Gemengds Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwjjs. Kerknieuws. Marine en leger, Maandag ochtend te 8 uren zal men met de werkzaamheden beginnen. De jury, benoemd voor den wedstrijd van stoomtrams, te Arnhem gehouden, heeft de gouden medaille toegekend aan de tramlocomotief van de heeren Krauss en Co. te Mtiochen. De Hollandsche visschers schijnen met de En- gelsche nog in voortdurenden staat van oorlog te lijn. In de Times lezen wij hoe eenige schepen van de Hollandsche haringvloot, welke in de buurt van Shetland vischt, de lijnen van een Schotschen kotter, die op de kabeljauwvangst uit was, hebben afgesneden en medegenomen. De Shetlanders klagen bitter over het onrecht dat zij van de Hollanders te verduren hebben, en betreuren het, dat bet Engelsche oorlogschip, dat hen beschermen moet, steeds op 100 mijl afstand is van de plek waar zijn bijstand noodig is. Het wordt tijd dat Engeland en Nederland te samen maatregelen nemen tegen deze telkens herhaalde daden van geweld, die zeker meer ge- Bchieden uit wraak, of uit zucht tot plagen, dan uit roofzucht. [Hbl.) pkssioeheit. Pensioen toegekend aan de ka piteins der inf. op nonactiviteit J. F. Smith, ad f 1800M. J. Temminck, ad f 1136F. de Groof, ad f 707aan jhr. A. J. Boreel de Manregnault, le luit. der cavalerie op nonactiviteit, ad 544 en W. D. Haitsma Muiier, 2e luit. der cavalerie op nonactiviteit, ad 880 'sjaars. De laatste onder toekenning van den rang van eersten luit. legeb. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de le luit. K. F. A. van de Wall, van het reg. gren. en jagers. Tot leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de H. B. S. te Gorinohem is benoemd de heer C. J. Francois, oud-zeeofficier, leeraar te Arnhem. Dreischor, 25 Juli. Gisteren werd alhier de heer C. M. van der Weijde, komende van Waarde, door den heer P. Knuttel, predikant te Noordgouwe, als predikant bevestigd met eene rede naar aanleiding van Bom. 10 vers 155. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn dienstwerk, predikende over 1 Cor. 3 vers 4 en 5. De heer S. van Hoek, predikant teKapelle, herdenkt den 3en Augustus den dag waarop hg vóór 25 jaren in die gemeente voor het eerst optrad. De synode van de Ned. Herv. kerk moest bij de behandeling van de voordrachten der synodale commissie, ter gunstige beschikking over aanvragen om ondersteuning uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen, kennis nemen van het treurige feit, dat het bedrag der collecte opnieuw was verminderd. Daardoor was de commissie verplicht geweest de noodzakelijke ondersteuningen voor te dragen tot lager bedrag dan anders geschied zou zijn. matrozen en zeemiliciens, niet later dan tot 9 oren 's avonds zich aan den wal mogen ophouden. De overige schepelingen, die den ouderdom van 20 jaren nog niet bereikt hebben, moeten d,es avonds te 10 uren aan boord zijn. Zij, die niet onder de passagiers behooren en voor het doen van wacht niet benoodigd zijn, kuunen gedurende enkele uren des avonds de marine-kantine bezoekeu. De adelborst le kl. J. C. P Kraijenhofl van de Leur, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nouactiviteit gesteld. De kolonel A. J. W. van der Schrieck, kommandant van het 3e reg. inf., is door den minister van oorlog aangewezen om de groote najaarsoefeningen van het Fransche leger, nabij Toulouse, bg te wonen. