Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en leger. Rechtszaken, Verkoopingen en aanbestedingen. handen krijgen. Zij vond slechts een partij hulzen van Beaumontpatronen, deels ledig, deels gevuld. Door het onverwachte geweervuur der Atjehers is éen Chinees gedood en zijn er twee gewond. „Den avond te voren sloegen de Atjehers te Anagaloën hun slag. Daar vonden zij de Chinee- zen aan het spelterstond joegen zij hen op de vlucht door op hen te vuren, en trokken van deze gelegenheid partij om het achtergelaten geld op te steken. Het hoofd dezer benden is Nja Hassan." stenog-raphie. De commissie voor de steno graphic uit de beide kamers der staten-generaal heeft de heeren J. H. Ising, aspirant-stenograaf, en J. H. T. Wildenboer, kweekeling bij de steno grafische inrichting, bevorderd: den eerste tot stenograaf, den tweede tot aspirant-stenograat. staatsspoorwegen. Benoemd bij de Expl. Mij. tot goederenklerk 2e kl. de klerken H. G. Wiggers, te Middelburg; A. M. Bochol, te Vlissingen; P. S. de Bach, te Vlissingen; W. H. Boer, te Mid delburg; tot goederenklerk 3e kl. de klerken D. B. Adriani, te Vlissingen; E. M.I. E. Verwaeyen, te Vlissingen; J. G. V. de Witt Hamer te Mid delburg. onderwijs. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leëraar aan de K. H. B. S. te Alk maar, aan mr. F. M. Vonk. Benoemd bij de normaalschool voor teekenon derwijzers: tot directeur W. B. G. Molkenboer, te Leeuwardentot leeraren J. Striening, te BotterdamJ. Versluys, te 's GravenhageJ. B. de Kruyff, te Amsterdam; P. J. H. Cuypers, te Amsterdam; L. Beirer, te Amsterdam; E. Dubois, te Amsterdam; bij de school voor kunstnijverheid tot directeur J. B. de Kruyff, te Amsterdam; tot leeraren J. Striening, te BotterdamJ. Versluys, te 's GravenhageP. J. H. Cuypers, te Amster dam; L. Beirer, te Amsterdam; E. Dubois, te Amsterdam. burgemeesters. Benoemd tot burgemeesters: van Diessen, M. M. van Dijck; van Herwijnen, mr. A. de Buyter de Wildtvan Ilpendam, H. J. Calkoenvan Bansdorp, J. E. T. Wijnveldtvan Loosdrecht, C. J. Hacke. betaalmeesters. Ingetrokken de benoeming van W. F. Vertholen tot betaalmeester te Arnhem, op diens verzoek, en hij in zijne betrekking van betaalmeester te Dordrecht bevestigd. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. te Wieringen F. J. Tellings, comm. verif. Ie cat. te Maastricht; tot ontvanger te Weesp W. van Ncuhuys, ontvanger te Hulsttot ont vanger te Wij he P. E. H. Leendertz, ontvanger te Manrik. leger. Op pensioen gesteld de 2e luit. E. Jacobs, van het 7e reg. inf. en dat pensioen bepaald op ƒ800 'sjaars. koloniën. Eervol ontslag verleend aan den O. I. ambtenaar L. J. Andrée Wiltens, gewezen presi dent van de wees- en boedelkamer te Padang, wegens voortdurende ziektealsmede aan den off. v. goz. Ie kl, van het leger in N. I. A. N. Erkelens, ter zake van lichaamsgebreken, beide met toekenning van pensioen. Benoemd tot mil. apotheker 2e klasse in N. I. de kweekeling der pharmacie H. J. I. Wolf. De St. Ct. bevat het programma der lessen, welke gednrende het jaar 18811882 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. De 2e luitenant N. E. E. Grubó, benoemd bij het 3e regiment infanterie, is ingedeeld bij het 5e bataljon van dat regiment te Middelburg. diep neerslachtig naar de niets goeds belovende lucht te kijken en troostte zich met een sigaar. Twee van de dames vonden de kille, bedompte atmosfeer in de kamer op het laatst zoo ondra gelijk, dat zij de wijk namen naar de ouder- wetsche keuken, baiten kijf het aangenaamste vertrek uit het geheele huis en thans door de meiden verlaten, die bezig waren in een schuurtje de vaten te wasschen. Ik had mij teruggetrokken in de schaduw van een vooruitspringenden muur, die van de stookplaats bijna een tweede kamertje