Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger, Rechtszaken, BINDS ben, hoe „goed" Middelburg voortaan worden zou en hoe listig de liberalen bij deze gelegen heid weder hun schaar zouden hanteeren. In '79 werd echter de heer De Jonge herkozen, wat een zonderlinge proef op de som scheen. Maar nu bij de jongste verkiezing zijn de stemmen op den heer Vatf Eek gedaald tot 1018 van de 2696, dat is maar even 37 pet. Wanneer wij dergelijke dingen zien (ook te Rotterdam heeft de jongste verandering onver wachte uitkomsten opgeleverd) en wij hooren dan de klachten over de helsche boosheid der li beralen bij het „verknippen" der districten, dan komt het vermoeden bij ons op dat niet zoozeer verontwaardiging over dat verknippen, als wel ontevredenheid omdat de tegenpartij zelve de schaar niet zwaaien kan, de reden is der klach ten. Want zij verbeeldt zich zeker dat zij het werk met slimmer overleg en beter gevolg zou kunnen doen. Maar ook zij zou zich daarin kunnen vergissen. In waarheid schijnt het uiterst moeilijk, bijna onmogelijk, bij verkiezingen met geheime stemming een be rekening te maken, welke niet tot teleurstelling of verrassing leiden kan. Programma voor de derde uitvoering van het muziekkorps der dd. sohntteri) op het Molenwater Zondag 19 Juni, des avonds te zeven uren No. 1 Gebed, Otto; no. 2 Air, Stalat Maten Rossinino. 3 Ouvert. la Part du didble, Auber no. 4 Romance voor solo-clar., Beethovenno. 5 Treurmarsch, Chopin; no. 6 Fant. uit Mozarts op. Don Juan, A. de Jong; no. 7 Ave Mariat Schubert; no. 8 Koraal. Op eene heden middag gehouden vergadering van leden der Middelburgsche muziekvereeniging is besloten tot hare ontbinding. Het bestuur harer zangschool wordt met den len September a. over genomen door het bestuur der zaugvereeniging Tot Oefening en Uitspanning. Goes, 16 Juni. Door het bestuur der Ver- eeniging voor Volksvermaken alhier is gisteren avond, op nader advies, besloten, den bij het festival op 10 Juni uitgeloofden prijs van 50 en medaille voor het verBtafkomend gezelschap aan Constantia van Borgerhout toe te kennen. Men zal zich herinneren dat bij de uitreiking der prijzen werd aangenomen dat Stabroek en Borgerhout even ver van Goes verwijderd liggen en aan de betrokken gezelschappen deeling van den prijs werd voorgesteld, welk voorstel echter niet werd aangenomen. Inde algemeene vergadering van de protestanten- vereeniging Unitas is besloten eene prijsvraag uit te schrijven over de afzwering van Spanjes heerschappij, in hare betrekking tot de staat kundige vrijheid, geschiedkundig toegelicht met het oog op de belangen van het protestantisme in onze dagen. Aan het best gekeurde antwoord wordt f 190 toegekend. In de gisteren te Leiden gehouden algemeene vergadering van de Mij der NedLetterkunde zijn benoemd tot binnenlandsch lid, de heeren: P. J. van Dijk van Mathenesse te Schiedam, W. P. K. Bouman te Rotterdam, J. F. Oosterman te Zierikzee, A. A. Vorsterman van Oyen, te 's Gravenhage, dr. H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, J. J. Ie Coscuino de Bussy te Amsterdam, A., van Eek te Leiden, dr. M. Tideman te Rotterdam, A. C. Wertheim te Amsterdam, W. J. Manssen te Zaandam, F. W. N. Hugenholtz te Santpoort, dr. A. E. J. Holwerda te Leiden, dr. J. Vollgraff te Leiden, dr. W. P. C. Knuttel, te's Gravenhage, J. F. L. Schneider te Delft, C. E. van Kesteren te 'a Gravenhage, dr. A. van Doorninck te De venter, mr. A. Th. Heyligers te 's Gravenhage, L. M. de Laat de Kanter te Leiden, mr. S. van Gijn te Dordrecht, jhr. mr. J. H. Hora Siccama te 's Gravenhage, O. A. Spitzon te Zwolle, A. L. van Hasselt te Leiden, H. J. Bool te Leiden, mr. W. Bergsma te Leiden, P. Louwerse te 's Gravenhage. Nederlandsche geneeskundigen kunnen, onder genot eener toelage van ƒ200 's maands, vrij van contri butie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast worden met de uitoefening van den burgerlijken geneeskundigen dienst in een of ander door den gouv.