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden kunnen gedurende de maand Augustus dagelijks jongens worden aangenomen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De vereischte leeftijd is van 13J16 jaren. - De minister van marine heeft bepaald dat voortaan, op de zeeplaatsen, de jongens, licht- Te Bali-Boeleleng (Oost-Indië) is de zende ling De Vroom door zijn bediende met een knuppel op den openbaren weg doodgeslagen. De moordenaar geeft wraakzucht op als redeu zijner misdaad, doch men vermoedt dat er gods diensthaat in 't spel is. Zaterdag is te Amsterdam, op het terrein tegenover het Damrak, de eerste steen gelegd voor het daar te bouwen centraai-station. Iu zeven tien weken tij da zijn daar, met behulp van zes stoomheimachinea 4374 heipalen ingeslagen, elk lang 16 M., zijnde de helft van het getal dat er moet inkomen, om den 2000 vierk. M. grenen vloer, waarop het metselwerk wordt opgetrokken, te schragen. Alleen voor de fundeering moeten nog voor den len December van dit jaar circa 4,000,000 metselsteenen worden verwerkt. Te Venlo zijn drie personen gearresteerd bij wie alle voorwerpen en materialen gevonden werden, noodig tot het vervaardigen van valsche munt. Naar de spraak te oordeeleu zijn het Duitschers. - Uit goede bron wordt aan de Arnh. Ct. medegedeeld, dat de notaris C. P. I. W., te Didam, door de rechtbank te Arnhem uit zijn ambt is ontzet, en dat het bij het hof van dat vonnis ingesteld hooger beroep is verworpen. De officier bij de rechtbank te Winschoten heeft aan den gemeenteraad te Veendam bericht, dat er geen termen bestonden, een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen den heer A. Winkler Prins aldaar, ter zake van zijn geschrijf in de N. Veend. Ct. over de verkiezingen. In den gemeenteraad van Amsterdam hebben de stemmen gestaakt over het geven van een subsidie van ƒ2000 voor het feest van het Ned. Nationaal Zangersbond. De beslissing zal nu iu eene volgende vergadering genomen moeten worden, maar de directie is daarmede weinig geholpen daar de feesten reeds over tien dagen, van 5 tot 8 Aug. a., gehouden moeten worden. Den 2Sen Aug. a. zal het bouwen van een archiefgebouw te 's Hertogenbosch worden aan besteed, waarvoor de kosten op ƒ150,000 ge raamd zijn. Te Oldenzaal is verleden Donderdag een oproer geweest. De kapelaan Mes, een vooral om zijne liefdadigheid zeer bemind man, maar met wien de deken het niet best kon vinden, was verplaatst. Zoodra het gerucht dat dit zou plaats hebbeu bekend werd, hebben eenige van zijne gemeentenaren den bisschop van Utrecht verzocht op zijn voornemen terug te komen. De verplaatsing ging echter door, waarop het volk al de ruiten in de woning van den deken inwierp en den eereboog, juist opgericht ter eere van Monseigneur Schaepman, die het vormsel zou komen toedienen, weder afbrak. De bisschop heeft dan ook zijn bezoek aan Oldenzaal tot rus tiger tijden uitgesteld. eenzaam en stil gehad, eer ik kwam, in dat vreemde hnisbij eiken stap miste zij hare broeders en zij was even onbekend met hare nieuwe buren als met de gebruiken van het land. Ik merkte al heel spoedig dat ik oom van veel nut kon zijn en leerde op miju benrt veel van hem. Hij had gestreden met de wereld en ondervinding opgedaan, die ik miste; maar hij wist niet zoo goed als ik het hoofd te bieden aan de moeielijkheden, die een kleine landbouwer ontmoet, wanneer hij zich op woest, slechts half bebouwd land vestigt. De grond was hier vrucht baarder dan aan de heikant; oom bad meer ka pitaal om uit te zetten en ik leerde hem hoe hij daar het meest voordeel van kon trekken. De eerste weken, die ik by hem doorbracht, hadden wij het zeer druk en wij werden spoedig niet alleen bloed verwanten, maar zeer goede vrienden. Toen ik de Btreek nader leerde kennen zag ik met verbazing dat ik niet buiten het bereik van oude herinneringen was. De wereld is «eer klein en eigenlijk had ik ook niet meer gedaan dan de grenzen overschreden en kon niet verwachten dat ik mijn vroeger leven achter mij gelaten had. Ik moest er