Laatste Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Weerkundige waarnemingen. De landbouwtentoonstelling te Goes. Marine en leger, .11 Juni des morgens te 8 uren. f" 8 - 9 Algemeen Overzicht.' Men schrijft ons uit den Haag: De verkieziugstrijd wordt hier langzamerhand warm. Een groot aantal achtenswaardige inge zetenen, niet enkel liberalen, maar ook menig zeer gematigd conservatief, tonder anti-revolutionaire of ultramontaansche neigingen, en eenige onver- dackt-orthodoxe mannen, hebben zich vereenigd om den candidaat der liberalen, jhr. Qaarles, te stemmen. Dit verschijnsel behoeft ons niet te verwonderen; want op de eerlijke voorstanders der richting, die hier ter stede nog altijd de over hand heeft, moet de houding van graaf Schim mel- penninck, die een brief schreef om de anti-revolu tionairen te vermurwen, een aller onaangenaamsten indruk hebben gemaakt. Ook zien tal van katholieken in dat de man, die alleen voor de Christelpk-historische partij zich verootmoedigde, door een belofte van „den Heer voortaan te zullen dienen" op het gebied waar de kerk zorgvuldig moet worden geweerd, bun man niet kan zijn. Zij moeten daarom besloten hebben ondanks het aanbevelend woord van Recht voor allen niet op graaf S., of in 't geheel niet te stemmen. Men verhaalt intusschen dat de graaf ook aan de katholieke kiesvereeniging een „geruststellende" verklaring op schrift heeft gegeven. Dat is bij Da ondenkbaar. Maar indien het zóo is, dan ware het de moeite waard om beide verbintenissen, jegens Rome en jegens Dordt, naast, elkander tot aanbeveling van den conservatieven candidaat voor de kiezers af te drukken. Waarschijnlijk nergens wordt Dinsdag een zoo walgelijk stuk vertoond als in de vorstelijke residentie. Toch is het voor de liberalen een bemoedigend verschijnsel dat men ook hier hemel en aarde moet bewegen om den candidaat der geallieerde drie partijen de zege te verschaffen. Er was een tijd dat de liberalen gerust te huis konden blijven; weldra breekt misschien de dag aan waarop de anti-liberalen op hun beurt rust kunnen nemen. Omtrent het ministerie geen nieuws. Het praatje, dat prof. Bups als minister van financiën zon optreden, kan ik verzekeren dat niets is dan een Canard. Treedt de heer Vissering voor de te rugkomst der kamer af, dan zal vermoedelijk de heer Van Lijnden ad interim met zijne portefeuille belast worden. Het is misschien een voordeel om bij het voteeren van zooveel millioenen als voor den Rotterdamschen waterweg en voor het Amster. damsche kanaal noodig zullen zijn, de fiaan- cieele quaestie te moeten ecarteeren bij gemis van een minister van financiën. Maar of de kansen voor die kanaal-wetten daardoor beter worden, mag men in twijfel trekken. Men moet de juist heid beamen van de beschouwing des heeren Heijdenrijck, dat de kamer niet gedekt is door de verzekering van de regeering dat de toekomstige minister van financiën de uitgaven moet goed keuren, Men voteert geen tientallen millioenen zonder er den beheerder der schatkist althans over te hebben geraadpleegd. De regeering be reidt zicbzelve hier weer een nederlaag. Uit Wildungen schrijtt men Den 6den Jnni heeft de koningin der Neder landen zich bp haren gemaal vervoegd, die reeds sedert eene week alhier de kuur volgt. De vorstin kwam des namiddags te half twee aan in een hofrijtuig met vier paarden bespannen, waarmede zij de reis van Arolsen had gemaakt. Zij was vergezeld van eene hofdame, twee kamervrouwen en den hofmaarschalk Von Hedeln. Het stadje Wildungen had alles aangewend wat het vermocht om de dochter van zijn vorst waardig te ontvangen. De jonkvrouwen in het wit ontbraken evenmin als de eerepoorten, kransen, bouquetteu, toespraken en hoera's. De vorstelijke equipages bereikten het badhotel, terwijl de