Gemengde Berichten, BUITENLAND. Onderwijs. Rechtszaken» Het ondersoek van de hjksohouwors-Jury Weerkundige waarnemingen, 8 Juli des morgens te 8 uren. zzo z Provinciale staten van Zeeland. Algemeen Overzicht.' wjjl by bet met den beer Grévy niet kon vinden. A. A. Heisterkamp; 7de reg. H. J. Indewey8ste reg. E. H. Boele. By de cavaleriebij het 1ste reg. huzaren, H. L. A. Mathon; bij het 2de reg. huzaren, D. Enschede. Bij de vesting-artillerie1ste reg. P. L. Bergan- sius, M. C. van der Hoog en G. E. D. van Does- burgh; 2de reg. C. G. Preuyt, F. W. A. Neeteson, G. J. M. Collette en J. K. van Hoogstraten3de reg. F. Dell, C. Bosch, M. A. Elout èn G. A. Brtinings; 4de reg. L. Nijhoff, E, A. F. Blokhuis en J. F. Schenk. Bij de genieG. W. 0. Westenberg, J. J. Schuil, A. D. J. Berkhout en E. M. S. Visser. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het afnemen der eindexamens bij de gymnasia te 's Gravenhage, Botterdam en Middelburg de volgende gecommitteerden aangewezena. voor het eindexamen by het gymnasium te 's Graven hage, dr. C. M. Franeken, hoogleeraar te Utrecht dr. J. J. tiornelissen, hoogleeraar te Leiden; dr. D. G. Cramer, directeur der H. B. S. te Zutphen b. voor het eindexamen bij het gymnasium te Botterdam, dr. W. J. A. Jonckbloet, hoogleeraar te Leiden; dr. T. J. Halbertsma, hoogleeraar te Groningen; dr. D. de Loos, directeur der H. B. S. te Leidene. voor het eindexamen bij het gymnasium te Middelburgdr. S. A. Naber, hoogleeraar te Amsterdamdr. C. A. Engelbrecht, directeur der H. B. S. te Utrechtjhr. mr. D. G. van Teylingen, voorzitter van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg. (Zie laatste berichten van gisteren.) De gemeenteraad van Haarlem heeft aan dr. J. E. Bombouts, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium en aan de middelbare scholen. Tot leeraar aan het gymnasium te Zetten is benoemd de heer S. S. Hoogstra, thans docent aan het instituut te Noorthey. Zlerlkzec, 7 Juli. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie bij de rechtbank alhier zich in hooger beroep voorzien tegen het onlang3 door de rechtbank gewezen en in ons nr van 27 Juni jl. meegedeelde vonnis in de rembours- oude-paraplui-zaak. Gedurende de reis van Antwerpen naar Vlis- singen heeft aan boord van het Engelsche driemastschip Lilian een treurig ongeval plaats gehad. By een geschil gedurende de werkzaam heden tusschen den 2en stuurman en een matroos ontstaan, bracht eerstgenoemde den matroos met een stuk ijzer een slag op het hoofd toe, die gisteren morgen den dood tengevolge had. Het lijk is te Vlissingen aan wal gebracht om te worden ter aarde besteld. Bij de gisteren gehouden trekking der loterij van schilderijen, aangekocht op de tentoonstelling van kunstwerken te 's Gravenhage, zgn de navolgende prijzen gevallen: No. 23. Oesters, door H. Bellis op no. 146CT; no. 27. Omstreken van Domburg, door W. J. van den Berghe op no. 662; no. 31. In Drenthe, door mr. Bilders van Bosse op no. 1746 no. 50. Bij Twaalven, door J. F. Brugman op no. 2520; no. 126. Vruchten, door mej. S. Hendriks op no. 2672; no. 185. Een blik in de Toekomst, door S. Kool op no. 1612no. 245. Markttafereel, door Th. Mesker op no. 125; no. 284. Rosen, door mej. A. Peters op no. 496; no. 285. De kleine Naaister, door mej. P. Peters op no. 1632 no. 314. In de groote Kerk te Alkmaar, door J. J. Schenkel op no. 2895; no. 391. Stilleven, door W. H. de Zwart op no. 354. De commissie uit de ingezetenen van Den Haag, benoemd ter beoordeeling van het ontwerp van wet tot verbetering der grens tusschen Den Haag en Wassenaar, heeft haar advies vastgesteld. Het verklaart dat het wetsontwerp, zooals het daar ligt, onaannemelijk is, en dringt op een groote uitbreiding van Den Haag tusschen en langs den Wassenaarschen weg aan. Te Frankfort wordt thans eene tentoonstel ling gehouden van voorwerpen waaraan octrooi