Gemengde Berichten. Marine en leger. De schietwedstrijd te Vlissingen. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. heer Van Delden, den liberalen candidaat voor de verkiezing te Deventer. Het blijkt echter dat hiermede niet bedoeld wordt de openbare school te Stad-Delden, maar eene buurtschapsschool te Deldenerbroek, met 50 kinderen, staande onder den onderwijzer J. Baron. Dit maakt een klein verschil. Overigens erkennen wij dat bedoelde onderwijzer zich zeer dwaas heeft aangesteld door zijn leerlingen aldus eene eerste les te geven in de politieke tinnegieterij. De paedagogiscbe fout is o. i. grooter dan de schen ding der neutraliteit, want die zal by de hoogstens 12jarige politiekers niet lang nawerken. In de openbare school te Slenaken (Limburg) werd in 1863 een kruisbeeld opgehangen, dat den hoofdonderwijzer daartoe door den pastoor ge schonken was. Krachtens de wet, gelastte de arrondissementa- schoolopziener, by een bezoek in de school op den 23en Maart jl., den hoofdonderwijzer dit beeld uit de school te verwyderen. Hieraan werd voldaan, door na het schoonmaken te „vergeten" het crucifix weder op te hangen. Maar nu kwam er een schriftelijk bevel van burg. en weth. om het kruisbeeld op zijne vroegere plaats terug te brengen. Ook dit bevel werd door den hoofdonderwgzer gehoorzaamd, doch onder kennisgeving aan den schoolopziener, die hem onmiddeliyk schrifteiyk gelastte het beeld weg te nemen. Nog eens voldeed de onderwijzer hieraan, doch nadat de burg. en de wethouders weder, ditmaal in persoon, het beeld waren komen op hangen, achtte de onderwijzer zich tot verder verzet buiten staat en heeft hg zyne school voor- loopig, tot na het ontvangen van nadere instruc tion, gesloten. Het schooltoezicht zal dus nu genoodzaakt zyn, het gemeentebestuur van Slenaken tot eerbiediging van de duidelijke bepaling der wet te noodzaken. Blijkens bericht van Zr. Ms. zaakgelastigde en conBul-generaal te Bucharest, heeft aldaar den 17en Juni 11. de onderteekening plaats gehad van een verdrag van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Bumenie. Krachtens een koninklijk besluit kunnen voort aan particulieren en maatschappijen hunne kanto ren in onmiddellijke verbinding met een rijkstele- graatkantoor brengen. De inrichting geschiedt op kosten van en de toestellen worden verstrekt en on derhouden door het rijk, terwijl door den concessio naris daarvoor alleen eeuejaariyksche vergoeding van 25 tot 100 gulden moet betaald worden, plus 5 cent voor elk gewisseld telegram. Voor den aanleg der geleiding zorgt de concessionaris. Met genoegen vernemen wij, dat het bestuur der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging thans is geconstitueerd. Het bureau van het bestuur bestaat uit de heeren D. Cordes, president van de kamer van koophandel te Amsterdam, die voorloopig de betrekking van president der ver eeniging heeft aanvaard. Met hem zijn in het bureau benoemd de heeren mr. Jac. Wertheimen mr. W. Heineken, terwgl de heer mr. H. L Druc- ker, advocaat en procureur, daartoe uitgenoodigd, zich voorloopig met het secretariaat heeft belast. Het bestuur zal zich nu bezig houden met het vormen van atdeelingen der vereeniging, die overal kunnen worden opgericht waar de vereeni ging 12 leden telt. Geiyk reeds vroeger is medegedeeld, kan men tegen eene jaarlijksehe contributie van drie gulden lid worden der vereeniging. (Hbl.) Het 34e landhuishoudkundig congres is gisteren te Enschedé geopend. Volgens de berichten der verslaggevers heeft men zich daar veel moeite gegeven om den congresleden een aangenaam verblijf te bereiden en maakt de sedert den grooten brand van 1862 herboren Btad een gun- dat zij bloed zou zien. Ik had haar zonder aarzelen veel erger kwetsuren zien verbinden dan de mijne. Ik vergiste mij evenwel toch, want er verliepen verscheiden minuten die voor my n ongeduld eeuwen schenen voordat zij den weg afkwam. Hij volgde haar langzaam en zy zag doodsbleek van schrik