m 145. 124® Jaargang 188L Donderdag 23 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Cént per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 22 Juni. FEUILLETON. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. z In een beden namiddag gebonden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg is mede deel ing gedaan van een ingekomen schrijven van den heer mr. N. C. Lambrecbtsen van Rit them, waarbij deze kennis geeft dat hij besloten heeft ontslag te nemen als lid van den raad, met ingang van den len Dinsdag van September. Eveneens is medegedeeld dat bij kon. besluit de ge meente Middelburg voor het gymnasium tot weder- opzeggens is gesubsidieerd. Een voorstel van burg. en weth., om aan de onderwijzers aan school E, F. J. van de Ransou en L. Hogerland, die tijdens de vacature aan die school zich met het geven van onderwijs in de Fransche taal hebben belast, eene gratificatie van f 83.34 toe te kennen, is aangenomen. Vastgesteld worden een staat van aangeslagen personen in de pi. dir. bel. op de inkomsten over 1877, wier aanslag ten gevolge van vertrek naar elders, overlijden of andere oorzaken geheel of gedeeltelijk oninbaar moet beschouwd worden, tot een bedrag van f 250.744 en een staat als boven betreffende de hondenbelasting over 1878, ten bedrage van f 73.80. De rekening der plaatselijke gezondheidscom missie over 1880, in. ontvang en uitgaaf f 100 bedragende, wordt goedgekeurd. Het onderzoek van de te Middelburg verkocht wordende melk heeft een uitgaaf gevorderd van f 53.01, waarvan slechts f 10.64 is verantwoord over 1880, terwijl het resteerende in de rekening van 1881 in uit gaaf zal gebracht worden Een adres van mevr. de wed. B. A. Fokker, verzoekende haar, na expiratie van den termijn voor het bebouwen van een gedeelte terrein, ongeveer 150 centiaren, aan de Loskaai naast het door wijlen haren echtgenoot gestichte gebouw, dat terrein voor 25 jaren in erfpacht af te staan om dat als tuin aan bedoeld gebouw te verbinden, wordt in handen gesteld van burg. en weth., even als een adres van eenige bewoners van de Pot- tenmarkt en het begin der Langeviele, waarbij deze wijzen op de wenschelijkheid om, met het oog op de exploitatie van den stoomtramweg, langs de perceelen K 405 tot en met K 413, van gemeen tewege een trottoir aan te brengen. Zij doen dat verzoek om reden de tram over het algemeen bijna rakelings langs de stoepen hunner huizen gaat en daardoor niet alleen de meesten hunner in de geregelde uitoefening van hun bedrijf worden bemoeilijkt, maar dat het ook zeer gereedelijk tot gevaar voor het publiek en van hun zeiven aanleiding zou kunnen geven. Van de heeren mr. J. A. van Hoek, Van der 2 DOOB HOOFDSTUK II HET ZTJIDEN VAN HEX CHEEIOTGEBEBGTE. Deze ongewone vleierij streelde mijn jeugdige g delheid. Ik steeg dapper op; maar nauwelijks was ik op weg of het dier verloor het weinigje besef dat hét nog bezat, door al de lichten der rijtuigen die wij ontmoetten en het zwaaien der tallooze marktbezoekers en het duurde niet lang of het ging op hol. Ik had geen macht over het beest, want er was niets dan een halster om zijn kop en zijne manen om mij aan vaat te houden en zoo hing ik daar in levensgevaar, terwijl hij al de donkere hoeken van den bekenden weg aaar huis in volle vaart omsloeg; tegen sjeesen en boerenwagens aanstiet, overladen met vloeken en scheldwoorden der voetgangers, totdat het woedende dier mij eindelijk tegen een hek aan- slingerde, van zich afwierp, en nijdig naar alle kanten uitsloeg, terwijl ik hulpeloos op den weg lag; eerst trapte bj) mij op het been, even onder Harst en dr. Van Berlekom is een voorstel inge komen tot wijziging van art. 2 der verordening regelende de heffing van schoolgeld op de lagere scholen, door te lezen: „Het