No. 138. 124® Jaargang^ 1881. TV oensdag 15 Juni. Mademoiselle Diana Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daitbb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 14 Juni. FEUILLiBTOH. Benoemingen en besluiten. MIDDELRURGSCHE COURANT. Aan de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-geueraal is heden in deze ge meente door 389 van de 503 kiezers deelgenomen. Aan de stemming op 10 Juni 1879 namen in deze gemeente 368 van de 494 kiezers deel. Te Goes zijn heden 216 van de 254 kiezers opgekomen. Door den burgemeester van Goes wordt bij publicatie aan de ingezetenen de dank overgebracht van het bestuur der Mij tot bev. van den Land bouw in Zeeland voor de aan de leden op 8 tot 10 Juni te beurt gevallen ontvangst. Aan allen die tot bet welslagen der feesten hebben mede gewerkt brengt het gemeentebestuur van Goes eveneens daarvoor dank. De giftbrief bij den beker van Maximiliaan van Bourgondie, die, zooals wij reeds gemeld hebben, door het gemeentebestuur van Veere niet ver kocht zal worden, bevat het bevel om„dien te bewaeren ter liefde en memorie van ons tot ene enwige Gedenckenisse op het Stadthuis van der Vere, binnen der Stede kiste, denwelcken sij besigen zullen als tijdt en stonde wosen sal, sonder die tot eniger tijdt te mogen verkopen, versetten of belasten in geender manieren in wat sacken de Stadt soude mogen becommert of be last wesen, niet uitgesteeken, op de verbeurte van denselven kop, die in sulcken gevalle weder komen sal aan onsen rechten Erfgenaemen." Wie thans als „onsen rechten Erfgenaemen" be schouwd zouden moeten worden, is zeer twijfel achtig. Maar aan verkoopen mag men zeker niet denken. Uit de beraadslagingen in de Belgische tweede kamer over de begrooting van buitenlandsche zaken, welke tengevolge der ongesteldheid van den heer Frère Orban van zeer weinig beteeke- nis zijn geweest, stippen wij aan dat de Belgische regeering nog altijd bezig is met het onderzoek der nota van antwoord, door de Nederlandsche regeering ingezonden betreffende de indertijd zoo druk besproken en thans bijna vergeten aanhou ding van het Deensche stoomschip Phoenix in de wateren der Schelde. Aan het programma der land bon w-tentoonstel- ling te Bergen op Zoom op 6—8 Sept. a. ontleenen wij, wat het landbon w-gedeelte aangaat, alzoo zonder de feesten te rekenen die ieder zich wel zal kunnen voorstellen, het volgende: Dinsdag 6 September, 79 uur: Ontvangst van vee en pluimgedierte op de Paradeplaats. 9 DOOE iVIORlTZ VON REICHENBAGH. Dat waB nü wel een echt Russische manier van doen, maar de waarheid laat zich niet verbloemen. De graat had dus den zanger Amédée Tissot de trap afgegooid en voordat deze opgestaan was en zich overtuigd had dat zijne ledematen tame lijk ongedeerd waren, was de Rus reeds lang de deur der schoone Diana binnen gegaan. Amedée was zoo boos dat hij een oogenblik bewusteloos was, doch toen hij tot zich zelf kwam wilde hij den graaf achterna, om hem te verworgen of te doorsteken. Hij stond voor de deur zijner geliefde öp de tanden te knarsen, nog besluiteloos welken dood hij voor zijn vijand kiezen zou; daar kreeg hg eensklaps zijn bezin ning terug. Als hij nu in deze woning drong en den graaf Vermoordde, viel hij in handen van het gerecht en dat was altijd onaangenaam. Vermoordde hij hem niet en overlaadde hij hem alleen met ver bijten over den onvrij willigen sprong dien bij hem 12 uurBeoordeeling. 11 uurAlgemeene verga dering der Maatschappij op het gemeentehuis. 12 uur: Opening der tentoonstelling. Woensdag 7 September, 10 uur: Opening der tentoonstelling. 