N°. 179. !Me Jaargan 1881. Dinsdag 2 Augustus. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m, franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. 4- Advertentiën: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Dóodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité H. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 1 Augustus. Onderwijs. Kerkni euws. COLI De kiezers voor leden van den gemeenteraad worden eraan herinnerd dat morgen (Dinsdag) van des morgens 9 tot des middags 5 uren de inlevering der biljetten plaats moet hebben voor de herstemming tnssehen de heeren J. P. Fokker en F. Gr. Sprenger. Het gisteren middag door de stedelijke Har monie van Dendermonde, ten voordeele der armen van Middelburg, in het Schuttershof alhier gegeven concert, werd, tengevolge van het ongunstige weder, slechts door een klein aantal personen bijgewoond. Nadat het korps, dat 46 executanten telt en begeleid werd door zijn voorzitter den heer H. Lempens, lid van de bestendige deputatie (gede puteerde staten) van Oostvlaanderen, den burge meester van Dendermonde, den heer Leon de Brnin, den schepen Van Dam en een honderdtal ledeD, door den burgemeester van Middelburg was verwelkomd, ving te halt drie het eoneert aan met de aan den heer Pické opgedragen Herinnering aan Middelburg. Deze door den directeur van het gezelschap, den heerG. H. Hilgè, gecomponeerde feestmarsch, eene variatie op het Nederlandsche Volkslied, werd met welverdiende toejuichingen beloond. Vervolgens werd het verdere programma uitge voerd, waarbij het evenmin aan toejuichingen ontbrak. Aan het einde van het concert dankte de bur gemeester de Harmonie voor haar bezoek aan Middelburg, voor haar schoon concert en voor het goede weldadige doel dat zij ermede beoogde. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de vriendschaps banden tusschen Nederland en België steeds mogen blijven bestaan en besloot met een „leve Vlaan deren Met het Nederlandsch Volksliedop dringend verlangen van 't publiek door de Bra- bangonne gevolgd, werd deze toespraak beantwoord. Na met de muziek aan 't hoofd een tochtje door de stad gemaakt te hebben, vertrokken de pleizierreizigers te zes uren van hier. Vllssingen, 1 Augustus. Gisteren avond is de alhier ter reede liggende Duitsche bark Lasker, gez. Kaemena, door het uit zee komende Engelsche stoomschip Helios dwars in de bakboordzijde geloopen waardoor de bark onmiddellijk zonk. De opvarenden met uitzondering van een jongen matroos die vermist wordt, zijn op het stoomschip overgesprongen. De bark was geladen met stukgoederen, kwam van Antwerpen en was bestemd naar Iquique; het stoomschip kwam van New Orleans met bestemming naar Antwerpen. Vllsslngen, 31 Juli. De dames D. Polak, H. Dutilh en Van Kamer vereenigden zich voor eenigen tijd tot een comité, om in vereeniging met de dames-leden van het gemengd koor en andere dames, aan Vlissing's Mannenkoor eene banier aan te bieden om by het feest van het tienjarig bestaan van Ons Genoegen het eerst dienst te doen. Heden avond had de uitreiking dier prachtige banier aan het Mannenkoor plaats met eene hartelijke toespraak van de eerstgenoemde dame De voorzitter der vereeniging, de heer W. L. Winkelman, beantwoordde die met eene warme dankbetuiging, waarin hij de verzekering gaf dat évenals de krijgsman zich schaart om zijne vlag> ook de leden van Vlissing's Mannenkoorom hun banier vereenigd, immer naar vooruitgang in de kunst zullen streven. Het provinciale wapen, dat de banier versiert, met zijne leus Luetor et Entergo, zal daarbij hun leuze blijven. Met een driewerf Level op de dames werden deze woorden bezegeld. Verschillende toespraken werden daarna gehouden, waarbij o. a. de heer J. S. Pisuisse, als lid van het hoofdbestuur van den Ned. Nation. Zangersbond, den wensch uit sprak dat het Mannenkoor, thans in 't bezit van een vaandel, zich ook beijveren moge om aan de muziekfeesten van den bond deel te nemen. De feestelijkheid werd besloten door een bezoek van het bestuur der handboogschutter!) Willem III en van de harmonie Ons Genoegen in het lokaal der bijeenkomst, waarbij de fanfares van laatstgenoemd gezelschap zich booren lieten. 