N°. 158. 124® Jaargang. 1881. Vrijdag 8 Juli. Marine en leger, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-,Doodberichten enz.: van 4-7 regels 4.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 7 Juli. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. Kerknieuws. Rechtszaken. 1DDELBURGSCHE COURANT. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De commissie, benoemd voor het afnemen van de examens van apothekersbediende alhier, heeft in hare heden gehouden zittiDg zes candidaten geëx amineerd en aan vier eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijndemejuffrouw Th. A. VWeckesser, geb. te Helder; de heeren D. A. Brugge, geb. te Amsterdam; D. Demie, geb. te Zaandam; M. J. Huysse, geb. te Middelburg. Twee candidaten trokken zich gedurende het examen terug. Het examen wordt voortgezet. Het programma der uitvoering van het muziek korps der dd. schutterij alhier op het Molenwater, op Zondag den lOen dezer, des avonds te 7 aren, lnidt als volgt No. 1 Marsch; no. 2 Duo voor 2 pistons (la uitv.), Gordigiani; no. 3 Ouverture JosephMe- hnl; no. 4 Potpourri uit de op.VOmbre, Flotow; no. 5 Andante, Gadeno. 6 Concert-polka, A. de Jong; no. 7 Fantaisie uit de op. la Favorite Donizetti; no. 8 Mazurka, Chopin. Tot lid van den raad der gemeente Baarland is, ter vervanging van den heer S. Los, gekozen de heer C. Zeevaart. Ter Neuzen, 7 Juli. Naar men verneemt hebben eenige heeren nit Parijs dezer dagen aan vraag gedaan om vóór den Ylooswijkpolder, aan de Wester-Schelde in deze gemeente, oeBterpntten aan te leggen, en heeft men opmetingen gedaan vóór den Lovenpolder, in den Brakman, gemeente Hoek, voor hetzelfde doel. Westdorpe, 5 Juli. De heer N. Eerckhaert, ridder der orde van de Eikenkroonmocht op 2 dezer herdenken, dat hij 40 jaren alhier het ambt van burgemeester bekleedde. Den dag van heden had men bestemd om deze heugelijke ge beurtenis feestelijk te vieren, en daartoe waren dan ook alle toebereidselen gemaakt, doch eene treurige gebeurtenis gaf weldra aan de feest vreugde eene droevige wending, daar een broeder van den burgemeester, de heer P. Kerckhaert, die mede heden morgen bij de kerkelijke plech tigheid aanwezig was plotseling ongesteld werd en weinige oogenblikken later overleed. Yan verschillende zijden oDtving de algemeen geachte en beminde jubilaris prachtige geschenken tot aandenken. 12 DOOR HOOFDSTUK vii. SET ZUIDEN VAN HET CHERIO TGEBEBGTE. Het huls zelf was oud en verwaarloosd en er waren in der haast eenige onvoldoende maatregelen genomen om het bewoonbaar te maken voor de on verwachte komst van lord Maskelynegeen mensch op de plaats wist dat hij plan had om te komen. Voor de vensters lag een steenen terras, groen uitgeslagen en verweerd; de vazen op de hoeken der trappen waren volgegroeid met onkruid en wilde klimplanten, die de fijnere plan ten, die er vroeger in gekweekt werden, verstikt hadden. Een van de groote ruiten uit het ven ster, het dichtst bij mij, was door midden gebroken onder een eenmaal Bierlijke doch nu geheel vervallen rij schoorsteenen, die geheel uit het kruis hingen en dreigden hun voorgangers te volgen, lag een heele hoop kalk en puin. De onde bedienden waren sedert lang niet meer in staat om te werken, maar niemand stelde genoeg belang in de plaats om hen te doen vervangen. Er was volstrekt geen sprake van nienwe maat- H. E. H. prinses Marianne beeft onlangs het gedenkteeken voor Adolf van Nassau teHeiliger- lee bezichtigd. De prinses heeft na aan den ontwerper van dit kunstwerk, den heer J. H. Eggenberger te Groningen, hare bewondering over zijn arbeid, maar tevens haar leedwezen doen betuigen dewijl de