Laatste Berichten. Gemengde Berichten. BUITENLAND. Middelburg, 15 Juni. Onderwijs. Marine en leger, Rechtszaken Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 15 Juni des morgens te 8 uren. z Algemeen Overzicht. Met de begrooting en enkele kleinigheden Het comité voor de viering van een feest ter eere van Henri Conscience heeft te Brussel eene vergadering gehouden, op welke voorgesteld is den in Noord- en Zuid-Nederland zoo algemeen gevierden schrijver een kunstwerk aan te bieden> bestaande in een medaillon van gedreven zilver, hoog 0.85 en breed 0.60 M., vertoonende een gelauwerd portret van den schrij ver, tusschen twee zinnebeeldige figuren. De waarde daarvan zou 8000 fr. bedragen. De zilversmid L. van Eijswijck te Antwerpen zal met de vervaardiging belast worden. Voorts zou het feest bestaan in een optocht en een bijeenkomst in het stadhuis te Brussel en zou een gedenkpenning voor deze gelegenheid geslagen worden, dragende het opschrift: Aan Contcienc* Bijna taalgenooten. Het plan dreigt echter schipbreuk te lijden op den partijgeest. De liberale helft van het comité stelt voor de feestrede te doen houden door den dichter Jan van Beers; de katholieke helft wil dit door een der twee voorzitters van het comité laten doen. Het verlangen der liberalen schijnt billijk, dewijl Van Beers ontegenzeggelijk door zijn gaven als letterkundige en redenaar de meest aangewezen man voor deze taak is, en te meer dewijl het comité met opzet, om de meest moge lijke onpartijdigheid in acht te nemen, in den zilversmid Yan Eijswijck een der meest bekende katholieken in Antwerpen gekozen heeft. Men is het tot dusver nog niet eens kunnen worden. Op de heden gehouden vergadering der orde van advokaten bij de arr. rechtbank alhier zijn herkozen als leden van den raad van toezicht en discipline de heeren mrs. J. H. de Laat de Kanter en J. Gr. de Witt Hamer. De verkiezingsstrijd te Amsterdam over den oud-minister Wichers is, zoo mogelijk, nog een weinigje „gezakt," d. i. in gehalte minder geworden. Thans maakt namelijk de heer Yan de Poll, bekend dat de minister Wichers indertijd aan de Kon. fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam een groot kapitaal aan boeten heeft kwijtge scholden voor het te laat afleveren van aange nomen werken. Dit moet natuurlijk a[ls bewijs dienen dat de volksvertegenwoordiger Wichers volstrekt niet meer sympathie voor „het Zuiden," dan voor „het Noorden" des lands heb ben zal!! De punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Mij tot Nut van 't algemeenop den 9en Augustus a., zijn dit jaar zeer belangrijk en lij den minder dan in vorige jaren wel eens het geval was, aan al te groote verscheidenheid. Het hoofdbestuur stelt o. a. voor o. een voorstel voor de volgende algemeene vergadering te ontwerpen, tot ondersteuning der pogingen, welke door de departementen worden aangewend tot bevordering van de opvoeding van kinderen beneden den leeftijd van de leerlingen der lagere school. Op welke schaal deze bevordering van het zoo dringend noodzakelijk en nog op zoo vele plaatsen verwaarloosd voorbereidend onderwijs zal plaats hebben, is eenigszins hieruit op te maken dat het dep. IJist reeds voorgesteld hoeft hiervoor eene jaarlijksche som van 2000 te bestemmen, doch dat het hoofdbestuur dit bedrag onvoldoende acht. b op de begrooting 9000 uit te trekken, tot het verleenen van drie subsidiën van f 3000 aan departementen, welke plaatselijke verzamelingen wenschen op te richten tot bevordering van kunst- industrieel onderwijs, en daartoe eene gelijke som, nit eigen middelen of uit andere bijdragen, be