N». 167. 12ï« ang, 1881. Dinsdag 19 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 18 Juli. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger, MIDDELBIIRGSCHE COURANT. De kiezers voor de gemeenteraden worden eraan herinnerd dat morgen (Dinsdag) van des morgens 9 tot des middags 5 uren de inlevering der stembiljetten aan de stembureaus moet plaats hebben. Uit goede bron verzekert men ons dat de heer jhr J. L. de Jonge als lid van de tweede kamer zal bedanken, zoodra zijne partij gereed is met een candidaat. Hij zelf, ofschoon zijn bedanken zeker is, heeft daarvoor geen tijd genoemd. Kierikzee, 17 Juli. Jhr. J. L. de Jonge, die door „vele kiezers," candidaat gesteld was voor de aanstaande verkiezing van raadsleden, heeft dezen een verdiend démenti gegeven, niet alleen door te bedanken, maar vooral door te verklaren dat niet „een" van de „vele kiezers" hem vooraf over die candidatuur gesproken heeft 't Was hen of hem, want zeer waarschijnlijk heeft één kiezer zich slechts denkbeeldig verme nigvuldigd, alleen te doen om het water troebel te maken, iets waarin meer kiezers pleizier hebben, dan men in onzen tijd zon verwachten. Naar wij vernemen hebben de graankoopers alhier besloten voortaan de tarwe, rogge, gerst en haver niet anders meer te koopen dan bij het gewicht, een maatregel, die zeker door velen zal worden toegejuicht. Het groote verschil in gewicht, dat b. v. het eene mud tarwe bij het andere heeft en dezelfde prijs, dien het zwaar dere en lichtere mud vaak bedingen, maken deze wijze van koopen dringend noodzakelijk. vóór, deels tegen stemmen. Zeker ie het dat de meerderheid de niet-aanneming der motie-Lenting in de tweede kamer heeft betreurd. Men wil thans nog nader licht trachten te verkrijgen door aan de regeeriog het verzoek te doen enkele rapporten der hoofdingenieurs, o. a. ook dat van den heer Rose, over te leggen. Of door die me- dedeeling de kansen voor het ontwerp zullen rijzen, valt te betwijfelen. Veel zal afhangen van de vraag of de minister van waterstaat ook in de eerste kamer de porte- feuille-quaestïe stelt. Men is het daarover geens zins eens en wanneer de heer Klerck, na de gunstige beslissing der tweede kamer, laat mij het duidelijker zeggenna de overwinning in den strijd met den heer Tak van Poortvliet, verklaren mocht zich bij de verwerping der voor dracht, ter fine van nader onderzoek, te zullen neerleggen, dan is het zeer waarschijnlijk dat de kamer zich niet met het ontwerp vereenigt. Het verslag der commissie van rapporteurs (uit twee vóór en twee tegenstanders van het Merwedekanaal bestaande), dat heden wordt opgemaakt dcor den griffier mr. Star Numan, zal dit, vermoed ik; duidelijk genoeg doen zien. Veere, 17 Juli. Gisteren had alhier eene vergadering op den Campveerschen toren plaats onder leiding van den burgemeester Wijnmalen. Het doel was de oprichting van eene vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. Na eene korte bespreking en uiteenzetting van de eventueel op te richten vereeniging scheen het plan verrassend veel sympathie op te wekken. 34 personen (meest jongelui) verbonden zich voor twee jaren, terwijl 10 donateurs hunne gaven ten dienste der vereeniging afstonden. Moge het nuttige met het aangename ook hier verbonden bljjven 1 *'s Heer Arendskerke, 16 Juli. Niettegen staande de tropische hitte der laatste dagen, denkt men reeds over de koude dagen die eenmaal weder komen zullen. Eene lading puike kolen Van 1600 hectoliter is te Goes aangekomen voor de vereeniging Eendracht maakt Macht alhier, die zooveel mogelijk aan de leden worden te hnis bezorgd. Dat de werklui) die met het op- en afdragen belaBt zijn, in het zweet huns aanschijns hun brood Verdienen, valt tegenwoordig niet te betwijfelen; maar het flinke daggeld, dat daarmede verdiend wordt, verzoent hen met den zwaren arbeid. Hoes, 17 Juli. In de gisteren gehouden ver gadering der werkliedenvereeniging