N®. 135. 12* Jaargang; 1881. Zaterdag 11 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad.vertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 10 Juni. De landbouwtentoonstelling te Goes. VARKENS. IDDELBURGSCHE COURANT. Goes, 9 Jnni. III. Tot aanvulling der in onze vorige nommers medegedeelde bekroningen, volgen hier in de eerste plaats de daaraan nog ontbrekende: PAARDEN (voor den. landbouw) onverschillig van welk ras. Keurmeesters de heeren F. de Back, te Colijns- plaat; L. Drost, te Stavenisse; N. den Ouden, te Noordwelle, en C. M. Verhulst, te Nieuw- en St. Joosland. No 1. Hengsten, minstens 3 jaren oud, eerste prijs, 50, niet toegekend. tweede prijs, /25, aan Jac. Zandee, te Goes. No 2. Merriepaarden, minstens 4 jaren oud, le prijs, f 20, aan G. J. van den Bosch, te Wil- helminadorp. 2e prijs, 15, aan M. Harinck, te 'sHeer Abts- kerke, bij loting met C. C. Welleman, te Krab- bendijke, wien een zilverenmedaille werd toegekend. No 3. Merriepaarden, minstens 3 jaren oud, le prijs, ƒ15, aan C. A. L. Danckaaits, te Goes. 2e prijs, 10, aan J. D. Schmidt, te 's Heer Arendskerke. No 4. Ruinpaarden, minstens 4 jaren oud, le prijs, 15, aan Jac. Stols, te Borssele. 2e prijs, 10, aan J. M. Kakebeeke, te Goes. No ia. Ruinpaarden, minstens 3 jaren oud, le prijs f 15, aan C. Koert, te Wolfaartsdijk. 2e prijs, ƒ10, aan A. van Weel, te Sommelsdijk. No 5. Tweejarige merriepaarden, eerste prijs, 15, aan M. Harinck, te 's Heer Arendskerke. 2e prijs, ƒ10, aan G. J. v. d. Bosch, te Wil- belminadorp. No 6. Eenjarige merries of rnins, eerste prijs, f 10, C. Koert, Wolfaartsdijk. 2e prijs, 7.50, W. L. Kakebeeke, te Goes. N®. 7. Veulens, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs, ƒ7.50, G. Nysse te Heinkenszand. 2e prijs, ƒ5, aan G. J. v. d. Bosch, teWilhel- minadorp. N°. 8. Spannen van werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs, ƒ20, aan J. H. Overman, te 's Heerenhoek. 2e prijs, 10, aan M. de Vos, te Heinkenszand. Buitendien werd voor een 4jaiigen volbloed hengst van Duitsch ras een zilveren medaille toegekend aan A. van der Have, te Oosterland. SCHAPEN. Onverschillig van welk ras. Keurmeesters de heeren F. B. de Bruyekere, Schoondijke; H. Remijn en J. Bevelander, te Ouwerkerk. N° 20. Springrammen, eerste prijs, f 10, aan G. van den Bosch, te Wilhelmmadorp. 2e prijs, f 5, aan denzelfde. N® 21-. Ooren, minstens 3 stuks, geschoren, eerste prijs, 10, aan deczelfde. 2e prijs, 5, aan denzelfde. N® 22. De drie beste Wol vliezen, eerste prijs, f 10, aan denzelfde. 2e prijs, ƒ5, aan J. J. v. Weel te Wolfaarts dijk. Onverschillig van welk ras. Keurmeesters als voor de schapen. N® 23. Beeren, eerste prijs, f 10, aan J. West dorp, te Kloetiuge. 2e prijs, 5, aan P. Flipse, te 's Heer Arends kerke. N® 24. Zengen, eerste prijs, 10, aan C. Zuid- weg, te Wolfaartsdijk. 2e prijs, 5, aan H. E. J. Gerlach, te Middelburg. N® 25. Voor de volledigste en schoonste ver zameling pluimgedierte, le prgs, 10,aan E. v. d. Bosch, to Goes. 2e prijs, 5, aan Alph. Alberts, te Middelburg. N° 26. De 5 schoonste, grootste en zwaarste kippeneierengeen dubbele, een prijs van f 5, aan P. Staal, te Wilhelminadorp. WERKTUIGEN. Keurmeesters de heeren C. de Keyzer en D. van der Klip, te Middelburg en P. de Keyzer, te Cortgene. N® 27. De volledigste verzameling van de nieuwste verbeterde landbouwwerktuigen, een prijs van f 50, behaald door de wed. J. C. Mas- see en Zn., te Goes. N° 28. Een verbeterde meelmolen, een prijs van 5, dezelfde. N" 29. Idem wanmolen, een prijs van 5, aan A. de Troije, te Middelburg. N® 30. Idem karnwerktnig, een prijs van ƒ10, aan J. de Troye, te Koudekerke. Wedstrijd van melkkoeien en kalfvaarzen, waf betreft de melkrijkheid en het gehalte der melk. Keurmeesters de heeren Z. Th. Diehl, te Goes, M. P. A. Proos te Middelburg en W. Sluis, te Beemster. Voor melkkoeien, 2 of meer kalvers afgelegd hebbende, onverschillig van welk ras, minstens 18 liter melk gevende per dag: Je prijs, gouden medaille of 75, aan een rood bonte gekruiste Durham koe, die den 8 Mei 1881 haar 7e kalf beeft afgelegd, behoorende aan C. Koert, te Wol faartsdijk. 