N«. 154. 124® ang, 1881; Maandag 4 Juli. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 2 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger, w MIDDELBURGSCHE COURANT. Nóg een groote veertien dagen scheiden ons van den derden Dinsdag in Juli, waarop, over eenkomstig de gemeentewet, dit jaar een derde deel der leden van den gemeenteraad moet aftreden. Niettegenstaande de tijd dus reeds eenigs- zins dringt, wanneer men meent dat eenig overleg noodzakelijk is om te beslissen aan welke handen de belangen der gemeente toe vertrouwd behooren te worden, is van zoodanig overleg tot dusverre niets vernomen. Het is alsof de verkiezing eene zaak is die niemand aangaat, dan wel, naar het goed geloof der luchtigen van harte, ook zonder dat men er zich mede bemoeit van zelf terecht zal komen. Wij nemen aan dat er geen overleg nood zakelijk is om tot de slotsom te komen dat de aftredende leden, de heeren Nagtglas, dr. De Wind, Liebert, Snijders en Van der Harst herkozen behooren te worden. Wij nemen het aan, zonder het te bevestigen noch te betwis ten, dewijl wij, indien de kiezers geen beraad slaging noodig achteff over de belangen die hun het naast raken, niet veel kans op een willig oor zouden vinden voor hetgeen wij daarover in 't midden mochten willen brengen. Maar er zijn ook twee open plaatsen te ver vullen. De raad heeft twee zijner verdienste lijkste leden verloren: de wethouder Lam- brechtsen, die tot het aftredende derdedeel behoort en niet herkozen wenscht te worden, en de heer Fokker door den dood. Om deze twee vacatures op behoorlijke wijze weder te bezetten, is dan toch zeker zonder eenigen twijfel overleg noodzakelijk. Of ontkent men dit Is men wellicht van de meening dergenen die gelooven dat de ver kiezingen beter plaats hebben naarmate ze ihinder voorbereid worden en dat bijgevolg de Middelburgsche verkiezingen een öngekenden graad van zuiverheid zullen vertoonen, nu de kiesvereeniging de Grondwet opgehouden heeft te bestaan? Wij zouden de proef wel eens genomen wil len zien. Voor eene enkele maal ware er niet veel meê te bederven en wij gelooven dat de uitslag van dien aard zou zijn dat men er genoeg van zou hebben. Maar voor een bur gerij die langer dan dertig jaren de praktijk Van verkiezingen bij de hand heeft gehad, is de tijd van proeven nemen over de meest elementaire beginselen van verkiezingstheorie toch eigenlijk voorbij. Het spreekt, dunkt ons, van zelf dat het werk der verkiezing niet moet afhangen van de individueele luim van ieder kiezer, welke vaak door een toeval, door eene ongeteekende of onoprechte adver tentie of iets dergeiyks, geleid zal worden. Bovendien zij men voorzichtig. Er valt bij dë raadsverkiezingen ook iets te verliezen. De partij die bij de meer politieke verkiezin gen, dank zij de volgzaamheid en de onkunde van een deel der kiezers, de overhand begint te krijgen, heeft ook op de samenstelling van de gemeenteraden het oog geslagen. Wel weet zij dat het haar niet zoo gemakkelijk valt als bij de meer verwijderde verkiezingen voor de tweede kamer, de bewoners van stad en dorp te bewegen om de behartiging hunner gemeen tebelangen aan lieden op te dragen, van wie men niets anders weet dan dat zij, naar 't getuigenis van dominé en pastoor, goed kerksch zijn. Daartoe heeft de burger en de buitenman te veel gezond verstand en hieraan hébben wij het te danken dat, gelijk de Stan daard tot haar ergernis erkennen moet: „zelfs Jn het hart van onze meest orthodoxe streken, liberalistische burgemeesters aan 't hoofd van even liberalistische raden Optreden," en dat: „schier alle gemeenteraden in liberalistische handen zijn gevallen." Waaraan is dit te wijten, zoo niet daaraan dat men van zijne buren en stadgenooten vrij nauwkeurig pleegt te weten