N°. 159. 124® Jaargang* 1881! Zaterdag 9 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Fees.tdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 8 Juli. FEUILLETON". De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. Benoemingen en besluiten.1 f COURANT. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd een adres van W. de Wolf c. aangelanden van den berm weg tusschen Middelburg en Ylissingen, waarbij zjj, erop wijzende dat die weg van den Abeelschen straatweg naar Middelburg, na hetgeen voor den stoomtram bestemd is, ontoereikend is om met opperwicht geladen wagens te passeeren, daarin verbetering verzoeken, in handen van burg. en weth. gesteld. Gelijk besluit werd ge nomen omtrent een verzoek van A. Meeuwse om een hooistapel te plaatsen op het Oostkerkhof. Medegedeeld werd dat het Z. M. behaagd heeft aan de middelbare meisjesschool een rijkssubsidie van f 5000 's jaars toe te kennen, welke subsidie voor dit jaar verhoogd wordt met 1667, als subsidie over 1 Sept. 31 Dec. 1880. Het in de vorige vergadering medegedeeld verzoek van mevr. de wed. Fokker werd inge willigd. Na discussie over de al oi niet behandeling van het voorstel van mr. J. A. van Hoek c.a. tot wij ziging van art. 2 der verordening pegelende de beffing van schoolgeld op de lagere scholen, staakten de stemmen over eene motie tot nitstel ingediend door mr. W. A. van Hoek. Aan dr. D. G. Jelgersma wordt, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. a., eervol ontslag ver leend als leeraar aan het gymnasium. Door den heer dr. S. Dobbelaer de Wind is een schrijven aan den raad gericht waarbij hij ont slag neemt als lid van den gemeenteraad. Een avond vol genot werd ons gisteren bereid door de nitvoering, welke door de kon. kapel van het reg. grenadiers en jagers onder leiding van den heer J. U. Völlmar, in het Schuttershof alhier, gegeven werd. In bij zonderheden behoe ven wij daarover niet te treden, dewijl de zeld zame verdiensten van dit korps, de volmaakte samenwerking en de hooge voortreffelijkheid zijner leden individueel, de keurigheid en de degelijk heid zijner programma's eene Europeescbe ver maardheid bezitten. Door de 14 a 1500 toehoor ders, die uit Middelburg, Goes, Ylissingen enz. te zamen waren gekomen en gelukkig door het losse en koele weder redelijk begunstigd werden, zal deze avond niet licht vergeten worden. De nitvoering werd gegeven als feestconcert, ter viering van het 30jarig lidmaatschap van 't bestuur der Confrérie van St. Sebastiaan, van haar tegenwoordigen deken, mr. G. N. de Stop pelaar. Hem werd, gedurende de pauze, door mr. D. A. -Berdenis van Berlekom in hartelijke 13 DOOR HOOFDSTUK VII. HET ZUIDEN VAN HET CHEBIO TGEBEBGTE. - „Volstrekt niet," viel lord Maskelyne mij in de rede. „Gij zijt een man van vlug begrip» een vriend van wetenschappelijk onderzoek. Ik heb veel van u gehoord, van de boeken die gij leest, en ik weet dat uw meening op prijs gesteld wordt. Gij zijt misschien wat ten achteren in theorie en praktijk, volgens de nieuwe leer," maar dat is te verhelpen. Wat zoudt gjj er van zeggen om de nienwe manier van landbouwen, zooals die wordt toegepast op mijne goederen in Schotland, te gaan bestudeeren, op mijn koB- ten natuurlijk, met het vooruitzicht om Hurst op de Heerenboeve op te volgen? Ik zal de plaats voor u open houden." Ik bedankte hem stijt en onhandig, dat weet ik zeker en sloeg bet aanbod bepaald af. Hurst was mijn vriend en ik kon geen les gaan nemen met bet plan om hem te verdrijven. Buitendien wilde ik mijn eigen meester blijven. s~ „Zooals gij wilt", sprak mjjnheer op geraak» en vriendschappelijke bewoordingen dank betuigd voor alles wat bij in deze en in andere betrek kingen voor het nut en het genoegen der