Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Onderwijs. Kerknieuws. Marine tn leger. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 15 Juni des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht.' J. Alma, van Utrecht naar Roosendaal; W. E. baron van Till, van Gorinchem naar Utrecht; P. H. Balfour van Burleigh, van Geertruidenberg naar Gorinchem; H. E. Hulseboa, van Venlo naar Groningen, late afd.H. van Manen, van Gronin gen, 2de afd., naar Venlo; M. G. Just de laPai- sières, van Gouda naar Delit; G. M. C. Dressel- huys, van Almelo naar Vlaardingen; W. Baerts, van Coevorden naar Almelo; R. Feith, adj.- contr. te Dordrecht, benoemd tot controleur te Dockum; G. C. Droogleever Fortuin, ontv. te Valkenswaard, belast met de waarneming van de eontrdle te Geertrnidenberg. Bevorderd aan de universiteit te Leiden tot dootor in de rechtswetenschap de heer W. J. Saaymans Vader, geb. te Goes, met academisch proefschrift getiteld: Bedrog. VUsslngen, 13 Juni. Door den heer J< Klomp, die, ongeveer tien jaren als predikant bij de N. H. gemeente alhier werkzaam is gewee3t, en thans tengevolge zijner benoeming tot veld prediker by het leger in O. I. derwaarts vertrekken gaat, werd gisteren avond afscheid genomen van deze gemeente, met eene rede naar aanleiding van 1 Cor. 13 13. Met 1 Juli a. zal in werking treden een kon. besluit, waarbij bepaald is dat machinist leerlingen le kl. na een diensttijd van twee jaren aan boord van een stoomschip buitengaats of van drie jaren aan boord van een stoomschip binnen gaats, tot het afleggen van het examen als machi nist 3e kl. worden toegelaten en by voorko mende gelegenheid tot dien graad bevorderd. De degradatie van machinisten in het vaste korps gaat steeds gepaard met afvoering uit het korps en heeft, daar zij voor onbepaalden tijd dienen, nood wendig het ontslag uit den dienst tengevolge. De machinist-leerlingen 2e kl.zyngelyk gesteld met den graad van matroos. Heden is A. R., laatstelijk ontvanger der regis tratie en domeinen en bewaarder van de hypo theken en van het kadaster te Goes, die sedert geruimen tijd hier gevangen werd gehouden, ter zake van het verduisteren en ten eigen bate aan wenden van in zyne betrekking ontvangen geld sommen, naar 's Gravenhage overgebracht, waar by den 20 Juli a. voor het hof zal terechtstaan. Voor de akte van beschuldiging verwijzen wij naar de M. Ci. van 11 Maart jl. n°. 59. - Zaterdag werd voor het gerechtshof te 's Gra venhage in hooger beroep behandeld de zaak van den „veekoopman" J. Bal. De adv.-generaal achtte de ten laste gelegde feiten voldoende bewezen en requireerde bevestiging van het vonnis der Mid- delburgsche rechtbank, met verandering van de daarby opgelegde 2 jaar celstraf in 5 jaar gevangenisstraf Donderdag zal het hof uitspraak doen. Aardenburg, 11 Juni. Buiten de West poort, ten huize van den arbeider A. F. zijn heden nacht uit een kist een paar gouden oor bellen en ongeveer f 8 aan geld ontvreemd. Voor lieden uit de arbeidende klasse is zulk een diefstal een zwaar verlies en 't is te hopen dat de politie de hand moge leggen op de schurken, die aldus den eerlijken en ij verigen werkman van zyn zuur verdiende penningen komen berooven. Zooals onlangs reads gemeld is, werden vóór eenige dagen, voor rekening van Italiaansche veekoopers, tot veredeling van het ras aldaar, 133 stuks hoornvee in Holland aangekocht. „Wat raakt het u dat ik u aankijk?" „De manier waarop gij dat deedt was beleedigend." „Nu, houd u dan voor beleedigdl „Mgnheer „Mijnheer „Gij zult mij voldoening gevenriep Amédée, die toch reeds woedend was op den Rus en ge heel buiten zich zelf gebracht werd door dat bouquet, dat deze natuurlijk aan Diana