Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger, Koloniën. Weerkundige waarnemingen. 8 Juni des morgens te 8 uren. Burgerlijke stand. Staten-Greneraal. Uit de Vredebond blijkt, dat door den christe- lijk-historisehen kiezersbond Marnix ala eenig oandidaat voor geheel het land is geprocla meerd de heer A. Brummelkamp, eerevoorzitter dier vereeniging. Axel, 7 Juni. De gemeenteraad benoemde heden tot gemeente-vroedvrouw mejuffrouw W. de Vos, thans te Zaamslag. De heer D. Venema, onlangs op zijn verzoek eervol ontslagen uit de betrekking van ijker, toe gevoegd aan het kantoor Amsterdam, zal in het begin van de maand Juli Daar Java vertrekken ter beschikking van den gouverneur-generaal, teneinde na aankomst te worden belast met de waarneming der betrekking van ijker te Batavia, enz. Reeds achttien jaren geleden was er sprake iemand uit te zenden voor de invoering van het metriek-stelsel in O.-I. Of deze noodzakelijke regeling nu spoedig zal volgen, schijnt nog niet zeker. Vad Met ingang van 20 dezer wordt in de Boek horststraat n° 157 te 'sGravenhage een hulpkan toor van den rijkstelegraaf en een bijkantoor der posterijen voor het algemeen verkeer geopend. Dit kantoor zal alleen op werkdagen open zijn, en wel van 9 uren voer- tot 3 uren namiddags en van 6 tot 8 uren namiddags. (St. Ct). De omstandigheid, dat de Samojeedsche vrouwen gewoon zijn o. a. medailles aan de muts en aan de haarvlechten te dragen heeft den conservator van 's Rijks ethnographisch museum aanleiding gegeven, om der regeering aan te vragen de waardelooze, uitgeschoten afslagen van medailles en penningen uit het dezer dagen opgeheven academisch penningkabinet te Leiden. Deze pen ningen zijn, voor zoover ze uit ijzer en lood bestonden, deels vernikkeld, deels verguldvoor zoover ze uit geelkoper bestonden, opgepoetst. In iedere medaille is een gaatje geslagen en een koperen ringetje daarin bevestigd. De kleinere psuningen zijn op repen rood leder vastgehecht. Op die wijze in den gewenschten vorm gebracht en gesorteerd, zijn deze medailles toevertrouwd aan de officieren van de Willem Barents, met verzoek om bij eventueel samentreffen met Samo- jeden, te pogen ze als ruilmateriaal tegen ethno- graphische voorwerpen ingang te doen vinden. Het al of niet ontmoeten van Samojeden is afhankelijk van de omstandigheid of straat Jugor (tus8chen het vasteland en Waigatsch) open of diehtbevroren wordt gevonden. Is de straat open, dan zijn er geen Samojeden op Waigatsch. Is de straat bevroren, dan zeilt de expeditie Waigatsch om, teneinde te trachten, noordelijker een door gang te vinden. Bij die gelegenheid zal er wel een middel zijn om nu en dan aan wal te gaan. (Aardrijkskundig Weekblad.) politie. Tevens benoemd tot commissaris der rijkspolitie, de commissaris van politie te Roer mond J. G. P. Rauch. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Hasselt e. a. J. M. Rueb, verifica teur der 3e cat. voor den actieven dienst der dir. bel., invoerr. en aco. te Schiedam. „Zgt gij zeker van uw zaak?" vroeg de meester en zag hem doordringend aan. Eenige jonge, driftige Vischbeekers riepen: Jawel 1" Lars Scheeloog wien het, met min of meer recht, voorkwam dat de vijand door deze onver wachte tusschenkomst een weinig aan het wanke len raakte, begon op verschillende sterk sprekende manieren te kennen te geven dat het zoo was. Daar kwam een steen van den kant der Katten gevlogen. Een van de Vischbekers naast den grooten Beer werd getroffende groote Beer stak zijn knuppel omhoog, de herbergier riep den schoolmeester toe, de menigte begon op een on heilspellende wijze in beweging te komen. De meester werd beurtelings bleek en rood; want er was een steen vlak