Laatste Berichten. BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Burgerlijke stand. Yerkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 1 Augustus des morgen te 8 uren. Algemeen Overzicht. Het traetaat van Pretoria. Wilielieur. A. Goes, 30 Juli. Den elfden dezer maand wordt de tentoon- atelling van electriciteit te Parijs geopend. Onder een aantal andere belangrijke «aken wat in derdaad zal er niet belangrijk zQn zal men er een volledig apartement vinden, waarin alle toepassingen der electriciteit op huiselijk gebruik zallen te vinden zijn. Op den tramweg van Roubaix naar Tourcoign is eene electrische machine beproefd, naar de Parijsche bladen zeggen met goeden uitslag. Men verzekert dat de heer Got, de groote acteur en deken der Comédie Frangaise, eerstdaags als ridder in het Legioen van eer zal worden op genomen. Daardoor zal voldaan worden aan een sedert lang gestelden eisch dat het ridderlint, kwistig uitgedeeld aan beeldhouwers en schilders, niet stelselmatig onthouden worde aan voortreffe- lyke tooneelspelers. De nihilist Hartmann is Dinsdag te New- York aangekomen. Hij beweert, nadat bij Londen verliet een bezoek gebracht te hebben aan Duitsch- land en Rusland. In Amerika komt hij als afge vaardigde van het uitvoerend comité der revolu tionaire party in Rusland, om de Amerikanen in te lichten omtrent den waren aard en het doel van het nihilisme. Daarna zal hy weder naar Rusland terugkeeren.waar hij geene vrees koestert voor zyne veiligheid. Zoo seint men dat de man spreekt. Nam hij werkelijk de gevaarlijke proef, dan zou de Russische lucht wel eens ongezond voor hem kunnen blijken. Zaterdag morgen nam sir Andrew Lusk, een der Londensche aldermenzitting als rechter in Mansion Bouse. De griffier zeide hem dat geen enkele zaak te hooren was, en de rechter, volgens aloud gebruik, recht had een paar handschoenen ten geschenke te ontvangen. 's Gravenhtage. De feestcommissie voor de herdenking van den zeeslag op Doggersbank heeft haar programma aldus vastgesteld. Te 11 uren, op den 5en dezer, bijeenkomst op 's lands werf te Amsterdam, waar prof. Jorissen eene feestrede zal houden. Te half twee wordt een oorlogsschip met den naam Doggersbank herdoopt, waarbij de stafmuziek der mariniers en de oorlogschepen zich zullen doen hooren. Daarna Dejeuner dinatoire in het Park. Des avonds feestconcert met vuurwerk of illumi natie. De oud-luitenant ter zee Van Braam zal de vlag van het schip Piet Hein, dat aan den slag deelnam, aanbieden. Die vlag zal op het verdoopte schip geheschen worden. De tachtig jarige kleinzoon van den admiraal Zoutman is uitgenoodigd de feestelijke bijeenkomst als gast by te wonen. De commissie zal eene oproeping doen tot oprichting van een monument te Am sterdam en het portret van Zontman zal in het instituut van de marine te Willemsoord ge plaatst worden. Pretoria. De conventie tusschen Engeland en de Transvaal is Zaterdag geteekend. Londen. Eene nota va nde Por te over Tripoli wordt verwacht, waarin gewezen wordt op het gevaar waaraan de provinciën onder Turksch gezag blootgesteld zijn en de noodzakelijkheid wordt betoogd van maatregelen in 't belang der orde en rust. Yan 24 tot 31 Juli 1881. Middelburg. Ondertrouwd: i.d. Karreman, jm. 23 j. met A. F. Witte, jd. 24 j. B. Laven, wed'. 