No: 144 124® Jaargang 1881. Woensdag 22 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 21 Juni. aP3BXJiXjiLEa?03sr. De dochter van lord Maskelyne, ROSA MACKENZIE KETTLE. LRURGSCH COURANT. Naar wij vernemen bestaat er ernstige vrees dat de stoomtramweg Halst"Walzoorden niet tot stand zal kannen komen. Men weet dat, om van de subsidie der provincie groot f 2500 per jaar gedurende 10 jaren genot te hebben, de gemeenten en verdere belanghebbenden f 1200 per jaar, gedurende 10 jaren, moeten bijeenbrengen. Dit schijnt echter niet te bereiken. De gemeente WalzoordenHontenisse heeft f 600 toegezegd, Hulst f 300, doch verder kan men het niet brengen. Hulst antwoordt op een verzoek om verhooging, dat het niét meer kan doen en er nog andere belanghebbenden zijn. De kleinere gemeenten Clinge, St. Jansteen, Hengstdijk enz. beroepen zich op den toes i and harer financien om een weigering te verdedigen; de spoorweg MechelenTer Neuzen ziet zijn belang niet in en de spoorbootdienst van de firma Smit V, Diepenveen en V. d. Bent laat met een onbe grijpelijk phlegma dag aan dag voorbijgaan zonder zich duidelijk te verklaren. Zoo bestaat er gevaar dat al de moeite en zorg voor niets geschied zullen zijn en de streek even arm aan middelen van verkeer zal big ven als tot heden, want de concessionarissen moeten er reeds aan denken de zaak te laten varen. Zijn er geen wakkere mannen, die helpen willen om dit te voorkomen Tholen, 20 Juni. By ministeriedie beschik, king is bepaald dat de rijks-normaalscholen in het district Goes, dus die te Goes, Zierikzee en Tholen, zullen behooren tot de categorie van normaalscholen, bedoeld in tabel B. Het advies van de directeuren dier inrichtingen was ze te organiseeren op den voet van tabel A. Nu zal men in Zeeland slechts éen normaalschool hebben, n. 1. te Middelburg, waar ook onderwijs in Fransch en wiskunde gegeven wordt. Toen gisteren middag het schieten afgeloopen was, vereenigden zich een 40tal autoriteiten en officieren van de verschillende korpsen aan een maaltijd in het Badhuis, terwijl de overige deel nemers aan den Wedstrijd in het Hotel Peters dineerden. Te 8 uren werd op het terrein van het Badhuis door het muziekkorps der Middelburgsche schut terij een concert gegeven, dat voor de genoodigden en deelnemers aan den wedstrijd toegankelijk was en drnk bezocht werd. Tijdens dit concert werd op een nabij gelegen hoogte eenig bengaalsch vnnr en ander vuurwerk afgestoken; vooral het eerste maakte een prachtig effect. DOOR HOOFDSTUK I SEX ZUIDEN VAN HET CHEBIOTGEBEBGTE. Ik wenschte dat ik u een denkbeeld kon geven van de groote heidevelden aan de Engelsche zijde van Caster Fell, zooals ik die zag toen ik een knaap was en ter nanwernood groot genoeg om op de groote karrepaarden van de Northnmber- landsche hoeve, waar ik grootgebracht werd, te rijden. Grootgebracht dat is het goede woord ik werd niet liefderyk opgevoed, zooals de armste boerenzoon aan zijn moeders schoot, maar grootgebracht gelijk de jonge veulens, die mij vaak zoo nijdig schopten. Ik heb later veel van die Noordelijke velden bn veengronden gezien, maar in dien tijd had ik èr geen maatstaf voor: er scheen een onmetelijke ruimte om mij heen te liggen, in nevelen gehuld of door het maanlicht beschenen. Wanneer ik onder een steenhoop kroop om mijn sober maal te nuttigen, terwijl de regen langs en over mijn Wij vernemen 4|at de uitreiking der prijzen van de tentoonstelling voor kunst en nijverheid, in de vorige maand alhier gehouden, zal plaats heb ben den 5en Juli a. in het Schuttershof, en dat zij zal worden opgeluisterd door een concert. Yllssingen, 21 Juni. Omtrent het lot der opva renden van het vaartuig dat den 17en dezer op de theems door het mailstoomachip