byna om lachen toen ik ontwaarde dat de modelboerdery, waar lord Maskelyne my bad willen heenzenden om de nieuwe landbouw kunde te leeren, aan de andere zijde van de beek lag. Zflne weilanden liepen er glooiend laDgs m bet groote buis, waar ik langs gekomen was, De plaats is intusschen thans weder tot rust gekomen. NR, Ct.) Zieke potplanten kunnen meestal op eenvou dige wijze genezen worden, als men ze ééns met beet water (van 45—50° R., 133144°Fahr.)zóo begiet» dat het water overvloedig onder uit den pot loopt. De meest gewone oorzaak van ziekelijkheid van planten is eene verzuring van de aarde in den pot, waardoor de wortels hunne verrichtingen niet meer voldoende vervullen en ten slotte sterven. Door zulk een pot met heet water te begieten, bespaart men zich de moeite van het anders ge bruikelijke verpotten. Aldus behandelde planten komen meestal in zeer korten tijd weer op haar verhaal. Somwijlen, doch slechts zelden, is het noodig het begieten te herhalen. Later moet men de oppervlakte van de aarde in den pot goed losmaken. Zijn er wormen in den pot, die som», omdat zy het teedere wor telgrein aantasten, de oorzaak zijn van ziekte der planten, dan worden ze door het begieten van warm water zeker verdreven of gedood. Doorgaans komen ze dadelijk naar de oppervlakte. (L. Ct). Onder den naam van crinolettes ziet men in het buitenland overal de onderwetsche crinoline herleven. Het eenige verschil is vooralsnog dat alleen de achterbaan van paardenhaar, stijf netel doek, balein, stalen veeren of iets dergelijks ver vaardigd, en de rest gewone rok is. Zaterdag avond vermiste eene dame, die de voorstelling van den heer Basch in zyne tent op de kermiste Utrecht bgwoonde,hareportemonnaie met p. m. f 20. Tot aan het einde der voorstelling verkeerde zij in den waan, dat de heer Basch, als een zijner behendige goocheltoeren, de porte monnaie had ontfutseld, doch te vergeefs; de portemonnaie was en bleef weg. Toen zij hiervan bij de politie aangifte kwam doen, werd haar de verloren schat terstond ter hand gesteld, doordien de eeriyke vinder dien op het bureau van politie had bezorgd. Het groote nieuwtje op de Leeuwarder kermis is een bijzondere soort van draaimolen. De paarden of bakken zyn vervangen door scheepjes met volle zeilen, die in bet midden op een as rusten, zoodat zij draaien en hobbelen te gelijk. In elk soheepje is plaats voor een tiental personen. Deze vloot maakt een eigenaardige vertooning. De jeugd roept tegen de oudere passagiers, dikwijls niet geheel ten onrechte: „hou je roer recht." Op de tentoonstelling te Hanover is aan het Friesche vee de eereprys van den Duitschen keizer toegekend. Te Tjallebert is een roodkoperen gedenk penning gevonden, iets grooter en dunner dan een gulden, die geslagen schynt te zijn ter herin nering aan den ondergang der onoverwinnelijke vloot. Hy vertoont aan de eene zijde twee stukken van oorlogschepen, ontredderd en zinkend, met het randschrift (in het Latyn)„Spanje is gevlucht, totdat niemand 't vervolgde." Aan den anderen kant ziet men een jongen, een man, een vrouw en een meisje, geknield, den blik hemelwaarts en de handen gevouwen naar omhoog. Daaronder staat het jaartal 1588, en het omschrift luidt (in het Latijn): „De mensch wikt, God beschikt. Zaterdag is te Parys eene maatschappy op gericht tot bescherming der inboorlingen in de Fransche koloniën. De heer Victor Schoelcher, welbekend door zyn strijd tegen de slaverny, is eerevoorzitler, de heer De LesBeps voorzitter. In het comité heeft ook een Arabier zitting. De oprichting dezer vereeniging bewijst dat bij een deel der Fransche natie het besef ontwaakt, dat zy niet veel slag heeft van koloniseeren. Zondag morgen was de