N°. 166. 124e Jaargan 1881. Maandag 18 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiên: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daiibb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 16 Juli. De verkiezing voor den gemeenteraad- dï bOI De kiezers-vergadering van Woensdagavond jl. is, wanneer wij ons niet bedriegen, eene gebeurtenis .van gewicht voor onze gemeente. Het is, meenen wij, nu gebleken dat openbare gedachtenwisseling over de algemeene belan gen zeer wel mogelijk is zonder in twist of personaliteiten te ontaarden. Het is gebleken dat de volledige openbaarheid, welke bij de opening dezer vergadering dadelijk als haar beginsel werd aangenomen, geen beletsel is tegen vrijmoedige uiting der gevoelens. Men heeft ronduit gezegd wat men dacht; er zijn, voor eene eerste vergadering van dien aard, reeds vrij belangrijke punten behandeldde belangstelling in de openbare zaak en de kennis der personen, welke zich met haar bezig houden of voor hare behartiging in aanmerking komen, zijn toegenomen en men is van de vergadering teruggekeerd, zoo niet met eene bepaalde aanwijzing omtrent de stem welke men Dinsdag zal uitbrengen, dit was het doel niet en ook niet noodig dan toch zeker in 't bezit van eenige gegevens meer tot het bepalen zjjner stem. Dit alles is vroeger, zoo vaak er sprake was van openbare kiezers-vergaderingen, ontkend. Men beweerde dat zoo iets in een betrekkelijk kleine gemeente, als de onze, ondoenlijk was; dat óf niemand den mond zou opendoen, óf de gedachtenwisseling in krakeel zou ont aarden, een herinnering aan bittere woorden en scherpe gezegden achterlaten en aldus een bron van toekomstige veeten en weerwraak wezen zou. Voor zoo ver eene eerste proef als bewijs mag gelden, is gebleken dat men ook hier weder, als in zoo menige andere zaak, ge vreesd heeft zich aan koud water te branden. Wij ontkennen volstrekt niet dat op eene an dere vergadering andere dingen kunnen voor vallen en andere woorden gezegd kunnen worden. Maar zelfs in dat geval en ofschoon wij van onzen kant bereid zouden gevonden worden om de schadelijke gevolgen, welke, men van volledige openbaarheid verwacht, eenigszins te temperen, gelooven wij toch dat het geen kwaad kan wanneer van tijd tot tijd, over algemeene belangen, eens flink gerede kaveld wordt Valt er al eens een scherp woord, wat nood De gelegenheid om het té uiten werkt als een veiligheidsklep, waar door belet wordt dat de kwade gedachten in 't verborgen wortel schieten en voortwoekeren. Of "gelooft men bij geval dat, omdat zeniet in 't openbaar gezegd en gedrukt worden, er geen booze dingen verteld en gefluisterd worden, dat er geen grieven en veeten ont staan door achterklap en kwade vermoedens, Wü hebben bij deze eerste vergadering, teneinde iéder in staat te stellen om te oordeelen op welke wijze de openbaarheid in praktijk te brengen is, zoo ruim mogelijk van de gegeven vergunning gebruik gemaakt. Mocht men echter in 't vervolg eenige beperking verlangen, zooals b. v. bet niet noemen van de namen der sprekers, bet minder in bijzonderheden treden enz., dan zal men ons bereid vinden om in dien geest te werken. Niet dat wij t ermede eens zouden zijnonze meening is dat da voordeelen van volkomen openbaarheid oneindig grooter zijn dan bare inconvenienten. Maar aangezien het ons alleen te doen is om het beginsel, van welks juistheid wij overtuigd zijn, ingang te doen vinden en znlks misschien beter trapsgewijs dan plotseling geschieden kan, willen wjj ook tot die trapsgewijze invoering medewerken, wanneer men daartoe met ons in overleg treden en de uitvoering overigens