maakte, teneinde plaats te maken voor hen die meer behoefte hadden aan warmte, daar ik reeds tamelijk gedroogd was. Niemand merkte mij op en gedurende eenigen tijd oordeelde ik het overbodig om mijn tegenwoordigheid te verraden. Een zeer mooi meisje stond met een sierlijk Voetje op het haardijzer, in een vreemde taal, die ik volstrekt niet verstond, te praten met een vriendin, die ik in het eerst niet her kende. Was het mogelijk dat datschoone gelaat, dat eensklaps door een opflikkerende vlam verlicht werd en van geluk en schranderheid schitterde, aan M"« Blanche behoorde? Dat die heldere, liefelijke stem dezelfde was die vroeger niets dan klaagtonen voortbracht, en behoorde aan dat half ontwikkelde, half opgevoede, doch overgevoelige meisje, voor wie ik vogeltjes mak maakte en die ik Welp om kooitjes en hokjes voor ha» lie?e> De drogist M. Cléban, die door de rechtbank te Amsterdam was ontslagen van rechtsvervolging ter zake van onwilligen manslag door het afgeven van vitriool in plaats van wonderolie, is door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard en tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld. Het hof bevestigde het vonnis, waarbij de bediende van gemelden Cléban voor dat feit tot dezelfde straf was veroordeeld. Het hof overwoog o. a., dat de patroon, bij de plaatsing der beide fles- schen nevens elkander op dezelfde plank, onder het bereik van eenig persoon, de voorgeschreven voorzorgsmaatregelen met het oog op vergiften niet heeft in acht genomen en alzoo door zijn onachtzaamheid den verkoop en de aflevering van vergift heeft mogelijk gemaakt tot zoodanige hoeveelheid als den dood van het overleden kind heeft veroorzaakt. Baarland, 19 Juli. Bij het hevige on weder, dat heden namiddag omsteeks 6 uren over deze gemeente losbarstte, sloeg de bliksem in de scbnur van den vrachtrijder M. T. alhier, waardoor dat gebouw met al wat er in was een prooi der vlammen werd. Met behulp der spuiten van Baar land, Oudeland en Ellewoutsdijk bleef het woon huis gespaard. Volgens geruchten was niets verzekerd. De officier van justitie heeft tegen den ad ministrateur M. te Deli, (Sumatra) beschuldigd van onwettige gevangenhouding met mishandeling van een Chinees, twee jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen ultimo Juli a. zal de lijn Buitenzorg tot Tjoeroek van den staatsspoorweg op Java voor het verkeer worden geopend. Na de overne ming door den staat van de lijn Batavia—Buiten zorg zal het tarief voor het personenvervoer aan merkelijk verminderd worden. Een reiziger lekl. zal alsdan slechts behoeven te betalen f 4 en 2e kl. 2.50. De warmste zomer, die aan de verzamelaars van weerkundige waarnemingen in West-Europa bekend is, is die van 1703. Toen steeg, na een koud voorjaar, in Juli de thermometer in de schaduw tot 98 gr. Fahr. Het te veld staande gewas en de vruchten aan de boomen verschroeiden tengevolge der langdurige hitte, die den 17en Juli in een geweldig onweder, van hagel verge zeld, zich oploste. Als een goed middel om zonnesteek te voor komen wordt aanbevolen het leggen van een koolblad in den bodem van den hoed. Het feest bij gelegenheid van het 30jarig be staan der stedelijke muziekschool te Gouda is, na de uitvoering op den eersten dag der cantate van den heer Van Milligen, den tweeden dag voort gezet met eene uitvoering door de kapel van de grenadiers, gevolgd door een bal voor kinderen en volwassenen. Ondanks de tropische hitte, door een donderbui afgewisseld, werd er druk gedanst en heeft het feest aan allen, die eraan deel ge nomen hebben, groot genoegen verschaft. Een korporaal en twee mariniers van het wachtschip te Amsterdam, naar het bureau van politie gezonden om twee arrestanten te begeleiden, verschenen daar in zoo beschonken toestand dat zjj