Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAMP. Ingezonden Stukken. Zee t ij di n g e n. Handelsberichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 18 Juni des morgens te 8 uren. w Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Goes. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Fryzen van Etfecten. veeartsenijkundige dienst. Benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, de vee artsen A. de Heer, te Nieuwenhoorn, Th. G. van Rijssel, te Klaaswaal, en H. L. Ellerman, te Dordrecht. De bisschop van Breda heeft benoemd tot ka pelaan te Hontenisse den heer J. van Ginneken, priester nit het seminarie. Met 1 Juli a. worden geplaatst aan boord van: Zr. Ms. ramschip Buffel', de luit. t/z. Ie kl. J. H. de Bruyn, als le off., die der 2e kl. W. H. Souman, J. M. Noorduyn en D. N. Wentholt, de off. van gezondh. 2e kl. dr. M. Rutgers van der Loeff, en de off. van adm. le kl. F. Bamberg; Zr. Ms. monitor Haai; de luit. t/z. 2e kl. J. G. Snethlage, P. A. R. Hennequin en R. O. J. Verschoor, de eerste als eerste off.; de off. van gezondh. le kl. P. C. Buyze en de off. van adm. 2e kl. J. Vas- seur; Zr. Ms. monitor Adder: de luit. t/z. 2e kl. L. C. Koster, I. van den Bosch en G. J. Buys, eerstgen. als eerste off., benevens de off. van adm. 2e kl. J. A. Sonnenberg; Zr. Ms. ramschip Stier de luit. t/z. 2e kl. W. Römer; en Zr. Mb. wacht schip te Hellevoetsluis: de luit. t/z. 2e kl. G. F. Tydeman. Bij vonnis van den zeekrijgsraad te Willemsoord is de matroos 3e kl. A. v. d. H., oud 54 jaren, schuldig verklaard aan desertie in tijd van vrede en veroordeeld tot militaire detentie voor 2 maan den, te ondergaan in 1 maand eenzame opsluiting. Genoemde schepeling was 14 Maart 1857 gede serteerd en is na 24 jaren in de handen van het gerecht gevallende laatste 10 jaren woonde hij onder zijn eigen naam te Rotterdam. By de volkstelling liep hij naar Schiedam en ver schalkte aldus de politie. Een twist in een herberg, met kaartspel en drank, was de aanleiding tot zyn arrestatie. Mevr. Marie Verstraeten, die aan het Rot- terdamsche tooneelgezeischap van den heer Van Znylen verbonden is, nam Woensdag afscheid van het Antwerp sche publiek en werd bij die gelegenheid warm toegejuicht. Tot organist der Oude kerk te Delft is be noemd de heer W. Van Thienen, die deze betrek king reeds sedert eenige maanden heeft waarge nomen. Het 15e Nederl. nationaalzangersfeest, waaraan 27 vereenigingen, tezamen826werkende leden tellende, hare medewerking hebben toege zegd, zal op 5, 6, 7 en 8 Augustus a. te Am sterdam gevierd worden. Het voornemen bestaat, behalve eene matinée musicale, een kunstenaars concert in het Paleis voor Volksvlijt te geven. Op tocht, bal, vauxhalla en vuurwerk zullen bijdra gen tot opluistering van het teest. Te Amsterdam is besloten tot de oprichting eener vereeniging van kantoorbedienden, op het voetspoor van die te Rotterdam, ten doel heb bende het stichten van een fonds tot uitkeering bij overlijden en van andere ondersteuningsfondsen. Ook het gedeelte HillegomHaarlem van de Noord- en Zuid-Hollandsche tramweg maatschappij zal den 28en of 29en dezer geopend worden. Prof. A. Kuijper heeft zelf het voorbeeld gegeven van getrouwe naleving der door hem in de Standaard gegeven „korte instructie voor Dinsdag" {M. Ct. van 14 Juni). Een aantal onge stelde kiezers heeft hij namelijk per rijtuig naar het verkiezingsbureau gebracht. Een ervan werd onder den rit zoo ziek, dat hy de stembus niet kon halen. De commissie voor