Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten, Onderwijs, Marine en legert nog nooit voorgekomen. Er bestaan wel opga ven van geiyke, of nog-hooger standen, doch ze zijn, bij de menigvuldige oorzaken van onjuiste aanwijzing, niet te vertrouwen. De eenige goed vaststaande waarnemingen moeten zijn in 1803, toen te Parijs eenmaal 36,75° C. en in 1808 toen 36,2° C., of te Montmorency 37° C. werden af gelezen. De Julimaand van '81 zon dus inderdaad de kroon spannen. Wat nn de voorspelling betreft, zegt de heer De Parville dat hij in zijn feuilleton van 18 Dec. 1879 gezegd heeft, op grond eener daarin medege deelde wet van de verdeeling der regenachtige jaren, der koude winters en warme zomers, dat de zomers van '81 en '82 droge zomers zouden zijn. Hg geeft voor deze voorspelling de vol gende redenen. De hoeveelheid regen die op de aarde valt, bUjit altgd nagenoeg even groot, alleen is hare verdee ling ongelijk, tengevolge van het verschil der stroomingen in den dampkring, door welke de regen wordt medegevoerd. De beweging der zon oefent een grooten invloed op de winden uit. Men weet dat in Europa en Noordelijk Afrika het regenachtige jaargetijde heerBCht wanneer de zon zich in het Zuidelijk halfrond bevindt. Ook de maan oefent, blijkens langdurige waarnemingen van den heer De Par ville, door haar maandelijkschen overgang van het eene in het andere hailrond, een merkbaren invloed op de richting der winden nit. De maan verwydert zich ieder jaar op verschillende afstan den van de evenachtslyn, of om juister te spreken, hare uiterste declinatie bereikt beurtelings een maximum of een minimum. Na schgnt de aard der seizoenen voornamelijk van deze veranderingen in uiterste declinatie afhankelijk te zijn. De regenachtige jaren komen op onze breedte voor wanneer de uiterste decli natie der maan 28, 26 en 18 graden is. Zij worden van elkander gescheiden door tg d vakken van 3 en 6 jaren. Dit blijkt uit de volgende opgaaf van regenachtige jaren en grootste decli- natiën: 1879—26° 1856-28° 1821—26° 1800-28" 1798—26° 76-28 53—26 14-28 92—18 72—26 45—18 16—26 87—26 66—18 36—26 10—18 85-28 59—26 28—18 4—26 83—26 De koude winters vallen nagenoeg met dezelfde declinatiën samen. Als voorbeelden kan men noemen: 1879, 75, 71, 67, 59, 57, 58, 46,37, 35, 30, 29, 22, 19, 16, 15, 12, 9, 4, 1, 1798, 92, 88, 85, 82 enz. De droge zomers komen natuurlijk in het mid den van het tgdvak, dat twee regenachtige jaren van elkander scheidt. Uitgaande van bovenstaande opgaaf krijgt men b. v. 1874, 69, 63, 57, 54, 49, 42, 32, 25 enz. Past men dezen regel op den zomer van '81 toe, dan vindt men dat het volgende regenachtige jaar ongeveer moet samenvallen met de kleinste declinatie van 18°, dat is in 1884. Het vorige was gelijktijdig met de declinatie van 26°, in 1879. Hieruit volgt dat de droge zomers in bet midden van bedoeld tgdvak moeten voorkomen, dat is in 1881 en '82. Rekening houdende met deze eenvoudige be ginselen, zegt de heer De Parville, viel het gemakkelijk te voorspellen dat van 1880 af, een tydelijk seizoen van droogte in aantocht was. Droogte of warmte? De schryver begint, in bovenbedoeld feuilleton, met alleen over de bui tengewone hooge temperatuur in Juli te spreken, maar gaat weldra over in een beschouwing over de droge „zomers." Nu is de groote hitte van Juli een feit, maar of de zomer van '81 onder de zeer droge moet gerangschikt worden, is nog niet uit gemaakt. Desniettemin scheen ons de theorie van den heer De Parville belangrijk genoeg om er de aandacht van diegene onzer lezers, die in meteo rologische waarnemingen en verschijnselen belang stellen, op te vestigen. in Amerika gewoon was en ik betwytel of het haar op den duur goed zal bekomen. Daar had zy meer jonge lieden om zich heen en een veel vryer levenswgs. Als zij nog meer afvalt, ga ik met haar terug en doe u de hoeve present. Zy