ging brengen. „Met genoegen", sprak de Rus en rekte zijne krijgshaftige gestalte zoo lang mogelijk uit. „Mag ik uw naam weten?" „Amédée Tissot, zanger aan Z. M. schouw burg." „Ach dat spyt mij, mijnheer, maar met menschen van het tooneel kan ik niet vechten." Trillend van woede en doodsbleek versperde Amédée hem den weg. „Dan zal ik u dwingen om met my te vech ten, ik zal u ten aanzien van getuigen zóo beleedigen, dat „Dat ik u zal moeten laten afranselen, mijnheer, dat is al wat gij van mij gedaan kunt krijgen," hernam de Rus, omvatte met zijne reuzenarmen de slanke gestalte van den zanger es tt wierp hem de trap at. (Fort» vervolgd.) Donderdag 2 Juni des morgens half acht vertrok de trein, uit 12 wagens bestaande, uit Alkmaar, begeleid door het vereischte personeel en voorzien van 'tnoodige, onder aanvoering van een ambte naar der Mij tot expl. v. veestallen en veetransporten teUtrecht. De eerste rust werd te Bischofsheim gehouden, waar men 3 Juni des morgens aankwam. Op den 4 Juni kwam de trein te Mdnchenwaar het vee, om uit te rusten, werd op stal gebracht. Den 5e Juni ging het van München verder, men kwam ongestoord de Alpen over en bereikte den 7e Juni in de vroegte Parma, juist op den tijd als in het plan van verzending was aangegeven, waar het vee werd gelost in een toestand die niets te wenschen overliet. Zooals wij reeds gemeld hebben is het be- noodigde kapitaal voor het oprichten eener bad en zweminrichting in Den Haag, thans bijeen. H. K. H. prinses Marianne heeft daartoe voor eene belangryke som bijgedragen. Op den tweeden Pinksterdag is even buiten Hoedekenskerke een onderwyzer van Baarland, de heer Yersluys, die, na den avond by een collega doorgebracht te hebben, 'snaohts naar huis wandelde, door twee onbekenden aangerand. Een van de aanranders gaf den heer V. een stoot, terwijl de ander hem met een mes een diepe snede toebracht over drie vingers van de linker hand, waarvan de pink byna is afgesneden. Ver volgens is hij op eene vreeselijke wijze geslagen en toen het hem gelukt was te ontsnappen nog achtervolgd. De heer V. is nu onder geneeskun dige behandeling en zeker zal het geruimen tyd duren eer hy geheel hersteld is. De vermoedelyke daders zijn, zegt men, in handen der politie. Te Anna-Pauwlowna is jl. Vrijdag het gedenkteeken onthuld voor den heer J. C. de Leeuw, ontwerper, stichter en dijkgraaf van den Anna-Paulownapolder. Bedankt werd door den zoon van den overledene, die een marmeren krans op het gedenkteeken plaatste. Tevens zyn in de vergaderzaal van het polder- en gemeentebestuur geplaatst de portretten van de heeren De Leeuw en Van Ewijck, oud-gouverneur van Noord-Holland. Te Leeuwarden is door den commissaris van politie voor het korps politie-beambten een we- duwenfonds tot stand gebracht. Het fonds wordt gevormd uit geringe maandelijksche bijdragen van alle beambten, van den chef tot den jongsten agent. Na verloop van elk jaar wordt de som vastgesteld, die, bij overlijden van een der leden, aan de weduwe of kinderen in eens zal worden uitbetaald. Dezer dagen is door twee Volendammer visschers op de hoogte van Stavoren uit zee op gehaald een ijzeren kist, waarin gevonden werden 440 stuks ducatons, benevens eenige kleinere geldstukken en eenige zilveren borden; ook was er een voorwerp in aanwezig, dat veel overeen komst had met een stamper uit een mortier. Misschien is dit wel een der gouden deurkloppers, waarvan de legende van 't vrouwtje van Stavoren gewaagt Door den heer L. J. Lefèbre is te 's Graven hage in tegenwoordigheid van eenige genoodigden een proef genomen met het overbrengen van muziek door middel van den telefoon. Door dit werktuig hoorde men op 300 M. afstand