Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. Marine en leger, Rechtszaken, Weerkundige waarnemingen. 25 Juli des morgens te 8 uren. Verknopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Middelburg. Yooyts wordt by dat schryven medegedeeld dat heeft den minister van justitie bescheiden doch dringend verzocht, nog in dit zittingjaar een wetsontwerp tot uitbreiding van den kinderarbeid, door Z. M. den koning bij de opening der staten- generaal beloofd, bij de tweede kamer in te dienen en daarbij inzonderheid toezicht op de uitvoering der wet van rijkswege te doen uitoefenen. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 28en Juli niet plaats hebben. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Goor, mr. E. de Vries, te 's Gravenhage, tot kantonrechter te Hilversum, mr. K. Banga, thans kantonrechter te Harlingen. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Zalt-Bommel, C. F. Beek, thans hoofd-inspec- teur van politie te Dordrecht, tot commissaris van politie te Culenborg, P. J. Klerk de Heus, thans inspecteur van politie te Amsterdam; tot commis saris van rijkspolitie de commissaris van politie te Deventer A. J. Cost Budde. Cloes, 24 Juli. Na afgelegd eind-examen aan de middelbare school voor meisjes is aan de twee daaraan deel genomen hebbende leerlingen, de jongejuffrouwen J. E. A. Kakebeeke en B. P. van der Does, het diploma uitgereikt. De heer J. P. Nonhebei, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, komt voor op het drietal te Groningen. De luit. t/s. 2e kl. J. M. Phaff, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt over geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De off. van adm. 3e kl. A. P. W. Immink wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord dienende scheepsklerken R. W. Gaillard, K. A. de Josselin de Jong, H. W. Bauer, F. H. A. van der Brugh, E. F. baron van Heerdt tot Eversberg, G. J. H. Ferguson, F. A. Ebbinge Wubben, A. W. van den Worm, W. F. van Grasstek, C. Flaes, O. W. J. Immink, A. L. Koops, T. Gerdes Oosterbeek en J. A. Meulemans worden op nonactiviteit gesteld. De le luit. Le Maire van het 4e bat. 3e reg. inf., in garnizoen te Vlissingen, is in zijn rang overgeplaatst bij de troepen, dienstdoende in Oost-Indië. De drogist Cléban te Amsterdam heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis, waarbij hij wegens onwilligen manslag, door het doen afgeven van vitriool in plaats van wonderolie, tot 45 dagen celstraf is veroordeeld, na in eersten aanleg te zijn vrijgesproken. Zondag namiddag werd tnsschen de Arno en Kleverskerke een schamel gekleede en onbekende vrouw, naar gissing 55 a 60 jaren oud, ontdekt, die langs den waterkant van het kanaal zwierf. Toen men haar aansprak was zij niet tot spreken te bewegen en werd, wijl men vermoedde dat zij krankzinnig was, per rijtuig naar het gasthuis alhier vervoerd. Spoedig bleek dat zij te Vlissingen woonachtig was en aan aanvallen van waanzin leed. Zij was de echtelijke woning ontvluchten het was baar man niet gelakt haar op te sporen. Door de politie te Vlissingen is eene vrouw aangehouden, verdacht van diefstal van ruim f 100 ten nadeele van iemand bij wien zij reeds jaren als werkster en waschvrouw aan huis kwam. Zij is overgebracht naar het hais van arrest alhier. Tengevolge van het groot debiet in den winkel van Eigen Hulp te Bergen op Zoom, is besloten de uren, waarop de winkel open zal zijn, te vermeerderen en voortaan te stellen op 912 u. des voor-, 23 u. des namiddags en 69 n. des avonds. Cioes, 24 Juli. Naar wij vernemen is tot lid van de jury, ter beoordeeiing van het pluim gedierte dat te 's Gravenhage zal tentoongesteld worden, gekozen de heer J. M. Kakebeeke alhier. does, 23 Juli. Jongstleden Vrijdag vervoegde zich ten huize van den notaris J. E. Mulock Houwer alhier zekere Nagelkerke, woonachtig te Kapelle, die, onder voorgeven bediende by den burgemeester van Kloetinge te zijn, op diens