Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Marine en leger, Hoe zorgeloos er in sommige gezinnen met Maastricht. Door de prov, staten van Lim Weerkundige waarnemingen. 28 Juni des morgens te 8 uren. wzw Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. polderbesturen. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering vau het calam. water schap Ellewoutsdijk en den calam. Borsselepolder J. Bruinooge; tot gezworen van den Ouden polder van Sint Philipsland M. Dorsttot gezw. van den Reigersbergschen polder A. Blok ChristiaanszooD van den Deurlooppolder W. Bogert Lz.van den Stadspolder C. Schuilwervevan den Pierssen- polder G. Dees; van den Muijepolder D. van Gorsel; van het waterschap Sint Annaland H. Polderman Nz.; van den Oud Kempenshofstede- polder A. Kloet; van den Oostnieuwlandpolder C. vanDamme; van den Nieuw St. Jooslandpolder L. van Waarde; van het waterschap Oud Wol- faartsdijk J. Smallegange; van den Nieuwen Passageulepolder C. J. Sturmvan den Noord Kraai}ertpolder B. Remijn Pz.van het water schap Gouweveer en Zelke L. Hage; tot dijkgr. van den Henriettepolder J. A. Stols Jacobuszoon. De kweekschool voor onderwijzeressen van het am fa-departement Groningen vangt haar nieuwen cursus aan met 32 kweekelingen. Zij heeft in de 5 jaren van haar bestaan 27 onderwijzeressen voor de lagere school afgeleverd. Zij is in 't genot van 5 beurzen van de Groningsche vrijmetselaars ten bedrage van f 650 en sluit haar rekening met een goed saldo van f 2752. Het bestuur wenseht den 2jarigen tot een éjarigen cursus uit te breiden» waarna de school waarschijnlijk door de gemeente overgenomen zou worden. Benoemd tot hulponderwijzer aan de school te Oud-Sabbioge (gem. Wolfaartsdijk de heer C. M. Geluk, thans te Krabbendijke. Tot het verkrijgen van eene akte als hoofd der school, volgens art. 566 der wet op het lager onderwijs, hebben zich bij de commissie, die te Breda zitting houdt, aangemeld 22 mannelijke en 3 vrouwelijke candidaten. Van de mannelijke candidaten zijn er 5 uit Zeeland. De vrouwelijke wonen alle in Noord-Brabant. Onder candidaten, die aldaar slaagden, bevindt zich de heer G. Van Weele, onderwijzer aan de school op den Yersekendam. De voorbereidingsklasse, verbonden aan de rijksleerschool alhier, zal Maandag den 4 Juli a. geopend worden. Onder leiding van den kolonel A. J. W. van der Schrieck, kommandant van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, hebben de kadermanoeuvres op groote schaal in den omtrek van Roosendaal heden een aanvang genomen. Het algemeen bevel dezer manoeuvres is opge dragen aan den luit.-kol. D. H. P. van Bothnia Andreae, kommandant van het 5e bat. des reg. te Middelburg. De minister van oorlog brengt, ten vervolge op de aankondiging betreffende het toelatings examen tot de Kon. Milit. Academie, opgenomen in de Ned. St. Ct. van 30/31 Jan. j!., no. 25, ter kennis van belanghebbenden, dat het getal plaatsen voor den dienst hier te lande met vijf wordt vermeerderd, welke plaatsen ten goede komen van het wapen der artillerie. Het geheele getal plaatsen bedraagt alzoo 75, waarvan 35 voor den dienst in Oost-Indie. Heden middag is naar de gevangenis alhier overgebracht, een 16jarige knaap, die verdacht wordt Zondag 11., 's middags omtreeks 6 uren, de schuur van eene hofstede onder Zuidzande, waarop zijn vader als kastelein woonde, moedwillig te hebben in brand gestoken. Het vee, dat in de schuur gestald was, is gered, doch de schuur zelve verbrand. De op gisteren avond bepaalde bijeenkomst der Middelburgsche schutterij, om de teViissingen gewonnen korpsprijzen aan het vaandel te hechten, is wegens het ongunstige weder 14 dagen uitge steld. In eene heden namiddag gehouden buiten gewone godsdienstoefening in de kerk der Gere formeerde gemeente in de Segeerstraat alhier, werd aan een 70tal kinderen den doop toegediend. Lang durige ongesteldheid, die den predikant dier ge meente