Mid- delbnrgsche samenleving doet en geluk gewenscht met dit feest, dat eene kleine bijdrage is tot afdoening van den daarvoor verschnldigden tol van erkentelijkheid. De heer De Stoppelaar sprak zijn dank nit voor de gevoelens van vriendschap en welwillendheid, waarvan dit feest getuigenis aflegde, terwijl het trompetgeschal en tromgeroffel der grenadiers zich in herhaalde drievoudige fanfares vereenigde om deze betui gingen te bezegelen. Men zal zich herinneren dat in December jl. te Vlissingen eenige Engelsche zeelieden zijn aan gekomen, welke dagen lang in de Noord-Ameri- kaansche zeeën in felle koude op een ontredderd schip hadden rondgezwalkt. Een hunner, de eerste Btuurman William Pitman, werd met gedeeltelijk bevroren voeten in het Gasthuis alhier verpleegd onder behandeling van dr. J. C. Bolle en verliet in April hersteld het Gasthuis. Heden ontving dr. Bolle van de Engelsche regeering als erkenning zijner diensten een prach tige Coupe, met een inschrift, waaruit blijkt dat het geschenk hem door de Britsche regeering is toegekend, 9in acknowledgment of the humanity and skill, shewn by him in the treatment of a shipwrecked British tailor. De uitvoering van het muziekkorps der dd. schutterij alhier op Zondag 10 dezer zal niet te 7 uren'savonds, maar te twee uren 'snamid- dags op het Molenwater wordon gegeven. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende de le helft van Juni 1881C. de Braber, Leerdam, T. Trouwe, Rotterdam. Briefkaart: Spierings, Kralingen. Uit Nieuw- en St. Joosland, P. Geense, Rotterdam. Z. M. de koning en de koningin zijn Woensdag ochtend kwart voor zeven met gevolg uit Wil- dungen vertrokken naar Frankfort en verder naar Friedrichshafen. Bij hun vertrek waren alle Nederlandsche en vele andere badgasten aanwezig» Door gedeputeerde staten van Noord-Holland is aan de staten,-een voordracht ingediend tot reorganisatie van het bestuur van het hoogheem raadschap van de nitwaterende sluizen in Kenne- merland en West-Friesland. Dit hoogheemraad schap, waartoe 158 polders en poldertjes als contribnabele landen in betrekking staan, is het laatste der groote waterschappen benoorden het IJ, dat nog wacht op een aan de behoefte van den tijd passend reglement. De samenstelling van het tegenwoordig bestuur berust op de ordonnantie ten toon. „Het maakt toch geen verschil ten opzichte van Hnrstmaar gij knnt natuurlijk zelf het best beoordeelen wat u past. Mademoi selle Marguérite maakte mij opmerkzaam op uw aanleg; noemde mij de boeken die zij bij n op tafel had zien liggen, als een bewijs van hooge ontwikkeling. Ik stel haar oordeel zeer op prijs en zij voelt zich jegens u verplicht. Het zou mij genoegen doen als ik u van dienst kon zijn." Onder het spreken was hij weer wat vriende lijker geworden en toen zijne oogen de mijnen ontmoetten kwam in eens, ik weet niet door welk zonderling verband, de gedachte bij mij op dat hij de voogd was met wien Marguérite in bet rijtuig had gezeten, toen zij mij gewond op den weg vonden. „Mademoiselle Margnérite doet mij te veel eer," zei ik. „Ik geloof dat ik meer verplichting aan haar en aan u heb, voor uwe liefderijke be handeling, toen gij mij als knaap bewusteloos op den weg vondt en in uw rijtuig naar de hoeve onder de berken bracht." Lord Maskelyne verschoot van kleur; hij zag mij niet aan en zei niets. Ik ging voort: „Mijn naaste bloedverwant en beste vriendin, Jessica Forbes, gaf mij een opdracht om uit te voeren, de eerste maal als gij in deze buurt kwaamt. Zij was een goede vrouw, milord, en zij is dood. Lach niet over baar eenvoudig legaat." van Philips II van 21 Februari 1571; de betaling der contributiën geschiedt nog volgens de smal- deeling van 19 Februari 1546 naar de vier toen gestelde