N°. 150. 124* Jaargang 188Ü Woensdag 29 Juni. Nationale Militie. Aanwerving van jeugdig Scheepsvolk. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Oproeping van verlofgangers der lichting 1879. Middelburg, 28 Juni. Benoemingen en besluiten. courant. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 28 Mei 1881, A n°. 1860, 3de afdeeling (provinciaal blad n°. 62), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1879, behoorende tot het korps Genietroepen (voormalig batal jon Mineurs en Sappeurs) om, op den tijd en plaats als in de aan hen nit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Donderdag den 80 Juni a. des voormiddags tnsschen 10 en 11 uren bij den burgemeester hunner woonplaats aan melden, voorzien van hun verlofpas teneinde de noodige billetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteur behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zy zich bij hun korps. Middelburg, den 27en Juni 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 23en Juni 1881, A. n° 24307, 3e afdeeling (Provinciaal blad n<> 72). Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, de voorwaarden voor in dienst treding van jeugdig scheepsvolk bij de koninklijke Nedcrlandsche marine. Middelburg, den 27 Juni 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd. P I G K De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAK. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd, behalve eenige zaken van ondergeschikt be<ang, eene verordening op den tramweg vastgesteld, die wij in een volgend nommer mededeelen. De commissie, benoemd tot het afnemen van de examens van apothekers-bediende, heeft in hare heden gehouden zitting vijf candidaten geëxami neerd, en aan alle een akte van bevoegdheid uit gereikt, zijnde: mejuffrouwen Grietje de Vries, geb. te Ameland, A. Straatman, S. F. A. Landweer, A. C. van der Plnijm, alle geboren te Amsterdam en de heer W. Birza geb. te Loppersum. Het examen wordt voortgezet. Het programma voor de mnziek-uitvoering op het Molenwater alhier, op Vrijdag den 15en Juli, des avonds te 7 uren luidt als volgt: Marsch. Amor—Mazurka, Curth. Ouverture: Esmond, Beethoven. Souvenir de Bélisaire, Bellini. Polonaise, A. de Jong. Lied voor solo Piston, Gumbert, Potp. la fille de mad. Angot, Le Cocq. Marsch. «Hontenfsse, 26 Juni. Het bericht, dat het tot stand komen der stoomtramlijn Walsoorden- Hulst gevaar loopt tengevolge van 't nog ontbre ken van 300 jaarlijksche toelage van belang hebbende gemeenten, maatschappijen of particulieren, heeft hier grooten indruk gemaakt. Scherp wordt hier gelaakt de houding van concessionarissen der spoorboot WalsoordenVlake, die vroeger wel f 1600 'sjaars gaven voor een gebrekkigen wa- gendienst en nu geen cent over schijnen te hebben voor een veel beter middel van verkeer. Ronduit wordt dan ook verklaard, dat het dien onderne mers te doen schijnt te zijn om het aantal passa giers der boot niet te zeer te doen klimmen, teneinde bij 't verstrijken der concessie in 1883 te gemakkelijker eene groote subsidie te kunnen krijgen. Dat de spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen niets wil bijdragen is mede zeer treurig en getuigt van bitter weinig belangstelling in verbetering van verkeer. Morgen avond wordt hier intusschen eene ver gadering van belanghebbenden gehouden om middelen te beramen tot dekking dier f 300, al ware 't zelfs door kleine inschrijvingen van parti culieren. Vier belangstellenden namen daartoe het initiatief en hebben het pnbliek opgeroepen. Men hoopt hier, dat de belanghebbenden in Hulst ook niet stil zullen zitten. Honfenlsse, 27 Juni. Op de heden gehou den