van de Oranjekazerne, waar de grenadiers en jagers repeteerden, duidelijk de muziek; het timbre ver- schilt echter veel. Eenige aanzienlijke dames te Driebergen hebben op het Kleine Loo een herstellingsoord gesticht voor zieke of herstellende vrouwen, voornamelijk voor haar, die in de groote steden het genot van frissche lucht missen. By uitzon dering zullen ook mannen en kinderen worden opgenomen. De beroemde schrijver Jules Verne bevindt zich op 'toogenblik aan boord van zijn stoom jacht St Michel te Rotterdam. Hij bezoekt Rot terdam, Den Haag en Amsterdam en gaat daarna eene reis in Zweden en Noorwegen maken, een en ander om nieuwe stof op te doen voor zijne werken. Zyn broeder Paul, advocaat te Amiens, vergezelt hem. Jules Verne is een man van 53 jaren, van krachtigen lichaamsbouw. Hij verklaarde zich zeer ingenomen met alles wat hy in Nederland zag. De toestand van den heer Bertinatti, gezant van Italië by het Nederlandsche hof, is veel verbeterd. Te Arnhem heeft eene uitvoering plaats gehad van de Bubens-cantate, voor koor en orkest, waarby de componist, de heer P. Benoit, in persoon den dirigeerstok voerde. De algemeene vergadering van Duitsche onder wijzers te Karlsruhe heeft de volgende conclusies aan genomen lo de vorming van het karakter van het kind is een hoofdbestanddeel der werkzaamheid van den onderwijzer in de school; 2o de opvoeder moet grondig in logisch-psychischen zin ontwikkeld zijn; 3o logica en psychologie moeten derhalve in de leerscholen voor onderwijzers in het leerplan worden opgenomen. Aan verschillende bruggen in St. Petersburg zijn duikers werkzaam om onderzoek te doen naar dynamietmijnen, welke men reden heeft te vermoeden dat onder water zijn gelegd. Men zegt dat de nihilisten het plan hebben gekoesterd, om by een opstand in St. Petersburg alle bruggen in de lucht te laten springen, om de militairen te isoleeren. «r De stad Rome heeft eene welverdiende eer bewezen aan Theodor Mommsen, den beroemden schry ver der Bömische Oeschichte, door eene Btraat naar hem te noemen. In het Armenische district Wan, het tooneel van zooveel ellende door hongersnood en afpersing der Turkscbe ambtenaren, zijn door eene aardbe ving 34 dorpen vernield. Een aantal menschen zijn omgekomen. Het schynt hier en daar in Rusland ruw toe te gaan. Te Smela in het gouvernement Kieff had eene Jodenvervolging plaats, die door de militairen werd tegengegaan en waarby 13 men schen gedood en 20 zwaar gewond werden. Volgens de Russische Courier oefende de kom- mandant der troepenin afwachting van de komst van den gouverneur, zelf recht. Allen die hem verdacht voorkwamen, ChriBtenen en Joden, burgers en boeren, grysaards en kinderen, dames en dienstboden, werden op de markt van het stadje met een flinke dracht slagen gestraft. Gelyk de Derby in Engeland, is in Frankryk de voornaamste wedren van den zomer de Grand prix de Paris, in 1863 door keizer Napo leon ingesteld. Deze prijs werd gisteren verreden en viel, evenals de groote Engelsche prijs, aan een Amerikaansch paard ten deel. Foxhall van den heer Keene won het met éen hoofdlengte van Tristan van den heerLefèvre. Beide paar den werden bereden door de beide beste En- helsche jockey's, Fordham en Archer. Waar- schyniyk zal men in Amerika ook voor Foxhall wel een standbeeld willen oprichten. Caligula maakte zijn lievelingspaard wel consul van Rome. Ziekten blijven den landbouw overal nu en dan plagen. Mond- en klauwzeer bij het rund vee zijn thanB uit Elzas-Lotharingen verdwenen, maar heerschen in vry hevige mate in Zwitserland en Lombardije. Een hengelaar had tot nogtoe den naam van groote goedigheid tegenover ieder ander dan de vorens en baarzen, die hij