N°. 142. 124® Jaargang. 1881. Maandag 20 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie géuérale de Publicité G. L. Dawbe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlin Weenen, Zurich enx. Middelburg, 18 Juni. iddelbirg grant. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Vlissingen is o. a. medegedeeld dat het examen voor de betrekking van hoofdonder wijzeres aan de openbare meisjesschool den 25en en 26en Juni plaats zal hebben. Het kohier van den hoofd, omslag is definitief vastgesteld op f 21604.351. Tengevolge der ingediende bezwaarschriften is de aanslag van J. L. Struijk teruggebracht van de 2e naar de le klasse, die van J. Muller van de 10e naar de 7e kl., die van H. F. Kekkers van de 14e naar de 13e kl., die van H. F. van de Velde van de 15e naar de 14e klasse, terwijl die van J. A. Terwiel, L. van Os en C. Wattez ge handhaafd worden. Een crediet van ƒ200 is aan het dag. bestHur verleend voor de bestriding der kosten van het straks genoemd examen en een van f 300 voor het in dienst stellen van een tg delijk ambtenaar voor het afschrijven der verordeningen en het laten afdrukken van alle in de gemeente van kracht zijnde verordeningen. De concessievoorwaarden voor den aanleg van den stoom-tramweg zijn in dien zin gewijzigd dat niet de Kleine Markt, maar de Zeilmarkt als punt van afrit aangenomen wordt. De raad besloot het dag. bestuur te machtigen een rechtskundig advies in te winnen omtrent de overgelegde voorwaarden voor de concessie eener drinkwaterleiding, wanneer de concessie voor het gebruik der duinen verkregen zal zijn. Tot hulponderwijzer op de school van den heer Van Kamer werd benoemd de heer J. J. de Back en op die van den heer Landsman de heer J. H. Schuurkamp, beide te Middelburg. Op het verzoek van Steins en comp. te Dordrecht, tot plaatsing van advertentien op rustbanken, is gunstig beschikt en het dag. bestuur een crediet van f 340 verleend tot plaatsing van nog 20 rust banken. In beginsel is ook gnnstig beschikt op een verzoek van eigenaren van huizen in de Walstraat om trottoirs langs de huizen te verkrijgen en daarentegen hnnne stoepen aan de gemeente af te staan. Het verzoek is gegrond op het gevaar dat de stoomtram oplevert, die kort langs hunne huizen loopt. De aandacht onzer menschlievende lezers vesti gen wij gaarne op de achterstaande advertentie van het centraalcomité van het Algemeen Israê- lietisch Verbond, waarbij giften gevraagd worden tot leniging van den nood der mishandelde en vervolgde Joden in Zuid-Kusland. Met recht wendt het comité zich tot „alle edel- moedigen,'' zonder onderscheid van geloofsbelij denis. Tegenover zulke mensch-onteerende hande lingen zwijgt ieder verschil van richting, om zich op te lossen in verontwaardiging tegenover de barbaarsche woestelingen, en in hulpvaardigheid tegenover hun ongelukkige slachtoffers. Yan deze eenheid draagt de advertentie zelve reeds het bewijs. Tot het in ontvangst nemen der giften hebben stadgenooten van niteenloopende godsdienstige gevoelens zich bereid verklaard. In hnn goede verwachting omtrent den welda- digen zin der Zeeuwen zullen dan ook, vertrouwen wij, de stellers der oproeping zich niet teleurge steld vinden. Men verneemt dat tot directenr der stoomtram wegen in Zeeland is benoemd de heer H. A. Bogaert, vroeger directeur der gasfabriek te Middelburg. Het leggen der rails voor den tram Middelburg —Vlissingen wordt met zoodanigen ijver voort gezet, dat men in de aanstaande week daarmede hoopt gereed te zgn. Ook de wagens en de ma- Bhines worden binnen een paar dagen verwacht> zoodat aan het gereed komen vóór 1 Juli a, niet getwijfeld wordt. doeg, 18 Juni. Bij het bureau van stem opneming alhier, is bericht ontvangen dat de heer Pompe van Meerdervoort de op hem uitgebrachte benoeming als lid der tweede kamer aanneemt. YHssingen, 