schikbaar hebben. Diana haalde de schouders op. „Maar, mijne heeren" sprak zij met een zeer ernstig gelaat, „is dat nu een handelwijs voor fatsoenlijke lieden? Is dat een houding voor edel lieden in de woning een er dame? Moeten de straatjongens mij morgen met den vinger nawijzen, omdat er in mijn huis moord en doodslag en allerlei gruwelen gepleegd zijn? Is dat beleefd, is dat ridderlijk? Kunt gij uw twist niet elders uitmaken „Maar mijn God, Diana, die jonge man begon de hertog nu. „Die jonge man is mjjn collega en buiten dien heb ik geen lust een jongmensch, of wien ook in mijn woning te laten vermoorden, of een van u beiden door hem te laten doodschieten. Ik wil rust hebben en geen doodslag en gij beneemt mij mijn rust en mijn goeden naam, door op den laten avond zulk een leven bij mij te maken. Ik ben boos, heel boos op u." „Maar Diana", begonnen zij weder. „Diana, doe open!" brulde de zanger. Maar Diana stond stokstijf tusschen de twee partgen in, die zich eindelijk in hun lot moesten schikken. Amedée bleef opgesloten, de anderen gingen naar huis en Diana bleef zegevierend meesteres van het terrein. {Wordt ftrwty&J Eene schets van wat onder zulk eene verzame ling verstaan wordtis bij het voorstel gevoegd. Zij bevat voornamelijk plaatwerken en modellen voor het teeken-onderwijs op de lagere en mid delbare scholen, waartoe een aantal werken worden opgegeven voor: meubelmakers, smeden, brons werkers, goud- en zilversmeden, porseleinschilders, steenhouwers, stukadoors, boekbinders, schilders, tapijtfabrikanten enz. c evenals in 't vorige jaar, den aanvankelijk goed geslaagden cursus voor onderwijzers in huis arbeid te herhalen en tot bevordering van het onderwijs in huisarbeid voor de departementen een subsidie van f 1000 beschikbaar te stellen; d overeenkomstig het door ons reeds breed voerig behandelde rapport der commissie voor het oprichten van een werklieden-pensioenfonds, een commissaris daartoe vanwege de maatschappij te benoemen en tot bestrijding der administratie kosten een som van f 1000 voor dit jaar te bestemmen, op voorwaarde dat de drie andere maatschappijen insgelijks daartoe naar vermogen bijdragen e met de uitgevers-maatschappij Elsevier te Rotterdam of met een anderen uitgever eene overeenkomst aan te gaan tot het aankoopen van 17800 exemplaren, voor hoogstens f 6500, van een maandblad voor het volk met platen, in den geest van The Britsch Workman. Ieder lid der maatschappij zal daarvan kosteloos een exemplaar ontvangen ter verspreiding. Dit volksblad zal, met terzijdestelling van alle staatkundige of godsdienstige geschilpunten, dienst baar worden gemaakt aan de beschaving van den geest, de veredeling van het gemoed en de ver sterking van den zin voor het schoone. Behalve een voorstel van het dep. Amsterdam tot het opnieuw verleenen van een subsidie van f 1000 aan de modelschool der Vereen, t. 6. v. fabr. en handw. Nijverheid te Amsterdam, zijn door twee departementen alleen nog voorstellen van huishoudelijken aard gedaan. Tengevolge van het aan mej. W. de Vos ver leend eervol ontslag, is, ingevolge besluit van den gemeenteraad van Zaamslag, de waarneming der gemeentelijke betrekking van verloskundige tijde- lijk opgedragen aan dr. W. J. Arends aldaar, die dit heeft aangenomen. De heer N. Kerckhaert hoopt den 5n Juli a. zijn 40jarig ambtsfeest als burgemeester van West- dorpe te vieren. De ingezetenen zijner gemeente maken toebereidselen om aan het feest van dien dag algemeen deel te nemen. De St. Ct. bevat een kon. besluit waarbij wordt ingesteld een afzonderlijk eereteeken voor hen die hebben deelgenomen aan de krggs verrichtingen in Atjeh van 1873 tot 1880. Z. M. heeft dit besluit genomen, om een nieuw bewijs te geven van bijzondere tevredenheid over den moed en de volharding, door zee- en land macht steeds by de krijgsverrichtingen in Atjeh aan den dag gelegd. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 17 dezer, niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat met 1 Sept. aan de R. H. B. S. met 3 j. cursus te Meppel de volgende leeraarsbetrek kingen te vervullen zijn: twee in Nederlandsch, geschiedenis, Fransch en Hoogduitscb, jaarwedde voor elk ƒ1800; een in natuurkundige wetenschap pen, jaarwedde ƒ1800; een in wiskunde en boek houden, jaarwedde ƒ1800; een in teekenen, jaar wedde 1000; een in gymnastiek, jaarwedde 500. Zij, die voor deze betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, moeten vóór of op 30 Juni a. schriftelijk zich melden bij den inspecteur van het M. O., dr. D. J. Steyn Parvé te 's Gravenhage. Benoemdtot leeraar in de wis- en natuur kunde aan het gymnasium te Amsterdam H. G. C. E. Bückmann, doctorandus in de wis- en natuur kunde aldaar. Voor het eindexamen der hoogere burger scholen in Gelderland hebben zich 29 candidaten aangemeld, waaronder een van de H. B. S. te Zierikzee. Tot hoogleeraar in het burgerlijk recht aan de universiteit te Amsterdam is benoemd mr. Moltzer. De examens aan de Kon. Mil. academie te Breda zijn afgeloopen. Yan de officieren die hunne studiën aan de applioatieschool en de le afd. der krijgsschool vol tooiden, was er slechts een die niet aan de eischen voldeed, terwijl de cadetten van het 4e studiejaar allen hun officiers-examen met gunstig resultaat aflegden. De volgende 21 officieren voldeden aan het examen Yan de applicatieechool: de 2e luits. De Bock en Verff, van de artillerie hier te lande; de 2e luit. Bolomey, van de genie hier te lande, en Berkhout, van de genie O.-I. Yan de le afd. der krijgsschoolde 2e luits. Pelletier, J. W. P. van Hoogstraten, MasthofF, De Koek en Houtman, van de artillerie hier te lande; de 2e luits, Yan der Willigen, Wethmar en Poelman van de artillerie O.-I., de 2e luits. Vogelenzang, J. M. van Hoogstraten, Bos en Heg- denrijk, van de genie hier te lande, en de 2e lnits. De Vos, Triebart, Schader, Wijnhof! en Krol van der Hoek, van de genie O.-I. De volgende cadetten voldeden aan bet eind examen voor 2e luit. inf. hier te lande: Schilf- gaarde, Heisterkamp, Indewelj, Makkink, De Bruijn, Grnbé, Boelen en Kleinsma. Infanterie O. I.Van der Star en Kerrebijn. Cavalerie hier te landeMathon en Enschedé. Artillerie hier te lande: Preuijt, Neeteson, Collette, J. K. van Hoogstraten, Dell, Bosch, Bergansius, Van der Hoog, Elout, Van Doesburgh, Nijhoflj Brünings, Blokhuijs en Schenk. Artillerie O.-I.: Kern en C. W. van Hoogstraten. Genie hier te lande: Westenberg, Schnijl, Berkhout en Visser. Genie O. I.: Swartbol, Idenburg, De Blaauw, Rudolph, Hageman en Lankhout. Gisteren deed de rechtbank alhier uitspraak in zake J. v. H., te Philippine, en E. C., te Wa tervliet (België), beiden van beroep landbouwers, beklaagd van mishandeling te zamen en in ver- eeniging gepleegd tegen P. de J., landbouwer te IJzendijke. Beklaagden werden bij verstek, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld ieder tot eene celstraf van 6 maanden. De eisch van het O. M, was 3 maanden. De beleedigde party, P. de J., had gebruik ge maakt van het recht, bij de wet toegekend, om zich met eene civiele vordering tot schadever goeding te voegen in de strafzaak. Ook hierin deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde de beklaagden solidair tot betaling eener schadever goeding van 150 (het maximum, dat de wet ten deze toelaat) en in de kosten aan de zijde der beleedigde partij gevallen. De vordering der be leedigde partij was nader toegelicht door mr. F. N. van der Bilt. Op aanwijzing van de post-admiministratie te Bergen op Zoom is door de marechaussee aldaar proces-verbaal opgemaakt tegen den vrachtryder A. S., op Stavenisse, wegens verboden brieven vervoer. In de laatste nachten heeft het in de omstre ken van 's Hertogenbosch sterk gevroren, waar door veel aardappelen, boekweit en tuinvruc ten verloren gegaan zgn. Zaterdag namiddag is te Breda uit Roosen daal gevankelijk binnengebracht JulesVictor Guil- lemin, oud 26 jaren, die, den 9n Mei 11. uit de ge vangenis te Sedan ontslagen, na vele wisselingen zich den 23n Mei 11. te Winterswgk heeft opgehou den, vervolgens te Tholen is aangehouden en ein- delijk aan de rijkspolitie te Roosendaal is overge leverd. Er bestaat sterk vermoeden dat deze per soon de dader is van den voor eenige dagen ge- pleegden moord op een dienstmeisje op den openbaren weg te Zuidwolde. Een bij hem gevon den scheermes, Duitsch bankpapier, Belgisch goud en kenteekenen van nog meer bezwarenden aard geven tot dit vermoeden aanleiding. Zondag werd de jachttentoonstelling te Kleef plechtig geopend. Als bgna iedere tentoonstelling was ze nog niet geheel gereed bij de opening, maar binnen twee of drie dagen wachtte men dat de laatste hand aan de uitstalling zou gelegd zgn. De schikking der voorwerpen en de opluis tering der tentoonstellingsgebouwen wordt zeer geroemd. Men heeft het wansmakelijke, beteeke- nislooze bijwerk van vlaggen, wapenschilden en wat er meer van dien aard is, geheel weggelaten en niets is er tot versiering aangebracht dan wat voor de jacht dient of van de jacht als buit is thuisgebracht. Wildnetten vormen de draperieën tusschen het prachtig gewei van herten, geweldige koppen van buffels, geveder te van tropische vogels, werpspiesen en ander jachtgerij van wilde volken. Bij de opening worden natuurlijk redevoeringen ge houden. Zeer geroemd wordt eene inzending Japan- sche en Indische wapens van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, die in hare soort eene der volledigste verzamelingen schijnt te zyn. De Livadia, het jacht van den czaar, heeft een tochtje gemaakt naar Bujukdere aan den Bosporus. Geen enkel schip mocht de Livadia naderen, die door gewapende sloepen werd be waakt. Den ganschen nacht brandde er electrisch licht rond het schip. De Fransche minister van oorlog heeft voor geschreven dat de officieren buiten dienst ook gekleurd gemslederen handschoenen zullen mogen dragen. Vroeger moesten in en buiten dienst witte handschoenen worden gedragen, wat groo- tere uitgaven veroorzaakt. Eene oppervlakte van 304 vierkante meter grond in de city van Londen werd dezer dagen verkooht tegen den prijs van f 156 per vierk. Eng. voet. Per bunder zou dat tusschen de 16 en 17 millioen gulden bedragen. De aan het gasthuis te Middelburg toebehoo- rende bouw- en weilanden zijn heden alhier, in het openbaar verpacht voor ƒ4329 per jaar. Amsterdam. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht op de heeren De Vries 887, Van Lennep794, Dijserinck 413 stemmen, zoodat tusschen de twee eerstge- noemden herstemming moet plaats hebben. Op de algemeene vergadering van de Mij. tot expl. van Staatsspoorwegen is het dividend vastgesteld op 12.80 per aandeel. Tot commis sarissen werden benoemd de heeren Iosinger, Bosch van Drakestein, Jbr. M. J. Roell, mr. H H. G. Quack en I. P. J. Buteux. ftonstantlnopel. De uitwisseling der rati fication van de Turkseh-Grieksche overeenkomst heeft gisteren plaats gehad. ÏTAJCEH Ba- Wind- Toe Tem- DER rom. stand pera- PLAATSE*. afwijk. richt. kracht lucht. tuur. Cels. Delfzijl (- 0.9 ZZW 1 z. bew. (-12 Groningen. - 0.8 N 0 z. bew. -11 Helder - 0.5 NW 0 betr -11 Vlissingen. 