N*. 146. 124* ang, 18811 Vrijdag 24 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité O. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 23 Juni. FEUILLETON. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. De Standaard heeft op hare pogingen om van de twee anti-liberale candidaten voor de herstem- ming in Almelo en Zevenbergen eene politieke geloofbelijdenis te krijgen, niet veel geluk. Zij had aan beiden, in bijna gelijkluidende bewoor dingen, aan den heer Van Eijckevorsel iets meer vertrouwelijk dan aan den heer Insinger, gevraagd zich te verklaren ten aanzien der volgende punten „1. of ook u van oordeel is, dat, de groote steden uitgezonderd, de census op 20 dient te dalen „2. of ook u van oordeel is, dat herstel van enkelvoudige districten raadzaam is; „3. of ook u van oordeel is, dat met art. 168 der grondwet dient gehandeld, gelijk art. 20 van het program der antirevolutionaire partij aangeeft „4. of ook u van oordeel is, dat, bij eventueele grondwetsherziening, art. 194 dient gewijzigd." Het antwoord van den heer Insinger is zeer uit de hoogte: «Op uwe beleefde vraag om inlichtingen te willen ver schaffen omtrent mijne politieke overtuiging, kan ik op geene andere wijze antwoorden dan door te verwijzen naar het Bijblad. •Van af 1866, ruim 12 jaren lid geweest zijnde van de tweede kamer, zoo is voor wie zich de moeite wil geven het verslag der handelingeu van dat college na te gaan, herhaaldelijk en duidelijk daarin de gewenschte inlichting te vinden. •Het geven van verklaringen hoe ik in het vervolg zonde meenen te moeten handelen, welke verklaringen op uwe zienswijze invloed moeten uitoefenen, acht ik gelijk te staan met het afleggen van beloften of het aannemen van voorwaarden. •Mijns inziens is zulks in strijd met den zuiveringseed, voorgeschreven hij art. 83 der grondwet. «Verbiedt mijne opvatting van plicht mij dus iets meer te doen dan dit kort antwoord te geven, het is omdat m. i. een eerlijk man de bewoordingen van dien eed in den rnimsten zin opvat en van oordeel moet zijn, dat de grondwetgever niet uitsluitend het oog had op zaken of beloften van materieelen aard." Dat van den heer Yan Eijckevorsel is nit een ander oogpnnt merkwaardig: «Op uw verzoek haast ik mij uwen brief, zooeven ontvangen, te beantwoorden; evenwel mijn antwoord kan niet geheel en al zijn in den geest van uw schrijven, daar ik aan eene partij,, waartoe ik niet behoor doch waarvoor ik achting koester, geen mandaat geven kan, men noeme het imperatief of hoe ook. De kiesvereeniging Noord-Bralaiit stelde mij candidaat, doch verlangde niet de minste verklaring van mijn kant; zij is overtuigd dat ik de katholieke beginselen ten volle hen toegedaan, en dat ik overeenkomstig die beginselen een onafhankelijk standpunt zal innemen. Het zal aan uwe partij zijn, sich ne8r te leggen bij de keuze der kiesvereeniging, of 3 HOOFDSTUK III HET "ZUIDEN VAN HET CHEBIOTGEJBEEGTE. Mijn langdurige ziekte moet een zware beproe ving voor tante geweeBt zijn; maar zij droeg die met geduld. Ofschoon wij zeer eenvoudig leefden, kenden wij volstrekt geen karigheid in onze gewone manier van leven en nu werden er allerlei buitengewone versnaperingen voor mij opgedischt. Een Van mijne grootste genoegens was een geheel nieuwe voorraad boeken, die tante meebracht van haar slaap kamer, toen ik eindelijk begon te herstellen en mijn oogen weer mocht gebruiken. Zoolang mijn gezicht nog zwak was las zij mij voor nit den Bijbel of ook wel nit het een of ander verzenboek. Op zekeren namiddag toen wij weer daar mede bezig waren werd tante onverwachts geroepen. Onze arme buurvrouw Brand was in groote ellende daar haar man een vreeseljjk ongeluk had ge kregen, Het hoek werd toevallig iu mijn bereik de candidatuur der tegenpartij te bevorderen. In het laatste geval zal worden te niet gedaan, wat met onze onvoorwaardelijke medewerking, tot