Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger, Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 1 Juli des morgeus te 8 uren. z z z z zzw z w WNW zzw zzo Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht. Zij vereenigde xich na eenig debat met de volgende motiën, door den beer A. C. Wertheim voorgesteld „lo. De vergadering betuigt haar leedwezen wegens de beslissing der tweede kamer van de staten-generaal, in zake het kanaal van Amster dam naar de Merwede. „2o. De vergadering besluit zich te wenden tot de eerste kamer der staten-generaal met eer biedig verzoek het aanhangig wetsontwerp te verwerpen, en daardoor de ramp af te wenden die zoo het ontwerp tot wet wordt verheven den handel van Amsterdam, en dus in hooge mate die van Nederland, op de ernstigste wijze bedreigt. „3o. De vergadering besluit een comité van uitvoering uit haar midden te benoemen, en aan dit comité in de eerste plaats de taak op te dragen de noodige kapitalen bijeen te brengen om aan den gemeenteraad van Amsterdam een som van minstens drie millioen gulden tot een rente van 3 pet. 's jaars aan te bieden. Die som zal strekken om bij verwerping van het aanhangig wetsontwerp eene vrijwillige bijdrage te worden van Amsterdam in de kosten van een kanaal, dat in oostelijke richting Amsterdam op de kortste wijze met den Ryn verbinden, en aan de eischen eener onbelemmerde scheepvaartbeweging beantwoorden zal. „Evenals in 1860 voor het Noordzeekanaal, zegt het Handelsblad met gegronden trots, zal ook zeker thans voor het Rijnkanaal het gevraagd bedrag binnen weinige dagen zijn volteekend." does, 1 Juli. Op deze schilderijen-tentoon stelling zijn nog verkocht: no 133, A. L. Koster Duinlandschap-, no 95, Léon Herbo, La fumeuse zoodat thans het aantal verkochte stukken dertig bedraagt Burgemeester en wethouders zijn door het bestuur der bijzondere katholieke school uitge- noodigd die inrichting een bezoek te brengen. Heden middag werd aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Het dagelij ksch bestuur werd ontvangen door den deken van het Roomsche kerkbestunr en de nonnen welke de inrichting besturen. In de lokalen is voor lucht en licht voortreffelijk gezorgd. De school is eene bewaarschool voor kinderen van beiderlei kunne, terwijl voortslager onderwijs wordt gegeven aan meisjes. De deken bedankte burgemeester en wethouders voor hunne belangstelling in de nieuwe inrichting. De bur gemeester antwoordde hierop en deed vooral uitkomen hoe er in den laatsten tijd hier ter stede groote verbetering is gekomen in de be waarscholen. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering der Ned. Rijnsp. Mij. werd het suppletoir dividend bepaald op 9 per aandeel van f 240, met het vroeger uitbetaald voorloopig dividend nitmakende 18.10 of ruim 7§ percent. Do directie werd gemachtigd eene geldleening te sluiten van 1.200.000 a 4 percent 's jaars. De verordening tot heffing van een hoofde» lijken omslag in de gemeente Amsterdam is door Z. M. den koning goedgekeurd. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de A mat. Ct.: „Uit zeer goede bron kan ik n mededeelen, dat tot de volgende kabinetsformatie besloten is: Baron Van Lijnden van Sandenburg, minister van financiënbaron Van Goltstein, minister van bui- tenlandsche zakende heer Van Lansberge, minister van koloniënde heer J. Heemskerk Azn., minister van binnenlandsche zaken. Verder zal de heer jhr. Six weer als commissaris des konings naar Zeeland terugkeeren, terwijl de heer jhr. Van Karnebeek weer eene diplomatieke betrekking zal krijgen. Een en ander zal officieel bekend gemaakt worden, zoodra Z. M. de koning op Het Loo zal zijn teruggekeerd." Het Vaderland laat op de vermelding van dit bericht volgen: „De A. Ct., die anders niet slecht wordt inge- gelicht, is er blijkbaar deze keer ingeloopen. „Het bericht toch is niet alleen voorbarig omdat zelfs voor de eenige vacature, die op dit oogenblik in het kabinet bestaat, nl. die van financiën, nog geen opvolger is aangewezen maar ook zelfs als voorspelling volkomen verwer pelijk. Ieder begrijpt, dat er in dit ministerie voor den heer J. Heemskerk Az. geen plaats kan zijn; terwijl ook de heer Van Lansberge, die nog slechts een paar weken rust geniet, er zeker niet aan denkt reeds nu een ministerieele portefeuille te aanvaardendaargelaten of het wel uit een politiek oogpunt wenschelijk zou zijn, dat de af getreden gouv.