last en onder afgifte van een door dezen onderteekend briefje f 200 te leen vroeg. De notaris gaf het geld, doch kreeg, wegens eene onnauwkeurigheid in de onderteekening van het briefje, achterdocht en begaf zich dadelijk naar Kloetinge. Daar bleek hem dat bedoelde persoon niet bij den bur gemeester in dienst, het briefje valsch en hij opgelicht was. De justitie, met een en ander in kennis gesteld, wist den oplichter op te sporen en nam hem in arrest. Hij had nog slechts f 8 van het geld verteerd. De man is Zaterdag naar Middelburg overgebracht. Naar men zegt moet hij reeds by verschillende personen moeite gedaan hebben om geld te krijgen en er zelfs een op straat, om 12000 aangesproken hebben. Is dit waar, dan zou er misschien sprake van krenking zijner geestvermogens kunnen zijn. Door baron v. B. is dezer dagen op zijn buitenplaats bij 's Gravenhage een z. g. n. Servants- ball, op de manier der Engelsehe aristocratie, gegeven. Behalve zijn eigen bedienden, waren daarop vertegenwoordigers der geheele Haagsche haute livrée, dat zijn de mannelijke en vrouwelijke bedienden van gezanten, ministers en andere voorname familiën genoodigd. Omtrent de Deventersche schnttereqnaestie wordt gemeld dat thans een bataljonsorder ver schenen is, waarin aan de schutterij wordt bericht, dat het kommando over het bataljon tijdelijk is opgedragen aan den jongeren kapitein. Een nieuwe wijze van adverteeren werd onlangs, op een Zondag, door een Kotterdamsch winkelier in praktijk gebracht. Hij zond een man de straat op, gekleed in een lang wit hemd, dat tot op den grond sleepte en een slaapmuts van enorme lengte op het hoofd. Zoowel op het hemd als op de slaapmuts werden de door den winkelier verkocht wordende artikelen met groote letters aanbevolen. Wijl deze vertooning de kerkgangers zeer ont stichtte, verbood de politie haar. Tusschen Yeenendaal en Rhenen treft men op verschillende akkers boekweit aan die zwart ziet tengevolge, naar men zegt, van vorst, die Donderdag nacht zou hebben geheerscht. Onze koning en de koningin hebben met de kleine prinses op hun terugreis uit Duitschland naar Het Loo, Vrijdag avond een kwartier in het station te Winterswijk veitoefd. Een groote schare had zich om en by het station en op het perron verzameld en begroette HH. MM. met gejuich en met het zingen van vaderlandsche liederen. Toen de trein zich opnieuw in beweging zette, werd het Wilhelmus aangeheven. Het was voor de eerste maal, dat Winterswijk een bezoek ontving van een vorst uit het huis van Oranje. De commissie tot oprichting van het monu ment van Leidens ontzet, heeft aan den gemeen teraad kennis gegeven, dat de vervaardiging thans zoover is gevorderd, dat het gedenkteeken binnen twee maanden aan de bnrgery zal kunnen worden aangeboden. De commissie verzoekt daarom den raad, een plaats te willen aanwijzen, waar het monument kan worden opgericht. President Garfield schijnt in den nacht van Vrydag op Zaterdag gedeeltelijk te zijn ingestort, en hoezeer Zaterdag op den middag de toestand weder wat verbeterd was, vond men het toch noodig de specialiteiten Hamelton en Agnew uit Philadelphia te ontbieden. De Belgische minister van openbare werken heeft eene billijke concessie gedaan aan de Vla mingen. Alle stationschefs in het Vlaamsch sprekende deel des lands, welke deze taal niet verstaan en spreken, zullen door andere worden vervangen. Men zegt dat de minister van oorlog een dergelijken maatregel omtrent de gendarmes zal nemen. Te Malmö is eene groote Scandinavische tentoonstelling geopend van ambachten, ny verheid en landbouw. De Chineezen hebben het in Pern niet naar den zin en verlaten in aller ijl het land. Onlangs werden er 1000 door een troep negers gedood. Zulke voorvallen zijn thans geene zeldzaamheid en er zyn voorbeelden dat deze Aziaten aan de Afrikanen,die ze op Amerikaanschen bodem van het leven berooven, vrg aanzienlijke geldsommen gaven om, inplaats van den