Eigen Hulp is het plan besproken om, door wekelijks zeker bedrag, 25 cent b. v., ter zijde te leggen, tegen den winter steenkolen, levensmiddelen enz. in 't groot voor gezamenlijke rekening aan te schaffen. Donderdag zal hierover beslist en tevens de vraag behandeld worden op welke wijze de vereeniging de oprichting van een pensioenfonds voor werk lieden kan en zal steunen. Omtrent het onderzoek in de afdeelingen van de eerste kamer der wetsvoordracht nopens het Amsterdamsche Merwede-kanaal wordt ons het volgende geschreven. De mededeeling als zou het wetsontwerp met een kleine meerderheid worden aangenomen, berust geheel op een gewaagde gissing der stem die énkele afwezige leden, indien zij de beraadslagingen bijwonen, zullen uitbrengen. Naar de uitkomsten tan het sectieonderzoek te oordeelen is 't onmo gelijk een gevolgtrekking te maken, want de voor- en tegenstanders stonden juist in gelijke Sterkte tegenover elkander en de enkele leden, die »og weifelen, zullen vermoedelijk ook wel deels Wij ontvangen van geachte zijde het volgende ter plaatsing: „Wanneer wij de vrijheid nemen u te verzoeken eene kleine ruimte in uwe courant beschikbaar te stellen, geschiedt dit voornamelijk omdat wij ongaarne zouden zien dat, bij de vermelding van zoovele examens op verschillend gebied in de laatste dagen, het examen op de zangschool der Middelburgsehe Muziekvéreeniging, dat 11. Zaterdag plaats had, geheel stilzwijgend zou worden voor bijgegaan. „Wie dat examen bij woonde zal zeker hoogst voldaan geweest zijn door het daar gehoorde. „De leerlingen der eerste of laagste klasse zongen een paar tweestemmige oefeningen uit de bekende zangleerwijze van Smits en een lied van Hol, met eene zuiverheid en inderdaad reeds muzikale opvatting die wij by kinderen, die nauwelijks éen jaar onderwijs hebben genoten, moesten bewonderen. „De tweede klasse gaf ons de Lentedag van Worp, eene voor kinderstemmen eigenaardige compositie voor koor en soli, die met zekerheid, zuiverheid en goede nuanceering allerliefst werd voorgedragen. Een der nummers a Capella ge zongen, bewees ons dat het jonge koor reeds goed geoefend is. Was de onderwijzer misschien bevreesd dat door de tropische hitte, die in de zaal heerschte en door den niet onnatuurlijken angst van de jonge koristen, hun stemmen wat zouden dalen, waarom hij in 't geheim een paar akkoorden op de piano deed hooren, het gaf ons toch de overtuiging dat het muzikaal gehoor en de geoefendheid van de jeugdige zangers reeds goed zijn ontwikkeld. „Van de hoogste klasse hoorden wij Roodkapje van Franz Abt, een allerliefst muziekstukje voor koor, afgewisseld door solostemmen. Zoowel de koren als do soli werden zuiver, zeker en met goede nüanceering, de soli zelfs met goede voor dracht gezongen. „Het theoretisch examen dat een paar dagen te voren, echter alleen in 't bijzijn van het bestuur der vereeniging plaats had, heeft naar wij ver nemen een niet minder gunstigen indruk gemaakt, en het bewijs geleverd dat de onderwijzer, de heer Cleuver, zijne taak met ernst opvat, en geen zorgen noch moeite spaart om het onderwijs zoo deugdelijk mogelijk te doen zijn. „Het is te hopen dat deze zangschool onder de talentvolle leiding van den heer Cleuver steeds meer en meer in bloei moge toenemen." Wij betuigen den vriendelijken inzender onzen dank voor zijne bijdrage, welke schoone beloften inhoudt voor de muzikale toekomst van Mid delburg. Alleen betreuren wij het zeer, dat bij de voor dracht van Rothküppchen van een DuitSchen tekst gebruik gemaakt is, welke door de meeste leer lingen niet verstaan werd. Dat lijkt ons eene paedagogische fout en een vergrijp tegen onzen volksaard, welke zeer goed te vermijden waren geweest. Er bestaan toch zeker ook wel goede stukken met vertaalden of oorspronkelyken Nederlandschen tekst. Men schrijft ons nit Den Haag Zaterdag kon men in ons Voorhout een bruids partij van bij zonderen aard waarnemen. Ter