verhinderd had zijn ambt waar te nemen, was de oorzaak van dit buitengewoon aantal doopelingen. Tegen aanstaanden Zondag is door de firma Van Maenen te Antwerpen een pleiziertocht geor ganiseerd van Antwerpen naar Goes, met het doel een bezoek te brengen aan de schilderijen- ten toonstelling. Een groot aantal plaatskaarten zijn reeds uitgegeven. Met den ter gelegenheid der Utrechtsche studentenfeesten van Vlissingen loopenden pleizier- trein zijn uit Vlissingen 66, uit Middelburg 89 en uit Goes 47 passagiers vervoerd. Door de rechtbank te Zwolle werd in de vorige week een zeldzaam voorbeeld van snelle rechtspraak gegeven. Een man, voor enkele dagen uit Yeenhuizen ontslagen, maakte zich 21 Juni schuldig te Harderwijk aan bedelarij, stond den volgenden dag terecht, kreeg 14 dagen celstraf en wat er bij hoort, opzending naar een bedelaars gesticht en het vonnis werd onmiddellijk uitge sproken en ten uitvoer gelegd. Binnen 2 x 24 uren had aanhouding en begin van strat plaats. vergiften wordt omgegaan, bleek dezer dagen weder te Katwijk aan zee. Men at rljstenbrij. Daar het kooksel te dun was, gaf de vrouw des huizes aan het 14j*rige dienstmeisje la3t er wat meel in te roeren. Een zak met rattenkruit scheen echter even voor de hand te staan als het meelhet meisje greep den verkeerden zak en het gevolg was dat vrouw en dienstbode binnen korten tijd onder hevige pijnen bezweken. Onder de réunisten te Utrecht is vermoedelijk de oudste de 87jarige oud-lector George Verenet, oud-vrijwilliger van 1813, 1815 en 1830, die voor de viering van het 49e lustrum uit Zwitserland is overgekomen. De vergadering van deelnemers aan het huldeblijk, prof. Hartiug bij gelegenheid van zijn 40jarig professoraat den 19 Oct. a. aan te bieden, zal plaats hebben op Zaterdag, 2 Juli a., in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, des voormiddags te 11 uren. Zij, die nog wenschen deel te nemen, kunnen hun geldelijke bijdrage, zoo mogelijk met hun portret, toe zenden aan dr. H. F. Jonkman te Utrecht. De stoomtram van Doetinchem naar Dieren is Zaterdag op de beide punten van aankomst en vertrek met groote feestelg kheid geopend. Ter viering van den 9n verjaardag van het oudste zoontje van den prins en de prinses Von Wied is gisteren op het huis De Paavwhet buitenverblijf van prins Frederik, een groot kin derfeest gegeven. Het bestond uit voorstellingen in de goochelkunst, van komische beelden, van dissolving views en licht vertooningenterwijl de jonge gasten zich voorts met dansen, potslaan en steken naar de schijf vermaakten. De heer Ock- huizen uit Rotterdam had de directie van het ieest. Te Steen wijk zal men, met het geld dat overgebleven is van de feestviering ter herinnering aan Steenwijk's ontzet op den 23en Februari jl., een nieuw feest op touw zetten ter herinnering aan de afzwering van Filips H, op den 26en Juli a. Daartoe worden inschrijvingslij sten rondgezonden. Voor de landbouw-tentoonstelling te Bergen- op-Zoom, in Sept. a., zijn door particulieren 6 gouden, 2 verguld zilveren en 3 zilveren medailles uitgeloofd. Het aantal prijzen in de vier afdeelingen bedraagt te zamen 236. Het meer vermelde „honderste werk" van Henri Conscience bestaat in eene rede, onlangs voor de letterkundige afdeeling der Belgische koninklijke academie in het Fransch gehouden. Er is eene Vlaamsche vertaling bijgevoegd en de uitgave geschiedt voor een weldadig doel. Zaterdag avond is te Amsterdam de draad geleiding, die kort te voren van de Spuistraat tusschen de Raam- en Heistegen was gespannen naar de Heerengracht bij de Korte Heisteeg, door gebogen en omlaag gekomen doordat de stelling op het pakhuis bij de Heerengracht nederviel wegens het breken van een ijzer dat verteerd bleek te zijn. Er is door den val eenige schade aangericht, maar de leiding is thans weder her steld. De heer mr. A. P. Th. Eyssell heeft bedankt voor de candidatuur voor het