N°. 161. 124® Jaargang 1881! Dinsdag 12 Juli. Ejjks-belastingen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berljjn Weehen, Zurich enz. Middelburg, 11 Juli. FEUILLiBTOlT. 15 De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. a De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der dir. belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 8en Juli 1881, invorderbaar verklaarde kohier der perso- neele belasting no. 4 voor het dienstjaar 1881/82, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hnnnen dienst achter te laten, in daohtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9en April 1869 (Stbl. no. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 9en Juli 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Heden is op de werf De Volharding alhier de kiel gelegd voor een barkschip van ongeveer 400 registertonnen, voor rekening eener reederij onder het bestuur der firma Den Bouwmeester, Borsins en Van der Leijé. Het zal met goedkeuring van Z. M. den koning den naam dragen van Prinses Wilhelmina Op de tentoonstelling met daaraan verbonden wedstrijd voor de verschillende takken van industrie, ingericht door de Vereeniging Nijverheid te Leeuw arden, welke tot het einde der maand Augustus a. geopend blijft, is aan de firma De Gebroeders Abrahams te Middelburg een tweede prijs toege kend voor het boekdrukkersvak. In de afdeeling gebakken metsel- en straatstee- nen werd eene bronzen medaille (tweede prijs) toegekend aan den heer J. F. Fak Brouwer al hier, voor op zijne fabriek Susanna Johanna vervaardigde steen. Heden morgen omstreeks half zeven is de schildersknecht D. v. d. V., die aan een woning op de Spuibrng alhier werkzaam was, door het breken van de ladder waarop hij stond, van eene hoogte van 4 a 5 meters gevallen. Naar het gasthuis vervoerdwaar dr. Bolle hem de eerste geneeskundige hulp verleende, bleek dat een zijner beenen boven de knie en het andere onder doob HOOFDSTUK IX. HET ZUIDEN VAN HET CHERIOTÜEBEBGTE. Ik beklaagde hem oprecht en wat was (k blij dat ik geen verborgen spel gespeeld had, zoodat ik mij in deze niets te verwijten had! Na een poos begon mijnheer Hurst iets opge wekter te spreken. Zijn zoon en schoondochter haddpn hem reeds sedert eenigen tijd zoeken'te overreden om bij hen te komen inwonen en als de rhumatiek of de jicht hem plaagde verlangde hij dikwijls naar de kleine Suse om hem op te passenmaar zij was het eenige kind en hare ouders konden haar niet missen. Toen hij zoo begon te spreken en plannen te maken, begreep ik dat die eenzame hoeve niet de beste woonplaats meer was voor den grijsaard ën dat hij gelukkiger zou zijn aan den huiselijken haard zgner kinderen. Jenny Adams, zijn huishoudster, die mij van kind af gekend had, stond mij op te wachten toen ik de kamer uitkwam en verzocht mij eren in de keuken te komen. en boven de knie gebroken was, terwijl hij ook nog eene wonde aan het hoofd heeft bekomen. Naar men ons mededeelt bestaat echter" hoop op herstel. Zon naar aanleiding van dit treurig ongeval de vraag niet mogen worden gedaan, of evenals rij- en voertuigen van stadswege aan eene keuring worden onderworpen ook niet wat meer toe zicht op de ladders, welke werkbazen laten ge bruiken en op de steigers die zij oprichten, behoort te worden uitgeoefend Uit eene achterstaande advertentie schijnt te blijken dat in het treurige geval van heden mor gen, aan geen verzuim gedacht behoeft te worden. Maar niet altijd kan dit geconstateerd worden en in al zulke gevallen is de werkman het slacht- ofler. Goes, 10 J uli. Heden werd de tentoonstel ling van schilderijen door den