N°. 141. 124® Jaargang, 1881. Zaterdag 18 Juni. Ejjks-Mastiagen. Mademoiselle Diana Verkiezing van éen lid van de tweede kamer der staten-generaal. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 17 Juni. FEUILLETON. MIDDELBURGSCHE COURANT) De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend, dat bij de op gisteren plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, tot benoeming van éen lid vau de tweede kamer der staten-generaal, in het hoofdkiesdistrict Middelburg, is gebleken, dat daartoe is verkozen de heer mr. D. VAN ECK; dat de procesen-verbaal van steminlevering en stemopening van den 14 en 16 Juni 1881 aan geplakt en ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedorgelegd. Middelburg, den 17 Juni 1881. De Burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM, l. b. De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat by hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur der directe betastingen enz. te Middelburg den 14 Juni 1881, invorderbaar verklaarde kohier der personeeie belasting no. 2 voor het dienstjaar 1881/82, met uitnoodiging aan ieder wiens zulks aangaatom na bekomen kennisgeving van zijLen aanslag, ten spoedigste bet door hem ver schuldigde te kwijten, met berinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na beden behoo- ren te worden ingediend. terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeeie belasting van den 9en April 1869 (Stbl. no. 59). Biervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 15en Juni 1881. De burgemeester voornoemd, N. C. LAMBRECHT8EN VAN RITTHEM, l. b. De uitslag der verkiezingen heeft ten gevolge dat het aantal liberale leden in de tweede kamer van 52 verminderd wordt tot 49, dewijl te Zwol, te Delft en te Goes de liberalen Sandberg, Van Leeuwen en Bredius vervangen ïijn door de antirevolutionairen Van Asch van 6 DOOR MORITZ VON REICHENBACH. iii. - gis dat nw onherroepelijke voorwaarde?" „Ja, my dankt die is gemakkelijk genoeg 1" „En wat belooft gg daarvoor?" „Het mooiste en beste en bovendien nog een brief aan de keizerin, aan wie ik zoo onwe- derstaanbaar mogelijk zal schrijven!" Dit zeggende liet zy den graaf staan en snelde naar haar kleedkamer. Diana", zuchtte hij haar achterna. Hij was inderdaad erg verliefd en dus was het zeer natuur lijk dat hij niet goed uit zyne oogen zag, daar volgens een oud spreekwoord liefde en wys- heid niets met elkaar gemeen hebben. Intusschen stond Diana met een gloeiend gelaat en fonkelende oogen in haar kleedkamer. „Hy gaat erop in, 01 hij gaat erop in," duisterde zij voor zich heen, „en ik zal mijn wraak kannen koelen." Zij dacht nu noch aan Latournon, noch aan de Russische roebels, zij dacht ook niet aan h»ar eigen toekomst, zij dacht alleen dat «ij Amédée Wijk, Fabius en Pompe. Aannemende dat bij de twee herstemmingen, welke plaats moeten vindende antiliberale fraction zich aaneen sluiten en dientengevolge te Almelo de conser vatief Insinger herkozen en te Zevenbergen de heer Van de Werk door een lid der oppo sitie vervangen wordt, dan zal de meerderheid nog met éen stem verminderd worden. Wel is waar moeten in 't laatst veronderstelde geval de antirevolutionairen op een katholiek stemmen, hetgeen de Standaard steeds hoog en duur bezweert dat nooit ofte nimmer het geval zal zijn; maar wij hechten aan die bezweringen niet meer dan ze blijkens de geschiedenis waard zijn. En deze leert ons dat er in 't uiterste geval bijna altijd een achterdeurtje te vinden is geweest, waardoor de samenwerking der twee partijen geoorloofd, of ten minste oog luikend gedoogd is kunnen worden. Wat hiervan zij, ook als wij deze ongun stigste kans aannemen, blijft de partijverhou ding in de kamer nog als 48 tot 38. Dit is vol doende om te vormen wat de Engelschen een working majority noemen, als de 48 het onder ling eens zijn. Met de vroegere 52 is dit tot dusver het geval niet in voldoende mate ge weest om eenige der belangrijke hangende politieke vraagstukken tot oplossing te brengen. Zal de waarschuwing, welke de meerderheid van de stembus ontvangen heeft, eenig nuttig gevolg hebben Wij willen 't hopen. Want zij ontveinze zich toch niet, dat indien haar gebouw, door in spanning van alle krachten hier, door geluk kige toevalligheden ginds, nog overeind blijft, er zich niettemin verontrustende scheuren en krakingen in de fondementen doen waarnemen. Zwol, dat vóór weinige jaren nog twee libera len, Van Naamen en Sandberg, afvaardigde, schijnt nu tot de „verloren" districten gerekend