Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. 0 n d e r w s. K erkn ieuws. O. en W. Souburg, 12 Juli. Heden had alhier de stemming plaats naar aanleiding van art. 6 van het reglement op de benoeming van ouder lingen en diakenen en de beroeping van predi kanten. Van de 226 stemgerechtigden namen daaraan 97 deel: 69 verklaarden zich voor den kerkeraad en 24 voor een kiescollege, terwijl de overige stemmen van onwaarde waren. De tegen woordige toestand wordt dus bestendigd. Verkoopingen en aanbestedingen. Provinciale staten van Zeeland. Weerkundige waarnemingen, 13 Juli des morgens te 8 uren. f W NW WZW W w WZW WZW z zzo NW zw zw zw NNW zzw ozo -j h u zo Algemeen Overzicht. oog zoo goed zal blijven als het steeds in na de verwonding by Samalangan was. Indië In het verslag van den Nederlandschen consul- generaal te Melbourne omtrent de koloniën Nieuw Zeeland en Tasmania leest men betrekkelijk het eiland Kotumah o. a.: „Zendelingen van de R. E. en van de Frot. belijdenis hebben de inboor lingen bekeerd, met het natunrlijk gevolg, dat er godsdienst-oorlogen ontstonden tnsschen de zwarte aanhangers dier beide secten." In de Nederlandsche koloniën zou het even zoo gaan, indien de ijver onzer zendelingen niet wat minder onstuimig was dan die der Engelsche en daarenboven niet in toom gehouden werd door de vaderlijke hand der regeering. De heer Hemkes te Haarlem schrijit in de Eerkei. Cour. het volgende Uit de „uitkomsten der vijfde tienjarige volks telling in het koninkrijk der Nederlanden op 1 December 11869," blijkt dat van de 10,000 inwonerB van ons land waren: 1 Jan. 1830 3899 R. K. en 6101 Onroomsch 1840 3848 6152 1850 3834 6166 1860 3730 6270 1870 3668 6332 Naardien de uitkomsten van de tienjarige volks telling, wat de godsdienstige gezindheid betreft, op 1 Januari 1880 nog niet zijn medegedeeld, zoo kan de verdere loop der bevolking in dat opzicht in het laatste tienjarige tijdvak nog niet opgemaakt worden. Dat die loop ongeveer aan bovenstaande geëvenredigd is geweest, rust op de offieieele gegevens van de bevolking op 1 Jan. 1881, waaruit blijkt, dat de meest katholieke provinciën des lands het minst in bevolking zijn toegenomen. Wij kunnen gerust aannemen, dat van de 10,000 inwoners van ons land ongeveer zijn 1 Jan. 1881: 3600 R. E. en 6400 Onroomschen. Neemt das het evenredig aandeel van de Roomsch katholieke bevolking tot de geheele bevolking af, dan moet daaruit verder vol gen, dat ook hun invloed afneemt, dat ook het aantal kiezers in diezelfde evenredigheid afneemt, ook de opbrengst van do belastingen vermindert, en dat ook die evenredigheid zich uitstrekt tot het gezamenlijk vermogen der Roomsch katholieke bevolking. Ja, die achteruitgang moet zich verder op verschillend gebied openbaren, hoe zeer dan ook in onderscheidene localiteiten het tegendeel schijnt, en ook werkelijk hier en daar het geval is. De 104e algemeene vergadering van afgevaar digden der Mij. t. b. v. Nijverheid is gisteren te Haarlem geopend. Uit de openingsrede van den voorzitter, den heer J. F. W. Conrad, bleek dat de maatschappij in bloeienden toestand verkeert. Haar ledental is toegenomen sedert zij, de theorie niet vaarwel zeggende, echter haar werkkring heeft uitgebreid en handelend is opgetreden. Zij telt thans 500 leden meer dan toen zjj haar eeuw feest vierde. Op twee onderwerpen vooral vestigde de voor zitter de aandachtlo. op de ontginning van woeste grondener moet een einde komen aan den toestand, waarin duizenden hectaren grond braak blijven liggen ten schade van onze volks welvaart. De Maatschappij moet de pogingen tot verbetering, in deze reeds aangewend, blijven voortzetten. In de tweede plaats