N°. 172. 12Jaargang. 1881. Maandag 25 Juli. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enx. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 23 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine m leger. Rechtszaken, COURANT. By de thans zoo algemeen erkende wenschelijk- heid eener hervorming van ons middelbaar on derwijs, kan een boek van een satiricns als Jan Holland over dit onderwerp niet nalaten de aandacht te trekken. Hij heeft het tot titel gegevenHe familie WiUems en bedoelt met dien naam hetzelfde soort van lieden als hij reeds In zijn Nette Mensohen geeselde, een mengsel van gezond verstand en van verwaandheid, van weet gierigheid en oppervlakkigheid, van aristocraten- haat en burgerlijke opgeblazenheid. Type en schepping tevens dier lieden ziet hij in ons middelbaar onderwijs, door Thorbecke en den kruidenier Willem» te zamen uitgedacht en voor welks Hollandsohen naam: „middelbaar-onder-wijs" Jan Holland deze Duitsche omschrijving beeft gevondenWa* die Mittel gebdret zur Afterweis- heitof deze dubbele Latynsche: Quod media parit ad subdoctrinam, i.ad viroa semidoctosprocreandos. Van een schrijver, die ziilk een hoeveelheid gal in zyn inktpot heeft, is geen onpartijdig oordeel te wachten. De altijd-door heftige en venijnige kwetsende en kwaadwillige critiek van Jan Holland maakt weinig indruk op iemand, die zonder vooringenomenheid of illusie zich rekenschap wil geven van de gebreken, welke de eerste regeling van het onderwijs voor de beschaafde burgerklasse in Nederland bij hare geboorte in 1865 ter wereld heeft medegebracht. Men weet wel dat alles er niet volmaakt aan is; maar men weet ook dat niet alles in de grondgedachte der scheppers ver keerd was. Men weet dat veel van de gebreken der inrichting door verstandige practijk worden weggenomen en voorts neemt men zich voor, by eene herziening, met de opgedane ondervinding voordeel te doen. Daarbij zal geen stem, die met eenigen grond van gezag zich laat hooren, aan de oplettendheid der herzieners mogen ontgaan. Als zoodanig mag ook de raad van Jan Hol land niet in den wind geslagen worden. Zoo iemand, dan heelt hij over de opleiding der Nederlandsche jeugd veel nagedacht. Wel ziet hy den tegenwoordigen toestand door den donkeren bril zijner satire; maar als hij de vraag zoekt te beantwoorden wat voor het bestaande in plaats moet komen, dan heeft hij het goede voor. Hij heeft het volle besef van datgene wat door ieder wordt erkend als het hoofdgebrek van ons middelbaar onderwijs: zijn overlading, de te groote verscheidenheid van kundigheden die te gelijk aan de jengdige hersenen te verwer ken worden gegeven. Tevens is hy overtuigd dat dit gebrek niet anders is weg te nemen dan door opofiering van eenige vakken, wier nut op zichzelf niet ontkend wordt, maar welke, in dien men tot kiezen genoodzaakt is, plaats moeten maken voor andere, welke onmisbaar zij a om bij eene degeiyke opleiding der jeagd, den lust tot voortgezette, eigen studie te behouden. Jan Holland wil het verplicht onderwijs aan de hoogere burgerscholen bepalen tot vier groepen. lo Taalonderwijs in het Nederlandsch en éene of meer vreemde talen. Geen verplichting tot het leeren van drie wereldtalen, maar wel de gelegen heid om, des verkiezende, er onderwijs in te kannen ontvangen. Daarentegen wil hy de kennis van het Latijn als vereischte stellen voor alle taal-leeraren, dewijl alleen die kennis, naar zijne meening, in staat is om het wysgeerig inzicht in de taalwetten en de aesthetische opvatting der letterkundige voortbrengselen van elke natie te verzekeren. 2o Wiskunde, omdat zy als deur- wachtster staat aan de poorten der meeBte natuur wetenschappen en den weg baant tot de meest- ttiteenloopende beroepen. 3o Phyaica, als het best van alle natuurkundige vakken berekend op ontwikkeling van den geest. 