het Sarphati-gedenkteeken te Amsterdam zal er eindeiyk in slagen de 40.000 loten voor hare loterij geplaatst te zien. Er is geruime tijd mede heengegaan, doch thans is men zoover gevorderd, dat de trekking in Aug. a. zal plaats hebben. Aau den heer L. van der Wurff, die eerst gedurende ongeveer 15 jaren als custos aan de hoogeschool te Utrecht verbonden was en gisteren het feest van zijn 25jarigen dienst als prosector bij de anatomie aldaar vierde, werd bij die gele genheid door eene commissie, bij monde van prof. Koster, een geschenk aangeboden. Het bestond, naar den eigen wensch van den jubilaris, uit eene pendule met twee candelabres. De gevers hadden daaraan toegevoegd een lauwerkrans, als hulde aan Van der Wurff's verdiensten als „kunstenaar met het mes, de schaar en het pincet" en een album met de namen van hen die tot het geschenk hebben bijgedragen. Het voortreffelijk Parkorkest te Amsterdam blijft in zijn geheel voor de stad behouden. Het wordt verbonden aan het toekomstige Thé- Atre Indien als schouwburg-orkest, en het zal daarenboven op geregelde tijden matiDées geven. Als eene byzonderheid kan gemeld worden, dat sedert de oprichting der militaire academie te Breda, dit jaar zich voor de tweede maal het geval voordoet, dat alle kadetten aan het examen voor officier hebben voldaan. Het streven van de Mij. tot expl. van Volke koffiehuizen te Amsterdam schynt niet tot het gewenschte gevolg te leidende net ingerichte en wèl voorziene ververschiug-wsgen rijdt gestadig van het eene plein naar het andere en houdt dan eenigen tijd stil, doch vindt overal toeschouwers in ruime mate, maar zoo goed als geen koopers. Midhat pacha, die te Konstantinopel gevangen wordt gehouden, wyi men hem verdenkt van medeplichtigheid aan den moord op den vroegeren sultan Abdul Azis gepleegd, heeft in zyn eerste verhoor een groot succes behaald, zoowel bij zijne rechters als by den sultan, die achtereen gordijn zat te luisteren. Hy ontkende iedere rech tstreek- sche medeplichtigheid aan den moord, dogansche schuld werpende op Hussein Avni, den sedert overleden minister van oorlog. Maar uitdrukkelijk verdedigde hij de politieke noodzakelijkheid van den moord, zoodra wordt aangenomen dat de onttroning van den sultan gemotiveerd was. Dit laatste te verdedigen viel den beschuldigde ge makkelijk. De sultan zond hem na het verhoor twee pelzen ten geschenke en gaf hem vrijheid om in den tuin van Yildiz-Kiosk te wandelen, waarvan Midhat dadelijk gebruik maakte, met een der pelzen aan, hoewel het snikheet was. Dat hindert een Turk echter niet veel; men ziet hen soms den ganschen zomer door zware winterkleeren dragen, zonder dat ze er last van schijnen te hebben. Bij besluit van 30 Mei heeft koning George van Griekenland aan generaal Türr concessie verleend voor de doorgraving der landengte van Corinthe, op de voorwaarden in 1869 vastgesteld, toen de beer Jules Despecher uit Parijs eene concessie had aangevraagd, welke onuitgevoerd is gebleven. De plannen en bestekken moeten binnen negen maanden onderworpen worden aan het oordeel van den minister van binnenlandsche zaken, die het recht heeft daaiin wyzigingen te maken. Deze plannen worden gemaakt door de heeren Dausat, een ingenieur uit den staf van den heer De Lesseps, en Ferster, ingenieur van het Hongaarsche Franz-kanaal, die ook reeds bij Suez en Panama werkzaam was. De verleende concessie is met kleine wijzigingen dezelfde welke aan Despecher gegeven werd. Deze zou 99 jaren duren, en de