2e prgs, 50, aan een zwart bonte Hollandsche koe, die 30 April '81 haar 4e kalf aflegde, beh. aan G. de Jager, te Wolfaartsdijk. 3e prijs, ƒ25, aan een roodbonte witrug koe, die in Mei '81 haar 3e kalf heeft afgelegd, beh. aan J. M. Kakebeeke, te Goes. Kalfvaarzen, op 1 Juni 1881 nog geen 4 jaren oud, onverschillig van welk ras, minstens 15 lit. melk gevende per dag, waarvoor drie prijzen een van 50, een van ƒ25 en een van ƒ10, waren niet ingezonden. Nog werd een buitengewone bekroning, bestaan de in eene zilveren medaille, toegekend aan de ter opluistering ingezonden verzameling verdur- zaamde levensmiddelen uit de fabriek, voormalige meestoof, van C. M. van Vessem, te Bruinisse. Met bestuursprijzen zijn bekroond Bronzen medaille, de Dorpsvereeneiging Wol faartsdijk, voor variëteiten van Engelsche tarwe; G. Mulder, te Westfeld in Westtalen, voor staal- waren; A. Smalker, te Brouwershaven, voor een meel-ziftmachine. Eervolle vermelding: J. Rijkaart, te Goes, voor paardeboonenH. D. Klos, te Scherpenisse, voor hoefijzers; Desiré Danckaerf, teHulst, voor pannen. Ter bijwoning van het feestconcert, dat ons Woensdag na afloop van den rijtoer wachtte, had zich reeds de elite van de Goesche burgerij in de groote zaal en den fraaien tuin der sociëteit Van Ongenuchten Vrij vereenigd. Het stafmuziekkorps van het 3e regement infanterie, ouder hun ook ten onzent gewaardeerden directeur, den heer N. A. Bouwman, handhaafde met dit concert zijn goeden naam. Ofschoon misschien de Feesttonen door den heer Bouwman gecomponeerd ter gele genheid van de landbouwfeesten en opgedragen aan de feestcommissie, bij eene uitvoering in de open lncht nog hooger zouden zijn geschat dan nu, vielen den verdienstelijken componist toch vele toejuichingen ten deel. Na afloop van het concert werd den leden en geïatroduceerden door de feestcommissie een bal aangeboden, dat zeer druk bezocht werd en tot vroeg in den morgen duurde. Donderdag ochtend, na de opening der tentoon stelling van paarden, rundvee enz. maakte de menigte der bezoekers zich al spoedig, niettegen staande tusschenbeide kletterende regenbuien haar trachtten terug te houden, op naar het eenige minuten van de stad gelegen tentoonstellingster rein, waar ook de expositie der werktuigen plaats vindt. De ijshut voorbijgaande, wijl het gure weder reeds koude genoeg veroorzaakt, trekt het eerst onze aandacht een kolossale Eenpaards dorsch- machine met treemolen, die het stroo recht houdt en het graan schoon in den zak levert. Zij maakt deel uit van de uit een zestigtal nommers be staande inzending der firma wed. J. C. Masseé en zoon te Goes. Iets verder vinden wij, onder de ter opluiste ring ingezonden artikelen, 20 variëteiten Eng. tarwe, ingezonden door de Dorpsvereeniging te Wolfaartsdijk en op bet proefveld geteeld. Of schoon wij ons als leek geen oordeel willen aau matigen, scheen ons die tarwe niet buitengewoon mooi toe. In dezelfde buurt houdt eene groote, goed uitge stalde verzameling verduurzaamde levensmiddelen in potten, flesschen en blikken ons eenoogenblik staande. Eendrachtelijk bijeen vindt men hier de voortbrengselen van den zomer, naast die van den herfst of de lente, in allerlei soort en verscheiden heid. Bij het vermelden dezer verzameling, mag de opmerking niet achterwege blijven dat zij haar ontstaan te danken heeft aan de herschepping