vergadering in zake de middelen tot dekking der nog ontbrekende ƒ300 voor de stoomtram- lijn is met algemeene stemmen besloten eene commissie te belasten met de taak om te onder handelen met de concessionarissen der spoorboot WalsoordenVlake, tot het bekomen van hunne zijde van eene bijdrage, evenredig aan het groote belang, dat de spoorboot heeft bij het tot stand komen der stoomtramlijn. Mocht ook deze poging onverhoopt niet het gewensehte gevolg hebben, dan zal deze commissie andere maatregelen bera men. Tot leden der commissie zijn benoemd de heeren baron Collot d'Escnry, J. v. Brabant, P. J. v. Remortel, M. Eyke en A. F. Marlet. Goes, 28 Juni. Op de schilderijen-tentoon stelling alhier zijn nog verkochtW. C. Nakken, Boechpaarden en L de Groot, Stil in de zaken. Schouwen-Duiveland. Sintjan. Vandaag kippen de vlasboeren, die op St. Jansberaad zitten, en besluiten, na eerst getracht te hebben wat van de pachtsom af te dingen, om het vlas voor de bedongen huur te houden of het aan den verhuurder te laten. Dit laatste zal niet veel noodig zijn, want dooreen genomen is het vlas goed. Gras is er veel en hier en daar staan geheele scharen prachtige runderen, tot aan hun buik in 'tgras, zoo benijdenswaardig te smullen dat de jongens in Luilekkerland en de menschen die in verkiezingen doen, er jsloersch van zouden wor den. In vele weiden is het gras reeds gemaaid en wasemt het hooi n zijn verkwikkende geur tegemoet. De erwten en boonen bloeien vol en frisch en dat is voor vele arbeiders en boeren een moeilijke tijd. Bij de eerste zijn dan de aardappels en bij de laatste is het geld op, en ware dit maar alleen het geval in den bloeitijd der boonen! De weinige partijtjes koolzaad men vindt er echter meer dan tijdens het verbouwen der meekrap staan tamelijk goed. Een enkel blokje kan zelfs met de Bchoonste perceelen van Zuid- Beveland vergeleken worden. Daar is echter hier niet het koolzaad, gezaaid in de ge braakte en sterk bemeste landen, vaak de glorie van den landbouwer. De aardappels, de troost der armen, en de klaver, het krentebrood der paarden, groeien uitmuntend. Menschen met de nachtmerrie zien mogelijk in de eerste reeds sporen van de „ziekte". Zoo ongelukkig ben ik echter niet. Rondom deze tafereelen golft als een levende lijst welige tarwe, gerst, haver en rogge, en, meer dan ten vorigen jare, ligt tnsschen alle, als blok ken op een wapenschild, een bescheiden stukje meekrap, 't Is of zij, eens de koningin van allen, in die golvende korenzee weer schoorvoetend een plaatsje wil veroveren. De arme't Zal haar moeite kosten, ook al stijgen de prijzen, daar de meekrap, eer zij twee jaren later in 't vat is, meer uitgaven vordert dan een boer, die door het pokkige bietenvoorsohot bedorven is, doen kan. In 't algemeen belooft alles niet zooveel als het vorige jaar, maar het geheel geeft ruim stof tot tevredenheid. Het Vaderland schrijft, tot wederlegging der van antirevolutionaire zijde zoo vaak aangeheven klacht over achteruitzetting van niet-liberalen bij het vervullen van staatsambten, het volgende: „Onder de antirevolutionaire kamerleden zijn versoheiden ambtenaren; de beste leden zijn of waren in staatsdienst. De candidaten, die de partij bg de joDgste verkiezingen vooropstelde, waren bijna alle ambtenaren of officieren. De mannen dus, die de antirevolutionaire party als haar beste krachten wist aan te wijzen, zijn grooten- deels in dienst van den staat, staan, zooals de anti-liberalen van de ambtenaren zeggen, wanneer deze liberalen zijn aan de staatsruif. De heer Beelaerts van Blokland is referendaris aan het dep. van justitiede heer mr. M. A. de Savornin Lohman