Gemengde Betichten. Vogelensterfte. Benoemingen en besluiten. Onderwas, Kerknieuws. Rechtszaken Afjeh-litteratuur in Nederland, met critiek en eeuige meer en minder bittere of stekelige opmer king vermengd, onderteekend door O. BI. Het draagt tot motto de bekende mismoedige spreuk: „Van vele boeken te maken is geen einde," een gezegde van den Prediker die bij al zijn verschillende geblaseerdheden ook de boeken- beuheid gekend schijnt te hebbeB. Mochten onze Atjehsche „inktspuiten" eindelijk dat gevoel ook eens krijgen! De Indische Gids geeft voorts een opstel van P. H. v. d. Kemp over de registreering van gouver- nements-koffiegrondeneen van mr. Verwey over de belasting in natura op de westkust van Sumatra; een over de exploitatie der bosschenop Java, door den inspecteur Cordes; een zeer belangrijk en nitvoerig overzicht eener lands- of grondwet, door den voorlaatsten sultan van Bandjermasin uitgevaardigd, van A. M. Joekes; benevens de gewone overzichten, varia, berichten enz. De gevolgen van vogelenmoord ondervindt men tegenwoordig in Zuidelijk Rusland. Een hoog bejaard landbouwer in het gouvernement Charkow deelt daaromtrent mede, dat men in deze streken sedert onheugelijke tijden altijd een menigte kevers gehad heeft, die echter in den regel weinig schade aanrichtten dewijl de vogels er steeds heftig jacht op maakten. Met iedere lente kwamen de snippen bij duizenden over de Steppen heen aanvliegen; de wijfjes legden in de holligheden der om dezen tijd juist geëgde velden een vier- of vijftal eitjes, waarvan de akkers niet het minste nadeel ondervonden, dewijl de jongen het nest verlaten hadden voor dat bet zaad opgekomen was. Men kreeg hierdoor een heirleger vraat zuchtige snippen, die met andere vogels op de keverjacht togen zoodra deze insecten te voor schijn kwamen. Slechts weinige kevers kwamen daardoor tot den volwassen staat en werden zelfs dan nog dikwijls door de snippen van de koren halmen afgerukt waar zij zich ophielden. Daarbij kwam nog dat de velden in dien tijd vol waren met wormpjes, addertjes, spinnen en hagedissen, door welke de kevers reeds in den larven-staat vernield werden. Sedert eenige jaren zijn de boeren en de jagers echter gezamenlijk jacht gaan maken op de snip pen en op hunne nesten, zoomede op de patrijzen en wachtels, die ook al het hunne toebrachten tot de uitroeiing der kevers. Nadat op deze manier eenige duizenden nesten waren uitgeroeid, hebben de snippen een anderen weg gekozen. In hun plaats zijn ooievaars en kraanvogels gekomen, die ieder jaar een grooter aantal slangen en hagedissen verslinden. Door al deze omstandigheden werd het leven der kevers begunstigd en deze verme nigvuldigden zich dientengevolge zoo ontzettend snel, dat ze tegenwoordig somtijds den geheelen tarweoogst in het gouvernement Charkow vernie tigen en de landman volkomen onmachtig is om iets tegen deze plaag te doen. Een ander verschijnsel op het gebied der vogel bescherming is de in Duitschland waargenomen vermindering der zwaluwen gedurende de laatste twee jaren. Men heeft ze in de jongste weken bjj duizenden dood gevonden en bij het onderzoek hunner magen waargenomen dat die geheel ledig waren. Hieruit heeft men afgeleid dat niet, zoo als men dacht, het gure voorjaarsweder, maar de afgeloopen koude winter en het daaruit ontstaan gebrek aan voedsel de oorzaak was van den dood der vogels. De zwaluwen voeden zich met in secten. Door de felle vorst gedurende twee achtereenvolgende jaren zijn eene tallooze menigte insecten omgekomen en daardoor heerscht nu onder de zwaluwen hongersnood. Men heeft reeds opgemerkt dat het aantal terugkeerende zwaluwen dit jaar buitengewoon klein was, maar Britten zooveel bloed vergoten hadden dat men zei dat de bodem er voor altijd vruchtbaar door was geworden. Het gemeste kalf, de landelijke