71 j. met C. C. Melse, jd. ö6 j. A. Smits, jm. 37 j. met P. Maas, jd. 37 j. C. C. Akkerman, jm. 22 j. met G. C. Adrianissen, jd. 23 j. Bevallen: H. Hijpers, geb. Stevens, d. M. A. van der Weel, geb. Matthijsse, d. J. Grootjans geb. Wattel, d. C. S. van der Klip, geb. Bos, z. L. W. Broekert, geb. van de Weg, z. A. F. Evertse, geb. de Jager, z. M. J. Koets, geb. Eifl, d. J. D. Verhage, geb. Dronkers, d. (levenl.) G. A.C. Fagginger Auer, geb. Nonhebei, z. (levenl.) L. W. de Broekert, geb. van de Weg, d. (levenl.) Overleden: L. J. Nilsson, z. 5§ m. J. van der Weele, z. 1 m. C. F. Bostelaar, d. 8 w. J. Flipse, x. 3i m. J. M. van de Garde, z. 6 d. G. H. A. van Dixhoorn, d. 2 d. J. Semeijn, vrouw van J. van Belsen, 72 j. C. Timmerman, d. 4§ m. J. A. Malgo, z. 7j m. Van 23 tot 30 Juli 1881. Vlissingix. GehuwdB. J. W. Daalhuizen, m. 22 j. met E. Bok, jd. 21 j. BevallenC. J. E. Collet, geb. de Koning, z. M. J. Korff, geb. Collin, z. J. Koolwijk, geb. Bak ker, d. G. H. A. van Dixhoorn, geb. Ladenbergj d. F. L. de Lange, geb. de Kruijter, z. C. C. Plouvier, geb. Vernieuwe, z. C. Krijger, geb. Adri- ainse, d. A. C. Andriessen, geb. Daenen, z. W. C. Everaert, geb. Huisman, d. (levenl.) A. J. Tab- bernee, geb. Van Akkeren, z. OverledenL. Olijslager, d. 7 m. J. W. E. Perwez, d. 4 j. A. de Boo van Uijen, z. 3 m. P. Polderman, man van E. Sorba, 59 j. Goes. Gehuwd: p. Verheul, jm. 23 j. met C. M. J. Wijtenburg, jd. 22 j. BevallenJ. Kv. d. Leeuw, geb. de Poorter i, F. Zandee, geb. Blok, d. S. A. Goedbloed, geb. de WJJs, z. M. A. Massee, geb. Arentz, d. C. K. tampon, geb» Moeliker, d, OverledenC. M. Wessel, vrouw van D. Ging- nagel, 24 j. F. van Hoorn, z. 12 m. P. J. Stok- mans, wed8, van J. H. C. Kakebeeke, 55 j. C. M. A. van Rooij, vrouw van B. den Boer, 52 j. Ziekikzee. Gehuwd D. Jansen, jm. 41 j. met R. van Saarloos, jd. 81 j. BevallenB. Vroegop, geb. Kloet, z. W. Kister, geb. van Almenkerk, z. D. J. Schoonen, geb. Moermond, d. D. Gloude, geb. Enzlin, d. Overleden: J. Geldhof, z. 5 w. J. C. Lunenberg, z. 4 m. Op 30 Juli werden te Westkapelle verkocht 40 aren 60 centiaren bouwland aldaar, voor f 678.25 namen Ba- Wind- Toe Tem dek rom. stand pera plaatsen. afwgk. richt. kracht lucht. tuur. Cels. 6.0 WNW 1 helder 1-16 Groningen 5.6 W 1 bew. -16 Helder 5.0 W 2 bew. -16 Vlissingen. 4.3 WNW 1 bew. - 18 Maastricht. 4.5 ZW 1 regen -19 Sylt 7.4 WNW 5 bew. -14 6.6 W 4 bew. -13 Vaientia. 3.6 stil 0 z.bew. -14 Hamburg 6.0 W 4 bi w. -17 Swinemunde. 6.2 ZW 5 z. bew. -17 Leipzig 5.4 ZW 4 bew. -24 Carlsrnhe 3.4 ZW 3 1. bew. -23 Grisnez 4.8 N 2 z. bew. -16 Parijs 4.2 ZW 3 betr. -20 St Mathieu 6.7 ZW 2 mist. -16 Biarritz 4.1 NNO 1 mist. -20 Perpignan Christiaansnnd Stockholm. 7.1 Z 2 betr. 16 Koppenhagen 7.6 ZW 4 z. bew. 17 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 1.7 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 30 Juli. 'sav. 11 u. 64 gr. 31 's morg. 8 u. 69 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 5 u. 69 gr. 's av. 11 u. gr. 1 Aug. 'smorg. 8 u. 65 gr. 'smidd. 1 tu 74 gr. 'sav. 5 u. 68 gr. F. De czaar brengt met zyne echtgenoot, zijne ministers en een groot gevolg een bezoek aan Moskou, de oude hoofdstad van zyn rijk, thans de bakermat der richting in het Russische volk welke een Rusland voor de Russen wenscht, eene ontwikkeling der Russische toestanden onder het licht der Russische zon, zonder vermenging met of in-de-plaats-stelling van Westersche begrippen. Deze nationaal-slavische partij staat lijnrecht tegenover de Duitsch-liberale, welke in Petersburg de overhand heelt. Enkele harer voornaamste vertegenwoordigers, als Katkoff en Pobedonoszeff, zyn de raadslieden die het naast aan den troon van Alexander III staan. Met het oog op deze omstandigheden heeft de reis van den czaar naar Moskou nog eene andere beteekenis dan het verplichte bezoek in de oude hoofdstad, nog de plaats der kroning van de Russische czaren. Nog meer valt deze beteekenis in het oog door enkelo uitdrukkingen van de toespraak welke de czaar hield, nadat de kommandant der stad hem Vrijdag brood en zout had aangeboden als teeke nen dat hij een welkome gast was. „Na de groote droefenis, sprak Alexander III, welke mij, mijn huisgezin