hals afgesneden, dood geschoten te worden. Tusschen de heeren Rolin-Jaequemyns en De Coninck schynt een vergelijk getroffen te zijn, waardoor het dreigende bad van senatoren- en mi nistersbloed is voorkomen. Midhat pacha is ziek. Hij kan niet slapen en niet eten. De snltan, begaan met zyn onden dienaar, zond hem een dokter en liet in zyn eigen apotheek drankjes voor hem klaarmaken. Midhat weigerde echter ze in te nemen. Hij dacht wel niet dat men hem ineens zon vergiftigen, maar hij achtte het zeer mogeiyk, dat men hem gelei delijk zon verzwakken en zoo een schynbaar natuuriyken dood zou doen sterven. Veel ver trouwen die heeren elkander niet. Verschillende Etreken van Oldenbnrg hebben sedert vele jaren zich vereenigd tot het bestrijden van de mnizen. Het verbond schijnt zich thans te znllen oplossen, omdat Bndjadingen niet langer in dezelfde mate als de overige leden wil betalen. Toch zijn nog in minder dan de eerste helft van dit jaar in Bndjadingen f 9600 aan premiën voor gedoode muizen uitbetaald. In 1880 heeft een boerenjongen te Kasenburg voor ruim f 127 muizen afgeleverd, en wel op éen dag voor f 58. Men vreest in de 2e helft van dit jaar weer groote verwoestingen door dit ongedierte. Men herinnert zich de beide Engelschen die te Antwerpen een brutalen diefstal hadden gepleegd en te Vlissingen gearresteerd werden, toen zij zich op do mailboot naar Engeland wilden begeven. Zy heetten John Wilson en H. Hubscher en wer den verleden week door de correctioneele rechtbank te Antwerpen veroordeeld, ieder tot vyf jaren ge- vangenistraf en 500 franken boete, en daarenboven solidair tot teruggave der gestolen 47.000 franken, bij nietoetaling te vervangen door een jaar gevan genisstraf. Dit laatste jaar tot magere voldoening der bestolenenwant het geld schijnt nog zoek te zyn. *A hu sterdam. De gemeenteraad heeft benoemd tot leeraar in de algemeene geschiedenis aan het gymnasium de heer Steringa Kuyper, leeraar te Middelburgtot hoogleeraar in de wis-, werktuig en sterrenkunde aan de universiteit dr. Korteweg, leeraar te Bredatot onderwijzer aan de openbare lagere school de heer Van Nieuwenhuijzen, te Middelburg. Eerste kamer. Met 34 tegen 3 stemmen werd aangenomen het wetsontwerp betrekkelijk de verbetering van den Rotterdamschen waterweg. Bij het wetsontwerp tot bekrachtiging van Indi sche credieten werd door de heeren Van Aker laken, Voorthuijzen en Van de Putte opnieuw aangedrongen op de openbaarmaking der stuk ken over Atjeh. De minister handhaafde zijne vroeger daaromtrent gedane belofte, maar achtte, zoolang voortdurend polemiek over Atjeh gevoerd wordt, hetgeen reeds zulke nadeelige gevolgen voor het Indische leger gehad heeft, het oogenblik nog niet gekomen om de stnkken te publiceeren waardoor nieuwe bronnen van twist geopend zouden worden. Men moet wachten totdat de Atjeh-zaak geheel tot het verleden behoort. Verlangt de kamer echter de openbaar making, dan is de minister daartoe bereid. konden. De politie te Liverpool heeft aan boord van twee uit Amerika gekomen stoomschepen twaalf helsche machines in beslag genomen die met dynamiet gevuld waren. Washington. De verschynselen die zich in den toestand van president Garfield vertoonen zijn geruststellend. HAMER Ba- Wind- Toe Tem- DER rom. stand pera- PLAATSE*. afwijk. richt. tracht lncht. tUUJT. Cels. 8.3 W 2 1. bew. 1-15 Groningen. 8.4 W 3 1. bew. -17 Helder 8.1 ZW 4 z. bew. -10 Vlissingen. 11.4 ZW 3 z. bew. -17 Maastricht. 5.1 W 2 betr. -19 Sylt 7.8 WZW 2 regen - 6 13.3 WNW 2 bew. -13 Valentia. 4.6 ZW 6 betr. -12 Hamburg 6.9 zzw 5 regen -16 Swinemnnde. 4.8 zzo 4 z. bew. -21 Leipzig 5.7 z 2 betr. -20 Carisruhe 4.7 zw 3 betr -20 Grisnez 5.6 w 5 betr. -14 Parijs* 3.9 zw 1 regen -15 St Mathieu 3.7 zw 1 betr. -15 Biarritz 0.5 z 2 z.bew. -20 Perpignan Christiaansnnd Stockholm. 1.0 z 2 bew. r 20 Koppenhagen 5.6 zw 2 regen 16 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 6.3 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 23 Juli. 