Laatste Berichten1 Gemengde Berichten. Rechtszaken* wij later, na een minder vluchtig bezoek dan ons eerste, terug te komen. Te vier uren stond eene lange rij voertuigen van allerlei fatsoen in de nabijheid van het Slot Ostende geschaard voor den voorgenomen rijtoer. Ongeveer 140 personen namen eraan deel. Langs den fraai beplanten weg naar 's Heer Arendskerke rijdende, bleek uit de allerwege wapperende vlaggen hoezeer de ingezetenen der verschillende hofsteden, dorpen en gehuchten aan het feest deelnamen. Te 's Heer Arendskerke was bijna huis aan huis gevlagd, even als te Heinkenszand. In laatstgenoemd dorp werd aan het gezelschap door den burgemeester, den heer jhr. mr. C. van Citters, voorzitter der afd. Hein kenszand, eene aangename verrassing bereid. Uit- genoodigdom zijn schoon buitenverblijf Bloemen - heuvel te bezoeken, klonk ons een opwekkend welkom toe van het muziekgezelschap Accelerando uit Middelburg. Daarop volgde eene recht gast vrije ontvangst. Van wege den heer Van Citters werden met onbekrompen hand allerlei verver- schingen aangeboden, terwijl het muziekgezelschap eenige nommers uitvoerde. Het woord van dank, door de heeren Hombach en Boeke aan den gast heer gebracht, werd met een daverend hoera bezegeld, terwijl, toen de champagne in de glazen parelde en de heer Hombach het welzijn der chatelaine van Bloemenkeuvel instelde en ook haar voor hare gastvrije ontvangst namens allen dankte, een driemaal herhaald „hij leve" donderend weer klonk. Nadat men weder plaats had genomen werd de rijtoer voortgezet en langs Nisae, waar wij geen enkele vlag zagen wapperen, en door 's Graven polder, waar ze sporadisch te zien waren, de reis naar Goes terug gemaakt. Deze rit door een gedeelte van het Goesche land, dat niet ten onrechte het „Zeeuwsche para dijs" wordt geheeten, was zeker niet de minst aangename van de ons wachtende feestelijkheden. De algemeene indruk, dien de bouw- en wei landen op ons maakten, is aldus weder te geven, dat enkele landen met koolzaad bezet, aller prachtigst stonden, hetgeen ook algemeen het geval was met de erwtende snikerpeen, ofschoon pas opgekomen, liet zich goed aanzien en het weiland had over het algemeen een goed voorko men. De stand van de tarwe daarentegen was veelal middelmatig, terwijl de paardeboonen en aardappelen er minder gunstig uitzagen. Te 8 uren ongeveer te Goes terug gekeerd, wachtte ons in den tuin der sociëteit Van Onge- nuchten Vrij een feestconcert van het stafmuziek korps van het 3e reg. inf. Waren de muziek tempel in den tuin alsmede de vijver fraai geïllumineerd, toen wij de zaal binnentraden zagen wij de belofte van den burgemeester, omtrent de ontvangst die Goes zijnen gasten bieden zou, schitterend bevestigd. De zaal toch bood een tooverachtigen aanblik aan. Het orkest was in een fraaien hof herschapen, waar de schoonste bloemen, sierplanten en gewassen het oog streelden. In het midden van het schitterend verlicht orkest prijkte het borstbeeld van ZM. den koning onder een flaweelen troonhemel, terwijl de godinnen van land- en tuinbouw het hier gevierd wordend feest verkondigden. Daaronder prijkten de namen van drie Zeeuwen, aan wie de landbouw groote verplich tingen heeft, nl. J. G. J. van den Bosch, C. Vis en W. P. Vis, omringd door zinnebeelden van land- en tuinbouw. Ter zijde van deze tropee vertoonden tal van schilden de namen van op het gebied van landbouw of zuivelbereiding bekende mannen. Behalve Jongkindt Coningh en den te vroeg ontslapen Edw. Rooze, zagen wij ook Barral, Thaer, Kuhn, Ahlborn, Schwartz, Petersen, Michelsen, Pasma, v. Beyma, Walma, Liebig, Le* gontteux vermeld, terwijl twee schilden de over winningen, te Londen en Kilburn door onzen landbouw behaald, in het geheugen terugriepen. Een groote verzameling land- en tuinbouwzaden van de firma E. van den Bosch was op sierlijke aan. Achtergebleven Katten, die te nauwernood op hunne beenen konden staan door