concessionaris zou het recht hebben havens, steden en dorpen langs het kanaal aan te leggen, er dokken en entrepots te vestigen, langs de oevers wegen en een spoorweg aan te leggen, dokken, zy kanalen en waterleidin gen te maken. Het kanaal zon minstens 30 meter breed en 7} meter diep moeten zijn. In vijfjaren moesten de werkzaamheden zijn afgeloopen. Twee bruggen moesten den Peloponnesus aan den vasten wal blijven verbinden. Dit plan werd op 30.000.000 franken berekend. De Grieksche regeering stond daarbij het benoodigde terrein om niet af, en de concessionaris mocht, waar hem dit voordeelig bleek, natuurlyk materiaal, als steen en grond, van den staat nemen. Daarenboven zou de staat 50 jaren lang aan den concessionaris éen percent der gemaakte kosten uitkeeren. Het maximum van kanaalrechten werd bepaald op éen frank per ton voor stoombooten en 65 centimes voor zeil schepen. Volgens de geologische studiën van den heer Gorceix bestaat de tertiaire vorming van de landengte uit: 1° witachtigen mergel, 2° twee lagen conglomeraat met een aantal fossiele ovei- biyfselen, 3° kalkachtig zand, en 4° weder con glomeraat. Geen dezer bestanddeeien van den grond biedt ernstige moeilijkheden voor den aanleg van het kanaal. Amsterdam. Het stoomschip Prins Hen drik, gezagv. Bakker, vertrok heden morgen te 10 uren naar Batavia. Eersfe kamer. Aangenomen werd het wets ontwerp tot invoering van den postpakket-dienst en dat betreffende de zeevisscheryen. Alle overige wetsontwerpen zyn tot Maandag verdaagd. Marseille. Terwijl troepen voorbytrokkea werd uit de Italiaansche club alhier gefloten. Daaruit ontstonden wanordelykhedeu, waarbij het wapenbord van de club werd afgerukt. De menigte is door de politie uiteengedreven. namen der plaatsen. Ba- rom. afwyk, Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. I- 1.2 ZO 2 1. bew. f-17 Groningen - 0.6 O 0 z. bew. -17 Helder 0.7 zo 1 betr. -18 Vlissingen. - 2.5 O 0 z. bew. -19 Maastricht. - 0.7 zzw 1 z. bew. -22 4- 3.6 zo 2 helder -18 - 3.8 zo 4 regen -13 Vaientia. -16.6 wzw 7 betr. -13 Hamburg b 2.6 zo 2 z. bew. -18 Swinemunde. 2.8 w 1 helder -17 Leipzig. - 1.4 zo 2 l. bew. -18 Carisruhe - 1.6 NO 1 betr. -20 Grisnez - 2.4 ONO 1 regen -17 Parys - 3.6 stil 0 mist. -15 St Mathieu - 7.2 ZZW 5 mist. -15 Biarritz 5.6 4 betr. -20 Perpignan Christiaansund b 4.0 NO 3 mist. - 8 Stockholm. - 4.3 stil 0 helder -17 Koppenhagen - 3.9 NW 2 z. bew. -15 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D, 3.7 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 17 Juni. 'sav. 11 u. 63 gr. 18 's morg. 8 u. 70gr. 'smidd. la. 74 gr, 's av. 5 u. 64 gr. F. Vlissingen, 18 Juni. Gisteren middag zijn ten raadhuize alhier verpacht de tollen op den straatweg naar Koudekerke voor het tydvak van 1 Juli 1881 tot ultimo December 1883. Pachter de heer A. Meijers te Vlissingen, voor f 750 's jaars. Zitting van Vrijdag 17 Juni. Voorzitter de heer Hamer. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer Kakebeeke met kennisgeving. Namens burgemeester en wethouders wordt medegedeeld dat de cursus tot opleiding van hulponderwijzer is opgeheven, doch de normaallessen daarentegen zijn uitgebreid, tengevolge waarvan het gebruik der lokalen in de hoogere burgerschool, vroeger voor gemelden cursus gebezigd, thans voor de normaallessen is vergund; dat de termijn van verzekering tegen brand schade van de H. B. S. was geëindigd, en eene nieuwe verzekering is gesloten voor eene ver hoogde som; dat de benoemde onderwijzer J. H. J. Bartelse 