en ontsteltenis; dus hetgeen hg haar gezegd had, had haar niet gerust gesteld. Zy zag er jonger en schooner uit dan anders, ik geloof omdat haar hoed was afgevallen en ik zag haar liever zonder. In allen geval kwam zy als een moeder tot den armen zieken jongen, die zoo vnrig naar haar verlangde. De jonge dame had den natten zakzoek om myn hoofd gebonden en zei dat ik hem houden mocht. Ik heb hem tot op den huidigen dag bewaard. Toen tante hem den volgenden dag uitwaschte zagen wy dat hy heel fijn was en met mooi Fransch borduursel om den rand versierd. In den eenen hoek stond de hoofdletter Mt in een krans van madeliefjes. Ik vrees dat het mooie witte kleed veel geleden zal hebben van de aanraking met den ruw gekleedeu, gewonden knaap, dien de dame zoo liefdergk verpleegd had; want ik had veel bloed verloren terwgl mijn hoofd op haar knie rnstte. Toen ik uit het rgtuig getild werd had de mynheer haar op een toon van ge zag verzocht niet uit te stappen en ik hoorde hem tot de bedienden zeggen, nadat hy tante geholpen had om my in huis te dragen„Rijdt Jangsaam voort, ik zal volgen!'; stigen indruk, ondanks den thans gebruikeiyken kazerne- en dambordstgl waarin men haar herbouwd heeft. Merkwaardig is, in deze fa briekstad, het nieuw aangelegde „Volkspark," de vrucht der verlichte weldadigheid van een men- schenvriend, waarvan een berichtgever in het Handelsblad de volgende beschrijving geeft. „Dit park draagt met recht zijn naam en is zoo groot en bijna zoo aangelegd als het Vondelpark bij zijne geboorte. Het is een terrein van elf hectaren, met liefelijke paden, fraaie bloemen, muziektempel en vereenigingsgebouw. Wijlen de fabrikant Van Heek heeft het ten geschenke gegeven voor het volk. Hij heeft een fonds bestemd om het te onderhouden en een commissie van gemeentewege beheert de zaak. De schenker heeft bepaald, dat in het park geen jenever of andere sterke drank zal geschon ken worden. Wel moet de fabriekarbeider zich met zgn gezin daar kunnen verlustigen en er goedkoop iets kunnen krijgen, maar geen sterken drank. Ik heb mij overtuigd hoe uitnemend de bedoe ling des schenkers is begrepen. Zondag namiddag b. v. waren duizenden menschen in het park, doch van dronkenschap of „aangeschoten" lui geen spoor. Ieder neemt plaats waar hij wil, op stoelen aan tafeltjes, of op banken en wil men iets drinken of eten, men gaat naar het gebouw, laat ik zeggen de sociëteit, (waar ieder gaat zitten waar hij wil) en koopt het aan het buffet. Bediening buiten het buffet is er niet. Men koopt en betaalt en neemt meê. De „Jan's" ontbreken, gelukkig! Het „volk" bedient zich zelf. Maar daardoor betaalt het luttel weinig. Ik heb er een uitmuntend glas bier gedronken voor 4 centEn naar dien prijs is alles geëven- redigd. Een broodje met ham of vleesch 10 cent. Men vertelde mij, dat er Zondagen zijn, waarop 50.000 glazen bier worden verkocht. Het is aardig te zien, hoe thuis het volk zich in zijn park voelt. De kinderen vermaken zich aan de velerlei speeltoestellen, die op alle punten zgn te vinden. De ouderen zitten aan hun ta feltjes en stoelen te genieten van de natuur of van wat anders, maar alles draagt het kenmerk: het volk weet, dat is nu voor ons. Het is dan ook geheel gehandeld in den geest van den stichter, dat het gemeentebestuur maat regelen heeft genomen, zoodat het groote publiek even goed deel kunne nemen aan het congresfeest als de leden. Voor deze laatsten is namelijk een deel van het Fark afgezonderd. Doch rondom dit gedeelte zijn zooveel banken en tafels getim merd, dat de groote menigte gemakkelgk toeschou wer en toehoorder kan wezen. De geheele inrich ting maakt op den vreemdeling een allergunstigaten indruk, en, wat meer zegt, de hoogste plaatseiyke autoriteiten verzekerden my dat dronkenschap nimmer in het Park wordt waargenomen, dat beschadiging van bloemen of boomen zoo goed als nooit voorkomt. Zeer juist heeft men bij de vriendelijke versiering van het locaal, door een welwillende