N°. 165. 1 Jaargang. 1881. Zaterdag 16 Juli. Nationale Militie. Gemengeld Betichte a Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich eni, Oproeping van verlofgangers der lichting 1S79. Middelburg, 15 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger* MIDDELBliRGSCHE COURANT 4 De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 28 Mei 1881, A n°. 1860, 8de afdeeling (proyinciaal blad n°. 62), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1879, behoorende tot de milicien-telegrafisten van het korps Genie troepen (voormalig bataljon Mineurs en Sappeurs) om op den tijd en plaats als in de aan hen nit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hnn vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hnn verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Maandag den 11 Juli a. des voormiddags tnsschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van bun verlofpas teneinde de noodige billetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde nnr niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij bun korps. Middelburg, den 8en Juli 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De bekende militaire schrijver Mars doet thanB in het Handelsblad mede zijn woord hooren in den geest waarin wij reeds meermalen onze stem verhieven en waarin Eigen Haard onlangs aan alle krijgsbevelhebbers, die hebben medegewerkt om Atjeh aan ons koloniaal gebied te hechten, g e 1 ij k el ij k hulde bracht. „Zouden er, vraagt Mars, wel ooit veld tochten op zulk een onbekend terrein ondernomen zijn, zonder dat er in den aanvang fouten in de leiding op te merken vielen? Wij gelooven het niet; „Dit is over het hoofd gezien door de mannen die zich geroepen hebben geacht, veel te vroeg critiek nit te oefenen over de krijgsbe drijven in Atjeh. „De generaal A. heeft fonten begaan; hij was te voorzichtig, te humaan, te Europeesch, en toonde den toestand niet juist in te zien." Goed, maar heeft hg daarom alle recht op waardeering Verbeurt? „De generaal B. zon het beter gedaan hebben" Goed, we twijfelen er niet aan, maar is het na zoo bepaald zeker, dat dio doortastende tactiek geheel zonder bezwaren zon zijn geslaagd? „De generaal C. heeft eindelijk schoon schip gemaakt; aan hem komt de eer der overwinning toe,doch het was een kolossale font, het gezag zoo spoedig reeds in andere handen te doen overgaan." „Zeker, de uitslag is schitterend geweest; maar is daarmede nu ook bewezen, dat nooit of nimmer een einde mocht komen aan het militaire gezag en de daarmede gepaard gaande politiek? „De waardige generaal heeft een goed vooorbeeld gegeven, door zjjne troepen aan te wijzen als de mede-rechthebbenden op een gedeelte der lauweren, hem aangeboden. „Wij zullen dit edel voorbeeld volgen door in deze dagen te herinneren aan den naam van den man, die meer dan eenig ander den luitenant-ge neraal Van der Heyden in zijn moeilijke taak heeft ter zijde gestaan, nameljjk zijn chef van den staf. „De dappere overwinner van Atjeh is een man Van het zwaard, niet van de studeerkamer. Vrienden en vijanden zijn het daarover eens. Het was alzoo in de eerste plaats noodig naast den moedigen en voortvarenden bevelhebber, een beleidvollen en bekwamen chef van den stat te plaatsen. Aan dien eisch is door het Indisch le gerbestuur op uitstekende wij se voldaan door den luit.