1 Juli a. in functie zal treden dat mej. A. Risseeuw tegen 1 September a. ontslag verzocht heeft nit hare betrekkingen bij het middelb. en lager onderwys; dat aan den adjnnct-commies ter secretarie H. J. G. Hartman, op zijn verzoek, tegen 1 Juli eervol ontslag is verleend. Naar aanleiding van een van den bouwmeester der gemeente ontvangen opmeting van het Sas op 18 Mei jl., zegt de voorzitter dat burg. en weth. van gevoelen zijn dat de verandering in den toe stand van het Sas sedert de laatste opmeting zoo gering is, dat zij bjjna niet te constateeren was. Achtereenvolgens worden ingewilligd eenige aanvragen om remissie van aanslag in den hoof- delijken omslag en de belasting op de honden. Een verzoek van P. Quist, om afstand van 22 centiaren grond aan den Oostval voor zijne woning, wordt, nadat de grond eerst aan den openbaren dienst onttrokken is, slechts in zoo verre ingewilligd dat niet 22 centiaren maar 17 centiaren in eripacht worden afgestaan voor de som van fl 'sjaars. Een voorstel van burg. en weth. tot het maken van eenige verandering in het gebouw der H. B. S. voor jongens, teneinde den directeur eene vrye woning te verschaffen, wordt, na eenige discussie, met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting der gezondheids-commissie wordt in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van /90. Ten slotte worden de heeren drs. Callenfels en Van Renterghem aangewezen om bij de verkiezing in Juli a., als leden van het stembureau zitting te nemen. De vergadering is daarna gesloten. De aansluiting van Hamburg aan het Duitsche tolverbond is Woensdagavond in eene zitting der burgerschap van de vrije Btad, welke tot des nachts twee uren duurde, aangenomen. Senator Petersen leidde de zaak in. „De beslissing, zeide hij, om afscheid te nemen van een toe stand die eeuwenlang bestaan heeft, en waardoor onze vaderstad tot hoogen bloei is geraakt, valt zwaarmaar Duitschland eischt van ons dat wij onze afzonderlijke plaats zullen opgeven en in eene nadere verhouding tot zijne huishouding zullen treden. Wy hebben het nu in de hand een eer vollen en voordeeligen vrede te sluiten, waartoe bet ryk ons de hand biedt. Wy zullen offers te brengen hebben, maar kunnen dat doen met de overtuiging dat ons eene veilige, voorspoedige toekomst wacht. Weigeren wy dezen vrede, dan staan wij opnieuw voor een strijd, niet alleen tegen den rykskanseiier, maar tegen het gansche groote vaderland dat wij beminnen. Ook voortaan zal onze vaderstad bloeien," enz. enz. Het is bonne mine d mauvais jeu, wat Hamburg speelt. Prins Bismarck was der vrije stad te sterk. De wet tot verzekering der arbeiders heeft de drie lezingen in den ryksdag doorgemaakt. Zij is er echter niet zonder kleerscheuren afgekomen. Hier en daar bleef een lap van het oorspronke- lyk ontwerp aan den haak van een amendement hangen, terwijl een ander er weer een stuk van andere kleur oplapte. Dat bevalt den prins Von Bismarck zoo weinig, dat de Nordd. Allg. Zg. de wet ronduit voor onaannemeiyk verklaart. Zoo als wij reeds bij de behandeling in tweede leziDg voorspelden, zal dus het ontwerp vöorloopig nog geene wet worden. De wyzigingen, welke voor prins Bismarck onaannemelijk zijn, heeft hy te danken aan het oentrnm, dat nu en dan door een gevoeligen speideprik den kanselier aan zyne 100 stemmen in den ryksdag herinnert. Niettegenstaande het ieder duidelijk is dat de halve annexatie van Tunis door Frankrijk hare plaats in de ry der feiten heeft ingenomen, blijft de