hand voor den duur van het congres verstrekt, niet vergeten het portret van den stich ter van dit in zyn soort eenige park eene eere- plaats te geven. De deelneming der ingezetenen aan het congres is algemeen. Er zullen thans zeker wel een kleine duizend congresleden zijn. Onder deze zijn natuuriyk een aantal dames, want de congreskaart is ook toegangkaart tot de feesteiykheden en Enschedé is een klein Emancipatoria." Slechts in een gedeelte der oplaag van ons nommer van gisteren kon de uitslag medegedeeld worden van de wedstryden cat, B 1, B 2 en C. Wij laten daarom het aangevuld verslag in zijn geheel hier volgen. Ofschoon het weder gisteren morgen alles behalve gunstig kon genoemd worden, raakte het schiet- terrein langzamerhand goed bezet. Behalve de reeds genoemde hoofdofficierenmerkten wij nog op den heer mr. J. M. Isebree Moens, kommandant der Zierikzeesche schutterijen den majoor Rovers, kommandant der rustende schutterij in Noord-Brabant. Ook de commissaris des konings in Zeeland bracht een bezoek aan den wedstryd. De personeele wedstrijd van.officieren, Maandag aangevangen, is gisteren voortgezet, terwijl ook een aanvang gemaakt is met Cat. B 2, personeele wedstrijd tusschen alle op het terrein aanwezige schutters, militairen en leden van weerbaarheid korpsen, die in belangrijk grooter getal dan eergisteren aanwezig waren. Aan den wedstryd cat. B 1 werd deelgenomen Hij kwam het hek niet weer in, waar onze goede buurvrouw Brand stond om te zien of zy ook helpen kon. Zij was steeds bereid om ieder* een bij te staan die hulp of zorg noodig had en heeft meer dan eens des nachts bij my gewaakt, wanneer tante moe en afgetobd was. In de oogon- blikken van verpoozing tusschen de hevige pynen, die my voor het eerst in myn leven uit den slaap hielden, lag ik er vaak over te peinzen waar toch het huis van die lieve schoone dame zou zijn en of ik haar ooit sou weerzien? (Wordt vervolgd.) door ongeveer 40 officieren. De prijzen vielen ten deel aanle prijs le luit. J. H. Le Maire, van het 3e reg. inf. te Vlissingen, met 51 punten; 2e prijs aan den heer J. H. Spoorenberg, kap. der scherp schutters van Eindhoven, met 49 punten; de 3e prijs aan luit. W. van Bekum, alg. dep. van discip. te Vlissingen met 46 punten (laatste schot 11); de 4e prijs aan luit. Stryers van de dd. schut terij te Bergen op Zoom, eveneens met 46 punten (laatste schot 8), en de 5e prijs aan lnit. Carbentus van het 3e reg. inf. te Middelburg, met 44 punten (laatste schot 11). Door de heeren A. E. Gom- pertz, 2e luit. schutterij Vlissingen en Van Hooijdonk, kapitein der inf. te Vlissingen, werden eveneens 44 pnnten geschoten, doch deze kwamen niet voor een prys in aanmerking, doordien het laatste schot lager was dan dat van den heer Carbentus. De uitslag van den wedstrijd cat. B 2 is dat de eerste prijs is behaald door D. van J. Draanen, sergeant der infanterie te Vlissingen, met 53 pun ten; de 2e prijs P. J. van Rhee, serg. inf. Mid delburg, met 50 punten; 3e prijs J. M. Niederen, adj.-onderoff. der dd. schutterij te Bergen op Zoom, met 49 punten; 4e prijs B. van Eerteren, serg. dd. schuttery Vlissingen, met 49 punten 5e prijs Melchior, korp. der inf. te Vlissingen, 48 punten6e prijs H. L. Hermans, 2e luit. dd. schut terij Vlissingen, 47 punten; 7eprijs jhr.Beelaerts van Blokland, kap. der inf. te Middelburg, met 47 puntende 8e prijs J. C. Klaassen, korp. der dd. schutterg Middelburg, 47 punten9e prijs J. Flier, lid der Breiasche scherpschuttersveree- niging, met 46 punten10e prijs J. Hoogerheyde, korp. der schutterij te Zierikzee, met 45 pnnten de 11e prijs A. E. Gompertz, 2e luit. der dd. schutterij te Vlissingen, met 45 punten; 12eprijs W. Cornelissen, serg.