ben, sedert ik vroeg opsta, mij met de melkerij be moei en veel melk drink. Vindt gij niet dat ik er beter uitzie, Harry?" Ik maakte baat mijn compliment, ofsohoon het verschiet. Dat is onze Noordzee, in den zomer, bij zonneschijn en bedekte lucht, met de stoom- booten in de verte, en de pinken, die huiswaarts keeren van de vischvangst, meer van nabij. De golven krullen zich, breken tegen de vlakke kust, spatten tegen de op 't strand gehaalde vaartuigen. De halve vloot ligt voor anker hier zijn de visschers bezig de vangst aan wal te dragen, omringd door de kooplieden en visch- vrouwen, die elkander de versche haringen betwistendaar wordt het vaartuig weder gereed gemaakt voor een nieuwe reis wat meer naar voren laden eenige mannen de netten van een kar om ze op de duinen te drogen. Rechts ziet gij de badkoetsjes achter de banken, de badgasten aan den zoom van het water, een escadron huzaren en een halve batterij, die huiswaarts keeren. Een tooneel gelijk het Scheveningsch strand dagelijks misschien aanbiedt, maar zoo als slechts een kunstenaar van Mesdag's rang het ziet en het aan minder begaafden kan laten zien. Aan de andere zijde heeft men het gezicht op de duinen, het dorp, de boschrijke streek, waarin Den Haag verscholen ligt, het Westland en de vruchtbare beemden van Zuid.Holland. In tegen stelling met de zee, valt op dit landschap bijna geen zonnestraal. Het is dientengevolge wat grijs, misschien wat eentonig. Maar het verschiet is wederom prachtig. Waarschijnlijk zal dit gedeelte aanmerkelijk winnen, wanneer de verf wat inge schoten zal zijn. Ook aan de lucht zal dat goed doen. Mesdag stelde zich niette tevreden, zooals de meeste panoramaschilders, met een lucht uit éen kleur. Hij schilderde een drijvend zwerk, zooals dit in de natunr het heerlijk spel van licht en schaduw op de zee en de vlakte teweegbrengt, dat hij meesterlijk weergaf. Men ziet de wolken drijven alsof de wind ze beweegt, maar men ziet ook, althans nu nog, dat de wolken uit verf bestaan. Geen vreemdeling zal verzuimen dit panorama te gaan zien. Maar geen Hollander mag het nalaten. Wie zioh vermeid heeft in 't aanschouwen van dit kunststuk en het heeft leeren verstaan, zal het heerlijk tooneel, dat Scheveningen zelf biedt, eerst recht genieten. De Economist JuliAugustus bevatHooger technisch onderwijs in Nederland, door A. Fock. De juridische en technische grondslagen van een rechtsgeldig kadaster, door J. Boer, Hz. De internationale muntconferentie te Parijs. De H. IJ. Spoorwegmaatschappij in 1880, door J. J. van Kerkwijk. Overzichten, Kroniek, Beriohten enz. De Indisch» Gids, Augustus, levert: De statis tiek bij de gouv. koffiecultuur, door F. H. v. d» Kemp. De primitieve vormen van het huwelijk en de oorsprong van het gezin. IV door G. A« Wilken. De officieele opium-litteratuur, door mr. nog maar een flauw blosje was, dat even hare wangen kleurde. Eensklaps zei zjj„Was de dame waarmede gij mijnheer Ducie iu Engeland gezien hebt, dezelfde met wie hij zal trouwen? Als ik u met vader en mij n heer en mevrouw Kennedy over haar hoorde spreken, heb ik wel eens gedacht dat gij u vergistet. Gij ziet er veel beter uit Harry, dan toen gij weggingt, beter en gelukkiger, gij zljt een auder mensch geworden." Ach! Jessie, wanneer heeft de vlugge blik eenef vrouw ooit mis 'gezien Zij las in mjj als ia een open boek. „Neen, het was niet dezelfde" zei ik, „maat iemand die na met haar verwant is. Gij haöt gelijk Jessie, het was de dochter van mylord, met wie mijnheer Ducie geëngageerd is. Haar nichtje en aangenomen zuster, die haar nu oppast, is degene van wie ik u eens gesproken heb. Zij zal later gaan inwonen bij de zuster vau lord Mas kelyne, de douariêre gravin Nairn." Jessie noch haar vader zeiden iets; ik zag haar aan en merkte dat zij, ondanks haar opgewekte houding, verbleekt was en tranen in de oogen had. Oom George slaakte eohter een diepen zucht en verliet ons plotseling. Jessie kon hare tranen niet weerhouden tui nadat de deur zich achter haar vader gesloten had begon zij: „Ach! Harry, hoe zal ik ooit goed maken wat ik aau vader misdaan heb? Ik doe al VftJ

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1