aan den haak sloeg. Vooral sluit zijne bezigheid alle drift uit. De man die vóór dag en vóór dauw uittrekt om soms uren lang onbewegelijk met de hengel roede in de hand vergeefs te wachten of niet een viscbje zich zal laten verschalken, en dan nog de kans loopt door zyne vrouw te worden uitgelachen, als hy met een „mager zoodje" thuiskomt, van zulk een man wacht men groote dingen, zoodra het aankomt op geduld en volharding, maar geen rasse uitingen van drift. Ook de traditioneele bedaardheid van den hengelaar is echter den weg gegaan van vele reputaiies. Bij Gannat, in Frankrijk, hebben twee ridders der hengelroede een veldwachter doodgeslagen, die proces-verbaal tegen hen opmaakte. De schuldigen aan den aanslag op het Liver- poolscbe stadhuis zijn Zaterdag voor den politie rechter gehoord, die enkel het gebeurde door een paar getuigen liet constateeren, om de preventieve gevangenis te kunnen toepassen. Het bleek dat de mannen heeten James Mc Kevits en Mo Grath. In New-York is dadelijk een nieuwsgierig journalist aan den heer O'Donovan Rossa, den redacteur van de United Irishman, gaan vragen of hy iets van die beide menschen wist. Hy kende ze echter niet en beweerde dat deze aan slag niet was gepleegd op last der broederschap van Fenians, ofschoon hy wel kon zyn voortge sproten uit den geest dier broederschap. Mc Kevits kwam op de boeken van de United Irish man voor als agent der courant te Liverpool. Rossa beweerde ook dat in December ontplof bare stoffen waren geplaatst in het Engelsche oorlog schip Doterel, dat onlangs in de lucht vloog, en dat andere Ieren die in de Britsche zeemacht dienen, beloofd hadden hetzelfde op andere sohepen te zullen doen. Een Engelsch blad zegt dat de Londensche politie bericht uit Chester heeft ontvangen dat de Fenians uit Amerika een zeker aantal menschen hebben afgezonden om in verschillende steden van Engeland de openbare gebouwen te vernielen en dat Chester een der aangewezen steden is. Dr. Buchanan, hoofd van de medische af- deeling van het ministerieele departement in Engeland, dat Local government Board wordt genoemd, heeft een rapport uitgebracht omtrent de in Londen heerschende pokken-epidemie, dat aan de beide huizen van het parlement is rond gedeeld. Men leest daarin, onder meer: Te Londen zyn in de laatste 52 weken 1532 personen van verschillenden leeftyd gestorven aan kinderpokken; van deze waren 325 gevaccineerd en 637 niet gevaccineerd, terwyi het in de overige 570 gevallen niet uitgemaakt is of de overledenen gevaccineerd waren. Dr. Buchanan trekt daaruit de niet zeer nieuwe slotsom dat 1° de ingeënten minder blootstaan aan doodelijken afloop der pokziekte dan de niet ingeënten en 2° de inen ting geen absoluut voorbehoedmiddel is tegen dien doodelijke afloop. Uit de tabellen van den leef tijd der overledenen vindt dr. Buchanan echter nog dat de bescherming der vaccine het sterkste is bij kinderen beneden vijf jaren, minder wordt, wanneer men de overledenen beneden twintig jaren byeenvoegt en het geringst blijkt, wanneer men de overledenen van eiken leeftijd neemt. Hieruit leidt dr. B. af dat het verloop van tijd sedert de inenting hare beschermende kracht doet verminderen. Van 5 tot 19 Juni 1881. Middelburg. Ondertrouwd: J. G. Essenberg» wed'. 36 j. met C. A. M. Daman Willems, jd. 32j- C. Prince, wed'. 