'sav. 11 u. 65 gr. 24 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 76 gr. 's av. 5 u. 71 gr. 's av. 11 u. 66 gr. 25 'b morg. 8 u. 64 gr. 'smidd. 1 u-i 71 gr. 'Bav. 5 u. 68 gr. F. Zaterdag werd te Arnemniden in het openbaar te koop aangeboden. Een grof- en hoefsmederij met daarby behoo- rend woonhuis, schuur en tningrond te Arnemniden, benevens een hnis en erf aldaar, opgehouden voor f 3510. Halst, 23 Juli. Heden werd alhier aanbe steed, het uitvoeren van verschillende werken tot verdediging van den oever aan de waterkeering van den Kruispolder, gemeente Hontenisse, waar van aannemer werd de heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen voor f 7375. Van 17 tot 24 Jnli 1881. Middelburg. Ondertrouwd: C.den Engelsman, wed'. 44 j. met J. Minderhout, jd. 28 j. D. van Oostveen, wed». 40 j. metP. A. E. Collard,jd. 32 j. J. van Loo, jm. 29 j. met M. Broeke, jd. 27 j. Bevallen: A. S. Huijsman, geb. Evertsen, d. J. C. J. ischou, geb. Hanenberg, d. A. Broeke, geb. Laven, z. L. Polvliet, geb. Sterk, z. H. Schip pers, geb. Bosdijk, d. H. P. Rrmijn, geb. Moens, z. M. C. Fiegen, geb. de Vries, d. M. van de Garde, geb. Greep, z. C. A. Boer, geb. van de Vijver, z. J. A. Damen, geb. van Houten z. M. P. Hendrikse, geb. Schade, d. C. Lanër, geb. Boel, z. K. van Riel, geb. Broeke, d. R. van Leeuwen, geb. Whittaker.d. W. A. Klinge, geb. Bosdyk,d. Overleden: B. J, Beeking, d. 4J m. J. C. Janszen, z. 6 w. J. E. Kunst, vrouw van G. L. Inkman, 49 j. A. C. Janszen, d. 6 w. Van 16 tot 23 Juli 1881. Vlissihgee. Bevallen: M. J.Brand, geb. Swenne, z. A. Fagg, geb. van Gelders, d. J. Dommisse, geb. van der Harst, z. C. J. Pion vier, geb. Her- reman, d. H. Blaas, geb. Kortenbout, d. J. O. Leeuwenburg, geb. de Kat, d. C. Witte, geb. Droogendijk, z. M. Hendrikse, geb. Flissebaalje, d. OverledenJ. T. Dommisse, man van N. J. J. Bil- heimer, 47 j. A, Dommisse, vrouw van K. Blonk, 85 j. F. A. van Outrijve, z. 7 j. J. B. Laroy, z. 3 m. F. J. Beschugt, man van A. Dalle, 33 j. W. J. Veekman, z. 3 w. P. van de Woestyne, d. 9 m. M. Brauer, jm. 19 j. A. A. Kloeg, d. 7 m. C. Meeuse man van M. Adriaanse, 42 j. L. Hui- bregtse, d. 7 m. Goes. Gehuwd: M. Le Conté, jm. 22 j. met J. Schrijver, jd. 24 j. Geboren: L. M. F.Launsbach.geb. Troupee, z. Overleden Joh8. Capelle, d, 6 m. K. Almekinders, wede. van F. P. Fagel, 57 j. Eene dochter van D. Gingnagel en C. M. Wessel, (levenl.) Zierikzeb. BevallenM. Smit, geb. Aalburg, z. J. Flikweert, geb. den Boer, z. K. Bakker, geb. de Vos, z. P. Kaan, geb. van Popering, d. N. P. Bos, geb. Pekopse Haas, d. (levenl.) OverledenA. M. Gannoo, d. 4 j. M. den Boer, jd. 25 j. Vergadering van Vrijdag 22 Juli. Vervolg.) Een adres van de graanhandelaars, die zich bezwAard gevoelen met de door de gemeente ge heven wordende retributie van 7 30 'sjaars voor het gebruik van een tafel op de Beurs, en ver zoeken dat bedrag op f 10 te bepalen, wordt om advies gesteld in handen van burg. en weth. en de financieele commissie. v Daarna geschiedt voorlezing van een adres van eenige bewoners der Heerengracht, de Noordstraat en omgeving daarvan, waarbij wordt geklaagd over de stinkende en voor de gezondheid zoo nadeelige dampen die uit de Heerengracht opste gen, waardoor, evenals door de riolen, hunne woningen worden verpest. Ofschoon adressanten overtuigd zijn dat het niet tot hunne bevoegdheid behoort de middelen aan te wijzen, die tot verbetering kunnen strek ken, meenen zij toch erop te mogen wijzen dat de verdieping van de gracht geene verbe tering heeft aangebracht, in tegendeel dat na die uitdieping de stank verergerd is; dat in strijd met de vastgestelde verordeningen het afvoeren van faecale stoffen op de gracht be stendigd blijft en nit het Ziekenhuis de besmette- lijkste stoffen in de gracht geloosd wordeD; dat thans niet meer, zooals vroeger, op kosten der gemeente, bet op de gracht drij vende stin kende