te moeten worden. Had Middelburg niet het geluk een liberaal vertegenwoordiger te bezit ten, die door veeljarige banden van bekendheid en van aan het algemeen belang bewezen diensten aan zijne kiezers verbonden is, het zou moeite kosten om ook ons district van den weg af te houden waarlangs Steenbergen en Zwol ver loren zijn gegaan. Het stemmencijfer van den anti-liberalen can- didaat nam bij deze verkiezing in ons district, vergeleken met 1877, weder toe van 854 tot 928, dat van den heer Van Eek daalde van op dien graaf moest wreken en dezen tot de over tuiging brengen dat zij, al was zy maar een dan seres, toch haar liefde en haar eer had en dat ook Kamuzoff aan geen van die beiden mocht raken. Eenige weken later zat Amedée weer in het boudoir van Diana; maar hy droeg er niet meer de kleuren vau. Sedert zijn duel had hy zich in een donker pak gestoken en dat paste ook beter bij de treurige uitdrukking op zyn gelaat. Ja, Amedée was erg treurig en Diana Ook; want zij hadden samen uitgerekend dat er nog minstens tien jaren moesten verloopen, eer zg zooveel bijeen zouden hebben om het tooneel to kunnen verlaten en te trouwen. Hunne andere collega's hadden gelachen over hunne verstandige redeneeringen, berekeningenen ernstige gezichten, maar Amedée en Diana lach ten in het geheel niet. Er waren over het alge meen veel dingen waarin zij van hunne collega's verschilden en dat wat hen van de anderen onderscheidde, was juist hetgeen dat hen in elkaar aantrok. Zy hadden beide herinneringen aan een vriendelijk, burgerlijk ouderlgk huiszij hadden beide een gelukkige kindsheid gehad en die als buurkinderen samen doorleefd. Eensklaps ontrukte een kwaadaardige ziekte hun beiden hunne ouders; vreemden namen hen in huis en Diana leerde van hare nette voetjes en Amedée van zyn mooie stem partij trekken. 1244 tot 1018. Dit laatste verschijnsel is het bedenkelijkst, want het bewijst dat de vlag, bij hen die zich rondom haar scharen, haar aanzien verliest. Dezelfde oorzaken welke hier tot dit gevolg leiden, kunnen ook elders werkzaam zijn. En wanneer wij dan zien welk een inspanning er noodig is geweest in districten als Sneek, Arnhem, Dordrecht, om onze partij de meer derheid te doen behouden, wanneer wij opletten hoe een toevallig voordeel, als in Goes of Delft eene enkele maal behaald werd, onherroepelijk verloren gaat zoodra de anti-liberale elementen zich aaneensluiten, wanneer wij in 't oog houden hoe in Rotterdam de clericalen, in de laatste jaren, van eene onbeteekenende eene dreigende tegenpartij geworden zijn, dan gelooven wij de waarschuwing te mogen doen hooren: er mag niets meer verloren gaan. De liberale zaak wint niet meerzij wordt niet zonder moeite gehouden op de hoogte waar zij zich nog bevindt. Dat zij echter niet vooruitgaat is niet de schuld van het liberale land, dat trouw genoeg blijft strijden en hopen maar het komt daar van daan dat de bezieling van boven af ontbreekt. Wij aarzelen niet om de vlag te volgen; maar men steke haar dan ook de lucht in, zoodat wij haar zien kunnen. Dan weten wg waarvoor wij strijden en zelfs indien niet dadelijk en niet volkomen het doel bereikt kan worden dat men zich voorstelt, zal de strijd zelf een middel wezen tot versterking der gelederen en tot het in stand houden van den goeden geest. Maar indien er geen veld- teeken te zien is, hoe wil men dan dat er geestdrift zal zijn bij den troep? Niet dat de liberale partij eene nederlaag geleden heeft maakt ons dus ongerust. Onver wacht was die niet, want niemand heeft ooit kunnen veronderstellen dat Delft aan zijn De Casembroot, Nierstrasz, Hoekwater en Van Kuyk liberale opvolgers zou blijven geven, of dat de erfenis van den heer Saaijmans Vader in liberale handen blijven zou zoodra de „wettige erfgenaam" goedvond haar te komen opeischen. Alleen Zwolle is een onaangename verrassing, doch daar staan, wanneer men den geheelen loop der verkiezingen over eenige jaren overziet, elders behaalde voordeelen tegenover. Er bestaat dus nog geen reden tot klagen. Maar wel maakt het ons bevreesd, dat tegenover een stouter en krachtiger wordende Het leven werd van toen af heel anders voor hen, maar door alle lotswisselingen heen bewaarden zij de herinnering aan hunne kinderjaren en al werd die ook nu en dan door tooneelglans bedekt, door de ziekte van Amedée was zy met dubbele kracht herleefd. „O Diana" zei Amedée toen hy weer naast haar in het doudoir zat. „O Diana, had ik toch voor het duel nw hart maar zoo goed gekend als nn en