de punch en de kameraadschappelijke opgewondenheid, en al do vroolijke jeugd van Vischbeek trokken door de dorpstraten naar den logementhouder en Beer, die zoo even het vaderlijke huis verlaten hadden. Niels was in het bosch, opweg hierheenzoo vertelde men elkander. Niels was op voorspraak van den houtvester, vrij gekomen met een waarschu wen van den rechter 1 De zaak tusschen Niels en den veldwachter was geschikt met een boete, waarvoor de houtvester voorloopig borg was geblevenHoe Niels en de houtvester de zaak samen gevonden hadden was nog niet bekend; maar de kleine Beer had een goed hoofd en als de hartstocht zweeg, sprak zijn verstand. Hij kende de kleine zwakheden zijner medemenschen en hij wist dat de houtvester er zoo een hadom een „voornaam" heer te willen zijn met academische kennis. Zou de slimme zeeman een aanval gedaan hebben op die zwakke zijde van den eerzuchtigen houtvester Niemand wist het; maar iedereen wist dat Niels vrij was. Het was niets meer dan een twist die bijgelegd waB, zonder al te dure offers te kosten, even als die groote pinksterslag.' En nu kwam de blijde intocht in het dorp. Binnen vijf minuten zouden zij voor het ou derlijk huis der Björnes zijn. Men kon de vreug dekreten reeds hooren, De herbergier en de groote Beer snelden er heen. Een geweldig hoera l wijze ter opluistering tentoongesteld, terwijl op zijde van het orkest een eigenaardig feestpro gramma was aangebracht en daarvóór, in een bloembed verscholen, een fontein hare stralen omhoog wierp. v Voor de inrichting dezer versiering, die aan de feestcommissie te danken is, komt de eer toe aan de heeren J. Hanninx en E. van den Bosch, die met onzen stadgenoot den heer A. Blaas, en bij gestaan door andere leden der feestcommissie, een zeldzaam schoon geheel hebben samengesteld. Over het concert in een volgend schrijven, doch nu nog de mededeeling dat vanwege de feestcommissie gisteren avond aan mej. Möller een fraaie gouden medaille werd uitgereikt, als bewijs van waardeering voor hetgeen zij ten behoeve der zuivelbereiding gedaan heeft en ter herinnering aan de Goesche feesten. Door eenige Goesche dames werd aan de socië teit Van Ongenuchten Vrij een fraai bewerkt zijden vaandel aangeboden. Zie laatste berichten.) De volgende bekrooningen zijn toegekend: RUNDVEE. Keurmeesters de heeren C. J. v. d. Linde, te Cortgene, P. J. Vermast, te Scherpenisse, J. van Straten, te Zevenbergen, P. F. Fruijtier, te Hon- tenisse en C. Berrevoets, te Serooskerke. N°. 9. Springaderen, minstens 2 jaren oud, volbl. Dnrh. ras, eerste prijs, /30, aan A. van Waarde, te Nieuw- en St. Joosland. 2e prijs, f 20, aan G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp. N°. 10. Springaderen, minstens 2 jaren oud, Hollandsch ras, eerste prijs, 30, aan W. Reij- nierse, te Middelburg, (N. rundv. stamb. no 111). 2e prijs, 20, Joh. Oele Hz., Kapelle (id. no 113). N°. 11. Springstieren, minstens 2 jaren oud, Zeeuwsch ras, eerste prijs, /30. 2e prijs, /20, niet toegekend, als zijnde niet in gezonden, N°. 12. Melkkoeien, volbloed Durham ras, eerste prijs, ƒ20, en de 2e prijs, 10, aan den heer G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp. N°. 13. Melkkoeien, Hollandsch ras, eerste prijs, f 20, aan jhr. C. A. J. van Citters, te Kloetinge. 2e prijs, ƒ10, aan J. Q. C. Peman Kakebeeke, te Kloetinge. N°. 14. Melkkoeien, Zeeuwsch ras, eerste prijs, ƒ20, W. Reijuierse, te Middelburg (N. Rundv. stamb. no 454). 2e prijs, ƒ10, Joh. Oele Hz. te Kapelle (id. no 459). N°. 15. Melkkoeien, gemengd ras, eerste prijs, ƒ20, aan C. Koert, te Wolfaartsdijk. 2e prijs, 10, aan M. de Bokx, te Goes. N'. 16. Tweetands-vaarzen, volbloed Durham ras, eerste prijs, ƒ10, niet toegekend. 2e prijs, ƒ5, aan G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp. N®. 17. Tweetands-vaarzen, Hollandsch ras, eerste prijs, ƒ10, en 2e prijs, ƒ5, aan J. Q. C. Peman Kakebeeke, te Kloetinge. N°. 