11 uur: Harddraverij. Donderdag 8 September, 10 uurOpening der tentoonstelling. Ziehier, als een vermakelijk staaltje van weder zij dsche comedie-vertooning, de briefwisseling, gevoerd tnsacben den voorzitter der antirevoluti onaire kiesvereeniging te 's Gravenhage en graaf Schimmelpenninck, den conservatieven candidaat voor de tweede kamer. De voorzitter verzocht den graat schriftelijk »de verklaring af te leggen, dat hij gekozen zijnde, met de antirevolutionaire partij in de kamer en in den lande en das ook met onze kiesvereeniging zou willen samen werken ter bereiking van haar doel, de bevordering van den invloed der antirevolutionaire beginselen enz." Hierop antwoordde de graaf: »Mocht het voorrecht mij te beurt vallen, weder te worden afgevaardigd, dan zal voorzeker, evenals dit tot nog toe het geval was, veelal mijne plaats in den parle mentairen strijd gevonden worden naast de leden uwer partij, aan wie dezelfde hoogste belangen dierbaar zijn als aan mij en die hij dien strijd door dezelfde hoofdge dachte geleid worden, welke ik hoop steeds te blijven volgen. «Van het afleggen van opzettelijke verklaringen, zooals die bij uw geëerd schrijven bedoeld worden, vermeen ik mij te moeten onthouden, te meer daar ik den schijn zelfs niet op mij zoude willen laden, van de tot nogloe door mij gevolgde gedragslijn te verlaten," enz. Daarna nam de kiesvereeniging den graaf als haar caudidaat aan De verkiezing te Amsterdam levert geen aan genaam schouwspel op. De liberalen zgn het daar onderling zeer oneens. Dit is te betreuren, ofschoon van minder beteekenis dan elders, dewgl de tegenpartij te Amsterdam volkomen buiten staat schijnt om met die oneenigheid haar voor deel te doen. Ernstiger is het treurig gehalte van sommige argumenten, welke tot aanbeveling of bestrijding der candidaten gebezigd worden. De uitstooting van den heer Rutgers schijnt aan geen andere oorzaak te wijten dan aan diens zelfstandigheid, sommigen noemen het onhan delbaarheid, vau karakter. De heer Holtzman wordt daarentegen verdedigd op gronden die uiterst zwak zijn en welke men niet beter kan omschrijven dan door te zeggen: hij is een Am sterdammer en een kanaalman. De oud-minister Wicbers wordt mede aanbe volen als gewezen lid van het „kanaal ministerie." Mocht deze candidaat de herinnering aan dit kabinet, dat op het oogenblik door bijna niemand teruggewenseht wordt, een weinig op den achter, grond stellen, dan zou de verkiezing van dezen kun- had laten doen, dan maakte hij zich belachelijk in de oogen van Diana en dat was nog onaange namer. „Er blijft mij niets anders over dan hem tot een duel te dwingen en dat zal ik doen, van daag nog. Ik zal hem doodelijk beleedigen ik zal hem belachelijk maken zooals hg mij bespot heeft. Ik zal het doen in haar tegenwoordigheid en in die van den hertog, die zijns gelijken en toch ook zijn mededinger is. In tegenwoordigheid van die twee beleedigd, blijft hem niets anders over dan een duel een strijd op leven en dood. Ja een van ons beiden moet vallen 1 Hg bemint Diana en zij zij speelt misschien een dubbel spel ik moet licht ia die zaak brengen, want een van ons beiden is te veel op de wereld 1" Onder dergeigke bespiegelingen verliet Amedée het huis. Als hg er nog een oogenblik vertoefd had, zou hg zgn vijand weer gezien hebben, want kort na hem trad Kamuzoff de huisdeur nit, daar mademoiselle, in een harer onbegrijpe- ïgkste buien, hem niet had willen ontvangen en hem had weggezonden met een woord van dank voor zijne schoone bloemen en de toezegging dat hg 's avonds terug mocht komen. II. De avond was eindelijk aangebroken. Mademoi selle bad zooeven op het tooneel hare mytholo- digen