bestrijding van het- liberalisme, te Goes is verkregen en gewonnen, "Ik hen alzoo genoopt mij te onthouden van de be antwoording uwer vraagpunten, niet dat ik daarvoor zou terugdeinzen, maar omdat ik mijne onafhankelijkheid zou prijs geven, die ik zelfs tegenover de kiesvereeniging, die mij candidaat stelde, ongeschonden behield." De Standaard bepaalt zich „voor ditmaal" tot de mededeeling der beide stukken. Wij kunnen ons voorstellen dat de redactie behoefte gehad heeft om er zich eens op te be slapen. Want het komt nu op kiezen of deelen aan. In Almelo bracht de heer Insinger het, nu zoowel als in 1877, niet verder dan tot een goede duizend stemmen, terwijl liberalen en antirevolu tionairen te zamen er ongeveer 1100 bijeenbrengen. In Zevenbergen telden bij de jongste verkiezing, de liberale stemmen 627, de katholieke 612, de antirevolutionaire 376. In 1878 was de verhou ding bij de eerste stemming 549—650—476, en werd de liberale candidaat bij herstemming ver kozen met 901 tegen 814 stemmen. De onthouding of aansluiting der antirevoluti onairen beslist dus in Almelo zeker de verkiezing. De hooghartige afwijzing van den heer Insinger maakt het dubbel verleidelijk om dien door ont houding te straffen. Maar daarmede heeft men kans ook de verkiezing te doen mislukken van den heer Van Eijckevorsel, die eigenlijk nog minder bescheid gegeven heeft dan zijn collega uit Almelo, wiens verwijzing naar zijn parlementair verleden althans met e e n i g antwoord gelijk stond. En onthoudt men zich in Zevenbergen, dan geeft de onpleizierige herinnering aan Goes te verstaan dat het geduld der Eoomsche hulptroepen éénmaal op kan raken. De Standaard heeft zich in een wespennest gestoken waar zij moeilijk zonder schrammen voor haar of haar party nit kan komen. De commissie, benoemd voor het afleggen alhier van de examens van apothekers-bedienden heeft in hare heden gehouden zitting eene akte van bevoegdheid uitgereikt aan mejuffrouwen C. M. C. J. van Baarda, geb. te Heemstede, en J. H. Eichelberg, geb. te Amsterdam. Twee candidaten werden afgewezen. Het examen wordt voortgezet. Met het leggen der rails voor den stoomtramweg Middelburg—Vlissingen is men thans zoover ge vorderd dat dit werk, wat de stad betreft, waar schijnlijk heden te Vlissingen en morgen te Mid delburg zal afgeloopen zijn. Dan resten alleen nog een paar honderd meters op den nieuwen weg tusschen de Abeele en de Langeviele-buiten- brng, benevens de Langeviele-binnenbrug en de brug bij de Abeele, doch aangezien voor het gelegd en nadat ik een poos gewacht had nam ik het op om het te bekijken. Ik ontdekte dat dit boek een bijzonder mooien lichten band onder den linnen omslag had en op het titelblad stond met een loopende, doch man nelijke hand, geheel verschillend van de namen in ome andere boeken, geschreven: „Jessie van Bertie" en een datum van dertig jaar geleden. Ik legde het boek precies op dezelfde plaats waar het gelegen had, eer tante terugkwam en een instinctmatig gevoel in mijn kinderlijk hart, dat ik moeielijk zou hebben kunnen verklaren, weer hield mij om de grijze vrouw iets te vragen. Ik was op andere punten nieuwsgierig genoeg en ik vroeg telkens of die heer en dame die mij in hun rijtuig thuis gebracht hadden, nooit naar mij gevraagd hadden. Het antwoord luidde steeds, „neen!" op een konden beslisten toon en toen ik eens aan tante vroeg hoe het kwam dat die mijnheer wist dat zij op de hoeve bij den Molen vliet onder de berken woonde en wat hij eerst tot haar gezegd had dat haar zoo had doen ontstellen, kreeg ik volstrekt geen antwoord- De meeste jongens weten wat het wil zeggen hun nieuwsgierigheid onbevredigd te zien en tante Jessica was een stille vrouw. Ik heb nooit iemand gekend die minder sprak dan zij, maar wanneer zij het deed en vooral wanneer zij voorlas, was haar stem zacht en aangenaam. In haar jeugd was zij goed onderwezen