is het eenige wat ik op de wereld heb, behalve n, Harry, en ik wenschte dat gy van elkaar hieldt; maar gij schijnt geen van beiden aan zoo iets te denken." Oom George zweeg, maar daar ik hem niets bemoedigends kon zeggen over het denkbeeld dat hy geopperd had en dat noch Jessie noch my zou passen, vervolgde hij, met een zucht: „Dat zy alzoo Gods wil. Ik ben geen kop pelaar of spelbreker. Als Jessie en gij zoo gezind waart geweest zou het mg genoegen gedaan hebben; maar gij zult er geen van beiden een woord van mij meer over hooren. Niets is onbe rekenbaarder dan menschelijke voorliefde en afkeer. Denkt gij, Harry, dat zij iemand anders liefheeft Ik zou alles willen geven om haar gelukkig te maken, als ik maar wist hoeen ik ben overtuigd dat ik spoedig in het graf ga, als ik het eenige wezen, dat ik met blijdschap naast juy zie opgroeien om het oude huis op te vroo- iy ken, zoo voor myne oogen moet zien wegkwynen." Hy stond op en ging uit het venster kyken; maar ik geloof dat zyne oogen verduisterd werden door tranen, die de flinke Schot niet gewoon is $0 yergieten, zelfs onder het zwaarste leed. Ik consuls. De heer G. A. H. van der Spar, benoemd tot consul der Nederlanden te Point de Galle, op Ceylon, is in die hoedanigheid door de Britsobe regeering erkend. Op den 25, 26, 27 en 28 dezer had alhier het onderzoek plaats van de candidaten, die verzocht hadden in September a. aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg te worden ge plaatst. Van de 56, die zich hadden aangemeld, kwamen er 49 op, t. w. uit Zeeland 42, uit Zuid-Holland 3, uit Noord-Brabant 1 en uit Friesland 3. Van die 49 werden by het lichamelgk onderzoek 5 candidaten ongeschikt bevonden, zoodat het exa men met 44 aangevangen, en na schifting, met 34 hunner, die het best hadden voldaan, tot het einde toe wordt voortgezet. Van den uitslag van het examen zal later mededeeling worden gedaan. Door den raad der gemeente Rotterdam ia tot leerares in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. met 5 jarigen cursus voor meisjes benoemd mej. A. Lewin te Middelburg en tot leeraar in de Ned. taal aan de H. B. S. met 3jarigen cursus voor jongens de heer M. F. van der Hord. De luit t/z. Ie kl. E. Simon van der' Aa woxdt eervol ontheven van zijne betrekking van officier instructeur bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. t/z. l9kl.H.A. Schippers. De volgende adelborsten 2e klasse zullen tot adelborst le klasse benoemd worden: T. Bot, C. E. Dittlinger, T. E. W. v. Dompseler, J. F. B. v. Dijk, A. Gelderman, A. Gersen, A. W. graaf v. Hogendorp, G. J. v. d. Hout, E. 0. Kerkhoven, jhr. H. M. De Cock, A. H. F. M. Latour, J. F. T. Modderman, G. H. Pfeiffer, F. W. Planten, H. Van Praag, L. A. Rooien, H. A. Schoonhoven, J. T. Van Sloten, jhr. W. F. Van Spengler, C. L. Strootman, H. P. J. Tutein Nolthenius, W. Th. v. Vloten. Heden morgen is weder een knaap byna bet slachtoffer zijner onvoorzichtigheid gewordeD. Zich vermakende met over de sluisdeuren in het dok te loopen, verloor hij het evenwicht en geraakte in het natte dok. Een voorbijganger, die zich te water begaf, bracht den roekeloozen knaap op 't droge. *Zleribzee, 28 Juli. De heer G. A. de Looze alhier, die onlangs nog in de loterij der landbouw tentoonstelling te Goes den hoogsten prijs, een span paarden, en in vorige jaren in de Haarlemsche paardenloterij den hoogsten prys en verscheidene andere pryzen won, ontving gisteren een telegram, dat hg weder een paard had getrokken. Aan de schrobnetviascherij werd in de eerste helft van dit jaar te Scheveningen door 183 vaar tuigen deelgenomen. De gemiddelde ontvangst per schuit bedroeg f 1420; in het jaar '80 ge middeld per schuit f 1219. De resnltaten zijn bijgevolg dit jaar gunstiger dan het vorige, doch niet van dien aard, dat de reeders daarmede alle onkosten knnnen bestrijden. Men is er