toestand van presi dent Garfield reeds veel beter dan Zaterdag. De geneesheeren hadden bij de wond eene insnijding behoorde hem toe als erfgoed zyner moeder. Het werd bewoond door een rentmeester en zooals oomzeide, kwamen er verscheiden jonge Engelsche heeren om den landbouw, te leeren. De achting die myn oom my als zgn helper en onderwyzer toedroeg, verminderde er niet op toen ik hem vertelde dat ik uitgenoodigd was om leerling te worden in de wetenschap van landbouw met schei kunde vereenigd, die zulke wonderen deed bij de gewassen en den veeteelt van Mylord. Jessie vertelde my, toen zij hoorde dat lord Maskelyne mijn buurman in Engeland was, dat hij zelden deze goederen bezocht. De vrouw van den rentmeester was haar eenige kennis en die was vriendelijker voor haar dan de Schotten, die, zooals zy er met een zucht bijvoegde, alles be halve lief voor haar waren. Haar vader berispte haar hierover en zei dat het haar eigen schuld was, zij droeg het hoofd te hoog, de menschen waren bang voor haar. Zij werd benrtelings bleek en rood bg die berisping, hoe zacht zij ook was; maar het verdriet had haar erg geschokt en «y was van nature een kruidje-roer-mij-niet. Toen haar vader de kamer verlaten had, kwam zy op dit onderwerp terug en scheen er met meer belangstelling bg stil te staan, dan zy ge- wooniyk aan den dag legde voor de omgeving van haar nieuw verblijf. Mevrouw Kennedy, vertelde zij, was een Engelsche, die gouvernante was geweest i» voorname families» Zij was muzikaal en zy speelden en zongen veel duëtten samen. Het was zulk een genot om op die groote piano in het salon van het kasteel te spelen, en thuis had zij er nog geen. Jessie hield heel veel van lezen en mevrouw Kennedy leende haar boeken uit de bibliotheek van mylord. Zij wist niet wat zg zou moeten beginnen als zij die uit spanning niet had. Het kasteel was een mooie plaats. Zij wilde het mij gaarne laten zien ener met mij gaan wandelen, de eerste keer dat ik tijd had. Zy vond het onbegrijpelijk dat de eigenaars er niet meer om gaven. Ik kon niet nalaten te vinden dat die onver schilligheid nog al van pas kwam; want de luchthartige vrienden van lord Maskelyne zouden even onveilige buren zijn voor onze tengere plant als bij zelf indertijd voor mgn veel verstandiger tante was geweest. Mevrouw Kennedy en haar schrandere, oprechte echtgenoot, met wien ik spoedig kennis maakte en die mij menigen nuttigen wenk gaf, waren vry wat beter vrienden voor het eenzame meisje te Birklands. Zij waren thans alleen doch verwachtten een leerling terug, die zooals de rentmeester meende, hem eer zon aandoen. Hij was nooit uitgepraat over de knapheid van dien jongeling en, zooals het meer gaat, was ik reeds tegen hem ingenomen door al de loftuitingen die ik over hem hoorde. Op zekeren middag, toen ik door het berken- boseh naar huis wandelde, hoorde ik de tonen gemaakt om etter te ontlasten, welke operatie het gewenachte gevolg had, zoodat de door eene oplossing van etter veroorzaakte crisis voorby is. Er zgn geene verschijnselen van bloedvergiftiging (pyaemie) en de geneesheeren hebben ook geene reden deze te wachten. De nacht van Zondag op Maandag was goed; des morgens weinig of geen koorts; pols 98. De Engelsche Cobden-club hield Vrijdag hare jaarlijksche vergadering onder voorzitting van het parlementslid Thomas Potter. Deze hield een toespraak, waarin hij, onder meer, verzekerde dat, als de slag om den vrg en handel nogmaals moest geleverd worden, de Cobden-club strijdvaardig was. Zij gaat uit van sir Robert Peel's woorden: „dat het in ons belang is goedkoop te koopen, onverschillig of andere landen goedkoop willen koopen of niet". Willen andere landen een kunst matig verhoogden