schoolgeld bedraagt voor iederen leerling per jaar op school C 3. Op de scholen D en F 20 en 30 voor de leerlingen der klassen, waarin onderwijs in het Fransch wordt gegeven. Op school E 30 en f 40 voor de leerlingen der klassen, waarin onderwijs in het Fransch wordt gegeven en deze wijziging in werking te doen treden op 1 September 1881. Ook dit wordt gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Van de gascommissie is ingekomen eene sup- pletoire begrooting voor den dienst 1881. De inkomsten zijn verhoogd met f 53700, uit de gemeentekas te ontvangen. De uitgaven worden eveneens met dat cijfer verhoogd. Dat bedrag moet dienen tot bestrijding van het maken va n eene nieuwe atrastering, het aanschaffen van een nieuwen stoomketel, gashouder van 1200 M' inhoud, een (Gwyne-) exhauster, een Körtings-) straal exhauster, een fabrieksmeterhet bouwen van een directeurswoning en een kolen loods voor i: 12.000 H. L.; aankoop van ijzeren buizen tot verbetering van bet buizennet in de gemeente en verder onvoorziene uitgaven. Burg. en weth. vereenigen zich met deze be- grooting en stellen voor die vaat te stellen. Tot leden van het stembureau op 19 Juli a. worden benoemd de heeren mr. J. A. van Hoek en D. Jeras, en als hunne plaatsvervangers de heeren mr. W. A. van Hoek, mr. A. P. Snonok Hurgronje en J. H. Snijders. Het totaal der inschrij vingen voor de provin ciale leening van Zeeland van 567.000 bedraagt, naar wij vernemen, eene som van f 5.091.500. Uit de ontvangen lijst der te behandelen zaken in de aanstaande zomervergadering van de provin ciale staten van Zeeland blijkt dat een koninklijk besluit is ingekomen, houdende verdaging der beslissing op het besluit der staten tot vaststel ling van een reglement op de wegen en voetpaden. Men schijnt dus in de ettelijke maanden, welke sedert de vaststelling van dit reglement in de statenvergadering zijn verloopen, zich nog niet te hebben kunnen ontwarren uit de verschillende „haken en oogen," die het biedt. Behalve de begrootingen voor 1882 en de ver antwoording over 1879 zullen in behandeling ge bracht worden voorstellen van gedeputeerde staten omtrent de door de commissie van bestuur der Schoolonderwijzers-weduwenbeura in Zeeland mede- de knie, daarna vlak onder mijn rechter oog en liet mij daarna geheel bewusteloos liggen. Krak, krak! Wat was dat voor een vreeselijk geluid, dat mij uit mijne bezwijming deed op schrikken Er scheen een berg naar mij toe te rollen en over mij heen hiDgen flikkerende lichten, die mij geheel verblindden. Te vergeefs poogde ik uit den weg te kruipen, of te schreeuwen 't eenige wat ik doen kon was met een flauwen kreet mijn arm op te heffen. De paarden, waar schijnlijk door hun instinct gedreven en voorzich tiger dan hnn slaperige voerman, sprongen op zijde en slingerden het rijtuig tegen den kant van den weg, waardoor de koetsier ontwaakte en begon te razen. Het raampje van het rijtuig werd neergelaten, want het waB een voorna me familie die van een bal of een diner in de stad terugkeerde en een gebiedende stem vroeg wat er aan de hand was? De knecht sprong van den bok en onderzocht den zwarten hoop op den weg, die de paarden zoo had doen schrikken. „Het is maar een jongen, mijnheer, een boerenjongen" hoorde ik hem zeggen. „Een slapende jongen zeker dronken van de markt teruggekomen." „01 laat dien armen jongen daar niet liggen 1" hoorde ik een lieve stem in het rijtuig zeggen, „doe het portier open. Laat ik er uitgaan en zien of hij zich bezeerd heeft." gedeelde wijzigingen in het reglement voor die 'beurs; omtrent de vernieuwing van de met 31 December 1881 eindigende overeenkomst voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen uit Zeeland, in het gesticht voor die lijders te Delft; omtrent het adres van