-generaal terstond als minister van koloniën optreedt, waardoor toch de positie van den nieuwen gouv.-generaal hoogst moeilijk zou worden." Door eene Engelsche maatschappij is concessie aangevraagd en verkregen om een wandelweg van het Zandvoortsche strand de zee in te maken. Ze zal een houten en ijzeren pier maken, gelijk aan die welke den Ryde-bezoekers van het eiland Wight bekoort. Aan het uiteinde, in volle zee, zal muziek worden gemaakt, en voor den toegang zal entrée worden geheven. Deze fraaie wandel weg boven de zee wordt aangelegd aan de zuidzijde van het strand, ter wille van de pinken, die steeds met vloed zee kiezen en dan om de noord worden gedreven. Ten noorden van Zand voort zal men dus station en passage en ten zuiden den wandelweg boven zee vinden. Wanneer een elee- trische spoorweg deze plaatsen verbindt, zal Zand- voort als een model badoord aan zee beroemd worden. Te rekenen van heden, zal er gelegenheid bestaan tot verzending van brieven met aangegeven gelds waarde naar Spanje. Het maximum der te verzekeren waarde bedraagt 5000 franken. De brieven met aangegeven geldswaarde naar Spanje zijn, behalve aan het port en het vaste recht voor aangeteekende brieven verschuldigd, onderworpen aan een evenredig recht van 124 cent voor elke 100 gulden of gedeelten van 100 gulden. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende schorsing van een besluit van ged. staten van Noordholland, ter goedkeuring van een besluit van den gemeenteraad van Zwaag, strekkende tot hetverleenen van subsidie aan de Parochiale of R.-K. bijzondere school aldaartwee onteige ningswetten, en de wet tot verhooging van het 9e hoofdstuk der staatsbegrooting over 1881. Benoemd tot teekenaar bij het kadaster en geplaatst ten kantore van de 9e diviBie, Dordrecht, de heer J. L. C. H. Antheunissen, thans werk zaam aan het kantoor der hypotheken en het kadaster alhier. Benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taai en letterkunde aan de H. B. S. te Leiden, de heer W. L. D. Onken te Utrecht. Door het Amsterdamsche departement der maatschappij Tot Nut van 'i Algemeen is de gouden eere-medaille der maatschappij uitgereikt aan den heer W. Degenhardt, die kort geleden zijn 50jarigen werkkring bij het openbaar onder wijs herdacht. Door de op Woensdag 11. gehouden vergadering van de classis van Middelburg werden gekozen tot secundus lid van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, de heer dr. J. Riemens, tot lid van het klassikaal bestuur van Middelburg, de heer Chr. L. Laan en tot secundus lid van dat bestuur de heer J. Montagne. Voorts werden herkozen tot assessor de heer D. Rijnders, tot lid de heer J. van den Thoorn en tot secundi leden de hee- ren J. W. Knottenbelt, S. L. van Stein Callenfels en P. J. Siegers. De door de synode voorloopig vastgestelde veranderingen in de kerkelijke reglementen, die de helijdeniequaestie en de door de predikanten bij de toelating tot evangelie-bediening af te leggen verklaring en belofte betroffen, werden door de vergadering on aannemelijk geacht. Aangenomen werden een voorstel van dr. Schot, om de synode te verzoeken, een vergadering van afgevaardigden der classes bijeen te roepen tot het ontwerpen eener nieuwe organisatie der Ned. Herv. kerk; van ds. Montagne om terug te keeren tot de oude redactie van artt. 38 en 39 regl. op het godsdienstonderwijs en van ds. Ge selschap, om de Waalsche commissie te maken tot een klassikaal bestuur. Aan den gaffelschooner onzer marine Argus, be stemd tot bescherming der visschersvloot, worden tot bewapeniug verstrekt 2 achterlaadkanonnen van 7.5 c. M. De officieren van de applieatieschool en van de le afdeeling der krijgsschool zullen