voorzitter, den heer Lamotthe, gesloten, die namens de commissie dank betuigde aan het gemeentebestuur voor zijn krachtigen steun, aan de commissarissen, die zoo veel diensten bewezen hebben, speciaal de heeren Hartman en Hallungius, wien de voorzitter een souvenir aanbood, terwijl spreker ten slotte den burgemeester verzocht den concierge in het raad huis zijn tevredenheid te betuigen voor zijn ijver en welwillendheid. Nog is door particulieren aangekocht No. 262, H. J. v. d. Voort in de Betouw, Advertentielegen, en No. 321 een geschilderde waaier van mej. M. Dupré te Brussel. Van deze dame is voor de verloting de bloem pot, die in de groote zaal prijkte, aangekocht, terwijl besloten is bovendien tot hetzelfde doel te koopen, een Stilleven, van mej. Marie Worrell.. Axel, 10 Juli. Met 1 Juli is de rijkstoelage voor de opleidingsklasse van kweekelingen tot onder wijzer alhier opgeheven, zoodat die klasse ver vallen zou zijn, indien niet de beide daaraan verbon den onderwijzers de welwillendheid hadden hunne taak zonder belooning voort te zetten. Verdienen zij hiervoor dank, de vrienden van het openbaar onderwijs mogen het daarbij niet laten. Zij moeten met aandrang vragenwaarom moeten wij in dit arrondissement missen wat elders reeds lang in orde is gebrachteene normaalklasse Waarom wordt ook in deze zaak niet doorgetast, waarom valt ook hierbij denzelfden sleurgeest op te merken, die bij zooveel wat de uitvoering der wet van '78 betreft, in dit gewest voorkomt Hontenisse, 9 Juli. Het tot stand komen van den stoomtramweg WalzoordenHulst is nog niet ten volle verzekerd, doch de kansen zijn ver beterd doordien de concessionarissen der spoorboot WalzoordenVlake de ontbrekende f 300 willen „Wat zegt gij van den baas?" zei zij bezorgd, „het is een heele waag, op zijn leeftijd zijn manier van leven te veranderen. Mij dunkt dat bij het niet overleven zal, Harry Forbes." Ik verzekerde haar dat mijnheer Hurst zeer opgeruimd was, en dat het op zijn leeftijd mis schien beter voor hem was bij zijn familie te zijn. Maar Jenny betwijfelde het. Zij had dertig jaar lang een goed leven gehad en misschien maakte haar eigen verlies dat zij de zaak donker inzag. - „Juffrouw Suze is goed en wel", zei zij rpet een schuinschen blik op mij, „maar mevrouw JoBhua is een strenge vrouw, waar de baas het niet mee zal kunuen vinden en ik ook niet. Ik wil ten minste niet onder haar dienen, maar dat doet hier niet ter zake. Als de haas nit zich zelf gekozen had om nit te scheiden en naar de stad te gaan was het iets anders, maar om zoo op zijde gezet te worden I Ik kan er niet aan denken hoe het er bier na ons vertrek zal uitzien. „Weet gij wie baas Hurst zal opvolgen? Tegen mij heeft hg niemand genoemd." „Neen, hij zal geen woord tegen mylord zeggen; maar ik weet ook niets van de hoeve af. Dit kan ik u echter wel zeggen. Het woonhuis moet er geheel van afgescheiden worden, meteen nieuwen ingang door den tnin, en een broeikas voor planten om de stallen en schnren te bedekken. Ik heb het altgd zoo vroolijk en prettig gevonden om die beestjes te zien, maar ieder zijn smaak. dekken, zoolang hunne tegenwoordige concessie duurt en daarmede gedurende nog 8 jaren zullen voortgaan, als hunne concessie in '83 wordt ver lengd. Met deze laatste toezegging nemen evenwel de aanvragers der concessie voor den stoomtram weg geen genoegen. Men zal het beproeven ook dit bezwaar uit den weg te ruimen. Het doet ons genoegen te kunnen herstellen wat in een vroeger bericht aan de concessionarissen der spoorboot is ten laste gelegd, alsof het hun bij-hunne onthouding tot dusverre zou te doen geweest