de toestand onzer koopvaardij. Ook hier mag de Maatschappij niet ophouden te wijzen op het verval van een tak van nationaal bestaan, die eertijds de roem was van ons vaderland. In verband hiermede wees hij op de levensquaestie, die voor sommige indnstrieele gemeenten in de tarieven van bet buitenland is gelegenop de vraag hoe men nienw leven kan wekken voor onzen uitvoerhandelop de quaestie der samenwerking van de spoorwegen was geweken; onder de blauwe oogen waren diepe, donkere kringen. De half geopende lippen waren wit, de zachte huid was opgetrokken en de aderen aan hare slapen klopten zoo hard dat ik kon zien hoe snel haar hartslag was. „Gij zijt niet sterk", zei ik, „gij moet niet bp zulke Bombere gedachten stilstaan. Het beste bewijs van dankbaarheid dat gij uwe zuster kunt geven, is uw best te doen om gauw beter te worden." „Misschien word ik nooit beter, maar zeg niet aan Marguérite dat ik dit gezegd heb. Of schoon het my zou spyten haar en de goede vrienden, die zoo lief voor mg geweest zgn, te verlaten, ben ik bereid om te sterven. De goede God zal niet boos op my zyn en in den hemel zal ik een engel zgn, ofschoon ik op aarde nooit een goede vrouw ben geweest, ou nooit zou ge worden zgn." Wy hoorden madime in den tuin en onmiddel lijk hield Blanche zich met haar vogeltje bezig. De eerste blik van Marguérite viel op haar zuster en ik geloof dat zij ook getroffen werd door de verandering in haar uiteriyk; maar Blanche had het veel te druk om te laten zien hoe mak haar goudvink was en verried geen aandoening, inte gendeel hare manieren waren zelfs opgewekt en zy dankte mij uitbundig voor de moeite die ik mij gegeven had, {Porat vervolgd.) hier te lande in het belang van handel en industrie. Van de genomen besluiten stippen wij aandat tot het instellen van een onderzoek naar den uit- Blag van de afschaffing der octrooien idem naar de wenschelijkheid der oprichting van kookscholen in Nederland; dat tot uitloving van een gouden medaille voor het beste plan tot bruikbaarmaking, langs mechanischen of anderen weg, van minstens vijf soorten van afvalstoffen, met uitzondering van drekstoffen, in eene stad van 50.000 inwoners. Over een paar ingekomen antwoorden op prijs vragen werd verslag nitgebracht, doch geen prys toegekend. De heer mr. G. Schot heeft aan de prov. staten van Friesland bericht gezondeu, dat hy wegens het klimmen zijner jaren met het einde van dit zittingjaar als lid der eerste kamer zal bedanken. Behalve de wet tot wijziging der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor en 1880, de wetten houdende nadere voorzieningen om tien t het muntwezen in Suriname en Curagao, bevat de St. Ct. de wet tot aanvulling van art. 25 der wet van 23 April 1864 Stbl35), houdende regeling van de wyze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Ned .-Indië, benevens die tot regeling van het auteursrecht. De Heraut bevat een uitvoerig verslag van de algemeene vergadering der Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag. Uit het verslag bleek dat in 1879 ontvan gen was ƒ4838aan schenkingen; in 1880 hadden deschen. kingen bedragen 11.974. De contributiën hadden in dat jaar f 13.836 opgebracht. Aan honoraria van professoren was 13.395 uitbetaald. Voor het hospitium, dat men wil oprichten, is f 16.000 a 17.000 bijeenom tot de oprichting te kunnen overgaan, is f 60 a 70.000 noodig. Breedvoerig werd besproken wat zou moeten gedaan worden ter verkrijging van studiebeurzen. Men meende, dat desnoods door den rechter be hoorde te worden uitgemaakt of ook aan de Vrije Universiteit niet een deel toekomt van de beurzen, die indertijd zijn gesticht voor de opleiding van theologische