hoe zwaar ze we gen en mon, endanks alle gehechtheid aan zekere kerkleer, er niet licht toe komt om, als er een knap raadslid te krijgen is, van liberale gevoelens, hem voorbij te gaan voor een ander van stevig orthodox gehalte, maar van minder geschiktheid. En het moge de tegenpartij grieven of niet, wanneer wij weder de tegenstelling tusschen het „denkende" en het „niet denkende" deel der natie ophalen, maar waar is het, dat in 't algemeen, naarmate het gezond verstand meer ontwikkeld en het doorzicht scherper is, de onderworpenheid aan de kerkleer mindert en de geneigdheid tot „liberalistische" gevoelens grooter wordt. Bijzonder groot is de kans op overheersching eener clericale partij in de gemeenteraden dus niet. Maar toch, wij weten dat onze tegen partij op den loer ligt. De Standaard heeft hare volgelingen reeds te wapen geroepen. En waar zullen hare kansen beter zijn, dan waar de tegenstanders der clericale beginselen,, door gebrek aan overleg en eensgezindheid, hun de baan vrij laten? Genoeg om deze vraag aan onze medebur gers, die hart hebben voor de belangen van de stad hunner inwoning, te motiveeren„Moet er niet iets gedaan worden? Wordt het geen tijd om, bij gebrek eener geregelde kiesver eeniging, eene openbare samenkomst te beleg gen, waar ieder die wil, maar vooral de man nen die wij kennen en vertrouwen, hun ge voelen kunnen uitspreken over de beste wijze om de bestaande vacatures in den gemeente raad te vervullen?" Wij geven ons denkbeeld voor beter. Veel omslag is er voor de uitvoering niet noodig: een lokaal ia licht gevonden en een paar op roepingen in de courant zijn voldoende. De kosten zijn niet noemenswaard en met een entree van een paar dubbeltjes voor de be zoekers der meeting te bestrijden. Dit echter vreezen wij, dat als men er niet op deze of andere manier toe komt om spoedig een overleg ten opzichte der verkiezingen in het leven te roepen, men, zoo niet voor on aangename verrassingen, toch zeer licht voor eene hoogst onverkwikkelijke verwarring tus schen allerlei op zich zelf meer of minder aanbevelenswaardige namen zal komen te staan. De burgemeester van Vlissingen opende de heden gehouden zitting van den gemeenteraad met de volgende woorden: „Een groote ramp heeft onze gemeente getroffen door het afbranden van de belangrijkste werk plaats der maatschappij De Schelde. Dank zij de vereenigde krachten der gemeentebrandweer, de hnlp van marine, garnizoen, waterstaat en de om liggende gemeenten is bet mogen gelnkken den brand tot de aangetaste werkplaats te beperken". Na dank gebracht te hebben aan allen die hulp verleend hadden, besloot de voorzitter zjjne toe spraak met den wensch dat het De Schelde ge lukken moge deze ramp door vernieuwde krachts inspanning te overwinnen. Daarna werd een verzoek van A. Monjé om gemeentegebouwen te koopen, afgewezen. De verordening op den tramweg is gelijkluidend met de Middelburgsche vastgesteld. Door het rijk is bericht dat de voor eene duin waterleiding noodige duingrond, 9 hectaren, voor 99 jaren in erfpacht kan verkregen worden tegen betaling van ƒ2 'sjaars per hectare. Het dage- lijksch bestuur is gemachtigd het contract te sluiten. Met het oog op den afloop van het vergelijkend examen voor hoofd der middelbare meisjesschool 'a besloten de jaarwedde van ƒ1700 op ƒ2000 te bréngen en eene nieuwe oproeping van solli citanten te doen. Aangaande den brand die gisteren te Vlissingen woedde, meldt men ons nog het volgende, dat het in ons Bijvoegsel opgenomen bericht aanvult. Op de werf De Schelde werken ongeveer 400 personen. De schade is op 400.000 te schatten. De teekeningen zijn voor een groot deel gered. Naar wij vernemen en het door den burge meester aan het eind der raadsvergadering ge sprokene bevestigt het bestaat