Prinses Elizabeth 'n den grond gevaren werd, en die men vermoedde dat verdronken waren, is thans bekend geworden dat de geheele bemanning zich tijdens de aanvaring aan wal bevond, 't Zal hun moeielijk vallen het bewijs te leveren dat hun vaartuig het algemeen voorgeschreven ankerlicht voerde. De student der polytechnische school P. J.van Voorst Vader is door den minister van waterstaat aangesteld als buitengewoon opzichter bij de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. In dezelfde hoedanigheid is de student B. J. Paar- dekooper geplaatst bij de Vlissingsche havenwer ken. Beide plaatsingen strekken tot bevordering van de practisohe vorming der geplaatsten. Burg. en wetb. van Goes maken bij publicatie deu uitslag bekend van het onderzoek der in de gemeente verkocht wordende melk, ingesteld op monsters van 28 met name genoemde verkoopers, door de scheikundige sub-commissie uit de open bare gezondheidscommissie. De uitkomst welke in de cijfers van het schei kundig onderzoek wordt medegedeeld, mag gunstig genoemd worden. Van de 28 monsters worden 17 als „goed" aangeduid, 5 waren „afgeroomd," 4 „verdund" en 2 „afgeroomd en verdund." Met de gezondheid van Z. M. den koning gaat het vooruit. De kuur te Wildungen is nu eenigs- zins gewijzigd. Des morgens te 61 unr rijdt Z. M. naar de Helenabron, om daaruit 2 glazen te drinken en tegen 8 aren terug te keeren. Te 11 en te 4$ uur gebruikt Z. M. het water uit de George Victor-bron. (N. v. d. D.) Gisteren nacht is te 's Hage overleden de minister van staat baron De Koek, oud-directeur van het kabinet des konings, een man zeer in aanzien in de hooge kringen, en die, ook nadat hij tot het ambtelooze leven was teruggekeerd, vaak door den koning geraadpleegd werd. Volgens particulier telegrafisch bericht is de Willem Barents, kommandant Broekhuijzen, van Amsterdam met bestemming naar de Noordpool- streken, den 20en dezer te Vardoe (Noorwegen) aangekomen. Alles wel aan boord. (N. B. Ct.) De Standaard maakt zich reeds gereed om de anti-revolutionaire kiezers in de districten Almelo lage schuilplaats heen stroomde, bestond mijn geheele wereld nit die onbebouwde, glooiende vlakte om mij heen, ingesloten door den bewolkten hemel. Toen ik twaalf jaren oud was werden mijne vooruitzichten beter. Een zuster van mijn vader, de eenige die hem overleefd had, kwam de zorg voor zijn wees op zich nemen. ZQ had tot nu toe met een dame, een verre bloedverwant, als juffrouw van gezelschap en vriendin, in de nabij heid van Jedburgh gewoond en daar men aan de Schotsche zijde van de grenzen meer op familie relaties let dan in Engeland, werd het verschil van maatschappelijken rang bijna geheel vergeten. Tante Jessica nam terstond bezit van een kleine hoeve aan den rand der heide, waar hare en mijne ouders vroeger gewoond hadden en van dien dag af leefden wij tot aan haar dood toe heel geluk kig samen. Deze kleine bezitting, een woonhuis en erf met boomgaard en tuin, behoorde my toe en tante loste de hypotheek af, welke mijn vader door een opeenvolging van mislukte oogsten, ge noodzaakt was geweest op te nemen. Als belooning voor hare trouwe diensten had de vriendin en meesteres van tante haar een legaat gemaakt, waardoor zij geheel onafhanke- lgk was, zoodat er toen myn erfenis van schuld bevrijd was nog genoeg over bleef om een nabu rig stuk grond te koopen. Voorloopig bleef ik echter in het werk by den pachter Hurst; doch en Zevenbergen te beduiden dat zij op den con servatieven en den katholieken camdidaat moeten stemmen. Haar redactie heeft zich tot de heeren Insinger en Van Rijckervorsel rechtstreeks ge wend, teneinde „zich te overtuigen of zij in hun politieke denkbeelden iets aanbieden, wat hun verkiezing in het belang van het