gelegenheid van het huwelijk van jhr. Van Tets van Goudriaan met barones Schimmelpenninck van der Oije gaf de heer Steengracht van Dui venvoorde op zijn buiten aan den Leidsehen weg een diner en bal. Het meerendeel der gasten waren jongelui, die zich in oud-Hollandsche boe- rensjeezen daarheen begaven. Ieder jonker haalde zijn „meisje" af en allen gingen te zamen naar de woning der bruid, op den Kneuterdijk. Het was een schilderachtig tafereeltje en honderden nieuwsgierigen vormden dan ook een heg aan de beide zijden van den deftigen stoet. Voorop ging 't karretje van den bruidsjonker en het bruidsmeisje, daarna volgde het jonge paar en nog 18 heeren en juffers na hen de meeste, in prachtig beschilderde, rijk bekleede sjeezen, sommige in meer moderne brikjes of tweewielige boerenwagentjes. De dames waren alle in een voudig zomer-toiletwitte en rose of gebloemde kleedjes; hier en daar een pince-nez op de fijn besneden neusjes en een prachtig bouquet in de met licht glacé overtogen poesele handjes; een der jonkvrouwen voerde zelfde teugels, en hoe aardig zij 't overigens deed, hier was dit minder op zijn plaats. De heeren waren alle in wandeltoilet; in hun knoopsgaten prijkten aller liefste ruikertjes. De vurige paarden waren recht „op z'n boersch" opgesierd, met witte of schel gekleurde tuigen, met linten, strikken en rosetten getooid, even als de boerenleidsels en zweepen, sommige met een roosje in top. Het was een alleraardigste optocht en vooral in het Bosch, waar de zweep er duchtig werd opgelegd en men een ware harddraverij hield, ging het vroolijk toe. Er is in Den Haag een nieuw blad verschenen waarvan menigeen ook uw correspondent het bestaan pas gebleken is bij de verschijning van het 36e nommer. Toch gaan er van elk nommer minstens 5000 de wereld in; het is dus nog al opmerkelijk dat misschien het 180.000e exemplaar ons pas bereikte; maar de uitgever verzekert dat de verspreiding zeer zorgvuldig geschiedt en 'tzal dus wel zoo zijn. Het dagelijks verschijnende blad voert den naam Victorianiet naar Engeland3 koningin of naar de rijtuigen van dien naam, waarbij men allicht aan een koetsiers krant zou denken, maar naar het Scheveningsche zomertheater. De uitgever is de ondernemer van dat café-chantant. De hoofdartikelen handelen over Scheveningen van voorheen en thans, over kapsels en dergelijke „hoofdzaken" in het „publiek" leven. Nieuws vindt men er niet in; 't nieuwste is minstens 24 uren oud en uit de Haagsche bladen geknipt. Het is eigenlijk een blad ten dienste van de onderneming des heeren Puls, op Amerikaansche wijze geëxploiteerd; de gratis-verspreiding ge schiedt door een neger in zeer licht Yankee-costuum. Of Victoria een lang leven zal hebben, is moeilijk te raden. Het is de vraag zelfs of het Victoria-théater er eenig nut van zal plukken. Ons publiek houdt nu eenmaal niet van Barnum- sche reclame. Men beeft het met een ander blad, Be Echo van het Nieuws gezien; dit heeft hier een agentschap. Aanvankelijk werden er nog al wat exemplaren, door jongens in „liverij" ver kocht, omdat er premiën waren uitgeloofd. Nu de premiën weg zijn ziet men het blad in geen velden of wegen meer. Men deelt ons mede dat het bestuur der Ned. Harddraverij- en Renvereeniging al het mogelijke gedaan heeft om de wedloopen op 20 Augustus te Bussum goed te doen slagen. De overweg van het spoor is over de geheele breedte hard gemaakt. Van daar tot aan de baan is de weg over het grootste gedeelte op eene breedte van 4 meter met puin en grint be dekt en aangevuld, zoodat er nu een prachtige weg is om tot de tribune en de baan te komen. Van de zijde van Bussum komende, zullen er twee ingangen voor de rij tuigen zijn, zoodat die vlugger dan verleden jaar van de baan kunnen komen. De tribune is aanmerkelijk vergroot, zoodat daar ruim 1200 menschen kunnen plaats nemen. De baan met hindernissen wordt verlegd tot voor de tribune, van waar men