het voornemen niet de werklieden te ontslaan. Onmiddellijk is men begonnen om eene loods op te richten, waarin de noodige machinerieën zullen geplaatst worden om het onderhanden zijnd werk te kunnen afmaken. Zee- en landmacht hebben zich bijzonder onder scheiden en de spuit van Souburg heeft veel bijgedragen tot het bewaren der nabijgelegen ge bouwen. Ook de Middelburgsche spuiten hebben goede diensten bewezen. Naar wij met zekerheid vernemen is door de concessionarissen van den spoorbootdienst Wal- zoordenYlake, de nog ontbrekende 300 voor den tramweg HulstWalzoorden toegezegd. Hier door i3 nu ook het tot stand komen van dien weg verzekerd. Antwerpen, 1 Juli. Door de heeren Schmüll en Timmer uit Amsterdam was heden alhier eene vergadering belegd tot bespreking der wenschelijkheid van toleenheid tnsschen Neder land en België. Door onvoldoende bekendmaking was echter niemand aanwezig, zoodat de verga dering werd verdaagd tot des avonds half negen. Toen waren een dertigtal personen opgekomen. Er had eene lange discussie plaats, waarin echter niet dnidelijk werd weike practische middelen de voorstellers tot bereiking van hun doel willen aanwenden. Een ontwerp van statuten voor een op te richten bond werd voorgesteld, maar men kon het over de vaststelling niet eens worden. Wegens het late uur werd de vergadering gestaakt en verdaagd tot heden over e8ne week, om dan, na beter voorbereiding, met de sommiteiten van den Antwerpschen handel in overleg te treden. De minister van buitenlandsche zaken heeft op een adres van het hoofdcomité der Nederlandsehe afdeeling van het Algemeen Israëlitisch Verhond in zake de Joden-vervolgingen in Rusland, ge antwoord, dat afschrift van bedoeld adres door hem wordt toegezonden aan Z. M. gezant te St. Petersburg, met uitnoodiging om te willen onder zoeken, of de Russische regeering geneigd zou worden bevonden, aan den wensch van adressant tegemoet te komen. Tot len gezagvoerder van het lichtschip voor de Schouwenbank is benoemd A. J. de Graaff, le stuurman aan boord van het lichtschip Noordhinder. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 8 Juli 1881, niet plaats hebben. Naar het Dagblad verneemt, zijn thans door de regeering bij den raad van state ingezonden de bescheiden nopens de voorloopig door den afgetreden gouverneur-generaal van Ned.-Indië ingevoerde bestuurs-organisatie voor Atjeh, en zulks om den raad in staat te stellen, den koning van advies te dienen betrekkelijk het besluit tot definitieve van kracht verklaring van die bestuurs-inrichting. De N, B. Ct. bevatte gisteren het bericht dat Donderdag morgen bij de aankomst van de boot van Queenboro een persoon was aangehouden, die verdacht werd van den door ons vermelden moord op den spoortrein tusschen Londen en Brighton. Noch in Vlissingen, noch hier is van die aan houding iets bekend geworden, zoodat wij meenen het bericht voor onjuist te mogen houden. huizes vas arrest. Aan den heer Gr. van Diesen, op daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Middelburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid van gemeld college mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, kan tonrechter te Middelburg. {Zie laatste her. van gisteren.) rechterlijke macht. Benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Roermond mr. P. A.J. L, Tinijens, advocaat en procureur aldaar. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Alem Gr. Koopmansvan Monster Gr. van Luik, secretaris dier gemeente; van Kamperveen en Zalk en Veecaten J. van Hasselt, secretaris dier beide gemeentenvan Heerlen M. J. Savel- berg; van Oldehove E. D. Star Lichtenvoort jr., secretaris dier gemeente, van Gouderak M. Bron, secretaris dier gemeente en tot burgemeester van Gaasterland jhr. J. H. F. K. van Swinderen. ouderwijs. Ter vervanging van A. M. Bogaerts overleden, is tot onderwijzer aan 's rijks kweek school voor onderwijzers te 's Hertogeubosch, be noemd F. G. Heymans, hoofd der openbare lagere school te Grave. ridderorde». Benoemd tot ridder der orde van den Neder landschen Leeuwdr. A. A. G. Guye te Amsterdam. ministerieels departementen. Eervol ont- Blagen de bode bij het dep. van marine B. Thijssen, behoudens aanspraak op wachtgeld ot pensioen en benoemd tot bode bij gemeld dep. de vaste knecht J. van Weenen. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Moll als commies bij het dep. van financiën. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en aec. te Nieuw-Buinen, gem. Borger, jhr. N. J. Calkoen, ontv. te Zweelo c. a. Tot ontv. te Ber gen op Zoom c. a. jhr. P. A. van Hol the, ontv. te Woerden c. a. leger. Benoemd bij het pers. van de mil. adm. tot 2e luit.-kwartierm. de op verzoek eervol ont slagen le lnit.-kwartierm. M. H. Kroonenburg. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de eindexamens der gymnasia met. zesjarigen cursus zullen worden afgenomen bij het gymnasium te 's Gravenhage op 11, 12 en 13 Julibij het gymnasium te Rotterdam op 13,14 en 15 Juli en bij het gymnasium te Middelburg op 11, 12 en 13 Juli, {Zie laatste berichten van gisteren Aan de H. B. S. voor meisjes te Leiden is vanwege het rijk een subsidie verleend van ƒ4000, ingegaan 1 Juni 11. De uitslag van de gisteren afgeloopen eind examens der Polytechnische school te Delft is als volgtaangemeld hebben zich 66, waarvan zich 6 voor of gedurende het examen terugtrokken. Geslaagd zijn: Voor civiel-ingenieur de heerenP. Dirks, J. Dirksen, A. W. van Doesburgh, L. C. F. E. Engelenburg, C. A. de Favauge, C. M. Gardenier, R. H. Goekinga, D. C. Henney, E. F. In 'tVeld, J. J. Israels, H. Janzen, P. C. van Kerckhoff, J. C Kluyver, K. F. Koning, I. A. Kretschmar van Veen, A. van der Laan, H. A. C. van Liebergen, J. Nelemans, H. Oostinjer, J. C, van de Poll, W. van Rees, J. van Rossum Duchatell, A. H. Salter, J. G. H. Schott, S. R. Smit, P. de Stoppelaar, J. Stroink, E. Suermondt, B. D. van Tienhoven, C. J. Vaillant, G. Verver, W. de Visser, F. J. A. van Volleuhoven, P. J. Voorst Vader, H. P. J. de Vrie3, J. Wilke, A. R. Witkop, M. Ypelaar en H. A. van IJselstein. Voor architect de heeren F. M. L. Kerkhoffen J. A. Mulock Houwer. Voor werktuigkundig ingenieur de heeren H.M. van Andel, L. H. N. üufour, E. C. Ekker, J. N. Kooy, A. D. Meyer en J. S. van Veenvoor scheepsbouwkundig ingenieur de heer H. F. Koning; voor technoloog de heer H. W. D. Heilebrekers<, Het bevel over Zr. Ms. ramscbip Buffet is, in stede van aan den kap. luit. t/z. jhr. C. G. Siij opgedragen aan den kap.-luit. t/z. O. F. T. van Woelderen. De luit. t/z. le kl. F. H. baron van Verschuer, en die der 2e kl. L. J. K. A. Jeekel, uit Oost- Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op nonacti viteit gesteld. De op 's rijks werf te Helvoetslnis liggende rammonitor 2e kl. Haai is gisteren in dienst gesteld. Het bevel over dezen bodem is op opgedragen»» den luit. t/z. le kl. J. P. Noorduijn. m m» m In den afgeloopen naobt is in een der stratest van Vlissingen, door een schutter, die bij de politie bekend is, een schot met scherp gelost. De kogel floot den inspecteur van politie, die alleen in de straat was, langs de ooren. Ot hier aan poging tot moord ot aan ongeluk moet gedacht worden is onbekend. Het laatste is waarschijnlijk. Blijkens de Army Navy Gazette heelt de Fransche regeering met een Engelsche firma een contract gegoten voor de levering van Engelsche en Iersche paarden voor de Fransche kavalerie, en wel tot een gemiddelden prijs van loot) tj; per stuk.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1