en gaosch Rusland heeft ge troffen, acht ik my gelukkig ten minste in staat te zijn myn hartgrondigen wensch te bevredigen om de oorspronkeiyke hoofdstad des rijks te bezoeken. Ik dank u zeer voor do hartelgke ontvangst aan my, de keizerin en mgne kinderen bereid. Mijn zalige vader heeft meer dan eens Moskou dank betuigd voor zyne trouw. Moskou heeft altijd een voorbeeld gegeven aan gansch Rusland, en ik hoop dat het zoo biyven zal. Nu als vroeger, getuigt Moskou dat in Rusland czaar en volk een harmonisch en stevig geheel vormen." Men is te St. Petersburg ontstemd over dit alles, en men zegt er dat de nieuwe czaar zijn steunpunt gaat zoeken in de middelklasse en de boeren, dat hy zich door deze reis verder in het panslavisme zal werken dan wel wenschelijk is. Daarover maakt het Westersch, naar eene constu- tutie voor Rusland verlangend liberalisme te St. Petersburg zich ongerust. Maar deze reis en de woorden van den czaar zyn niet anders dan een natuurlijk gevolg van hetgeen men in de laatste maanden heeft waar genomen. Men wist reeds dat de Moskousche begrippen een overwegenden invloed aan het hof uitoefenden, dat de groote verdedigers der auto cratische macht, door den vorigen czaar steeds gewantrouwd, door Alexander III in zijn raad waren geroepen, dat de Duitsch-liberale partij geen macht meer had in de politiek. Alleen zgn naar buiten nog geene belangryke uitwerkselen dezer politiek to zien geweestmen hoopt nog dat de czaar van inzichten zal veran deren en heelt zelfs onlangs het gerucht uitgestrooid dat hy voornemens zou zijn een paar zyner vroegere ministers terug te roepen. In deze onzekerheid volgt men natuurlijk met groote onrust de bewegingen van den czaar. De Iersche landwet werd Vrgdag avond in derde lezing door bet lagerhuis aangenomen, bijna zon der oppositie. Dadel gk werd de wet naar de lords gebracht, die denzelfden avond nog de formaliteit der eerste lezing volbrachten. Waar- schijnlgk zullen de lords Donderdag, of misschien reeds Woensdag, in comité vergaderen om de wet te bespreken en te amendeeren. Meer dan twee of drie zittingen denkt men daaraan niet te be steden, zoodat de wet in de eerste helft der vol gende week bij de commons kan terng ontvangen zijn. Uit Zoeloeland komen verontrustende berichten. Samemela, de pretendent, van welken wij onlangs mededeelden dat hij aanspraak maakt op de door den Engelsch-gezinden Umlandela bezeten Zoeloe- kroon, staat aan het hoofd van 3000 man in eene versterkte positie. John Dann, een Engelsch- gezind hoofd, heelt 4000 man onder zijne bevelen, waarmede hij Samemela wil aanvallen, als de Engelsche regeering het goedvindt. Evenals in Afghanistan, blijkt het dus dat de Engelsche legers eene onderling verdeelde bevolking hebben achtergelaten, welke op het punt zijn de zaak uit te vechten. In Afghanistan loopt dat niet bijzonder mee; Engelands vriend Abdur Rahman zal zich heel wat van zijne nederlaag moeten herstellen, wil niet het gansche werk van den laatsten Afghaanschen oorlog ongedaan worden gemaakt en Afghanistan onder Ayoeb even vijan dig aan de Engelsche grenzen staan als het ooit onder Sjier Ali deed. De verkiezingsstrijd is in Frankrijk begonnen. Na het manifest der linkerzijde, dat hoofdzakeiyk het verleden der nu feitelijk opgeloste kamer be schouwde, heeft de union rêpublicaine eene ver gadering gehouden, waarin de heer Spüller, haar president, sprak over de toekomst, hopende dat de lang verwachte regeeringsmeerderheid uit de aanstaande verkiezingen zal voortspruiten. Voor eene regeeringsmeerderheid heeft men echter een regeeringsprogram noodig, en dit wacht men van den heer Gambetta, die eerstdaags eene groote politieke redevoering zal houden voor zijne kiezers in Belleville. De verschillende