zelve gearresteerd werden. De korporaal is met degradatie gestraft. Eene zieke vrouw te Appelscha is, op raad van een „outtoovenaar," over haar geheele lichaam met duivelsdrek ingewreven, omdat men haar voor „behekst" hield. Ook moest zij van dat stinkende goed innemen. Den volgenden dag was 't mensch dood! Gelukkiger kwamen twee zieke kinderen te Oud-Zevenaar eraf, die aan roodvonk leden en water uit de bron van Onze-Lieve-Vrouw-van- Salette te drinken kregen. Ze genazen beide, zegt lingen te maken? Ik dacht aan dien avond toen ik haar in mijne armen had gedragen en toen haar hoed en mantel aan mijn haard gedroogd werden. Zij was nu meer volwassen en veel levendiger in hare manieren. Het scheen dat haar geest en lichaam gelijktijdig ontwikkeld en ver sterkt waren. De jonge dames waren in lichte, dunne japonnetjes gekleed, blijkbaar zeer geschikt voor de maand Mei, doch niet zooals die zich bij ons voordoet, zoodat zij zeer blijde waren zich te kunnen warmen. Een onoverwinnelijke verlegen heid overviel mij en ik besloot het vertrek geheel ter beschikking te laten van het vrooljjke gezel schap, dat ongetwijfeld spoedig weer bijeen zou zijn. Ik hoopte onopgemerkt te kunnen ontsnappen, doch op het oogenblik dat ik mij verroerde keerden de meisjes zich om en werden mij gewaar. Het volgende oogenblik drnkte Blanche mij harte lijk de hand. Het was te laat; zij had mij herkend. „Kent gij mij niet meer? Ja ik geloof ook dat ik nog al Veranderd ben," zei zij hevig blozende. „Maar zoodra als gij uit dien donkeren hoek kwaamt, herkende ik u niettegenstaande dien zwarten baard. Wij waren op weg naar u toe, toen de bui ons naar dit afschuwelijk oord dreef om een schuilplaats te zoeken. Wat een akelig huis!" voegde zij erbij en zag met een hnivering naar de naakte wanden en balken. „Welk een verschil met die vriendelijke hoeve, het gerucht, van roodvonk. Of het water daartoe iets kan hebben bijgedragen, blijft aan het oordeel van den lezer overgelaten. De heer A. Wiegel Czn., burgemeester van Nieuwer-Amstel en lid der staten van Noord- Holland, is eergisteren op ruim 70jarigon leeftijd overleden. De heer Wiegel was in zijne gemeente geacht en geliefd; door zijne vakkennis en energie wist hg zich van werkman te verheffen tot een wel gesteld fabrikant, en do positie, welke zich deze eenvoudige glasblazer wist te scheppen, bewijst weder een keer te meer, welke machtige factoren noeste werkzaamheid en gezond verstand zijn in den gang des levens. [N. v. d. D.) Er worden onderhandelingen gevoerd tus- scben den staat en de Holl. Sp.-Mij. om op het terrein van het gesloopt wordend station buiten da Delftsche Poort te Rotterdam een nieuw gebouw voor rechtbank en kantongerecht te stichten. De heer A. J. Schelling, een Nederlandsch reiziger, welke zich het onderzoek van Midden- Ara bië heeft ten doel gesteld, is te Djeddah aangekomen en met de voor zijne expeditie noodige voorbereidende werkzaamheden aangevangen, welke expeditie) voor zooverre Yemen en Assyr aangaat, alle kans op welslagen aanbiedt, doch eerct over een paar maanden zal kunnen worden ondernomen. De aanneming der wet regelende de over dracht der voormalige vestingterreinen san de gemeente Maastricht, heeft de bevolking kalm gelaten. Zij ziet in die overdracht niet meer die voordeelen, welke zij voor 10 a 12 jaren, toen de onderhandelingen daarover begonnen, aanbood. Sedert dien tijd toch is de welvaart der stad aanmerkelijk afgenomen, hebben de groote fabrie ken de voor hare uitbreiding noodige terreinen van het domeinbestuur aangekocht en is ook de bouwlast, ten gevolge van de verminderde waarde der bebouwde eigendommen, zeer verminderd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Haar lemmermeer bestrijden de clericale bondgenooten elkander