langs zijn hoofd gevlogen en hij begreep dat zijn bemiddeling te laat gekomen was; zoodat zijn eigen toestand op dit oogenblik ver van aangenaam was. Hij stak nog eenmaal de hand op en verhief zijne stem, maar het waren slechts toornige stemmen die hem antwoordden. Dit was geen toevallige voorbijgaande strijd, dit was een lang opgeloopen rekening, die vereffend moest worden. De Katten begonnen op te rukken, de Vischbekers insgelijks daar keek eensklaps een kinderhoofdje, een van het dozijn van den meester, door het hekje achter vaders rug en daar trad een klein meisje, met zwart haar en zwarte oogen op het grasperk en vatte vader bij de hand, terwijl zij schroomvallig, angstig en half verbaasd om zich heen zag. De menigte stond stil en het kind sprak over luid: „Vader, zij zijn stout die groote jongens 1" De vader nam het kind op zijn arm kuste het en zette het weer naast zich neer. Gij hebt gelijk mijn kind 1" zei hg en zag de omstanders strak aan„zij zijn heel stout, die groote jongens t" {Wordt vervolgd.) polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Leendert-Abrahampolder, W. Wirtz; tot ge zworen van den Adriaanpolder, P. H. van Lis tot gezworen van den Borrenbroodpolder, F. J. Hallingse; tot gezworen van het waterschap Cad- zand, I. Risseeuw Janneszoon; tot gezworen van den Nieuwlandepolder, C. Minnaar; tot gezworen van den Soelekerkepolder, P. K. van Daalentot gezworen van den Jacobapolder, L. Wisse. Het toelatingsexamen aan de rijksuniversiteit te Utrecht zal worden afgenomen Maandag 4 Juli a. Belanghebbenden kunneD zich vóór 20 Juni wenden tot prof. C, M. Francken, secretaris van de litterarische faculteit. Op pensioen gesteld de le luit. der inf. E. A. 0. Was, thans op nonactiviteit, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1005 'sjaars. De machines van het schroefstoomschip le kl. Be Ruyter hebben bij de overvaart van IJmuiden naar Nieuwediep uitstekend voldaaD. Het schip liep ongeveer eene 13mijlsvaart. Het ramschip Stier, gelijk met gemeld vaartuig van IJmuiden opstoomende, liep Blechts 7 mijl. Het verschil in snelheid is toe te schrijven aan den zwaarderen bouw van de Stier, welke (in tegenstelling van Be Ruytergeheel is gepantserd. Het te Rotterdam gestationeerde kostschip Amstel zal den 16en dezer te Hellevoetsluis buiten dienst worden gesteld. Voortaan zal te Rotter dam geen kostschip meer gestationeerd worden. De kommandant van de Amstel wordt officier van de werving aldaar. Het reeds vóór geruimen tijd bjj wijze van proef ingevoerde machinale schoeisel voor het leger bljjft aanhoudend slecht voldoen, hetgeen weldra tot afschaffing daarvan zal leiden, tevens wellicht tot het nemen van andere proeven, daar ook aan het oude schoeisel, wat afwerking en onderhoud betreft, vele gebreken eigen zijn. Bij koninklijk besluit is, om meer waar borgen in 't leven te roepen voor een gelijkvor mige en strenge, doch billijke keuring van de ten behoeve van het leger ter levering aangeboden goederen, bij het centraal magazijn van kleeding, uitrusting enz. te Amsterdam een keuringscom missie gevestigd, bestaande uit een hoofd (bij voorkeur een kapitein-intendant) en drie keur meesters (officieren of burger-ambtenaren). De officieren, die met deze betrekking worden belast, genieten 500 'sjaars toelage; de burger-ambte naren worden in twee klassen verdeeld met een bezoldiging resp. van f 2100 a ƒ2400 en van f 1800 a 2000. Aan de Java-Bode is het volgende ontleend De maatregelen tegen de veepest, van de land zijde tegenwoordig volledig en naar het schijnt afdoende, zijn van de zeezijde evenwel kostbaar en ondoelmatig, zooniet geheel nutteloos. Een ramtorenschip en twee stoombooten kruisen voor