prijs voor Engelsche waren betalen, dan is dat nog geen reden, waarom Engeland een hoogen prys voor de waren dier landen zou betaien. De Colden-club heeft het grootste vertronwen in den vrijen handel en zijne strekking tot vrede en welwillendheid onder de volkeren. De vereeniging heeft in de laatste jaren ook de bevrijding van den handel in grond in haar programma opgenomen. De letter G speelt een groote rol in de tegenwoordige politiek van de geheele wereld. In Rusland heeft men Gortschakoff, in Griekenland koning George, in Engeland Gladstone, in Frank rijk Grévy en Gambetta, in Algiers Giévy, in Italië Garibaldi, in Amerika Garfield en zyn moordenaar Guitean. Er bestaat uitzicht op herstelling van een deel van het bekende slot van Heidelberg. Er is eene oommissie benoemd welke moet adviseeren of het voor den groothertog geraden is aan eene andere commissie van architecten advies te vragen over de herstellingen aan het oude gebouw. Daar loopt men niet over éen nacht ys. De groote schietwedstryd te Wimbledon is afgeloopen. Er is nog mooi geschoten. In een kamp tasschen 6 Engelschen en 6 Canadeezen schoten de Engelschen in 90 schoten slechts 26 punten minder dan het hoogst mogelijke getal. De prins en de prinses van Wales zgn Zaterdag naar het terrein gegaan om de prijzen uit te deelen. Onder hen die een prgs in ontvangst namen, was ook de lord-kanselier van Engeland, die als voorzitter van het hoogerhnis den prijs aanvaardde, door het hnis in zgn kamp met het lagerhuis gewonnen. Beide hnizen zonden hnn beste team niet praters maar schutters naar Wimbledon om te kampen om de Vizianagram Challenge Cup. Eerste kamer. Na langdurig debat werd de aanvraag om subsidie voor de polders Hoog— Hemaal en Oijen, toegestaan met 30 tegen 8 stemmen. Het wetsontwerp betreffende het kanaal van Amsterdam naar de Merwede was daarna aan de orde en werd door de heeren Borsins, Den Tez, Viruly, Blydenstein, Insinger en De Sitter bestreden. Amsterdam wordt er niet door gebaat en het werk loont derhalve de kosten niet, zoodat de uitgave van zoovele millioenen niet gerechtvaar digd is in den bestaanden financiëelen toestand, ondanks de verklaring, door den minister Van Lijnden gedaan, dat de dienst van 1880 zal sluiten met een voordeeligslot van f 2.400.000. Daarenboven zullen de kosten grooter zgn dan de raming. Door sommige sprekers werden bovendien bezwa ren nit een handelsoogpunt ontwikkeld. De heer Van Maanen verdedigde het ontwerp. Wanneer Amsterdam zich zoozeer beroept op het algemeen belang, dan moet ook een rykswerk in het van een hoorn aan den overkant van het meer en bleef staan luisteren naar de wgs van een onde Schotsche ballade, die tante voor mij placht te zingen toen ik een kind was. Het gelnid stierf weg eer ik het hnis bereikte, maar Jessie zat voor het open raam te werken en ik vroeg haar of zy geluisterd had naar die moziek, die zoo liefelijk over het water klonk. Zij hief het hoofd op en de blos, die zich by de minste inspanning altijd dadelijk vertoonde, kleurde hare wangen, terwijl zg gejaagd sprak: „Neen; ik heb niet geluisterd; ik dacht aan iets anders" en onmiddellijk Bloot zij het venster. Oom George kwam onderwijl binnen en begon my te vertellen van een ingewikkelde verbetering in onze manier van den grond te bearbeiden, die hem aan de hand was gedaan door dien knappen jongen, die by Kennedy logeerde. Hij zon nog knapper landbouwer worden dan de oude man zelf, die zei dat hy hem alles geleerd had wat hij wist en dacht dat hg spoedig voor zich zelf zou beginnen. Hy was zeer geschikt om een hofstede te besturen, hetzy zgn eigen of die van een landheer. [Wordt vorwtgtk)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2