eener voormalige meestoof, op bet dorp Bruinisse, in eene fabriek. Dit blijk van ondernemingsgeest en energie zal ongetwijfeld niet alleen voor de firma Van Vessem goede vruchten opleveren, maar ook den tuin- en landbouwer ten goede komen. Een alleraardigste en interessante inzending is die van de „kunstmatige klokhen of moeder met kuikens, den 3en en 4en Juni machinaal uitge broeid," behoorende aan den heer E. van den Bosch te Goes. Het jonge goedje, dat zich tierig in de kraam kamer beweegt, trekt veel bekijks en ziet er niet minder om uit, al was hun „moeder" maar eene machine. Naast eene fraaie inzendingstaalwaren, messen, revolvers enz. van den heer Muller uit Westfalen, vinden wij van onzen stadgenoot A. de Troije een opnieuw verbeterden wanmolen. Kenners ver zekerden ons en het oordeel der jury, die hem een prijs toekende, bevestigde, dat dit veel ver beterde werktuig een uitmuntend stuk werk is. Een aantal van de nieuwste verbeterde land- bouw werktuigen op het terrein en onder de tentoonstellingsloodsen, door de firma Masseé en zoon, vragen een oogenblik van onzen tijd, vooral die door stoom, met paarden, of met de hand in beweging worden gebracht. Een woord van hulde aan deze firma, welke zooveel toebracht tot het bezienswaardige der ten toonstelling, is hier zeker op zijne plaats. Onder de voorwerpen ter opluistering, merkten wij o. a. op een peervormig hoenderei, eigendom van don heer P. Jause te Schore, en les extre mes se touchent eene collectie hoefijzers van H. D. Klos te Scherpenisse. Met deze korte aanteekeningen, te kort voor het vele belangrijke dat er te zien was, doch reeds lang genoeg voor den tijd dien wij eraan konden besteden, stappen wij van dit gedeelte der tentoonstelling af. Goes, 10 Juni. De dag van heden heeft een opgewekt einde aan het algemeen goed geslaagde landbouwfeest gemaakt. Te 8 uren in den morgen werd de Goesche burgerij reeds opgevroolijkt door de tonen eener „réveille," door het staf muziekkorps van het 3e reg. infanterie op de Groote Markt geblazen, Niettegenstaande de aanhoudende regen buien slechts nu en dan door zonnestralen werden afgewisseld, wemelde het echter spoedig in de stad van vreemdelingen. Te 10 uren ongeveer hielden de muziekgezelschappen Constantia van Borgerhout, Eendracht maakt Macht van Kruinin- gen, Eendracht van Stabroek, Oranje van Wouw en St. Cecilia van Hontenisse hun intocht, door een eerewacht begeleid. Te 12 uren werd het muziekgezelschap Appoïlo van Ter Neuzen op dezelfde wijze aan het station afgehaald. In de sociëteit Van Ongenuchten Vrij werd hun de eerewijn geschonken en vervolgens namen de wedstrijden een aanvang. Accelerando van Middelburg kon niet aan het festival deelnemen, evenmin als Arti et Amicitiae van Oirschot. Te éen uur werd een optocht der muziekgezel schappen met hun banieren georganiseerd, die, van de sociëteit uitgaande, door de Klok- en de Kerk straat naar de Groote Markt voorbij het stadhuis trok en zich, gaande langs den opril van de Groote Markt, de Koningstraat en de Groote Kade, aan de brug in tweëen splitste. Hier begaf dè eerste afdeeling zich naar het tentoonstellings terrein, terwijl de tweede langs een anderen weg naar de Markt terugkeerde. De stoet was samengesteld als volgt: Eene eerewacht te paard. Het stafmuziekkorps van het 3e reg. infanterie uit Bergen op Zoom. Een open rijtuig met bestuursleden van deVeree- niging tot het regelen en bevot deren van Volksver maken. Conttancia van Borgerhout. Een zeer schoone wagen met de attributen van den land bouw, getrokken door acht paarden, buitengewoon fraaie exemplaren, voor deze gelegenheid afgestaan door den heer G. J. van den Bosch teWilhelminadotp. Eendracht van Stabroek. Eendracht maakt Macht van