koergasten aan tafel zaten, zoodat de koningin, zonder last te hebben van de nieuws gierige blikken, aan den arm van haar gemaal zich naar de voor haar bestemde vertrekken kon begeven. De koningin is eene jeugdige, bevallige vrouw. De koning gevoelde zich in de laatste dagen niet zeer wel en heeft zelf3 een dag zijne kamer moeten honden. Op de koerlijst staat de koning, die een streng incognito in acht neemt, ingeschreven ais graaf Van Buren. (Arnh. Ct.) Aan de mailberichten uit O. L, loopende tot den 6 Mei jl., is het volgende ontleend De politieke toestand in Groot-Atjeh bleef onveranderdnergens werden rust en orde gestoord. Daar echter de veiligtieid in den omtrek der koeala Atjeh en koeala Gighen nog te wenschen overliet, bestond bij den gouverneur het voornemen om aldaar evenals te Kroeng Raba een politiepost te vestigen en, zoodra daartoe gelegenheid bestaat, een gewapende boot speciaal voor het politietoe zicht in die streek te stationeeren. Van bestuurswege wordt aan de zijdecultunr voortdurend aandacht geschonken, teneinde dien tak van volkswelvaart, die in de laatste jaren in Groot-Atjeh in verval was geraakt, opnieuw te doen bloeien. In den avond van 4 April, te 6 u. 53 min., had in Groot-Atjeh een vrij hevige aardbeving plaats. V olgens een correspondent van het lid. Vaderland zijn in de oostelijke streken van Krawang bp gelegenheid der veepestbestrpding ongehoorde knoeierijen gepleegd. Hetgeen hem daaromtrent van verschillende zpden werd medegedeeld, is zóo exorbitant, dat, als er slechts een klein ge deelte van waar is, het nog een treurigen blik doet slaan in het moreel gehalte van een goed deel der dienaren van den staat. De ongelooflijkste praktijken zijn aangewend, om ten eigen bate van de omstandigheden gebruik te maken. Meu bericht dat vier groote suikerfabrieken in het Cheribonsche te koop worden aangeboden. Als prijs noemt men twee millioen. Goes, 11 Juni. Vervolg van het Bijvoet/tel.) Na afloop van den optocht verspreidden de muziekgezelschappen zich, steeds muziek makende, door de stad, waardoor eene ongewone levendig heid ontstond. In den loop van den dag hadden de gezelschap pen Eendracht van Stabroek, Oranje van Wouw, Constantia van Borgerhout en St. Cecilia van Hontenisse, in de Prins van Oranje hetconcours- nommer, zpnde de ouverture Vne fete champétre van Labory, uitgevoerd. Te 5 uren vereenigde zich weder een zeer tal rijk publiek in de groote sociëteitzaal, waar de uitreiking der prpzen eu medailles zou plaats vinden. In eene voorafspraak dankte de heer Van der Pauwert de directie der sociëteit voor de door haar verleende medewerking, terwijl hij ook zpn dank richtte tot ieder die tot het welslagen van de feesten dezer dagen het zpne had toegebracht. Alvorens de uitspraak der jury, samengesteld uit de beeren N. A. Bouwman van Bergen op Zoom, J. Kooiman en G. Samans te Goes, bekend te maken, bracht spreker een eerbiedig woord van hulde aan den kroonprins, die voor dezen wedstrijd eene bijdrage had toegestaan. Een „leve de Prins 1" werd door alle aanwezigen herhaald en ook met het Wilhelmus en bet Volkslied, dat door de muziek werd aangeheven, uit volle borst ingestemd. De uitspraak der jury luidde, zooals wp giste ren onder Laatste berichten reeds mededeelden, dat Eendracht van Stabroek en Oranje van Wouw het concoursnommer even goed hebben uitgevoerd, en dat de andere gezelschappen dit minder goed ten geboore brachten. Aan beide eerstgenoemde gezelschappen werd de keus gelaten tusschen loting of deeling van den prijs van f 50tot het laatste besloten zp. De medaille voor het gezel schap uit de verst afgelegen plaats kon niet toe gekend worden, wpl Borgerhout en Stabroek even ver van Goes verwpderd liggenhier werd ook loting voorgesteld, doch op verzoek der be trokken