N°. 156. 124* Jaargang. 1881: W oensdag 6 Juli. Nationale Militie. Jaarmarkt. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Oproeping van verlofgangers der lichting 487$. Middelburg, 5 Juli. Ben Belgiseh'Nederlandsch Tolverbond. 12'51, Zlerikzee, 4 Jnli. De Liberale kiesvereeni- ging stelde heden avond tot candidaten voor de aanstaande verkiezing van raadsleden de aftre dende leden, de heeren: H. G. Mnloek Houwer, jhr. mr. A. R. P. van Kinschot, mr. J. Moolen- burgh, mr. J. W. A. Schneiders van Greijfienswerth en D. B. P. Zuurdeeg. I OOIRAM. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 28 Mei 1881, A n®. 1860, 3de afdeeling (provinciaal blad n°. 62), roept bi] deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1878, behoorende tot het derde regiment veldartillerie om, op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Donderdag den 7 Juli a. des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas teneinde de noodige billetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zjj zich bij hun korps. Middelburg, den 4en Juli 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de jaarmarkt in die gemeente, zoo geen bnitengewone omstandigheden zulks verhinderen, dit jaar zal aanvangen den 25 Juli en eindigen den 6 Augustus daaraanvolgende, terwijl de loting voor standplaatsen zal geschieden Maandag den 18 Jnli te voren, des voormiddags te 10 uren, waar toe de belanghebbenden zich vóór dien tijd bij den marktmeester znllen moeten aanmelden. Aan straatmuzikanten zal eerst Maandag den 1 Augustus Vergunning gegeven worden tot uit oefening van hun bedrijf. Middelburg, den 6 Jnli 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Behandeld op een vergadering te Antwerpen den 1 Juli jl.) Vervolg van gisteren.) Men zou dus, klokke elf ongeveer, overgaan tot bet behandelen der statuten van den op te richten hond. Wel werd tegen dit werk door de vermoeide vergadering bezwaar gemaakt; maar een der Amsterdamsche heeren bracht zijn „zaken," die hem naar huis riepen, zijn „vrouw en kindertjes" die hem daar wachtten, én zijn vurige wensch om de zaak, waarvoor men hier bijeen was, nu haar beslag te doen krijgen, op zoo gemoedelijke wijze in 't debat, dat het onmogelijk werd om voor zulk een beroep doof te blijven. De concept-statuten, die voorgelezen werden, hielden, in hoofdzaak, het volgende in i I. Er bestaat een Noord- en Zuid-Nederlandscbe bond, ten doel hebbende de afschaffing der tolgreui tusschen beide landen. II. De bond heeft een hoofdbestuur, dat voor Noord- Nederland te Amsterdam en voor Zuid-Nederland te Brussel „Dat is onmogelijk!" riepen vijf, zes Ant werpenaars te gelijk. De heer Scherpenzeel legde uit dat de Amsterdamsche heeren, weinig op de hoogte der Belgische toestanden, de twee hoofdsteden gelijk gesteld hadden. Zij hadden echter, sedert hun komst alhier, vernomen dat alleen te Antwerpen, als de handels-hoofdstad, de leiding der zaak, voor zooveel België betreft, kon zetelen. Zij hadden daaraan gehoor ge geven en men moest dus Antwerpen lezen. Alzoo te Antwerpen gevestigd is, alsmede sub- commissiën in verschillende steden van Noord- en Zuid- Nederland. III. De leden betalen een contributie van ƒ2.50 of 5 fr. 20 cent., waaraan het stemrecht verbonden is. IV. Het hoofdbestuur telt in elk land 18 leden, waarvan 5 met de leiding der zaken belast zijn. V. Het hoofdbestuur en do subcommissiën trachten het te bereiken doel aan het volk kenbaar te maken, door middel van vergaderingen, dagbladen, geschriften enz. VI. Jaarlijks hebben twee algemeene vergaderingen, beurtelings ia Noord- en Zuid-Nederland plaats. VII. VIII, IX. Bepalingen van meer huishoudelijken aard. Dadelijk werd als amendement voorgesteld in art. 1 het doel der vereeniging niet tot Nederland en Belgie te bepalen, maar de af schaffing der tol-linien in alle landen daarin op te nemen, teneinde op die wijze het vrij handels-beginsel, dat de grondslag is der ver eeniging, stellig en ondubbelzinnig op den voorgrond te plaatsen. Maar nu begreep toch ieder, dat het niet mogelijk was daarover nog een debat te openen. De heer Strauss wees op de weinige talrijkheid der vergadering, tengevolge waarvan bijna geen notabiliteiten van den Antwerpschen handel aanwezig waren. Men besloot daarom de behandeling der statuten uit te stellen tot eene tweede bijeenkomst over acht dagen, welke door den heer Scherpenzeel, bij afwezigheid zijner Hollandsche vrienden, gepresideerd zal worden. Eene bijeenkomst met hetzelfde doel zal (als wij wel begrepen hebben gelijktijdig) te Amsterdam gehouden worden. Na een dankbetuiging aan de Nederlandsche oproepers, ging de vergadering vervolgens uiteen. Wij behoeven nauwelijks te zeggen dat, aan den eenen kant, onze indruk eene groote te leurstelling was. Wel hadden wij ons niet veel voorgesteld omtrent het licht, dat door de heeren Schmiill c. s. over het vraagstuk der Belg.