N°. 148. 124® Jaargang. 1881. Maandag 27 Juni. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoofdagenten voor het Bij deze oourant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 25 Juni. Eene Nederlandsche Landbouw- maatschappij. de Compagnie générale de Puhlicité G. L. M., Berlyn Weenen, Zurich en». GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Dinsdag den28en Juni 1881, des namiddags te half vier uur een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Mddelburg, den 24 Juni 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K Door het landhuishoudkundig congres te Enschedé is Donderdag een resolutie aange nomen door welke de oprichting van eene algemeene Nederlandsche landbouwmaatschap- pij in beginsel is beslist, voor zoover althans het beslissen in deze van eene bloot deliberee- rende vergadering als het congres afhankelijk is. Men heeft uitgesproken „de wenschelijk- heid dat men moge komen tot eene algemeene m5» van landbouw," en de verwezenlijking dier wenschelijkheid tot het onderwerp der beraad slagingen van het eerstvolgende congres ge maakt. Het eerste voorstel hiertoe ging uit van den heer Sassen. Deze wilde alleen de wenschelijkheid van het nemen van krachtige maatregelen tot bereiking van het voorgestel de doel doen uitspreken door het congres. De directeur der rijks-landbouwschool, de heer Jongkindt Coninck, gaf aan dien wensch eene meer practische wending, door aan het congres bepaaldelijk voor te slaan de daartoe gevorderde werkzaamheden op zich te nemen en er eene commissie voor te benoemen. De vergadering kon het echter over dit meer werkzame voorstel niet eens worden en be sliste in den zin van den heer Sassen, met bepaling dat over hetgeen verricht zal worden, het eerstvolgende congres beslissen zal. Aangezien dus de heer Sassen als een der vaders van het door 't congres genomen initia tief beschouwd mag worden en wij van zijne hand een geschrift bezitten, waarin de voor stelling, welke hij zich van nationale land- bouwmaatschappijen maakt, duidelijk wordt gemaakt door de mededeeling der voorbeelden in het buitenland, die hem voor oogen hebben gezweefd, zijn wij in de gelegenheid op onze beurt ons een denkbeeld te vormen van het geen met het besluit van het Enschedésche congres bedoeld wordt. De heer Sassen heeft namelijk in het Juni-nommer van den Econo mist eene beschrijving gegeven van de Britsche Agricultural Society en van de Fransche Société des Agriculteurs. Ofschoon hij nude vragen, of hij deze twee maatschappijen in allen deele aan zijne landgenooten tot voorbeeld stelt en of hij zich met hare organisatie ten volle ver eenigen kan „zoo positief mogelijk ontkennend" beantwoordt, mogen wij het er tóch voor hou den dat hare werkzaamheid het doel is, dat hij voor Nederland zou wenschen te bereiken. Eén punt is er, waarin de inrichting der beide groote buitenlandsche vereenigingen zeker van de toekomstige Nederlandsche, zooals de voorstellers op het congres zich die deuken, zal afwijken. De Engelsche zoowel als de Fransche Maatschappij zijn vereenigingen van vermogende grondeigenaars en welgestelde landbouwers, betrekkelijk weinig in getal, die door hooge contribution, door giften en lega ten, over aanzienlijke sommen kunnen beschik ken, welke zij voor het doen van onderzoekingen yoor den landbouw, op groote schaal, aanwenden. De Engelsche Societydie 40 jaren oud is, telt ruim 8000, de Fransche, na een bestaan van 12 jaren, slechts 4000 ledenterwijl de heer Coninck, in zijne toelichting op het congres, voor de Nederlandsche maatschappij op 32000 leden, het totaal van al de in Nederland bestaande vereenigingen van landbouwers, meende te mogen hopen. Dit verschil in cijfers duidt op een belangrijk verschil van inrichting. Inderdaad betalen de leden der Engelsche maatschappij (in twee klassen) contributien van ƒ60 'sjaars of van ƒ600 in eens, en van 12 's jaars of 120 in eens, en die der Fransche (in drie klassen) 100 fr. inkomgeld en 20 fr. jaarlijksche bijdrage; 1000 fr. (minstens) in eensof 20 fr. jaarl. bijdrage. Aan zulke bij dragen valt onder onzen landbouwenden stand, indien men eene eenigszins algemeene deelne ming verlangt, niet te denken. Wij zien dan ook bij de 32000 leden, die den heer Coninck voor den geest stonden, op eene bijdrage van slechts 1 per jaar gerekend. Op dien voet is de zaak denkbaar. Ook zouden dan de in komsten der Nederlandsche vereeniging, de grootte van ons land in aanmerking genomen, niet al te ver bij die harer machtige zusters in den vreemde achterstaan. Het komt er maar opaan in hoeverre de bestaande landbouw-vereenigingen voor het doel te winnen, tot toetreding over te halen en tot het betalen der bijdrage van een gulden voor ieder harer leden te