stof, waarvan het vervaardigd is, zoo weinig waarborgen van duurzaamheid aanbiedt. Men weet dat de steen van dit monument, dat de rij geopend heeft onzer vele nationale herin neringen aan den 80jarigen oorlog, zoo bros is dat het bezig is, als een suikerbakkers-fabrikaat, te smelten en te scheuren. Een adres aan de eerste kamer ligt te Amster dam voor de ingezetenen, die bij den handel be trokken zijn, ter teekening, betreffende het wets ontwerp tot verbetering der Keulsche vaart. De volgende zinsneden doen de strekking van dat adres kennen «In zooverre bedoeld wetsontwerp enkel zou strekken om de handelsbelangen van Utrecht, de Vechtstreek en Gorinchem te bevorderen, zouden de ondergeteekenden natuurlijk vrede met het ontwerp hebben, en gaarne aan uwe wijsheid de beslissing willen overlaten der vraag, of de voldoening van die belangen eene staatsuitgave van ten minste 13 millioen gulden wettigt. «Maar in zooverre dit ontwerp bedoelt aan de behoeften van Amsterdam met betrekking tot de Rijnvaart te gemoet te komen, de handelskrachten in Amsterdam te ontwikkelen en Amsterdam in staat te stellen de rechtmatige voordee- len te genieten van de ten koste van zoo groote oifers ver kregen handelsinrichtingen in verband met het Noordzee kanaal, moeten de ondergeteekenden ernstig verklaren, dat het wetsontwerp te eenemale onvoldoende is." Ook de kamer van koophandel te Amersfoort dringt in een adres bij de eerste kamer op ver werping van het wetsontwerp aan. De inschrijvingen op de Rijnvaart-leening zijn te Amsterdam gesloten en bedragen te zamen bijna 4 millioen. Gisteren werd, onder voorzitterschap van mr. D. van Eek, te 's Gravenhage de algemeene ver gadering van het Ned. Vredebond gehouden. In het over twee jaren loopende verslag wordt een overzicht gegeven van hetgeen in dat tijdsverloop gedaan is tot bevordering van het doel van den bond. Daaruit big kt dat de pract ijk om geschillen tusschen de volken aan scheidsrechters te onder werpen, meer en meer toeneemt, ofschoon de rege ling van het recht nog steeds moeielijkheden oplevert, en het altijd eene ernstige vraag blijft, hoe de beslissingen van het internationaal ge rechtshof te handhaven en te eerbiedigen, zonder nieuwe verwikkelingen te doen ontstaan. Wat kan er was de laatste vraag, waarvan het verslag melding maakt, buiten hetgeen op zedelijk terrein te doen valt, op maatschappelijk regelen voor het woonhuis, hoewel die zeker vrij wat meer noodig waren dan aan de hoeve van Harst. Een baitenlandsche bediende, die mij scheen te verwachten, deed mij open en lfet mij zonder iets te vragen in de bibliotheek, waar lord Mas kelyne mij terstond ontving. Het vertrek was zeker altijd duister, daar het laag van verdieping was en van boven tot beneden met boeken bezet. Yier smalle vensters zagen nit op een perk zonder bloemen; ze stonden alle open en men hoorde het geklater van den regen inde gracht, die rondom het huis liep en een klein lapje, schromelijk verwaarloosden tuingrond omsloot, zeer vatbaar voor sierlijken aanleg, doch na niets dan een wildernis van gras en onkruid. Lord Maskelyne stond op toen ik binnen kwam en trad my te gemoet met de minzaamheid, eigen aan een plattelands-candidaat, den avond voor de verkiezingen. Ik geloof dat hij mij een hand wilde geven, maar ik deed alsof ik het niet merkte. Hij was lang en mager, ongeveer vijftig jaar ond en had eeh lange puntige kin met een spitsen baard, lange fijne knevels, die hij onder het spreken aanhoudend opstreek, een fletsche gelaats kleur, die een zwakke gezondheid verried, en te gelykertijd een forsche gestalte, die veel spier kracht scheen te bezitten en berekend