de kust van Cheribon, kosten duizenden guldens, doch zijn wegens te grooten diepgang ongeschikt om dicht langs de kust varende bootjes te ver volgen en aan te houden. Uit Atjeh luiden de laatste offioieele berich ten gunstig. Marandeurs werden gerapporteerd, doch niet gevat. Twee hoofden uit de Gajoe- landen, met nog andere hoofden, hadden hun onderwerping aangeboden. De zijde-cultuur en de cultuur van Liberia- koffia schenen in Groot-Atjeh uitstekend te zullen slagen en vonden grooten bijval bij de bevolking. Te Samarang loopt een gerucht, dat een expeditie naar Djambi op til zou zijn. Bevestigd heeft zich dit echter niet. Te Batavia zal, van den Kleinen Boom af tot aan Meester-Cornelis, een stoomtram loopen ter vervanging van het tegenwoordig bestaand paardenspoor. De concessie daartoe is aan de eigenaars der laatste, de firma Dummler Co,, door het gou vernement verleecd. Omtrent de veeziekte behelzen de laatste officieele tijdingen het volgende: In Bantam werden van 713 April afgemaakt 22 beesten. In de residentie Batavia afgemaakt 53, In de Preanger was de toestand zeer gunstig en deed zich slechts éen ziektegeval voor. In Cheribon werden van 713 April afgemaakt en dood gevonden 1236 buffels. In laatstgemelde residentie blijft de toestand het ongunstigst. Omtrent Krawang zijn geen officieele berichten. Alleen wordt gemeld, dat de uitkomsten van de proeven met doorzieken in de parken, op de Pamanoekan en Tjiasem-landen, hebben doen besluiten van verdere proefnemingen in dien geest af te zien. Het laatste verslag van de werkzaamheden aan de staatsspoorwegen op Java, loopende over Februari 11., toont dat daarmede krachtig wordt voortgegaan. De tunnel bij Tegal-Nangka in de Preanger was aan de Soekaboemi-zijde 327 meter ver ge vorderd en aan de zijde van Tjiandjoer 171 meter. Heden middag viel een jongetje van 5 a 6 jaren nabij de Stadsschuur alhier in het water en werd met eenige moeite door den werkman P. gered. Vllssingen, 7 Juni. Heden namiddag, toen de stoombarge van Middelburg komende aan de keersluis aanlegde, had de matroos die de loop plank op den wal wilde gooien, het ongeluk in het kanaal te vallen. Onmiddellijk begaf zich een van de opvarenden te water om hulp te bieden, waaraan voor hem vrij wat gevaar was verbonden. Anderen kwamen met eene sloep te hulp, en beiden werden behouden aau wal gebracht. 'legen den redacteur van Be Rijnbode, die langen tijd te Arnhem Bchijnt gefungeerd te hebben als wonderdokter en aan verschillende personen geneesmiddelen verstrekte, is een ver volging ingesteld. De Haagsche gemeenteraad heeft met 17 tegen 16 stemmen besloten het gemeente-bad huis te Scheveningen niet te verkoopen. Een vreeselijk treurspel is op eersten Pinksterdag, des middags tegen vijf uren in Warnsveld afgespeeld. Daar woonde sedert een paar jaren de oud-zendeling W. T. Betz, die vertrekken gehuurd had bij zekeren R. P. Van plan zich met der woon naar Eefde onder Gorssel te begeven, omdat hg daar als evangelist werk zaam zou zijn, had hij aan P. de huur opgezegd Daarover ontstond dezer dagen verschil. Volgens den heer B. had hij de woning bg de maand gehuurd, wat P. ontkende. Toen nu de heer Betz het boekje toonde, waarin P. het maandelijks betaald bedrag der huur had afgeteekend, werd hem dit door P. ontrukt. Daarop verklaarde de heer B., toen P. het hem op zijn verzoek niet wilde teruggeven, dat hij het aan de bevoegde autoriteit zou meedeelen. Zaterdag begaf hg zich te dien einde naar den officier van justitie, die een rijksveldwachter naar P. zond om het gevraagde op te vorderen. Alle moeite was echter vergeefsch. Zondag, Pinkstermorgen, had er, schgnbaar althans, eene verzoening plaats, waarover de familie Betz zeer verheugd was. Niets kwaads vermoedende, zit de heer B. 