lidmaatschap van den Haagschen gemeenteraad, op grond dat hij het niet wenschelijk achtte een familieregeering in den raad te vestigen en hij daarom niet in de plaats van zijn vader, die niet verlangt herkozen te worden, wil bezetten. Het was Zondag stampvol te Nieuw-Zand- voort in de passage en aan het strand. Door duizenden Amsterdammers wordt de gelegenheid om de frissche zeelucht te gaaa inademen, zeer op prijs gesteld en het ritje door de duinen, langs den kronkelenden Bpoorweg, valt zeer in den smaak. Meer dan drie duizend biljetten naar Zandvoort werden alleen te Amsterdam uitgegeven en twee extra treinen waren noodig. Thans is het Park te Amsterdam aan de ondernemers van het Thédtre Indien verkocht. Het is voor de hoofdstad te betreuren, dat de Pari-inrichting met haar uitstekende concertzaal en sierlijk aangelegden tuin, uit de rij der publieke vermakelijkheden zal verdwijnen. In 1848 door eenige wakkere mannen onder aanvoering van J. Eduard Stumpff opgericht, wist het Park. trots elke concurrentie, zijn gevestigden roem te blijven handhaven en had het Pari-orkett niet slechts een Nederlandsche, maar ook in het buitenland een groote reputatie. Tot juryleden voor de in Juli te Gent te houden tentoonstelling van vee, boter, kaas enz. zijn benoemd de volgende Nederlanders: dr. Mulder, te 's HageHombach, te HulstOêle, te Kapelle (Goes); Van den Bosch, te Goes; Jules van Hasselt, te Kampen; G. Best, te Hoorn; J. Her- rewijn Jzn, te AarlanderveenJ. Breebaart Kzn, te Winkel. De Delftsche Harmonie heeft tot haar direc teur benoemd den heer T. A. G. Kronig, gepen sioneerd kapelmeester van het 3e reg. infanterie. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten zijn subsidie aan de Ned. Locaalspoorwegmaat- schappij te brengen op 350.000 en nog voor f 110.000 aandeelen te nemen, De „gondeldienst" tusschen Den Haag en Scheveningen is tengevolge der dubbele concur rentie van stoom- en paardentram opgeheven. Aan het strand te Duinkerken zijn vijf geestelijken, leeraren aan het seminarium, bij het baden in eene diepte geraakt. Drie ervan zijn door toesnellende zwemmers gered, doch twee zijn verdronken. De zee was kalm, de. reddingboot (was niet vlot en het gat, van drie meter diepte, waar de ongelukkigen in geraakt zijn, was sedert een dag of tien vlak voor het Casino in den bodem der zee veroorzaakt door het woelen van een dreg. Men wist dat het gat daar ontstaan was, maar had zoowel verzuimd er een boei boven te leggen als het dicht te maken. Op het erf van den bouwman P. Hoogendoorn te Hoornaar zijn door een ekster in een hoogen dennenboom vijf kippeneieren uitgebroed. De vijf hooggeboren kuikens zijn thans uit hunne gevaar lijke positie verlost en bevinden zich in goeden welstand. Eene photographisehe afbeelding van de groote schilderij van Anton von Werner, voor stellende eene zitting van het congres te Berlijn in 1878, zal door het gemeentebestuur van Berlijn worden aangeboden aan al de regeeringen en diplomaten welke aan dat congres deel genomen hebben. Een nieuwe Tanner-proef wordt te New-Tork genomen door zekeren Griscom, die voornemens is 50 dagen te vasten. Gp den 24en dag deed zijn pols 53 slagen en deed hij 15 ademhalingen. Hij is zeer opgeruimd en volgens de geneesheeren is zijn toestand, zoowel lichamelijk als geestelijk gunstig. De oud-minister Jules Armand Stanislas Dufaure, vanwien in ons Algemeen Ov.rsicht gis teren meer uitvoerig melding werd gemaakt, is gisteren te Parijs overleden. Geboren te Saujon (Charente) in 1798, begon hij zijne loopbaan als advocaat ts Bordeaux, waar hij spoedig een groo- ten naam verwierf. In 1834 werd hij lid der kamer van afgevaardigden en in 1839 minister van openbare werken. Later wilde hij onder Louis-Philippe geen ministerieele portefeuille meer aanvaarden, ofschoon hjj de politiek van het mi- nisterie-Guizot bleef steunen en in de republikein- sche vergadering na 1848 