-gen. aan te wijzen gedeelte van N.-Indië, waar zij tevens particuliere praktjjk kunnen waarnemen. Aan hen, die daartoe ter beschikking van den gouv.-gen. worden gesteld, wordt toege kend: a eene gratificatie voor uitrusting van 1000; 6 vrije overtocht naar Batavia voor hen en hun gezin. De verdere voorwaarden zijn vermeld in de St.-Ct. van 15 Jnni. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Utrecht: ter standplaats Utrecht, A. M. Beyer- man, thans notaris te Woerden; ter standplaats Woerden, mr. G. H.FuhriSnethlage, cand.-notaris te Leiden. In 1882 zullen voor den dienst in Nederlandsch- Indië noodig zijn tien onderwijzers 3e kl. bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer en voorzien van aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor het Fransch. Zij zullen in de eerste helft van Nov. 1881, met een uit Nederland vertrekkend stoom schip. de reis naar Nederlandsch-Indië moeten aanvaarden om aldaar tegen 1 Januari 1882 aan wezig te zijn. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St.-Ct. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram heeft de oefenings-divisie, onder bevel van den kap. t/z. J. W. Binkes en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen Van Galen, Leeuwarden en Marnix, in den namiddag van den 15n dezer van de reede van Cadix, de terugreis naar het vaderland aangenomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Surinameonder bevel van den luit. t. z. Ie kl. jhr. H. M. van der Wijck, welke bodem tot dusver deel heeft uitgemaakt van de divisie, is te Cadix achter gebleven, teneinde den oefeningstocht in den Noord- Atlantischen Oceaan gedurende de maand Juli a. voort te zetten. Door den adv.-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage is tegen P. B., echtgenoote van V. te St. Maartensdijk, eene celstraf van twee jaren geëischt, wegens diefstal van f 5 uit een bureau in de woning eener buurvrouw waar zij gewerkt had. Tegen D. L. vrachtrijder van St. Annaland op Bergen-op-Zoom, is eene celstraf van drie maanden geëischt, wegens het beleenen van een hem ter bezorging toevertrouwd zilveren horloge. Uitspraak in beide zaken op aanstaanden Don derdag. De architect T. Sanders, te Amsterdam, is aannemer voor het bouwen van een panorama gebouw te Kopenhagen. In den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt nu een loods opgericht, ter juiste grootte van het toekomstige gebouw in Kopenhagen, namelijk 40 meters in middellijn en 14 a 15 m. hoog. Hier zal de Fransehe schilder Jules Gamier, die met het schilderen van het doek belast is, in Juli met een tiental helpers aan het werk gaan waarmede hij een jaar bezig denkt te wezen. Het onderwerp ervan is de uitval, door de belegerden van Parij3 den 19 Januari 1871 naar Montretout, La Bergerie en Busenval gedaan onder de generaals Vivoy, Bellemaire en Dacrot. Nadat het stuk gereed zal zijn, zal het vermoedelijk eenigen tijd te Amster dam ten toon gesteld worden. De gebouwen uitmakende het Pari-lokaal te Amsterdam, zijn aan eene maatschappij verkocht tot oprichting van een Theatre Indien, Eden-theater. Men gaat den len October a. aan 't afbreken en de opening van den nieuwen schouwburg, onder beheer van den heer W. Stumpff, wordt tegen het einde van 1882 verwacht. De tuin bij het Park blijft stada-eigendom. Men hoopt dat het gemeentebestuur er een publieke wandeling van maken zal. De bekende Daitsche declamator Linde beweert in Amerika een portret van