bewegen zullen zijn. Het nnt der vereeniging van krachten, der samensmelting van verschillende maatschappij en, mag men aannemen dat geen betoog meer noodig heeft. Bereids heeft in Noord- en Zuid- Holland, in Gelderland, in Friesland en in Zeeland de provinciale centralisatie over de voorliefde voor plaatselijke zelfstandigheid ge zegevierd. In al die provinciën is eene gewes telijke landbouwmaatschappij gevestigd. Deze te bewegen tot toetreding bij eene algemeene vereeniging zal te minder moeite kosten, dewijl de werkkring der provinciale en plaatselijke lichamen door haar geenszins opgeheven of overbodig zal worden, maar die werkkring in de bemoeiingen van de centrale maatschappij den krachtigsten steun en het opwekkendste voorbeeld vinden zal. Om dit in te zien is een blik op den kring van werkzaamheden der Engelsche en Fransche maatschappijen, zooals die door den heer Sassen zijn medegedeeld, voldoende. De Britsche Society heeft ten doelI ver zameling van inlichtingen, voorkomende in landbouwgeschriften of te verkrijgen door briefwisseling met andere vereenigingen in Engeland en daarbuiten, waarvan het nut voor de landbouwers door de ervaring bewezen is en het onderzoeken in hoeverre die inlichtingen tot nuttige en practische uitkomsten kunnen leiden; II aanmoediging van wetenschappelijke onderzoekingen omtrent verbetering in de werk tuigen of de gebouwen voor den landbouw, de arbeiderswoningen, de toepassing der schei kunde op den landbouw, de vernietiging van schadelijke insecten, de uitroeiing van onkruid, de ontdekking van nieuwe zaden en planten; III bevordering van het onderwijs van hen wier bestaan van het landbouwbedrijf afhan kelijk is, van verbeteringen in de veeartsenij kunde, en van verbeteringen in de vruchten en de vee-teelt door het toekennen van prijzen IV bevordering van het welzijn en de wel vaart der landbouwers en aanmoediging tot het brengen van verbeteringen in den houw, den aanleg en het onderhoud hunner woningen en tuinen. Aan de opgesomde doeleinden besteedt de Engelsche maatschappij haar j aarlij ksch inko men van meer dan 80000. De werkkring der Fransche Société wordt het best gekend uit eene opsomming harer Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort twaalf af deelingen. Deze zijn: landbouw; veeteelt en veeartsenijwijnbouwboschbouw tuinbouw en boomkweekerij landhuishoudkun dige bouwkunst en landbouw-werktuigkunde landbouwnijverheidteelt van den zijdeworm en insectenkunde landbouw-huishoudkunde en wetgeving; landbouw-onderwijs en toegepaste wetenschappaardenfokkerijinternationale betrekkingen aangaande landbouwzaken en briefwisseling met landbouwers in het buiten land. Ook deze vereeniging heeft aan de werk zaamheden harer afdeelingen in 1879 haar volle inkomen van ruim 76.000 fr, besteed. Met welk gevolg de genoemde en de ook in andere landen bestaande nationale maatschap pijen zich de belangen van den landbouw aan trekken, hebben de tentoonstellingen der laatste jaren ook aan den meest met eigen toestanden ingenomen landbouwer kunnen leeren. En zelfs indien de Nederlandsche landbouw in alle opzichten de vergelijking met dien van het buitenland kon doorstaan, dan nog zou het noodzakelijk zijn, tegenover den toenemen- den aanvoer der Amerikaansche landbouw- voortbrengselen op de Europeesche markt, ge paard aan andere tijdelijke oorzaken van kwijning, alle krachten in te spannen om onzen landbouw tot den hoogst bereikbaren trap van voortreffelijkheid te brengen. Dat dit doel bij vereeniging beter te be reiken is dan bij versnippering van krachten, kan voor geen lid van een der bestaande plaatselijke of gewestelijke landbouw-vereeni gingen twijfelachtig zijn. Onder de booger opgenoemde takken van werkzaamheid der Engelsche en der Fransche maatschappij, vindt men er niet een, met enkele uitzonderin gen slechts, tengevolge van het verschil van bodem, of iedere groote en kleine Neder landsche landbouw-vereeniging houdt er zich, naar de mate harer krachten en behoeften, mede bezig. Er zal dus onder hare leden en bestuurders niemand zijn, die niet beseft met hoeveel meer kans op goede uitkomsten dat zelfde werk, - waarmede zij zich tevens zouden b 1 ij v e n bezig houden, ondernomen zou worden door een groote maatschappij, in 't bezit van aanzienlijke financieele krachten die een veel grooter aantal mannen van wetenschap, van vermogen en van invloed in zich zou opnemen en zoo noodig aan zich zou kunnen verbindendie daardoor gemakkelijker het oor der regeering en van andere groote lichamen bereiken en hare bemoeiingen tot in het buitenland uitstrekken zou. Naar het ontwerp van den heer Coninck zóu de Nederlandsche maatschappij van landbouw jaarlijks, in iedere provincie op hare beurt, eene groote