ministers hebben aan hunne ambtenaren circulaires verzonden, waarin zg hun in krasse bewoordingen aanzeggen dat zij alles moeten vermijden wat naar een officieele Candida- tuur zou kunnen gelijken. Intusschen heeft de heer Duhamel, secretaris van het kabinet van den heer Grévy, zich candidaat gesteld in Pas-de-Calais. Een aantal bladen roepen hem toe: „uwe betrekking ot uwe candidatuur!" haast met het pistool op de borst. Een der bladen laat er zelfs op volgen dat de nieuwe kamer dezen heer nooit zon kunnen toelaten, als hg tgdens het bekleeden zijner betrek king werd gekozen. Zoo staat men scherp op wacht om de verkie zingen van eiken vreemden invloed vrg te houden voor zoover dat mogelijk is. Het ware karakter dezer verkiezingen moet zich nog ontwikkelen, en daarvoor zullen Frankrgks politieke mannen gedurende drie weken hard werken. Volgens een telegram uit Durban bestond het plan om Zaterdag het traetaat tusschen de ver tegenwoordigers der Engelsche regeering en het Transvaalsche driemanschap te onderteekenen. De Standard verneemt het volgende omtrent den inhoud van het traetaat. Het geeft aan de Boeren hun volledig zelfbe stuur, enkel onderworpen aan de suzereiniteit der koningin van Engeland, welke het recht zal hebben een vertegenwoordiger residentin de Transvaal te benoemen, troepen over het gebied van den staat zal mogen voeren in tgd van oor log, of wanneer er vrees voor oorlog bestaat tusschen den suzerein en een vreemden staat oi stammen der inboorlingen, en welke eindeiyk het volledig bestuur zal behouden over al de buiten- landsche betrekkingen van de Transvaal. Alle door de Engelschen tijdens de annexatie in bezit genomen staatseigendom, behalve de oorlogs- ammunitie, moet overhandigd worden aan het driemanschap, dat dadelijk moet zorgen voor het verkiezen en byeenroepen van een volksraad. Deze vergadering zal het toekomstig bestuur des lands regelen. De Britsche regeering zal schadevergoeding be talen voor door hare troepen aangerichte schade, evenals de Boeren voor hetgeen door hen gebruikt of vernield is. Eene commissie, bestaande uit de heeren Dewet, Hudson en Kotzé, zal de vorde ringen tot schadevergoeding beoordeelen, zonder dat van hare uitspraak eenig hooger beroep zal worden geduld. Geene indirecte schade zal worden in aanmerking genomen, maar enkel de verliezen, die voortspruiten uit het requireeren, in bezit nemen, verbeurd verklaren of vernielen van eigen dommen. Iedere toegewezen vordering wordt betaald binnen eene maand na het vonnis. De door de regeering der Boeren over te nemen schuld zal, in ronde cijfers, f 4.800.000 bedragen, tegen een interest van 44 percent. Na het eerste jaar zal voor interest en aflossing worden betaald iets meer dan zes percent, waardoor de sohuld in 27 jaren zal afgelost zijn. De commissie voor de belangen der inboorlingen Native Location Commissionzal bestaan uit den president of vice-president der republiek, den Engelschen resident en een derde, na het in werking treden van bet traetaat te benoemen. De inboorlingen zullen grondeigendom kunnen verkrggen, mits de overdracht geschiede ten name dezer commissie. Geene slaverny, oi dienstbaarheid welke het karakter van slaverny draagt, zal mogen worden geduld. Volledige vryheid van godsdienst wordt ge waarborgd. De aan Engeland getrouw gebleven Transvalere loyalistsznllen niet mogen achteraf gezet, zij worden in het genot gesteld van alle bur ger lgke rechten, van volledige vrijheid en van bescherming voor persoon en goederen. Aan Engelsche onderdanen mogen geen andere lasten worden opgelegd dan aan de Transvaalsche burgers; terwgl zij zullen vrggesteld zijn van verplichten krygsdienst. Britsche invoer mag niet zwaarder belast worden dan die van andere