Spinoza op 30jarigen leeftijd ontdekt te hebben, geschilderd door niemand minder dan Frans Hals. Tusschen den Overtoom en Sloten, op den straatweg naar Sloten, hebben grappenmakers Zondag nacht al de hekken der weiden opengezet, waardoor al het daarin rondloopende vee zich in tuinen, hooilanden en erven verspreidde. De verwarring en de schade moeten nog al belang rijk geweest zijn. Te Rotterdam is aanbesteed het maken van den bovenbouw eener zeevischmarkt. Laagste inschrijver was de heer C. J. van Tusschenbroek, aldaar, voor f 139000 en hoogste de heer L. de Looy, te 's Hage, voor f 205.300. Het Yachtclub- gebouw te Rotterdam beeft in de opbod-veiiing f 63.800 opgebracht. H. K. H. prinses Marianne kwam Woensdag met een gevolg van tien personen per spoortrein te Groningen, maakte een rijtoer door de stad, vertrok den volgenden dag per spoor naar Heili- gerlee, bezichtigde aldaar het monument van Adolf van Nassau en keerde dien middag weer over Groningen naar Voorburg terng. Een predikant in de hervormde gemeente te G. wijdde 11. Zondag zijn gansche leerrede aan de verkiezing van een lid voor de tweede kamer. In zijn geestdrift ging hij zóóver, dat hij in het nagebed bij name den heer Seret noemde, en dezen candidaat in de hoede des Heeren aanbe val. (N. B. Ct.) De voortdurende aanrandingen op den straat weg van Bergen-op-Zoom naar Putte, die reeds in het najaar een aanvang hebben genomen en waarvan nog dezer dagen eene gehuwde vrouw uit Ossendrecht het slachtoffer is geworden,schij nen door meer dan een persoon bedreven te wordên. Men meent thans een der daders onder Zondert gevat te hebben. Dezer dagen werd het gerucht verspreid dat Hartmann gevangen genomen was door de Duit- sche politie en door deze aan de Russische amb tenaren overgegeven. Men herinnert zich dat Hartmann hoogstwaarschijnlijk de hoofdschuldige is aan den aanslag op den trein van den ozaar nabij Moskou, dat hij eerst in Parijs vertoefde en later door de Fransehe politie over de grenzen werd gezet, waarna hij te Londen woonde. Om trent het gerucht zijner gevangenneming zegt de Petersbnrgsche correspondent van de Standard „Wijl het haast onmogelijk is eenig afdoend ant woord van een Russisch ambtenaar te krijgen om trent welke geringe zaak ook, is het zeer moeilijk erachter te komen of zulke berichten waar zijn. Dat er een belangrijke vangst is gedaan, is zeker; maar of bet juist Hartmann is, daaraan is twijfel geoorloofd". aan!" sprak Amedée driftig vooruittredende, als moest hij Diana tegen dezen beleefden engel der wrake beschermen. „Zoo, dan danst gij zeker pas de deux liet deze zich ontvallen, „maar vergun dat ik mijne boodschap zeg." Diana zag gelaten voor zich terwijl hij ver volgde „Ik heb de opdracht gekregen om u te zeggen dat H. M. vooreerst nit- overweging uwer talenten, maar vooral ook omdat zij een groote voorliefde voor geestige en onversaagde menschen heeft, geneigd is n de verlangde zes duizend roebelB toe te staan en dat zij n zoo spoedig mogelijk in St. Petersburg hoopt te zien. Van daag nog zal u een schriftelijk contract ter hand gesteld worden." Diana en Amedée zagen hem aan, als verston den zij hem niet. „Maar dat is niet mogelijk!" riep zij einde lijk uit, „er moet een misverstand zijn." Er Bpeelde een fijn lachje om den mond van den prins. - „Het is juist zooals ik zeg, ik ben behalve door de officieele berichten tamelijk goed op de hoogte, door mijn particuliere correspondentie. De keizerin is verrukt over uw brief, mademoiselle, zij noemt hem een oorspronkelijk meesterstuk en het eenige waar men te Petersburg niets van be grijpt, is dat Kamnzoff, sedert de audiëntie waar op hij dien brief overhandigde, in ongenade gevallen Is. De keizerin