vreugde de terugkeer van den verloren zoon; hoe vaak speelde ik dat alles in my zeiven, als ik lag te waken over de kleine schaapjes met zwarte koppen, die graasden op het korte gras der vlakte ot over het vee met korte horens, dat zich drenkte in den lommerrijken vijver onder de berken, dicht by ons huis. Die kleine bezitting, waarvan ik de eigenaar was en die gedeelteiyk uit veengronden bestond, werd door een heuveltop gescheiden van de nabu rige onbebouwde gronden. Rondom ons lagen veel grooter bezittingen van verschillende afme tingen en bpna allerlei soort van landschappen, van de kale heide bezaaid met steenhoopen en kuilen tot de zacht glooiende groene weilanden, waar kabbelende beekjes doorheen stroomden, die op het laatst aan het oog onttrokken werden tusschen de steile hoogten met overhangende esschen en berken begroeid. De bergesschen met hunne roode bessen, die boven ons dak uitstaken, vormden in het najaar een even fraai geheel met de bijenkorven langs de zonnige helling en het glinsterende water van den stroom, als de liefe- ïykite landschappen der Zuideiyke valleien, waar van ik in myne boeken gelezen had. De nazomer in het noorden is veel zomerachtiger dan de eerste maanden, die zoo vaak geteisterd worden by hare verhuizing in het aanstaande najaar zullen ze zeker nog veel minder talrijk wezen. Blijkt uit deze verschynselen opnieuw hoe de krachten der natnnr het evenwicht tusschen de onderscheiden soorten van de dierlijke bevolking der aarde trachten te bewaren, er volgt niet minder duideiyk uit dat door de vernielzucht en de zorgeloosheid der menschen in dat evenwicht storingen veroorzaakt kunnen worden, welke voor de belangen der maatschappy hoogst schadelijk zyn. De commissie benoemd voor het afnemen alhier van de examens van apothekers-bedienden, heeft hare zittingen aangevangen Maandag den 20 Juni 1881, en heeft heden aan drie candidaten eené akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde: mejuffrouw C. H. A. van der Grinten, geb. te Venlo, R. Verweij, geb. te Tiel en J. Bisschop, geb. te Dordrecht. Eene candidate werd afgewezen. Het examen wordt voortgezet. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het distriet Goes, W. J. van Gorkom, thans school opziener in het arrondissement Leiden. {Zie laatste her. van gitteren.) De civiel-ingenieur A. C. C. G. van Hemert, thans tydeiyk leeraar in de wisknnde en het lijnteekenen bij de kon. mil. academie, is benoemd tot leeraar in dezelfde vakken. onderscheidingen. Benoemd tot Broeder der Orde van den Ned. Leeuw J. H. van de Weijer, te 's Gravenhage. leger. Benoemd tot off. van gez. 2e kl. by de landmacht, de student voor genoemden dienBt (arts) H. A. van der Hont. De directeur der gemeentelijke burgerscholen te Groningen, dr. H. R. van der Lay, heeft wegens ziekte zijne betrekking nedergelegd. Zoutelande, 20 Juni. De heer H. Th. Barbas» cand., heeft voor de beroeping naar Zoutelaude bedankt. De rechtbank alhier heeft heden uitspraak ge daan in de zaak van drie gewezen spoorwegbe ambten te Middelburg en te Vlissingen. (Zie M. Ct van 15 dezer). Zy veroordeelde een hunner tot 15 dagen cellulaire gevangenis wegens diefstal in dienstbaarheid en de beide anderen tot gelijke straf wegens medeplichtigheid daaraan. Bovendien werd een der beklaagden nog veroordeeld tot 15 dagen celstraf wegens misbruik van vertrouwen. En allen in de kosten. Nabij het fort Frederik, op het Belgisch gedeelte alzoo der Sohelde, is Zondag een van Ant werpen komend zeiljacht, Trio genaamd, omge slagen. Van de 5 personen die erin zaten is éen verdronken. Zaterdag is de bliksem in den toren der groote kerk te Dordrecht geslagen; hij verbrgzelde den vlaggestok en baande zich vervolgens, zonder verdere schade aan te richten, door den gang der kosterswoning, langs de gasleiding, een