studenten. Ook werd de vraag besproken der oprichting van gymnasia, die aan de Vrije Universiteit studenten zouden kuuneu toevoeren. Volgens het oordeel van dr. Euyper zou de vereeniging minstens drie eigen gymnasiën moeten hebben, een in Friesland, een te Amsterdam en een in het oosten des lands. Elk daarvan zou een kwart ton eischen. Het aantal studenten is thans 8. Leeuwarden is aangewezen als de plaats voor de volgende bijeenkomst. Veere, 12 Juli. Beroepen als predikant bij de Chr. Geret. gemeente alhier, ds. B. Feenstra, te Melis- en Mariekerke. *SIeinkenszand, 11 Juli. Tegen twee broeders, bekend om hnn twistziek karakter bij feestelijke gelegenheden, is Zaterdag jl. op de kermis alhier weder proces-verbaal opgemaakt wegens mishan deling van verschillende personen. Te 's Heer Arendskerke heeft een arbeiders jongen by het snijden van kantgras een stekelvar ken gevangen, dat zich in de middeneloot ophield. Naar wy vernemen is in het lokaal der Christelijke Jongelingsvereeniging, in de Span jaardstraat alhier, dat tot den 28en Juli a. des Dinsdags- en Donderdags-avonds en daarna iederen avond van 8 uren af geopend zal zgn, een bus geplaatst tot het ontvangen van bijdragen voor D. van de Vijver, wien Maandag morgen, bij 't verrichten van schilderwerk aan genoemd huis, zulk een groot ongeluk trof. Eenige zeeofficieren hebben zich aangeboden om in het volgende jaar verlof te vrageu aan den minister van marine, om de overwintering te Dicksonhaven, tot het doen van weerkundige waarnemingen, mede te mogen maken. Dr. Snellen zal de wetenschappelijke leiding hebben, en ver trekt over veertien dagen naar St. Petersburg voor een conferentie. Stemgerechtigde deelhebbers in de Handel maatschappij te Dordrecht hebben tot commissaris dier maatschappij benoemd mr. A. Blussé en tot diens plaatsvervanger de heer C. Vriesendorp. Aan eenige dames en heeren te Naarden, die eenmaal 's weeks zich in de orgelmuziek en het kerkgezang oefenden, is door den nienwen presi dent-kerkvoogd den mandenmaker Wouda vergunning geweigerd om daarmede voort te gaan. De repetitiên waren voor eene uitvoering ten voordeele Van de armen bestemd, en er werd slechts ernstige muziek, van Mendelssohn, Bach a. beoefend. Door aandeelhouders der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is gisteren met algemeene stemmen tot directeur dier onderneming benoemd, op een vast traktement van 5000 's jaars, de heer H. F. Guichart, inspecteur bij de Hoü. Spoorwegmij te 's Gravenhage. Gisteren had de opening van den Noord- Brabantschen stoomtramweg Tilburg—Waalwijk plaats. De feesttrein met genoodigden vertrok te 11 uren van het station Tilburg. De stad bad een feestelijk aanzien, en er hadden verschillende vermakelijkheden plaats. Door den heer A. Daverveldt, te Wouw, is vergunning gevraagd aan den gemeenteraad van Bergen-op-Zoom tot het leggen van ijzeren sporen op straten der gemeente en het berijden dier straten door een stoomtram van Bergen-op-Zoom naar het Thoolsche veer. De redactie van de Standaard, aldus wordt door den zendeling Bink in het blad der Utr. Zendingsvereeniging gemeld, heeft zeker geen ver moeden waartoe baar blad op N.