leek om zware vermoeienissen te doorstaan. Hij had iets mats over zich en sprak met een vreemd accent. gebied worden verricht om de veroveringszucht te temperen, de hoofdoorzaak, ook in den tegen- woordigen tijd, vau het voeren van oorlogen? Het antwoord op die vraag was„Van de openbare meening, dus van de dagbladpers, dus van ieder, die eenigen invloed op de openbare zaak vermag uit te oefenen, moet de stoot uitgaan. Daarom is het te betreuren, dat de afdeelingen van het Vredebond niet toenemen en de dagblad pers niet duidelijker inziet dat de toetreding tot de vredebonden de bedoeling heeft regeeringen en wetgevende lichamen krachtiger op te wek ken tot het volgen van eene duurzame vredelie vende staatkunde, in plaats van het najagen van het ideaal der nooit verzadigde eerzucht." Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Indië, door mid del van het stoomschip Wyberton, waarvan het vertrek uit Botterdam op 9 Juli a. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede een brievenmaal verzonden naar Atjeh en naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip uiterlijk 's morgen3 te 9| uur te Rotterdam aangekomen te zyn. Bij kon. besluit is aan de Nederlandscbe locaal-spoorwegmaatschappij, gevestigd te Apel" doorn, de koninklijke titel verleendzoodat ge noemde naamlooze vennootschap voortaan den naam zal dragen van Koninklijke Nederlandtche Locaal-Spoorwegmaatschappiji terwijl aan de spoor wegen der voornoemde maatschappij den naam is gegeven van Spoorwegen Koning Willem III. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Yerseke, de heer S. L. van Stein CalJenfels, predikant te St. Laurens. Het bestuur der remoustrantsche gemeente te Arnhem doet pogingen om een eigen kerkge bouw te verkrijgen. De gemeenteleden zijn nitge- noodigd om f 80.000 bijeen te brengen door het nemen van rentelooze aandeelen, waarvan jaarlijks 1000 zal worden uitgeloot. Axel, 6 Juli. Tot predikant bij de Herv. ge meente alhier is beroepen de heer 0. C. Schot, theol. doet. en predikant te Aagtekerke. De off. van gezondh. 2e kl. J. Hartog wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. rammonitor Adder. De minister van marine, begeleid door den vice-admiraal, directeur en kommandant der marine, Ik was eenigszins verbaasd daF hij mij onder een vloed van woorden te kennen gaf welke groote verplichtingen hij aan mij had en gedurende eenigen tijd begreep ik volstrekt niet wat hij bedoelde. Mijn stemming werd er volstrekt niet beter op toen ik merkte dat bij mij bedankte voor de goede diensten die ik aan twee jonge meisjes bewezen had, die zonder mijn hulp, eeu nacht op de Heide hadden moeten doorbrengen. Niets kon haaf dankbaarheid overtreffen, zei hij, dan de zijne en hij zon zich gelukkig achten indien hij my daar een blgk van kon geven; ja hij hoopte dat de gelegenheid daartoe reeds gekomen was. Hier gelukte het mij, hoewel met moeite, om er een woord tusschen te krijgen, en ik zei dat wat ik voor de dames gedaan had, ruimschoots beloond was door hare uitingen van dankbaarheid. Ik wilde er liever niet meer van hooren en zou even veel zorg gedragen hebben voor elk ver dwaald boerenmeisje. „Ongetwijfeld, ongetwijfeld" viel mijnheer mij in de rede. „Maar in dit geval is onze ver plichting zooveel te grooter, daar mademoiselle Blanche bijzonder teer is en er veel door geleden zou hebben." Daarna rammelde hij weer voort zijne woor den herinner ik mij niet meer om te betoogen dat het gewicht van zijn verplichting ontzaglijk was; evenwel hoopte hij een middel te zullen begaf zich gisteren morgen naar 's rijkswerf te Willemsoord, en vertrok op den middag met Zr. Ms. ramschip Stier naar de resde van Texel, ten einde de oefeningsdivisie, bestaande nit de schepen Van Galen, Leeuwarden en Marnix, te bezoeken, die de gebruikelijke saluutsehoton deden, waarna hij per laatsten trein de marine-directie verliet. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van 28 Juni zijn de navolgende vonnissen in strafzaken gewezente weten J. de E., te Arnemuiden, wegens beschadiging van eens anders roerend eigendom, veroordeeld in eene geldboete van f .50 of een dag gevan genisstraf. M. B., te Middelburg, wegens het niet op tijd doen vertrekken van een openbaar middel van vervoer, in eene boete van ƒ10 of een dag ge vangenisstraf. A. B., te Middelburg, dronkenschap, bij herha- ling gepleegd, veroordeeld in eene boete van 6 of 3 dagen gevangenisstraf. G. M., te Middelburg, wegens het storten van mest op de straat, in eene boete van 3 of 1 dag gevangenisstraf. A. v. d. B., te Middelburg, het als drager in nemen van eene andere plaats als door de politie is aangewezen aan het spoorwegstation, by herha ling gepleegd, in eene boete van 10 of 3 dagen gevangenisstraf. F. P., te Middelburg, wegens iemand opzettelijk werpen met vuilnis, in eene boete van ƒ5 of 1 dag gevangenisstraf. J. B. F., te Middelburg, het als voerman niet opvolgen de bevelen van de politie, in eene boete van 5 of 1 dag gevangenisstraf. W. B., te Westkapelle, wegens het maken van nachtgeruchten in eene boete van 5.50 of 2 dagen gevangenisstraf. A. B,, te Oostkapelle, J. H. en A. P., te Dom burg, D. J., te Domburg, A. Y., te Yrouwepolder, C. B., te Nieuwland, J. S., A. de W. en J. J., te Arnemuiden, allen wegens overtreding der jachtwet, de eerste in ƒ10 of 2 dagen gevange nisstraf, de tweede in 10 of 2 dagen, de derde in 5 of 1 dag, de vierde in ƒ10 of 2 dagen, de vijfde in f 20 of 3 dagen, de zesde in 5 of 1 dag, de zevende, achtste en negende in eene boete van ƒ5 of 1 dag. L. v. E., te Arnemuiden, wegens het gaan over eens anders in den oogst staanden grond, in eene boete van ƒ3 of 1 dag gevangenisstraf. J. de E., te Arnemniden, wegens het laten loopen van vee over eens anders in den oogst staanden grond in eene boete van f.50 of 1 dag gevangenisstraf. J. v. O., te Ylissingen, het wateren buiten de vinden om een gedeelte van die schnld af te doen. Mademoiselle Margnérite voelde de verplichting ook diep en had hem den weg aangewezen. Zy was een zeer schrandere, ontwikkelde jonge dame en zg had hem zeer gunstige berichten aangaande mij gegeven, erbij voegende dat zij overtuigd was dat ik haar aanbeveling eer zou aandoen. Ik vond lord Maskelyne niet half zoo vervelend toen hij in zijn redevoering tot dit punt genaderd was en ik wachtte met groote spanning af wat er nu volgen zou. „Ik heb besloten", sprak hij ernstig, „om den ouden Hurst van de Heerenhoeve te laten ver trekken. Het spijt mij wel; want oude boomen hebben diepe wortels en hg zal er veel tegen hebben; maar het moet. De meeste pachters van myn oom zgn veel te oud. Ik wil schóón schip maken op mijne goederen en er jeugdige krachten aan zetten; evenals men in een bosch, door het kappen van onde waardelooze stammen, licht en lucht toelaat, waardoor de gezonde boomen beter groeien. Zie eens, mynheer, naar dit huis! Gg kunt niet door de poort gekomen zijn zonder te zien welk een staat van verval hier overal heerscht. Ik ben een man van den nieuweren tyd een ultra liberaal in de politiek zooals gy weet» Verbeeld u dat ik in dit nest zou moeten wonen - dit hol van onvruchtbaar conservatisme en vooroordeelenHet is bepaald onmogelijk. En toch krijgt men eenmaal genoeg van het zwerven,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1