-kol Gey van Pittius daartoe te bestemmen; hoogst bescheiden van aard, doorkneed in de Indische krijgskunst, humaan in den omgang met allen, was hij de aangewezen persoon om in die moeilijke omstandigheden mede te werken ter overwinning van de ontelbare zwarigheden. „Het is plichtmatig, dat de naam van den chef van den staf eerst in de tweede plaats genoemd worde, bij de herdenking van zooveel welgeslaagde krijgsbedrijven; hetzonden onhandige vrienden zijn, die hem te zeer op den voorgrond trachtten te plaatsen. „Wij bepalen er ons dan ook toe, om zijn naam met een enkel woord in herinnering te brengen, nu de Nederlandsche natie, in den persoon van den chef, hulde brengt aan allen die daar in verre gewesten de eer van de vlag wisten op te houden. „Mocht de uitkomst overhoopt bewijzen dat de Atjeh-oorlog nog niet volstreden is, laat ons dan eerst een einde maken aan den strijd over Atjeh, die ons verdeelt, teneinde krachtiger te kunnen optreden tegen Atjeh, waartoe eensgezindheid een eerste vereischte is." De inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht in Zuid-Holland heeft omtrent de te Gorinchem en omstreken, meer bepaald te Ameide, geheerscht hebbende pokken, het volgende aan den genees kundigen raad medegedeeld Het getal niet-gevaccineerde kinderen is te Ameide bijzonder groot. Het cijfer der aangetasten bedroeg tot 1 Juni, 66, dat der overledenen 21. Van de laatsten waren 16 niet gevaccineerd, 3 in de jeugd gevaccineerd, zonder dat litteekenen waren te bespeuren1 had vroeger in lichten graad aan pokken geleden en 1 was viermaal zonder gevolg gevaccineerd. Een persoon, die in zijn jeugd niet was gevac cineerd en daarom de school niet had bezocht, werd op 21jarigen leeftijd aangetast en overleed. Voor twee jaren was hij als milicien gevaccineerd, doch zonder gevolg, omdat hij, volgens zijn ver klaring, de wondjes heeft uitgeknepen en met een prnim tabak bestreken 1 Dit feit werd ter kennis van den minister van oorlog gebracht. Pokken kwamen te Ameide voor in een gezin, niettegenstaande de vader en moeder aan pokken hadden geleden en de 7 kinderen waren gevacci neerd. De ouders hadden echter de gewoonte, de vaocinewondjes flink met zeepsop uit te wasschen, om de kunstbewerking zoodoende onvruchtbaar te maken l De hoogleeraar Buys Ballot heeft eene krachtige en warme opwekking aan alle vermogende Neder landers gericht, tot het geven van bijdragen voor de Nederlandsche meteorologische en magnetische waarnemingen in de Poolstreken, te Dicksonhaven. Daarvoor is behalve de f 7000 welke reeds ont vangen zijn, nog f 50.000 noodig. De hoogleeraar brengt in herinnering hoe duizenden en tiendui zenden met vreugde zijn bijeengebracht voor den watersnood, voor de Transvaal, voor de Utrecht- sche studenten-feesten. In Oostenrijk wordt de Pool-expeditie door éen man, graaf Wilczek, bekostigd; in Zweden grootendeels door den heer Smith; in Italië door eenige vermogende lieden. Dat Nederland daarbij achterblijven zon en alleen de Nederlandsche onder alle vlaggen van Europa gemist zou worden binnen den Poolgordel, dat kan de heer Buys Ballot niet gelooven en hg heeft op geen der internationale vergaderingen, welke hij bijgewoond heeft, de vrees daarvoor laten doorschemeren. Overigens zal onze regeering tot de zaak bijdragen, naarmate de ingezetenen haar steunen. De Staats-Ct bevat drie wetten tot wijziging van Hoofdstuk V der staatsbegrootingen voor 1880 en '81. doos, 14 Jali. Op de heden gehouden ver gadering van het Nuts - departement Goes werden, na vaststelling der rekening en begrooting over het vorige en het loopende jaar, benoemd tot afgevaardigden ter algemeene vergadering de heeren Van Campen en Van der Bilt Lamotthe en tot plaatsvervanger de heer Van Swinderen. Na gedachtenwisseling over eenige der punten van beschrijving bracht de voorzitter een zeer belang rijk en geestig gesteld verslag uit over den toe stand van het dep. en van de verschillende in richtingen die tot het dep. in betrekking staan. Over 't algemeen luidde dit verslag gunstig. Alleen is het te