-Guinea dienst doet, nl. om aan de Amberbakiërs hun ryst afhandig te maken. Onlangs vroeg iemand hem om soerats beha, dat zgn gToote papieren met groote zwarte letters. Onze broeder liet hem een paar nommers van de Standaard zien. „Ja juistdie moest hg hebben." Op de vraag wat hij ermede moest doen, vertelde de man, dat een paar zijner vrienden aan do Amberbakiërs hadden wijs ge maakt, dat elke groote letter van het woord Standaard een huis beteekende en dat zijne hoog heid, de Radja van Ternate, de groote heer, die met het stoomschip vaast (de resident) hun had opgedragen van elk huis een belasting van een zak ryst te vorderen, die de onnoozeie Amberbakiërs hadden betaald en die zijn vrienden aan Br. Bink zei ven hadden verkocht. Het spreekt van zelf, dat de vrager in plaats van de Standaard een goede vermaning kreeg, met bedreiging dat Br. Bink, als zij weder zoo iets deden, den resident niet onkundig zou laten van de bedriegerij op zyn naam gepleegd. Bij den gemeenteraad van Deventer is een voorstel van burgemeester en wethouders inge komen om sommige weidelanden der gemeente aan den meestbiedende af te staan teneinde daaruit gzererts te doen opdelven. In de provinciale vergadering van Tamboff (Rusland) werd de afschaffing der geeselstraf onlangs ter sprake gebracht en het voorstel gedaan om aan de regeering te verzoeken die straf voor de boeren af te schaffen. Na een langdurig debat werd het voorstel met 23 tegen 2 stemmen ver worpen. De regeeringscommissaris, graaf Tiefen- hansen, gaf bet denkbeeld aan om de Btraf alleen te behouden voor hen die geen onderwgs hadden genoten, maar de president merkte op dat men het juist zou moeten omkeeren, daar de onder- wezenen heel wat gevaarlijker zgn dan de niet onderwezenen. Toen liet men het onderwerp maar rusten. Men schat in deze warme dagen het verbruik van ijs te Parys op 150.000 kilogram per dag. Eerste kamer. Tot rapporteurs voor de wetsontwerpen betreffende de Rotterdamsche en Amsterdamsche waterwegen zijn benoemd de heeren Borsins, Merkes van Gendt, Van de Tutte en Van Tienhoven. Aanstaanden Vrgdag te 2 uren zyn verschillende kleine wetsontwerpen aan de orde geBteld. Pera. Men verzekert dat de doodstraf voor Midhat-pacha en zyne lotgenooten in levenslangen dwangarbeid veranderd is. Tlissingeti, 13 Juli. Bij de heden albier ge houden aanbesteding werd door P. J. de Koker te Bergen op Zoom aangenomen de levering voor het garnizoen alhier, van 600 hectoliter Zeenwsche tarwe van 76 kilo, a f 10.24 per hectoliter, en die van 200 hectol. roode tarwe van 77 kilo a 10.08 per hectoliter. Het afdeelingsverslag der staten van Zeeland over den provincialen waterstaatsdienst, heden in onze Bijvoegsels te vinden, is door gedeputeerde staten beantwoord met eene eenigszins uitvoerig toegelichte nota van wyziging, waaruit blijkt dat zij aan enkele in de afdeelingen gemaakte opmerkingen tegemoetkomen, doch pal blijven staan vcor het beginsel der door hen voorge stelde regeling, tegenover den bijval welke in de afdeelingen is te beurt gevallen aan het advies van den hoofdingenieur Brevet. Meer dan in de eerste toelichting het geval was, wordt thans het hengsel blootgelegd waarop het verschil in meening zich beweegt. Twee redenen waren voor het stelsel van den heer Brevet aangevoerd. Het zou goedkooper zijn ten eerste, en ten tweede kon men immers altijd beginnen met een geringer personeel aan te stellen, wijl latere uitbreiding na gebleken behoefte altijd gemakkelijker is dan inkrimping. Men herinnert zich uit het verleden week door ons medegedeelde dat de heer Brevet meent dat de provincie kan volstaan met een hoofdingenieur, een ingenieur ea zeven opzichters, terwyi gedeputeerde staten achten een hoofdingenieur, drie ingenieurs en hoogstens zeven opzichters noodig te hebben. In de berekening der kosten willen wy de nieuwe toelichting niet volgen. Gedeputeerde staten komen tot de slotsom dat niet vooraf is uit te maken welke regeling kostbaarder zal zijn. Het geldelijk argument schgat echter op den achtergrond gedrongen te worden door de keuze tusschen twee beginselen, waarvoor de staten zijn gesteld. Wij willen mededeelen hoe dit verschil in begin