-maj. dd. schutterij Vlissin gen, 45 punten13e prys L. P. A. Wermenbol, 2e luit. rust. schutterg Prinsenhage, 45 punten; 14e prijs F. Wormsteker, lid der scherpschutters- vereeniging te Breda, 45 punten15e prijs J. H. Spoorenberg, kapit. der Eindhovensche scherp schutters, 44 punten; 16e prys C. Hendrikse, serg. bij de schietvereeniging te Vlissingen, 44 punten; 17e prijs F. L. van Ruijven, serg. der schutterij Middelburg, 44 punten18e prijs F. L. Klaassen, schutter te Middelburg, 44 punten19e prys W. Heyboer, korp. dd. schutterij Middelburg, 44 punten 20e prys Fermande, eerg. inf. te Bergen op Zoom, 44 punten; 21e prijs W. Wormsteker, scherpschutter Breda, 44 punten22e prijs Spren- ger, luit. inf. te Bergen op Zoom, 43 punten 23e prijs I. Daalhuyzen, serg. schutterg Vlissin gen, 43 punten; 24e prijs S. L. Wouterseu, le luit. inf. Middel burg, 43 punten25e prijs L. Bohmert, schutter te Vlissingen, 42 punten; 26e prys A. Flier, scherpschutter te Breda, 42 punten; 27e prijs A. W. den Doop, fourier schutterg Middel burg, 42 punten; 28e prijs G. Joolman, scherp schutter Breda; 29e prijs Veraart, le luit. schut tery Bergen op Zoom, 41 puntenen door de volgende schutters met 41 punten30e prgs Van Genk, scherpschutter Breda; 31e prijs J. A. Pie- terse, schutter Middelburg32e prgs Adriaansen sergt. schutterij Zierikzee; 33eprijs J. Andriessem sergt. schutterij VlisBingen, 34e prijs F. L. Bos, soldaat der inf. te Vlissingen35e prijs J. J. Raadsveld, sergt. schnttery Bergen op Zoom en 36 prys Cupery, fourier der inf. te Bergen op Zoom. De rozenprijs werd behaald door den serg. der inf. te Vlissingen Van Draanen. Voor den wedstrijd op de vrije baan cat. C, waren ongeveer 450 kaarten uitgegeven, zoodat het aantal pryzen 10 bedroeg. De koofdprgs, 3 zilveren couverts, behaalde jhr. Beelaerts van Blokland, kap. inf. te Middelburg met 35 punten. De tweede prijs 2 couverts W. Cornelissen. serg' maj. dd. schutterij te Vlissingen, met 34 punten; de derde prijs de heer J. H. Sporenberg van de Eindho vensche scherpschutters, met 33 puntende vierde prijs A. Bontekoe, sergt-maj. der inf. te Bergen op Zoom, 33 punten5e prijs F. L. van Ruyven, sergt schutterij Middelburg, 33 punten; 6e prijs Van Keulen, sergt der inf. te Vlissingen, eveneens met 33 punten; de 7e prgs L. J. Staal, scherp schutter te Breda, met 33 punten8e prgs J. C. Klaassen, korp. der schutterij te Middelburg, 33 punten; 9e prijs H. L. Hermans, luit. schutterij Vlissingen, 33 punten10e prijs Cuperij, sergt der inf. te Bergen op Zoom, 33 punten. Ook de korporaal der Middelburgsche schutterij W. Heijboer en de korp. Gerritsen der inf. te Vlissingen behaalden 33 punten, doch konden niet bekroond worden, omdat het laatste schot lager was dan die van eerstgenoemden. De prijzen werden in de zaal van den heer Knijpers, door den burgemeester van Vlissingen, met eene gepaste toespraak uitgereikt. Toen de trein van 10 uren gisteren avond de prijswinners van den korpswedstrijd te Middelburg aanbracht, weerklonk een vriendelijk welkom van het muziekkorps der Middelburgsche schutterij en een daverend hoera van de talryke volksmenigte, die zich naby het station had vereenigd. De burgemeester van Middelburg heette de schutters op het perron welkom en wenschte hen geluk met de behaalde overwinning. Daarna begaf men zioh, met fakkellicht begeleid en onder het spelen der muziek, omstuwd door een talrijk publiek naar het Schuttershof.waar de leden der schutterij, die aan den wedstryd hadden deelgenomen, nogmaals door den burge meester, den heer Pické, werden toegesproken en geluk gewenscht. De burgemeester besloot syne rede met een „leve de schutterij van Middelburg dat met een „leve de burgemeester" werd be antwoord. Ook de majoor-kommandant dankte de schutters, in de eerste plaats de korpsschutters, ervoor dat zy de eer van Middelburg zoo flink hadden gehandhaafd. Onderscheiden toosten werden vervolgens gedron ken en nog geruimen tijd bleven schutters en offi cieren gezellig in de Schnttershofzaal byeen. Het aantal punten, door de Schietvereeniging te Vlissingen eergisteren behaald, is door een zetfont 30 te laag; zooals de opmerkzame lezer uit de volgorde zal gezien hebben, was het niet 156 maar 186. raad var state. Benoemd ter secretarie van den raad van statetot commies, de adj.