Is verleend, benevens eene tentoonstelling van minerale wateren en andere op de balneologie betrekkelijke zaken. De firma Vinyas, Huigen Co. van Botterdam, die in Spanje uitgebreide kurkenbosachen bezit en aldaar kurken uit de bast van den eik ver vaardigt, om ze daarna over geheel Europa te verspreiden, doet op deze tentoonstelling haren naam eer aan. Eene schoone poort, geheel van kurkenhout samengesteld, maakt een goeden indruk. Te Botterdam zal een hulpkantoor gevestigd my het vertrouwen dat hij in mij gesteld had en den brief dien we samen geschreven hadden. Indien ik alleen door verraad nader bij Mar- guérite kon komen, of door kruipen en ondank baarheid, moesten wy maar liever zoover mogelyk van elkaar verwyderd blijven. (Wordt nrvolgd.) worden van de Italiaansche maatschappij tot in- en uitvoer van levensmiddelen, welke de Italiaansche eieren en andere waren door geheel Europa verzendt. Eenige ingezetenen van Den Haag zullen den gemeenteraad vergunning verzoeken tot het oprichten eener overdekte markt, beslaande uit een aantal winkeltjes, op het gedempte gedeelte der Prinsengracht of op de Turfmarkt nadat die gedempt zal zijn. Het gebruiken der Prinsengracht voor dit doel zou jammer zijn. Na hare gedeeltelijke demping is deze straat reeds een zeer deftige boulevard geworden, zooals Den Haag er, onder zyne vele fraaie straten, nog geen bezat, en bij voortgezette droogmaking zou xy dat in nog hoogere mate worden. Te Utrecht is op gevorderden "leeftyd over leden, de heer H. J. Dahmen, oud-concertmeester, ridder der orde van de Eikenkroon, een violist van groot talent, die door zijne kunde, zijne bij zondere gaven in zake onderwijs en zijne wel willendheid vele goede leerlingen vormde en een tal van vrienden zich verwierf. Hij stierf als op het veld van eer. Zaterdag nog gaf hy les; des avonds legde hy zich in de ziekenkamer en den volgenden dag was zijn werkzame geest reeds voor altyd weggegaan. Hy bereikte den leeftijd van 74 jaren. Aan den gemeenteraad te Haarlem is door mr. H. Enschedé en 6 anderen verzocht, dat hun de Hertenkamp in den Hout worde afgestaan om die in te richten voor een uitspanningsplaats. Zij willen, met behoud van het aldaar aanwezig ge boomte, een eenvoudig doch fraai gebouw met een ruime zaal, een muziektent, verlichting enz. aanbrengen, en een gedeelte inrichten voor kin derspeelplaats; een en ander tegen geringen prys voor ieder toegankeiyk. Dezer dagen is door een gefailleerde in het kanton Dokkum, aan de crediteuren uitbetaald 1/10, zegge: een tiende procent, voor zoo verre ze 'tde moeite waard achtten, zulk een wisse wasje te gaan halen. Onder de vele schuldei- schers wordt vooral een plaatsvervanger beklaagd, die voor een der zonen van den gefailleerde uit trok, en nu in plaats van f 600zestig cent ontvangt 1 Verscheidene personen te Anna-Paulowna zijn ongesteld geworden na het gebruik van worst, afkomstig van den slager v. S. aldaar. De politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. Het zendingsfeest te Ampsen (Gelderland) is Woensdag door ongeveer 4000 personen bijge woond, dat is minder dan in vroeger jaren. Al gemeen vreesde men voor regen, doch het weder hield zich tot tegen den avond goed en het feest liep in goede orde ten einde. De koning van België heeft een internatio nalen prys van 25.000 franken uitgeloofd voor het beste plan tot verbetering van aan eene zandige kust gelegen zeehavens. Een goed gevolg der Jodenvervolging in Busland is de oprichting van eene vereeniging onder de Bussische Joden, die zich de Bijbelsche Broederschap noemt en zich de zedelyke verbete ring hunner geloofsgenooten ten doel stelt. Een harer leden heeft in een dagblad de oprichting en den werkkring der Broederschap uiteengezet. Hy erkent dat de Joden door hun schraapzucht, gie righeid, onbeschaamdheid en woekerzucht zich de verachting van den adel