-Ned. tollijn zon worden ontstoken maar toch, zulk eene oppervlakkigheid, zulk eene onbekendheid met de details der zaak die men ging behandelen, hadden wij niet verwacht. Er werden van de bestuurstafel beweringen aangevoerd, waarbij men zijn ooren nauwelijks vertrouwde. Een paar tot voorbeeld. Een deel van het betoog des heeren Scher penzeel rustte op de bewering dat, bij afschaf fing der douane, de Belgische steenkolen voordeeliger in Nederland ter markt zouden komen. Het was hem dus óf onbekend dat van steenkolen in Nederland geen cent inkomend recht betaald wordt; óf wel hij was van meening dat men in Nederland geneigd zou zijn de Dnitsche en Engelsche kolen, ten be lieve der Belgische, uitsluitend te heiasten. Is er iemand in Nederland die daaraan gelooft Op de vraag, hoe men zich voorstelde dat eene Belg.-Ned. toleenheid, met vrijen handel tot grondslag, op de handelspolitiek der andere mogendheden invloed zou kunnen uitoefenen, werd door een der Amsterdamsche heeren ge antwoord en door den heer Scherpenzeel be vestigd, dat men, op grond der tractaten, hiertoe reeds in staat zon zijn. Immers, wanneer eenige regeering met het verlangen tot ons mocht komen om te worden behandeld „op den voet der meest begunstigde natie," dat zou in dit geval zijn Belgie, dan zou ons antwoord kunnen zijn: „Gaarne, mits op den voet van wederkeerigheid." Men scheen niet te weten noch te bedenken dat in bijna al onze reeds bestaande bandelstractaten eene bepaling voorkomt als de artt. 3 en 4 van het in 1878 met Zwitserland geslotene les deux hautes parties coatraetantes se garantissent réciproquement Ie traitement de la nation etrangère la plnB favorisée pour tout ce qui concerne le transit et l'exportation. Tonte reduction de tarif, toute faveur, toute immunite que l'une des hautes parties eontraetantes accordera aux sujets, au commerce, aux produits du sol ou de l'industrie d'une tierce puissance, sera immédiatement et sans condition étendue a l'autre de ces hautes parties. Wij zijn dus reeds nu onvoorwaarde lijk, - - dat is zonder beding van wederkee righeid, verplicht om alles wat wij aan Belgie toestaan d a d e 1 ij k ook aan andere natiën te geven. Hoe wil men dan dat wij eenigen invloed op haar handelspolitiek zullen uitoefenen Genoeg reeds, om het met ons te doen be treuren dat de Antwerpenaars op deze wijze met de Nederlandsche zienswijzen omtrent tariefs- en handelsquaestien bekend zijn ge maakt. Maar van den anderen kant was het doel, dat wij ons voorstelden met naar Antwerpen te gaan, bereikt. Zoo weinig talrijk was de vergadering niet, of verschillende stroomingen hadden zich in haar boezem laten waarnemen. Die, door welke de leden van het bureau, nu ginds dan hierheen werden gedreven, laten wij nu rusten. De gelegenheid om daarop terug te komen, zal zich misschien later voordoen. Maar ook was gebleken dat het oude, diep gaande verschil in belangen tusschen Noorden Zuid, onverzwakt bestaat. Het Noor den, levende en strijdende voor vrijen handel, in- nit- en doorvoer. Het Zuiden, protectie verlangende voor zijne nijverheid. Hetzelfde verschil dat in 1820, tijdens de vereeniging der beide landen, den oud-minister Gogol den koning deed voorstellen een economische schei dingslijn vast te stellen, loopende van de Maas boven Maastricht tot aan de Schelde bezuiden Antwerpen en van daar naar zee. Naar dat verschil in belangen hebben de belastingstelsels der twee landen sedert een halve eeuw zich gericht. Geen verandering in politieke richting is daarop van den minsten invloed geweest: een conservatief minister van financien, de heer Van der Heim, heeft in 1877 een groot deel der tarief-belemmeringen, die den Nederlandschen handel nog eenigszins hinder den, doen vervallen en geen liberaal financier, als de minister Graux, denkt eraan de bescher ming, welke het Belgische tarief aan de Belgische nijverheid verleent, te doen ophouden. Nederland ontvangt aan inkomende en uit gaande