weg naar buiten. In den gemeenteraad van Breda heeft een heftige discussie plaats gehad over de rekening van de gasfabriek. De heer Rosu gaf namens de commissie, die de rekening had onderzocht, te kennen, dat zy door de antwoorden op haar be denkingen die niet wederlegd acht, inzonderheid door zware regens en scherpe oostewinden, als nasleep van onze lange koade winters. Hier en daar ontwaarde men door de boomen het Cheriotgebergte en een ry diehterby gelegen heuvels, waardoor de rivier haar weg vond tot by ons en ofschoon onze grond gedeeltelijk schraal en mager was, aan den heuvelkant zelfs vol roode plekken heide en ouk wel met moerassen en poelen bedekt, waren er aan de lage zijde toch zeer vrachtbare en boschrijke plekken. De oogst werd in onze streek vroeger binnengehaald dan in de meeste anderen, die even dicht by de grenzen lagen. Misschien was onze manier van bebouwen ouderwetsch. Menschen zooals onze goede buur man, pachter Hurst, verfoeiden alle nieuwe denk beelden en zwoeren bij de wijsheid hunner voorvaderen, maar het zon ook nog te bezien staan of maatregelen die in de welvarende vrucht bare Engelsche graafschappen gelukken, by zulke plotselinge veranderingen van terrein en klimaat, als de grenzen van onze steenachtige vlakten opleverden, beter aan het doel zouden beantwoor den dan het stelsel van bewerking van het gewas, dat door jarenlange ondervinding gebleken was bestand te zgn zoowel tegen menig ongun stig, stormachtig jaar, als tegen de zonnige, heldere luchten, die nu en dan, hoewel niet dikwijls, onsen arbeid opluisterden en veraange naamden. wat het overvloedig gebruik van gas aan de fabriek zelve betreft, en ten tweede wat het ver anderlijk inkomen van den directeur aangaat. Om trent het eerste is men niet vreemd aan het denk beeld van bedrog en omtrent bet tweede is de grieve, dat de directeur f 1 per 1000 M'. geniet van gas, dat niet betaald wordt. Deze bezwaren zullen aan de commissie van beheer verzonden worden, die, volgens den burgemeester, ze wel naar eisoh beantwoorden zal. Gisteren morgen had te Utrecht de opening plaats van de nieuwe Catherij nebrug, die door den aannemer Schröder afgeleverd is. De reizigers, die met een der spoorwegen aan komen en van den Stichtschen tramweg willen gebruik maken, kunnen nu aan het station on- middelijk in de tramrij tuigen overstappen. Voor de 50e maal is op den gedenkdag van den slag by Waterloo de door koning Willem I uitgeloofde gouden zweep voor de jaarlijksche harddraverij te Leeuwarden verdiend. Onze tegen woordige koning voegde er in 1873 als tweede prijs een gouden oorijzer bij. De zweep werd ditmaal behaald d oor den zwarten min ran A. B. Roorda te Klooster-Anjum, pikeurS. Hettinga;de 2e prijs, het gouden oorijzer, door de zwarte mer rie deLytse van R. A. van der Veen, te Wolvega, door hem zeiven gereden. Het 25jarig feest der troonsbeklimming van prins Karei HI van Monaco wordt in de residen tie officieel herdacht door den consal-generaal van dat vorstendom, den heer Rietstap, die de nationale vlag met de kleuren van den vorst van Monaco uit zyn woning op den Langen Vijverberg heeft uitgestoken. Door den minister van oorlog is de last verstrekt om met spoed een groot aantal officieren, die wegens redenen van gezondheid op nonactivi teit gesteld zijn, een geneeskundig onderzoek te doen ondergaan, teneinde zy naar bevind van zaken zullen kunnen worden gepensioneerd. Door den konstabel-majoor der marine M. J. E. Kriens, instructeur aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaar, is den minister van marine aangeboden een volgens zijne vinding gewyzigd revolver-pistool, tot het houden van kameroefeningen. Op eene eenvoudige en weinig kostbare wijze is de „sluitring'' van het tegenwoordige revolver-pistool volgens zyne aan- w ijzing