in de laatste jaren aan gewoon geraakt de schrobnet visscherij als een schadepost te boeken. Volgens het Fad. zal de gewezen luit. t/z. le klasse W. van Hasselt optreden als chef van het tweede, te Amsterdam op te richten meteoro logisch instituut. Gisteren nacht is in verscheidene woningen aan de Laan van Meerdervoort te 's Hage ingebroken. Denachteiyke bezoekers hebben zich overal door verbrijzeling van ruiten toegang tot de buizen sprak de eerste de beste troostwoorden uit die njj in de gedachte kwamen en die schenen hem gced te doen, ofschoon ik geloof dat het meer het diepe medegevoel was, dan dat zij werkelijk eenigen troost bevatten. Dien avond in de schemering vond ik onver wachts het arme meisje in een klein grotje van rooden zandsteen, begroeid met jonge braamstrui ken, zitten zij keek naar het ondergaan der zon, die, even als zg zelf, haar kleur begon te ver liezen. „Het is hier warmer dan by den haard, Harry", zei zy met een blos, 't zij van verlegen heid of door de weerkaatsing van den zonnegloed. „En o 1 ik kan dat bedroefde gezicht van vader niet verdragen. Ach zeg hem toch dat hij mij zoo niet aankykt! Ik doe myn best om myn verdriet te verbergen, maar hg ziet het toch." Ik ging naast haar zitten op de bank, waar het inderdaad heel warm en aangenaam was. „Zgt gy wel zeker dat gij al doet wat gy kunt voor dien goeden man, Jessie?" zei ik ernstig, „ik meen niet wat het verbergen van eenig leed betreft, dat God u toezendt. Somtijds denk ik dat het beter en liever zou zyn om er rond mee voor den dag te komen, ofschoon ik ook niet iemand ben die gaarne over zyne ge voelens spreekt. Maar een gestadig neervallende droppel bolt een steen uit en die eenzaamheid des harten is doodend, Zou het niet beter zyn verschaft en verschillende kamers en kasten met zilverwerk doorsnuffeld, zonder echter voorwerpen van waarde te ontvreemden. In eene kweekerij te Zwolle heeft Maandag nacht een Cerus grandiflora gebloeid, waarvan de bloem te middernacht, toen zij ten volle open wa3, in doorsnede eene oppervlakte van 0.25 m. had. De bloem van dezen prachtigen nacht-cactus was wit, in lichtgeel overgaande en verspreidde een heer- lyken vanillegeur. Twee uren na middernacht was de bloem reeds verwelkt, om zich niet weder te openen. Sedert veertien dagen vertoeft te Zutten een gezin, uit man, vrouw en eenige kinderen bestaande, onder den blooten hemel. Na krach tens een rechterlijk vonnis uit hunne woning te zijn gezet, hebben de ongelukkigen een verblijf plaats gevonden in een droge sloot, waaruit zij nu door de aanhoudende regens verdreven zyn, zonder te weten waarheen. Het R.-K. armbestuur meent reden te hebben om zich dit gezin niet aan te trekken, niettegen staande de kinderen ten gevolge der geleden ontbering ziek zijn. Het „praten" over barmhartigheid en liefde tot den naaste is zeker gemakkelijker dan de uitoefe ning ervan. Naar aanleiding van by den hoofdcommissaris van politie te 's Hage, uit verschillende oorden des lands, ontvangen klachten, waarschuwt hy het publiek, op zijne hoede te zgn bij het aan- kuoopen van onderhandelingen over den verkoop van kleedingstukken, uniformen, oud-porselein enz. met en het verleenen van crediet aan Louis Grenade of Granade, koopman, wonende op de gedempte Gracht no. 201 te 's Hage. Na 65jarigen dienst is op zijn verzoek eervol ontslag, onder toekenning van den rang van luitenant-kolonel, verleend aan den heer D. K. Steenbergen, majoor-kommandant van bet 8e batal jon rustende schutterij in Overijsel. Hij was de oudste officier van dit wapen en heeft na zoo langen dienst zyne rust wel verdiend. Door een paar ingezetenen van Veenendaal is concessie aangevraagd om een stoomtram aan te leggen van het station van den staatsspoor, lijn Amerfoort—Nijmegen, door het dorp, tot aan de gebouwen der Veenendaalsche stoomspinnery en weverij. Woensdag is