aan ons overlaten wil. Jt*». te schadelijker omdat ze niet, zooals in 't openbaar, terstond weerlegd kunnen worden en hun zegsman zich in den regel op den achtergrond houdt Wij beschouwen daarom deze eerste verga dering als een heugelijke gebeurtenis, welke wij hopen dat, bij toekomstige gelegenheden, navolging zal vinden. Het aannemen van een vasten vorm daarvoor, het stichten eener kie- zersvereeniging, met bestuur, programma, regle ment enz., heeft naar 't ons voorkomt geen haast en ware misschien beter nog wat achter wege gelaten. Niet dat wij het nut daarvan ontkennen. Yoor het practische doel, dat bij verkiezingen nagestreefd moet worden, is, ge looven wij, de vereeniging der partijen in be paalde lichamen eene onvermijdelijke en noo- dige zaak. Maar wij gelooven dat die nood zakelijkheid, na eenige openbare bijeenkoms ten als de nu gehoudene, na een paar verkie zingen, van zelf zal blijken en dat het niet noodig is, op de nu nog rookende puinhoopen van hetgeen kort geleden is ingestort, dadelijk een nieuw gebouw te stichten. Voor ons biedt de gehouden vergadering een groot voordeel aan. Wij staan nu niet langer tegenover aanbevelingen in de lucht, door niemand aanvaard, maar hebben den uitslag van tweeërlei overleg voor ons en kunnen uit die twee, overeenkomstig ons inzicht omtrent hetgeen door het algemeen belang gevorderd wordt, eene keuze doen. Aan den eenen kant de aanbeveling, uitgegaan van de meerderheid der aan de stemming van Woensdag avond deel genomen hebbende kiezers. Aan den anderen kant die, door twaalf geachte ingezetenen met het gewicht hunner namen bekrachtigd. Beiden staan niet tegenover elkander, maar vullen elkander aan. De keuze biedt daarom eigen aardige bezwaren aan. Omtrent de vier aftredende raadsleden be staat geen verschil van meening. Evenmin omtrent den heer F. Ermerins, voor het blauwe stembriefje, die niet alleen van de twee straks genoemde zijden, maar ook door de jonge katholieke kiesvereeniging aanbe volen wordt. Bij deze eenstemmigheid, bestaat er voor ons geen reden om op deze aanbeve lingen iets af te dingen. Met ingenomenheid hebben wij op de ver gadering van Woensdag de candidatuur van den heer Van Leeuwen zien stellen en aan nemen. Hij is een man van groote onder vinding, wiens persoonlijke belangen met den bloei onzer gemeente ten nauwste verhonden zijn. Een ruime, onbevooroordeelde blik op perso- nen en toestanden is men zeker bij hem te vinden. Deze gelegenheid om nieuw bloed in onzen raad te brengen, zouden wij daarom gaarne aangegrepen zien. Men is in eene gemeente als Middelburg voor zaken van algemeen belang tot een tame lijk kleinen kring van personen beperkt. Van daar dat, bij alle gelegenheden, ongeveer dezelfde namen op den voorgrond treden. En nu zijn wij er verre van, de diensten te mis kennen welke door de dragers dier namen aan de algemeene zaak bewezen zijn en nog kunnen worden, evenmin als wij betwisten dat, voor een raadslid, bekendheid van jongsaf en van onder tot ouder met zijne gemeente in den regel eene aanbeveling is. Maar dat neemt niet weg dat nu men het geluk heeft een nieuw man te bezitten, die door zijn persoon lijken werkkring en belangen ten volle als inge zeten beschouwd mag worden, wij het een wenschelijke zaak zouden achten hem, wanneer het mogelijk was, aan de behandeling der gemeentezaken te verbinden. De andere op de vergadering van Woensdag door eene kleine meerderheid der bij de her stemming overgebleven kiezers aanbevolen candidaat, vindt by ons geen steun. De ver kiezing van den heer De Witt Hamer zouden wij, om verschillende redenen, ongaarne zien. In de