's middags met vrouw en zoon voor het huis thee te drinken. Terwijl hij de zijnen uit den bijbel voorleest, wordt er eensklaps een schot gehoord, de heer B. drukt de hand tegen het hart en zinkt sprakeloos ineen. Een hagelkorrel heeft het hart getroffen, een ander was boven het rechteroog in het hoofd gedrongen. Ook de half verlamde vrouw van den heer B. krijgt een schram aan het hoofd, terwijl de zoon een lichte wond aan een der vingers bekomt. Burgemeester en veldwachter zyn weldra op de plaats des onheils aanwezig. Inmiddels heeft in de keuken, door het raam waarvan de moordenaar zijn bloedig opzet volvoerd had, een niet minder treurig ongeval plaats gegrepen. Nauwelijks had P. den armen zendeling zien ineenzakken of hg had den tweeden loop van zgu geweer, die evenzeer geladen was, in den mond genomen en zich zelf van 't leven beroofd. Toen de veldwachter de woning binnen trad, lag P. met verbrijzelden schedel op den grond. Naar de betrekking van adjunct-directeur der gasfabriek te Arnhem dingen 123 sollicitanten. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij ver voerde op de beide Pinksterdagen 81.000 personen en de nieuwe spoorweg naar Zandvoort in de vier eerste dagen van zijn bestaan 13.120 personen. Aanstaanden Zondag wordt de tentoonstelling van al wat op het jachtvermaak betrekking heeft, te Kleef geopend. Men zal er vooral eene zeer kostbare verzameling wapenen vinden, waarmede de mensch van den steentijd af tot onze dagen het wild heeft bemachtigd. Ook is er eene ver zameling van 140 schilderijen te zien uit verschil lende tijden, doch alle jachttafereelen voorstellende. De Nedertandsche Rijnspoorwegmaatschappij geeft retourbiljetten voor acht dagen naar Kleef, tegen den prgs der enkele reis. Maju geeft thans in den tuin van het Crystal Palace te Londen voorstellingen met een nieuw model-toestel voor lichtbeelden. Een aantal schil dergen van onze voornaamste meesters zijn op de glazen gekopiëerd en trekken zeer de aandacht. Naar wg vernemen vinden deze voorstellingen veel bijval. De Haagsche Tramway-maatschappij heeft verklaard de haar verleende concessie tot den aanleg van nieuwe paardenspoorwegen in de stad aan te nemen op de vastgestelde voor waarden. Tusschen den raad der gemeente Sneek en den minister van binnenl. zaken is een geschil gerezen. De minister dringt erop aan, dat de gemeente voorzie in den aanleg eener schietbaan, ten behoeve van de schietoefeningen der dienst doende schutterg. De raad weigert daartoe over te gaan, niet alleen omdat er onmogelijk een geschikt terrein voor is aan te wijzen, maar ook omdat, zijns inziens, geen enkele wetsbepaling de gemeente daartoe verplicht, weshalve hij zich ook niet bevoegd acht, gelden uit de gemeentekas voor genoemd einde beschikbaar te stellen. Door een diaken en kerkvoogd is de school te Wartena gesloten. Het gemeentebestuur be weert, dat de grond, waarop de school staat, zijn eigendom isde kerkvoogden zgn een ander gevoelen toegedaan. De kerkvoogden willen de school wel weer openen, doch dan bg de week verhuren totdat een nieuwe school is verrezen. De koning der Sandwichs-ellanden is, op weg naar Europa, in Calcutta aangekomen. Heden zou hij zich inschepen naar een der Europeesche havens. Pater Curci maakt het den heeren op het Yaticaan opnieuw lastig. Hij zal namelijk een boek uitgeven, waarin wordt blootgelegd hoe de kardinalen den paus verhinderen een verzoenende staatkunde te volgen. De pater is niet te bewe gen van de uitgaaf af te zien. NAKEN Ba- Wind- Toe Tem DER rom. stand pera tuur. Cels. PLAATSEN. afwgk. richt. kracht lucht. 5.9 N 3 regen 1-12 Groningen. 