en zij had zich later leggen der rails over laatstgenoemde brug reeds de noodige vergunning is verleend, zal dit ook nog slechts enkele dagen vorderen. Met het bouwen der remises te Vlissingen en Middelburg is men eveneens druk bezig. Wijl echter de stoommachines, ofschoon gereed, nog niet zijn aangekomen en de wagens eerst binnen eenige dagen gereed zullen komen, kunnen wij het loopend gerucht, als zou Zondag a. een proeftocht plaats hebben, tegenspreken en meenen wij ook te weten dat de werkelijke opening niet deo 1 Jnli maar eenige dagen later zal geschieden. Heden herdenkt een onzer meest geachte stad- genooten, de heer dr. J. C. de Man, op 63jarigen leeftijd, den dag waarop hij 40 jaren geleden tot "doctor in de geneeskunde werd gepromoveerd. Weinige maanden daarna zette hij zich als genees heer alhier neder. Van verschillende zijden vielen den jubilaris blijken van achting en waardeering ten deel. Zijne collegas in Zeeland boden hem, bij monde van den heer dr. Dozy, inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zeeland, eene zwart mar meren pendule, met bronzen beeld, benevens een paar fraaie candelabres aan. Op den voet der pendule is het volgende inschrift aangebracht: Viro doctissimo J. C. de Man ingenii praestantia et humanitate eximio facultas medica Zelandica Op de zwart marmeren voetstukken der cande labres zijn de datums 23 Juni 1841 en 23 Juni 1881 gegrift. Eene lijst bevattende de namen der 58 schen kers is daarbij gevoegd. Behalve tal van bloemruikers en andere blijken van belangstelling ontving de heer De Man van zijne patiënten en eenige vrienden, zoo hier als elders, een aandenken, bestaande in eene schil derij van P. Stortenbeker, Weide met vee (bij dauw), die op de schilderijen-tentoonstelling te Goes is aangekocht. Dit geschenk, waarbij een kunst-album, de namen der 230 deelnemers vermeldende, gevoegd is, werd den heer De Man door eene commissie, waarvan de heer J. F. L. Abresch de woordvoer der was, aangeboden. Goes, 23 Juni. Buiten de gisteren opgege ven stukken is op de tentoonstelling van schilde rijen alhier nog verkocht No. 102 van den cata logus I. D. Huibers Dapper gestredenen No 249, Veltens, Set dorp Overschie. Een tiental Btukken zijn nu reeds door parti culieren aangekocht, terwijl het vooruitzicht op nog meer aankoopen bestaat. Heden komt de commissie bijeen, om nog een paar stukken voorloopig voor de verloting te kiezen, dewijl een paar van de bereids daartoe aangewezene het eigendom van een kunstliefhebber, veel geoefend in het voorlezen voor haar zieke meesteres. Er zijn enkele verzen van onze beste dichters en in den Bijbel, die mij telkens wanneer ik die lees, haar lieve stem weer in de gedachte brengen. Er was nog een vraag die ik haar wilde doen en wel betreffende haar grooten hoed, dien zij in den laatsten tijd niet altijd in hnis had opgehad. Wanneer zij, toen ik nog een kind was en zij pas voor mij begon te zorgen, Btreng en stijf tegen mij was, had ik mij dikwijls verbeeld dat dit deftige hoofddeksel in verband stond met haar humeHr. Nu zat zij dikwijls zonder dat naast mij en zag er veel meer uit, zooals in dat oogenblik, toen zij blootshoofds naar buiten was geloopen om mij te ontvangen, met haar zilver grijs haar, schitterende in het licht der lantarens. Het fijne witte mutsje, bijna gelijk aan dat eener wednwe, misstond haar niet en was altijd onbe rispelijk helder en net, even als haar eenvoudige kraagjes en manchetten. Maar toen ik een op merking over die verandering waagde, deed zij net alsof zij het niet hoorde. „De knaap is de vader van den man", hoorde ik tante Jessica op zekeren avond zeggen, toen zij, meenende dat ik sliep, het boek waarin zij gelezen had neerlegde en zich over mij heen boog om mij goeden nacht te kassen, haar goeden jongen, zooals zij mij somtijds noemde als zij goed geluimd was. „God geve dat het zoo zijn