13 Juni. Het stoomschip jfrintn Elisabeth, dat heden morgen van Qneen- boro verwacht werd, is nog niet aangekomen (n/m. 2 u.) Van goed ingelichte zijde wordt ons medegedeeld dat het stoomschip in aanvaring is geweest en bij Sheérnes is aan den grond gezet. Vlissingen, 18 Juni. Door het gemeente bestuur zijn de volgende politie bepalingen vast gesteld op het in- en uitrijden van sommige nauwe straten. De St. Jacobstraat mag alleen ingereden worden van de zijde van de Kleine Markt, de Vrouwenstraat van de zijde van de Oude- of Voddenmarkt; de Lange Noordstraat van de zijde der Groote Markt en de Korte Noordstraat van de zijde der voormalige Duinpoort. Naar wij vernemen zal, tengevolge van het ontdekken van trichinen in vijf te Amsterdam aangevoerde Amerikaansche hammen, eene aan schrijving aan de gemeentebesturen in Zeeland gericht worden, tot herinnering aan de vereisohte maatregelen van voorzorg. Zooals men weet, wordt door goed koken van het varkansvleesch het gevaar weggenomen. ©oes, 17 Juni. Het bestuur der schilderijen tentoonstelling heeft een besluit genomen dat zeker op de sympathie van de gansche burgerg aanspraak mag maken. De toegangsprijs tot de tentoonstelling zal van Zondag 19 dezer ai slechts 25 cent bedragen. Om de kosten behoeft geen burger zich dns meer te laten weerhouden, om met zijne vrouw een kijkje te nemen op eene tentoonstelling, die ons stadje tot eer strekt. Tot dusverre mag de commissie zich in een flinke ontvangst verheugen. Behalve aan loten is ontvangen circa f 650, een bedrag dat voor 12 dagen, dat de tentoonstelling geopend is, aanzienlijk mag hesten. Wellicht zal de tentoonstelling nog een week langer open blijven dan aanvankelijk was bepaald; dit zal echter afhangen van het bezoek, dat haar ten deel valt. Eenige heeren hebben zich bereid verklaard als commissarissen de commissie te assisteeren. Vooral op die dagen, dat het bezoek druk loopt, is het wenschelijk dat er toezicht zij. Nu de tweede Zeenwsche schildergen-tentoon stelling even goed gelukt als de eerste, door den Middelburgschen kunstzin in het leven geroepen, schijnt de vraag overweging te verdienen, of niet door het oprichten van een genootschap, een Zeeuwsch Pictura, periodieke tentoonstellingen in eenige der voornaamste plaatsen in dit gewest zijn te organiseeren en men niet van tijd tot tijd, bij voorkeur des winters, kunstbeschouwingen zon knnnen houden, zooals die in andere steden van ons land plaats hebben. Met vereende krachten kan veel goeds tot stand komen. ©oes. 17 Juni. Eene Dordtsche firma heeft vergunning gevraagd en verkregen, om voor haar rekening op de wandelplaatsen rondom de ge meente zoogenaamde advertentiebanken" te stel len en te onderhonden. De rag dezer banken zal gebezigd worden tot het doen van aankondigingen. Ter verduidelijking van het berioht in een vorig nommer omtrent den beker van Maximiliaan van Bourgondië te Veere, diene, dat in den gemeenteraad op voorstel van den oudsten wet houder met algemeene stemmen tot den verkoop besloten was. Door de bemoeiingen van den commissaris des konings weid echter het besluit tot verkoop den koning ter vernietiging voorge dragen en inmiddels gesehorst, als in strijd met het algemeen belang. (V. B. Ct.) Stavenlsae, 17 Juni. De 38e algemeene vergadering der Ondèrwijsers-vereeniging in het arrondissement Tholen zal op Vrijdag den 29en Juli a. alhier in het schoollokaal gehouden worden. Dit zal de eerste vergadering zijn, welke de onderwijzers uit het eiland Tholen, in vereeniging met die nit Noord-Beveland houden; natuurlijk tengevolge der nieuwe wet, die beide eilanden tot êen arrondissement vereenigde. Behalve de gewone huishoudelijke zaken zijn de volgende onderwerpen ter behandeling gesteld: 1» Is de splitsing van geschiedenis, zooals in art. 2 (der wet van 17 Ang. 1878, StaataU. n° 127 bepaald is, doenlijk Zoo ja, is zij wenschelijk? (Inleider: de heer Hooze, hoofd der school te Wissenkerke). 