selen zich, naar het oordeel van gedeputeerde staten, voordoet. Het stelsel van den hoofdingenieur Brevet, zeggen zij, centraliseert, zoodat tusschen de opzichters in loco en de te Middelburg wonende hoofdingenieur en ingenieur geene tusscbenper- souen zijn. De dyks- en polderbesturen komen dus hoofdzakelijk met opzichters in aanraking. Van overleg tusschen deze besturen en een op. zichter is minder vrucht te wachten dan van overleg tusschen de bestaren met een ingenieur. Latere reorganisatie of uitbreiding van het stelsel van den heer Brevet door aanstelling van meerdere ingenieurs is bezwaarlgk, wgl de opzichters in dat stelsel gewend zyn geraakt niët onder on middellijk toezicht van een ingenieur te werken en aan hen reeds hoogere eischen zyn gesteld dan aan opzichters, die onmiddellijk onder een inge nieur staan. Bovendien moet, met het oog op de groote belangen der provincie, de provinciale waterstaat zijn opgewassen tegen zijne taak. De ambte naren van dezen waterstaat zullen dikwijls in aanraking komen met de ambtenaren van den rijkswaterstaat, en dan moeten de ambtenaren der provincie noch in bekwaamheid, noch in rang, noch in jaarwedde behoeven onder te doen voor de ingenieurs van den rijkswaterstaat. Staan buiten Walcheren tegenover de rijkainge- nieurs van de zijde der provincie slechts opzich ters, dan vreezen gedeputeerde staten dat het provinciale korps niet de noodige zelfstandigheid tegenover de ambtenaren van het staats- of oppertoezicht zullen kunnen aan den dag leggen. Naar het oordeel dus van> gedeputeerden moet de provincie zorgen dat zy welgewapend, met een tegen dat van het rgk opgewassen leger van waterstaatsambtenaren de breed nitgemeten be zwaren van het tweeërlei toezicht tegemoet trekt. Zg zgn bang dat anders het grondwettig toezicht der staten onder den voet zal geraken van het oppertoezicht, eveneens bij de grondwet aan den koning opgedragen. De ondervinding zal moeten leeren of zulk eene vreoB ten volle gegrond is te achten. De vrees echter voor inkorting van rechten en het streven naar onafhankelykheid van het centraal gezag, welke doorstralen in de toelichting van het gedeputeerd college, zgn een teeken van zijne angstige zorg dat er geene inbreuk worde ge maakt op het grondwettig zelfbestuur der pro vincie. KAMEN Ba- Wind- Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. riebt. kracht lucht. tuur. Cels. Delfzyl. 1- 2.0 1 helder t- 20 Groningen - 2.6 1 bew. -19 Helder - 4.0 2 bew. -17 Vlissingen. - 5.0 2 1. bew. - 2i Maastricht. - 4.1 1 1. bew. -21 - 4.6 2 1. bew. -19 1.6 3 betr -17 Valentia 5.8 4 betr. -15 Hamborg - 2.6 3 bew. -21 Swincmunde. - 3.5 1 bew. -22 Leipzig - 1.9 2 helder -23 Carlsruhe - 2.3 3 z. bew. -21 Grisnez p 6.4 2 helder -16 Parijs. -5.6 2 helder 2 18 St Mathieu - 8.2 2 bew. -15 Biarritz - 6.0 O 1 betr. -20 Ferpignan Ohristiaansnnd 3.2 2 z. bew. H r 14 Stockholm. 1 1. bew. -20 Koppenhagen - - 3.1 O 8 z. bew. - -19 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 3.0 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 12 Juli. 'sav. 11 u. 68 gr. 13 's morg. 8 u. 71 gr. 'smidd. 1 n. 78 gr. 's av. 5 n. 72 gr. F. De heer Fière-Orban heeft gisteren in eene zeer uitvoerige rede het streven van den heer Janson en zgne vrienden bestreden, waardoor de eenheid der liberale party in de waagschaal wordt gesteld ten bate der uitbreiding van het kiesrecht. Een kleine fractie, zeide de premier ongeveer heeft eene houding aangenomen die eene nagenoeg algemeene af keuring vindt bij de liberalen. De heer Janson heeft die bonding toegelicht en gezegd dat bij en zijne vrienden de opportunistische

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2