18. Tweetands-vaarzen, Zeeuwsch ras, eerste prijs, 10, aan Joh. Oele Hz. te Kapelle. 2e prijs, ƒ5, niet toegekend. N®. 19. Tweetands-vaarzen, gemengd ras, eerste prijs, 10, aan G. J. van den Bosch, te Wilhel minadorp. 2e prijs, 5, dezelfde. Tengevolge van het bedanken van dr. Van Dis sel voor de hem aangeboden Candida tuur, heeft nu ook de kiesvereeniging Algemeen Belang te Rotterdam het aftredende lid der tweede kamer, den heer Viruly Verbrugge, candidaat gesteld. De eenheid in het liberale kamp te Rotterdam is dus nu hersteld. Het verdient de aandacht hoe de confessioneele partij by het decreteeren van candidaten erop uit schijnt te zijn om ze liefst uit andere oorden des lands te halen, dan uit het district zelf waar zij gekozen moeten worden. Voor Leeuwarden is nu weder de Haagsche predikant Gerth van Wijk aangewezen, gelijk voor Arnhem de ambtenaar van het ministerie van Justitie Beelaerts, vroeger een Groninger, de heer Thuesainck, en nog vroeger een raadsheer uit Den Bosch, de heer De Savornin Lohman. Te Zwolle moet de heer Van Asch van Wijk uit klonk hun tegen en onder dat hoera ontwaarden zij Niels, die zich onder geleide van den school meester en den houtvester naar huis begaf. Lars en zijne garde brulden ook luidkeels hoeraDaar ging de deur open, de oude visscher stond op den drempel en zonk het volgende oogenblik in de armen van zijn zoon. Allen drongen om hem heen, teneinde te zien of de schok ook te hevig was geweest voor den ouden zeebonk. De groote Beer stond heel alleen buiten op het zand en knikte bedaard met het hoofd: „De oude schuit kan nog menigen stoot verduren 1" mompelde hij. „Ja zelfs den Pinksterslag als het zoover gekomen was!" zei de vroolijke herbergier, die hem schielijk voorbijliep om alles te gaan gereed maken voor een echt Vredefeest, EIND», Utrecht worden gekozen. Gorkum vaardigde de heeren Keuchenius en Seret af. Voor Middelburg is de luitenant Fabius aangewezen. Met den heer Van Wassenaer van Catwijck trok men indertijd het gansche land door. Voor Gouda zat voor eenige jaren de heer Kuyper. Dit is geenszins in strijd met de grondwet of het staatsbelang, maar stond men tegenover zelf standige kiezers, dan zou men hun toch bij voor keur aanbevelen personen, waarover zij zeiven kannen oordeelen. Na laat men hen slechts hnnne stembriefjes invullen op gezag, zonder eigen we tenschap. Het woord der heeren leiders moet voldoende zijn. De heer H. Schonejongen Hzn., te Middelharnis, is door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Luetor et Emergo candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld in het kiesdistrict Zierikzee. Het gemeentebestuur van Amsterdam is voorne mens de plaatselijke inkomstenbelasting te vervan gen door een hoofdelijken omslag, wanneer de eerste kamer zich met de kohierenwet vereenigt. Voor stellen daartoe zijn reeds in bewerking. De Staats Ct bevat eene verklaring, door de vertegenwoordigers van deNederl. en de Russische regeeringen afgelegd, tot wederkeerige bescherming van handels- en fabrieksmerken. Ter voldoening aan art. 49 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. no. 127) tot regeling van het lager onderwijs, bevat de Staats-Ct een kon. besluit, waarbij op grond dat de gemeenten Cal- lantsoog, Oudelande, Tienhoven, Ameland, Wan- neperveen en Smilde door de uitgaven, tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereisebt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zouden worden be zwaard, aan die gemeenten subsidiën uit 's rijks kas verleend worden. Het subsidie bedraagt voor de gemeente Oudelande ƒ598. Bij dit kon. besluit zijn tevens gevoegd de adviezen van de gedeputeerde Btaten der ver schillende provinciën, welke tot het toekennen der verleende subsidiën hebben geleid. In eene de vorige week te Hontenisse gehouden vergadering van ingelanden van den polder Hengstdijk, die, wat zijne suatie aangaat, behoort tot het waterschap Stoppeldijk