en den afkeer van de burgery op den hals gehaald hebben, terwyi de volksklasse hen haat uit dweepzucht en afgunst. Natuuriyk werden er ook achtenswaardige personen onder gevonden, maar de schrijver zegt dat die als verzinken in de groote meerderheid dergenen die voor niets hart hebben dan voor geld. Daarom roept hij zijne geloofsgenooten op om de handen ineen te slaan, teneinde hun volk vaste zede lijke beginselen in te prenten, door welke het zich in de oogen van anderen verheffen zal. Voor een deel zal de volkshaat, dien de Joden op zich geladen hebben, daardoor verdwenen; voor een ander deel zullen zij zich op deze wyze den steun en de sympathie van alle verlichte en edelden- kende menschen meer waardig maken. Dinsdag wees de thermometer te Londen in de schaduw 92.7° Fahr. (33.7° C.), wat onder de hoogste temperaturen behoort, welke men in de keerkringsgewesten waarneemt. In den avond van dien dag loste deze hitte zich op in een vreeselijk onweder. Tengevolge der bepalingen van het stedeiyk bestuur van Botterdam zal dit jaar van 15 tot 24 Augustus de kermis aldaar gehouden worden, en zullen hoogstens acht mallemolens worden tóegelaten. Het plaatsen van getimmerten op parti; culiere gronden zal niet mogen geschieden zonder toestemming van het bestuur. De kermis wordt denkelijk weder op hetzelfde terrein als verleden jaar gehouden. De leden der Engelsche commissie te Pretoria hebben den 5en Juli een langdurige conferentie gehad met den vertegenwoordiger der Boeren, Men heeft bepaald, dat den 30en een byeenkomst zal plaats hebben met een hoofd der inlanders. De teruggave van de Transvaal aan de Boeren zou den 15en Augustus plaats hebben. De com- miBsie zou tegen het einde vau Augustus Pretoria verlaten. Een sub-commissie van drie leden zou echter achterblijven om de eischen wegens ver goedingen te onderzoeken. naar den dood van den heer Gold, die vermoord in den spoorweg tusschen Londen en Brighton werd gevonden, is bekend gemaakt. Na een getuigenverhoor dat dagen heeft geduurd, sprak de jury als hare meening uit dat de heer Gold met voorbedachten rade was vermoord door Arthur Lefroy, alias Mapleton, Lee of Coppin. Deze uitspraak anticipeert niet op de gerechtelijke behandeling der zaak, die zal aanvangen, als men den gevlogen vogel weder heeft gevangen. In Mei van het volgende jaar zullen Wag ner's Nibelungen te Londen door Duitsche artisten worden uitgevoerd. Men hoopt dat Wagner zelf zal willen dirigeeren. Te Parys is in den faubourg Poissonnière een dergelijk museum geopend als mevrouw Tussaud te Londen stichtte. Het draagt den naam Eden-Gallery. By de bandieten enz. in de chamber of horrors staat ook maarschalk Bazaine te kyk. De keizer van Duitschland vertoeft nog te Coblenz, by zgne gemalin, wier toestand, ofschoon bevredigend, reden tot bezorgdheid blijft geven. Slaap en eetlust blijven uit en daardoor kan de bejaarde patiente niet op krachten komen. De kroonprins heeft vóór zijn vertrek naarEageland van zijne moeder afscheid genomen. De keizer heeft zijn reisplan naar Mainau, de residentie van zijn schoonzoon, den groothertog van Baden, voor- loopig opgegeven, niettegenstaande de keizerin erop aandrong dat hij gaan zou. Prins Frederik der Nederlanden heeft met de prins en de prinses Zu Wied Woensdag een bezoek bij den keizer gebracht. De groothertogin van Baden bevindt zich bij voortduring bij hare keizerlijke ouders. Een verslaggever van de Golos heeft Jesse Helfmann, de veroordeelde medeplichtige aan den moord op keizer Alexander II, in hare gevangenis in de Peter-Paulsvesting bezocht, vergezeld van haar gewezen pleitbezorger, den advocaat Gercke. Hare cel beschrijft hij als ongeveer 10 meter lang, 5 meter breed, goed verlicht, luchtig en van al wat noodzakelyk is voorzien. Jesse verklaarde dat zij zich over niets te beklagen heeft; alleen speet het haar dat zy uit de voorloopige