4o Geschiedenis. Geen overzicht der „algemeene geschiedenis," vol jaartallen en namen, vrat niemand onthouden kan. Evenmin een zoogenaamde „kuituurgeschiedenis", welke bij gemis van kennis der feiten en datums zich op moet lossen in oppervlakkigheid en wijsneuzigheid. Voor het onderwijs in geschiedenis beeft Jan Heiland een plan, dat wij niet auders dan met zyn eigen woorden kunnen doen kennen. "Laat groote, duideljjk gedrukte, des noods met kleuren verduidelijkte, historische tabellen maken, even als de groote wandkaarten voor de aardrijkskunde. Leer de ongens, al doende, op die tabellen den weg vinden. Laat geen aanleiding voorbijgaan om erop te wijzen. Behandel dan, altijd met verwijzing op die tabellen, belangrijke tijdsgewrichten uit het leven der mensehheid. En dan denk ik, dat het dagelijksch aanschouwen van uwe door détails boeiende uitwerking van enkele punten, den jongens een beter beeld van de historie zal geven dan het van huiten leeren van een geraamteachtig handhoek. Al zijn ze dan ook niet in staat aan een examen in "algemeene" geschie denis het hoofd te bieden, hun zal op later leeftijd de belangstelling bijblijven om deze of gene feiten nader te onderzoeken." Aardrijkskunde, opgevat als land- en volken kunde, is volgens dit leerplan te verbinden met geschiedenis, terwijl de noodzakelykste begrippen van physische aardrijkskunde en cosmographie kunnen aansluiten bij physica en wiskunde. Tot de genoemde vier vakken moet het volgens de wet verplicht onderwijs aan eene hoogere burgerschool bepaald worden, met een diploma voor voldoend eindexamen, nit te reiken niet door provinciale examen-commissiën, maar door de leeraren der school zelve. Behalve deze verplichte wetenschappen, moet het leerplan aangevuld worden naar plaatselijke behoeften. In een fabrieks-district zal onderwys in werktuigkunde en scheikunde noodzakelijk zijn. In eene handelsstad zal men opleiding in handels wetenschappen en boekhouden noodig achten. Piant- en dierknnde zullen gewenscht worden voor eene landbouwende bevolking, met nog andere toepassingen op haar bedrijf. Teekenen en boet- seeren zal hier, algemeene geestbeschaving of ge legenheid tot hoogere vorming van leeraren elders noodzakelijk gevonden worden. Inditallea moet vrijheid bestaan, ook in het, voor die bijkomende vakken, bevredigen van den „examineerhonger waaraan het tegenwoordig geslacht van Nederland ïydt." Wij willen hier de opmerking maken, dat dit denkbeeld der inrichting van het leerplan naar plaatselijke behoeften, naar 'tons voorkomt, schip, break ïyden zal op de onmogeiykheid om iedere plaats, waar eene hoogere burgerschool gevestigd zal zyn, in eene zekere categorie op te sluiten. In eene handelsstad zal, naast de behoefte aan vak-onderwys, ook die aan meer algemeene wetenschappeiyke opleiding, even als in eene landbouw-streek die aan handelswetenschappen gevoeld worden. Zoodoende gaat men óf weer klachten over onvolledigheid, ót eene hernieuwing van het oude euvel der te groote veelzijdigheid te gemoet. De familie Willems bevat verder nog beschou wingen, of liever gedachten, over het hooger, meer bijzonder het gymnasiaal onderwijs, over het middelbaar onderwijs voor meisjes en over het verschil tusscben de Nederlandsche schryf- en spreektaal. Heeft men zich echter over den ver- drietigen indruk heengeset, dien des schrijvers neiging maakt om alles van den onaangenaamsten kant te bezien en zijn waarnemingen in den ste- kelachtigsten vorm mede te deelen, heeft men daarenboven afgezonderd wat niet tot het betoog dienende is en slechts tot versiering of tot afwis seling strekt, en tracht men daarna zioh reken schap te geven van wat er bruikbaars in het boek steekt, dan gelooven wij dat men zich in hoofdzaak tot de door ons medegedeelde gedachten over de hoogere burgerscholen voor jongens be paald zal zien, Hetzy men ze voor toepassing geschikt achte of niet, overweging verdienen ze zeker. Bij den heden morgen plaats gehad hebbenden proefrit met de locomotief en een