rechten ongeveer 4.5 millioen gulden, Belgie 18.7 mill, franken. Nederland heft 38 millioen gulden aan accijnsenBelgie slechts ruim 32 millioen fr. Zont, zeep en geslacht brengen in Nederland 7.5 mill, op, zijn in Belgie vry.. Het gedistilleerd geeft ons 22 mill, gld,, aan Belgie slechts 17 mill, frhet bier aan ons nog geen millioenaan Belgie bijna 10 mill. fr. Al deze verschillen zijn uitvloeisels van het straks herinnerde verschil in oeconomischen toestand en belangen. In beide landen zijn hervormingen in de belastingstelsels wenschelijk; hier zoowel als ginds heeft men, om die hervormingen tot stand te brengen, met de inwendige botsing der zienswijzen en belangen te kampen. Kan het tot een oplossing voeren, den strijd nog te vermengen met overwegingen die tot eene geheel andere orde van belangen en doeleinden in betrekking staan Wij gelooven het niet. Maar in elk geval heeft de Antwerpsche meeting ons geleerd, dat indien het doel misschien te naderen is door overwegingen en onderzoekingen iD een beperk ten kring van kundige mannen, het in geen geval nog het onderwerp eener volksbeweging behoort te zijn. Nog in grooter mate dan in de kleine Antwerpsche vergadering reeds ge schiedde, zouden, om zulk eene beweging in 't leven te roepen, Hollanders en Belgen, kundigen en onkundigen, vrijhandelaars, reci- procisten en protectionisten, ernstigen en opper- vlakkigen, samengeplakt moeten worden in een bond, die slechts groote woorden tot grond slag en onbestemdheid tot hechtmiddel bezitten zou. Op die wijze doet men geen macht ge boren worden, die op de wetgeving der volken, op de zienswijze hunner staatslieden en regeer ders invloed uitoefent, of althans behoort nit te oefenen. - i De commissie, belast met het afnemen van de examens voor apothekers-bediende, alhier, heeft in hare heden gehouden zitting vijf candidaten geëxa mineerd, en aan drie eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heeren: G. J. van Rijsoort van Meurs geb. te Dordrecht, C. Kuit geb. te Purmerende, N. Broeksmit geb. te Zwjjndrecht, Twee candidaten trokken zich gedurende het examen terug. Het examen wordt voortgezet. Na afloop van het concert der grenadiers en jager3 op Donderdag 7 Juli a. s. zal een extra- trein loopen van Middelburg naar Goes te 11.40 's nachts en van Middelburg naar Vliasingen te Heden avond zullen met den Duitschen posttrein hier passeeren en te 10 uren te Vlissingen aanko men Z, K. H. de kroonprins van Duitschland en zijne gemalin, benevens het uit 40 personen bestaand gevolg. De vorstelijke reizigers worden met twee salon wagens vervoerd en zullen van Vlissingen met het kon. Eng. jacht Osborne naar Londen vertrekken. Bij Prov. blacl no 74 is medegedeeld dat by kon. besluit de nader vastgestelde jaarwedde van den burgemeester en van den secretaris van Yersebe, op 500, is goedgekeurd. Prov. blad no 73 bevat eene uitnoodiging aan de besturen van gemeenten, polders en water schappen in Zeeland tot het inzenden eener opgave der maatregelen, genomen tot het verleenen van of het bijdragen in pensioenen, nit te keeren aan ontslagen ambtenaren, of na hun overlijden, aan hun betrekkingen. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij de kanaalwerken GentTer Neuzen de heer J. Vis ser Pz>, volontair op het bureau van den ingenieur te Goes. Het voorloopig comité voor de oprichting eener ambachtsschool te Zierikzee is afgetreden en in zijne plaats een vgst bestuur benoemd, bestaande uit de heeren J. v. d. Linde, H. J. Bastmeijer, A. Anker Wz., W. A. Ochtman, W. Koole, M. Oouvée jr. en jhr. mr. W. A. de Jonge. De vijf eerstgenoemde heeren behoorden tot de voorloo- pige commissie, terwijl de heeren dr. J. K. de Bruijne en P. O. v. d. Velde Olivier voor eenë herbenoeming bedankten. Aan het thans benoemde bestuur is de taak opgedragen de oprichting verder voor te bereideni De Staati-eourant bevat de verslagen omtrent 's rijks oude archieven over 1880. Aan dat van den archivaris der provincie Zeeland is het voU gende ontleend. In het afgeloopen jaar werden geen geschenken ontvangen en heeft ook tot aankoop van archief stukken geen gelegenheid bestaan. Niettemin bekwam de verzameling een aanzien lijke aanwinst, door de toevoeging der archieven van eenige der vroeger in dit gewest bestaan hebbende weeskamers ten platten lande, welke op aanvrage van den archivaris door den ministei;

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1