'Wli&singen, 1 Aug. De reeds vroeger door ons aangekondigde feesten van de kon. handboog schutterij Willem III en het muziekgezelschap Ons Genoegen, (eerstgenoemde ter viering van haar SOjarig, het andere van haar lOjarig bestaan), werden gisteren avond door Ons Genoegen inge leid door eene muzikale wandeling met fakkellicht. Heden morgen was eene talrijke menige reeds vroegtijdig op de been om bij het afhalen der verschillende vereenigingen van elders aan het station, door feestcommissarissen, drie ceremonie meesters te paard en eene eerewacht van land lieden onder aanvoering van den heer J. van den Broeke, van Bitthem, tegenwoordig te zijn. Door muziek begeleid begaf men zich naar de feestelijk versierde zaal van den heer Kuipers. Door den heer Pot, wa. burgemeester, werd hier aan de deelnemende gezelschappen namens het gemeente bestuur het welkom toegeroepen en vervolgens een Leve de Koningop den koninklijken be schermheer der handboogscbutterij ingesteld, dat daverend herhaald werd. Na aanbieding van den eerewijn, waarbij Ons Genoegen en Vlissing's Mannenkoor zich beurte lings lieten hooren, werd eeu optocht door de stad gehouden, samengesteld als volgt. Twee heranten te paard en een peloton der schutterij. I. Een ceremoniemeester te paard. Het gezel schap Ons Genoegen met banier. Een zegewagen met jonge dames, dragende de door genoemd gezelschap uitgeloofde medailles. Een rijtuig met vier leden van 't bestuur van St. Sebastiaan, begeleid door twee schildknapen. Een peloton boogschutters. De rederij kerskamer Vermaak door Oefening en de schoenmakersvereeniging Crispijn, beide met hun banieren. II. De muziekvereeniging Harmonie van Oos terhout met banier. De banier van de handboog schutterij Willem III, vóór 30 jaren aan de vereeniging door haar koninklijken beschermheer geschonken, in een rijtuig met 4 paarden, waarin gezeten het hoofdbestuur, begeleid door 2 schild knapen te paard, gevolgd door de leden der vereeniging. Een zeer fraaie triomfwagen met 4 paarden, waarin de stedemaagd, omgeven door jonge dames, dragende een kussen met de uit te loven medailles, begeleid door 12 sierlijk gekleede pages. De handboogschutterij Concordia van 's Heerenhoek. De schoen- en laarzenfabriek van den heer H. A. J. Klyberg. De metselaarsver- eeniging. De smederij van de heeren gebroeders Tromp met hunne banieren. III. Ceremoniemeester te paard. Het muziek gezelschap Harmonie van Biervliet met banier. De leerlingen van Vlissing's Mannenkoor, de meisjes gezeten in 5 open rijtuigen, begeleid door jongens met banieren, gevolgd door het mannen koor met banier. De handboogschntterij Jacoba van Beieren van Goes, en de gaaisehieting Een dracht van Vlissingen. De werkmans- en de kleedermakersvereenigingen met banieren. IV. Ceremoniemeester te paard. Muziekgezel schap Accelerando van Middelburg. De Belgische loodssociëteit De Unie. Handboogsehutterij de Eensgezindheid van Middelburg, de lood- en zinkwerkers en de schildersvereeniging, alle met hun banieren. Bij de sociëteit De Unie bevond zich eene boot, voorstellende de zeevaart, waarin eenige matroosjes onder aanvoering van den heer Nassel. V. De muziekvereeniging Door oefening vol maakter van Willemstad. De handboogschutterij Oefening en Uitspanning van Hansweert, beide met hun banieren. De landbouw, vertegenwoordigd door landlieden te paard, met banier, onder aanvoering van den heer J. van den Broeke, gevolgd door verschillende corporatiën, en eindelijk een peloton der schutterij" Nadat de optocht, in de volmaakste orde den bij het programma voorgeschreven weg had ge volgd, vereenigden de feestvierende gezelschappen zich weder op de Markt, waar de verschillende