op 1 Juli a. bij de korpsen, waartoe zij behooren, in wer kelijker: dienst treden. De minister van justitie heeft den bewaarder in het huis van arrest te Middelburg, J. P. L. Bouwman, uit zijn betrekking ontslagen. (Pod.) De tweede haringjager is Woensdag te Vlaardingen binnengekomen met 1384 ton volle en 1654 ton maatjesharing, waarvan do verdeeling is als volgt: VlaardiBgen 180j ton, Maassluis 674 ton en Scheveningen 55§ ton. Volgens een bericht uit Lerwick zijn ook de 3e, 4e en 5e jager met volle lading afgezeild. Vlissingen, 1 Juli. Gisteren avond vielen twee kinderen tegelijk al spelende in de Wester haven alhier. Zij werden met veel inspanning door den Nederlandschen loods C. Kamermans gered. Te 'sGravenhage is eergisteren avond een hoog bejaard heer door een paard van den tram wagen ter aarde geworpen en door den wagen overreden. Hij was terstond een lijk. Het bestuur der City van Londen heeft be sloten de leden van het internationaal genees kundig congres, dat dit jaar te Londen wordt gehouden, uit te noodigen op eene party in Guild hall, voor welke een crediet van 24,000 is verleend. In Colman's groote mosterdfabriek te Nor wich is brand uitgebroken. Er verbrandde echter slechts éen pakhuis van zeven verdiepingen, vol mosterd. Het onder de militairen van het garnizoen te Bergen op Zoom geheerscht hebbende roodvonk kan als geweken beschouwd worden. Naar men verneemt is de bekende Friesche schrijver T. G. v. d. Meulen van Bergum over Antwerpen naar Amerika vertrokken, teneinde van het lot van den landverhuizer op reis en te land en verder van de Amerikaansche toestanden een eerlijk en volledig verslag te doen. Dit ver slag zal bij gedeelten opgenomen worden in het Weekblad van het kanton Bergum, onder den titel „Van Bergum naar en door Amerika en terug". Als eene bijzonderheid vermeldt men dat het te Amsterdam binnengekomen stoomschip Prinses Marie, dat den 26en Maart naar Batavia vertrok, binnen de 96 etmalen met volle lading weder te Amsterdam terug is gekomen. De prijs der Meikersen is in de omstreken van Wageningen van 15 cent, tot 8 a 10 cent per i kg. gedaald. De broederschap vsn notarissen zal in de eerste dagen van Augustus te Assen haar jaar- lijksche vergadering houden. Ongeveer 100 leden zullen er aan deelnemen. De nieuwe schouwburg te Amsterdam, die aanvankelijk Thédtre Indien zon heeten, zal den naam dragen van Park-schouwburg. In Frankrijk en in Engeland heeft men in den laatsten tijd beproefd voor boorden, man chetten enz., in plaats van linnen of papier, gomelastiek te gebruiken. Men is er in geslaagd die kleedingstukken zoo fijn te vervaardigen, dat men op het oog geen onderscheid ziet met sterk gesteven linnen. Het groote voordeel boven papier is dat men, na het eerste gebruik, het goed niet behoeft af te danken, maar het, door even met een nat sponsje af te wasschen, binnen een paar minuten weer even schoon heeft alsof het nieuw was. De ondervinding zal moeten leeren of dit gomelastiek-linnengoed des zomers aangenaam in het dragen is. Gedurende den winter voldoet het, naar men zegt, in elk geval uitstekend. Te Parijs betaalt men voor manchetten 2.80 fr. per stuk en voor een halsboord 1.50 fr. De Huisvrouw verklaart nog niet vernomen te hebben of deze nieuw uitgevonden boorden en manchetten ook hier te lande reeds verkrijgbaar zijn. Alvorens zij hier worden ingevoerd, hoopt zij dat deskundigen zuilen onderzoeken of zij wel onschadelijk zijn voor de gezondheid. Is dit het geval, dan mag de uitvinding zeer belangrijk heeten. Het aantal door de post rond te deelen drukwerken te Parijs is zoo vermeerderd, dat men enkel voor dezen dienst 200 nieuwe bestellers heeft aangenomen. Tot nogtoe werden drukwerken slechts twee keeren daags besteld. Gisteren werden alhier in bet openbaar te koop aangeboden lo. Een huis, erf en tuin, aan de Korte Noord- straat alhier, wijk E nos. 20en 23, verkocht voor 27012o. een pakhuis aan den Zuidsingel, wijk E no. 24 alhier, verkocht voor 1000; 3o. een huis en erf aan den Zuidsingel, wijk E no. 26 alhier, verkocht voor f 870, en 4o. een huis en erf aan de Krommeweele alhier, wijk L no. 29, verkocht voor ƒ1950. Heden werd aan het gebouw van het ge westelijk bestuur alhier aanbesteedhet wegrui men van een wrak op de Neeltje Jansplaat, tegenover Burghsluis, in de Ooster-Schelde. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren J. van der Klooster té Burghsluis, voor 1500 D. van der Klooster te Burghsluis, voor f 1470 P. de Vries te Haamstede, voor 1449; L. van den Berge Iz. te Bruinisse, voor 1100, en W. Jumelet Mz. te Bruinisse, voor ƒ999. Vlissingen, 5 aren 45 min. Het machine- gebouw van steen is geheel uitgebrand, alleen de muren zijn jgebleven. De wind is uitstekend gnnstig. Men tracht het nevenstaand magazijn en kappen te bewaren, waarvoor kans van slagen is. 's Gravenhage. Z. M. de koning heeft dr. Stöcker te Wildungen benoemd tot ridder van den Ned.rlandschen Leeuwden heer Freese, Kreisamtmann, tot kommandeur, en den heer Roerig burgemeester, beiden te Wildungen, tot officier van de Eikenkroon. SAKE» D£B PLAATSE». Ba- rom. Wind- richt. kracht Toe stand lacht. Tem pera tuur. Gels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemnnde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 4.8 4.5 4.6 3.0 4.5 6.3 2.2 0.7 6.3 7.2 8.7 6.9 3.9 2.2 1.9 0.7 2.7 ZO stil ZZO NO Z ZO NW stil 1 1 2 1 3 1 3 3 2 0 1 2 2 0 0 0 1. bêw 1. bew, bew. 1. bew. helder z. bew. regen betr. z. bew, betr. z. bew. helder 1. bew. 1. bew. helder 1. bew. betr. 4-18 --19 --19 -■21 --20 --18 --15 --14 --18 17 4-18 --17 --18 18 17 --14 --22 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 oren: des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 30 Juni. 's av. 11 u. 61 gr. 1 Juli. 'smorg. 8 u. 70gr. 'smidd. 1 u. 80gr. 'sav. 5 u. 75 gr. F. Zitting vsn Dinsdag 28 Juni. Voorzitter de heer Pické. Afwezig de heeren Luteijn en Lambrechtsen met, en Nagtglas, Van Teijlingen, Dronkers en Van der Harst zonder kennisgeving. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken geschiedt overlegging van een schrijven van het bestuur der godshuizen, met een adres aan ged. staten om machtiging tot het beproeven van eene onderhandsche verpachting van eenige aan het gasthuis toebehoorende landerijen, waarvoor bij openbare verpachting geen voldoende pachtsom is geboden. Naar aanleiding hiervan stellen burg. en weth. voor dit adres aan het ged. college op te zenden, met de verklaring dat tegen de inwil liging van bet verzoek geen bezwaar bestaat. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Daarna komt in behandeling een voorstel van bnrg. en weth. om, wijl het provinciaal reglement op de tramwegen nog niet in werking kan treden eu het, met het oog op de aanstaande opening van den tramwegdienst tusschen deze gemeente en Vlissingen, zeer wenschelijk i9 eenige politie- bepalingen te hebben, eene verordening op den tram vast te stellen. Zonder dat een der leden over de verordening in bet algemeen of over de artikelen het woord voert, wordt de verordening zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zij luidt als volgt: Art. 1. Waar dit door burg. en wetb. wordt noodig geoordeeld, worden door den concessionaris rem toestellen, gelnidsignalen of lichtseinen ge bruikt, ingericht volgens door hen goed te keuren model. Elke tramwagentrein moet, wanneer hij na zonsondergang en vóór zonsopgang rijdt, voorzien zijn van twee lantaarns, een met rood geklemd licht vóór en een met groen licht achter zichtbaar. Art. 2. Indien de spoorbaan een teu dienste van het a'gemeen bestemden weg of spoorbaan kruist of daaraan aansluit, worden bij het naderen tot en het rijden over het snij- of aansluitings- pnnt in acht genomen de maatregelen van voor zorg, door burg. en weth. voor te schrijven, zoo ten opzichte van het stellen en bedienen van waarscbnwing8signalen en het nemen van andere veiligheidsmaatregelen, als van maximum van snelheid. Art. 3. Het is verboden: a. de spoorstaven moedwillig te beschadigen; b. zonder last en buiten voorkennis van den concessionaris, op, bij of tusschen de spoorstaven