2° Behooren in de lagere school de tiendeelige of de gewone breuken, het eerst behandeld te worden? (Inleider: de heer Van Langeraad, hoofd der school te Sint Maartensdijk). 3° De positie van den onderwijzer, naar de wet van '78. (Inleiderde heer Vermeulen, hoofd der school te Colijnsplaat). 4° Verdienen de Nederlandache of de systema tische benamingen der maten en gewichten de voorkeur? (Inleider: de heer Slager, hoofd der school te Sint Annaland). Door de welwillendheid der heeren Van der Hoeven en Buijs, eigenaars van het Schoolmuseum te Rotterdam, zullen in het schoollokaal, zooveel mogelijk, alle hulpmiddelen voor het lager onder wijs ten toon gesteld worden. Dat hierdoor het deelnemen aan de vergadering bijzonder aan trekkelijk belooft te zijn, behoeft wel niet gezegd te worden. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Van Waesberghe Janssens, betrekkelijk de rijks- waterleiding ten oosten van het kanaal van Ter Neuzen, zijn benoemd tot gecommitteerden: lo. van den Nieuw Papeschorpolderde heeren Ls. van Waesberghe Janssens te Hulst, E. I. H. Lippens, grondeigenaar te Gent, I.Goethals, dijk graaf te Westdorpe; 2o. van den Autrichenpolder: de heeren Julien de Borchgraeve, grondeigenaar te St. Gilles Wae3, Camille van Waes te West dorpe, H. Kerckhaert, ontvanger-griffier te West- dorpe. (37. N. Ct.) Het dividend der Ned. Handelmaatschappij over het afgeloopen boekjaar bedraagt, naar men ver zekert, 57. De herstemming voor de verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal in de hoofdkiesdistricten Almelo en Zevenbergen is door den minister bepaald op Dinsdag 28 Juni a. De kamer van koophandel te Amsterdam heeit zich gisteren avond bezig gehouden met het be kende adres van de kamer te Delfzijl, waarbij verzocht wordt het vervoeren van deklading van hout op naar Nederland bestemde zeeschepen te verbieden. De commissie, in wier handen het adres gesteld was, gaf in overweging de strekking ervan te ondersteunen. De heeren Cordes en Bienfait bestreden die conclusie. Eerstens meenden zij, dat niet bewezen zou zijn, dat de meeste schepen, met hout beladen, verloren gingen tengevolge der deklading, en ter tweede achtten zij staats-in- menging niet gewenscht, zoolang noch reeder noch assuradeur noch scheepsvolk eenigen stap gedaan hebben om het gevaar te doen ophouden. De heeren Plate en Scholten waren van een tegen overgesteld gevoelen. Zij beriepen zich op het oordeel van deskundigen ten aanzien van het gevaar aan deklading verbonden en meenden dat waar het geldt bescherming van menschenlevens, waar niemand tegen het verbod bezwaar zal hebben mits het tegen allen werkt, en waar de particuliere krachten tot nogtoe te kort zijn geschoten in het voorkomen van het bezwaar, de inmenging van den staat zeer geoorloofd en raad zaam is. Met groote meerderheid vereenigde de kamer zich met de laatste zienswijze. Te Utrecht heeft onder voorzitterschap van den heer S. Hamelink de eerste vergadering der Ver eeniging van locaaltpoorivegen en tramwegen plaats gehad. Uit de vele behandelde belangrijke punten stippen wij de volgende aan. Eene gedachtenwisseling werd gevoerd over punt 8 van de agenda, 't welk aldus luidde: «Het zout is een uitstekend, ofschoon, tengevolge van den accijns, kostbaar middel om spoorbanen van sneeuw te bevrijden. Zjjn er bestanddeelen bekend, welke het zout kunnen vervangen? Zoo neen, wat kan de vereeniging doen om den accjjns op het zout voor dit doel te ver minderen Uit de mededeelingen van den heer Schadö, direc teur der Amsterdamsche Omnibusmaatechappij, bleek dat de door hem, te zamen met prof. J. W. Gunning, genomen proeven bewezen hebben dat het zout, voor het genoemde doel, niet door andere stoffen te