aan het festival deelnemende muziekgezelschappen in de versierde kiosk ieder twee muziekstukken nitvoérden. In den Doelen van de handboogschut" terij Willem III nam te 3 uren de wedstrijd tnssehen de schuttersgezelscbappen een aanvang, waarbij ook de muziekgezelschappen zich bij afwisseling lieten hooren. In een telegram werd aan Z. M. den koning, beschermheer der handboogschutterij, van het feest kennis gegeven. Volgens de N. R. CL, heeft Z. M. de koning den minister van waterstaat per telegram geluk gewenseht met de aanneming van het ontwerp betreffende de Keulsche vaart door de eerste kamer. Met 1 Augustus jl. is een rechtstreekseh internationaal tarief in werking getreden voor het goederenvervoer van Londen over Harwich en Antwerpen en alle aan den Grand Central Beige gelegen plaatsen, vice versa. Door de oud-leerlingen der Kweekschool voor dc Zeevaart te Amsterdam, met den admiraal Fabius aan hun hoofd, is een kapitaal bijeengebracht dat op den 5en dezer, den dag van het eeuwfeest van den slag op Doggersbank, aan de bestuurders der school zal aangeboden worden, met bestemming uit de renten voortdurend een verdienstelijk maar onbemiddeld jongeling voor den zeedienst op te leiden. Men weet dat onder den indruk der door den zeeslag opgewekte nationale geestdrift, voor hon derd jaren het Fonds ter aanmoediging van 's lands Zeedienst gevormd is, waaruit weder de Amster- damsche Kweekschool geboren werd. Eilewoutsdljk, 30 Juli. In de heden alhier gehouden raadsvergadering is tot onderwij zeres in de nuttige handwerken, uit drie sollici tanten, benoemd J. Otte (de vrouw van den gemeenteveldwachter) alhier. ütavenlsse, 31 Juli. Vrijdag werd alhier de 38e algemeene vergadering van onderwijzers in het arrondissement Tholen gehouden. Ruim een 30tal onderwijzers benevens de districts- en arrondissementsschoolopzieners, de heeren W. J. van Gorkom en L. A. Bij ban, en eenige belang stellenden in het onderwijs, namen aan de ver gadering deel. In eene kernachtige rede opende de heer Bijban, de vergadering. Hij riep den aanwezigen, en vooral den heer Van Gorkom, een hartelijk welkom toe. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van den aan de wetenschap en aan het onderwijs te vroeg ontvallen dis- tricts-schoolopziener, den heer H. Q. Janssen. Spr. was echter overtuigd, dat het onderwijs, wat het ook in den heer Janssen moge hebbea ver loren, dit in den heer van Gorkom zal terugvinden. Hierna werden voordrachten en gedachfenwisse- lingen over verschillende belangrijke vraagstuk ken van onderwijs en opvoedkunde gehouden. Nadat Stavenisse voor het volgende jaar weder als vergaderplaats was aangewezen werd de ver gadering gesloten en door een zeer gezelligen en vriendschappelijken maaltijd gevolgd, waaraan, onder de heildronken, vooral die op de Trans- vaalsche Boeren, van den heer Van Gorkum, algemeene geestdrift opwekte. Veere, 31 Juli. De heer B. Feenstra, predi kant bij de Christelijk Geref. gemeente te Melis- en Mariekerke, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. Te St. Willibrord, een buurtschap der ge meente Rucphen (Noord-Brabant) is een feest ge vierd ter eere van een man, aan wien de ingeze tenen zeer veel te danken hebben. Men herdacht namelijk den dag, waarop de pastoor A. J. K roes veertig jaren geleden zijn werk aanvaardde. De buurtschap was toen een ellendig gehucht, waar de maatschappelijke zonden welig tierden. Het plaatsje toen als het beruchte „Heiken" bekend - was een verzameloord van allerlei slecht volk. Pastoor Kroes aanvaardde zijn taak. Groo- tendeels uit eigen middelen bouwde hij een kerk, hij voorzag de menschen van een school ea terwijl hij zóo met allen ijver bezig was aan de gods dienstige en verstandelijke ontwikkeling van zijn gemeenteleden, hielp hij hen tevens om hun oude üneerlijke middelen van bestaan voor eerlijke te verwisselen. Hij voerde de kant-industrie en andere soorten van nijverheid bij