eenig voorwerp te plaatsen, te werpeB, neder to leggen, of te laten vallen en liggen, dat het ver keer over die staven belemmeren of onveilig maken kan Art. 4. Bestuurders van tramwagens zijn verplicht a. voetgangers, ruiters, bestnnrders van rij- of voertuigen, geleiders of dry vers van paarden of ander vee, wier paarden, vee, rij- of voertuigen of die zei ven zich bewegen by, op of tusschen de spoorstaven, by tyds te waarschuwen; b. zooveel mogelijk te vermijden alles wat het schichtig worden van paarden of ander vee kan bevorderen e. zich te onthouden van het maken van schelle geluiden en van het uitlaten van stoom, indien zich in de onmiddellijke nabijheid paarden of ander vee op den weg bevinden. Art. 5. Bij het naderen van tramwagens zijn de bestuurders van rij- of voertuigen, voetgan gers, ruiters en geleiders of drijvers van paarden of ander vee verplicht, na waarschuwing uoor den bestnurder der tramwagens, de spoorbaan voor den doortocht zoo spoedig mogelijk geheel vry en onbelemmerd te laten. Indien de spoorbaan niet met redelijken spoed na waarschuwing geheel vry en onbelemmerd is gelaten, geschiedt een tweede waarschuwing, en zoo vervolgens. Het niet met redely ken spoed vry en onbelem merd laten der spoorbaan vormt een overtreding, voor iederen keer dat de waarschuwing niet is opgevolgd. Art. 6. Als waarschnwingsteeken zal het luiden met eene door bnrg. en weth. goed te kenren bel gebrnikt worden. Art. 7. De bestnurdera der tramwagens zyn verplicht, indien de spoorbaan niet vry en onbe lemmerd is, stil te nouden of den gang te ver minderen tot de baan vry is. Zij mogen in bebouwde kommen niet met grooter snelheid dan van 8 kilometer per uur rijden. Art. 8. Voor zoover bij wet, bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur of by provinciale verordening niet is voorzien, worden zy die han delen in stryd met de bevelen, voorschriften en verbodsbepalingen vervat in de na te noemen artikelen van deze verordening, gestraft by overtreding a van art 5. met eene geldboete van 1 tot ƒ5. b van art. 1 met eene geldboete van ƒ1 tot f tb en gevangenisstraf van 1 tot 2 dagen te zamen op afzonderiyk; c van de artt. 2, 3, 4 en 7, met een geldboete van ƒ1 tot ƒ25 en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen te zamen op afzonderiyk. Art. 9. Deze verordening treedt in werking op den dag na hare afkondiging. Daarna deelt de voorzitter mede dat er nog een dag of tien verloopen zal eer de tram zal worden geopend. Eindelijk richt de heer mr. J. A. van Hoek tot het dag. bestnnr het verzoek om in eene volgende vergadering, binnen liefst niet al te lang tijdsverloop, het voorstel omtrent het school geld, door eenige leden dezer vergadering inge diend, te willen behandelen. Nadat de voorzitter heeft geantwoord dat dit voorstel in handen is gesteld van de financieele commissie om daarover advies uit te brengen, deelt de heer Van Eekelen mede dat die com missie met haar advies gereed is en dit teu spoedigste zal inzenden. Na de mededeeling dat mej. Kaptein tegen 31 Aug. a. eervol ontslag heeft verzocht als leerares der middelb. meisjesschool en dit verzoek is gesteld in handen van den inspecteur, wordt de vergadering gesloten. Men wordt in Frankryk het wanbestuur in Algerië moede. Lang had men gednld, men liet de regeering ongestoord naar haar eigen zin met de kolonie omspringen, maar aan alle lijdzaam heid komt een einde. Alle telegrammen die ongunstige berichten omtrent den toestand in de kolonie en het beleid harer bestuurders naar Frankryk overbrengen moesten, werden „in het landsbelang" opgehouden en de dagbladen met hunne lezers moesten zich tevreden stellen met het mengsel van lengen en onbeduidend nieuws, dat Havas hun voorzette. Maar het gaat onder de zooveelste Fransche republiek moeilijk om een cabinet noir in te stellen, zoodat in brieven lang zamerhand de waardigheid is ruchtbaar geworden. Het blijkt dat sedert twee jaren de ambtenaren in de zuidelyke provinciën aan het bestuur der

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2