aan den Amsterdamschen straatweg te Utrecht de eerste steen gelegd van de 100 woningen, welke de commissie van beheer van het pensioenfonds, ten behoeve van het per soneel der Centraal spoorwegmaatschappij hoofd- zakeiyk voor zyne leden, doet bouwen. In het laatst der maand September wordt het grootste deel van het werk opgeleverd, zoodat, naar alle waarschijnlijkheid, de woningen begin October kunnen betrokken worden. Volgens het Vad. zal het terrein van den Holl. spoorweg te Rotterdam, waar het nu afge broken wordende oude station staat, worden gebruikt voor een stratenplan. Wat de uitvoering betreft, stuit men nog op een moeilijkheid, die echter wel op te lossen zal zyn. Wanneer nl. het terrein zoo bleef als het thans is, zonden de straten weinig of geen waarde hebben, doordat zij zouden „doodloopen", zooals men dat noemt. Het is dus noodzakelijk dat ook een daarachter gelegen stnk grond, aan een particulier toebe- hoorende, wordt aangekocht; maar de eigenaar van het terrein stelt hooge eischen. Hij straft de spoorwegmaatschappij met dezelfde moeilijkheid, waarmede deze de diergaarde behandelt. Omdat de diergaarde niet in de gestelde eiscben kan treden, zal zy een harer schoonste gedeelten moeten verliezen en daarenboven haar hoofdingang. Zij heeft haar prachtige papegaaienlaan slechts in bruikleen tot wederopzeggens toe eu van 3 Ang. af heeft de spoorwegmaatschappij het recht de ontruiming te eischen. De hoofdingang van de diergaarde zal alsdan komen aan het tegenwoor dige tweede hek aan de Kruiskade. Woensdag nacht heeft een geweldige brand in korten tijd geheel en al het gebouw vernield, waarin de ambachtsschool te Groningen was ge vestigd. Het gebouw behoorde aan de stad en de inrichting aan de vereeniging voor industrieelen en werkbazen. De eerste sneltrein van Rotterdam naar Am sterdam ondervond gisteren morgen voorbij Moor drecht een belangryk oponthoud. Door het breken van een wielband van de locomotief ontspoorde deze. Een aanmerkelijke beschadiging van het materieel en een groote schrik onder de passagiers waren er het gevolg van, maar gelukkig zjjn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De passagiers om, wanneer gij twee mensehen hebt, die niets dan nw gelnk beöogen, ons beiden in het vertrou wen te nemen en u door ons op het moeielijke pad te laten voorthelpen? Misschien komt er spoediger dan gij denkt een wending." Ik weet niet wat er in die eenvoudige woorden lag dat baar zoo trof, maar zij barstte eensklaps in tranen uit. Ik dacht dat het baar goed zou doen en sprak verder geen woord. (Wordt vervolgd.) kwamen anderhalf nur na den bepaalden tijd te Amsterdam aan. De predikant die bij de laatste verkiezing in Gorinehem door den overmatigen ijver, dien hij daarbij aan den dag legde bij een godsdienstoefe ning, die bij als ringpredikant te Hoornaar leidde, het met den hoofdonderwijzer, tevens koster en voorzanger, aan den stok kreeg, blijkt te zijn de heer Groeneveld, van Hoog-Blokland. fly heeft den onderwgzer, den heer In 'tVeld, bij het klassikaal bestuur te Dordrecht aangeklaagd, als zou deze den godsdienst gestoord, en hem later in de consistoriekamer geslagen hebben. „Een en ander zal later moeten blijken, scbryft do N. Oor. Ct.maar zooveel is zeker, dat noch de predi kanten van Hoornaar, noch iemand van de ring- predikanten ooit over den heer Ia 't Veld, die gedurende 21 jaren de betrekking van voorzanger waarnam, hebben te klagen gehad. Integendeel." Het Leidsche Plein te Amsterdam is door het wegruimen van het politiebureau zóo rnim ge worden, dat de gemeente een gedeelte daarvan tot den aanleg van een plantsoen bestemd beeft. De heer F. Raland, in rang de oudste kapitein der schutterij te Deventer, heeft zich tot den minis ter van oorlog gewend, met het verzoek, dat de schutterij quaestie onderzocht en hy in zijn eer hersteld worde. Een