0.1 NNW 1 z. bew. - 15 Maastricht. (- 0.4 W 1 bew. -15 - 1.2 NW 3 betr. -11 0.9 stil 0 betr. -10 Valentia. - 3.4 wzw 1 betr. -13 Hamburg 4- 0.2 NW 3 betr. -11 Swinemunde. - 2.0 NW 3 z. bew. -14 Leipzig. - 0.5 NW 2 betr. -12 CarLruhe 1.1 ZW 2 L bew. -17 Grisnez 0.8 1 helder -13 Pargs. - 1.5 ZW 0 mist. -13 St Mathieu - 1.7 Z 2 betr -14 Biarritz - 3.8 stil 0 betr. -18 Perpignan OZO Christiaansund 1.7 4 helder (-17 Stockholm. 1.2 NO 4 betr. - 9 Koppenhagen 0.4 N 5 betr. -11 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 1.0 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg, 14 Juni. 'sav. 11 u. 51 gr. 15 's morg. 8 u. '60 gr. 'smidd. la. 67 gr 'sav. 5 u. 61 gr. F. Zooals wy gisteren uiteengezet hebben, is de algemeene beraadslaging over de nieuwe kieswet in de Italiaansche kamer afgeloopen. Na de be handeling van eenige ontwerpen betreffende open bare werken, is het debat over de onderdeelen begonnen, eerst wederom in de commissie die rapporteeren moet over de nu reeds ingediende amendementen en moties van orde. Deze laatsten vinden te Rome hare plaats in ieder debat. De commissie heeft echter besloten zioh met deze afzonderlijke uitingen van het gevoel der kamer leden niet in te laten, zoodat zij dadeiyk tot het ontwerp zelf kon overgaan. De voornaamste wy - zigiogen welke de commissie zijn in overweging gegeven vooral op het eerste artikel, de kern der wet waarin wordt voorgeschreven wie tot kiezen bevoegd is, zyn: 1* door de geavanceerd-liberalen„Ieder Ita liaan die lezen en schrijven kan, is van zijn 21e jaar af gerechtigd tot kiezen 2° door de radicalen en enkele conservatieven, algemeen stemrecht zonder beperking 3° groote kiesdistricten met niet minder dan Yij f en niet meer dan tien afgevaardigden, en 4° stellen 78 leden uit de gematigde party en de rechterzijde voor de vraag der kiesdistricten niet bij deze wet, maar by afzonderiyke voordracht te behandelen. Er valt dus nog genoeg te bespreken. Uit een telegram van gisteren blijkt dat het ministerie zich vasthoudt aan den door de liberalen gevonden middenterm. De heer Depretis verklaarde in de kamer dat het ministerie eene kabinetsquaestie ervan maken zal, als de kamer den beschavings- censua der seconda elementare en den geldeiyken census van fr. 19.80 voor allen die daarbuiten vallen, verwerpt. Deze houding geeft goede hoop voor het tot stand komen der wet, want men zal zich na de ondervinding van luttel weken geleden, niet roekeloos aan eene nieuwe crisis wagen. Er gaat overigens niet veel om in de politiek. De voorteekenen van den komkommertijd doen zich reeds duidelijk gevoelen. Het Engelsche lagerhuis trekt langzamerhand den zwaren wagen der Iersche landwet naar het hoogerhuis, en de koetsier Gladstone wil het paard niet overhaasten, maar klapte Maandag toch met de zweep, toen hy zeide dat hij „op het geschikte oogenblik" maat regelen zou voorstellen om eene spoedige behan deling te verzekeren. Dat wil zeggen indien gy heeren van de oppositie en home-rulers, dit debat tot het oneindige wilt rekken, dan zal ik voorstel len en door mijne getrouwe meerderheid laten aannemen de verklaring van urgentie, dat is, dan zal den speaker de macht worden gegeven uwe breedsprakigheid den mond te snoeren.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2