vervangen is. De vergadering besloot daarom te trachten van het ministerie van finan ciën vrijstelling te verkrijgen, onder de noodige waarborgen tegen misbruik, van den accijns op het zout, voor het berijdbaar maken van den tramweg des winters benoodigd, even als zulks thans reeds voor andere takken van industrie, o. a. de haringvisseherij en de huidenzouterij, het geval is, Naar aanleiding van een adres der Eerste Groninger Tramwegmij aan de tweede kamer, werden eenige klachten geuit over de wet van 23 April 1880 Stil. No 67, op de openbare middelen van vervoer. Van een anderen kant werd echter betoogd dat men niet te haastig moest zijn met het vragen van wetswijziging op dit stuk; de wet was nog te kort van kracht, om over hare werking reeds nu een oordeel te kunnen vellen, en bovendien tegenover de leemten, die zij wellicht bevat, staan groote voordeelen, die men wel op prijs mag stellen. De bijna volkomen vrijheid van beweging, die de- ondernemers van openbare middelen van vervoer verkregen hebben door afschaffing van het vergunningsrecht en door intrekking van alle voorschriften uit den tijd van Napoleon en vroeger nog, zgn voordeelen dieniet gering te schatten zijn. De tramwegondernemers hebben over de nieuwe wet niet te klagen, en dienen er zich wel voor te wachten eene herziening te vragen waarbij zij wellicht eerder zouden verliezen dan winnen. Wees de heer Boers erop, datdeprov. staten nu de taak van den algemeenen wetgever overnamen en voor de exploitatie van de tramwegen reglementen gingen vaststellen, de heer Van Reigersberg Versluijs zag daarin niets onbillijk».' als eigenaars van de wegen zgn de provinciale besturen ten volle gerechtigd voorschriften vast te stellen, waarop zij aan de tramondernemers willen toestaan van hnn eigendom gebruik te maken. Men werd het ten laatste eens, dat het geen kwaad kon eene commissie te benoemen die de zaak tot een punt van onderzoek zon m aken. Aan De Bilt bij Utrecht is deze week een groote schietwedstrijd gehouden, uitgeschreven door de Studentenver eeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. Daartoe waren o. a. uitgeloofd door Z. M. koning twee korpsprijzen, bestaande in een verguld zilveren bokaal op voetstuk en in een dito zilveren bokaal. De prov. staten van Utrecht en het gemeentebestuur der stad hadden een zilveren bokaal geschonken, bestemd om verscho ten te worden tnsschen de winners der gouden medailles in de korps wedstrijden van Woensdag, Die winners der gouden medailles waren: het 2e batailjon schutterij van Rotterdam, de normaal schietschool van 's Hage en het korps kon. scherp schutters van Rotterdam. Voor de beide koningsbekers werd Donderdag geschoten op 400 pas, met dien verstande dat zij op twee achtereenvolgende wedstrijden moesten gewonnen worden, alvorens het eigendom van het winnende korps te zijn. Den geheelen dag duurde, onder steeds toene* mende opgewondenheid, de strijd. Te half zes was eindelijk beslist dat Oranje-Nassau van den Haag den verguld zilveren en het Utrechtsche Weer baarheids-korps den zilveren beker behaald had. De geheele uitslag van dezen bij alle scherp schutters groote belangstelling wekkenden strijd is deze Oranje-Nassau 's Hage 186 puntens De Zwijger Utrecht179 Onderoff. en korp. der schutterij te Rotterdam174 Pro Patria Leiden. 172 Claudius Civilis Amsterdam 166 B Eendracht Vlaardingen165 s Frederik Hendrik Delft 161 Eendracht Amsterdam157 B Oefening en Vermaak 's Hage. 155 B Neerlands Burgerwacht 152 Koninkl. Scherpschutters 147 Utrechtsche Studentenvereniging 140 Waldeck Pyrmont Nijmegen 137 Scherpschutters Groningen 136 Scherpschutters Schiedam 126 Voonvaarts Utrecht120 Willem III Hilversum 116 Utrechtsche Weerbaarheid 100 Scherpschutters LeideD. 94 Eendracht maakt Macht 's Bosch. 82

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1