zeeofficier zeer gelukkig wezen. De tweede kamer bezit op 't oogenblik niemand in haar midden, die de marinezaken nit eigen ondervinding kent. De admiraal De Casembroot behoort tot een vroeger tijdvak en daar hij de eenige is, die in de kamer voor „specialiteit" door kan gaan, wordt aan zgne adviezen meer gewicht gehecht dan ze waard zgn. Op welke gronden wordt echter de candidatuur Wichers bestreden Men zoekt uit de handelin gen van den oud-m i n i s t e r bewijzen op te delven, dat hij in die kwaliteit de fabriek van stoomwerktuigen enz. te Feijenoord meer bevoor deeld heeft dan de fabrieken te Amsterdam en daaruit destilleert men weder het bewijs: „dat zijne sympathieën meer Zuidelijk gericht zgn," dat wil zeggen dat hij meer een vriend van Rot terdam dan van Amsterdam is. Gesteld eens, het feit ware juist. Het is bijna onmogelgk te bewgzen, want beslissingen over leverancien en aanbestedingen worden in den regel niet door den minister, maar door zgne ambtenaren genomen. Maar gesteld het ware juistde minister had Fegenoord bg een of twee gelegenheden bevoorrecht boven een Amsterdam- sche fabriek. De minister kan daartoe bgzondere redenen gehad hebben, welke met zgne sympa thieën voor de eerste of tweede stad des rgka niets te maken hebben; maar kan er ooit uit volgen dat de heer Wichers, als volksverte genwoordiger gekozen, de belangen van Rotterdam boven die van Amsterdam zal stellen? Welk een zonderlinge en onwaardige voorstelling maakt men zich toch van onze politieke mannen En dat geschiedt in de hoofdstad, in het middel punt van het openbare leven des lands! Uit Wildungen verneemt het N. v. d. D. dat de toestand van Z. M. den koning, naar het uiterlijk te oordeelen, zeer bevredigend moet zijn. Z. M. gebruikt viermalen daags, te beginnen kwartier over zevenen, zgne glazen water (Victor), natunrlgk in overleg met den baddokter dr. Stöcker. Ongelukkiglijk laat het weer veel te wenschen over, het is er koud en regenachtig. Bij koninklijk besluit is de commissaris des konings in Limburg gemachtigd tot bgeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 28 Juni a., ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal in de plaats van wglen jhr. F. B. H. Michiels van Kes- senich. Den len Juni 1881 heeft te Rio de Janeiro de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland eu Brazilië tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. gische naamgenoot zoo verrukkelijk voorgesteld, dat alle toeschouwers opgetogen waren en thans zat zij in haar salon aan de gedekte tafel tusschen den hertog en den graaf, die het zoo druk had om haar in allersierigkst fransch zgne bewondering te kennen te geven, dat hij nog geen tijd had gehad om van zijne ontmoeting met Amédée te gewagen. De hertog wilde natuurlijk niet voor den bar baar onderdoen in complimentjes en dus was het voor Mademoiselle zeer vermakelgk dit duet aan te hooren. Op het goede oogenblik gaf zij het bezielde loflied een practische wending en voor dat de twee heeren nog precies wisten hoe het zoo gauw gekomen was, waren zg gverig aan het dispu teeren over de quaestie van het engagement en zwoer de hertog bij de fabelachtige sommen, die men te Parijs zou bieden om de „hemelsche Diana" te behouden. Hij geraakte geheel van zgn stuk toen hij vernam dat de trouwelooze scboone inderdaad onderhandelingen met Petersburg had aangeknoopt en Kamuzoff was tegen het einde van het souper overtuigd dat de voorwaarden, die zij stelde, eigen- lgk bespottelijk laag waren en dat het onbegrij pelijk zou zijn, indien de keizerin dit niet met hem eens was. Zesduizend roebels traktement had Diana ver