had ik toen maar zooveel nagedacht als in mijn ziekte, dan zou ik nooit jaloersch ge worden zgn." „Ja Amedée" zei Diana en streek heel zacht met haar hand over zyn voorhoofd, „dan zou ik nu misschien het Petersburgsche engagement reeds hebben, maar dan had ik ook verplichting aan graaf Kamuzoff, wat mij nu sedert ik hem heb leeren kennen, zeer tegen de borst zou stuiten. Nu moeten wij nog wat langer wachten, maar hond moed! Ik zal misschien nog wel met La tournon klaar komen en wy zullen allebei heel zuinig zijn, niet waar, Amedée?" „Natuurlijk 1" Zij deden hun best om te lachen, maar het ging toch niet van harte. Eindelijk begon Amedée weer.. Hebt gy voor goed alle onderhandelingen afgebroken?" „O ja, voorgoed." „En is de graaf vertrokken?" „Ja hij is vertrokken en en hij heeft ook een brief van my aan do keizerin meege komen!" tegenpartij, stouter omdat zij slechts oppositie te voeren heeft en de verantwoordelijkheid niet draagt van het regeeren, krachtiger omdat zij eene organisatie bezit die ons ontbreekt, er geen eenheid noch plan onder onze politieke leiders te vinden is. De liberale partij in de kamer was vóór 1879 in jaren zoo talrijk niet geweest als de onderlinge strijd der anti-liberalen haar by dé verkiezingen van dat jaar heeft toegelaten te worden. Desniettemin hebben de 52 niets kunnen verrichten waardoor hun positie blgvend ver sterkt is. Weten de 48, die nu overblijven, in hun midden niet de eenheid en het overleg te scheppen, welke noodig zijn om de liberalen buiten de kamer bijeen te houden en met goeden moed te bezielen, dan voorspellen wij, die den strijd mede te voeren hebben en, beter misschien dan in Den Haag, met de positiën op het terrein hekend zijn, dat deze of eene volgende algemeene verkiezing hunPyr- rhus-o verwinning wezen kan. Enkele cijfers zullen misschien aan de lief hebbers van verkiezings-statistiek genoegen doenj ofschoon wij voor ons bekennen van de poli tieke horoscoop-trekkerij nooit veel vrucht gezien te hebben. Het aantal kiezers bedroeg ditmaal (bij 't begin van 1881 volgens den Staatsalmanak, die met de wezenlijke cijfers altijd een weinig verschilt) 114,542. Dat der kiezers die gestemd hebben, 67010, juist dezelfde verhouding van 58 pet. als in 1879 en iets minder dan in 1877. De. opkomst in de verschillende districten liep uiteen naarmate de partijstrijd levendiger was: van ruim 80 pet. in Sneek tot nog geen 27 pet. in Winscho ten. In Middelburg kwamen van de 2696 kiezers (wezenlijke sterkte) 1964 op, dat is ruim 72 pet, tegen ruim 73 pet. in 1879. In Goes was de opkomst ditmaal ruim 77 pet. tegen 66 pet. in 1879. In 1877, vóór de jongste verkleining van het kiesdistrict Middelburg, werden op den heer Van Eek 1214 stemmen uitgebracht van de 2919, die het distriet bevatte, dat is ruim 41 pet. In dien tusschentijd heeft een verschik- king der districten plaats gehad, waarbij wy ons herinneren allerlei gissingen gehoord te heb- Het Vaderland geeft op, voor 1881, 114.684 kiezers en 66843 stemmers. Nauwkeurig komen deze cijfers, in verschillendeopgaven, nooit overeen. - „Van n maar wat ter wereld hadt g3 haar dan te schrgven?" „Ja, ziet gg, ik wilde mij op Kamuzoff wreken en daar ik niet wist boe ik dat anders zou moeten aanleggen, bedacht ik dat ik hem eens een poets by de keizerin moest spelen. Vooral omdat hy de onbeschaamdheid heeft gehad, om my na al wat er voorgevallen is, nog van liefde te spreken.". „Heelt hij dat gedaan?" „Ja, maar wind u niet op, het is niet dé moeite waard en toen hy het deed schoot my een denkbeeld door het hoofd, een denkbeeld dat wel is waar mijn engagement te Petersburg on mogelijk maakte, maar waaraan ik toch geen weerstand kon bieden." En" over het droeve gelaat van Diana gleed een schalksch lachje. „Wilt gij het mij niet mededeelen?" „O ja gij zult my wel beknorren en het veel te brutaal van mij vinden, maar ziet gij, ik moet toch lachen als ik mg Kamuzoff voorstel; hoe hij bij de keizerin mijn persoon en talent op hemelt als hij haar vertelt welke diplomatische listen en streken hij heeft moeten gebruiken oui my te overredenhoe ik eindeüjk gehoor het moeten geven aan zijn onweerstaanbare welspre kendheid en nu door hem zoodanig dweep met de keizerin en met Petersburg, dat ik niet heb kunnen nalaten om dit alles alleronderdanigst voor de czarin neer te schryven en haar te smeeken, mij in hare genade toch de som toe te staan die ik, helaas! zoo dringend noodig heb, opdat ik

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1