Porte ertegen protesteeren. Zij heeft weder om eene circulaire verzonden, waarin zij zegt nimmer de handelingen der Fransche consuls te zullen erkennen, wanneer deze in naam van Frank- ryk de zaken van Tunis administreeren. Welnu, dan zullen die consuls het zonder de erkenning doen. De bladen doen dan ook geene bijzondere moeite om de redeneeringen van den sultan te wederleggenalleen het Journal des De'bats waar schuwt hem op hoogen toon dat hy met Frankrijk niet moet spotten. Het blad neemt de Porte duchtig a fairemaar daarvoor bestaat reden, want de Porte heeft den verkoop van het deftige blad in Turkije verboden, omdat een Konstantino- pelsch correspondent er leeiyke dingen om trent het proces tegen de moordenaars van Abdul Azis in had verteld. De Bey schikt zich inmiddels zeer goed in den nieuwen toestand: hy heeft den door den Franschen consul aange wezen man benoemd tot hoofd van het gemeen tebestuur van Tunis en tot administrateur van de godsdienstige genootschappen, dus ook van het door geestelyke broeders en zusters te geven onderwys, dat de Italianen gaarne in handen zou den willen hebben. De Italiaansche kamer is door 36 artikelen van de kieswet heengeworsteld. De aanneming van het ontwerp in de kamer is zoo goed als zeker. De wet op de naturalisatie van vreemdelingeu is gisteren in de Belgische kamer met 62 tegen 61 stemmen aangenomen, terwijl drie leden van de uiterste linkerzijde niet medestemden, als een protest tegen het ontwerp in den geest v&n de gisteren medegedeelde meening van den heer Paul Janson. De houding van den heer Janson en zijne beide vrienden geven ODZen Brusselscben correspondent de overtuiging, dat de vraag van het algemeen stemrecht in België aan de orde ia gesteld. „Zoo is dan, schrijft hij ons, de vraag der her vorming van het kiesrecht zuiver geformuleerd van de tribnne der kamer. In den senaat zal hetzelfde geschieden. Hoe lang zal nog de heer Frère-Orban, die nog altiid ziek is, erin slageu den stroom binnen de dijken te houden? De naaste toekomst zal het ons zeggen, maar ik zou mij sterk bedriegen indien niet de aanstaande verkiezingen voor de gemeenteraden in Octobe^ a. eene niet te miskennen waarschuwing in dit opzicht bevatten. Vooral hier te Brussel zal de Association libérale met eene byzonder goede c&udidatenlijst voor den dag moeten komen, of men zal misschien een zonderlingen omkeer van zaken op ons stadhuis zien." De voorstanders van het algemeen stemrecht in België vestigen dus hunne hoop op de census kiezers en verwachten dat deze den grondslag vau hun kiesrecht zelf eu uit eigen beweging zullen veroordeelen. Uit eigen beweging, zeggen wij want behalve enkele op zich zelf staande democraties in de groote steden, worden de Belgische kiezers nog niet hnns ondanks door eene volksbeweging naar het algemeen stemrecht gedrongen. Wij zullen den loop der dingen afwachten en durven ons aan geene voorspelling wagen. Maar als de Belgische censuskiezers hun nen half redeiyken grondslag van kiesrecht ver laten en door eigen innerlij ken drang genoopt worden om de vertegenwoordiging op ruimer grondslagen te vestigen, danja dan zijn zij zeer bijzondere censuskiezers. Mijnheer de Redacteur 1 In H Handelsblad van Maandag den 13en dezer komt een advertentie voor, onderteekend met mijn naam en dien van 31 andere werklieden nit verschillende deelen des lands, tot aanbeveling van den heer B. H. Heldt voor het lidmaatschap der tweede kamer. Ik acht my verplicht tot eenige opheldering daarvan