50 j. met S. van de Woestijne» jd. 46 j. K. J. de Hooge, jm. 26 j. met A. P* van Fraeijeuhove, jd. 28 j. Bevallen: C. J. Janszen, geb. Buijs, z. en d. (tweel.) C. de Bukviel, geb. de Steur, z. L. M. Meerman, geb. Cense, z. W. G. van de Velde, geb. Steyn, d. C. Thomassen, geb. Cornelisse, z. E. M. Le Grand, geb. Adriaansen, d. E. Louwerse, geb. Stofregen, z. M. Leenpoel, geb. van Hoek, z. A. M. F. van Velthoven, geb. Vetter, d. M. P. van Karnebeek, geb. Rochussen, z. M. M. de Vries, geb. Diermanse, z. J. M. Baljeu, geb. Steen- dam, z. J. Viergever, geb. Hengstmengel, z. Overleden: B. Alewynse, wed", van J. Sterk, 86 j. C. P. Kuipers, jd. 67 j. Van 5 tot 11 Juni 1881. VLissnfGEif. Gehuwd: B. de Groot, jm. 28 j- met D. Anemaet, jd. 22 j. J. P. Prince, jm. 23 j- met A. M. Pijpeling, jd. 23 j. Bevallen: M. F. Vollemaere, geb. Hoerens, d. J. M. van Dalsum, geb. Larsen, z. P. J. Jonkes, geb. Bos, z. F. Lefeber, geb. de Booij, d. Overleden: A. Tellier, jm. 20 j. A.C.Bestelink, wed', van J. Pieterse, 78 j. Goes. Bevallen: M. Cornu, geb. Dirkse, z. A. van 't Zelfde, geb. Zuurvelt, z S. C. van Kalmt - hout, geb. de Meulemeester, d. P. Kieboom, geb. Dirkse, z. Overleden: P. A. Knieriem, wed», van A. P. M. Hoelanta, 66 j. J. Matthijsse, vrouw van J. Maar- tense, 26 j. Zierikzee. Gehuwd: J. Hillebrand, jm. 22 j. met J. Ringelberg, jd. 21 j. BevallenJ. A. Zoon, geb. Vaalburg, d. J. C. van den Bout, geb. Labrijn, z. A. Coumou, geb. van der Kouwe, z. A. T. Klink, geb. van Schelven, d. C. Heyboer, geb. Tromper, d. W. Lemson, geb. Tuinman, z. P. van Maanen, geb. Duson, z. L. E. Heijse, geb. Isebree Moens, d. M. Verton, geb. de Waal, z. A. Berrevoets, geb. van de Vate, z. (levenl.) J. van Vessem, geb. Anker, d. (levenl.) OverledenJ. B. Dagevos, z. 7 w. A. Wetting, z. 5 m. J. Bolle, wed'. 61 j. J. C. L. Bogers, jd. 28 j. Zierikzee. Benoemd tot directeur der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij, als opvolger van wijlen den heer B. A. Fokker, de heer P. L. de Bruyne, te Middelburg. Londen. Een complot tot bevrijding der personen die het stadhuis te Liverpool in de lucht wilden laten springen, is verydeld. Ongeveer 300 mannen trokken daartoe gisteren naar de gevan genis, doch de autoriteiten waren tydig gewaar schuwd en hadden de bewaarders van wapens voorzien. nameh der plaatse*. Ba- rom. afwyk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. rioht. kracht - 1.3 W 1 betr. bio Groningen 1.2 NW 0 betr. -10 Helder 0.2 NNW 2 z. bew. -10 Vlissingen. |- 0.7 NNW 1 L bew. -15 Maastricht. - 1.0 ZZW 1 betr -13 - 0.2 stil 0 betr. -11 - 2.7 NNO 2 betr. -10 Valentia. - 5.0 N 3 betr. -14 Hamburg - 1.2 OZO 2 mist. -11 Swinemunde. 2.5 NNW 3 betr. -12 Leipzig - 1.0 ZZW 1 betr. -12 Carlsruhe - 0.3 zw 4 z. bew. -16 Grisnez b 1.8 NW 1 bew. -18 Parijs - 1.7 ZZW 1 bew. -14 St Mathieu - 1.7 stil 0 mist. -14 Biarritz - 1.6 NW 2 betr -15 Perpignan Christiaansund 0.3 NO 2 helder A H13 Stockholm. - 2.6 N 8 betr. - - 8 Koppenhagen 1.5 N 2 betr. - r12 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 2.0 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 11 Juni. 'sav. 11 u. 51 gr. 12 's morg. 8 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 5 u. 64 gr. 's av. 11 u. 58 gr. 13 's morg. 8 u. 61 gr. 'smidd. 1 u. 65 gr. 'sav. 5 u. 61 gr. F. In November van het vorige jaar richtte prins Bismarck een Volkswirthschaftsrath op voor het koninkrijk Pruisen, eene instelling welke de re- geeiing van advies moet dienen in alle zaken welke de volkswelvaart aangaan. Het was de eerste daad van prins Bismarck, nadat hij het Pruisische ministerie voor handel en ny verheid op zijne reeds zwaar belaste Atlas-schouders had genomen, en de liberale partijen in Duitschland waren bang voor de gevolgen. Men vreesde reeds aanstonds dat deze permanente commissie van enquête, dit economisch parlement, of hoe men den raad ook noemen wil, in het leven was geroepen om der volksvertegenwoordiging een deel hater taak uit de handen te nemen, vooral op het ge-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2