gezelschappen een nader onderzoek in gesteld. De uitslag daarvan is ons nog niet bekend. Bij loting ontving het muziekkorps ven Krui- ningen een prijs van f 75, dat van Stabroek een van f50, en Wouw eeu van 25. Voor het schoonste vaandel en voor het grootst aantal aan het festival deelnemende leden ontving Constantia twee medailles. De overige gezel schappen ontvingen herinneringsmedailles. De uitreiking dezer medailles had plaats door de jonge dames in Goesch kostuum. Een door den heer Van Campen gesproken woord van dank aan den heer Van der Pauwert werd gevolgd door een „Leve Willem III" en „Leve Leopold", waarop de stafmuziek de volksliederen van beide natiën hooren liet. Te 8 uren hield de verlotingscommissie der landbouwtentoonstelling de verloting van paarden, rundvee, zuivelproducten en landbouwwerktuigen, weder in de zaal der sociëteit. Was het aantal bezoekers steeds talrpk geweest, nu zou men zeker het grootste hebben geteld. Nieuwsgierigheid, wie den hoofdprijs trekken zou, en misschien de stille hoop zelf de gelukkige te zpn, was zeker de grootste drijfveer, want een jonge dame een nommer uit eeu bus te zien trekken, en door eene andere jonge dame een prpsnommer te zien nemen, en daarop te hooren voorlezen„nommer zooveel heeft een roommeter" en dieroomme- teis kwamen zeer dikwijls voor onder de 113 prijzen is toch waarlijk niet zoo „interessant", terwpl de muziek, die men hoorde, eveneens in de stad volop te genieten viel. Hoe het zij, 't was meer dan vol. Reeds zeer spoedig, bp het tweede nommer dat getrokken werd, viel de hoofdprps op nommer 1266. De gelukkige bezitter van dat nommer, daar door eigenaar van een span landbouwpaarden, was de heer G. A. de Looze te Zierikzee, die, zich dadelijk als winner bekend makende, dit besloot met f 50 aan de algemeene armen van Goes cadeau te maken. Wie de gelukkige bezitter is van nommer 1162 is ons onbekend, wel weten wij dat het in Wal cheren verkocht is. We feliciteeren dien onbe kende met den tweeden prijs: een chaispaard. Aan alles komt een einde, ook aan verlotingen, feesten en verslagen. We zouden nog heel wat kunnen schrijven van het „optochten" der muziekgezelschappen, die nu hier dan daar eene uitvoering gaven, ook kunnen vermelden dat er op verschillende plaatsen geïllu mineerd werd, o. a. voor de voornaamste koffie huizen; ook het druk bezoek aan „publieke bals," eene gelegenheid tot vermaak, die een aantal personen genot verschafte. Maar ons verslag vor dert reeds te veel ruimte. Wp kunnen eu mogen echter niet verzwpgeu dat het hoofdbestuur der Maatschappij van Land bouw, de afdeeling Heinkenszand dier maatschappij, van wie de tentoonstelling uitging, de Veretniging voor Volksvermaken en de stad Goes eor hebben van hun feest. Dat het bijeenzijn der Maatschappij eu de proef nemingen op het gebied van zuivelbereiding hoogst nuttig zijn geweest, en voor den Zeeuwschen landbouw belangrijke gevolgen hebben kunnen, is voor geen tegenspraak vatbaar, terwijl de vraag of de feesten aangenaam zpu geweest door ieder die ze bijwoonde volmondig toestemmend zal worden beantwoord. N.B. Men verzoekt ons te melden dat het muziek gezelschap, dat bp de ontvangst van de deelne mers aan den rijtoer op het buiten verblpf Bloe- menheuvel een concert gaf, niet was Accelerando doch eeu Middelburgsch Harmoniegezelschap. Notarissen. Benoemd tot notaris, ter stand plaats de gemeente Arnhem, A. Moü, candidaat- notaris, commies bp het dep. van financiën. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Doesborgh, mr. H.Crommelin, thans griffier te Enschedé. middelbaar onderwijs. Op zpn verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg, aan A. P. T. Sassen. hoogeb onderwijs. Eervol ontslag verleend als tijdelijk docent in de verloskunde aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, aan dr. G. H. van der Mey. teleobaphie. Eervol ontslag verleend als telegrafist eerste klasse bij de rijks telegraaf, behoudens aanspraak op pensioen, aan W. J. Greeter. waterschappen. Op zijn verzoek, eervol ont slag verkend aan J. Trimpe, als gezworen van het waterschap de Breede Watering, bewesten Yerseke. Benoemd tot gezworen van den Nieuwenpolder annex Stavenisse, A. C. van Zorgevan den Nieuw- Noord-Bevelandpolder, I. Verhulstvan den Sophia- polder, A. van Leeuwen jr.; van den Heer-Jansz- polder, P. Verhulst; van den Willempolder, J. floveyn; van den Thoornpolder, L. deLooff; van den Alsteinpolder, M. Bauweus; van den Oost polder (Krabbendpke), D. Blok. (Zie laatste ber. van gisteren.) Het Nederlandsche eskader, bestaande uit vier schepen, onder bevel van den kapitein ter zee Binkes, dat aanvankelijk naar Oost-Indië bestemd was, is den lOen dezer op weg naar Nederland, te Cadix binnengekomen. namen der plaatsen. Ba- rom. afwpk. Wii richt. ïd- kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzijl. 0.0 N 3 z. bew. 1-10 Groningen. 0.3 NW 3 z. bew. -10 Helder 1.1 NW 1 z. bew. -10 Vlissingen. 1.4 ZW 1 1. bew. -14 Maastricht. 2.7 zw 1 helder -11 Sylt 2.0 NNW 6 z. bew. - 8 2.3 NO 2 betr - 8 Valentia. 3.5 NW 3 betr. -11 Hamburg 2.7 NW 5 betr. - 9 Swinemunde. 5.8 WNW 5 regen - 8 Leipzig 1.9 W 1 betr. - 7 Garlsruhe 1.1 ZW 3 betr. - 9 Grisnez 1.7 Z 2 helder -10 Parijs 0.4 ZZO 1 bew. -10 St Mathieu 0.0 WNW 4 mist. -13 Biarritz 2.5 ZW 4 regen -13 Perpignan Ghristiaanaund 0.7 NO 5 z. bew. - Stockholm. 6.6 NNO 8 betr. - 5 Koppenhagen 7.5 NNW 4 regen Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2.7 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 10 Juni. 'sav. 11 u. 47 gr. 11 's morg. 8 u. 59 gr. 'smidd. la. 65 gr 'sav. 5 u. 60 gr. P. Breskens, 11 Juni. Gisteren is te Brussel opgericht eene Nederlandsche stoom-tramweg maatschappij tot den aanleg en de exploitatie der lijnen MiddelburgVlissingenBreskens Maldegem—Walsoorden—Hulst. Het kapitaal der maatschappp bedraagt een millioen franken. Parijs. De verkiezingen zullen waarschpn- lpk worden vervroegd. Londen. De Iersche regeering heeft het houden van verscheiden agrarische meetings ver boden. De Fenians in Amerika hebben agenten naar Engeland gezonden om de openbare gebou wen in de voornaamste steden te vernielen. Eene deputatie uit de aan Engeland getrouw gebleven bewoners der Transvaal is hier aauge* komen om te protesteeren tegen den afloop vas deu oorlog met de Boeren. 's Gravenhage. Het O. M. bij het gerechts hof heeft de bevestiging gerequireerd van het von nis der rechtbank te Middeiburg, waarvan de officier van justitie in booger beroep was gekomen, tegen den wisselwachter E. R. wegens het in ge vaar brengen van een spoortrein op de lijn Meche- lenTer Neuzen. Uitspraak Donderdag a. De Parijsche bladen van gisteren verkeeren geheel en al onder deu indrnk van de beslissing van den senaat, en naar hun verschillend karakter openbaart zich die indruk in zeer uiteenlo opende uitingen. De Dèbats, die eergisteren nog vol hoop was op de aannemmg van het ontwerp Bardonx, doet er het zwijgen toe, althans den eersten dag. De betrekkingen van het blad met den heer Bar- thélemy St.