naar deze gevangenis is overgebracht, dewijl zg hier bg hare bevalling geen vroedvrouw of andere vrouwelyke hulp, maar alleen die van mannen kan krijgen. Zij zeide dat men haar geen tweede verhoor heeft laten ondergaan; alleen is haar gevraagd of zy een gevangen genomen persoon kende en toen zij dit ontkende, heeft men verder geen dwang op haar uitgeoefend, maar haar met rust gelaten. Zg toonde zich zeer bezorgd over de toekomst van haar kind, vroeg of zij dat aan de familie van haar vader zou mogen toevertrouwen en sprak met haar verdediger over het vragen om gratie aan den keizer. KAMEH Ba- Wind- Toe Tem DER rom. stand pera tuur. Gels, PLAATSE». afwyk. richt. kracht lucht. - 0.5 W 1 z. bew. z. bew. 1-15 -16 Groningen - 0.6 WZW 1 Helder 1- 0,6 WZW 2 z. bew. -15 Vlissingen. - 1.5 WZW 2 bew. -18 Maastricht. - - 2.3 W 1 bew. -18 Sylt - 1.4 W 4 z. bew. -14 Shields - 1.2 WNW 2 betr. -14 Valentia. - 2.7 NW 3 betr. -14 Hamburg 4- 0.2 ZW 4 regen -14 Swinemunde. 0.0 W 4 betr. -13 Leipzig b 1.3 ZW 2 bew. -17 Carlsruhe - 1.7 O 2 kelder -17 Grisnez - 2.3 WZW 2 betr. -14 Parys. - 2.1 6 z.bew. -12 St Mathieu - 0.3 2 betr. -14 Biarritz - 1.6 WZW 3 bew. -20 Perpignan Cbristiaansnnd - 2.8 WZW 1 brw. H -15 Stockholm. 4-- 0.3 N 2 betr - -11 Koppenhagen - 1.2 WZW 2 z. bew. - -15 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2.9 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg; 7 Juli. 'sav. 11 u. 60 gr. 8 's morg. 8 u. 66 gr. 'smidd. lu. 69 gr. 'sav. 5 u. 65 gr. F. In de heden morgen gehouden zitting der pro vinciale staten werd na de resumtie der notulen door den voorzitter medegedeeld dat de af deelingen tot hare voorzitters en ondervoorzitters hebben benoemd, in de eerste de heeren Mazure en B. V. van der Biltin de tweede de heeren Kakebeeke en Walterin de derde de heeren Moolenburgh en Vader. Tot het bij artikel 89 der prov. wet bedoelde lid werd opnieuw aangewezen de heer Moolenburgh* Achtereenvolgens werden de volgende voorstel len van gedeputeerde staten aangenomen. a. omtrent de door de commissie van bestuur der schoolonderwijzers weduwenbeurs in Zeeland medegedeelde wijzigigingen in het reglement voor die beurs; b. omtrent de vernieuwing van de met 31 December 1881 eindigende overeenkomst voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen uit Zee land, in het gesticht voor die lijders te Delft; c. omtrent het adres van het bestuur der Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambte naren te Utrecht, om subsidie voor een op te richten pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren d. tot wijziging van het reglement van politie voor de polders; e. tot wijziging van het door de staten in de najaarsvergadering van 1880 vastgestelde regle ment op de wegen en voetpaden; f. tot vereeniging van den Oranjepolder benoorden IJzendijke en den Dierentijdpolder tot éen waterschap. g. tot het verleenen van subsidie aan de ge meente Hoofdplaat voor het overnemen van den weg van den Nieuwlandschen molen naar den Hoofdplaatpolder; h. de verantwoording van gedeputeerde staten wegens de enkel provinciale en hufshoudeiyke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1879; voorstel tot het verleenen van een crediet voor de betaling van toegezegde subsidiën voor den aanleg van tramwegen; fc. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het ryksbestuur is, voor 1882; Voorts werd het algemeen verslag der afüee- lingen uitgebracht over de voorstellen van gede puteerde staten betreffende de inrichting van een provincialen waterstaat. Na eenig debat over de regeling der werkzaam heden besloot de vergadering deze voorstellen en de andere nog overige zaken in eene volgende bijeenkomst dezer zomervergadering, Donderdag 14 Jnli des avonds om half acht, aan de orde te stellen. Men wachtte gisteren in de Belgische kamer een rede van den heer Janson, maar heeft zich