heeft hem naar zijne goederen Donderdag is te Barrow-in-Farness de City of Rome te water gelaten, op éen na het grootste stoomschip van ae aarde en bestemd voor de Inman-line, om te loopen tusschen Liverpool en New-York. Het schip is 178 meter lang, 16 meter breed, 11.3 meter diep in het rnimhet meet 8.826 ton en heeft 10.000 paardekracht. De snelheid van achttien Eng. mijlen (83.4 kilometer) in het nnr wordt verkregen door éen enkele schroef van 7.3 meter middellijn. Het schip Hep mooi van stapel, in tegenwoordigheid van dui zenden menschen. De Londensche telegrafisten zijn reeds ge- mimen tijd ontevreden met hun toestand. Zij willen meer traktement en vooral wenschen ze ontslagen te worden van het aanhondende over werken in extra-aren, die wel betaald worden, maar hnn leven tot een slavenleven maken. Parle mentsleden, wien ze om raad vroegen, raadden hnn aan geen strike te maken. Zij besloten nu eergisteren avond, om na den 27en dezer maand niet meer over te werken, daar dit aan de be sturen reeds zooveel ongemak zal veroorzaken dat eene werkstaking niet noodig zal zijn. De Controller van den postdienst, waarbij de telegraphic in Engeland behoort, heeft bij circu laire de telegrafisten herinnerd dat het overwerken rechtens kan geëischt worden en de bereidvaar digheid daartoe een voorwaarde is voor de betrekking. De telegrafisten beroepen zich daartegen op de meening van den postmeester-generaal Monsell, in Jnli 1871 in het parlement uitgesproken, dat ge an enkel telegrafist behoeft over te werken, als hg er geen trek in heeft. De quaeBtie is lastig. Arbeid aan telegraafkantoren is zeer ongelijk. Terwijl het gewone verkeer doorgaat, kunnen zich eensklaps buitengewone omstandigheden voordoen, die den arbeid voor éen of meer dagen verdubbelen. De administratie moet dan, tegen behoorlijke vergoeding, hare ambtenaren kunnen dwingen bet werk ai te maken. Dat eischt het openbaar belang, en die eisch zal zegevieren. Maar het belang der telegrafisten eischt dat ieder kantoor zoodanig bezet zij, dat van het overwer ken nooit misbruik behoeft te worden gemaakt. Daarvoor strijden ze nu in Londen. Het meermalen besproken plan om een kanaal te graven, waardoor de Noord- en Oostzee tusschen Pruisisch grondgebied in rechtstreeksche verbinding met elkander zouden komen, zal waarschijnlijk verwezenlijkt worden. De Pruisi sche regeering is in onderhandeling met de Londensche firma Welles, Owen en Elwers over de concessie voor een kanaal van Kiel naar Glticks- burg. In de werkplaatsen der Engelsche regeering té Woolwich zijn weer twee kolossale stukken gereed gekomen. Het zijn kanonnen die 80 ton wegen en bestemd zijn voor den verdedigingstoren van de haven van Dover. Men vreest moeite te hebben om ze te Dover aan wal te krijgen. Het laden te Woolwich gaat gemakkelijk genoeg, wijl daar eene kraan staat die 130 ton tilt. Te Dover slaat men nn een bok op, die als hij voldoende zal blyken, ook dienen moet voor het lossen van dergelijke stukken te Gibraltar en te Malta. Uit een rapport omtrent den landbouw in Amerika big kt dat de bezaaide grond ongeveer éen percent bedraagt boven het cijfer van verleden jaar. De oogst is echter achterlijk door langdu rige kou en nattigheid. Het is een Russische banneling, zekeren Mokriewitz, gelukt om uit Siberië te ontkomen. Hij bevindt zich thans in Zwitserland. Men zegt dat het vóór hem nog maar aan éen man gelakt is om uit Siberië te ontkomen. Van 15 tot 20 September zal te Londen in Agricultural Hall eene tentoonstelling van run deren en zuivelproducten worden gehouden door de British Dairy Farmers' Association. Een spoorwegviaduct dat gebouwd werd in Ukraine verbannen en moet eensklaps een heel gering idéé van