langd en de Noordsche Semiramis, die hare philo- De minister van financiën a.geeft in de St. Ct kennis, dat door hem eiken Donderdag, des mid dags te 12 uren, aan het lokaal van het departe ment van financiën zullen worden ontvangen diegenen welke hem over zaken dat departement betreffende wenschen te spreken. Bij min. resolutie zijn de militaire paardenartsen 2e kl. A. Overbosch en J. N. Ballangée tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, om gedurende den tgd van éen jaar dienst te doen bij de bestrijding van de veepest De gemeenteraad van Amsterdam nam in zijn vergadering van gisteren het voorstel van het dage- lijksch bestuur aan, om de inkomsten-belasting in te trekken en te vervangen, voorloopig voor een jaar, door een hoofdelijken omslag. De raad be noemde tevens een commissie tot onderzoek der grondslagen waarop de directe belasting behoort te worden geheven. De rijksmiddelen hebben in de maand Mei eeu aanzienlijk hooger cijfer opgebracht dan in Mei van het vorige jaar. Tegenover 8.007.528 in Mei 1880 ontving de schatkist in de verloopen maand ƒ8.781.145, dat is dus f 774.000 meer. Totnutoe is de opbrengst van dit jaar vrij gunstig te noemen. Zij bedroeg ƒ40.369.644 over de eerste vijf maanden, d. i. ƒ1.200.000 meer dan in de eerste vijf maanden van het vorige jaar. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Hoorn, mr. W. K. baron van Dedem van Haar lemmermeer, J. W. Lantzendorffer, en tot burge meester van Sappemeer, T. Venema Az., secretaris dier gemeente. middelbaar onderwijs. Bepaald dat eene der R. H. B. S. met driejarigen cnrsns te Meppel zal gevestigd zgn; en met ingang van 1 Aug. tot directeur en leeraar aan die school benoemd R. F. Modderman, thans leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Benoemd tot leeraar aan de rgkslandbouwschool, buiten bezwaar der schatkist, K. H. Klein, te Wageningen. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en ace. te Warmond c. a.\ de ge meenten Warmond en Sassenheim toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Oegstgeest c. o., onder voortdurend beheer van den ontvanger F. W. J. H. Tengbergende gemeente Voorhout toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Noordwijk o. aonder voortdurend beheer van den ontvanger G. J. Naber. sofen zoowel als hare danseressen het liefst uit Parijs liet komen en in dergeigke gevallen eigen handig met haar gezanten correspondeerde, had daarop geantwoord: „Dat is te veel; voor zesduizend roebels kan ik een veldmaarschalk hebben(de eigen woorden van Catharina II) De Rus kwam zeer schoorvoetend met dit keizerlijk antwoord voor den dag, waarop Diana de schouders omhaalde eu de hertog iu eeu luiden jubelkreet uitbarstte. „O, dan blijft gij natuurlijk bij ons," riep hg uit, „men zal u hier die som gaarne geven, ik heb nog al invloed en zal er voor zorgen dat de schouwburgdirecteuren tegen elkaar zulleii opbieden om u aan Parijs te biuden." Diana kneep hare schoone oogen een weinig toe en keek de heeren door hare lange wimpers ondeugend aan. Zij wist heel goed dat de hertog zoowel zgn invloed als de grootmoedigheid der Pargsche directeuren overschatte, maar zg zag tevens dat zgne woorden een diepen indruk op den Rus maakten. Zg maakte dus ce cher duo gelukkig met het verzoek, of liever bevelj om haar flacon uit het boudoir te halen en zoodra deze, verrukt over dit blijk van vertrouwen; de deur uitsnelde, fluisterde zg den Rus in het oor: „Gij ziet, ik zou hier waarschijnlijk meer krggen dan ik van uwe keizerin vraag, maar ik moet bekennen dat een geheimzinnige San»

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1