telegram uit Washington verzonden om kwart over twaalven in den nacht van Woensdag op Donderdag, lnidt: De president g ng gisteren (Woensdag) aanhoudend vooruit en slaapt nu rustig. De geneesheeren toonen een vast vertrou wen dat hij van zyue wond zai opkomen. De ongunstige berichten der laatste dagen, vinden volgens de Daily News hnn oorsprong in beurs- manoenvres van speculanten. Er is weder een nieuwe komeet in aantocht, welke volgens de meening van eenige sterreknn- digen nog nimmer is waargenomen. In het midden van Augustus bereikt de ster haar geringsten afstand van de zon en later haar geringsten afstand van de aarde. Waarschijnlijk zal omstreeks 15 Augustus bare lichtsterkte 15 maal grooter zyn dan thans, zoodat men de nieuwe staartster met bet bloote oog zal kannen zien. Een karakteristieke eigenschap van de Spaansche pers is hare zich altgd gelgkblg vende beleefdheid. Zoo bracht het blad La Palmera de Cadix eens het bericht van de aanstaande terecht stelling van een alom bekenden roover in de volgende woorden: „Don Enriquo Pino, onze bekende medeburger, wiens familie met volle recht tot de meest geachte ingezetenen onzer goede stad gerekend wordt, zal beden middag door ouzen handigen, goed geoetenden scherprechter geworgd worden. Wij houden ons overtuigd dat d'è onversaagde Cadizane zijn leven op waardige wijze zal weten af te staan, en verhengen ons daar reeds bij voorbaat in." Koning Kalakaua is door koningin Victoria benoemd tot „eerelid van de eerste klasse der ridders grootkruis van de zeer aanzienlijke orde van St. Michael en St. George." Te Berlijn is eene besmettelijke ziekte onder de paarden uitgebroken, met verschijnselen die aan koorts doen denken. Vyf weken geleden deed zich het eerste geval voor en nu heeft de ziekte zich reeds zoo uitgebreid, dat het aantal ritten der tramiynen verminderd is wegens gebrek aan paarden. Gevallen met doodeiyken afloop doen zich niet veel voor. De wanden der Antwerpsche beurs zijn versierd met geografische muurschilderingen, waarop alle zeeën en kusten der aarde, die voor den handel van belang zyn, werden afgebeeld op eene schaal, welke den toeschonwer in staat stelt met een oogopslag den betrekkelyken afstand van verschillende plaatsen te meten. De kaarten zijn gemaakt op 28 boogvormige paneelenzeven van 6.35 meter breedte en 21 van 4 meter. De stoomboot- en spoorwegverbindingen, nitsluitend van Antwerpen, naar alle deelen der aarde zyn met dikke roode lijnen aangegeven, waarby nauw keurig is gelet op den koers der stoombooten. De kaarten zyn op verschillende schaal genomenzoo zijn de zandbanken op de Vlaamsche knat op 1/20.000 genomen en de Poolstreken en de beide groote Oceanen op 1/3.500.000. De kaarten zyn geschilderd door de heeren Gbesquière en Van der Wee, vader en zoon, eu znllen eerstdaags met eenige plechtigheid worden ingewijd. Zondag wordt te Antwerpen het panorama van den schilder Verlat geopend, voorstellende den slag by Waterloo. Men herinnert zich dat door zekeren Clarke voor eene Londensche rechtbank eene procedure is ingesteld tegen het parlementslid Bradlaugh, wijl deze, zonder den gevorderden eed afgelegd te hebben, herbaaldeiyk deel had genomen aan de stemmingen in het lagerhuis. Clarke eischte van hem, volgens eene oude wet, voor iedere keer dat hg gestemd heeft, eene boete van, naar wy meenen 500. Deze Clarke is slechts de strooman van het streng rechtzinnige parlementslid Newdegate. Het oude recht, dat ieder Engelachman eene der gelijke vordering in het openbaar belang kan instellen, eischt ook in eene door velen vergeten wet dat men handele voor zicbzelve, opdat niet zaakwaarnemers met andermans geld procedeeren, maar het werkelyk de burger is, wiens rechtsge voel beleedigd werd, die de aetie instelt. Deze oude law of maintenance bedreigt boeten,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2