de eertijds zoo ruwe bevolking in en mocht het geluk smaken, dat ook op dit gebied zijn werk met een goeden uitslag gezegend werd. Geen wonder, dat de 700 leden der gemeente den man als een vader vereeren. Hun herder heeft hen dan ook steeds trouw bij gestaan. Bevordering wilde de heer Kroes nooit maken; ruimer en aanzienlijker werkkring verlangde hij niet. Hij had de weleer zoo beruchte ge meente tot een plaats gemaakt, even veilig en rustig als de beste in ons land, en aan de ont wikkeling van zijn schepping wilde hij blijven arbeiden. De regeering erkende de verdiensten van den waardigen man door hem op zijn feest het ridder kruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw te schenken. Zelden prijkte het virtus nobilitat op verdienstelijker borst. Vad lletnkenszaud, 31 Juli. Ia de morgen godsdienstoefening van heden deelde dr. Soetbrood Piccardt, predikant te Goes, die hier eene liefdebeurt vervulde, aan de gemeente mede, dat de h8er B. A. Overman, predikant alhier, de benoeming tot vasten secretaris van de synode der Ned. Herv. kerk heeft aangenomen en de gemeente dienten gevolge met het einde van September zal verlaten. De gemeente, die met leedwezen vernam dat haar leeraar en vriend, die 27 jaren onder haar arbeidde, haar eerlang zal verlaten, werd ernstig opgewekt het goede te bewaren door zijnen arbeid gesticht en zij vereenigde zieh met den wensch, dat hij ook in uitgebreider kring de Ned. Herv. kerk tea zegen mogen wezen. Door het heengaan van den heer Overman zullen in den ring van Borsselen 6 van de 10 gemeenten vacant zijn, zoodat de hulp van na burige ringen zal moeten ingeroepen worden. Uit de ingevulde inschrijvingsbiljetten voor de jongste tienjarige volkstelling, deelt de Arnh. Ct. o. a. de volgende spelling der verschillende godsdienstige belijdenissen mede Grevermeert, grefemeerd, kartoliek, remonstrans, koettelik, geremoveerdrimmastratschrislijk grivoormeer, kattelib, room kaltoliek, griffermeert, katelijk, protesstant, chatolik, gerechtvermeert, kriestetijk gerevormeerd, hervormen, protestans, grifformeert, groformeerd, rooms katelijk, her- formd, grevormeert, gerifvoormeerd, krisstelijk geriformeert, hervorming, hervormden Gods, ka- taliek, grifermeer, enz. Met de spelling of omschrijving van het beroep was het niet veel beter gesteld. Men noemde zich Schipkneg, Pijtograaf, Arbjjijer, Baker (lees Bak ker), Spinder, Souwerman, Bouwman, Bouwvrouwj Kooperslager, Landgebruiker, Kaasbediende, Schi- per, Vischerman, Arbeidersche, Landbauersche, Apthekeresse, enz. - De Rotterdamsche Tramwegmaatschappg heeft aan den raad van Schiedam vergunning verzocht tot het leggen van een tramweg van Delfshaven naar Schiedam. Uit Washington seinde Reuter in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om kwart over twaalven; President Garfield's toestand is in ieder opzicht gunstig. Een telegram van Zaterdag luidt! De president heeft een uitnemenden dag gehad. Hij heeft vaste spijs gebruikt. De geneesheeren houden zijne genezing voor bijna zeker. Het panorama van Verlat is gisteren te Antwerpen geopend en wordt zeer geprezen. Het stelt een episode uit den slag van Waterloo voor en bestaat uit dezelfde combinatie van voorwerpen van verschillenden aard en voorstellingen op doek als de vroegere kunstwerken van dit zonderlinge rarekiek-genre. De schilder was bij de opening afwezig. Men heeft hem juist vóór de opening eene verregaande onbeleefdheid aangedaan. De administratie der maatschappij die het panorama zal exploiteeren, had hem het gebouw voor Zaterdag afgestaan, om zijne vrienden te noodigen op een zoogenaamde private view. Verlat had zijne invi taties rondgezonden, öok buiten Antwerpen, maat Vrijdag avond besliste de administratie dat het gebouw Zaterdag gesloten zou blijven. Verlat 's genoodigden stootten dus hun neus voor de deur§ Daarom bleet de schilder Zondag weg.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1