eerste plaats omdat versterking van het reeds voldoende in den raad vertegenwoordigd rechtskundig element ons niet noodig voorkomt, en wij aan vertegenwoordigers van handel en nijverheid de voorkeur geven. Ten tweede omdat wij niet gelooven dat de heer Hamer in den raad op zijne plaats zou zijn. De sociaal-democratische gevoelens, welke hij voor staat, hebben het, dank zij het talent waarmede ze in geschriften van de laatste jaren verde digd zijn, thans zoo ver gebracht dat hun recht van bestaan in Nederland door de mannen der wetenschap erkend wordt. Men beschouwt ze niet langer als onbestaanbare droombeelden, en heeft leeren inzien dat ze een deel van waar heid en uitvoerbaarheid bevatten, waardoor ze, wat vroeger of later, geroepen zullen worden in onze beginselen van wetgeving en bestuur een rol te spelen. Verder zijn ze echter nog niet gekomen. Buiten den kring der weten schap vinden ze nog weinig aanhang of bekend heid en in de praktijk van bestuur en wetge ving is van hun toepassing nog geen sprake. Onder deze omstandigheden vragen wij ons af wat de heer Hamer zou uitrichten in den raad? Hij is geen candidaat als ieder ander. Met hem te kiezen zendt men een vertegenwoordi ger eener bepaalde, politieke en maatschappe lijke richting in den raad, als hoedanig hij er geheel op zichzelven zal staanterwijl hij daarbuiten voor zijne gevoelens, door woord en geschrift, gelijk zijn recht is, propaganda kan blijven maken. Laten wij dus dezen candidaat buiten be schouwing, dan blijven van de voor ons in aanmerking komende personen over de heeren J. P. Fokker en F. O. Sprenger, welke door de straks bedoelde twaalf ingezetenen worden aanbevolen en op de vergadering van Woens dag eerst bij herstemming van de candidaten- lijst zijn afgevallen. Partij tusschen hen te kiezen, lijkt ons niet noodig en niet wensche- lijk. Beiden zouden als jonge, ijverige mannen, als hoofden van handelsfirma's, bij ieder bekend en met de belangen der gemeente vertrouwd, in den raad van Middelburg eene goede plaats innemen. Indien echter de verkiezing van den heer Van Leeuwen om de straks ontwikkelde redenen wenschelijk geacht wordt, kan van de twee genoemde heeren slechts éen voor een plaats op het stembriefje in aanmerking komen. Dengeen, die nu uitgesloten mocht worden, zal het niet moeilijk vallen bij eene volgende verkiezing een plaats in den raad te bezorgen. Resumeerende, laten wij hier nogmaals de namen volgen, welke wij voor de verkiezing van Dinsdag meenen te mogen aanbevelen. Voor het witte stembriefje (aftreding in 1887) de heeren J. J. van der Harst Az., M. Volkrijk Liebert, F. Nagtglas, J. H. Snijders en J. F. van Leeuwen. Voor het blauwe stembriefje (aftreding in 1885) de heer F. Ermerins, alsmede een der heeren J. P. Fokker of F. G-. Sprenger, tusschen welke twee wij ons geen partij stellen. Morgen (Zondag) middag wordt te Hontenisse weder eene vergadering gehouden, belegd door de commissie tot bevordering van het tot stand komen van den stoomtram van Walzoordeu naar Hulst. Men hoopt dat de zaak dan haar beslag zal krijgen. Thans wordt met zekerheid gemeld dat jhr. J. L. de Jonge voornemens is in December a., ten gevolge zijner benoeming tot voorzitter van bet waterschap Schouwen, voor het lidmaatschap der tweede kamer te bedanken. Door eenige ingezetenen van Bergen op Zoom is besloten tot het aanleggen vaneen stoomtramlijn van daar op Antwerpen. De lijn zal hare richting nemen over Woensdrecht, Ossendrecht, Pntte en Zantvliet. Bij de openbare uitvoering van de leerlingen van de Kon. muziekschool in .do zaal Dilïgen Ha te 'e Gravenhage werd Donderdag avona