tegenover myne medeleden der Werk mansver eeniging, die zich op hare maandvergade ringen, naar aanleiding van de herhaalde aan schrijvingen der Vereeniging voor algemeen kies- en Stemrecht te Amsterdam, meermalen zeer beslist tegen algemeen kies- eu stemrecht verklaard heeft. Ook heeft zy in den laatsten tijd ais hare meening uitgesproken, het nnt niet in te zien, dat den werkman diets gemaakt behoort te worden dat ook hy zich met alle verkiezingen moet bezig houden en hijzelf in de verschillende colleges van bestnur zitting kan nemen. Ziehier wat er gebeurd is. Den 12en dezer ont ving ik per post een gedrukt biljet, bevattende een verzoek van den heer O. Rommerts, voorzitter der Prov. Friesche Werkliedenvereeniging, om ook mijn naam te plaatsen ouder eeue advertentie als boven vermeld. Ik heb hierop per telegraaf in ontkennendeu zin geantwoord. Hierop ont ving ik echter de volgende briefkaart: «Bij 't ontvangen van uw telegram was de advertentie reeds opgezonden. »Ik zend echter onmiddellijk een rectificatie. «Groetend, O. Rommerts." Beide stukken liggen by my ter inzage voor belangstellenden. Of ik nu al dan niet bet recht heb over voorbarigheid, misverstand of wat ook te klagen, laat ik aan anderen te beslissen over. Mij is het voldoende, te hebben doen uitkomen dat de onderteekening der advertentie tegen mijn wil en bedoeling is geschied. U dank zeggende enz. H. J. van Staal, Voorzitter der Werkmansvereeniging te Middelburg. Vlissingen, 18 Juni. Vertrokken de Nederl. schoener Watergeus, gezagv. Kuipers, naar Noor wegen. Middelburg, 18 Juni. Raapolie f 32; patent- olie f 34; lynolie f 31. Zwolle, 17 Juni. Granen.Tarwe/10.25a ƒ1075; rogge f 8 50 a f 9.gerst f 6.50 a f 7.boekweit f 7.75 a f 8.25; paardenb. f 8.50 a f 9.25; aardapp. f 2.a 4.alles per HL. Boter per klg. f 1.05 a 1.25per 20 klg. of vat prima qual. f 27.a 28.50; afwy kende soort f 25.50 a f 26.50, 2e soort f 20.a f 24,—. Eieren f 3.— a f3.50 per 100 stuks. Vee. Aanvoer p. m. 1100 stuks. Handel willig. De prijzen ondergingen geen verandering. Varkens. Op p. m. 90 wagens waren ruim 550 biggen en p. m. 200 magere en vette varkens aangevoerd. De 6/w. biggen golden f 8.25 a f 11.50; 10/w. dito f 11 a 15; magere varkens 25 a 55 en vette dito le soort 52J a 57} ct. eu 2e soort 45 a 50 ct. de KG, ruw. Huiden. Gedurende de le helft van Juni zijn voor koe- en ossenhuiden besteed 14 a 15 ct.; vette kalfshuiden 24 ct. en andere soorten ge- evenredigd laag. Bergen op Zuom, 18 Juni. Boter per stuk f 0.80, halve 0.60eieren per 26 stuks f 1.10. Amsterdam. 17 18 Juni. Juni. pet. 66# 66} STAATSLSBSISB EU. Wederl. Cert. N. W. Sch. 2} dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 dito Obl. 1878 f 1000. 4 België. Certificaten2} Frankrijk. Origin, Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 120 dito Goudleenning dito dito fl. 500 Italië. Cert. Adm. Amsterd. C Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. - dito Jan.-Juli. dito April Oct. dito dito Goud Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portng. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 dito dito 6e Ser. 1878 £100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1793/1815 Cert .Inschr. 5« Serie 1854 dito dito 6« 1855. 5 Obligatiën 1862 .5 dito 1864 f 10005 104} 104} 104# 104} .5 5 6 5 5 4 5 5 n 96} 83 83} 100} 100} 87} n 66} 66} 9 66} 66} 66} 66} 9 80} 9 77} 78} 9 53} 53} 9 103} 9 103} 9 97} 98 9 57} 9 80} 80} 9 87} 94} 94}

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2