den mooisten sprong (over sloot en hek) van nabij zal kunnen zien. Ten gerieve van de mededingers is een baan gemaakt aan de binnenzijde van de nu bestaande, over de geheele lengte van 1600 bij oone breedte van vijf meter, waarop zij hunne paarden vóór 20 Augustus zullen kunnen oefenen. Tot voorkoming van het ongerief dat de rijtuigen ten vorigen jare door het wachten by het terugkeeren van de baan door het vertrek der vele extra treinen ondervonden, heeft de directie der H. IJ. S. M. besloten een seinpaal by den overgang te plaatsen, zoodat alle treinen daar moeten stoppen en de rijtuigen geregeld kunnen doorrijden. Ter voorkoming van te hooge eischen der buffetbediening zullen gedrukte tarieven aan den ingang van de baan worden afgegeven. De quaestie betreffende het wegnemen van een kruisbeeld uit de openbare school te Slenaken, op last van den arrondissements-schoolopziener, is aan de beslissing van den minister van binnenlandsche zaken onderworpen. Zaamslag, 16 Juli. De heer M. Boon, predikant by de C.. G. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Naaldwijk bedankt. TT er Keuzen, 18 Juli. De heer J. Wester huis, van Landsmeer, beroepen predikant by de C. G. gemeente alhier, werd gisteren voormiddag bevestigd door den heer B. B. van den Hoorn; zendeling-leeraar, te Oostzaan c. a., met de woor den uit Openb. 14, 6b. Bij de intrede, des namid dags, sprak de beroepen leeraar over 2 Cor. 47. De N. R. Ct ontvangt van twee zijden nadere inlichting omtrent haar door ons overge nomen bericht, dat een onderwijzer en voorzanger onlangs in de kerk den predikant een slag gegeven zou hebben. Volgens de eene toelichting heeft de slag bestaan in eene afwerende beweging met de hand, toen de predikant, by een gesprek in de consistoriekamer, den onderwgzer op de borst tikte. De andere toelichting luidt aldus: De heer H. G., predikant te H.-B., onderscheidde zich bij gelegenheid vau de verkiezingen door zijne verklaring, dat het de keus gold tusschen God en satan, of men op Seret of Van der Heim stemde. Op den dag van den uitslag der stem ming dankte hij God, op eene catechisatie met kinderen beneden de 12 jaren, dat de satan bet verloren had. Op een Zondag preekte hij te Hoornaar. Na gedurig den onderwijzer aldaar in zijne prediking geplaagd en gesard te hebben, noemde hij hem eindelijk een vuile correspondent van vuile dagbladen. De onderwijzer, zich zelf niet langer meester, protesteerde luide in de kerk. Ds. G., door christelijke liefde gedreven, heeft den kerkeraad dier vacante gemeente, waarvan hij consulent is, opgeroepen om dien onderwijzer in zijn quaiiteit als voorlezer in de kerk af te zetten. Veertien dagen geleden had hij zich in het huis van den onderwijzer zóo gedragen dat deze genoodzaakt was hem de deur te wyzen. Voorts zal hij proces-verbaal opmaken tegen den onderwijzer. Vele personen van alle richting zijn bereid voor de rechtbank in dat geval als ge«= tuigen a décharge op te treden. Ten gevolge van den uitslag van het onlange gehouden examen zullen in September e. k., aan de Kon. Mil. academie als cadet worden geplaatst Voor de inf. hier te landeP. E. Pichal, K» H. J. Creutz Lechleitner, C. P. van Boraelen, L, G. J. H. Hendrickx, A. W. den Beer Poortu® gael, K. G. Ubbens, jhr. A. C. Druyvesteyn, M. D. A. Forbes Wels, L. Melohior, C.J. Tijkeuj W. F. A. Daum, L. J. K. de Reede, G. C. A. Fabius voor de art. hier te lande: Th. M. Roest van Limburg, A. H. W. J. Boom, L. A. van Roijen| C. F. Gey van Pittius, G. W. de Leur, P. Tillema, E. D. Geukama Bakker, jhr. G. Oh. Qaarles van Ufford, A. G. Maris, S. Chr. Gooszen, J. A. G. James, W. A. Frieswijk, jhr. B. L. vanSpengler, C. L. G. Schrassert Bert, L. G. Schuurman, A. H. Kollewijn, H. Schutte, J. Ch. P. W. A. Steenkamp, H. van den Broeke voor de genie hier te lande: E. W,vanEmdenj H. W. Cornells, M, H. van Rijsbergen 5

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1