het eind-getuigschrift uitgereikt aan drie leerlingen, w. o. de heer M H. Van 't Kruys uit Middelburg: „hoogst eervol" voor theorie, compositie eu orgel spel; „eervol" voor piano, orkestspel (ook directie) en kamermuziek, alsmede onderwijs in de theorie. Vermeld werd, dat hij ook de viool- en altviool lessen had bijgewoond. De ontslagen leerlingen der Kon. muziekschool ontvangen van nu af aan een getuigschrilt, dat zij een graad van zelfstandigheid hebben bereikt, die hen in staat stelt een plaats in de muzikale wereld in te nemen. Tevens worden in dat getuigschrift naast de goede ook de minder goede eigenschappen van den vertrekkenden leerling vermeld, hetgeen vroeger niet geschiedde. Zoodoende kunnen con- certbesturen beter oordeelen en is er voor de blijvende leerlingen een sterker prikkel om vlijtig door te studeeren. Omtrent onzen gewezen stadgenoot lezen wij verder nog in 't VaderlandWat Van 't Kruys betreft, hij bezit als pianist wat niet door studie kan worden verkregensmaak en gevoel. Tech niek en kracht, zijn voor het door hem gespeelde Allegro van Schumann's Concert nog niet toerei kend. Evenals in hst vorige jaar, dirigeerde Van 't Kruys een eigen compositie voor orkest, ditmaal een ouverture, een opus, dat door wel luidendheid, dankbare instrumentatie en goeden bouw inneemt. Het is te hopen, dat de betrek king van organist en directeur der zangvereeniging te Win terswij kaan Van't Kruys tijd genoeg zal laten om zich in de compositie, waarvoor hij blijkbaar zooveel aanleg beeft, verder te oefenen. Onder zijn leiding werd de ouverture door de orkest klasse wakker gespeeld. De Mij t. b. d. geneeskunde heeft in hare alge meene vergadering te Zwolle de wenschelijkheid uitgesproken van wettelijke bestrijding der syphilis; een commissie is benoemd om maatregelen daar tegen te beramen. Besloten werd bij de regee ring stappen te doen, om een betere uitoefening der verloskundige practijk mogelijk te maken, die vooral ten platten lande al te vaak wordt uitgeoetend door onbevoegden, en voorts om het advies van de Mij t. b. d. Pharmacie in te winnen in zake de verplichte verzegeling van alle genees middelen, welke op recept worden afgegeven. De regeering zal gewezen worden op de wen schelijkheid dat art. 13 der wet van 13 Aug. 1880 (voorschrift omtrent de inrichting der schoolbanken) in het geheel van toepassing verklaard worde op de bijzondere scholen, op die van middelbaar onderwijs en op de gymnasia. Besloten werd ten laatste, dat de maatschappij een onderzoek instelle naar de uitkomsten door het verblijf van tering® lijders in verschillende klimaten verkregen. Zwolle, 15 Juli. Het hoofdbestuur del schippersvereeniging Schuttevaer heeft, even als de kamer van koophandel te dezer stede, zich bij gemotiveerd adres gewend tot de eerste kameri met verzoek het wetsontwerp betrekkelijk de Keulsche vaart te verwerpen. De St.-Ct bevat de wet tot goedkeuring def overeenkomst betrekkelijk den onderhandsehen verkoop aan jhr. J. N. J. Jantzon van Erffrenten van Babylonien broek van grond en water in dé Zoetemelkskil onder Sliedrecht en de wet tot goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk eenè met de eigenaren der gemeene weide te Nes ojk Ameland gesloten dading tot beëindiging van geschillen omtrent de grenzen der wederzijdsohé eigendommen aldaar. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 19 Juli a,, niet plaats hebben. In het tijdperk van 12 Juni tot 9 Juli jl. zi)fl geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. Bij den minister van financiën, ad interttn, is,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1