veranderd, en kan men thans met toevoeging van 5 kleine kamerschiet-cilinders, wanneer de „sluitring" van den gewonen revolver slechts wordt verwisseld, in beperkte ruimte met de in gebruik zijnde Flobert-patronen de zoo gewenschte oefeningen met het revolver-pistool houden. (N. B. Ct.) - De oprichting van een ambachtsschool te Breda, waarvoor zooals bekend is door wijlen dr. L. van Cooth een legaat van oDgeveer f 300,000 aan de gemeente werd vermaakt, is een stap nader gekomen. De gemeenteraad heeft uit zijn midden eeu commissie van drie leden benoemd, de heeren Guljé, Yreede en Nelissen, om de noodige voorstellen tot oprichting der school te doen. De commissie is bevoegd zich door des kundigen te doen bijstaan. Door den raad der gemeente Woudrichem is eene verordening in 't leven geroepen ter bevordering van getrouw schoolbezoek. Allen die kinderen benoden den leeftyd van 12 jaren gedurende de schooltyden, uitgezonderd die der avondschool, huis-, tuin- of veldarbeid of per- sooniyke diensten laten verrichten, worden met eene boete van éen tot vgf en twintig gulden gestraft. Zondag namiddag te éen uur had in Musis Sacrum te Den Helder de opening plaats van eene ng verheidstentoonstelling en werd tegen een zeer lagen toegangspas de gelegenheid aangeboden een kgkje te nemen, hoever Helder 's ingezetenen het in nijverheid en kunst hebben gebracht. Het ingezondene overtrof veler verwachting en het is te voorzien dat eiken dag, zoolang de tentoon- Dat is zeker; nooit heb ik geuriger appels ge geten dan die welke aan de leiboomen is onzen tuin groeiden. Onze vrachten werden niet vroeg rijp maar zij waren heeriyk en de overvloedige vochtigheid in den voorzomer deed onze granen zwellen, terwijl de korte maar groote warmte daarna, ons in staat stelde om de gouden korrels veilig en vroegtgdig binnen te halen. Er bestond in die dagen ook een vriendelijke geest van kameraadschap tusschen de grootere en kleinere eigenaars, tusschen heer en knecht, landheer en pachter, dien men nu niet meer vindt Wy hielpen elkaar en staken gewillig de handen uit, tot dat al de oogst binnen was eu de koude winter van het Noorden ons overviel; waarin niemand kon werken en heuvel en dal en de uitgestrekte vlakte met sneeuw en ys bedekt waren. HOOFDSTUK II. In myne jeugd werd mij menige poets gespeeld door de ruwe boerenknechts op de Groote Hoeve; maar de ergste die ik te danken had aan een man, dien ik reeds vroeger den bijnaam van Judas had gegeven maakte my byna vóór mijn leven blind en gebrekkig. Er was een glasoogig veu len op het land van pachter Hurst geboren, even kwaadaardig als leeiyk, dat naar iedereen sloeg en schopte die in zijn nabyheid kwam. De stelling ter bezichtiging is opengesteld, het ruime lokaal voor de vele belangstellenden te klein zal zgn. De groote sehietwedstryd in het kamp by De Bildt is afgeloopen. De uitslag is als volgt le prijs, ijsgarnituur van prinses Hendrik, L. Becht, 'sHage. le prgs zilveren bokaal, J. J. Becht, 's Hage2e prijs thermometer, C. E. de Jonge, Rotterdam. Verder eerste en tweede prgzen T. Boelen, UtrechtA. Thieme, Rotter dam; A. J. van Citters, Leiden; F. de Kuiper, KralingenG. C. D. Huydecoper, UtrechtJ. C. Rust, 'sHage; A. Thiemen, Rotterdam; A. G. J. Schiedjes, 'sHage; Vau Boelens van der Haer, 'sHage; A. Thieme, Rotterdam; allen op ver schillende banen. Door sommige diersoorten waar te nemen, kan men het weder voorspellen. Indien de pissebedden nit hare schuilplaatsen te voorschijn tredende zwaluwen dicht langs den grond strijken, om hun prooi te bemachtigen de slakken tegen de boomen opkrnipende vis- schen naar den waterspiegel opstygen, om insecten, welke te dicht de watervlakte naderen, op te happende krekels en sprinkhanen zich onder de bladeren en in de holle boomen terugtrekken en de byen, in troepen