tweede klasse waggon op den stoomtramweg Middelburg—Vlis- singen, is de reis van de remise teVlissingen af, tot de Langeviele buitenbrüg alhier, zonder déraille ment en in den tyd van 25 minnten afgelegd. Op de Langeviele buitenbrug derailleerde de machine en stootte tegen de yzeren leuning der brug, waardoor deze en het metselwerk der brug eenigszins beschadigd werden. Nadat de rails verlegd waren, is 'a middags de trein naar Vlissingen teruggekeerd, Zaamslag, 22 Juli. Door den brigadier der rijks-veldwacht alhier, J. P. Koene, is beden gear resteerd en naar bet huis van bewaring te Ter Neuzen overgebracht J. Dees, die volgens zijn bekentenis, heden in den vroegen morgen getracht heeft in zyne woning brand te stichten, zoodat reeds het stroo en beddegoed in de bedstede vuur hadden gevat, hetgeen echter spoedig werd ge- bluscht. Verslaafdheid aan den drank van het geheele huisgezin heeft dien man, vroeger welge steld, nu tot dit uiterste gebracht, door welke oorzaak ook hun eenig kind, wegens mishandeling zijner moeder, voor eenige maanden voor de rechtbank te Middelburg terecht stond. De kade en de steigers der oesterputten te Yerseke leveren dezer dagen een reeht levendig schouwspel op. Op den wal ziet men millioenen gekalkte dakpannenwier hei-witdoor de Julizon beschenen, het oog pijnlijk aandoet, en daartusschen eene menigte mannen, vrouwen, jongelingen en jonge dochters, die zich alle om het zeerst reppen, de pannen in wagens by de vaartuigen te brengen, waar weer anderen gereed staan om ze ving aan boord te smakken. De schippers brengen de ladingen zoo ving mogelijk naar de verschillende perceelen der bank, waar de pannen over boord geworpen worden, om later, by laag water, in orde te worden gelegd. Het geheele tooneel geeft den indruk dat er haast by isde wind alleen veroorlooft zich soms de vrijheid den werklieden een spaak in het wiel te steken. En er is ook haast bijWant in ongeveer drie weken tijds moet alles klaar zgn. Dat al deze arbeid veel geld kost, is te be- grijpen. Maar er bestaat kans, dat de zee het met goede rente teruggeven zal. Althans nu reeds hoort men vau verschillende zijden, dat de aan slag van broed op de reeds uitgelegde pannen gunstig is. Qoesche Ct.) Z. M. de koning en de koningin zijn gisteren avond, met de kleine prinses, uit het buitenland op Het Loo teruggekeerd. Z. K. H. prins Frederik wordt heden avond uit Neuwied in Deu Haag terugverwacht. De St. Ct. bevat de statuten der coöperatieve winkelvereeniging van het district Vlissingen en omstreken der vereeniging Eigen Hulp teVlissingen. PBHSioBirBK. Pensioen verleend aan J. Drabbe, ontv. der dir. bel. enz., ad 1570, aan S. Cats, be waarder der hypotheken en van het kadaster, ad f 2200, aan T. van den Berg, zich ook schrijvende Van den Bergh, hoofdcommies bij den raad van state, ad f 1600 'sjaars. lbger. In rang en ouderdom overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger van N. I. de 2e luit. D. de Moulin, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, die voor 5 jaren werd gedetacheerd bij het leger in N. I. waterstaat. Op verzoek aan A. Schraver te VlissiDgen, eervol on.slag verleend als opzichter van den waterstaat le kl.; en voorts benoemd tot opzichter van den waterstaat le kl. H. W. L. Docters van Leeuwen, thans 2e kl.; 2e kl., J. G. Grutterink, thans 3e kl.3e kl., H. Portheine jr., thans 4e kl. De uitslag van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeeland is, dat twee candidaten, W. L. P. Wezepoel uit Middelburg en D. H. van Hoek uit Goes, genoemd examen met goed gevolg aflegden; éen candidaat werd afgewezen. Op de aanbevelingBiyst voor de benoeming van een leerares voor de hoogduitscbe taal en letterkunde aan de H. B. S. met öjarigen cursus voor meisjes te Rotterdam zgn geplaatst mej. A. Lewin, leerares aan de H. B. S. voor meisjes alhier, en mej. G. A. E. Oort, te 's Gravenhage. De synode der N. H. kerk