-Hilaire zijn zoo nauw, dat de redactie waarschpnlijk zich deu tpd wil gunnen om te zorgen dat haar artikel over het gebeurde rekening houdt met de toekomst. Andere bladen zijn zoo voorzichtig niet. De Rappel roept het van de daken dat de verkiezingen nu zullen uitmaken of het land zulk eeu blok aan het been, als de senaat, zal willen behouden, en in nog heftiger termen verkondigen de Justice en anderen deze leer. De bladen der rechterzpde en de uiterste intransigenten juichen niet zoozeer, gelooven wp, wpl de wijze van verkiezing der kamerleden heu zoo warm maakt, maar wijl er eene crisis geboren is, waarmede beide niterste partijen, in gelpken afkeer van eene gematigd-liberale repu* bliek haar voordeel meenen te kunnen doen. Het meest nieuwsgierig zal men wel zijn naar het oordeel der République Frangaise. Volgens haar is het ernstigste gevolg van het votum van den senaat, dat de aanstaande verkiezingen, in plaats van te geschieden in groote kalmte, zullen worden voorafgegaan door eene scherpe politieke agitatie op beperkt terrein. Men bad gehoopt de nieuwe kamer te laten kiezen opeen programma van deu heer Gambetta, waarin economische maatregelen en administratieve hervormingen eene groote plaats zouden hebben bekleed. „Zoo is dan Frank rijk, zegt de R.F. na eene niet zeer onpartpdige waardeering van deu Benaat, welke wp hier achter wege kunnen laten, weder op den weg eener koortsige agitatie gebracht Dat de openbare rust aau het gevaar van dergelijke kunstgrepen blootstaat, bedroeft ons, maar het echrpft ons tevens onzen plicht voor. Wp hebben andere dagen beleefd dan dien van gisteren, en de neder laag van een oogenblik zal onzen moed niet ver- bpstereu. Men heeft zich van ons willen scheiden; welnu, wp hernemen onze vrpheid eu zullen er gebruik van maken. Na den 16en Mei is er veel licht gekomen in den toestanddat zal niet min der het geval zija na 9 Juni." Strpd wordt dus aangekondigd, een nieuwe strijd, waarvoor men geen minder term van verge- lijking vindt dan den aanslag op de republiek van 16 Mei 1877. Een strpd tusschen de republikeinen, waar; bij de anarchie en de monarchie een publiek leveren, dat zich dol amuseert, Daarom is het verblpdeud dat ook een enkele toon van wijsgeerige bedaard heid in het koor der dagbladen medeklinkt. De XIXme Siècle zegt„Wij zijn verslagen, wij die met het gros der republikeinen vooreen meer de mocratisch kiesstelsel wareu, dat naar ons aanzien aan de volksvertegenwoordiging meer onbekrom penheid en onafhankelijkheid moest bijzetten, dat regelmaat moest brengen in de administratie en den volksvertegenwoordiger een werkelijk gezag verschaffen. De senaat heeft het niet gewild. Dat is echter geene reden om onze drift te koelen in onnoodige beschuldigingen. Indien wp den senaat eenige scheldwoorden naar het hoofd wier pen, dan zouden wij enkel blijk geven van wansmaak, en het ontwerp Bardonx zou niettemin verworpen blpven. Wp blijven overtuigd dat de toekomst ons in het gelijk zal stellen en dat wp de groote kiesdistricten zullen krijgen, maar we moeten er ons toch in schikken om de eerstvol gende nieuwe kamer op de oude manier te kiezen. Wat den senaat betreft, hopen wp dat hij zijn te betreuren votum van gisteren zal goedmaken, door in echt republikeinsohen zin de belangrijke wetten af te doen, welke nog op zijne agenda staan, vooral de wetten op het lager onderwijs." Zoo is het blad, waarin About en Sircey zoo dikwerf eene lans braken voor het volksonderwps, de eerste om erop te wpzen dat er nog meer volksbelangen in Frankrijk zijn dan de grootte der kiesdistricten, nog meer politieke vraagstuk ken dan het optreden van den heer Gambetta als verantwoordelijk minister. Er liepen natuurlijk dadelijk een aantal geruch ten in de levendige wereldstad. Wij teekeneu daarvan op dat de heeren Gonstans, Cazot en Farre, de Gambetta-garde in het ministerie, zouden aftreden, en dat de groote aanvoerder zelf zpn outslag zou nemen als president der kamer. Als de vertoornde Achilles zou hij zich dan opsluiten in zijne tent, wijl Agamemnon-senaat hem zijne geliefde Briseï» heeft ontnomen. Wp gelooven deze geruchten echter niet. In Ierland hebben weder ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Te Gork moest de politie

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2