tot de conservatieven behoorde. Onder de republiek werd hij weder minister van binnenlandsche zaken. Louis-Napo leon kon echter geen mannen van zijn onafhankelijk karakter gebruiken en de staatsgreep van 1852 zond hem in het particuliere leven terug, waar hij bijna twintig jaren in bleef. Onder de derde republiek riep Thiers hem weder in het minis terie. Hij trad af tegelijk met Thiers, doch werd andermaal, voor het laatst, minister van den president Mac-Mahon, wiens aftreding ook de zijne ten gevolge had. Hij is dus zevenmaal minister geweest, was tot aan zijn dood lid van den senaat, maakte deel uit vau de Fransche academie en heeft in al deze hoedanigheden zich den naam waardig ge maakt van een eerbiedwaardig en rechtschapen staatsman en burger te zijn. De oude wetten, waarbij het huwelijk tus schen blanken en negers van beiderlei geslacht verboden werd, zijn in sommige deelen derVereenig- de Staten nog van kracht. In Wyoming-territory heeft de rechtbank deze wet thans ook toepasselijk verklaard op een huwelijk van een Chinees met een blank meisje. Beiden worden gerechtelijk vervolgd en hebben zich tot den Chineeschen consul gewend, die de tusschenkomst der regee ring te Washington heeft Ingeroepen. Deze zal nu te beslissen hebben of het bestaande tractaat met China al dan niet door de handelwijze der rechtbank te Wyoming geschonden wordt. Tweede kamer. Verschillende kleine wets ontwerpen werden aangenomen. Ondanks de bestrijding van den minister van binnenl. zaken heeft de kamer als haar gevoelen uitgesproken, dat het terrein der Ruïne te Leiden aan de gem'eente moet worden teruggegeven, wanneer de regeering het niet onmiddellijk voor het bouwen van een universiteitsgebouw gebruikt. Zonder beraadslagingen is het voorstel tot het houden eener enquête betreffende de exploitatie der spoorwegen aangenomen. Tot leden der commissie werden gekozen de heeren Tak, Corver Hooft, Heijdenrijck, De Vos van Steenwijk, Kool, Mees en Van der Hoop. De commissie van onderzoek voor de zaak der schrijvers aan de marinewerf te Amsterdam heeft voorgesteld te verklaren, dat te hunnen aanzien in strijd met de grondwet en met het recht ge handeld is. Hierover zal later beraadslaagd worden. De kamer is vervolgens op reces uiteengegaan. Amsterdam. Het dividend der Indische Spoorwegmaatschappij is op 1\ pet. bepaald. Als commissarissen zijn herkozen mr. E. H. 's Jacob en J. J. van Kerkwijk. 's Ciravenhage. De Eerste Kamer is bijeen geroepen op Maandag avond den llcn Juli a. Utrecht. De optocht der studenten, voor stellende den intocht van Matthias van Oostenrijk iu Brussel, heeft heden onder begunstiging van het schoonste weder, te 3 uren plaats gehad. De stoet is niet groot doch buitengewoon prachtig. Het kostbare costuum van den heer Van Heecke- ren, die den aartshertog voorstelt, en het schitte rende harnaohement van zijn paard blonk boven alles uit. De stad is vol vreemdelingen, terwijl de ingezetenen door vlaggen en andere versieringen op allerlei wijze hun ingenomenheid met het feest aan den dag leggen. burg is in plaats van wijlen den heer Michiels van Kessenich tot lid der eerste kamer gekozen de heer L. Regout, met 35 stemmen tegen 17 op den heer Michiels Verduynen. namen Ba- Wind- Toe Tem dek rom. stand pera plaatsen. afwijk. rieht. kracht lucht. tuur. Cels. NNW O 1 betr. regen 1-15 -15 Groningen. 0.7 0 Helder - 0.8 ZW 0 betr. -15 Vlissingen. - 0.3 WNW 2 betr. - 17 Maastricht. 0.6 ZW 1 betr. -18 Sylt 1.0 ZW 1 regen -14 Shields 0.0 W 3 bew. -13 Valentia. f- 4.8 W 3 betr. -14 Hamburg - 0.5 ZO 1 z. bew. -16 Swinemunde. - 1.3 stil 0 bew. -17 Leipzig - 0.3 ZO 2 z. bew. -16 Carlsruhe - 2.3 O 1 betr -16 Grisnez - 1.0 NNW 4 bew. -13 Parijs - 0.3 NW 1 betr -16 St Mathieu 3.7 N 3 betr. -14 Biarritz 0.3 Z 3 regen -17 Perpignan Christiaansund - 1.1 WZW 1 mist. [-12 Stockholm. H - 1.7 2 regen -12 Koppenhagen - r 2.2 ZW 1 regen -12 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. V. 0.5 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 91 Juni. 