teleur gesteld gezien. Hetzg dat de Belgische Van Houten bet debat als uitgeput beschouwt, hetzy hij het op 't oogenblik beter acht een standpunt in te nemen van oppositie tegen het liberale ministerie en niet van oppositie tegen de liberale partij in 't algemeen, hij heeft zich bepaald tot een paar zeer korte opmerkingen, in den vorm van interrnptien op de redevoeringen van twee liberale sprekers. De heeren Le Hardy en Bockstael betoogden dat het plicht was aan de regeering en aan de vlag trouw te blijven dat aanneming van het amendement-Janson de aftreding van het ministerie en de aanvaaiding van het bewind door de clericale party tot gevolg zon hebben, hetgeen met het oog op den arbeid, die voor de liberale partij nog te doen staat, onverantwoordelyk zou zgn. Hierop viel de heer Janson ben in de rede met de opmerking dat de clericalen op 't oogenblik noch de macht, noch de bevoegdheid zouden hebben om, met eene liberale meerderheid in de kamer, het bestuur op zich te nemen, alleen op grond van eene aaneensluiting der rechter- met de uiterste Iinkerzgde, ten aanzien van het kiesrecht. Hieruit volgt dat de Brusselsche afgevaardigde een ander liberaal kabinet dan bet ministerie Frère-Bolin mogelijk acht. Mogelijk misschien maar of dat het liberale kabinet wezen zon dat de kieswet herzien zon in den geest van den heer Janson, om te komen tot het algemeen stemrecht, schijnt uiterst twijfelachtig. Staatslieden die zoo ver willen gaan vindt men in Belgie weinig. Er blijft das, indien de uiterste Iinkerzgde het niet langer met het tegenwoordige kabinet vinden kan, inderdaad niets anders over dan óf een clericaal ministerie, óf een dat, uit radicalen samengesteld, in de kamer geen voldoenden steun vinden en slechts een brug tot het cleriealisme wezen zal. De beraadslaging is nog niet atgeloopen. Gis teren was de clericale ond-minister Jacobs aan 't woord, in wiens rede wy een zonderlinge bewe ring aantreffen. Hg verdedigde de Belgische verkiezingen tegen de beschuldiging van steeds door knoeiergen vervalscht te worden. Verreweg de meeste knoeiergen, zeide hij, worden ontdekt en verydeld. Een ander deel wordt ten onrechte als knoeiery gebrandmerkt. //Wanneer ik een huis huur, alleen met het doel om kiezer te zijn, hega ik geen knoeierij. Zelfs komt het er niet op aan of de kiezer persoonlijk den census betaalt. Als die maar betaalt wordt, bestaat er geen ontduiking. Dat is de geest der wet." De letter misschien, maar de geest der wet stellig niet. Want dan zon de wet bedoeld hebben een rijk man zooveel stemmen uit te laten brengen als by in staat "is er te koopen. Indien dat in de wet te lezen was, dan zon het zeker noodig wezen baar onmiddelgk te veranderen. Men herinert zich een sensatiebericht van een paar dagen geleden; de Franscbe regeering zou 120.000 man gereed maken om Algiers en Tunis in bedwang te houden. Dat kwam uit den koker van de Morning Post, doch werd door Reuter weersproken. De Post houdt echter haar bericht staande en heden bevestigt de Parysche bericht gever van de Indêpendance het tot zekere hoogte. De noodige veld-vivres zyn reeds uitge deeld aan 15 of 20000 man, die gereed staan om naar Oran te vertrekken zoodra het militair gezag versterking noodig acht. Ook te Lyon worden troepen gereed gemaakt tot bet vertrek naar Sfax, dat intusschen misschien ge bombardeerd is. Er is althans in die richting kanongebulder gehoord, waarvan de beteekenis nog niet opgehelderd is. Vrij algemeen wordt nu in Frankrijk erkend dat de „militaire wandeling" in Tunis wel wat vroeg als afgeloopen is beschouwd. Met de benoeming van generaal Satssier tot bevelhebber van het 19e legerkorps in Algiers, beeft de gouverneur-generaal Grévy zijn officieel désaveu ontvangen. Genoemde generaal heeft in der tijd zyn ontslag gevraagd uit dipnzelfden post,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2