tentoonstelling, van een wedstrijd vergezeld en bovendien, in een of twee pro vinciën, een wedstrijd van vee, van zuivelbe reiding of van werktuigen, naar een goed stelsel, doen houden. De maatschappij zou zich voorts de behartiging der algemeene Neder landsche landbouw-belangen, na voorafgaande behandeling in hare afdeelingen, ten doel stellen. Op het volgende congres zullen deze denk beelden, tot een samenhangend plan uitgewerkt, ter uitvoering terugkomen. Mochten wij een wensch uiten, het zou wezen dat men vooral het onaangeroerd laten van de zelfstandigheid der bestaande vereenigingen als beginsel mocht aannemen. De door den heer Coninck op het congres gebruikte vergelijking met de Ned. My. van Nijverheidmet de My. t. be v. v. tuinbouw en plantkundeis naar onze meening in dit opzicht niet geheel juist. Veel meer dan bij eenige andere maatschappelijke werkzaamheid, moet in den landbouw het leven worden opge wekt en gaande gehouden buiten het centraal punt. Veel, zeer veel moet daarbuiten b lij v en ontstaan en tot ontwikkeling komen. De toekomstige maatschappij moet naast, niet in plaats van hetgeen thans bestaat werk zaam zijn. De tegenwoordige vereenigingen hebben bij onze landbouwers het besef der noodzakelijkheid van het vereenigingsleven ge vestigd men kan onmogelijk hare medewer king, ook indirect, door zelfstandige werkzaam heid, missen; men moet die veeleer op den voorgrond stellen, nu het erop aankomt het vereenigingsleven op een hoogeren trap te brengen. De gemeenteraad van Middelburg zal op Dins dag den 28en Juni 1881, des namiddags te half vier uur, eene openbare zitting houden ter be handeling der volgende zaken1. verordering van politie op de tramwegen in do gemeente Middel burg '2. adres bestuur der godshuizen over de onderhandsche verpachting van landerijen, toe- behoorende aan het gasthuis. De commissie, belast met het afnemen van de examens als apothekers-bediende, heeft in hare heden gehouden zitting vijf candidaten geëxami neerd en aan alle eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijndemejn M. B. Leis, geb. te Zijpe (N.-Holland); Johanna Cramer, geb. te Stad Del den; F. W. Standemayer, geb. te Amsterdam; F. C. A. van Dinter, geb. te Amsterdamde heer F. P. Boert, geb. te Groede. Bet examen wordt voortgezet. Goes, 25 Juni. Door een particulier zijn op de schilderijententoonstelling nog aangekocht C. Cunaeus (Amsterdam), Eigen haard; W. J. van den Berghe (Middelburg), In Domburgs duin J. Rosierse (Dordrecht), Een koopvrouw bij avond licht. Voor de verloting zijn aangekocht: P. L. F. Kluijver (Amsterdam), Hollandsch landschap zo merMaurice Hagemans (Brussel), Avondscheme ring aan de oevers van de Maas bij Dinant (winter); J. Carabain (Brussel), Een Italiaansgh stadsgezicht; Th. Sebes, Fantasie-kopje. Men schrijft ons dd. 24 dezer uit Den Haags De discussiën over de kanaalwet van Amsterdam naar de Merwede hebben de kamer langer bezig gehouden dan men aanvankelijk verwachtte. Ze zullen vermoedelijk Maandag ten einde worden gebracht. In de kamer zelf i3 men nog volkomen in het onzekere hoe de beslissing zal uitvallen. Heden middag waren slechts 67 leden tegen woordig. Ware toen de discussie gesloten en tot stemming overgegaan, dan zon, naar men bere* kende, de motie-Lentiug-Sickesz met 36 tegen 31 stemmen verworpen en het wetsontwerp met 34 tegen 33 stemmen aangenomen zijn. Of de voorzitter, die onder de tegenstanders van het wetsontwerp behoort, om die reden de motie tot sluiting van het debat, door den heer Van Nispen voorgesteld en waarover, volgens het reglement van orde, terstond de stemming had behooreu te geschieden, heeft genegeerd en de beraadslagingen tot Maandag verdaagd, schijnt een al te gewaagde, maar toch door enkele leden niet verholen onder stelling. Zeker is het intusschen dat, bij een voltalliger vergadering, de eindbeslissing anders zal kunnen zijn. Men schrift ons uit Westelijk ZeeuwBch Vlaan* deren Nu de verkiezing voor een lid der 2e kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg is afgeloopen en een gnnstigen uitslag heeft gehad voor dé liberalen door de herkiezing van onzen waardigen veteraan Van Eek, zijn de meeste liberalen geneigd het zwaard in de scheede te steken en op hünne lauweren te gaan rusten. Niet alzoo de tegen* partij, die even hard en onvermoeid blijft timmeren op het aanbeeld van wat zij de volksconsientie gelieven te noemen, even hard als vóór de ver* kiezing. Vonden de leiders dier partij toen overal en bij elke gelegenheid aanleiding de liberalen in een ongunstig daglicht te plaatsen, ook thans laten zij geen gelegenheid ongebruikt voorbijgaan. En op welke wijzei Vóór de verkiezingen heette het da|

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1