vereenigd, van het veld naar haar korven vliegen, mag men aannemen dat regen of aanhoudend vochtig weder voor de deur staat. Iudien daarentegen de huisspin kop en voor- pooten ver uit hare woning steektde kruisspin ijverig werkt en des nachts een nieuw webbe vervaardigtde zwaluw hoog door de lucht zweeft; de slakken vochtige plaatsen opzoeken en de groene kikvorsch op de takken der boomen zijn voedsel gaat zoeken, kan men helder, fraai weder verwachten cn het rijtuig laten inspannen, om in de vrye natuur de aardsche beslommeringen van zich te werpen. {Kosmos.) Onder voorzitting van den hertog van Beau fort werd gisteren te Londen de jaarvergadering gehouden van de nationale school voor de kook kunst, onder een grooten toevloed van high-life publiek. Er werden aanspraken gehouden over het nut der kookkunst door parlementsleden eu diplomaten. De Amerikaansche gezant zeide dat het koken in vele opzichten een gewichtige zaak was, en dat wijl Amerika zooveel rauwe levens middelen naar Engeland zendt zyn vertegen woordiger wel een woordje mocht medespreken over de manier om ze klaar te maken. Op zyne vele reizen had hij geleerd dat het een hoogst zeldzame zaak is een menscheiyk wezen te ont moeten die een aardappel naar den eisch kan koken of goed brood kan bakken. De ver gadering werd, wonderlijk genoeg, niet met een maaltijd besloten. Misschien vertrouwt men zijn maag nog niet aan de leerlingen der school toe. Een kook-academie is in Engeland geen overdaad maar men benoeme er bnitenlandsche professors. By het ministerie van koloniën te Londen is officieel bericht ingekomen dat de maTkies De Rays zijne plannen tot kolonisatie van New Ireland heeft opgegeven. Waar de ongelukkige kolonisten zyn gebleven, die zich in deze onbekookte onder neming lieten medealeepen, wordt niet gezegd. Wij zagen nn en dan nit een aantal berichten hoe ze gebrek leden en door menschlievende koopvaarders of schepen der Engelsche marine verlost werden van het eiland, waar men hun had voorgespiegeld dat zy een voordeelig arbeidsveld zonden vinden. Men herinnert zich den gouden byi van den koning van Ashanti, zijn oorlogsteeken, dat by een maand of wat geleden naar de kust zond en waarmee hij de Engelsche bezetting verschrikte. Om van zijne goede gezindheid een afdoend biyk te geven, zond bij zyn bgl aan koningin Victoria ten gesohenke. De Italiaansche Libertd bericht dat de Itali- aansche regeering by de heeren Baring Brothers en Hambro C° eene leening heeft gesloten, waarvan de inschrijving den 4en en öen Juli zal openstaan. Volgens de Diritto heeft de heer Maocio, consul van Italië te Tunis, van de regeering een verlof gekregen, dat de voorbode zijner vervanging wel zal zyn. Te Marseille hebben Zondag avond ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen Franschen en Italianen. Troepen jongelieden hadden den ganschen dag de stad doorgetrokken, alle Italianen die ze meester zond het naar een markt in de buurt om het tot eiken prys te laten verkoopen; maar niemand bood erop en dus was de man, wiens sluwheid en schraapzucht mij genoopt had den hem bij den valschen apostel te vergeiyken, genoodzaakt het dier terug te brengen, in een stemming die even nydig was als die van den viervoet. Het ongeluk wilde dat ik, toen het werk afge loopen was, ook eens naar de kramen was gaan kgken en daar kreeg onze Judas my in het oog, juist toen hy een kennis aangetroffen had, die hem overhaalde om samen een herberg binnen te gaan, waarvan de lichten zeer verleidelijk sohit- terden voor de wandelaars langs den straatweg. Hy hield my staande en verzekerde my dat de meester hem gelast had my, als bij mg zag, het veulen naar huis te laten brengen als het niet verkocht werd, daar ik er beter mee overweg kon dan iemand anders. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2