zijn diplomatische talenten gekregen hebben." Als wg een blyspel schreven zonden wy thans een slottafereel kannen maken en de gordgn laten vallen, terwijl de gelieven elkaar omarmen en de prins er naar staat te kyken. Van een ver haal verwacht men echter iets uitvoerigers en daarom voegen wij hier nog by dat Diana wezen lijk naar Petersburg gegaan is en een groote lievelinge der keizerin werd. Aan deze hooge beschermvrouw had zij het ook te danken dat zy eenige maanden later met haar geliefden Amédée kon trouwen en wederom in den vollen zonne- schgn van het geluk stond, terwyi Kamuzoffnog in Ukraine zijn verloren idylle betreurde en de hertog de St Alban alle mogelijke middeltjes aanwendde om zijn neus weer zijn vroegere schoon heid weer te geven. Diana en Amédée verlieten het tooneel wel niet zoo spoedig als zy vroeger gehoopt hadden; maar toen zy beiden geen poeder meer noodig hadden om wit haar te hebben, leefden zy als een stil en gelukkig paar op hun eigen buitentje in het zuiden van Frankryk, waar een hnnner klein kinderen hun ware gesohiedenis heeft opgeteekend. myu dierbaarsten wensch mag vervuld zien en ik my naar de residentie van het Noorden kan be geven. Na al die mooie praatjes geeft hij haar den brief dien brief o Amédée, ik kan bet niet helpen maar als ik aan dat tafereel deDk, moet ik lachen." En zij lachte ondanks haar droefgeestigheid hardop, terwyi Amédée te vergeefs naar de aan leiding tot die vroolijkheid zocht. „Ja maar wat hebt gy dan in 's hemels naam geschreven?" Diana werd eensklaps weer ernstig en zei: „Weet gij wel dat de keizerin op mijn trak- tementsaanvraag geantwoord heeft, dat die veel te hoog waswant dat zij daar een veldmaarschalk voor kon hebben 1 Nu, daar heb ik op geantwoord Uwe allergenadigste majesteit moest de goedheid dan maar hebben een harer veldmaarschalken voor haar laten dansen" en dat antwoord heeft Kamnzoff haar gebracht, als de vrucht zijner diplomatische stappen by mij." „Mijn God Diana, de keizerin zal veront waardigd zyn." „En zij zal Kamuzoff geen diplomatische zendingen meer toevertrouwen, dat denk ik ook en daarom heb ik het geschreven. „O, maar zij zal ook boos op u zijnzij zal u bij de invloedrijke markiezin Do Pompadour aan klagen en die zal u in de gevangenis laten werpen nit blijdschap dat zij eene keizerin kan believen o Diana wat hebt gij gedaan Diana zuchtte. Zij zaten een poos zwijgend naast elkaar, totdat de stem van Jean hen stoorde met de boodschap dat prins L. mademoiselle wenBchte te spreken. Zij sprongen beiden verschrikt op. Prins L. behoorde niet tot de bezoekers die Diana gewoon- lyk placht te ontvangen, maar hy was om zoo te zeggen een collega van Kamuzoff, daar hy eveneens tijdelijk bij het Russische gezantschap te Parys gedetacheerd was. Wat zou hy van Diana willen? Iets goeds beduidde dit bezoek zeker niet en hoeveel moeite Diana zich ook gaf om haar ontroering te verbergen, zag zij toch bleeker dan anders toen zy den prins tegemoet ging- „O die Russen, zij zullen ons in het verderf stortenriep Amedée uit, „ontvang hen ten min ste in myn by zyn." „Welaan, de geheele wereld moge weten dat wij by elkaar hooren," zei Diana. Het volgende oogenblik stonden zij tegenover den Rus, die er echter volstrekt niet als een ongeluksbode uitzag. Als hy Diana de wraak der keizerin kwam verkondigen, dan had hy daarvoor, zelfs voor den toenmaligen wellevenden tijd, een verbazend lief gezicht aangenomen. „Gij hebt zeker reeds de beslissing onzer czarin tegemoet gezien," begon hij „en ik voel mij gelukkig dat ik n die heden op last mijner allergenadigste vorstin brengen mag." „Alles wat deze dame betreft, gaat ook mij

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2