zijn om het aantal passagiers te doen verminderen en daardoor in '83 gemakkelijk eene hooge subsidie te kunnen krijgen. Er is overtui gend gebleken, dat hunne onthouding alleen toe geschreven mag worden aan den loop der onder handelingen tussehen hen en de concessie-aanvra gers voor den tram. De kerkeraad der hervormde gemeente te Wa- geningen heeft den gemeenteraad verzocht de aan het Weerbaarheids-korps aldaar verleende vergun ning om des Zondags morgens schietoefeningen te houden, in te trekken. Dit is, naar allen schgn, weder een staaltje van de on verdragelij ke en onverdraagzame inmenging der kerkelijke gezaghebbersin 't burgerlijke leven. De leden der Wageningsche weerbaarheid hebben vermoedelijk geen beter gelegenheid om zich in 't schieten te oefenen dan op den morgen van den burgerlgken rustdag. Storing in de gods dienstoefeningen kunnen zg daardoor moeilijk te weeg brengen, want zelfs al kon men in de kerken het knallen der schoten hooren, dan zou het nog eene beleediging voor de welsprekendheid der redenaars en voor de aandacht der1 toehoorders wezen, te veronderstellen dat deze laatste door een zoo weinig beteekenend geraas zou afgeleid worden. Wat ter wereld geelt den kerkeraad dan het recht, zich met de manier van Zondag-vieren te bemoeien, aan welke Wageningsche burgers voor hun persoon de voorkeur geven? Eigen Haard geeft weder een goed voorbeeld. Het omvat al de „bedwingers" van Atjeh in éen hulde. Het geeft nameigk, in éen lijst de portret ten van gen.-maj. J. H. Köhler, luit.- gen. J. van Swieten, gen.-maj. C. B. F. Wiggers v. Kerchem, lnit.-gen. K. van der Heijden, luit.— kol. A. R. W. Gey van Pittius, (chef van den staf van de krijgsmacht te Atjeh), gen.-maj. J. L. J. H.Pel, lnit.-gen. G. M. Verspijck, en gen.-maj. A. J. Diemont. Om billijk te zgn, behoort de natie hier bij te voegen den heer van Lansberge, die gedurende de zes jaren zijper landvoogdij zeker niet het kleinste deel in de zorgen en bemoeiingen der „bedwinging" van Atjeh heeft gedragen. Hem Er moeten tallooze veranderingen gemaakt worden eer de plaats, die goed genoeg was' voor mgn ouden meester, dien braven man, mooi genoeg is voor madame en de dames. Om harentwil worden wg er uit gezet! Lord Maskelyne wil die Fransche vronw met die twee meisjes, die te Stonelands logeeren, hier laten wonen." De bittere toon waarop zij dit zeide, ontging mij niet. Jenny Adams was altijd scherp in haar oordeel en ik herinnerde mg hoe streng tante haar eens terecht gewezen had toen zij, jaren geleden, eens in mijn tegenwoordigheid gezinspeeld had op praatjes, betreffende de verhouding van mylord met een persoon in Frankrijk, die hem, naar men vermoedde, belette te trouwen. In verband met deze herinnering kwamen mij, als had ik ze gisteren eerst gehoord, de woorden van tante weer voor den geest „Er was iemand die hij veel wreeder behandeld heeft dan mij," welke naar ik meende betrekking moesten hebben op op datzelfde voorwerp van lord Maskelyne's liefde, tijdens zijn verblijf op het vasteland, Na den dood van tante had ik meermalen op die geschiedenis hooren doelen, maar men geloofde algemeen dat de dood een einde aan die verbin tenis gemaakt had die dikke zwartoogige duenna te Stonelands was althans zeker niet de persoon die hem in der tijd zoo bekoord had. Ik zei vrouw Adams goeden dag zonder verder iets te vragen; maar ik besloot zonder verwijl de heele waarheid aangaande de verhouding van bracht Eigen Haard reeds vroeger afzonderlijke hulde. De heer H. J. E. Gerlach, op de hoeve Klein Toorenvliedt, onder Koudekerke, deelt in de Landb. Ct het volgende mede omtrent eene