het bestuur der Neder- landschè vereeniging van gemeenteambtenaren te Utreoht, om snbsidie voor een op te richten pensioenfonds voor gemeenteambtenarentot wijziging van het reglement van politie voor de polders; tot vereeniging van den Oranjepolder benoorden IJzendijke en den Dierentijdpolder tot een waterschap. Op eene vergadering der afdeeling Middelburg van Volksonderwijs is gisteren besloten alsnog niet over te gaan tot ontbinding der afdeeling. Helnkenszaad, 22 Juni. In de op den 29en dezer alhier te houden vergadering der Vereen, v. burg. en secr. in N. en Z. Beveland zullen o. a. behandeld worden de volgende onder werpen: mag de secretaris eener gemeente tevens ook griffier van het kantongerecht zijn? de reglementen op de huizen van ontucht; eenige punten der drankwet. Goes, 22 Juni. Op de schildergen-tentoon stelling alhier zijn door particulieren aangekocht de volgende stukken: G. J. Derens. Een winter op den heuvel big Botterdam; P. Stortenbeker. Weid» met vee big dauw; Richard Bisschop. Bet breistertje; P. A. Schipperus. Oehtend op de Zuiderzee F. Carlebur. Noord-oostkust van Schotland. D. Oyens La Con versationF. Lebret, Herder met Schapen. Voor de verloting zijn voorloopig aangekocht: L. de Koningh, De twee vrienden; I. Bergse. Een half elf je; W. J, Oppenoort Beekje in H voorjaar; P. A. Haaxman. Verlangend uitzien Leon Herbo. In de sneeuwW, Kerremans. Een treurig voorval. Heden en Zaterdag wordt de tentoonstelling gratis bezocht door de weezen; ook de leer lingen der ambachtschool zijn mede nitgenoodigd. Goes 21 Juni, Heden avond had eene algemeene vergadering van leden der Vereeniging de Ambachtsschool plaats. Ofschoon slechts achttien leden waren opgekomen had een zeer geanimeerd debat plaats. Het gold de vraag, of teekenonderwijs, buiten en behalve dat wat de leerlingen genieten aan de burger avondschool, waarvan het bezoek voor hen ver plichtend is, hnn ook aan de ambachtsschool zal verstrekt worden. Was men het in 't afgetrokkene eens, dat tee kenen voor de vorming van een goed ambachts man onmisbaar is, in concreto waren verschillende „Neen, neen!" sprak de gebiedende stem weer en even daarna viel de schaduw van een langen man over den weg. De knecht nam een der lantaarns en hield die boven mij, terwijl zijn meester mijn toestand vrij welwillend onderzocht. Het gelaat dat over mij heen gebogen werd was, ofschoon niet jong meer, zeer knap, met fijne lippen, die nu dicht op elkaar geknepen werden, glanzig haar en een blanke huid. Eensklaps zag ik zijn eerst onverschillige, hooghartige, bijna minachtende uitdrukking in een vriendelijker ver anderen, toen ik naar hem opkeek en trachtte te spreken; doch de manier waarop hij tot zijne bedienden sprak bleef even aanmatigend en on geduldig. Het rijtuig werd vlak bij mij gebracht en ik werd erin geholpen. Hoe flauw ik ook was herinner ik mij toch hoe ik vreesde dat het bloed, dat uit de wond aan mijn voorhoofd gutste, het rijtuig en het witte kleed der dame die erin zat zou bezoedelen maar die jonge dame scheen daar niet bang voor te zijn, zij legde althans mijn hoofd op haar schoot en bette mijne kloppende slapen met een welriekend vocht, dat mij deed herleven. Ik voelde hare tranen op inijne hand vallenmaar er werd geen woord gesproken. Toen wij bij den tol stilhielden herkende de tolgaarder in mij den neef van Jessica Forbes, die op de Groote Hoeve werkte, welke aan den lord Van het landgoed behoorde. Wederom meende leden van oordeel dat eene aanvulling van het onderwijs in bedoeld vak niet noodig is, te min der daar jongelieden, dfe het diploma van eind examen hebben verworven, kosteloos de lessen in het teekenen kunnen blijven volgen. Bovendien vreesde men, dat indien de gelegenheid openge steld werd om het teekenen buiten