ianden. De onafhankeiykheid der Swazi's wordt erkend. Alle schulden, aangegaan onder het Britsch bestuur, zullen moeten betaald worden in de munt waarvoor gecontracteerd is. Secocoeni en zijne met hem gevangen gezette volgelingen moeten worden vrijgelaten; de grenzen van hun grondgebied zullen bepaald worden. De verplichtingen van den Britschen resident jegens onderdanen van Hare Britsche Majesteit znllen dezelfde zgn als die van een consul-gene raal in een vreemden staat. Hg zal zoodanige maatregelen nemen voor de bescherming van Engelschen en inlanders ten opzichte van hun persoon en hunne eigendommen, als bestaanbaar zullen zijn met de wetten des lands. Het traetaat moet door den volksraad bekrach tigd worden binnen drie maanden na den datum der onderteekening door het driemanschap. Bij gebreke van deze bekrachtiging wordt het Engelsch bestuur weder ingevoerd. Na de bekrachtiging zullen alle Engelsche troepen het grondgebied der Transvaal verlaten. De schuld aan de Engelsche regeering vormt de eerste last op de inkomsten van den staat. 11 faut savoir ce qu"on veut. Mynheer de redacteur, met leedwezen heb ik gezien dat het „intrekken der gegeven vergunning" aan den eigenaar van het „automaten kabinet" M. Welsch, uit Spiers, door den burge meester onzer gemeente, als hoofd der politie, door u niet ernstiger id afgekeurd. Is die han- delwijze dan niet krenkend voor het rechtsgevoel van elk weldenkende? Is het toegeven aan de ergerlijke aanmatiging van een deel der kerkelijk- orthodoxe party dan niet een biyk van gemis van zelfstandigheid? Is het motief, door u opgegeven voor die intrekking der gegeven vergunning, dan niet uiterst zwak Geen verdienste uit aesthe- tisch of wetenschappeiyk oogpunt, noch nit een oogpunt van gewoon kermisvermaak, met wat ergernis by eenige lieden, die zich erop beroemen dat zij de kermis niet bezoeken, ziedaar het motief! Is dat motief eigeniyk niet absurd? Maar zegt gij er is eenig misbaar gemaakt. Moet dan een burgemeester, als hoofd der politie, eenvoudig zwichten en eene eenmaal gegeven vergunning weer intrekken, als eenige lieden wat misbaar gelieven te maken? En heeft dan de persoon, die daarvan het slachtoffer wordt, zich slechtB te troosten met uwe platonische betuiging van deelneming in de hem buiten zijne schuld berokkende schade? De geheele zaak is m. i. weder een treurig biyk van afkeurenswaardige zwakheid tegenover eenige misbaar-makende lieden die, niet tevreden met zelf alle mogelijke vrgheid te bezitten, ook gaarne de vrijheid van anderen willen beperken en over hunne medeburgers den baas willen spelen. (De geachte schrijver vindt goed, op onzen rug den burgemeester te kastyden. Wij zullen er ons niet veel van aantrekken, overtuigd als wij zyn dat by eene volledige voorstelling van den toe dracht eener zaak, als door ons gegeven werd, het maken van gevolgtrekkingen wel aan den lezer overgelaten kan worden. Red.) Nu we aan den vooravond van den verkiezings strijd staan, kan het goed zijn met een enkel woord nog even te wyzen op den onzin der eerste con clusie van het Hoofdelijke omslag-plan van den heer Bosdijk, dat zoovele kiezers, zeker zonder onder zoek, biykens de uitgebrachte stemmen hebben goedgekeurd. «Intusscben zal door zoodanig hoofdelijk belasting stelsel komen te vervallen wat thans in Goes plaats grijpt lo. Dat de bevoorrechte burgers, die hunne zuivere inkomsten voor slechts drie vierde gedeelten behooren aan te geven en daardoor gezamenlijk in het bijzonder bespaard worden met ongeveer 2300 jaarlijks tot privaat of extra- bezwaar van de niet bevoorrechte burgers." Dit is de door my bedoelde conclusie. De eerste regel in xake belastingen, door den

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2