is officier van justitie te Assen; de heer Pompe van Meerdervoort is rechter te Middelburg de heeren S. van Heemstra, Van der Borch en W. van Heemstra zyn burgemeesters; de heer Wijnmalen is onderbibliothecaris van de kon. bibliotheek; de heer Gratama is hoogleeraar; de heer Van Asch van Wijk adjunct-commies aan het departement van oorlog. „Men ziet dus, wat er van de grief van mis kenning en achteruitzetting der antirevolutionaire mannen waar is. Het gaat met die klacht, als met den smartkreet dat de rijksuniversiteiten en het openbaar onderwijs in het algemeen slechts liberalen, dat zyn vyanden van de revolutionaire begrippen aankweeken. De antirevolutionaire hoofd lieden, die een academischen graad bezitten, heb ben dien aan de goddelooze hoogescholen gekre gen, en toch zyn zij niettemin volgelingen van het Program en van dr. Kuyper geworden. En vanwaar komen de duizenden antirevolutionaire kiezers? Bijna allen van. die verwenschte open bare school; of.hebben zij geen onderwijs geno ten? De tegenwoordige toestand van de anti revolutionaire party is het beste bewijs, dat onze Nederlandsche staatsregeling en instellingen ook de antirevolutionaire ideeën niet in den weg zitten en onderdrukken, zoodat de klacht van druk en tyrannie dan ook eenvoudig belachelijk is. De antirevolutionairen meenen met hun klachten dan ook eigenlijk wat anders. Zij bedoelen niet vrij heid om zelf antirevolutionair te zijn, maar wel gelegenheid en macht om door het staatsgezag het geheele land allengs antirevolutionair te maken. Doch daartegen verzetten zich steeds de vrijheids zin en verdraagzaamheid van de liberalen van daar dat deze „tyrannen" heeten. Wat zouden de bevrijders van die tyrannie later wel zijn? Een terugblik op de geschiedenis en eenig inzicht in het drijven der broederen zijn voldoende om het antwoord op die vraag te geven." De kroonprins van het Duitsehe rijk zal Maandag 4 Juli van Berlijn naar Londen reizen en bij die gelegenheid gebruik maken van de sedert 15 Mei bestaande directe sneltreinverbin ding tusschen Berlijn en Londen via Oberhausen, Wesel, Boxtel en Vlissingen. Te Gent zal dit jaar van 4-tot 18 September een internationale wedstryd van photographic ge houden worden. Op verzoek van den minister van waterstaat heeft het hoofdbestuur der M. t. b. v. Nijverheid te Haarlem op zich genomen, aan be langhebbenden mededeeling te doen van het programma van dien wedstryd. Op de jongste Zondag-uitvoering der stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers te 's Graven- hage is o. a. gespeeld eene Concert-Ouverture van den heer M. H. van 't Kruijs, thans nog leerling der kon. muziekschool te 's Hage en benoemd tot muziekdirecteur te Winterswijk. Allen lof ver dient de heer Völlmar voor zyn bereidwilligheid om dit werk ten gehoore te brengen. De uit voering was als naar gewoonte uitstekend. Het werk zelf is degelijk van vorm en inhoud, goed geïnstrumenteerd en maakte op het publiek een alleszins bevredigenden indruk. Wij hopen dat de componist op den zoo gelukkig ingeslagen weg zal voortgaan. (Dbl.) Men leest in de Arnh. Ct. Zondag avond trad de stafmuziek van het 3e regiment infanterie in Musis Sacrum te Arnhem op. Zonder in vergeiy kingen te treden is het ons aangenaam te verklaren, dar we dit muziekkorps met genoegen hebben gehoord en dat het door klankgehalte als anderszins met recht aanspraak kan maken op de waardeering, die het te beurt viel. Ongetwijfeld heeft de heer Bouwman de beste nommers van zijn répertoire gekozen en daaruit wel die, welke hij voor de krachten van zijn korps heeft gearrangeerdwe noemen o. a. de ouverture Sommermchtstraum en de