fel. De liberalen onthouden zich van het stellen van candidaten,en de katholieken hebben nu tegen de vier aftredende anti-revolutionaire leden vier der hunnen candidaat gesteld. Het eerste nommer van de New-York Herald dat na den aanslag op generaal Garfield is ver schenen, is een merkwaardigheid op het gebied der publiciteit. Behalve een plattegrond van het deel van Washington waar het station van de Baltimore en Potomac-spoor gelegen is, en eene teekening van het station met de juiste plaatsen waar de president werd neergeschoten, waar de moordenaar stond ea boe hij zich door het station hadden bewogen, bevat het blad ruim dertig kolommen over den moord. Wij hebben berekend dat het verstaanbaar voorlezen dezer berich ten bijna vier uren zou duren. Tot in de kleinste bijzonderheden afdalende verhalen van ieder, die iets van de misdaad zag, volgen elkander op, en de personen der vertellers worden door enkele reportermet zorg aan den lezer voorgesteld. Zoo zien wij b. v., dat juffrouw White, de portierster van de dameswachtkamer, die de misdaad van zeer nabij zag, een bescheiden vrouwtje is, met een smal doch zeer schrander gezicht, licht bruin haar en blauwe oogen. Zij was gekleed in zwart alpaca met een wit voor schoot en een breede kanten kraag om den bals. De moordenaar bad een goed blanw pak aan en een bruinen hoed op. De president zelf had een lichtbruin reispak aan en een hoogen boed op, die leelijk gedenkt werd door den val. Dit zijn trouwens slechts enkele bloempjes door de reporters op hunne berichten gehecht. Verreweg het grootste deel der 30 kolommen is zeer lezenswaard. Een groot deel ervan is gewijd aan den moordenaar, wiens leven in deze berichten, misschien 20 uren na de mis daad gedrukt, gevolgd wordt „van de wieg tot de misdaad." Het eerste bericht is van een postambte naar, kolonel Bnrnside, die verklaart Guiteau gekend te hebben, toen hij als zuigeling op zijns moeders arm zat. Zijn jongere zuster Flora, hooren wij, was een veelbelovend meisjej waar gij ons verpleegd hebt. Ik ben nu heel wel en kan gaan waar ik wil; en ik zei dat mijn eerste daad van onafhankelijkheid moest zijn om u te gaan bedanken voor uw vriendelijkheid. „Waar zou Margnérite zijn Zij wilde met Frank achterblijven om het uitzicht van den Piek bij Heksen doorn te genieten, gij weet wel die rots waar gij ons gevonden hebt. Zij zullen na zeker weggespoeld zijn; want de rots zal hen nog minder beveiligen dan dit ruwe gebouw." „Het spijt mij dat ik niet op nw zuster kan wachten," zei ik eenigszins kortaf, daar het mij erg speet te merken dat alleen Blanche verlangde mijn Hoeve te bezoeken. „De regen heeft bijna geheel opgehonden en ik moet maken dat ik naar hnis kom." Ik had echter terstond spijt over mijn onheuschheid en zei: „Het doet mij heel veel genoegen n zoo wel te zien en te hooren dat gij beter wandelen kunt." [Wordt vervolgd.) die goeden aanleg had voor muziek. Voor bijge- loovige menschen kan het waarde hebben dat Guiteau's kamer in zijn logement hetzelfde nom mer (222) droeg als de Pullman-Car, waarin de president zou reizen. Men vindt voorts nog den volledigen tekst eener politieke redevoering van Guiteau en een uittreksel van eeu door hem ge schreven boek, onder den titelEen boek voor ledereen. He waarheid, gezellin van den Bijbel. Aan den indruk, zoowel in Washington als in New York en Albany door de misdaad gemaakt, wordt eene groote ruimte gewijd, en men leest zoowel wat politieke tegenstanders van den pre sident in hunne sociëteit zeiden, als hoe de make laars inWallstreet daling van de markt verwachtten. Dan volgen telegrammen nit alle deelen der Vereenigde Staten, terwijl dit merkwaardige ge heel wordt besloten door een uitvoerig verhaal van Lincoln's vermoording in 1865 en den aanslag op