c. a., is, voor zooveel dezen polder aangaat, op voorstel van den heer A. Hombach te Hulst besloten tot de benoeming van een deskundige, tot het maken van plan en begrootingen voor het aanleggen van een stoom* bemaling van genoemd waterschap. Door eene in het volgende jaar uit te voeren bedijking van schorren voor de polders van Alstein, Louise en Prosper, zal eene oppervlakte van ongeveer 700 Heet. grond gewonnen worden, die grootendeels aan den staat der Nederlanden behoort. (N. B. Ct). Tholen 8 Juni. Heden werd alhier de algemeene vergadering der afdeeling Zeeland van het Nederl. onderw. genootschap gehouden. Van de 12 afdeelingen waren or 4 vertegenwoordigd: Walcheren, Goes, Zierikzee en Tholen. Na afloop der huishoudelijke zaken werd de vergadering bezig gehouden met een lezing over „Geestdrift" door den heer Broeze te Tholen. Tot afgevaar digde van Zeeland naar de algemeene vergadering van 't genootschap, dit jaar te Zutfen te houden, werd gekozen de heer Vooren te Poortvliet. Omtrent de badreis van Z. M. den koning en de koningin meldt het Dagblad dat het plan tot eene reis naar Waldeck-Pyrmont reeds in den afge- loopen winter bij het koninklijk echtpaar bestaan heeft. De ongesteldheid van den koning, die echter niet van zorgwekkenden aard schijnt, heeft thans de aandacht doen vestigen op het niet ver van Arolsen gelegen Wildungen. Woensdag 1 Juni vertrokken de koning en de koningin, zooals reeds gemeld is, per salon-rijtuig in een extra-trein van Het Loo. Aan het station Warburg, waar de trein het eerst stil hield, be vond zich de vorst van Waldeck-Pyrmont, die na eene hartelijke ontmoeting met zijn koninklijken schoonzoon en dochter, de reis verder medemaakte. Het geheele reisgezelschap, ook het gevolg, nam toen, op verlangen van den koning, in éen salon compartiment plaats en zoo ging de reis tot Habern door, van waar het verder gedeelte naar Wildungen per rijtuig werd afgelegd. HH. MM. hebben te Wildungen het Logir- Badehaus betrokken, zeer schilderachtig en op geringen afstand van het stadje gelegen. Z. M. is onder behandeling van den badarts dr, Stücker, die hem als badkuur het gebruik van water uit de op 5 minuten afstands gelegen Georg Victor-bron heeft voorgeschreven. Het verblijf te Wildungen wordt overigens zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Driemaal daags hebben er bij het Kurhaus muziekuitvoeringen plaats en tweemaal per week is er bal in de Kurzaal. Van tijd tot tijd zullen er bovendien door een tooneelgezelschap uit Kassei comedie- voorstellingen gegeven worden. Na het diner drinken HH. MM. dagelijks in gezelschap van hun gevolg op het terras van het badhuis thee en blijven dan tot 10 uren in het gezelschap, De heer mr. J. Messchert van Vollenboven, oud-burgemeester van Amsterdam, oud-lid van de tweede en eerste kamer, president-commissaris der H. IJ. Spoorwegmaatschappij enz., is gisteren overleden. De te Amsterdam gehouden algemeene verga dering der vereeniging Volksonderwijs werd door 71 afgevaardigden bijgewoond. Uit het verslag omtrent den toestand der ver eeniging bleek, dat deze gunstig kon worden genoemd. Wel hebben vele leden voor het lid maatschap bedankt, doch er traden ook weder een duizendtal andere personen toe. Met bijna algemeene stemmen werd besloten tot voortzetting der uitgaaf van het Volksbladwaar van de redactie om het zeerst werd geprezen. Als lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer mr. Van Gilse te Rotterdam. Ter terechtzitting van het kantongerecht alhier van 7 Juni zijn de 34 inwoners van Arnemuiden, beklaagd van diefstal van witte en roode kooien (M. Ct. 25 Mei) alle vrijgesproken. Door het O. M. bij den hoogen raad is geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie van J. V., door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld wegens het zonder recht zich steken in een openbaar ambt (deurwaarder) en het verrichten van een daad, tot