Rhapiodie van Liszt, welke by zonder voldeden, terwijl de Dance macabre van Saint-Saëns, geheel anders gearran geerd dan we onlangs hoorden, en ook het Inter mezzo van eigen compositie, eveneens veel by val verwierven. Ook de overige nommers van het programma oogstten de welverdiende toejuiching der aanwezigen. By eene wandeling in de omstreken van Goea en eenige omliggende dorpen, wordt men weder als ieder jaar vergast op een concert, niet juist van nachtegalen en leeuwerikken, maar van schreeuwende en bulkende jongens van 12 a 13 jaar, die met allerlei tuig (blikken emmers, klap pers enz.) en niet het minst met hunne kelen de musschen nit de kersenboomgaarden trachten te houden. Voor eenige centen daags moeten deze kinderen hun kelen schor schreeuwen. Stellig is het kersen wachten wel het allerminste onderdeel van de rubriek veldarbeid, die volgens den heer Saaymans Vader voor kinderen niet moest verboden worden. Jongens van 12 tot 14 jaar en soms nog jonger, die weken achtereen brullen, razen, tieren, wat heeft de maatschappy daar anders van te verwachten dan woeste en ruwe kerels? Zou het geen tijd worden, indien mogelyk, om dezen toestand te veranderen? ZN.) Prof. Oudemans deelt in het Utr. Dbl. aangaande de thans zichtbare komeet de volgende waarne mingen van Zondagavond mede. De staart loopt zoo vloeiende uit dat bet moei- iy k is zijn lengte te schatten, vooral doordien in deze zomernachten de schemering in het noor den, waar des nachts de komeet staat, zeer sterk is. Nochtans vermeen ik den staart tot eene lengte van omtrent acht graden dnidelijk vervolgd te hebben. De rechte klimming van de kern was te half tien ure 5 u. 51 m., de declinatie 56 gr. 40. De komeet is circumpolairzy wordt in het N. t. W. zichtbaar zoodra de schemering het toelaat. Te half 12 is zy in hare onderste culminatie. Door een gewonen oeulairapectroskoop met 2 prisma's bezien, vertoonde de kern slechts een flauw spectrum, waarin de kleuren nauwelijks te onderkennen waren. Van de drie banden, die anderen menigmaal in het spectrum vau kometen gezien hebben, zag ik geen spoor. Door een objectief-spectroskoop van Merz ge zien, vertoonde zich duidelyk een geheel doorloo pend spectrum, van rood tot en met violet, bet geen dus als een bewijs mag aangezien worden, dat het licht der komeet voornamelijk teruggekaatst zonlicht is. Na en dan meende ik slechts eene lichte versterking in het blanw op te merken. De gewone audiëntie van den minister vaü oorlog zal op Donder dag a. en die van den minister van marine op Vrijdag 1 Juli a. niet plaats hebbenj burgemeêsters. Benoemd tot burgemeester der gem. Dinxperlo, A. Boers. pensioenen. Een pensioen van 1450 'sjaars verleend aan M. van Staveren, theol. dr. en pre-; dikant by de Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden; leger. Benoemd bij het personeel van de militaire admin. tot 2en luit.-kwartierm., de op zijn verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen offic. van admin. 3e kl. W. A. H. Doorman. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den gen. dienst van het leger in Hed. Indie tot offlc. van gezondh. 2e kl., de student voor genoemden dienst (arts) N. C. J. Rahder, marine. Op verzoek vergunning verleend aait den gepens. luit. t/z. 2e kl. G. F. G. de Bruyn» tot het dragen der activitelts uniform van zijn rang. Eervol uit den zeedienst ontslagen de offic. van adm. 3e kl. W. A. H. Doorman, op zijn verzoek. koloniën. Aan den O. I. ambtenaar J. W. Rogh, laatstelijk schout voor de politie aan de Oedjong ter hoofdplaats Soerabaya, thans met verlof in Europa, op verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1