categorieën, behoudens latere wijzigingen en toevoegingen bij akkoord van de aanslagen der drooggemaakte meren. Voor de peilmaiing wordt een geheel afzonderlijke omslag der kosten gemaakt over de landen, die daarbij rechtstreeks belang hebben. Gedep. staten achten thans den tijd tot hervorming gekomen. In de zitting der prov. staten van Friesland h6eft de heer Van Blom, als voorzitter der tweede sectie, zich beklaagd over de onbehoorlijke wijze waarop de lokalen van de sectievergaderingen in h t daartoe bestemde gebouw zijn ingericht. Men heeft er gebrek aan lncht, aan ruimte, aan tafels en aan stoelenmen kan er elkander niet vinden en krijgt geen antwoord als men om bediening schelt. De voorzitter antwoordde dat de lokalen mede ten dienste staan der rechterlijke macht, welke ze tijdelijk voor de staten inruimt. Zoolang de toe stand blijft, dat dezelfde lokalen door de staten en verschillende rechtscollegiën gebruikt moeten worden, vreest bij dat moeilijk aan de klachten tegemoet kan worden gekomen. Intusschen ver zekerde hij, dat gedep. staten hun aandacht aan de zaak zullen wijden, Nadat de heer Rutgers van Rozenburg gekozen was, doch bedankt had, als lid van gedeputeerde staten, hebben de provinciale staten van Noord- Holland den heer De Leao Laguna, raadslid van Amsterdam, tot gedeputeerde gekozen ter vervul ling van de vacatura-Heydanus. De kiezersvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft onder hare 14 candidaten voor bet lidmaat schap van den gemeenteraad, met 63 van de 84 uitgebrachte stemmen, ook den heer B. H. Heldt opgenomen. Van de zijde dergenen die zijne can- didatuur ondersteunden, werd de verklaring ver nomen dat men hem, als voorstander van het algemeen stemrecht, niet in de tweede kamer zou willen brengenmaar dat een man van zijne kennis, doorzicht en gezond verstand in den ge meenteraad eene plaats verdiende. Door stemgerechtigde ingelanden van den Nieu wen Zwaluwsehen Polder, onder Zwaluwe, waarvan prins Frederik voor 't grootste gedeelte eigenaar is en over 2/3 der stemmen beschikt, is besloten tot de oprichting van een stoomgemaal. De aan besteding zal binnen weinige maanden plaats hebben, De keizer van China heeft tot zijn gezant te 's Gravenhage benoemd de heer Li-Fnng-Pao. Aangezien hij echter ook voor de hoven van Ik nam het boek uit mijn zak, legde het op tafel en stond op om heen te gaan. Zijne dunne, blanke vingers trilden toen hij het boek aanraakte en een oogenblik stond hg aan dachtig het adres te bekijken. „Harry Forbes," begon hg eensklaps, „denk nog eens over mgn voorstel. Ik zou zoo gaarne uw vriend willen zijn. Ik zal niet lachen over het laatste geschenk van die lieve goede ziel. Ik wenschte dat ik het beter waard ware, maar gij knnt er van op aan dat ik het woord voor woord zal lezen. Ik wilde dat ik geen erger zonde op mijn geweten had dan die, welke de herinnering aan dat lieve gelaat, zooals ik het voor het laatst onder de berken zag, mij verwijt." Er is geen sprake van dat ik de Heeren hoeve van u zou kunnen pachten, milord", zei ik vastberaden. „Ik zou uw aanbod onder geen enkele voorwaarde mogen aannemen en ik verzoek u als een gunst, nooit Ie zeggen dat gij het mij gedaan hebt. Ik dank u voor uwe goede bedoeling." Toen ik mijn hoed nam stak lord Maskelyne weer zijn hand uit en drukte de mijne hartelijk. Ondanks zijn gastvrije aanbiedingen was ik het volgende oogenblik onder een stortbui op weg naar huis. Ik keek nog eens naar het Heerenhuis, toen ik de poort door was, van waar ik gewoon was het te zien, en ik zag hoe de bliksem nog steeds de grgze wolken kliefde boven het boseh dat er Weenen en Rome van geloofsbrieven voorzien is, schijnt deze gezant tot de „omgaande" excellen- tiën te behooren. Volgens