groen uitgehaald en naar de mestvaalt der gemeente vervoerd wordt. Adressanten vertronwen dat de raad de billy kheid hunner klachten zal erkennen en beslniten, dat de bestaande toestand niet mag big ven voortdu ren, door de uitvoering van die werken tegelas ten, die overeenkomstig het rapport van de ge zondheidscommissie, radicale verbetering znllen brengen. Naar aanleiding van het straks gesprokene deelt de voorzitter mede dat aan den gemeente-bouw meester is opgedragen aan den burgemeester eene voorloopige mededeeling omtrent den toestand dezer zaak te doen. Alvorens de leden daarmede in kennis te stellen, herinnert de voorzitter dat den 28 Jan. bet rapport der gezondheidscommissie is ontvangen en dat dit eenige dagen later ia gezonden aan de commissie van fabricage, die later den gemeente-bouwmeester heeftopgedragen de zaak te bestndeeren. Get onderzoek der riolen kan niet plaafs hebben of bet water in het kanaal moet afgelaten worden, dit is in de eerste dagen van April gebeurd eo eerst toen was dus gele genheid de zaak te onderzoeken. Uit het rapport van den gemeentebouwmeester blykt dat van de Langeviele binnen brng, met opname van drie dicht by die brug gelegen riolen naar de zijde der Vlissingsche brug, een riool is te leggen naar den afsluiter bg de manege; dit kanaal zal eene lengte hebben van 1050 M. met een verval van 0.54 M., alzoo niet veel beter dan horizontaal. Het kanaal kan opnemen het afvoerriool nit het gasthuis, benevens 22 thans in de graoht uitmondende riolen. De vier kanalen van af de Seisbrng tot aan de Penninghoek blyven, evenals het kanaal nit de boterfabriek en dat op den hoek van de Seisstraat. Een zoodanig riool is bestaanbaar, doch naar de meening van den gemeentebouwmeester zyn veel storingen te voorzien. Dempen van de gracht moet z. i. gepaard gaan met het aanleggen van het riooldaar de stank niet zal verdwijnen zoolang de onmiddellgke bron van stank, de gracht, bestaan blyft. Het gevolg der demping zal ook zyn onbruik baar worden der brandputten, tenzij deze door aanleggen van een buisleiding naar de kade of ander gedeelte der gracht communicatie met het buitenwater houden. Na deze mededeeling zegt de voorzitter dat de gemeentebouwmeester binnen kort een uitvoerig rapport zal indienen en stelt voor de behandeling van het request aan te houden tot dat de quaestie der Heerengracht in haar geheel zal benandeld worden. Hiertoe wordt besloten. Thans komen in behandeling de verzoeken van de firma's Faro en Dhont en Den Bouwmeester, Borsins en Van der Leijé, houdende aanvraag tot het in eigendom bekomen van gronde;;, liggende aan het kanaal door Walcheren, welke verzoeken om advies gesteld zijn in handen der kamer van koophandel. Naar aanle ding van het daarop ontvangen antwoord stellen burg. en weth. nu voor 1° die terreinen niet te verkoopen, maar 2" deze aan éene onderneming onder nader overeen te komen voorwaarden voor langer ot korter tyd ten gebruike te geven 3° aan de beide genoemde firma's of aan anderen, die zich nog mochten aanmelden, een afschrift toe te zenden van de overeenkomst, betreffende die grónden met den staat der Neder landen aan te gaan, en hen uit te noodigen voor 1 Sept. a. te berichten, welke bestemming zy aan die gronden zouden wenschen te geven en op welke voorwaarden zy genegen zonden zgn om ze, met inachtneming van de bepalingen der overeenkomst, van de gemeente voor langer of korter tyd in gebruik te nemen 4° de antwoorden van die firma's andermaal om advies te stellen in handen van de kamer van koophandel. Zonder beraadslaging of hoofdeiyke stemming vereenigt de vergadering zich hiermede. Daarna geschiedt voorlezing van een schryven van den gemeentesecretaris, waarbij hij,wyzende op de wenscheiykheid dat van de verschillende pennin gen op de oudheidskamer aanwezig, dubbelen zgn, voor die verzameling aanbiedt een tweetal gedenk penningen.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2