betreuren dat de gewone verga deringen zoo slecht bezocht worden. Er is nog zooveel te doen, vooral nu de Vereen, v. Volksbelangen haar werkzaamheid gestaakt heeft. Eene andere vergadering werd heden gehouden door de werkliedenvereeniging Eigen Hulp. Uit het verslag over het afgeloopen kwartaal bleek dat zij 17 gewone en 46 buitengewone leden telt; dat aan een lid f 14.55 ondersteuning over 17 en aan een ander f 15.40 over 18 dagen was uitgekeerd. Het saldo in kas op 30 Juni be draagt f 157.16. De algemeene vergadering van gewone en buitengewone leden zal aanstaanden Zaterdag gehouden worden. Op de algemeene vergadering der Mij. t. bev. v. nijverheid te Haarlem is, op voorstel van den heer J. C. van Marken jr., besloten 1000 in eens af te staan voor het op te richten pensioen fonds voor werklieden. Voorts wordt de toelage aan het museum van kunstnijverheid van ƒ1200 op ƒ2000 'sjaars gebracht. Het hoofdbestuur is gemachtigd zich tot de regeering te wenden met een adres tot bevorde ring van den boschbouw en tot het instellen van een onderzoek betreffende de wenschelijkheid der oprichting van proefstations voor de nij verheid. De vergadering besloot op een volgend congres opnieuw aan de orde te stellen de vraag of af schaffing der uitvoerrechten in Ned. Indië wen- schelijk is en inmiddels die vraag door de depar tementen te doen overwegen. Eindelijk vereenigde de vergadering zich met eene conclusie tot opheffing der bedelaarsgestichten en besloot zij in 't volgende jaar te Utrecht bijeen te komen. Tliolen, 14 Juli. Beter hooiweer dan tegen woordig is er in vele jaren niet geweest. Gerust legt de landman 's avonds zich te ruste, omdat hij bijna zeker weet den volgenden morgen rustig zijn werk van den vorigen dag te kunnen voort zetten. Aan de hoedanigheid vau het hooi komt zulk weer ten goede. „Het „ruikt" lekker en komt malsch binnen, omdat de dauw van 's nachts het al te veel uitdrogen tegenhoudt. Er is over geklaagd, dat de snee, vooral in weiden die lang onder water hebben gestaan, niet lang zou zijn maar de hoedanigheid zal nu wel vergoeden, wat men in massa te kort meent te komen. De hooi oogst heeft dus onder gelukkige omstandigheden plaats. De prov. staten van Utrecht hebben met 21 tegen 8 stemmen, conform het advies van ged. staten, afwijzend beschikt op het verzoek van het bestnur van den Lekdijk Bovendams om een provinciaal snbsidie van 1/5 der kosten van de uitgevoerde werken tot verhooging en verzwaring van den onder hun beheer staanden dijk. Bij een aanbesteding door de Exploitatie-Maat schappij, voor rekening van den staat, van ijzeren en stalen rails, bonten en ander ijzerwerk, zijn weder nitslnitend bnitenlandsche fabrikanten de laagste inschrijvers geweest. Het Bochumer Verein far Gusst, Stahl schreef in voor een perceel, voor f 3133, de fabriek Dentschland, te Dortmund, voor een ander perceel, voor f 3703, een Actien- Gesellschaft te Osnabriioh, voor een derde, voor 129.910 en een Societé anomyme te Seneffe voor het vierde, voor f 6098- Voor de levering van vier. perceelen eikenhout was de Nederlandsche nijverheid gelukkigerze werden alle door firma's te Boxtel als minste inschrijvers gekregen. Het N. v. d. D. brengt de waarschuwing van prof. Pettenkoter in herinneringom niet te water te gaan dan drie of vier uren nadat men een maal gebruikte. De zoogenaamde kramp, waardoor soms zwemmers omkomen, is waarschijn lijk dikwijls slechts verstikking, veroorzaakt door het te water gaan met te volle maag. Volgens het Vaderland hebben zich in de eerste kamer bij het afdeelingsonderzoek vele leden tegen de verbetering van de Eeulsche vaart verklaard. Tooh wordt in politieke kringen de aanneming met een kleine meerderheid verwacht. Van de vier rapporteurs van het ontwerp staan twee als voorstanders en twee als tegenstanders bekend. consuls. Erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Amerika, op Curasao, de heer A. Barnes. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Groningen, gemeente Loppersum, L. Wolsink, candidaat-notaris te Doesborgh. leger. Op zijn verzoek is de le luit. J. C. Fabius, van het 2e reg. vesting-artillerie, gedeta cheerd bij de pyrotechnische school, op non activiteit gesteld. waterstaat. Benoemd tot ingenieur van den waterstaat 3e kl. J. G. Ermerins, thans aspirant ingenieur. posterijen. Eervol ontslag verleend als com mies der posterijen le kl. aan H. A. Thoonsen en benoemd tot commies le kl. D. D. van der Voort Maarschalk, thans commies 2e klasse. Het aantal der bij de overgangsexamens aan de H. B. S. voor meisjes alhier geslaagde leer lingen bedraagt uit de le klasse 7, uit de 2e klasse 8, uit de 3e klasse 2, uit de 4e klasse 3. De luit. t/z. le kl. D. Hordijk, le off. a/b. Z. M. stoomschip Alkmaar, is gesteld op nonactivi teit; de lnit. le kl. J. E. Sickens, nonactief, is geplaatst als le off. op de Alkmaar', de lnits. 2e kl. D. A. Kraijenhoff van de Leur, J. Luytjesen L. A T. J. F. van Oijen, van de Leeuwarden en de luit. 2e kl. M. J. P. Westveer, van de Van Galen, op nonact.de luit. 2e kl. W. Noorduyn, van de Leeuwarden, op het wachts. te Hellevoet- sluis; de luit. 2e kl. C. F. Tydeman van het wachts. te Hellevoetsluis op de Leeuwardende luit. 2e kl. P. W. Sachse van nonact. op het wachts. te Willemsoordde luits. 2e kl. J. A. H. Beek, van de Alkmaar en J. A. C. Zeeman, van de Evertsen, beide op de Leeuwarden', de lnit. 2e kl. J. M. Noorduyn van de Buffel op de Alkmaar de lnit. 2e kl. W. Allirol van het wachts. te Helle- voetslnis op de Van Galende luit. 2e kl. J. C. Cramer van de Marnix op het wachts. te Helle voetsluis; de luit. 2e kl. P. S. E. Wolterbeek van het wachts. te Amsterdam op de Marnix', de luit. 2e kl. A. C. van der Sande Lacoste tan nonact. op het wachts. te Amsterdam; de luit. 2e kl. J. M. P. Kluit van het wachts. te Amster dam op de Haai', de luit. 2e kl. K. O. J. Ver schoor van de Haai op de Marnixde luit. 2e kl. J. W. A. F. van Maren van den Berg van de Marnix op het wachts. te Amsterdam. Door den vrachtrijder P. de Kam is dezer dagen, uit Middelburg naar Domburg vervoerd een uit Spanje afkomstige schildpad die onder wegj op den wagen, 4 eieren heeft gelegd. Aan een deskundige te Domburg zijn een paar dezer eieren afgestaan om te trachten die kunstmatig uit tg broeden. Den 16 Augostns a. zal in het Paleis Poor Volksvlijt te Amsterdam, een tentoonstelling geo pend worden van hulpmiddelen voor défi boek handel, zijnde de eerste van dien aard hier te lande. Een kleine honderd Nederlandsche boek- j steen- en plaatdrnkkers, binders, papierfabrikanten; kunstgraveurs in hout, koper en staal, enz. zullen daar een wedstrijd honden, niet om medailles, maar looter om te weten hoe kenners van het vak over hun arbeid oordeelen. De catalogus zal door eenige papierfabrikanten, boekdrukkers en binders gratis worden aange boden, en op zieh zelf een beknopt beeld gevéri van de hoogte waarop deze vakken hier te lande staan. Hellevoetsluis is dezer dagen bezocht door een der hoogste Engelsche pairs, den hertog vaü Marlborough. Het stoomjacht waarop de hertog zich bevindt, verbruikt alleen petroleum als brand stof en maakt een snelle vaart. Een referendaris te Berlijn heeft een wed denschap gewonnen met bedelen. Hij had om 50 Mark gewed dat hg op èen dag, van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uren minstens, 6 Mark 3.60}

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1