dat ambt be- hoorende, en beleediging met woorden van een bedienend beambte in functie. Den 27n Juni zal de Hooge Raad in deze zaak uitspraak doen. In een brief, aan het Rott. Nbl. uit Den Helder geschreven over marinezaken, bijzonder over de zeemiliciens, vinden wij het volgende tafereeltje geteekend: „Des avonds en op Zon- en feestdagen vertoont de land- en zeemilicie zich bij zwermen op de straat. Wat 'n onderscheid; de zeemilicien inz'n los en zwierig pak, en de landmilicien met z'n leelijk rokje en een sjako, waaronder hij uitgluurt alsof er een centenaar op z'n schedel rust, terwijl de ooien ter weerszijden uitpuilen, als wilden ze zich te goed doen aan de vrijheid die aan de overige lichaamsdeelen stelselmatig wordt ont houden. „De zeemiliciens zijn zich bewast, dat zij er in hun pakje goed uitzien; zij haasten zich dan ook zoo spoedig mogelijk huu portret te laten maken. By dichte drommen staan ze voor de winkels der photografen, dringende om de eerste te zyn, en wanneer de portretten afgehaald wor den is 't aardig te zien, hoe op de straat de beeltenissen van hand tot hand gaan en bewonderd worden. „Verbeeld u een landmilicien, die z'n portret liet mak .n, om er zyn meisje eens mee te verrassen Duizend tegen éen dat hij den bons krygt." Ondanks het gure weder op de Pinksterdagen is de nieuwe badplaats Zandvoort gedurende de eerste vier dagen harer opening door niet minder dan 10515 reizigers per spoor, meest uit Amsterdam en Haarlem, bezocht. Te Amsterdam is eene maatschappij gevormd tot het stichten van badhuizen. Haar eerste bad inrichting zal zy openen aan den Binnen-Amstel, waar alle soorten van baden, tot lagere prijzen dan tot dusver gewooniyk is, te krijgen zullen zijn. Te Amsterdam heeft een man Maandagnacht twist gekregen met zijne vrouw, die eindigde met hare wederhelft het raam uit te smijten. De paarden-tramweg van den Kleinen Boom te Batavia naar Meester Cornelis zal vervangen worden door een stoom-tram, waartoe de tegen woordige concessionarissen, de firma Dummleren co., concessie verkregen hebben. De koning van Zweden is uit Amsterdam naar Ems vertrokken. Over eenige weken zal de koningin zich ook daarheen begeven. Te Haarlem wordt door eenige menschen- vrienden een gasthuis voor lijders aan vallende ziekte gesticht. Te Glasgow is gisteren eene tentoonstelling van de leder-industrie geopend, die tien dagen zal duren. De gansche lederfabrikatie, van de ruwe huiden tot het fijnste marokyn is er ver tegenwoordigd, vooral ook zadelmakerij, drijfriemen en de geheele schoenmakery. Eergisteren zijn te Brest de laatste geam- nestieerden uit Nieuw-Caledonië aangekomen. Het waren menschen die door ziekte of om andere redenen niet met vroegere transporten konden komen. De leden der Deensche kamer hebben om verhooging hunner schadeloosstelling voordenten bate des lands besteden tyd gevraagd. Zy ge nieten nu 4.06 daags, zoolang de kamer zit, en de regeering stelt voor hen eene vaste jaar- lijksche toelage van 990 te geven, welke som zij nu niet kunnen bereiken dan door 244 dagen in het jaar te zitten, in de kamer wel te verstaan. Volgens de Daily News heeft de overwinning van het Amerikaansche paard Iroquois in de Derby-wedrennen den eigenaar, Loullard, zeiven verwonderd. Hij gaf zijn bankier in Londen per telegraaf last om dadeiyk aan Archer, den beroemden jockey die het paard bereed, 12.000 uit te betalen. Iroquois blijft in Engelaud om dit jaar aan alle wedrennen voor driejarige paarden deel te nemen. Goes. Het weder liet zich heden morgen goed aanzien, doch werd later guur en buiig. Desniet temin werd de tentoonstelling van paarden, vee enz. druk bezocht. Nog werden bekroond N\ 24. Zeugen, 2e prijs ƒ5, aan H. J. E. Gerlach. N*. 28. Een verbeterde wanmolen, prijs 6, aan A. de Troije te Middelburg. No. 30. Een karnwerktnig, prijs f 10, aan J. de Troije te Koudekerks.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2