door hem genomen proef met het zaaien van gras, genaamd Bromus inermis. „Ik kreeg het zaad in 't voorjaar van de firma wed. J. Leupen en Zoon te Haarlem, en zaaide het in 't begin van April nit, zonder dekvrucht. „Daar de kiemkracht ervan zeer gunstig was, verkreeg ik een zeer dichten stand der zode, terwgl het gedeelte, dat ik een overbemesting gaf van verdunde aalt, zich weldra boven alles onderscheidde. „Als groenvoeder wordt het zeer gaarne door 't rundvee gegeten, als hooi is het mg nog onbe kend. Voor aanleg van kunst weiden lijkt mg de Bromus zeer geschikt; om onder lucerne te zaaien, zou ik minder goed achten,daar ik liever een lucerne-veld bezit zonder gras. Een ander geval is zulks met witte en roode klaver. „De hoeveelheid van 25—30. ko. per 43 are vermeen ik voldoende te zgn, en geloof ook wel dat de plant in 't najaar reeds op 't veld kan gebracht worden. „Dit najaar zal ik zulks beproeven." Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den raad een voordracht ingediend, om een gemeentelijke gasfabriek aan te leggen. Na in een uitvoerig teehniseh betoog aangetoond te hebben, dat de gasverlichting van die door elec- triciteit geen risico te wachten heeft, omdat gas bg toepassing van het electrisch licht ook zou kunnen dienen als drijfkracht tot ontwikkeling van het electrisch licht; terwgi niets een gemeente bestuur belet elke nieuwe uitvinding tot licht— productie toe te passen, indien het de exploitatie van lichtfabrieken in eigen beheer neemt, wordt aangetoond, dat de vele verbeteringen van den laatsten tijd de gasfabricage zoozeer gewijzigd hebben, dat zoowel op den aanleg als op de exploitatie der fabriek belangrijke vermindering van kosten is te verkrijgen. Voorts deelen burg. en weth. mede, dat de besturen der beide gasfabrieken voor een SOjarige verlenging harer concessie, aan de gemeente eene jaarlijksche uitkeering van f 140,000 hebben aan geboden, waarvan, na aftrek der thans betaalde som voor straatverlichtingongeveer 40,000 'sjaars zou overblijven. Burg. en weth. meenea echter dat daarvan geen sprake kan zgn. De laatste berichten uit Atjeh melden weder twee moorden door Chineezen op inlanders ge pleegd. Hoewel slechts roofzucht en geen politiek de Marguérite en haar zuster tot lord Maskelyne te vernemen, 't zij van haar zelf of van madame. Ik had deze nooit anders hooren noemen en wist ook niet precies in welke betrekking zij tot de jonge dames stond. Onze gesprekken waren tot nogtoe vrij droog geweest, daar zg heel slecht .Engelsch sprak en ik slechts een paar woorden Fransch kende; maar wg waren tooh beste vrienden. De gele bladeren dwarrelden over de weide toen ik mij op weg begaf naar Stonelands. De eerste persoon die ik ontmoettewas noch Margué rite, noch madame, maar Blanche, die rag te gemoet kwam en vroeg om haar te helpen, oni een wit konijntje te zoeken, dat weggeloopen was. Wij waren eenigen tijd daarmede bezig in den tuin en op het erf, terwgl het kongn zich te goed deed in den moestuin waar het zich had weten te verschuilen. Ik zag madame gesteven kragen, manchetten en mutsen op de lynen op het bleekveld ophan gen, maar zg had het te druk om naar mg té luisteren en toen ik hare wanhopige pogingen om Engelsch te spreken hoorde, ontzonk, mij de moed. Ik besloot om geduldig af te wachten tot Marguérite weer eens lust had om mg een eind weegs naar huis te vergezellen. Marguérite kwam den heelen morgen niet in den tuin en toen zij eindelgk verscheen zag zij er ernstiger uit dan anders. Zg zeide dat zg een brief aan haar voogd geschreven bad, die haag

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1