heeft benoemd tot leden der eynodua contractu tot behandeling van het hooger beroep van L. J. de Kok en A# Gideonse te Middelburg, van eene beslissing van het prov. kerkbestuur van Zeeland, ter zake hunner benoeming als ouderlingen, de heeren Luti, Hof stede de Groot, Segers, Loeff, Jans, v. Reeken We8trik, Bruinwoid, Riedel, Dikema, v. Heel en Roodhuyzen. In de synode is ook de zaak van prof. Acquoy ter sprake gekomen. Door een der leden werd voorgesteld aan de regeering te verzoeken, zoo spoedig mogelijk eene beslissing hierin te nemen, doch na breedvoerige beraadslaging werd besloten' dat de vergadering zich van alle stappen in deze onthouden zou. De synode der Ned. herv. kerk heeft besloten, in het officieel orgaan de predikanten op te wek ken, den 31 Juli a. in de openbare godsdienst oefeningen de vervallen-verklaring van Phillips II van de heerschappg dar Nederlandenden 26 Juli 1581 uitgesproken, te gedenken, voor zooveel zij die niet reeds op den voorafgaanden Zondag heb ben gedaan. Tengevolge der nieuwe wijze van voeding van de soldaten moet het rijk gemiddeld per dag 6 a 7 centen bijslag aan de soldy toevoegen, opdat, na aftrek der uitgaven voor de menage, het ver eischte zakgeld a 10 cent per dag overblijve. De 2e luit. der iuf. A. E. E. Grubé is in gedeeld bg de 2e oomp. 5e bat. 3e reg. te Middelburg. f- -JL Gisteren deed de rechtbank alhier uitspraak in de zaak van het O. M. tegen E. C., wonende te Watervliet en J. v. H., wonende te Philippine» behandeld in de zitting van 15 Juli 11. Beide beklaagden waren in verzet gekomen van een tegen hen by verstek gewezen vonnis dezer rechtbank dd. 14 Juni 11. De rechtbank ver oordeelde ook nu weder de beklaagden tot eene cell, gevangenisstraf vau zes maanden en tot het geven eener schadevergoeding van f 150 aan de beleedigde partij P. de J., die zich weder in de strafzaak met zijne civiele vordering gevoegd had. Voor beklaagden trad op mr. M. J. de Witt Hamer en voor de beleedigde gevoegde party mr. F. N. van der Bilt, advooaten alhier. De gemeenteraad van Leiden heeft als deskun digen voor het onderzoek der plannen tot uitbreiding van de stedelijke gasfabriek benoemd de heeren Simon Thomas, directeur der gasfabriek te Am sterdam, en Yan Eindhoven te Haarlem. Op berichten van z. g. n. „ongelukken'* wordt door ons nooit bijzonder jacht gemaakt, omdat wg ze maar zelden belangwekkend vinden. Welk een rgke oogst daarmede echter te behalen is, bewijst het volgende lijstje, uit een nommer van een onzer grootere bladen achter elkander opgesteld. Aan den Westerdoksdgk te Amsterdam een jongen, bezuiden Egmond aan zee een hulp* onderwgzer, te IJselmonde eene 72jarige vrouw, buiten de Muiderpoort te Amsterdam twee knaapjes verdronken. Te Hoorn een arbeider van een steiger, te Amsterdam een scheepstimmerman van een stelling, te Wgk een dienstmeid van een hooiwagen doodgevallen. Te Venlo een huzaar door een paard getrapt. In de kazerne Oranj* Natsatt te Amsterdam een milicien zioh doodge schoten en in de gevangenis te Alkmaar een brandstichter zich opgehangen. Al deze gevallen, in bijzonderheden verteld; geven spoedig een kolom vol „akeligheid." Dinsdag nacht zyn op eene hofstede inded Westlandpolder, onder Wolfaartsdijk, twee vreemde landloopers gevat en voorloopig in arrest genomen, om ze den volgenden morgen naar Goes over tb brengen. Een straatjongen gooide gisteren een emmer water eener straatschrobbende dienstmaagd op de Groenmarkt te 's Hage omver. De meid werd hierover zoo boos dat zy den jongen haar anderen vollen emmer nasmeet. Ongelukkig kwam deze echter terecht op eene voorbijgaande dame, die doornat en weinig in haar humenr in een winkel gebracht moest worden. Zwolle, 22 Juli. De aardappelziekte komt hier en daar voor, doch uitsluitend in het loof. Get beschot is groot, de prijzen zijn laag en de kwaliteit is algemeen uitstekend.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1