6.1 NNO 1 bew. -11 Helder 5.1 N 3 bew. -11 Vlissingen. 7.C N 2 betr. -10 Maastricht. 6.9 NW 2 regen - 9 Sylt 5.7 NNW 3 bew. -10 Shields -- 0.7 NNO 3 1. bew. - 7 Valentia. 4- 3.8 N 5 bi w. -11 Hamburg 7.8 N 5 betr. -10 Swinemunde. 10.5 NNW 4 betr -12 Leipzig 11.1 NO 3 betr. -10 Carlsruhe 11.8 NO 2 z. bew. -12 Grisnez 6.1 NO 6 z. bew. -10 Parijs 8.0 N 2 betr. - 9 St Mathieu 2.0 N 4 1. bew. -10 Biarritz 4.4 N 5 z. bew. r 13 Perpignan NNW Christiaansund 11.0 6 regen - 4 Stockholm. 8.4 WNW 2 betr. r-13 Koppenhagen 7.7 NNW 6 betr. -11 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 7 Juni. 'sav. 11 u. 51 gr. 8 's morg. 8 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 58 gr. 'sav. 5 u. 54 gr. F. Amsterdam. In den gemeenteraad werd heden rondgedeeld eene voordracht van burge meester en wethouders: lo om de verordening op de inkomstenbelasting in te trekken en eene raadscommissie van zeven leden te benoemen om een nader onderzoek in te stellen naar de grond slagen naar welke alhier een plaatselijke belasting behoort geheven te worden2o om, in afwachting van het rapport dezer commissie, vast testellen de bg de voordracht gevoegde verordeningen op de heffing en invordering van een hoofdelijken omslag. Burgemeester en wethouders wenschen de behandeling dier voordracht te doen plaats hebben in eene buitengewone zitting van den raad op 13 Juni. Van 29 Mei tot 5 Juni 1881. Middelburg. Ondertrouwd: J. D. Waage, jm. 27 j. met C. H. Wiesner, jd. 23 j. W. F. Geldof, j m. 22 j. met S. A. van Veen, jd. 23 j. W. de Kok, wed'. 31 j. met J. P. Berger, jd. 22 j. Bevallen: L. Tange, geb. Vos, z. J. Geldof, geb. Lahr, e. E. Beun, geb. SanderB, d. P. Nauwen, geb. Kemp, d. M. W. D. Besuijen, geb. Muller, z. S. de Grave, geb. Vader, d. J. F. Pieters, geb. Bach, z. G. Isendoorn, geb. Overweel, d. M. de Boks, geb. Verhage, d. J. J. Riemens, geb. van Varik, z. J. Nachtegaal, geb. Mortier, d. C. M. Matzinger, geb. Krijger, d. M. de Sonneville, geb. Machgeels, d. G. van Oorschot, geb. Flierenburg, z. (levenl.) Overleden: S. Hulscher, d. 29 j. T. Appels, man van M. F. Baden, 45 j. J. G. van Dixhoorn, z. 4 j. J. M. de Rug ter, wed", van P. Willekes du Bois, 71 j. Doorbraak in Noordbrabant. De bekende aanvraag, opnieuw en thans afzonderlijk gedaan voor een subsidie aan de Noordbrabantsche polder Hooghemaal en Oijen, heeft aanleiding gegeven tot de opmerking dat verschillende leden, die overigens geneigd waren hun stem aan dit ontwerp te geven, zich even wel niet vereenigden met het tweeledig motief, daarvoor aangevoerd. Al was het maar (hetgeen men althans voor den Heerewaardensohen overlaat betwistte) dat de hevige werking van deover- lateu tot de doorbraak hebben medegewerkt, dan komt daarvoor nog geen staatshulp te pas. Het beginsel gelde: „wien water deert, die water keert." Moest echter de omstandigheid gelden, dat „de kaden tot afsluiting van den Dreumelschen overlaat in de laatste jaren niet in voldoenden toestand en op de bepaalde hoogte onderhouden waren", dan ware natuurlijk bovenvermeld bezwaar, omdat het hier een geheel exceptioneel geval zoude gelden waarbij het rijk niet geheel van schuld ware vrij te pleiten, ver vallen. Dan echter moest er op worden gewezen dat het dringend noodig was dat op den toestand dier overlaten, waarvan zooveel afhing, beter worde gelet, aangezien anders daaruit een voort durende twistappel zou worden geboren. Daarentegen achtte men genoegzaam bewezen, dat de in 't algemeen belang bevorderde onverwgido dichting van de doorbraak genoodzaakt had tot Veel grootere uitgaven dan anders waren noodig geweest. Op dien grond was men dan ook vrij

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2