-commies J. H. Jalink; tot adj.-commies, de le klerk V. A. G. van den Bergh. pensioenen. Pensioen verleend aan C. Taaie, verificateur le cat. bij 's rijks belastingen ad f 1775, C. Broedelet, landmeter le kl. bij het kadaster, ad f 1392, en H. de Wal, ontvanger der dir. bel. enz., ad 1121 's jaars. Renesse, 21 Jnni. Vrijdag den len Juli a. zal alhier de 38e algemeene vergadering der Onderwijzersvereeniging in het arrondissement Zierikzee gehouden worden. Behalve de gewone huishoudelijke zaken, eene regeling van een wed strijd in het voor den vuist spreken en een wed strijd in het verzamelen van planten, zullen de volgende punten behandeld wordena vergelijkend overzicht der wet van 1878 met die van 1857. Inleider de heer Oostermanb door welke bestanddeelen onderscheidt de Limburgsche klei zich van de gewone rivierklei Inleider de heer Dikschei. Ook zal een verslag van den staat der rijks- normaalschool te Zierikzee uitgebracht worden, terwgl een en ander door de uitvoering van eenige zangstukken efgewisseld zal worden. Aan dr. A. H. Pareau is eervol ontslag ver leend als leeraar aan de H. B. S. voor meisjes te 's Gravenhage. De luit. t/z 2e kl. F. M. van Gelsdorp, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Het vervoer van kersen op de stoombooten der Nederlandsche en Keulen-Dusseldorfer maat schappij is, naar men uit Keulen schrijft, sinds eenige dagen zeer aanzienlgk en duizende manden met kersen worden uit de omstreken van Worms Rijn-afwaarts gezonden, naar Engeland. Het transport van dit ooft is zoo groot, dat Zaterdag een boot drie uren oponthoud had, daar bijna aan ieder station kersen werden ingeladen. Zondagmiddag omstreeks zes uren, reden twee tilbnries bijna naast elkander tegen de Hardvel- sche brug, dicht bij Diemerbrug op, toen juist de stoomtram van de tegenovergestelde zijde kwam aanryden en op genoemde brug stil hield. De eene voerman kon nog by tijds ontwijken, doch de ander had te groote vaart en kwam met zulk een geweld tegen de gzeren leuning der brug aan, dat deze van onder afbrak en de voerman met paard en rijtuig in de Keulsche vaart te recht kwam. Spoedig was de man weer op het droge, waarna het paard en het eenigszins beschadigde rijtuig uit het water werden gehaald. Sommigen wijten dit ongeluk aan het om het hardst rijden der voerlieden, anderen alleen aan het schrikken der paarden. Bij de prijsuitdeeling aan de leerlingen der Academie van beeldende Kunsten te Rotterdam is door dr. Sleurs eene rede gehouden, waarin hij, na gewezen te hebben op den eerbied voor al wat schoon is, die ieder beoefenaar der kunst bezielen moet, zijne jeugdige toehoorders vorzocht hem „een handje te helpen" bij het beschermen van planten en bloemen op de openbare straat. De baldadige Btraatjeugd plukt die af of vernielt ze, ïoodra het gemeentebestuur er de pleinen en parken mede versiert. Om dat tegen te gaan kunnen de leerlingen der academie, die overal in de stad verspreid zijn, veel doen en spreker beval hem aan zich daartoe, zoo noodig, te vereenigen in een „bond tot bescherming van bloemen en planten." Tot hnlp daartoe, met raad en daad, verklaarde spr. zich bereid. Z. M. de koning heeft, onmiddellijk na ont vangst van het bericht van het overlijden van baron De Koek, per telegram de betuiging zijner deelneming aan de familie van wyien den oud directeur van 's konings kabinet doen toekomen. Op last en uit naam van den koning is tevens een fraaie lijkkrans aan het sterfhuis bezorgd. Burg. en weth. van Den Haag hebben aan den raad voorgesteld den aangevraagden grond voor de plaatsing van de „Cremer-bank," in de Soheveningsche boschjes bij de waterparty, naby het huldeblijk voor den heer Verhuell, gratis af te staan. Aan het festival te St. Nioolaas, op de Zon dagen 26 Juni en 3 Juli a. s., zullen 67 muziek» en zangmaatsohappyen deelnemen,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2