die in hooge mate tot het welslagen der tentoon stelling heeft bijgedragen, zijn geworden. Volgens de Goesche Ct. zijn inlichtingen inge wonnen omtrent het doen loopen van een extra- trein van Middelburg naar Goes, op den avond van het concert dat in de volgende maand alhier door het stafmuziekkorps van het reg. grenadiers en jagers gegeven zal worden. Deze inlichtingen hebben dit gunstig resultaat gehad dat de trein, bij ondersteuning van ben, die nu reeds teekenden, verzekerdis. De onkosten per persoon zijn ver beneden het bedrag, waar voor men in Middelburg kan logeeren. Yerseke, 23 Juni. Tot secretaris en ont vanger der gemeente Yerseke is benoemd de heer D. Spruyt, beambte ter secretarie te Wolfaartsdijk. Utrecht, 22 Juni. In de 46e vergadering der Tereeniging tot Afschaffing van sterken drank, heden en gisteren gehouden, werd door alle aan wezigen een huldeblijk geschonken aan haren voorzitter den heer jhr. J. L. de Jonge, van Zie- rikzee, in den vorm van een calligrafisch geschrift waarin wordt gewezen op het invloedrijk aandeel door hem, als lid der tweede kamer, genomen in de voorbereiding van en de beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van de open bare dronkenschap, gelijk dit wetsontwerp, na een debat van veertien dagen, in de zitting der tweede kamer van 24 Mei jl. en nu ook door de eerste kamer werd aangenomen. Vooraf was reeds door een telegram aan de regeering, speciaal aan de ministers van binnenlandsche zaken en justitie, de ingenomenheid der vergadering betuigd, nu eindelijk een begin is gemaakt met datgene tot stand te brengen, waarnaar de vereeniging sedert zoovele jaren streeft. Beoogt de vereeni ging een hooger doel dan door een wetgeving kan worden bereikt, zij verblijdt zich dat de tegenwoordige regeering, door gevolg te geven aan lang gekoesterde vorige wenschen, een eersten stap heeft gedaan op den goeden weg. Prof. Kuijper heeft geen kiezers per rijtuig naaf het Amsterdamsche stembureau op den 14en dezer vervoerd; maar wel naar dat voor de kerkelijke verkiezingen op den vorigen dag. 'tls het Nieuws van den Dag dat deze verbe tering van zijn vorig bericht geeft, op gezag van dr. Knijper zelf, die het met eigen mond aan den berichtgever van het Nieuws verteld heeft. Hiermede hopen wij nu dat de „quaestie" uit zal zijn, want wij vinden haar, om met prof. Kuijper te spreken, „heusch" niet belangrijk en men maakt zich, door haar te lang nit te pluizen, als boven, o t zoo belachelijk. moge, want een oprechter, goedhartiger knaap bestaat er niet. Gij zult het meisje dat u lief» heeft nooit leed berokkenen." Die ongewone lofrede welke zoo zachtjes over mij heen gefluisterd werd trof mij diép; want tante Jessica was niet iemand die meende dat haar uil een valk was. Integedeel, zij was een harde meesteres en het hardst van allen voor sieb, zelve en zeer streng ten opzichte mijner jongens- gebreken. Ik was nu verzwakt door ziekte en de tranen drongen door mijne gesloten oogleden, maar tante had zich omgekeerd en zag het niet. Maar dat deed er niet toe! Ik bewaarde hare woorden in het verborgenste schuilhoekje van mijn hart en trachtte dien hoogsten lof, dien zij mij ooit had toegezwaaid, waardig te zijn. Eindelijk was ik hersteld, maar ik keerde niet naar de Hoeve van pachter Hurst terug. Ik was niet heel sterk en groeide schielijk; ik was lang en slank, uiterlijk reeds bijna een manmaar in mijn hart een kind en bijna even ernstig en inge togen als tante Jessica. Ik brak den omgang met de arbeiders van de Hoeve af en werkte in onzen eigen tuin en op onzen eigen akker, of zat 's winters des avonds in het hoekje bij den haard te lezen, 's Zomers als het dagwerk gedaan was, begaf ik my vaak naar de naburige hooge heuvelen. De oude kerk over de Heide, waar wij Zondags heen gingen, was naar men zeide oorspronkelijk

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1