land en van onze (de anti-rev.) partij doet zijn." Nu, aan het antwoord van graaf Schimmelpen- ninck in Den Haag heeft men kunnen zien hoe spoedig men aan anti-revolutionaire zijde met een bescheid op zulk een navraag tevreden is. Vindt de redactie der Standaard dus geen vrij heid om de beide candidaten te stennen, dan zal het aan haar zeker niet liggen. Tóch geen monsterverbond! De Amsterdammer maakt de opmerking dat de verkiezing van den heer J. C. de Vries tot lid van den Amsterdamschen gemeenteraad een protest van de kiezers mag genoemd worden tegen de houding van het dagelijksch bestuur in de zaak der inkomsten-belasting. Het blad schrijft o. a. „Maandag werd besloten tot het intrekken der inkomsten-belasting na invoering van eenhoofde- lijken omslag. Dinsdag kwam de burgery ter stembus en op den heer J. C. de Vries, dien wij candidaat stelden, werden, ofschoon het bekend was hoe krachtig hij de handeling van het dag. bestuur veroordeelde, zonder dat zijn candidatuur éenigszins was voorbereid, 887 stemmen uitge bracht, terwijl de heer Van Lennep, die zich ridderlijk verklaard had voor behoud der inkom sten-belasting met publiciteit, bovendien 794 stemmen verwierf. Alzoo verklaarden zieh op éen dag van de 2231 burgers 1681 voor het behoud der inkomsten-belasting met openbaarheid. Bier door werd de bewering der meerderheid van den raad, als zouden de groote en kleine burgerij beide een hoofdelijken omslag verlangen, krachtig en klaar weersproken." Van wege de Mij. t, bev. der Toonkunst zijn „eere-dukaten" toegekend voor werken, die in den kring der maatschappij zijn uitgevoerd, aan de volgende componisten Acquoy, Bargiel, Boers, Brahms, L. F. Brandts Buys, Brnch, Gade, Gernsheim, Gevaert, Grieg, Henschel, Heymann, Hlller, Hol, De Jonge van Ellemeet, Kfel, S. de Lange, S. de Lange jr., Rheinberger, Van Riemsdijk, Röntgen, Rubinstein, Verdi, Verhey, Verhuist en Waguer. Z. K. H. prins Frederik heeft Zondag in de vergadering van het Groot-Oosten te 's Graven- hage medegedeeld, dat hij hoopte spoedig een voorstel te kunnen doen ter benoeming van zijn opvolger als Grootmeester Nationaal, daar zijn hooge jaren niet meer toelaten zich met alle zaken ik kwam 's avonds thuis eu bracht ook de Zon dagen onder ons eigen dak door. Ik zie mijn tante nog altijd even duidelgk voor mij, want de tafereelen uit mijn jeugd waren weinig in getal en maakten diepen indruk op mij. Zij was een lange, magere, bejaarde vrouw met een ernstig uiterlijk, die kalm haar gang ging, zelden sprak of lachte en winter en zomer, ochtend en avond een grooten, zwarten hoed droeg. Het was zulk een aangenaam lichtscherm, zei zij des zomers, wanneer zij weinig in huis was en 's winters hielp hij tegen den tocht wanneer, bij ruw weer, de wind die over de vlakte woei onze oude vensters deed rammelen en onze muren schudden. Aan die dierbare vrouw ben ik alles verschul digd wat ik als knaap niet uit mij zeiven of door mijn leven in de natuur geleerd heb. Jessica Forbes hield veel van lezen. Op het boekenplankje in de zitkamer stonden, behalve de bijbels, gebeden- en gezangboeken, verscheiden deelen die zij óf van haar meesteres gekregen óf zelf gekocht had. Ik geloof dat ik de meeste nog van het begin tot het einde van buiten ken, maar ik zal deu lezer niet vermoeien met de namen ervan öp te noemen. Hij zou wellicht lachen over dien eeuvoudigen catalogus, die voor mg een heiligdom is en ik betwijfel of eenig boek dat ik later gelezen heb, mij zooveel geleerd heeft, als die welke ik naast mij had liggen op het gras, terwijl ik de schapen weidde, en waarvan J te bemoeien, doch dat hy het beschermheerschap zou blijven uitoefenen. Ter gedachtenis aan zijn 65jarig grootmeesterschap, werd den prins door ^^vergadering aangeboden zijn portret in wit marmer, benevens een album, bevattende danamen der leden van het Groot-Oosten. Naar men zegt, bestaat er weder gevaar, dat de beroemde schilderijen van Frans Hals, op het hofje van Bereatein te Haarlem, het land verlaten 'zullen. Waakzaamheid blijft dus aanbevolen. Door het bestuur der Mij van Landbouw, Tuin bouw en Veeteelt is thans vastgesteld, dat de ten toonstelling te Bergen op Zoom op de Paradeplaats, binnen de stad, zal plaats hebben. Zij zal op den 6en September geopend en op den 8en daaraan volgende gesloten worden. Op den 7en zai teveBS eene harddraverij plaats hebben, en op den 8en is een groot festival uitgeschreven, 's Namiddags en 's avonds zullen er muziekuitvoeringen plaats hebben, en alle avonden zal het feestterrein eleo- trisch verlicht worden. Op de visscherij-tentoonstelling te Norwieh is aan het Kon. Ned. Meteor. Instituut, voorde inzen ding van de windkaarten van den N.-Atlantischen Oceaan, behalve een eerediploma een zilveren medaille toegekend. De merkwaardige onderzoekingen met den zee thermometer, in 1862 reeds uitgegeven en een model van kolonel Kromhout's algemeen seintoestel, zoo gewijzigd dat het zich bijzonder goed zon leenen om aan de kust en binnenslands den zee man en den landbouwer van de weergesteldheid in de omstreken te onderrichten, zullen hiertoe zeker bygedragen hebben, want voor het onder deel „visscherij" kon het instituut niet veel anders dan zyne grootere werken aanbieden. (U. D.) In het jongste weeknommer van Eigen Haard worden de marine-novelle Eb en Vloed, door R. P. A. van Rees, en de schetsen uit het museum van kunstnijverheid te Haarlem, door F. W. van Eeden voortgezet en eene schets van G. Carelsen, Dames-Coupe's genaamd, aangevangen. De plaat geeft een Binnenhuis van Nicolaas Maas te zieD, op zeer kleine schaal; daarentegen komt de breede, sierlijk gebeeldhouwde, ovale lgst bijzonder op den voorgrond. Eene omgekeerde verhouding ware misschien rationeeler. Het Leeskabinet van Juni bevat In Memoriam, (by 't portret van Gualth. Kolff); eene novelle uit het Noorsch; eene reisbeschrijving door de Roode zee en het Suez-kanaal, door J. S. G. Gramberg, met een plaat, en Seheveningen door M. H. de Graaff. De Indische Gids bevat alweder een stuk over Atjeh, ditmaal een overzicht van een deel der ik woord voor woord spelde, en over eiken zitt heel lang moest nadenken. In de lange winter avonden leerde tante mij sehryven en boekhouden* Een anderen leermeester heb ik nooit gehad. In het oneindige las ik het boek van Job en als het te donker werd om de letters te onder- soheiden, ging ik naar de lucht liggen kijken en trachtte de verschillende sterrebeelden, waarvan ik wel eens las, te vinden. Een verschietende ster beschouwde ik als een antwoord op mijne vragen en wanneer de geheele heuveltop verlicht werd door die duizenden vroolijk fonkelende sterren, voelde ik dat er nog een hoogere vreugde was dan de aardsche. De sterren waren mijn klok en ik had geeü kompas noodig om in de toenemende duisternis myn weg naar huis te vinden. Voor elk licht puntje had ik even goed een naam, alsof ik jaren lang sterrekunde gestudeerd had en ik was ié dieu sterrenhemel even goed thuis als in de boeken mijner tante. De eenvoudige woorden uit den Bgbel wekten by my de gedachte aan tafereelen op die mij aan alle kanten omringden. De rivier in de woestijn was de bruisende, snel vlietende, nevenstroom van dé Tijne, die van de Cheriotten neerkwam en door de heidevlakte liep. „De sohaduw van een groote rots in een warm land" wel daar was die groote hoop steenen, die mij in zoo menigen storm beveiligd had en de groene heuvel waar de oude

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1