'sav. 11 u. 60 gr. 28 's morg. 8 u. 65 gr. 'smidd. 1 o. 68 gr. 's av. 5 u. 63 gr. F. Zitting van Maandag 27 Juni. Voorzitter mr. G. N. de Stoppelaar. Afwezig de heeren Borsius en De Biuijne. Behalve aan de mededeeling van ingekomen stukken was de openbare zitting der kamer gewijd aan de behandeling der door de verschillende commissiën uitgebrachte rapporten. Het rapport der commissie omtrent het verzoek der kamer te Leeuwarden tot ondersteuuing van een adres om de hoofdlijnen van het Nederland sche telegraafnet in kabels onder den grond te doen leggen, strekt tot verleening dier ondersteu ning. Uit de bij de commissie ontvangen inlichtingen is gebleken dat de in Dnitschland gelegde onder- grondslijnen uitstekend voldoen, dat bijv. de lijn van Berlijn, naar Halle, na vier jaar voortdurend gebrnik, is onderzocht en daarbij gebleken is dat die ten opzichte van haren iaoiatieweerstand nog geen de minste vermindering heeft ondergaan. Ook het voortplantingsvermogen heeft de ver wachtingen overtroffen. De invloed der inductie, die de draden van eenzelfden kabel op elkaar uitoefenen, is niet sterk genoeg om hinder te veroorzaken en waar elders door atmosferische invloeden groote verwoestingen aangericht werden, bleef het verkeer langs de ondergrondsiijnen on gestoord. Bij de natuurlijk zeer groote kosten van aanleg, die dit stelsel zal vorderen, meent de commissie eohter de aandacht te moeten vestigen op de besparing der onderhoudskosten, hetgeen een niet geringen interest van het tot aanleg benoodigde kapitaal zal opleveren. Zonder beraadslaging vereenigt de kamer zich hiermede. Naar aanleiding van de in hare handen gestelde missive van den minister van waterstaat, waar bij het gevoelen der kamer gevraagd wordt om trent den ijk van balansen en gasmeters, rapporteert de commissie dat zij de bestendiging van den ijk der enkelvormige gelijkarmige beiansen en ook van gasmeters niet noodig oordeelt in het belang van handel en nijverheid. Het gebruik maken van ongelijk werkende of vervalschte balansen is o. a. door het omzetten der gewichten te constateeren en de kooper is daardoor zelf in de gelegenheid de aflevering te controleeren, terwijl wat den ijk van gasmeters betreft de ijk geen voldoenden waarborg geeft, wijl de stand van den gasmeter grooten invloed uitoefent op de nauwkeurigheid van zijne aan wijzing. Hierover wordt eenige disonssie gevoerd, waarbjj de heeren Tak en Van Burg het belang dat de gasverbrnikers kunnen hebben bij den ijk van gasmeters doen uitkomen. Nadat besloten is te adviseeren om het uit te brengen advies zoodanig te wijzigen dat de ijk van de zijde van den ver bruiker facultatief wordt gelaten, vereenigt de kamer zich met uitzondering van de heeren Tak en Van Burg met het rapport. De commisaie in wier handen is gesteld de missive van bnrg. en weth. van Middelburg betreffende verkoop of verhuring van gronden aan bet kanaal door Walcheren aan de heereH Faro en Dhont en Den Bouwmeester, Borsius en Yan der Leije, spreekt in haar rapport in het algemeen de wen- schely kheid uit, dat die terreinen benuttigd worden voor de stichting eener handelsinrichting met los- en laadplaatsen, goederen bergplaatsen enz., doch merkt op dat de wijze waarop geexploiteerd zal worden in zeer algemeene bewoordingen wordt aangegeven; zij acht het noodzakelijk dat adres santen nader hunne plannen niteenzetten opdat de zekerheid besta dat de exploitatie terstond met kracht zal aangevangen worden. Eerst na over legging van uitgewerkte plannen kan beoordeeld worden, welke aanvraag het meest in het belang van Middel burg's handel is. Uitgifte van een deel van het terrein aan elk der adressanten komt der commissie niet wensche lijk voor. Een ernstig exploitant moet de zeker;

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2