de Amst. Ct zullen de onderhandelingen over een nieuw tractaat van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Frankrijk te Pargs worden gevoerd. Omtrent den aard der onderhandelingen is natuurlijk nog niets met zekerheid te bepalen. Alles zal grootendeels afhangen van de uitkomst der beraadslagingen tusschen de Engelsche en Frausche gedelegeerden over het tusschen deze beide landen te sluiten tractaat. Inmiddels is bet bestaand tractaat, dat met 8 November aanstaande zou ophouden, nog voor drie maanden verlengd. Een daartoe strekkend voorstel is door de kamer van afgevaardigden aangenomen. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Warga, gem. Idaarderadeel, U. Bottinga, candidaat-notaris te Leeuwarden. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Stomp wijk en Veur, P. van Duy ven- dijk, met toekenning van eervol ontslag als bur gemeester van Sommelsdgk. onderwijs. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. van der Burg, als ondcrwgzerin de kennis der natuur aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen; en benoemd tot onderwgzers aan die kweekschool Y. van Julsingbaj hoofdonderwijzer te DoesburgW. Heiliger, hoofd onderwijzer te Lobith; en C, Ling, muziekonder wijzer te Nijmegen. zeemacht. Op pensioen gesteld de kapitein ter zee J. Tromp, op zijn verzoek, ter zake van iü en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, en het bedrag daarvan bepaald op /2100 en eene verhooging van 1050 's jaars, voor dienst tusschen de keerkringen. Bevorderd: tot kap. ter zee, de kap. luit. ter zee J. P. van Rossum; tot kap. luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. J. M. A. van Muiken; en tot luit. ter zee lBte kl., de luit. ter zee 2de kl. J. J. Kraakman. Bevorderd tot off. van admin. 3de kl. de scheepsklerk W. G. L. Brnnings. pensioenen. Pensioen verleend aan den kap. der inf. M. B. Erdtsieck, van ƒ1560, den kap. der inf. K. W. Rueck, van /1539, den kap. der int. W. G. Gelinck, van ƒ1300, den kap. der art. D. W. van Walchren, van ƒ1096, den kap.derveld- art. jhr. A. D. J. Calkoen, van 956. leger. Benoemd tot 2en luitenant de volgende kadetten der k. mil. akademieBij de infanterie lste reg. V. H. Klijnsma; 2de reg. A. J. C. de Bruyn3de reg. N. E. E. Grubé4de reg. A. A. van Schiltgaarde; 5de reg. D. Makkink; 6dereg. achter lag en ik luisterde naar het lange rollen van den donder, dat bg tnsscbenpoozen over de heide klonk. Dien avond voerde ik een harden strijd in mijn binnenste. De verzoeker betoogde dat ik dwaas gehandeld had met de kans op vooruitgang, die mg aangeboden werd, af te slaan. Buurman Hurst was een oude stijfkop, die liever den grondf zou bederven dan een nieuwigheid invoeren. Hoe dikwijls had ik niet zelf geprutteld over de on- mogelgkheid om hem tot iets nieuws te krijgen? Hij had mij hard genoeg behandeld toen ik als kind aan zijne genade was overgeleverd. Voor dat tante Forbes zich over mij ontfermde had ik op de hoeve een ellendig leven geleid. En buiten dien, zgn vonnis was geveld. De hoeve zou toch spoedig in andere handen zgn, en waarschijnlijk zou ik dieu nieuwen pachter verfoeien. Ik zotl zelfs het middel hebben kunnen zijn om den ouden man nog iets langer ongestoord in het bezit te laten, als ik op het voorstel van lord Maskelyne was ingegaan. Ik had hem op onhen- sche wijze bedankt en iemand beleedigd, die waarschijnlijk veel invloed op Marguérite had. „Gij zult geen kwaad doen opdat er goed uit voortköme?" meende ik eensklaps in de sterren te lezen, toen ik later nog buiten kwam, in dé hoop die gedachten van mg af te werpen. Hoe kan ik mgn ouden buurman verjagen en in zgn plaats de hoeve betrekken? Ik herinnerde

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1