Kruiningen. Een wagen, getrokken door 4 schimmels, waarin vier jonge dames gezeten zijn, ieder met een bloemruiker in de hand, als be waarsters van de uit te reiken medailles. Apollo van ïer Neuzen. St. Cecilia van Hontenisse. Oranje van Wouw. Het weder was gaandeweg opgeklaard eu een heldere zonneschijn begunstigde den omgang van dezen stoet, die door duizende toeschouwers werd omstuwd en gevolgd, terwijl de opwekkende tonen der muziek de overal heerschende feeste lijke stemming onderhielden en verlevendigden. flfssfngen, 10 Juni. Heden morgen is bij het aanbieden van een binnenloods aan een uit zee komend stoomschip op de reede alhier de groote Belgische loodssloep dwars voor den boeg van de Nederlandsche geslagen, waardoor de eerste een gat in de zijde bekwam en onmiddellijk zonk. De opvarenden hebben zich in de Nederlandsche Bloep gered eu werden door deze aan wal ge bracht. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën die, gedurende éen jaar, eindigende 1 Augustus 1881, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Stbl. no 222), te Middelburg en te Kampen zullen zitting houden op Maandag 20 Juni a. en volgende dagen. Het Vaderland bevat een particulieren brief van den raad van Indie mr. Der Kinderen, waarin deze in bijzonderheden uiteenzet, en zich be reid verklaart te beëddigen, van welken aard de geheime zending, hem door den gouv. generaal bij generaal Van der Heijden te Atjeh opgedragen, geweest is. Uit deze uiteenzetting volgt dat de heer Der Kinderen in alle opzichten als een man van eer heeft gehandeld en dat alle verhalen, omtrent de machiavellische verraders-rol, die hij te Atjeh zoo hebben gespeeld, uit de lucht zijn gegrepen. Wij hebben daaraan nooit getwijfeld en niemand die den rechtschapen hoofdambtenaar persoonlijk of ook maar bij naam gekend heeft, zal er eeu oogenblik aan geloofd hebben. Het lust ons echter niet, verder in te gaan op dezen brief, die waarschijnlijk, als men eenigszins bekend is met de onstuimige „vrienden", die generaal Van der Heijden hier te lande en in Indie bezit, weder niet onbeantwoord zal blijven. Het gaat juist zooals wij gevreesd hebben: het fatum, dat op onzeu Atjeh-oorlog schijnt te rusten, zal, na reeds de reputatien van nagenoeg allen bedorven te hebben, die in dezen strijd gemengd zijn geweest, ten laatste ook nog den roem vollen naam van Atjeh's overwinnaar bezoedelen. Ook te Breda heeft de liberale kiesvereenigiög besloten bij de aanstaande verkiezing voor do tweede kamer geen candidaat te stellen eu de kiezers barer richting uit te noodigen geen stem uit te brengen. Zulks moet dienen „als protest tegen de overheersching der ultramontaansche partij." Als protest kan dit misschien dienst doen; maar het is de onvruchtbaarste aller manieren van protesteeren. Men doet er niet alleen de tegenpartij geen kwaad, maar de eigen partij geen goed mede. Want uit het in den laatsten tijd weder opwarmen van de stemmencijfers der vorige vér- kiezingen blijkt, dat de antiliberalen wel degelijk het totaal der op si hun candidaten uitgebrachte stemmen triomfantelijk stellen tegenover het liberale stemmencijter. De Vereeniging tegen de Prostitutie hield Woeziö- dag te 's Gravenhage hare algemeene vergadering. Haar ledental bedraagt 300, haar batig saldo 650. zoodat haar financieele toestand gunstig is. Vermelding verdient een voorstel van den heer Ittmann, anti-revolutionair candidaat voor dè tweede kamer te Rotterdam, om de vereeniging voortaan te noemen Nederlandsche maatschappij tot afschaffing der slavernij van blanke slavinnenl Van dit pathetische uithangbord wilde echter niemand der leden gediend zijn. Een voorstel van prof. Gunning om deü strijcï

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1