president Jackson in 1835. Het ministerieel decreet, waarbij aan don Carlos het verblijf op Fransch grondgebied iB ontzegd, luidt: De minister van binnenlandsche zaken, Gezien de artikelen enz. Gezien het rapport van den greffier de palat over den heer don Carlos, hertog van Madrid; Overwegende dat de tegenwoordigheid van dezen vreemdeling op Fransch grondgebied de openbare veiligheid kan in gevaar brengen; besluit Art. 1. Aan steur don Carlos, hertog van Madrid, wordt aangezegd het Fransche grondgebied te verlaten. Art. 2. De prefect van politie is met de uitvoering van dit besluit belast. Toen de commissaris van politie Clément hem Zondag morgen dit besluit beteekende, riep don Carlos uit: „Ik protesteer; neem er akte van dat ik slechts voor geweld zal wijken." „Ik zal alleen akte nemen van nw antwoord ja of neen, wilt gij gehoorzamen? „Welnu, ja dan maar." En de „wettige" koning van Spanje, thans steur don Carlos van Bourbon, nam een spoor- weggids en verzekerde den commissaris dat hij den volgenden morgen 7.40 met den sneltrein naar Londen zou vertrekken. President Garfield heeft eergisteren wat koorts gehad. Gisteren nacht om twee uren seinde men reeds dat d9 koorts afnam en de heer Garfield rustig sliep. Men schreef de ongunstige verschijnselen van Maandag eraan toe dat de president zich wat vermoeid had, wijl hij zijne krachten had overschat. Gisteren was er weer verheffing van koorts. Er zijn dezer dagen met zeer goeden afloop proeven genomen met de eerste eener serie torpedo booten welke te Stettin voor de Chineesche marine worden gebouwd. De boot is 90 Eng. voet lang en 10 breed, terwijl zij vier voet diep gaat. Zij is zoo ingericht dat zij in vier deelen kan gesplitst worden om haar gemakkelijk, hetzij per spoorweg, hetzij op een schip te vervoeren. In den boeg is een toestel gemaakt voor een Whitebead-torpedo, terwijl de boot op het dek twee spar-torpedo's draagt. De boot liep onder ongunstige omstan digheden 18 mijlen; in stil water verwacht men eene vaart van 20 mijlen. Op last van den sultan worden de proces stukken der veroordeelde pacha's onderzocht door den theik-ul-islam en veertig uletnawelke eene godsdienstige rechtbank vormen en wier onderzoek ten doel heeft vast te stellen of bet gevelde vonnis niet strijdt met de voorschriften van den Mahomedaanschen godsdienst. Op da uitspraak dezer rechtbank wacht de eindbeslissing des sultans. Langs de schoone knst der Sond nabij Kopenhagen, waar jaarlijks duizenden Denen en buitenlanders den zomer op villa's en aan bad plaatsen doorbrengen, heerscht eene hevige epide mie van diphtheritis. Op onverantwoordelijke wijze heeft men eene tijdlang getracht de epidemie stil te houden, maar dit kon niet lang duren, en er heeft een grooten aftocht der badgasten plaats gevonden. De vroolijke weg die ongeveer vijf uren gaans langs de kust loopt en 's zomers altijd vol rijtuigen en wandelaars is, ziet er thans doodsch en verlaten nit, en de badgasten hebben niet alleen den indruk medegenomen dat hnn zomerplannen zijn bedorven, maar wat erger is dat er aan de Sond bnrgemeesters of andere autoriteiten worden gevonden die den trenrigen moed hebben eene epidemie als deze geheim te honden. Te Athene is een moordaanslag gedaan op twee redacteurs van oppositie-bladen, die eene wandeling maakten. Evenmin ais ozaren en pre sidenten, blijft de „koningin der aarde" dus veilig voor de moordende hand. Uzendijke. Bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn in plaats vaü de af tredende leden Carpreau (weth.) en Groosman, verkozen de heeren Verbrugge en J. Anthennis^ Gisteren werd te Arnemniden in bet openbaar te koop aangeboden eene hofstede met woonhuis schuur, enz., benevens 30 aren grond aan den

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2