de burger avondschool kosteloos aan te leeren, zulks den prikkel tot ernstige beoefening van de andere vakken, die daar onderwezen worden, wegne men, althans verminderen zou. Daartegen werd aangevoerd, dat de ambachtsschool vak-onderwijs ten doel heeftdat onderwijs in een speciaal vak binnen het kader daarvan valt, ja onmisbaar mag heeten, en het bezoeken van de burgeravond, school, bij de voorgedragen regeling, verplichtend zal blijven. Voorts wezen de voorstanders van den maatregel erop, dat gedurende 5 maanden van het jaar het onderwijs aan de burgeravondschool stilstaat en de aanneming van het voorstel, dat strekt om gedurende de zomermaanden 4 nren in de week teekenonderwijs te geven, daarom in hooge mate wenschelijk is, Hoe kunnen wij den bloei van de ambachtsschool het meest bevorderen en haar de gunstigste resultaten doen verkrijgen? was, meende men, de eenige vraag, die men te stellen had; de vraag hoe moet een burgeravond school ingericht worden en voldoet de onze aan de eischen? moest buiten het debat blijven. Het voorstel van het bestuur, om een- onder wijzer in het teekenen op eene jaarwedde van f 300 te benoemen, werd ten slotte aangenomen met 11 tegen 7 stemmen, en daartoe benoemd de heer D. de Koningleeraar aan de burgeravond school. De Standaard spreekt het door verschillende bladen medegedeelde bericht tegen, als zou prof. Kuijper bij de verkiezing op Dinsdag jl. eenige ongestelde kiezers met rijtuig naar het stembureau gebracht hebben. De heer Kuijper heeft op dien dag tot éen uur op zijn kamer gewerkt, is toen te voet naar het stembureau gegaan, heeft daarna college gegeven en is des middags naar Arnhem vertrokken om den volgenden dag bij een examen te Zetten tegenwoordig te zijn. Wij nemen deze tegenspraak gaarne op dewijl de Standaardd. i. prof. Kuijper, erop gesteld schijnt. Maar voor 't overige moeten wij in alle oprechtheid verklaren, het eerste bericht volstrekt niet als beleedigend te hebben beschouwd. In tegendeel deed het ons genoegen iemand te ontmoeten, die niet slechts met woorden ijvert, maar ze door daden bevestigt. De heer P. Barbas te Delden heeft onlangs in de Standaard bericht dat de leerlingen van de openbare school in z ij n e gemeente door hun onderwijzer bezig waren gehouden met het schrij ven van strooibiljetten tot aanbeveling van den ik op te merken dat de vreemde heer ontstelde en van kleur verschoot en toen het licht, dat op zijn verlangen naar buiten gebracht werd, op mijn gelaat viel, zag hg mij vorschend aan, maar hg zei alleen op bedaarden toon„Ik weet den weg 1" k en gelastte den koetsier om te rijden tot aan den draai van den weg, waar onze berkenlaan langs den Molenvliet naar het huis leidt. Terwijl wg daar stonden had de jonge daiffö een weinig water gevraagd en haar zakdoek daarin doopende wischte zg het bloed van mijn voor hoofd en drukte er het fijne batisten doekje tegen, O! welk een heerlijk gevoel was dat! Ik dacht dat zij een engel was, en ik verlangde zoo om te zien hoe een engel er uit zag; maar ik kon slechts even een blik werpen op haar bleek en zooals ik later leerde zeggen „goddelijk schoon" ge laat veel minder trotsoh dan haar vader, waar voor ik natuurlijk haar reisgenoot hield. Hare zachte handen waren nog steeds met dit liefde werk bezig toen wg den hoek bereikten. Bg ©en draai in de laan, een honderd passen van onze woning, werden de paarden eensklaps ingehouden, de heer stapte uit en zei den koetsier dat hij op hem Wachten moest. Het verwonderde mg dat wij niet verder reden. Mijne wonden deden mg vreeselijk zeer en dat onnoodige oponthoud moest nadeelig zijn. Tante Jessica was geen groote dame, die zooals hij bij het heengaan zei erop voorbereid moest worden

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1